Geheimzinnig waas rondom nieuwe Beroepsvoetbalbond Jaarbeurs in teken van koffers en lederwaren De richtprijsverlaging voor de haconvarkens Zeven jongens maakten van roof dagelijks werk Kostbare oude munten geveild in de hoofdstad Kustvaartuig strandde op het Bornrif hoopt Perscommissaris Van Lent op match tegen Duitsers Ons bekruipt een huiverig gevoel Wi n ter va kbeu rs gisteren geopend UW PUZZLE van vandaas Slijkhuis gaat in training voor Bern „Hoofdkwartier" in een schuurtje Tweeduizend gld. voor gouden dukaat De „witte pokken" in de Residentie Argentijnse profs naar Amsterdam Maar kwam spoedig weer vlot Korreltjes Dinsdag 19 Januari 1954 (Van onze sportredacteur) De heer van Lent, de organisator van de Nederlandse beroeps voet bal bond, trekt in de laatste weken in ons land van de ene plaats naar de andere. Zo trof één onzer verslaggevers hem dezer dagen in min of meer overspannen toestand te Utrecht. Het zijn moeilijke dagen voor de heer van Lent, wie het op alle mogelijke manieren zeer moeilijk wordt gemaakt. Aan alle kanten wordt er aan hem getrokken, zodat hij er bijna niet* meer tegen op kan. De gang van zaken in zijn confectie-atelier heeft er ten zeerste onder te lijden. Hij zet echter alles op één kaart: kost wat kost en wat hemzelf betreft moet er volgens zijn mededelingen wekelijks geld bij, omdat hij de onkosten uit eigen zak betaalt wil hij doorzetten. Een dag in midden Februari zal voor hem de dag worden van „er op of er onder" en dat geldt even eens Jan de Natris. Op die dag namelijk zo deelde hij ons mede zal het Nederlands prof elftal op een fraai terrein „ergens in Ne derland" een interland spelen te gen West- of Oost Duitsland. Als die wedstrijd werkelijk doorgaat, dan hebben van Lent en de Na tris volledige satisfactie. Het zou hen dan bij wijze van spreken niets meer kunnen schelen als zij zonder een cent te hebben verdiend naar het tweede plan zouden worden' gedrongen. De heer van Lent was er van overtuigd, dat de Nederlandse ploeg, welke zal worden samen gesteld uit Nederlandse spelers, die hier te lande spelen of ver toeven onze in het buitenland spelende profs zijn in verband met de competitie uiteraard niet beschikbaar ongeveer dertig a vijf en dertig procent sterker zal zijn dan het huidige Nederlandse Elftal van de K.N.V.B. Mochten deze verwachtingen inderdaad bewaarheid worden, dan zou het uiteraard voor de Nederlandse voetbalwereld zoiets betekenen als een bominslag. Het ligt in de bedoeling op die dag de bondsvlag „in te wijden". Die vlag bestaat uit een groen veld met in het midden een brui ne bal, waaromheen Nederlandse Beroeps Voetbal Bond staat ge schreven. Dé heer van Lent deel de ons verder mede, dat enkele spelers reeds contractueel zijn verbonden. Zij, die een contract tekenen, moeten echter kunnen aantonen, dat zij normaal regel matig werk hebben, zodat voet bal geen hoofdberoep wordt. Volgens een wiskundige bere kening zullen de spelers per wed strijd minstens honderd gulden "ontvangen; voor elke trainings avond zeven en een halve gul den. De bond en de clubs wor den N.V.'s, dus notarieel vast gelegd. Aandelen ter waarde van vijftig en honderd gulden zullen vrij ter markt komen. Aandeel houders krijgen voorrang bij het kopen van kaarten zowel voor competitie- als andere wedstrij den in profverband. De scheidsrechters zullen vijf endertig gulden per wedstrijd toucheren met vergoeding van reis- en verblijfkosten. Het is opmerkelijk hoeveel scheidsrech ters reeds contact hebben opge nomen. Verder zijn niet minder dan 39 aanvragen binnengekomen van