is chat Ook Eerste Kamer accoord met E.D.G.-verdrag Krijgsgevangenen op Korea aan V.N. overgedragen Molotov leidt de Russen op Berlijnse conferentie Dagblad voor Alkmaar en omgeving De a.s. Staten verkiezingen Fransen heroveren Thakhek Verjaardagstaart voor prinses Margriet was bijna te laat ioasted american Communisten, prof. Gerretson en mr Jonkman tegen Zingend en met vlaggen zivaaiend.... Zij komen Zaterdag in vrijheid; 14.228 Chinezen naar Formosa Accoord bereikt in kuisartsenconflict Twaalf personen dakloos door brand Zwartemeer in Comet werd door tijdbom vernietigd een betrekking de achterplaat e uw ontvangst teren tot waar 1 is van nieuwe n overdaad van i werd verwerkt! PRIJS IN NEDERLAND 85 ct. //////W//////////A I Daar nog niet naar de smid de gelag- bergier, die druk nooie uitdrukking, gebruiken, als ze mijnheer", zei de le. „Het is al lang i wat te drinken, een, omdat ik je urt namelijk een „Een misdaad?" d in onze rustige vreemdeling, die zaak heeft gelo- bereid. En wat is l zijn?" NOQRDHOLLANDS j 1 inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum (2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 21 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12989 Het C.B.S. heeft ttians de statis tiek der gemeenteraadsverkiezin gen in 1953 gepubliceerd. Voorzover het de provincie Noordholland betreft, blijkt hier uit, dat in een zestal gemeenten de raad bij enkele candidaatstel- ling is gekozen, n.l. in Blokker, Katwoude, Limmen, Schellink hout, Warder en Wijdewormer. Verder is in achttien gemeen ten door de katholieken niet aan de verkiezing deelgenomen, ze ventien in de rijkskieskring Den Helder en één (Huizen) in de rijkskieskring Haarlem. In één gemeente (Sint Maarten) is ver zuimd de katholieke lijst in te dienen. Neemt men voor de eerste groep gemeenten de cijfers van de Kamerverkiezing 1952 tot maatstaf en voor de tweede groep de stemmen, die in 1952 op de katholieke lijsten zijn uit gebracht, dan is de uitsiag als volgt: Rijks kieskring Amsterdam Haarlem Den Helder Totaal Totaal Stemmen geldige op kath. Proc. stemmen lijsten kath. 473.712 87.338 18.44 317.303 89.779 28.30 232.422 74.312 31.97 1.023.437 251.429 24.57 Bij de Kamerverkiezing in 1952 waren deze cijfers: Amsterdam Haarlem Den Helder Totaal 467.690 318.885 237.145 82.415 88.351 74.072 17.62 27.70 31.24 1.023.710 244.838 23.92 Dit is dus een belangrijke sprong naar boven. Met nog enige afbraak van de „door braak" en optreden der katholie ken in volle eenheid, is er een grote kans van winst bij de Statenverkiezing. Met 25 procent behalen wij zeker de twintigste zetel. Een kleine berekening leerde mij, dat het er achttien voor de K.V.P. en geen zetel voor de K.N.P. zou zijn, indien de cijfers van de gemeenteraadsverkiezing: 239.838 (23.44 procent) op de K.V.P. en 11.585 (1.13 procent) op" de K.N.P.), zouden gelden voor de Statenverkiezing. Uiteraard hangt dit laatste af van de stemverhoudingen der an dere partijen. Op een totaal van 1.023.437 stemimen is de kiesdeler 13.290 en zou de K.V.P. met 239.838 stemmen „vrij-precies" 18 kiesdelers hebben. Het is vrij wel uitgesloten, dat men dan nog op een overschotzetel zou kun nen rekenen. In 1950* behaalde de K.V.P., toen de kiesdeler 12.295 bedroeg, met 181/2 kies deler de negentiende zetel wel. Evenmin is het denikbaar, dat een groep met een goede 11.000 stemmen een zetel zou behalen, omdat de vorige maal bij een veel lagere kiesdeler, de het laatst in aanmerking komende restzetel werd verkregen met een gemiddelde van 11.891 stem men. Dit zou nu belangrijk hoger liggen. Men ziet hieruit, dat de grootst mogelijke invloed van de katho lieken in de Staten van Noord holland slechts kan worden ver kregen door volstrekte eenheid der katholieke kiezers. Splitsing betekent slechts, dat men de P.v.d.A. de grootst moge-, lijke invloed geeft. Op dit ogen blik heeft deze partij in de Sta ten 24 zetels, de katholieken 19 en de communisten 13. Het lijkt mij als het ware voor de hand liggend, dat deze steeds achter uitgaande groep ook deze keer een