Frans vlooteskader naar Marokkaanse wateren Atoomduikboot nr één, de Nautilus, zal vandaag het ruime sop kiezen KNVB-standpunt inzake ISed. Beroepsvoetbalbond Minister Staf gaat over V.S. wapenhulp praten Onheilspellend gerommel stijgt op uit de Merapi Ontvoerders Amerikaanse makelaar opgespoord Nieuw-Guinea is heus geen land van belofte Spanning in Noord-Afrika Spanje weigert de nieuw gekozen Sultan te erkennen R.A.F.-vliegtuigen stortten neer VIJF DODEN Bacon-contract met Engeland vernieuwd Zeven gewonden bij autobotsing Bezoek aan Washington Grote uitbarsting moet nog komen Jordaanse benden op Israëlisch gebied Wim v. d. Voort c.s. thans in Davos Vorstelijk geschenk voor Dirksland Gouverneur van Baal: Misschien komen er helicoptères Donderdag 21 Januari 1954 Pagina 5 De K.N.VJB. verzoekt ons het volgende mede te delen: Naar aanlei ding van de berichten in de pers omtrent een opgerichte of in op richting zijnde beroepsvoetbalbond in Nederland, wenst het bestuur van de K.N.VJÏ. al zijn leden met nadruk te wijzen op de regle mentsartikelen van de K.N.V-B. en zijn afdelingen, volgens welke ieder, die zich bij een beroepsvoetbalbond aansluit, hetzij als speler, hetzij als scheidsrechter, als organisator of als gewoon lid, door de K.N.V-B. in de beroepsklasse moet worden geplaatst met als gevolg, dat een terugkeer naar de K.N.V.B. voor langere tijd beslist is uitgesloten. Het beschikbaar stellen van terreinen aan, en het spelen van wed strijden tegen een niet tot de K.N.V.B. toegelaten vereniging of combinatie is eveneens volgens de reglementen van de K.N.V.B. verboden. Het bondsbestuur begrijpt, dat er leden zullen zijn, die de regle menten niet voldoende kennen om de draagwijdte van bepaalde daden of gedragswijzen ten aanzien van het beroepsvoetbal te kun nen beoordelen. Daarom stelt het bondsbureau, Verlengde Tolweg 6 te Den Haag zich beschikbaar om alle gewenste inlichtingen aan de leden te verschaffen. Nimmer zal in de toekomst een beroep op onwetendheid ten aanzien van de reglementen van de K.N.V.B. als verzachtende omstandigheid worden aanvaard. PARIJS, 20 Jan. Steun verlenend aan zijn waarschu icing tegen elke beslissing om Spaans Marokko te schei den van het rijk van de Sultan, heeft Frankrijk vandaag een vlooteskader, ivaaronder een kruiser en een vlieg- dekschip, naar de basis Mers-el-eKbir, bij Oran, gezon den, op schootsafstand van Spaans Marokko. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat Spanje is medegedeeld, dat Frankrijk „met alle middelen die het ter be schikking staan" zich zal verzet ten tegen elke stap die het rijk, bestaande uit de Franse en Spaanse protectoraten en de in ternationale stad Tanger, zal ver delen. De waarschuwing, aldus het ministerie, werd uitgelokt door berichten dat een bijeenkomst van chefs en religieuze leiders in Tetouan, de hoofdstad van Spaans Marokko, vandaag zal plaats vinden en dat morgen de verbannen sultan, Sidi Moham med Ben Youssef, uitgeroepen zal worden als de rechthebbende heerser van het land. Spanje heeft geweigerd de nieuwe sultan van Marokko te erkennen. Dit is Mohammed Ben Moulay Arafa, die benoemd werd nadat Sidi Mohammed afgezet en naar Corsica verbannen was- De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Georges Bi- dault, heeft Maandagavond de Spaanse ambassadeur hier, graaf De Casa Rojas, doen weten en de Franse ambassadeur in Ma drid, Jacques Meyrier, heeft gis teren een bezoek gebracht aan de Spaanse minister van Buiten landse Zaken om uitleg te vra gen over de gebeurtenissen in Tetouan. Vandaag heeft' Bidault wederom een bespreking gehad met De Casa Rojas, maar het ministerie heeft later medege deeld, dat hun bespreking „open hartig en vriendschappelijk was". Een woordvoerder voor de Amerikaanse ambassade heeft de Franse persberichten bevestigd, dat het ministerie van Buiten landse Zaken de