Hongaarse, Engelse en Zwitserse trainers. De organisator heeft het plan vijf procent van de recettes van wedstrijden ter beschikking te stellen voor goede doeleinden, als de kankerbestrijding, blin dengeleidehond enz. Van de wed strijd in Februari wil hij een ge deelte der recette aan werkelijk in nood verkerende amateurs clubs sohenken. Ondanks de talrijke moeilijk heden is de heer van Lent er van overtuigd, dat de competitie doorgaat en dat de kwaliteit van het spel zeer bevredigend zal zijn. Het veldenprobleem schijnt geen probleem te zijn, want er komen zelfs aanbiedingen binnen, o.a. een van de N.V. Red Band Confectionery Works te Roosen daal, die als volgt schreven: „Mijne Heren. Wij hebben in Roosendaal een stadion met voet balterrein, overdekte en open tribunes, kleedkamers, douches en alles naar de eisen. Eventueel beschikbaar voor profontmoetin gen tegen nader overeen te ko men voorwaarden. Enige jaren werd het terrein bespeeld door de eerste klasser R.B.C., doch thans is het geheel vrij. Geen K.N.V.B.-club komt er op. Roo sendaal is geschikt gelegen voor wedstrijden tegen Belgische clubs." Het contact met de Fifa Op de vraag hoe het met con tact met de F.I.F.A. staat ver telde de heer van Lent, dat de hond niet is aangenomen, doch dat er ook geen afwijzing is. Voorlopig verwacht hij echter zeker geen aansluiting, hetgeen uiteraard het internationaal con tact belemmert, al blijft er nog wel keus over. Voorlopig ligt het accent echter op het inhalen van de grote achterstand ten op zichte van het buitenland. Het is opmerkelijk hoeveel brieven met bekende namen de heer van Lent binnenkrijgt. Enkele spelers, die met een 'aanbod voor Frankrijk m de zak lopen, vroegen nadere •nhchtingen omdat zij liever hier a|a prof. aan de slag gaan. ye eerste drie jaren gesteld uatuurlijk dat alles doorgaat 'Utjen niet meer dan twintig o'ubs worden toegelaten. Over drijving van de ene naar de' andere club is dan behoudens bijzondere gevallen niet moge- Daarna zal de overschrij- volkomen vrij zijn. De shirts ullen aan de voorzijde het wa pen van de betreffende stad dra gen, aan de achterzijde het rug nummer met zeer waarschijnlijk nog een reclame ook. Voor het begin van wedstrijden zal op het middenveld een groet worden ge bracht aan de toeschouwers. Van diverse zijden is reeds geld gestort, dat niet wordt aangetast, doch op de bank blijft gedepo neerd. Geld is echter een heel moeilijk ding. Van alle kanten dringen instellingen en bedrij ven zich op en dat is iets, wat de organisatoren boven het hoofd dreigt te groeien, want geld brengt nu eenmaal in de regel grote moeilijkheden mee. Voorzichtigheid gewenst Wij hebben hierboven, de heer van Lent aan het woord gelaten in een interview, dat één onzer verslaggevers met hem had. De heer van Lent is ondanks zijn overspannenheid optimistisch. Dat kunnen we begrijpen. Maar nog maals willen we de voefballers uit Nederland en ook de trainers, die er wel iets voor voelen zich aan te sluiten bij de nieuwe Be roepsvoetbalbond, erop wijzen, dat ze toch niet overijld de be slissende stap zetten. Een stap terug, is er dan niet meer. De K.N.V.B. zal zulke spelers nooit meer toelaten tot zijn gelederen. Zeer sympathiek deed dan ook de waarschuwing van Ir. Hopster aan, toen hij verklaarde, dat de spelers zich toch zeker het eerste jaar veilig dienen te stellen mid dels een contract. Ons bekruipt bij dit alles toch een huiverig gevoel. Een be roepsvoetbalbond is niet zomaar één, twee, drie opgericht. Er mo gen aanbiedingen zijn van sport velden, we krijgen toch de in druk, dat