veer zal laten. Laten wij het zelfs hopen. Maar de daar ver loren stemmen komen vast niet bij ons terecht, noch bij een andere partij, maar wel bij de P.v.d.A. Als deze partij er hier door een paar zetels bij krijgt en wij, katholieken, zorgen er bovendien nog voor, dat we gens de werking van het stelsel der grootste gemiddelden (dat de overschotzetels het meest toe voert aan de grootste partij) ook ons verlies nog bij de P.v. d.A. terecht komt, dan zou het niet uitgesloten zijn, dat de ver houding 2419 tussen de groot ste partijen gewijzigd wordt in 2718. Niemand zal durven tegenspreken, dat de positie der katholieken hierdoor ten zeerste verzwakt wordt. Daarom, door twee dingen be houden en versterken wij onze invloed: katholieke eenheid en trouw stemmen. Ik hoop, dat het katholieke volk in Noordholland wijs zal handelen. JAC. GROEN, voorzitter katholieke Statenfractie in Noordholland (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE De Eerste Kamer heeft gisteravond met 36 tegen 4 stemmen het E.D.G.-verdrag goedge keurd. Tegen stemden de twee communisten, prof. Ger retson (C.H.) en mr Jonkman (P.v.d.A.). In dit geval was een twee-derde meerderheid nodig, die dus ruim bereikt werd. De tweede dag van het debat verliep in alle rust, zowel in de zaal als op de publieke tribune. De communistische agitatie bleef beperkt tot de betogen, die de afgevaardigden Geugjes en Brandenburg ook bij de tweede ronde leverden, uadat vooral mr Sassen (K.V.P.) zich nog eens de moeite had gegeven hen van repliek te dienen. Prof. Schermerhorn (PvdA.) sprak in dat verband van een „weerzinwekkende bezigheid" en ook minister Beyen had er an dermaal op gewezen, dat er eigenlijk geen basis is voor een dergelijk gesprek. Voor de vro lijke momenten zorgde prof. Ger retson, ook nu weer de azijnzure figuur, die achter alles geheimen aanwezig waant en daaraan in wel zeer zonderlinge vertogen uiting geeft. Van communistische zijde werd o.a. betoogd, dat het voor ieder een duidelijk kon zijn, dat Sov jet-Rusland geen kwaad in de zin heeft. Rusland had zijn kans al lang kunnen benutten. Minis ter Beyen kon daar toch geen volledige geruststelling in vinden. Als iemand met twee revolvers op zak loopt, zegt men niet tegen zijn buurman: „Koop nu maar geen revolver, want als hij je had willen vermoorden, dan had hij dat al lang kunnen doen De plotselinge zorg van de communistische afgevaardigden voor de Grondwet en voor de officierseed van trouw aan de Koningin nam de minister terecht niet serieus. „Als communisten over dergelijke dingen spreken, krijg ik het gevoel van iemand, die de Internationale verwacht en dan plots het „Wien Neerlands Bloed" hoort zingen", zei de mi nister. Veel herrie om niets De critiek van prof. Gerretson, die af en toe de indruk maakt, dat hij bewust als de zonderling poseert, laat zich moeilijk samen vatten. Van twee bijzaken maak te hij in elk geval hoofdpunten. Het persbureau „Belga" heeft enge tijd geleden een verklaring van de Belgische minister van Oorlog doorgegeven, die veel mis verstand heeft gewekt en waarin prof. Gerretson zich alsnog met graagte vastbeet. Hij meende uit die verklaring te kunnen lezen, dat België de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten naar Brussel had laten komen om hem daar een voor België gunstige positie in de E.D.G.-op- zet af te dwingen. Minister Staf stelde hier nogmaals tegenover, dat er met geen enkel land af spraken zijn gemaakt. Er worden wel plannen ontworpen, maar daar dragen ook de Nederlandse officieren, die bij de NAVO wer ken, kennis van. Voor een ander deel van het „Belga"-bericht was de verklaring nog eenvoudiger. De Belgische minister zou ge- Noodweer in Oostenrijk Woensdag woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van 125 kilometer per uur bereikte. In Wenen werden zeventig per sonen gewond, terwijl aanzienlij ke schade werd aangericht. Op de brandweer werd 140 maal een beroep om hulp gedaan. TREKHONDEN WORDEN VERBODEN Het gebruik van honden als trekdier zal worden verboden. Als eerste stap in deze