Wij on tdekten twee Stradivarius-violen Wieriegermeer's raad behandelde begroting Scholieren bezetten Militaire Academie dutëh itowM!\\ Straffen in Berkhout voor Ode aan Rotterdam Spectaculair voetbal in Olympisch Stadion Aangename kennismaking BICSBFMi. Amsterdam gaf Indepediente uitstekend partij Een in Limmen; een in Alkmaar Dorp VI wordt werkelijkheid Tweemaal auteursrechten ontdoken Argentijnen wonnen met 3-1 Wedstrijd kreeg naar slot Fraaie instrumenten dragen 's meesters stempel Donderdag 21 Januari 1954 Pagina 7 (Van onze speciale verslaggever) Ruim tweehonderd scholieren bezetten Woensdagmorgen op vre dige wijze de Koninklijke Militaire Academie te Breda en vulden met hun vrolijke stemmen de waardige binnenhof. Op de galerijen zagen de portretten van Michiel de Ruyter, helden uit onze militaire historie en de vroegere gouverneurs van de K.MA glimlachend neer op het woelig nageslacht. Onder deze leerlingen van enige middel bare scholen bevonden zich ook die van de hoogste klassen van het St. Werenfridus Lyceum te Hoorn en van het R.K. Lyceum te Alkmaar. 's Morgens vroeg was men onder geleide van leraren per bus uit Hoorn en Alkmaar ver trokken. Evenzo uit Vlissingen, Velsen, Arnhem, Deventer en andere plaatsen. Het bezoek vormde een onderdeel van het goed-geleide plan dat „Opera tie-kennismaking" heet. Het doel daarvan is, de burger meer be grip bij te brengen voor het militaire leven. En waar kan men dan beter beginnen dan bij de jeugd? Om ongeveer half elf kwamen de bussen uit alle rich tingen de poort van de Acade mie binnen en in de gezellige Cadetten-cantine werd voor de vermoeide reizigers koffie ge serveerd. Van elf tot één was er vervolgens gelegenheid om de gebouwen en inrichtingen beho rende tot de K.M.A. te bezich tigen. Dit geschiedde onder lei ding van cadetten, die veelal uit dezelfde streek kwamen als de groepjes scholieren. Er waren er zelfs bij, die aan dezelfde school middelbaar onderwijs hadden ge noten. De groep Hoorn, voorafgegaan door cadet-sergeant Dumas, be gaf zich eerst naar de „pret- bibliotheek", zoals de cadetten deze boekerij van ontspannings lectuur noemen. Er is ook nog een stemmige studie-bibliotheek, die op militair-technisch gebied practisch volledig is. Op de gale rijen zagen wij naast de portret ten van vroegere gouverneurs der Academie nog de uniformen van wijlen generaal Spoor en overste den Ouden, de gesneu velde commandant van het Ko- rea-detachement. Vanaf de co lonnade van het binnenplein za gen Caesar, Augustus, Cicero en andere oude Romeinen met ver wondering neer op de moderne infanteriewapens. In de buiten gewoon mooie receptiezaal hin gen de portretten van de stad houders en vorsten uit het Huis Oranje. De hoofdwand wordt hier bijna geheel bedekt door een groot schilderij van Konin gin Juliana, geschilderd door Charles Eyck en in 1948 door de stad Breda aan de K.M.A. ge schonken. De oude Duiventoren en Granaattoren zijn twee schit terende kapelletjes geworden, de Granaattoren voor de katholieke cadetten. De inrichting ervan bood het Katholiek Thuisfront aan en het Mariabeeld gaven de cadetten zelf. Tussen deze twee torens bevindt zich het Span jaardsgat, waar het „turfschip" van Adriaan van Bergen op 3 Maart 1590 zou hebben aange legd. In werkelijkheid gebeurde dit elders. Een monument ter herinnering hieraan treft men elders op de terreinen der K.M.A. aan. Rats, kuch. Om 13.40 was het aantreden voor de lunch en op de tafels prijkten, hoe kan het anders, soepterrines vol geurig dampen de erwtensoep en op de schalen