de heer van Lent daar zeer gemakkelijk over praat. En juist deze kwestie lijkt ons zeer urgent. Een bestaan in deze voetbal lerij is uiteindelijk slechts weg gelegd, voor de enkeling. Nu nog, beweert de heer van Lent, dat de spelers naast hun voetbal- „baan" een ander middel van be staan moeten hebben. Stelt U zich nu voor, dat die beroeps voetbalbond eens werkelijk zou gaan draaien. Zouden dan niet met de maand, misschien wel met de week meer eisen aan de spelers gesteld worden? Vooral als de prestaties niet voldoende zijn om die hoeveelheid publiek te trekken om de zaak draaiende te houden. En zou dan niet het andere middel van bestaan in het gedrang komen? Nogmaals we kunnen het niet helpen, we hebben geen vertrou wen in dit alles. Het gaat veel te geheimzinnig, er hangt één groot waas ron$ deze voetbalbond en het feit, dat men nog geen namen wenst te publiceren van spelers, die sympathie hebben betuigd, uit vrees voor repressailles van de zijde van de KNVB, wijst er op, dat de heren oprichters zelf nog helemaal niet zeker zijn van een doorgaan van alle plannen. UTRECHT, 18 Jan. 1954 De wintervakbeurs voor koffers en lederwaren heeft hedenmorgen om negen uur in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht haar poorten geopend. Deze beurs, welke met een toespraak van de nieuwe di recteur van de Kon. Ned. Jaar beurs, mr. H. A. R. Schuit, offi cieel werd opengesteld, is de eer ste in een rij der beurzen, die dit jaar in genoemd gebouw ge houden worden. Tengevolge van een onenigheid in de lederwarenbranche hebban in veertien dagen tijds twee vak beurzen plaats. Viel echter op de Amsterdamse expositie vorige week alle aandacht o.p de plastic artikelen. thans staan vooral de lederwaren in het licht der schijnwerpers. Beseffend, dat ver. snippering slechts ten kwade kan leiden, zijn de fabrikanten tij dens een conferentie tot overeen stemming gekomen. Besloten is, dat het niet weer mag voorko men, dat twee vakbeurzen tege lijkertijd worden georganiseerd. De voorzitter van de advies commissie voor de groep leder waren, de heer P. L. van der Pluym, die bij de openingsplech tigheid namens de exposanten sprak, wees er dan ook met na druk op om in samenwerking met de Jaarbeurs een plan op te maken tot een goede regeling van de vakbeurzen. De lederwarenbranche staat voor een grote moeilijkheid, om dat de ontwikkeling van het plas tic nieuwe perspectieven opent in verband met de prijzen en lonen. De prijzen vooral hebben een grote aantrekkingskracht op- het publiek, temeer daar sommige plasticsoorten wat kwaliteit be treft weinig meer voor leer on derdoen. Het grote prijsverschil is te wijten aan het feit, dat plas tic-artikelen niet beschouwd worden als luxe in tegenstelling met de lederwaren. Om vooral 't leer weer in de belangstelling te trekken wordt op deze expositie alle aandacht aan dit materiaal geschonken. De heer van der Pluym hoopte, dat er in deze za kelijke sfeer vele orders geplaatst zullen worden. Tevoren had mr. J. Milius, ge delegeerd commissaris van de raad van beheer van de Jaar beurs, een welkomstwoord 'ge sproken, o.a. tot de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en wethouder H. van de Vlist. In totaal nemen 73 fabrikanten aan deze vakbeurs deel. welke tot en met 21 Januari duurt. Thans telt Nederland 200 onder nemingen op het gebied van de lederwaren, die een jaarlijkse productie hebben van 50 millioen gulden. Hiervan wordt 84 op de binnenlandse markt afgezet en 16 op de bujjenlandse. De export van de Nederlandse leder- warenindustrie, welke acht mil lioen