richting zul len geen nieuwe honden meer in het desbetreffende trekhondenre- gister worden ingeschreven. Een wetsvoorstel tot regeling van een en ander is gisteren bij de Twee de Kamer ingediend. zegd hebben, dat de Nederland se troepen in de Noord-Europese sector zouden worden gelegerd, dat wil dus zeggen in Denemar ken of in Noorwegen. „Te zot om over te praten", zei minister Staf in zijn antwoord. „De feiten zijn, dat de Belgische collega niet heeft gesproken van de Noord- Europese sector, maar van de „Noordelijke legergroep in de Centrale sector" en dan zijn we dus weer in huis en vlak bij huis." Prof. Gerretson moest voor deze uitleg de vlag strijken, maar aan een andere argwaan hield hij onverminderd vast, Volgens zijn inlichtingen moest er, naast het EDG-verdrag, een geheime overeenkomst zijn over „soldatenleveranties". Minister Staf protesteerde krachtig tegen deze aanduiding. Wat wel be staat is de uitwisseling van be schikbare mankracht, maar het landsbelang gedoogt uiteraard niet, dat over de aard en de sa menstelling van de Europese de fensie in het openbaar medede lingen worden gedaan. Voor Prof. Gerretson bleef dat echter de reden waarom hij ten slotte tegenstemde. Over het be wuste document vroeg hij ook nog 'n speciale interpellatie aan. Over dit verzoek zal later worden beslist. Tekort aan geloof Mr. Jonkman die 's morgens de voorzittersstoel even had verlaten om zijn afwijkende positie binnen de P.v.d.A.-fractie te motiveren, kon niet in de verwezenlijking van de E.D.G.-opzet geloven. Van de regeringstafel werd zijn betoog niet meer punt voor punt bestre den. Mr. Sassen kwam er bij de replieken nog op terug. Voor zo ver mr. Jonkman betoogd had, plaats vinden. dat er voor een dergelijke opzet een tekort aan saamhorigheid tussen de zes partners zou zijn, wees mr Sassen er op, dat een dergelijke opmerking ook voor de Kolen- en Staalgemeenschap zou moeten gelden, maar deze ge meenschap werkt toch onderwijl al uitstekend. De geesten moeten ongetwijfeld de instellingen be zielen, maar er is ook een om gekeerde beïnvloeding. Vele vragen, door voorstanders geuit, kregen gisteren een bevre digend antwoord. Ook minister Staf vond de organisatie wel wat ingewikkeld. De geestelijke verzorging acht ook de regering van groot be lang. Zij zal er op toe zien, dat in dit verband volledig rekening wordt gehouden met de Christe lijke levenshouding, er is reeds overeengekomen, dat zieke mili tairen, in E.D.G.-verband dezelfde geestelijke verzorging zullen ont vangen als hier. Van bredere aard was de vraag of geen uitstel tot na de confe rentie in Berlijn gewenst zou zijn. Minister Beyen bleek het tegen overgestelde standpunt van mr. Sassen en prof. Schermerhorn volledig te onderschrijven. Militair bezien, behoeven de Russen voor het E.D.G.-verdrag geen enkele vrees te koesteren. Hun bezwaren zijn van politieke aard, maar diezelfde bezwaren maken het E.D.G.-verdrag juist voor Europa tot een groot goed. Het Westen heeft dan ook al terecht besloten, dat de E.D.G. geen punt van onderhandeling kan zijn. Garanties Het belangrijkste punt was tenslotte de vraag met betrek king tot de garanties voor ons territoir. Mr. Sassen had gevraagd of er met zoveel" woorden derge lijke garanties van de zij-de van de bondgenoten zijn. Minister Beyen achtte het niet verstandig om een dergelijke bevestiging te vragen. De regering gaat er van uit, dat die garanties inderdaad bij dit verdrag zijn gegeven. Volgens haar zouden de bondgenoten zich aan verdragsbreuk schuldig ma ken, indien zij niet bereid zouden zijn om het hele gebied te ver dedigen, ons grondgebied on geschonden terug te geven en om voordien geen afzonderlijke vrede te sluiten. Mr. Sassen nam met deze plechtig gestelde verklaring ge- poegen. Als de bondgenoten het daar niet mee eens zijn, zouden zij alsnog van een afwijkende mening moeten blijk geven. De stemming over het wetsontwerp kon na een gerekte middagver gadering eerst in de vooravond Franse infanterie doorwaadt een riviertje bij Song-Tra-Ly gedurende de gevechten in