bruin brood, dat bedenkelijk dicht bij de beroemde kuch had gelegen. Alles smaakte overigens uitstekend. Na de middag bega ven we ons met de leerlingen van het R.K. Lyceum te Alk maar naar de Trip van Soute- landekazerne, waar de practica, laboratoria enz. van dê K.M.A, ondergebracht zijn. Bij hen be vonden zich de leraren B. Tim mermans en E. van '-t Sant. Ca det A. Rens uit Ursêm leidde de groep rond. De meeste aandacht trok hier wel een machtige Cen- turiontank, die als een bulldozer dwars door een huis kan rijden. Flip Bosser uit Heiloo, leerling te Alkmaar, was enthousiast óver de vele nieuwe dingen, die hij gezien had. Hem *had vooral de verkeersmaquette geïnteresseerd; Kees Mul uit Heerhugowaard vond de panorama's erg belang wekkend. Op de zolders van het lesgebouw waren diverse pano rama's opgesteld. Op een daar van was de gehele slag bij Wa terloo uitgebeeld. Flip Suyker- buyk uit Wieringèrmêer zei, dat je zó zin zou krijgen om naar de K.M.A. te gaan. Geen zieltjes winnen Vermoeid van het vele lopen en de vele indrukken, die ze te verwerken kregen, keerden dé scholieren in de cantine terug, waar de thee wachtte. Majoor J. Raaymakers sprak hier na mens de Gouverneur een af scheidswoord. Hjj hoopte, dat allen een prettige dag hadden beleefd en gezien wat militair zijn betekent. Het doel van deze jeugddagen (iedere Woensdag tot Pasen komen er andere groepen, tezamen in 1954 ongeveer 4000 leerlingen van middelbare scho len) is, meer begrip te kweken. Het is niet de bedoeling om „zieltjes" te winnen. „Je ouders hebben voor dit pakje betaald", zei hij op zijn uniform wijzend, „en later zullen jullie zelf voor het leger het nodige moeten bij dragen. Daarom heb je 't recht te weten, dat het zin heeft een leger te hebben". De drumband van de K.M.A. deed hierop de jeugd feestelijk uitgeleide. In de bus naar huis werd druk 'geredeneerd over de vele belevenissen. Aad v. Dui men uit Hoorn had veel bewon dering voor de technische kant, motoren en vooral de tanks. Ja, die tanks betekenen wat, de jon- Dat kan zo me» blijven, als U geen maagpatient wi» worden. Als Uw maag hert werk niet aan kan en U na srndqUer£u; U het nieuwe maagmiddel VOO. goed en U hebt wee. een gezonde maag en een ezonde eetlust. Vraag Uw MAAG-CACHETS"AKKER VOORTVLUCHTIGE P.T.T.-BESTELLER GEGREPEN LEEUWARDEN - Naar wij ver nemen is het de politie gelukt de hand te leggen op de ongeveer dertigjarige gehuwde besteller der P.T.T., W. uit Leeuwarden, die begin deze week met een be drag van maximaal 1300 gulden, hetwelk hij uit hoofde van zijn functie als kwitantie-inner bij de ze dienst onder zich had, met de noorderzon was vertrokken. Zijn we wel geïnformeerd, dan is de man in het Zuiden van ons land, in de omgeving van Heerlen, ge gens beklommen ze van alle arresteerd. Vermoedelijk had hij kanten. W. Smit uit Wognum vond het erg leerzaam. Hij was vooral getroffen door de disci pline. „Niets voor mij", was zijn conclusie. Tot slot de mening van een meisje. Corrie van Kleef uit Wester-Blokker vond het een erg leuke belevenis. De panorama's vond ze prachtig en zij bleek ook niet ongevoelig voor show. De drumband met het fleurig rood en de bonte tijgervellen was wel in haar smaak gevallen. het voornemen naar het buiten land uit te wijken. Naar verluidt is de man in financiële moeilijk heden geraakt doordat hij te gro te sommen besteedde bij het af sluiten van weddenschappen tij dens paardencoUrses, die hij veel vuldig placht te bezoeken. Van het verduisterde bedfag zou zo goed als niets zijn overgebleven. Het onderzoek