per jaar bedraagt, neemt nog steeds toe. België is de groot ste afnemer. Verder bestaat er uitvoer naar Duitsland, Indone sië, Ned. Antillen, Zweden, Zwit serland en de Ver. Staten. In September van het vorig jaar kochten de U.SA. alleen al voor f 139.000.aan lederen dames tasjes van Nederlands fabrikaat. Interleder drie in de Bemardhal Van 28 Juni t.e.m. 2 Juli zal te Utrecht de derde Internationale Vakbeurs voor schoen- en leder branches Interleder 3 wor den gelfttuden. De organisatie van deze beurs berust bij de Kon. Ned. Jaar beurs, die daarbij nauw samen werkt met de stiohting „Interle der". Naar uit de voorbereidende be sprekingen met Vertegenwoordi gers van de schoen- en lederin dustrie .en -handel mag worden opgemerkt, zal de belangstelling voor de derde vakbeurs, die der vorige manifestaties aanzienlijk overtreffen, vooral nu een alge mene deelneming van de schoen fabrikanten is te verwachten. In verband hiermede werd be sloten de interlederbeurs, welke tot nu toe plaats vond in de Jaarbeursgebouwen op het Vre- deburg te Utrecht, thans te orga niseren in de Bernhardhal van de Jaarbeurs op he't Croeselaan- terrein. Doel van de derde vakbeurs voor de schoen- en lederbranches is. in het bijzonder steun te ver lenen aan de pogingen om de Nederlandse export van schoenen en leder te vergroten. PUZZLE 296 Horizontaal: 1. eiland in de Indische archipel 5. vogel 9. meisjesnaam 10. meisjesnaam 12. jongensnaam 13. voorzetsel 14. werkelijk 15. soort onderwijs 17. jongensnaam 19. slot 2'2. vogel 24. gedeelte 25. inwendig orgaan 26. koud 28. huisdier 30. aanwijzend voornaamwoord 32. titel 34. opdracht 35. soort onderwijs 36. lidwoord 38. Europeaan 39. in dat geval 40. interest 41. grap Verticaal: 1. familielid 2. meisjesnaam 3. motorschip 4. kier 5. levenslucht 6. stofmaat 7. troefkaart 8. plaats in Utrecht 11. leeuw (Frans) 16. plaats in Friesland 18. adellijke titel 20. nieuwe werelddeel 21. duinvallei 22. beet 23. godin 26. lijst 27. larve 29. toiletartikel 30. telwoord 31. heuvel 33. herkauwer 35. schaaktenm 37. de onbekende 39. lidwoord Oplossing Kruiswoordraadsel 295 Horizontaal: 1. eb, 3. gerste, 7. ka: 9. los; 11. nee; 12. ham: 13. Am sterdam; 17. aar: 18. toe: 20. norse: 22. armee: 24. ora; 25 sri: 26. tegel; 29. satan: 31. dee: 32. tio: 33. ver gaarde: 36. pen: 27. ega: 38. ere: 40. in: 41. psalm: 42. ge. Verticaal: 1. el, 2. boa, 4. entre, 4. see, 6. tetra, 7. kam. 8. am. 10. smaragden, 12. Haemstede. 14. sas, 15. dor,16.knots, 19. reine, 21. ore, 23. era, 27. eer, 28. leges. 29. staal, 30. air, 33. ven, 34. aga. 35. erg, 36. pi. 39. ee. Mr N. J. G. Sikkel te Heemstede overleden HEEMSTEDE, 18 Jan. Zon dagavond is te Heemstede over leden mr N. J. G. Sikkel, sinds December 1949 Officier van Justitie bij de Haarlemse arron dissementsrechtbank. De (heer Sikkel 'werd op 1 September 1897 geboren. Na een opleiding aan het gereformeerd gymnasium te Amsterdam studeerde hij rechtswetenschappen aa-n de Vrije Universiteit. Na zijn doc toraal examen in 1925 maakte hij enige tijd deel uit van het advocatenkantoor van mr P. S. Gerbrandy te Sneek. 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. Met ingang van 10 Januari 1954 heeft, zoals bekend is, de twee maandelijkse herziening van de kostprijs voor haconvarkens door het L.E.I. zijn beslag gekregen. Volgens de berekening van het Landbouw Economisch Instituut is de kostprijs met f Ó.04 ver laagd, te weten van f 1.89 tot f 1.85 pér kg geslacht gewicht. Deze verlaginp is, naar de Stich ting voor de Landbouw mede deelt, een gevolg van een daling van de prijzen der mengvoeders in de maanden November en De cember. Deze daling is enerzijds veroorzaakt door een kleine da ling van de prijzen der grond stoffen, doch anderzijds vooral door het feit, dat het L.E.I. voor ■deze henberekening is uitgegaan van dê nieuwe C.L.O.