Indo-China. BERLIJN, 20 Jan. De Sovjet- Unie heeft vandaag bekend ge maakt dat V. M. Molotov, de mi nister van Buitenlandse Zaken, aan het hoofd geplaatst is van de delegatie, die Rusland tijdens de komende Viermogendheden conferentie in Berlijn zal verte genwoordigen. In een uitzending van Radio- Moskou werd medegedeeld dat Molotov vergezeld zal worden door viep adjunct-ministers van Buitenlandse Zaken, te weten Andrei Gromyko, Jakob Malik, ambassadeur in Groot-Brittannië, Georgi N. Zaroebin, ambassadeur in de Verenigde Staten en Gre gory M. Poesjkin, die naar aan genomen wordt, aan het hoofd staat van de afdeling; Duitse Za ken van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. De volkspolitie in de Russische sector van Berlijn wordt in ver- Irak krijgt voor olie 600 millioen méér De regering van Irak heeft, naar de B.B.C. meldt, met de olie maatschappijen in het land een nieuwe overeenkomst gesloten be treffende de verdeling van de winst. Volgens deze overeenkomst zal Irak tot een bedrag van 600 millioen gulden per jaar méér ontvangen dan onder de oude re geling. Tegelijkertijd is men in Bagdad begonnen met de bouw van een grote tentoonstelling, die aan wil tonen hoe de Engelse in dustrie kan helpen bij de econo mische ontplooiing van het land. PANMOENDJON, 21 Januari De bewakingstroepen van India hebben in de vroege ochtenduren van vandaag de over dracht van de anti-communistische Noordkoreaanse en Chi nese krijgsgevangenen aan het Opperbevel der Ver. Naties voltooid. In totaal werden 7.658 Noord-Koreunen en 14.228 Chinezen overgedragen. 32 Noord-Koreanen en 72 Chinezen verzochten alsnog te worden overgebracht naar communistisch of neutraal gebied. SAIGON, 20 Jan. Het Fran se opperbevel in Indo-China heeft medegedeeld, dat Franse mariniers en pantsereenheden de stad Thakhek in Laos Woensdag ochtend hebben heroverd. De stad, die aan de Mekong ligt, was de vorige maand door de opstan delingen veroverd. Laos werd hierdoor in twee stukken gesne den. De Franse Uniestrijdkrachten trokken deze belangrijke handels stad op de grens van Cambodja en Siam binnen zonder een schot te lossen. De Vietminhtroepen hadden de stad reeds verlaten en hebben waarschijnlijk een toe vluchtsoord gezocht in de omlig-: gende heuvels. Aangenomen wordt dat de vijandelijke hoofd macht is teruggevallen op Vinh, ongeveer 250 kilometer ten zui den van Hanoi, vanwaar de re bellen kort voor Kerstmis het of fensief openden, waardoor Indo- China in tweeën werd gesplitst. De Vietminhtroepen hebben nooit geprobeerd Thakhek te ver sterken of definitief te bezetten, de stichter van het moderne Het Opperbevel der V.N. heeft bekend gemaakt dat de gevan genen Zaterdag in vrijheid zul len worden gesteld, de datum die in de Bestandsovereenkomst is genoemd. De Chinezen gingen gisteren «naar een kamp bij de haven Intsjon, waar een vloot landingsvaartuigen klaar ligt om hen naar Formosa te brengen. Vier Amerikaanse schepen namen daar gisteren reeds Chinezen aan boord. De Noordkoreanen bega ven zich naar Zuid-Korea, waar zij, indien zij dat wensen, bij het Zuid-Koreaanse leger dienst kunnen nemen. De overdracht begon gister morgen te 8.52 uur en de anti communistische Chinezen waren het eerst aan de beurt. Voor hun vertrek staken zij hun tenten en bedden in brand en marcheerden toen zingend en met de vlaggen van Nationalistisch China zwaai end, de kampen in de gedemili tariseerde zone uit. Ze droegen Eortretten van president Tsjang '.ai Sjek - en van Soen Yat Sen, China, met zich mee. Na een mars van drie kilometer over de wit-berijpte vlakten bereikten zij de ontvangst-centra op geallieerd gebied waar hen een geweldige witte „Welkom"-boog begroette en waar 600 vrachtauto's klaar stonden voor het vervoer naar Intsjon, dat in convooi geschiedde langs 'n gebarricadeerde en zwaar bewaakte route. Zij werden met muziek ontvangen, terwijl Chinese Nationalisten, Zuid-Koreanen en Amerikanen toezagen. Via luidsprekers werden wel komstwoorden gesproken door de leider van de delegatie der Chi nese Nationalisten, generaal