in deze zaak wordt door de postale recherche voort gezet. POSTHUME TOEKENNING BRONZEN LEEUW EN BRONZEN KRUIS 's-GRAVENHAGE. Bij K.B. is toegekend: de bronzen leeuw posthuuim aan wijlen de luitenant ter zee eerste klasse L. J. Jarman. Hij heeft zich door het bedrij ven van bijzonder moedige en be leidvolle daden in de strijd tégen over de vijand onderscheiden als commadant van Hr. Ms. onder zeeboot „K 16" bij het op 24 De cember 941 dertig mijl Noord van Kuching tot zinken brengen van een Japanse torpedoboot, die deel uitmaakte van het konvooi van een vijandelijke transportvloot. °P 25 December 1941 ging Hr. Ms. „K 16" door vijandelijk optreden met de gehele bemanning ten onder. Voorts is toegekend het bron zen kruis postlhuum aan wijlen dê officier van dé Marinestoom vaartdienst der tweede klasse G. a ^É..Groenendaal, die zich bij dezelfde actie heeft onderscheiden a«s chêf van de machinekamer aan bóórd van de „K 16", ..aan wijlen de bootsman F. Meijer, dié Zich bij dezelfde actie heeft onderscheiden als chef d^iuipage aan boord van de 16 (Van onze verslaggever) ALKMAAR De laatste maan den heeft de Politierechter in Alkmaar verschillende keren uit spraak gedaan in zaken betref fende het overtreden van de be palingen, die bestaan ten aanzien van het betalen van auteursrech ten. Ook gistermiddag weer had den zich enkele personen te ver antwoorden voor een dergelijke overtreding. Daarbij gebeurde het dat voor de eerste maal in Noord- Holland recht gesproken moest worden in een overtreding van de bepalingen, die gelden voor rech ten op muziekstukken. De heren A. C. O. en N. O. (vader en zoon) uit Berkhout ex ploiteren een café, waarin op ge regelde tijden dansavonden wor den georganiseerd. Dit was ook het geval op 25 October, toén het uit zes man bestaande orkest van de heer G. V. de muziek ver zorgde. De laatste verkeerde in de waan, dat voor auteursrechten gezorgd was door de heren O. en speelde tussen andere nummers door het bekende „Ode aan Rot terdam" van Joop de Leur. La ter bleek, dat dit een „onvrij" nummer was, waardoor de café houders in moeilijkheden kwamen met het Bureau voor Auteurs rechten „Buma" te Amsterdam. Ter zitting verklaarden de ver dachten, dat zij in het geheel niet stil gestaan hadden 'oij de bepa lingen, en de heer O. Jr. veront schuldigde zich door aan te voe ren, dat hij het té druk had met een slagerij, die hij ook behartigt. Mr Nólét kwalificeerde dit argu ment als tegengesteld aan een verzachtende omstandigheid. Bij het horen van dé getuige M., ver tegenwoordigende de „Buma", bleek, dat er reeds lange tijd be sprekingen gevoerd zijn tussén het Bureau en de caféhouder en dat O. allé bestaande verordenin gen rustig negeerde. De Politie rechter verweet hem, dat hij on reglementair gebruik heeft ge maakt van hetgeen een ander Uit dacht en dat hij zijn bedrijf zo doende ten kóste van anderen winstgevend maakte. De Politie rechter was van mening, dat een Orkestleider ér op moét kunnen vertrouwen, dat voor de auteurs rechten gezorgd is. De oudste ver dachte was èén gewaarschuwd man, omdat "hij in April van het vórige jaar pas vóór eeii gelijke overtreding veroordeeld was. De Officier memoreerde, dat de Rechtbank van Den Bosch on langs een gevangenisstraf heeft opgelegd aan dergelijke misbruik- makers. Hij eiste een gecombi neerde straf, bestaande uit een boete van f 200,— en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De zoon hoorde alleen f 200,— tegen zich eisen. De uitspraak bracht voor de vader een boete van f 125,sub sidiair 25 dagen en