-samenstel- ling van 18 September 1953, wel ke is aangepast aan de in de loop van 1953 gewijzigde prijsverhou ding tussen de verschillende grondstoffen voor de mengvoe ders. Overeenkomstig de genoemde kostprijsverlaging is, gelijk men weet, met ingang van heden ook de richtprijs voor tweede kwali teit haconvarkens verlaagt van f 2.24 tot f 2.20 per kg. geslacht gewicht. De prijsuitslag van 0.10 boven de richtprijs blijft gehand haafd, zodat de nieuwe overna meprijs zal zijn f 2.30 per kg ge wicht. De hoofdafdeling veehou derij van de Stiohting van de Landbouw heeft in haar onlangs gehouden vergadering gesproken ovèr de bestaande prijsuitslag van f 0.10 boven de richtprijs van haconvarkens. Op dat mo ment was het resultaat van de twee-maandelijkse herberekening van de kostprijs van varkens vlees door hef L.E.I. uiteraard nog niet bekend. De hoofdafde ling vèehouderij was eohter van oordeel, dat, hoe hét resultaat van déze herberekèning Ook zou zijn, de bestaande prijsuitslag van f 0.10 boven de richtprijs voor haconvarkens vooralsnog diende te worden gehandhaafd. In dezelfde vergadering heeft de hoofdafdeling veehouderij in leidende besprekingen gevoerd over het in de naaste toekomst te voeren varkensibeleid, waar over in de loop van de volgende maand met de minister overleg zal worden gepleegd. Deze be sprekingen zullen in de loop van de volgende maand worden voortgezet aan de hand van een nieuw rapport van het L.E.I. Tot nog toe is het L.E.I. voor de be rekening van de kostprijs van varkensvlees uitgegaan van een rapport, dat dateert van 1950. Inmiddels heeft het L.E.I. met name ten aanzien van het voe- derverbruik meer practijkgege- vens verkregen, zodat een brede re basis kan worden verkregen voor de kostprijsberekening van varkensvlees. Hierdoor is het voor het L.E.I. mogelijk een nieuw rapport op te stellen, waarin wordt nagegaan, welke invloed deze gegevens kunnen hebben op een berekening van de kostprijs van varkensvlees. Voor de in Maart a.s. begin nende periodieke bijeenkomsten onder leiding van de Nationaal Technische Commissie van de K.N.A.U. in verband met de Europese kampioenschappen te Bern, zijn de volgende heren- athleten aangewezen: T. Aret, J. Fekkes (beiden D.O.S.), J. Fikkert (S.I.S.U.), G. van der Hoeven (Lycurgus), P. Nedér- hand (A.L.O.), J. Rem (Lycur gus), H Rulander, Th. Staat (beiden Vlug en Lenig), W. Sljjkhuis (Trekvogels), F. van der Wees (Te Werve), A. van den Wildenberg (P.S.V.), J. van der Zande (Olympia '47), C. Seeuwen, H. Visser en W. van Zeeland (allen A.A.C.). Aan de voorlopige dames-ploeg zijn Dini Hilbrandie (Sagitta) en Diny Hobers (D.O.L.) toege voegd. 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. De politie alhier heeft zeven minderjarige jongens aangehou den in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Deze jongens, die een clubje vormden, gingen herhaaldelijk op roof uit. Bij een hunner werd de buit in een schuurtje in de tuin opge slagen. Daar werden ook de ge stolen goederen verdeeld. Het veelbelovende zevental had op het Seinpostduin een petroleum kachel, een deken en een braad pan buitgemaakt. In een etablis sement in de Dirk Hoogenraad- straat namen zij een versterker en een luidspreker weg. In schuurtjes aan de Pellenaerstraat maakten zij zich meester van kratten coca-cola en gedistilleerd, uit een flat aan de zeekant sta len zij een partij koffie en thee. Ook rijwieldynamo's vielen in de smaak van de „heren", evenals flesjes melk, yoghurt, pap, kaas, worst en sigaretten uit gepar keerde auto's. Een van de „club leden" nam bovendien bij de wekgever van zijn kameraad f 600.