Amerikaanse en Britse diplomaten in Parijs ge- NORTON, 20 Jan. Vijf jonge vliegers van de R.A.F. werden vandaag gedood en drie gewond bij het neerstorten van twee vliegtuigen. Een „flying school room" van de R.A.F. stortte neer op een open veld waardoor de vier inzittenden om het leven kwamen. Kort na het opstijgen van het vliegveld Lyneham (Wiltshire) moest een Valette van de R.A.F. met 8 passagiers aan boord een buiklanding maken waardoor de piloot om het leven kwam en drie koppen van de bemanning ernstig gewond werden. De pas sagiers, een vrouw met twee kinderen van een R.A.F. man die gestationneerd is in Istres (bij Marseille) liepen slechts enkele builen op. raadpleegd heeft over de toe stand in Spaans Marokko. „Paris Presse" beweert dat Frankrijk „verzekeringen heeft gekregen van de sympathie van zijn geallieerden" Slechts oefeningen Het Franse vlooteskader dat van daag is aangekomen op de basis Mers-Le-Kebit bij Oran, is daar slechts voor oefeningen, welke reeds maanden van te voren wa ren vastgesteld, zo heeft het Franse ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. Er bestaat geen verband tus sen de aankomst van de schepen en de spanning tussen Spanje en Frankrijk over Marokko, aldus het ministerie. NIJMEGEN, 20 Jan. Een aannemer en zes arbeiders uit Wychen en omgeving zijn van ochtend gewond geraakt toen de bestelauto, waarmee zij op weg waren naar hun werk, nabij Nij megen tegen een stilstaande vrachtauto uit Arnhem opbotste. Vermoedelijk is de bestuurder van de bestelauto verblind ge raakt door een tegenligger. Alle inzittenden van de bestelauto liepen verwondingen op. Drie ar beiders moesten in het Canisiius- ziekenhuis te Nijmegen worden opgenomen. De overige inzitten den konden per andere gelegen heid hun reis voortzetten. Het ongeluk gebeurde om streeks half acht op de weg van Grave naar Nijmegen nabij het spoorwegviaduct over de Graaf- seweg. De bestelauto kwam met de neus onder de aanhangwagen van de langs de weg geparkeerde vrachtauto terecht. HET BLIJFT ONRUSTIG IN NAIROBI NAIROBI, 20 Jan. Twee in heemsen, van wie een een vrouw is, zijn Woensdag doodgeschoten, toen zij trachtten door een cor don te breken, dat Britse mlitai- ren hadden gelegd om een in heemse wijk van Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Drie in heemsen werden gewond. In de hoofdstraat van Nairobi schoot Woensdagochtend de eige naar van een restaurant een der vijf inheemsen dood, die zijn kantoor overvielen en 25 pond sterling roofden. Bij een razzia in de stad zijn voorts vier inheemsen aangehou den, drie verdacht van het afne men van de eed op de Mau-Mau en de vierde van verboden wa penbezit. Engeland kiest Belgisch geweer LONDEN, 20 Jan. Churchill heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat hij heeft ingestemd met vervanging van het nieuwe Britse geweer door het Belgische FN 30-geweer (kaliber 0.3 duim) dat bij deskundig onderzoek prac- tischer gebleken was. Spanning tussen Albanië en Joego-Slavië vermindert LONDEN, 20 Jan. Albanië heeft vandaag een overeenkomst met Joegoslavië bekrachtigd om weer grensposten in te richten om- de spanning aan de grens te doen verminderen. Dit werd mee gedeeld in een uitzending van radio Tirana. (Van onze parlementaire redactie) De onderhandelingen over de Amerikaanse wapenhulp aan Ne derland schijnen in een zodanige impasse te zijn geraakt, dat al leen een gedachtenwissbling op het hoogste niveau een oplossing kan brengen. In verband hiermee zal de mi nister van Defensie, ir. C. Staf, in de tweede helft van Februari naar Washington gaan om op het Pentagon (Amerikaanse ministe rie van Defensie) besprekingen te voeren over de Amerikaanse hulp bij de opbouw van onze landmacht, luchtmacht en marine. Het grote belang van de Ame rikaanse wapenhulp blijkt hier reeds uit, dat tot dusverre ongeveer 75 procent van de uit