de zoon f 75,- of 15 dagen. Er werd rekening gehouden met het feit, dat de ver dachten ook nog een civiel-rech- ferlijke vordering moeten betalen. Een soortgelijke zaak werd be handeld tegen enkele bestuurs leden van de toneelvereniging De Comedianten" uit Schoorl. Deze vereniging voerde enige tijd ge leden het stuk ..De man die te rugkwam" op. De rechten wer den niet betaald en de verplichte aankoop van enkele boekjes vond ook niet plaats. De bestuursleden veronderstelden, dat het lidmaat schap van de N.A.T.U. inhield, dat, voorzover het de rechten be trof, niets meer geregeld behoef de te worden. De Officier eiste tegen iedere verdachte een boete van f 25,— of 10 dagen. Uitspraak f 20,of 5 dagen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 20 Jan. Het handjevol toeschouwers, dat vanavond regenvlagen en kou trotseerde, om het Amsterdamse voetbalelftal in 't stadion te zien verliezen van de Argentijnse profclub Indepediente, heeft daar ongetwijfeld geen spijt van gehad. Want het hoofdstede lijke team speelde, volgens onze huidige begrippen althans, zo goed, dat zij de getruckte en razendsnelle Argentijnen dikwijls naar de kroon staken. Weliswaar verloren de Amsterdammers, maar de nederlaag van 31 was stellig niet verdiend, te minder daar de bezoekers zich tegen het einde van profpractijken (geniepigheden) moesten bedienen om de fel op winst spelende Amsterdammers het scoren te beletten. De soms verrassend goede wed strijd kreeg daardoor nog een naar bijsmaakje, omdat scheids rechter Formanoy zich kort voor tijd genoodzaakt zag de Argen tijnse l.baok Navarro van 't veld te sturen wegen openlijk natrap pen tegen de Ajax-midvoor Mi- chels, die hem dikwijls te vlug af was. Dat het Amsterdamse pu bliek, dat sterk met zijn favorie ten meeleefde, dergelijke onaan genaamheden ook van profs hele maal niet kan waarderen, bleek aan het einde, toen de Argentij nen onder een schril en afkeu rend gefluit het veld verlieten. De wedstrijd was anders zo aar dig begonnen. Van meet af aan legden de buitenlanders al hun snelheid in de schaal. Zij liepen hun tegenstanders voorbij alsof deze er eenvoudig niet stonden. Hun schutterscapaciteiten waren op dit gladde veld echter bedroe vend. Bovendien verdedigde Pie- ters Graafland (Ajax) zijn doel op uitstekende wijze. Toen de „thuisclub" enigszins aan de op portunistische speelwijze van haar tegenstanders gewend raakte ontwikkelde zich een bijzonder fraai en aantrekkelijk duel, waar in de Amsterdammers zeker niet de minderen waren. Hun goede werk werd na 19 minuten met een fraai doelpunt bekroond, toen na prachtig werk van Tolmeijer, Mi- chels en Oldenhof de Ajax- rechtsbinnen Huis met een keu rig schot scoorde (10). De Argentijnen, die met een voorhoede speelden, waarmee het nationale elftal destijds Engeland met 31 versloeg, hadden echter gauw hun antwoord klaar. Na 26 minuten stoof linksbinnen Grillo als een sneltrein op het Amster damse doel af en scoorde onhoud baar en nog geen tien minuten later bracht linksbuiten Gruz zijn club met 21 voor, nadat Mes man aanvankelijk het leer uit een verlaten doel had getrapt. Amsterdam gaf zich echter nog lang niet gewonnen. Vooral na de rust oefende het gedurende een lange tijd een groot overwicht uit. Keiharde kopballen van Mi- chels kon de spectaculaire doel man Abraham slechts ternauwer nood keren. Uit een corner liepen drie Amsterdammers het leer in het doel, maar de treffer werd afgekeurd wegen aanvallen van de doelman. Het was jammer voor de hoofdstedelijke ploeg èn voor de spanning van de