- weg. Aan de Oevprs Dev- nootweg voorzagen zii zich twee nacMpo achtereen van lévens middelen. De jongens, onder wie zich scholieren, een visbewerker, een loopjongen en een leerling-meu belmaker bevonden, hadden het bovengenoemde schuurtje, dat hun „hoofdkwartier" vormde, ge zellig ingericht. Er stond daar onder andere een gramofoon met platen. AMSTERDAM, 18 Jan. Van morgen is in Amsterdam een veiling van munten, ordetekenen, boeken op dit gebied en opberg- kasten gehouden. De hoogste prijs op de eerste ochtend de veiling duurt tot en met Dinsdagmiddag werd geboden voor een gouden sou- verein zonder jaartal van de stad Kampen, die voor een be drag van f2150.- een nieuwe eigenaar kréég. Maandagochtend kwamen voornamelijk gouden munten uit de zeven provinciën onder de hamer. De belangstelling voor deze veiling is zeer groot. Niet alleen Nederlandse, maar ook Deense, Franse, Belgische, Duitse en Zwitserse liefhebbers waren aan wezig. Bovendien zijn uit alle delen van de wereld opdrachten aan tussenpersonen gegeven voor de aankoop van diverse stukken. Een proefslag van een gouden dukaton uit 1790 uit Holland bracht f 1075.- op. Het door de tegenwoordige generatie ver smade „halfje" een halve cent kwam op de veiling tot f 140.-. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 18 Jan. Het aantal gevallen van met witte pokken besmette personen Is dit weekeinde niet in belangrijke mate gestegen. Vanmorgen wa ren, blijkens een opgave van de geneeskundige hoofdinspectie van Volksgezondheid 27 perso nen onder behandeling, terwijl elf andere personen „verdacht" waren en in Observatie verble ven. Van Zaterdagmorgen tot Zon dagmorgen kwamen er geen ■nieuwe gevallen bij: voor het eerst had men 24 uur zonder uit breiding van de epidemie. Hoewel de belangstelling bij de therinentingslokalen enigszins is teruggelopen, meldden zich ook Zaterdag velen om ingeënt te worden. De G.G.D. schatte vanmorgen, dat tot nu toe onge veer tienduizend personen in de lokalen werden behandeld. Dit weekeinde was niet duidelijk vast te stellen in hoeverre de uitgebroken epidemie zijn weer slag heeft gevonden in 'het amu sementsleven. De indruk be stond wel, dat een aantal thea ters en sportgebeurtenissen min der druk bezocht werden dan gewoonlijk, doch dit wordt even zeer aan het slechte weer als aan de witte pokken geweten. Schippersknecht uit Harderwijk verdronken ROTTERDAM. 18 Jan. De 17-jarige schippersknecht T. S„ opvarende van het motorschip „Karei Doorman" en afkomstig uit Harderwijk, is Zaterdagavond j.l. te Rotterdam verdronken. Zaterdagnacht waarschuwde 'n wachtsman de politie, dat hij in de Leuvehaven een lijk zag drij ven. De rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot opgehaald en in de lóóp van Zondag is geble ken, dat het de schippersknecht was. Degenen, die nog in het bezit zijn van de thans uit de circu latie genomen halve centen be hoeven echter geen illusies te hebben, want het betrof hier een gouden halve cent, die in 1822 ter gelegenheid van een hoog bezoek aan de munt is geslagen. Bij dergelijke gelegenheden ge slagen munten waren een cent uit 1827 die ƒ235.- opbracht, een vijf cents stuk uit 1818, dat voor 76.- van de hand ging en een dubbeltje uit 1822, dat voor 140.