rusting van de Koninklijke land macht door de Ver. Staten betaald. Van deze royale hulp verlening, die o.m. bestaat uit tanks, vliegtuigen, auto's en oor logsschepen, zullen onze strijd krachten ook dit jaar nog kun nen profiteren. Er bestaat echter geen enkele zekeiheid. alleen .in dicaties" over de Amerikaanse wapenhulp in 1955 en 1956. In Washington zal minister Staf nu de Amerikanen er van moe ten overtuigen, dat hij niet in staat is de medewerking van het parlement voor zijn vijf divisies te krijgen zonder een duidelijke afspraak over de voortzetting van de wapenhulp. Hij zal daarbij moeten opboksen tegen een ster ker wordende stroming in het Congres, die beperking van de militaire hulp aan West-Europa voorstaat. Behalve over de hierboven aangegeven vraagstukken zal mi nister Staf ook nog besprekingen voeren over andere facetten van de wapenleveranties, als een meer regelmatige leveringster mijn, levering van reserve onder delen en uitbreiding van de hulp tot andere eenheden dan die van het legerkorps. Verwacht kan worden, dat ook over een Ameri kaanse opdracht voor de Fokker S 14 gesproken zal worden. DJAKARTA, 20 Jan. Het hoofd van de vulkanologische dienst, dr. George A. de Neve, heeft vandaag bekend gemaakt dat de Merapi op Midden Java vandaag betrekkelijk rustig is gebleven, ondanks het angstaan jagend onderaards gerommel en de gloeiende aswolken, die voort durend uit de krater opstijgen. Dr. de Neve stelt momenteel ter plaatse een onderzoek in, na dat de gevreesde vulkaan Maan dag tot uitbarsting is gekomen. Voor zover thans bekend heeft de eruptie 39 slachtoffers geëist. 79 personen liepen verwondingen op. Dr. de Neve verklaarde dat de eruptie van Maandag geen wer kelijke uitbarsting is geweest. De vulkanoloog sprak de vrees uit dat de grote uitbarsting nog ko men zal. De seismografen, die in zes verschillende observatiepos ten in de omgeving van de vul kaan staan opgesteld, registreren voortdurend aardschokken, waar uit opgemaakt wordt dat de vul kaan nog lang niet tot rust ge komen is en dat er nog hevige onderaardse krachten aan het werk zijn. De eruptie, die Maandag heeft plaatsgevonden is volgens dr. de SAN FRANCISCO, 20 Jan. De politie van San Francisco is er Dinsdag in geslaagd twee man nen aan te houden, di verdacht worden van ontvoering van een 36-jarige makelaar. De makelaar, een zekere Moskowitz, kon wor den opgespoord. Hij was drie dagen gevangen gehouden in een gehuurd huis, terwijl zijn ontvoerders trachtten een losgeld te krijgen. Op verzoek van de politie had de pers in het gehele land de af gelopen twee dagen geen nieuws over de ontvoering gegeven, om het leven van de ontvoerde te redden. Deze was Zaterdag, op weg naar een bespreking, ver dwenen. Zijn familie ontving na dien driemaal brieven, waarin eerst een losprijs van 500.000 dol lar werd geëist, en later 300.000 dollar. Politie en rechercheurs van de federale recherche betrokken na ontvangst van de brieven de wacht bij het telefoontoestel in het huis van Moskowitz en op het telefoonkantoor. Ook werden een aantal politie-auto's gereed gehouden op strategische punten. Toen Dinsdag twee mannen het huis van de ontvoerde opbel den en dreigden Moskowitz te zullen verminken, als geen los geld werd gegeven, konden zij in een telefooncel worden aan gehouden, het waren de 57-jarige Harold Jackson en de 43-jarige Joe Lear, beiden afkomstig uit Sacremento. Neve vermoedelijk niet anders geweest dan een hoeveelheid op gehoopte vulkanische stoffen, die zich een uitweg gebaand hebben door een spleet in de noor-delijke kraterrand. Een stroperige lava stroom, die gedeeltelijk overging in zogenaamde ladoes, de ge vreesde gloeiende wolken, daal de met grote snelheid langs de ravijnen van de noordelijke hel ling van de Merapi naar beneden en zwenkte vervolgens in ooste lijke richting. Twee dorpen wer den binnen