wedstrijd, die behoudens het laatste kwartier in een zeer hoog tempo werd ge speeld, dat de Argentijnen bij een van hun razendsnelle uitvallen dank zij midvoor Bonelli tegen de verhouding in een 31 voor sprong konden nemen. Amster dam was toen even de kluts kwijt maar nadat Meijer van D.W.S. de Ajaxied Huis (blessure) had vervangen, -kwam er mede dank zij het enthousiasme van het op getogen publiek, weer vaart en vuur in de ploeg. Op soms won derbaarlijke wijze ontsnapte het Argentijnse doel aan doorborin gen. De buitenlanders ontzagen zich daarbij echter niet wel eens grof tegen hun tegenstanders op te treden, hetgeen de scheidsrech ter o.i. ten onrechte of helemaal niet of slechts licht bestrafte. Hoe het zij Indepediente hield stand en won dus na een specta culaire strijd, waarin het Argen tijnse individualisme en 't hoofd stedelijke ploegverband lijnrecht tegenover elkaar stonden, met 31. De uitslag deed echter min der terzake. Hoofdzaak was, dat men ook in ons land nog wed strijden kan spelen, die het hart van de liefhebbers kunnen ver warmen. Dit is ongetwijfeld een belangrijk winstpunt. „Keukenhof" opent 23 Maart a.s. LISSE, 20 Jan. Het bestuur van de „Keukenhof" te Lisse, dat samenwerkt met dat van de „Amstelflora" in Amsterdam, heeft besloten de oorspronkelijke openingsdatum, 25 Maart, te ver vroegen, daar de „Amstelflora" ook op die dag opent. De „Keu kenhof" zal daarom haar poorten op 23 Maart open stellen. Op 1 Mei passagiers vliegtuigen over de Noordpool? OSLO, 20 Jan. De Scandi navische luchtvaartmaatschappij gaat deze week nogmaals een proefvlucht maken langs de pool- route van Noord-Amerika naar Scandinavië. De S.A.S. deelde mee, dat de voorbereidingen voor de geregel de dienst op deze route, in een vergevorderd stadium ver keren. De aangespoelde tand walvis op Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG, 20 Jan. Het dier, dat zoals gemeld, dezer dagen op Schiermonnikoog is aangespoeld, blijkt inderdaad een zgn. „butskop" te zijn. Geen nieuwe pokken- gevallen in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Weer heeft zich in het afgelopen etmaal geen nieuw geval van alastrim voorgedaan. Wel is het aantal personen, dat zich in ob servatie bevindt, met twee ver meerderd. Hierbij is een contact persoon, die vrij zeker besmet is. Vandaag is uit het ziekenhuis aan de Zuidwal de eerste alas- trim-patiënt als genezen ontsla gen. Het is een jong kind uit het grote gezin, waaruit de eerste ge vallen, die hier werden gecon stateerd, afkomstig waren. ALKMAAR De heer J. Kroone, Hoogeweg 22 te Lint- men. bezit een viool, die hem een rijk man kan maken, als een wereldberoemde naam, in de vioolkast te lezen, werkelijk de naam is van de man die deze viool heeft gemaakt. In die vioolkast staat in het Latijn te lezen, dat Antonio Stradivarius uit Cremona het instrument heeft gebouwd in het jaar 1721. Als dat waar is, vertegenwoordigt deze viool een waarde van 40.000 tot 140.000 gulden. ALS dat waar is. Letterlijk staat er in die kast: Antomus Stradivarius Cremonen- sis Faciebat Anno 1721. De cijfers 21 zijn geschreven, de rest van de tekst is gedrukt Er staat boven dien het merkteken van de mees ter bij: een dubbele cirkel waarin de letters A. en S. en een kruisje. Onder dit alles staat met inkt ge schreven het cijfer 36. Deze viool is al sinds mensen heugenis in het bezit van de fa milie Kroone. Bij de vader van de heer Kroone had het instrument een plaatsje op de zolder gevon den. Thans bespeelt de dochter van de heer Kroone het instrument. De vool is lichter