Lai Ming-Tang, die hen verzocht de bevelen van de V.N. te gehoor zamen, de orde te bewaren en „geduldig" te zijn. De Koreaanse gevangenen, die later volgden, zwaaiden met Zuid-Koreaanse vlaggen en rie pen „Banzai...." toen zij onder een geweldig schilderij van pre sident Syngman Rhee doorliepen. Tot degenen, die de aankomst der gevangenen aanschouwden, behoorden de Amerikaanse Mi nister van het Leger, Robert Ste vens, de bevelhebber der Ver bonden Strijdkrachten, Generaal John Huil, en de bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger, Generaal Maxwell Taylor. Bij het invallen van de duister nis brachten de Amerikanen grote zoeklichten in stelling langs de Zuidelijke grens van de neutrale zone, teneinde de terugkerende krijgsgevangenen de weg te wij zen. Eén groep terugkerenden werd voorafgegaan door een corps tambours en hoornblazers, be staande uit 30 man. Zij hadden de instrumenten zelf uit blikken en stukken metaal vervaardigd. In het pro-cominunistische Noord-Koreaanse kamp, waar 21 Amerikanen, één Engelsman en 327 Zuid-Koreanen verblijven, was het echter gisteren in tegen stelling tot de andere kampen, waar een grote bedrijvigheid heerste en veel gezongen werd, doodstil. De 349 man bleven hier onder Indische bewaking aangezien de communisten totnogtoe geweigerd hebben hen te aanvaarden. Het communistische commando heeft geprotesteerd tegen India's besluit om de krijgsgevangenen uit te leveren aan degenen, die hen gevangen hebben genomen. De communisten staan op het standpunt, dat de overdracht in strijd is met de wapenstilstand. Zij hadden nog de gehele nacht via luidsprekers geprobeerd om de anti-communistische gevange nen te intimideren en over te halen alsnog te repatriëren. Zij waarschuwden hen b.v. dat zij „door communistisch geweer vuur" gedood zouden worden, als zij terugkeerden naar de gealli eerden. band met de conferentie sedert Woensdagmiddag paraat gehou den, aldus heeft de West-Ber- lijnse Strijdgroep tegen de on menselijkheid gemeld. Alle offi cieren en manschappen moeten twaalf uur aan één stuk dienst doen. Bovendien worden in de bedrij ven in de Russische zone vati Duitsland „vrijwilligers" gewor ven, die tijdens de conferentie bij aankomst en vertrek van de vier ministers van Buitenlandse Zaken twee rijen zullen vormen om te tonen, dat zij „bereid zijn het leven van de gemachtigden van de Sowjet-Unie met hun lichaam te beschermen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 Jan. Er is een accoord bereikt in het con flict rond de ziekenfondshonora ria der huisartsen. De door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ingestelde com missie van Schaik heeft gister middag op haar bijeenkomst in Den Haag een oplossing gevon den, waaraan zowel de drie ver tegenwoordigers van de zieken fondsen en huisartsen alsmede de drie adviseurs van de ministers in deze commissie hun goedkeu ring hebben gehecht. De commissie zal thans rapport uitbrengen aan de ziekenfondsen en de landelijke vereniging van huisartsen. Dit rapport wordt niet voor Zaterdag verwacht. De be trokken partijen zullen zich dan nog over de conclusies van de commissie moeten beraden. Men neemt aan, dat de ziekenfondsen en huisartsen eerst de volgende week hun mening over een en ander kenbaar zullen maken. Over de aard van het door de commissie van Schaik bereikte accoord bewaren alle partijen thans nog de grootst mogelijke stilzwijgendheid. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Gisteravond waren 324 auto's, die deelnemen aan de sterrit van Monte Carlo Parijs gepasseerd, waaronder 104 auto's die in Monte Carlo zijn gestart, 88 wa gens uit Glasgow, 41 uit Stock holm. 15 uit Oslo, 30 uit Mün- chen en 46 uit Lissabon. In Triëst zijn 12 van de zestien auto's die in Athene waren ge start, de controlepost gepasseerd. SOESTDIJK, 20 Jan. De verjaar dagstaart die het „Prinses Mar grietfonds" vanmiddag aan het gisteren elf jaar geworden pete kind van de koopvaardij, Prinses Margriet, ten geschenke gaf, was bijna te laat gekomen. Vijf en dertig kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog omgekomen Nederlands koopvaardijpersoneel, waren in twee bussen van Rotterdam uit naar het Paleis Soestdijk geko men, om de taart te brengen en tevens met de prinses haar ver jaardagsfeestje te vieren. De bus waarin de taart ver voerd werd raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. In de buurt was geen telefoon te vin den, de chauffeur kon zijn voer tuig niet meer op gang brengen en kostbare tijd ging verloren eer eindelijk een andere bus was gecharterd. Maar de kinderen èn de taart waren toch nog net op tijd, om twee uur, op het paleis. De Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke ontvingen de gasten in de Westelijke vleugel, waarin het bioscoopzaaltje de ver jaarspartij werd gehouden. Trots stapten in de pauze enige kinderen met de taart bin nen, een model van een schip op de golven met op de boeg de naam „Prinses Margriet", en daarachter volgden elf jongens en meisjes ieder met een bran dende kaars. „Kun je blazen, Margriet?" vroeg iemand, en dat was aan geen dovemansoren ge zegd. Snel ging de prinses het rijtje langs en blies met ferme (Van onze redacteur) ZWARTEMEER Het huis van de heer J. Lippold aan de Nieuwe Weg is gisteravond tot de grond toe afgebrand. De tien kinderen zijn alle gered, maar de gehele inboedel is verloren ge gaan. Het huis en de inhoud waren laag verzekerd. Om half negen brak de brand uit door nog niet bekende oor zaak, vermoedelijk in de achter kamer. Het vuur greep dadelijk fel om zich heen. De brandweer had grote moeite om de woning, die op het bovenveen staat, te bereiken vanwege de moerassige omgeving. De Klazienaveense brandweer slaagde er tenslotte in honderd meter van de woning een spuit te plaatsen, het regio nale Emmense corps heeft haar slangen niet hoeven te ontrollen.. Door veel water te spuiten op de plek, waar een bus met zilver geld bewaard werd, hebben de brandweerlieden deze spaarcent jes tenslotte nog weten te redden. Het gezin werd bij de buren ondergebracht, bolle wangen de kaarsen een voor een uit. Als goed gastvrouwe begon ze daarna direct de taart aan te snij den, eerst nog wat voorzichtig en bang om het kunstwerk di rect te beschadigen, maar al spoedig onvervaard. En 'n half uur later was het gehele schip verdwenen in de grage monden van de jeugdige gasten, die ver der volop genoten van 'n pro gramma, geheel verzorgd door personeel van scheepvaartlijnen: een accordeonist van de „Neder land", een imitator van de Kon. Rotterdamse Lloyd en 'n muzi kale clown van de „Holland- Amerika-lijn". N. B.C.-correspondent verklaart: NEW YORK, 20 Jan. Rom- ney Wheeler, correspondent van de N.B.C. te Londen, heeft van daag in een radio-uitzending ver klaard, dat „aan het Britse kabi net een geheim rapport voor gelegd is, waaruit vrijwel zeker blijkt, dat de B.O.A.C.-Comet, die negen dagen geleden in de Middellandse Zee verongelukte, door een tijdbom vernietigd werd". Wheeler zei, dat uit het medi sche onderzoek van de 15 lijken, die na het verongelukken van de machine geborgen konden wor den, gebleken is, dat „zij door zeefd waren met stukjes metaal metaal, dat de lijken van on der af binnengedrongen was". „Slechts één ding kan derge lijke wonden veroorzaakt hebben een zware ontploffing van een ruimte beneden de passagiers- verblijven uit, en in de Cornets bevindt zich daaronder niets an ders dan de bagageruimte", aldus Wheeler. Amerikaanse atoomwapens naar het buitenland WASHINGTON De plannen van de Amerikaanse luchtmacht om op verschillende nunten van de wereld voorraden atoomwa pens op te slaan, zijn Woensdag door de Sub-commissie voor de Strijdkrachten van de Ameri kaanse Senaat goedgekeurd. Jongen gedood door vallend raam In Hoek van Holland is Woens dag het negenjarige zoontje van de familie W. C. Korteland om het leven gekomen toen hij in de tuin van zijn vader door een raam in een schuur wilde klim men. Het opengeschoven raam viel naar beneden en kwam op de nekwervel van de jongen te recht. Deze was op slag dood.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1