drie minuten na de eruptie overdekt met gloeiende as. In deze dorpen zijn ook de slachtoffers gevallen, die tot nu toe bekend zijn. Het lot van een aantal gezinnen dat op de hel lingen verspreid woonde, is nog niet bekend. Intussen strekt zich nog steeds een reusachtige rookkolom, die 's nachts een vervaarlijke rode gloed verspreidt, uit boven de kokende krater. De hellingen van de vulkaan zijn volkomen bedekt met een lichtgrijze aslaag, die op sommige plaatsen bijna tien centimeter dik is. De evacuatie duurt nog steeds voort en verloopt geheel volgens plan. Behalve het aantal perso nen dat het slachtoffer is gewor den van de eruptie, zijn 100 koeien en 500 geiten Maandag op de hellingen van de Merapi om gekomen. Honderd huizen zijn vernield. De ergste vulkaanramp heeft plaats gevonden in 1815 toen de Tambora op de Kleine Soenda eilanden tot uitbarsting kwam. 92.000 mensen kwamen bij deze ramp om het leven. De uitbar sting van de Krakatau in 1883 eiste 37.000 doden. Uitspraak Gerechtshof verkoop voorwaardelijk goedgekeurd vlees 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Het gerechtshof alhier heeft he denmorgen de slager M. M. uit Sliedrecht veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en ƒ300 boete, subs 100 dagen hechtenis voorwaardelijk. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij voor het leven en de ge zondheid schadelijk vlees had verkocht, bestaande uit mergpij pen en rundertongen, die niet ge steriliseerd waren. De runderton gen had M. drie uur lang laten koken bij een temperatuur van honderd graden, daarna had hij worst van dit vlees gemaakt. De Procureur-Generaal, die meende dat M. voor de verkoop van de worst niet vervolgd kon worden, had twee maanden gevangenis straf geëist. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Tussen de Nederlandse en En gelse regeringen is overeengeko men een nieuw baconcontract te sluiten voor de periode van 1 December 1953 tot 29 September 1956. De hoeveelheden, die zullen worden geleverd, zijn voor de periode van 1 December 1953 tot 31 December 1954 35.500 ton, voor het jaar 1955 28.000 ton en y0®1" de periode van 1 Januari tot 29 September 1956 21.000 ton. De prijs bedraagt voor de periode van 1 December 1953 tot 31 De cember 1954 237% shillings per 100 weight cost en freight Engel se haven (f 248.70 per 100 kg be reide bacon). Voor de volgende laren zal de prijs bij onderhan deling nader worden vastgesteld binnen de grenzen van 10 bo ven en beneden de prijs voor het voorafgaande jaar. Van Neder landse zijde is men ingegaan op het Engelse verzoek om de spek- dikte voQr klasse 3 baconzijde te rug te brengen met een centime ter. GROTON, Connecticut 20 Jan. Alexander de Grote, die omdat hij nog wat werelden wilde veroveren in de vierde eeuw voor Christus de eerste onderzeeër liet bouwen, zou grote ogen opzetten als hij hier morgen op de werven van de afdeling electrische vaartuigen van de General Dynamics Corp. aanwezig kon zijn als Mamie Eisenhower de eerste atoomonderzeeboot van de Amerikaanse Marine, de Nautiluszal dopen, door een fles champagne stuk te slaan tegen de glanzende neus van het vaartuig. Vergeleken met de „Nautilus" was de eerste onderzeeër, waar aan zoals men in de bibliotheek van General Dynamics kan le- leren, inderdaad de naam van Alexander de Grote verbonden moet worden, niet veel bijzonders. Hij leek zelfs niet erg op een boot. Volgens de beschrijving van de Griekse filosoof Aristo- teles was het meer een duiker klok. Hij werd gebruikt om een vloot die probeerde de belegerde stad Tyrus te ontzetten, af te slaan. Het personeel van de biblio theek heeft nog heel wat meer interessante gegevens opgediept over de voorgangers van de „Nautilus". Koning Jacobus I van Enge land zou een korte tocht in een duikboot hebben gemaakt. Dit vaartuig, dat was overtrokken met een met olie doordrenkte