- van eigenaar veranderde. Er kwamen ook een aantal gouden tientjes Onder de hamer. Een dergelijk muntstuk uit 1850 met de beeldenaar van Wil lem III, kwam tot f 145.- en een gouden tientje uit 1895 met de beeldenaar van Koningin Wil- helmina met „hangend haar" spande de kroon met een op brengst van 150.-. De diensttijd voor de lichting 1953 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen yan de lichtingsploegen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tót de opleiding voor reserve officier Of dpi. onderofficier en vóór de z.g. specialisten is ech ter een termijn van 24 maanden gesteld. Ook de in de toekomst aan de minister van oorlog voor te stellen groot-verlofsregelin gen zullen óp het bovenstaande zijn gebaseerd. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. is er in geslaagd voor een wed strijd beslag te leggen op de wel zeer sterke Argentijnse profclub Independient'e, die de vierde plaats op de ranglijst van de Ar gentijnse eerste klasse inneemt. Deze Argentijnen, die zullen uitkomen met de volledige voor hoede van het Argentijnse elftal, dat in Juni 1953 te Buenos Aires Engeland met 31 sloeg en in Abraham een vermaarde doel man bezitten, hebben tot dusver in Europa buitengewone resulta ten bereikt. Zij sloegen o.a. Real (Madrid) dat dank zij Di Stefano onbedreigd aan de kop staat van de Spaanse ranglijst met 60. Valencia, de club van Faas Wil kes, werd met 30 overwonnen. Sparnting uit Lissabon moest, met 81 het onderspit delven. J.l. Zaterdag gaf het Argentijnse elftal een prachtige demonstra tie in Brussel. Het sloeg de Wie ner Sportclub met 30. Woensdagavond 20 Jan. a.s. om 8.15 uur speelt Indeoéndlente in het Olympisch Stadion een lichtwedstrijd tegen het Amster damse elftal. Verbitterde strijd om Engelse Cup De uitslagen vap de Maandag voor de tweede maal overge speelde wedstrijden uit de derde bekerronde luiden: Blackpool Luton Town 11 (na verlenging); BrentfordHull City 25; Lin coln CityWalsall 21. De ontmoeting Blackpool Luton Town zal op Maandag 25 Januari op het terrein van Wol verhampton voor de derde keer worden overgespeeld. 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. Het Nederlandse kustvaartuig „Ariel" (399 ton), dat gisteren zoals gemeld ongeveer 150 km ten Noorden van Ameland in moei lijkheden verkeerde, is vannacht gestrand op het Bornrif. Om streeks negen uur vanmorgen is de „Ariel" echter weer vlot ge komen. De sleepboot „Holland" en de reddingboot „Insulinde" blijven voorlopig bij het schip. De „Ariel" was vannacht té gen kwart voor drie op het Born rif gestrand. Op de noodseinen van het schip voeren de motor- strandreddingboot „Jhr H. J. Ortt" uit Hollum en de motor- rèddingboten „Brandaris" uit Terschelling en „Insulinde" uit Oostmahorn uit. De sleepboot „Holland" voer eveneens naar het gestrande schip. Assistentie be hoefde niet te worden verleend. De „Arièl" zal door de „Insu linde" via het Huibertsgat naar de bocht van de Eems worden geloodst en van dat punt af zal de „Holland" de „Ariel" verder begeleiden op de tocht naar Delf zijl. De „Insulinde" is vanmorgen tegen vier uur vertrokken uit Oostmahorn onder commando van Klaas Toxopeus. De zee was nog roerig, maar hét- weer was best. De prijzen (I) Niet alleen de Regering en de verschillende organisa ties van werkgevers en werknemers houden zich me\ de kwestie van de prijsstijgin gen bezig, maar ook het cen trale orgaan van patroons en loontrekkenden, de Stichting van de Arbeid, is er op at tent. Zoals men heeft kunnen lezen in ons blad, stelt de Regering intussen tegenover