le deren bekleding en door riemen werd voortbewogen, was gebouwd door de Nederlander Comelis Drebbel, een eeuw na de dood van Da Vinca. In Amerika ontdekte tijdens de revolutie een student van de universiteit van Cale, hoe onder water buskruit tot ontploffing kon worden gebracht en hij bouwde een kleine eenmanson- derzeeër „The Turtle" om zijn uitvinding in practijk te kunnen brengen. Men had grote plannen met het kleine eikenhouten vaartuig, met een vrijwilliger uit Connecticut, sergeant Ezra Lee, als comman dant' en bemanning ging de „Turtlet" er op uit om de Britse vloot bij New York te vernieti gen, De bedoeling was, dat Lee een' bom aan de onderkant van een Engels schip zou bevestigen, die door een mechanische ontste kingsinrichting tot ontploffing zou worden gebracht. Maar de Amerikanen wisten niet, dat de Engelsen hun schepen met koper hadden bekleed om ze tegen vuur te beschermen. Lee slaagde er niet in door het koper heen te komen om zijn primitieve torpe do te bevestigen. Het was aan de „Hunley" van de gedeconfedereerden voorbe houden, in de burgeroorlog bijna een eeuw na hetfalen van Lee de eerste onderzeeboot te worden, die in het gevecht een vijandelijk oorlogsschip tot zinken bracht. De „Hunley", uit gerust met een buskruit „tor pedo", bevestigd aan een vijf meter lange paal, maakte een lek in het uniekorvet „Housato- nic". De „Housatonic" zonk, maar de „Hunley" ook. Ras in de nieuwe tijd heeft de Amerikaanse marine haar eerste echte onderzeeër, de „Holland" gekocht. Uncle Sam kreeg dit vaartuig voor een koopje. Wat de „Nautilus" heeft ge kost, is een geheim, maar ex- president Truman, die op 14 Juli 1952 het leggen van de kiel heeft bijgewoond, noemde een bedrag van omstreeks dertig millioen, ongerekend de atoomreactor, die is gebouwd door de Westinghouse Electric Corp. Het vaartuig is 100 meter lang en kan voor onbepaalde tijd on der water blijven. De onderwa tersnelheid wordtop meer dan 20 knopen geschat. De beman ning zal bestaan uit 90 officie ren en manschappen. De ontwerpers van de „Nau tilus" hebben zich ten doel ge steld, het vaartuig een hoge on derwatersnelheid en een buiten gewoon groot kruisbereik te ge ven benevens een bijzonder ver mogen om zich aan ontdekking te onttrekken. Voorts zal de „Nautilus" in staat zijn en hetzelfde geldt voor de atoom onderzeeërs, die haar zullen vol gen zowel met de gebruike lijke als met kernprojectielen, torpedo's en mijnen te strijden, naarmate een opdracht vereist. Zij zal voor de aandrijving van haar propellors kunnen kiezen uit een atoommotor, een diesel motor en een elecrto-motor. De marine is er van overtuigd, dat het vaartuig het doen zal, al is ook nooit eerder een vaar- of voertuig te land, ter zee of in de lucht door atoomenergie voortbewogen. Maar eerst in de a.s. zomer, als de „Nautilus" zal uitvaren voor proefvaarten op zee, zullen de ontwerpers, kernphisici, scheeps bouwers, wiskundigen en andere bij de bouw betrokkenen zeker heid verkrijgen wat de doeltref fendheid aangaat, waarmee de eerste door atoomenergie aange dreven onderzeeboten zullen ope reren. De marine is evenwel zo vol vertrouwen, dat zij reeds nu voor de „Nautilus" alle moderne wa penen in gereedheid brengt, die nodig zullen zijn als zij aan de vloot wordt overgedragen om in de strijd te worden gebruikt. In het vaartuig zijn lanceer- buizen ingebouwd om de nieuwe, snelle en geruisloze electrisch aangedreven torpedo's met doel- zoekinrichting te lanceren. Deze buizen zullen ook torpedo's met atomisohe kop kunnen lanceren als die eenmaal zullen zijn ge construeerd. Hetzelfde systeem, dat voor het leggen van gewone mijnen wordt toegepast, kan worden toe gepast om via de torpedolanceer- buizen atomische mijnen te leg gen. De voorstanders van der atoom onderzeeër zeggen, dat dit vaar tuig voor zo goed als alle doel einden geschikt is. Het zal een wereldomvattend bereik hebben en weken en maanden onder water kunnen blijven. De enige beper king van het verblijf onder water is gelegen in het uithoudingsver mogen van de bemanning. De onderwatersnelheid evenaart die van de meeste grote bovenwater schepen. De romp is sterk genoeg om duiken beneden het door alle bestaande boten bereikte peil mogelijk te maken, tot diepten, waar ontdekking moeilijk of on mogelijk is. Bovendien zal de onderzeeboot ook onder water gebruik kunnen maken van haar voornaamste, de atoommotor, en niet haar toevlucht behoeven tot electrische aandrijving, waarbij slechts een verminderde snelheid mogelijk is. Terwijl men nog bezig was de romp van de „Nautilus" te bou wen en voor te land het eerste prototype van haar atoommotor was beproefd, adviseerde de ma rine het congres tot en kreeg zij goedkeuring voor de bouw van een tweede atoomonderzeeër de „Sea Wolf" en voor een derde vaartuig, dat volgens de marine een belangrijk grotere snelheid zal hebben dan de reeds hoge voor de „Nautilus" en de „Sea Wolf" berekende onderwater snelheid is ook reeds goedkeu ring verkregen. Afgezien van haar grootte en haar eigenaardig geronde, stom pe boeg (om de snelheid onder water te bevorderen) lijkt de „Nautilus" uiterlijk veel op een gewone onderzeeboot. Zij ver schilt echter van de vroegere onderzeeboten hierin, dat de romp éénwandig is. De dubbele wand van de normale onderzeeër dient als bergplaats voor ballast en brandstof. De „Nautilus" zal gebruik maken van tanks. Engelse vetdistributie loopt ten einde LONDEN, 20 Jan. Vanaf Zondag mogen Britse winkeliers, die de margarine en vetbonnen van hun klanten gehonoreerd hebben, de nog voorradige mar garine en braadvetten zonder bon verkopen. Het ministerie voor de levensmiddelenvoorziening wil in het begin van de zomer de distri butie van vet, boter en kaas ge heel afschaffen, waarna het hoopt in de loop van de zomer de ge hele distributie overboord te kunnen gooien. f6150.— VOOR OUDE MUNT AMSTERDAM, 20 Jan. Was er gisteren reeds veel belangstel ling voor de veiling van oude munten en penningen uit belang rijke binnen- en buitenlandse collecties, vanmiddag waren wel haast nog meer liefhebbers voor de bijzondere serie Griekse en Romeinse gouden, zilveren en bronzen munten en voor de ver zameling buitenlandse gouden en zilveren munten, die onder de hamer kwamen. Het hoogste bod van deze mid dag was f 6150.voor een tien drachme-stuk van Syracuse op Sicilië, geslagen omstreeks 415 vóór Christus en vervaardigd door Kymon. De munt draagt aan de ene kant een afbeelding van de Bosnimf Arethusa en aan de keerzijde een Quadriga, een met vier paarden bespannen twee wielige wagen. De waardevolle munt werd na de enig bieden 't eigendom van een buitenlander, die het stuk in opdracht liet kopen. Ontvoeringen aan de- lopende band TEL AVIV, 20 Jan. Een woordvoerder voor het Israëlische leger heeft vandaag meegedeeld, dat drie Bedoeïnsche schaapher ders en hun 23 kamelen ontvoerd zijn door een groep gewapende Jordaniërs die op Israëlisch ge bied doorgedrongen waren nabij de nederzetting Karatin. Van officiële zijde hier wordt medegedeeld, dat er nog geen nieuws ontvangen is van de vier Israëlische agenten van de grens politie die gisterenavond ont voerd zouden zijn door een ge wapende Jordaanse eenheid etr- wjjl zij patrouille liepen in de kustvlakte van Israël. Israël heeft de waarnemers van de V.N. verzocht een onder zoek in te stellen naar de ont voering. Gisterenavond troffen kogels de eetwagen van een trein en van morgen vroeg werd de locomotief van een vrachttrein geraakt. Beide incidenten hebben plaats gevonden in het gebied Toel- karm-Kfar Sirkin. Er vielen geen slachtoffers. Vier Nederlandse schaatsenrij ders, t.w. Wim van der Voort, Gerard Maarse, Anton Huiskes en Wim de Graaff zijn, met de coach van de kernploeg van de