tekenen van onrust uit de kringen van de burgerij de mening, dat „vooralsnog" geen reden tot ongerustheid aan wezig is. In het algemeen schijnt men het daarmee in de kringen van de Stichting van de Arbeid wel eens te zijn, maar men zal er deze week (wij menen, a.s. Vrij dag) weer over beraadslagen. Natuurlijk wist men alom van te voren, dat de 5 pet loons verhoging in verscheidene be drijfstakken op de kosten van hei product zou drukken, en dus tot prijsverhoging aan leiding zou geven. Maar men vreesde hier niet zozeer kwa de gevolgen, omdat nog steeds wordt aangenomen, dat de huidige economische situatie in het algemeen een prijsver- lagende tendenz vertoont. Bo vendien is de 5 pet in vele ge vallen wel 7 tot 8 pet gewor den, door het z.g. bijtrekken van oude salarissen en door het verhoogde uurloon van geschoolde arbeiders. De spe ling is nog vergroot door en kele belasting verlagingen. De prijzen (II) Hoe kan nu volgehouden worden, dat er een prijs- verlagende tendenz is? De cijfers in ons nummer van gisteren zijn niet zonder meer geschikt om de rust te bevor deren! Maar, de economische rekenmeesters houden ons voor, dat de wereldmarktprij zen sinds 1951 een dalende lijn vertonen. Maar daar zijn dan o.a. koffie, thee, cacao en.papier, van uitgezon derd en dat zijn zonder uit zondering, papier inbegre pen!) dagelijkse levensbehoef ten. Doch er zijn nog andere en men verwacht hier zelfs een verder dalende lijn. Er is bovendien geen schaarste, de productie stijgt, ook per man en de z.g. ruilboet is verbe terd. Over de hele lijn ver wacht men dus daling. Wij hopen het spoedig te ervaren, want tegenover de „algeme ne" tendenz van verlaging staan verscheidene „inciden tele" verhogingen en een gro te verzameling „incidenten" zou eeneconomische revolutie kunnen te weeg brengen. Het doet intussen prettig aan, tegen de vroegere gpluiden van „onvoldoende marges" nu te lezen, dat een van de redenen, om niet té somber te zijn tegenover de prijzensituatie gelegen is in een voldoende handelsmarge om de prijzen te handhaven. Dp prijzen (III) De vraag is nu, of het be drijfsleven zich in het al gemeen het vertrouwen zal waardig maken, dat inder tijd in hem gesteld is, door het vieren van de teugels der prijsbeheersing. De mogelijk heid bestaat, dat in enkele gevallen gesproken zou moe ten worden van „onduidelijk gemotiveerde prijsverhogin gen". Dit betekent echter nog niet, dat een nadere ontleding van de feiten en omstandig heden zou kunnen uitwijzen, dat de verhogingen sterk spreken hier de kapperstarie ven bijv.) wel gemotiveerd zijn. Wij weten het niet en de deskundigen weten het ook nog niet. Er zijn te weinig gegevens. In deze omstandig heden begrijpen wij niet goed, hoe de Eerste Kamer zou kun nen besluiten, de beslissing neemt ze vandaag) tot het toestaan van een interpellatie van de C.P.N.-man Branden burg,, over de prijzen. Indien we nog niet genoeg weten, is de interpellatie voorbarig, in dien de regering de gelegen heid wil benutten om een toe lichting te geven, waarom dan de communisten deze gratis reclame in de mond gegeven? Hjalmar Andersen wordt instructeur De Noorse schaatsenrijdëf Hjalmar Andersen heeft beslo ten na dit seizoen de schaatsen, althans wat wedstrijden aangaat, voor goed aan de wilgen te han gen. Voor de schaatssport zal hi.i dan evenwel nog niet geheel verloren zijn, want Hjallis heeft in een interview te Sapporo met, een speciale verslaggever van het Noorse blad Verdensgang medegedeeld, dat hij als instruc teur zal optreden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7