K.N.S.B. Klaas Schenk, Woens dagmiddag te Davos gearriveerd waar het gezelschap zijn intrek genomen heeft in een eenvoudig maar keurig hotel dat Schenk al van 20 jaar her kent. Kees Broekman zal Zaterdag en Zondag as. aan wedstrijden in het Bislet Stadion te Oslo deel nemen en vertrekt de volgende dag per vliegtuig om zich bij zijn kameraden te voegen. Het weer was Woensdag goed te Davos; het vroor enkele gra den en de baan verkeerde in uitstekende staat. Overigens zul len de Nederlanders heel rustig beginnen: elke morgen conditie oefeningen, dan een kwartiertje rijden en vervolgens wat wande len. De jongens zullen eerst aan het klimaat moeten wennen. Van Maandag af zal het tempo van de voorbereidingen worden op gevoerd, al naar gelang van de individuele behoeften. De stem ming in de ploeg is voortreffe lijk; Huiskes is over het diepte punt heen en van der Voort, die zich geheel op de Europese kam pioenschappen heeft ingesteld, voelt zich prima. Voor de Zwitserse kampioen schappen op 30 en 31 Januari be staat zeer grote belangstelling; behalve Nederlanders en Zwit sers hebben er Noren, Zweden, Finnen en Italianen voor in geschreven, in totaal meer dan veertig. Ook voor de Europese kampi oenschappen op 6 en 7 Februari rekent men op een veertigtal deelnemers. De Russen, die eerst nog te Almanata rijden, worden in het begin van Februari te Davos verwacht. STOCKHOLM, 20 Jan. De Zweedse organisatie „Helpt de kinderen" heeft 500.000 gulden geschonken voor de bouw van een kinderziekenhuis belendend aan het ziekenhuis van Dirksland op het eiland Goeree. Het ziekenhuis van Dirksland is alleen voor volwassenen en heeft slechts vier bedden voor de 12.000 kinderen van het eiland. Geen Amerikaanse boter naar Rusland WASHINGTON, 20 Jan. Het departement van handel heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat minister Sinclair Weeks de aan vrage van een Amerikaanse ex porteur voor een vergunning om overtollige Amerikaanse boter aan de Sowj et-Unie te leveren formeel afgewezen heeft. HELD ZIJN IS OOK NIET ALLES De negenjarige Terry lhaksi te Vancouver is tot de conclusie gekomen, dut het beroep van held geen toekomst biedt. Hij had 'n zevenjarig vriendje uit 't water gevist en zijn be loning? Een pak slaag van zijn moeder, die hem herhaal delijk had gezegd, dat hij uit de buurt van het wa ter moest blijven. (Ass.-Press). (Advertentie DEN HAAG, 20 Jan. In de enorme groeiende belangstelling voor Nieuw Guinea ziet gouver neur dr. J. van Baal een gevaar: dat men de directe mogelijkheden gaat overschatten. „Nieuw Gui nea is geen land van belofte doch eerder een uitdaging" aldus de man, die op het ogenblik de hoogste Nederlandse gezagsdrager is in Nieuw Guinea. Nu en in de naaste toekomst is het dan ook voornamelijk zaak steunpunten te bouwen, van waaruit later de openlegging en emancipatie met zo groot moge lijke kansen op succes kunnen worden voortgezet. Dr. van Baal, die op het ogen blik voor besprekingen met de regering in Den Haag is en he denmiddag op het ministerie van Overzeese Rijksdelen de pers te woord stond, bracht nadrukkelijk naar voren dat het in Nieuw- Guinea in de eerste plaats niet er om gaat met millioenenprojec- ten te werken: hoe groter men de dingen doet, hoe talrijker ook de risico's zijn. Afgelopen jaren is er hard ge werkt aan Biak waar een inter nationaal vliegveld moet komen, aan uitbreiding van de scheep vaart en een betere bestuursre- geling. Van groot belang in de naaste toekomst wordt de „kleine vliegerij", waardoor het binnen land sneller zal kunnen worden opengelegd. De opkomst van de helicopter doet dr. van Baal op het ogenblik echter aarzelen of het wel het beste zal zijn zich te specialiseren op kleine vliegtui gen: mogelijk zorgt immers de helicopter in Nieuw-Guinea voor de beste toekomstmuziek.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5