dan de meeste in omloop zijnde violen en het in strument is uiterst fraai van klank. Zou het een echte Stradivarius zijn? De heer Kroone gelooft het voorshands niet erg. En als men bedenkt, dat er slechts een tiental wereldberoemde meesterviolen van Stradivarius in de wereld be kend zijn, dan valt het ook moei lijk te geloven, zeker wanneer men weet dat er ontelbare ver valsingen in omloop zijn. Maar toch.... het zou een echte kun nen zijn, een meesterviool, die zo 'n slordige 140 mille waard is. of een instrument uit 's meesters be ginperiode ,dat dan toch nog al tijd de waarde van 40 mille be nadert. De heer Kroone weet het niet. Wij weten het evenmin. Maar Max Muller in Amsterdam, (Wil lemsparkweg 15) die uiterst des kundig is op het gebied van oude meesterviolen, zal misschien uit sluitsel kunnen geven. Wi.i kun nen de heer Kroone dan ook al leen maar aanraden, zich met hem in verbinding te stellen. Ook een in Alkmaar De ochtend van gisteren mag met recht een Stradivariusmorgen genoemd worden. De „Stradivarius" van de heer Kroone was de deur nauwelijks uit of wij ontdekten een tweede „meesterviool", wederom van de handen van Antonio Stradiva rius. Wij ontdekten de viool bi.j de heer Ed. Jager, in zijn cafe „Het Berger Wapen", Zevenhui zen II. Ook aan dit instrument, dat af komstig is uit een oude inboedel en dat de heer Jager al een dikke twintig jaar in zijn bezit heeft, moet een bijzonder mooie klank te ontlokken zijn. Het „waarmerk van authenticiteit", dat in de vioolkast van de heer Jager te lezen is, luidt: Athonius Stradiua- rius Cremona Faciebat Anno 1720 en het Alkmaarse meesterteken verschilt van dat uit Limmen. Het bestaat ditmaal niet uit de letters A S en een kruisje in een dubbele cirkel, maar uit die beide letters in één enkele cirkel, die verticaal doorgesneden wordt door een lijn. die boven de cirkel de kruisvorm krijgt. De top van dit kruis vormt het cijfer 4. Voor zover wij hebben kunnen nagaan, is het Limmer waarmerk van authentieke allure dan het Alkmaarse. De tekst in de viool van de heer Kroone klopt precies met de tekst waarmee Antonio Stradivarius zijn instrumenten signeerde, en ook het meester- merk is zoals het is overgeleverd. De Alkmaarse viool wijkt van de traditie af. Maar.die beide teksten zijn gedrukt op papieren stroken, die in de kast van het in strument zijn geplakt. Wij zien wel kans om zo 'n strook in welke viool dan ook te plakken. De Limmer viool is donkerder van kleur dan de Alkmaarse Bei de ziin het uiterst lichte instru menten. beide geven zij een bij zonder fraaie klank. Het instru ment uit Limmen, heeft naar onze mening, de beste papieren. Zijn het echte Stradivariusvio len? Is een van beide instrumen ten een schepping van de Cremo- nensische meester die van 1644 tot 1737 leefde? Wij weten het niet. Misschien dat Max Muller het kan uitma ken. Wij hopen het van harte voor de heren Krlone en Jager, maar gelovenach. vraagt u ons maar niet naar ons geloof. Landbouwsclioling voor emigranten 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Naar de commissaris voor de emigratie mededeelt, is ook voor dit jaar weer voor adspirant- emigranten de mogelijkheid open gesteld tot omscholing in de landarbeid. Hiertoe zullen scho lingscursussen worden gehouden in verschillende centra over het gehele land verspreid. Over de plaatsen van vestiging der centra is nog overleg gaande met de stichting voor de landbouw. Hockey Westelijk B-elftal tegen Noordelijk elftal Het Westelijk B-êlftal, dat Zón dag 31 Januari a.s. te Leeuwar den tegen hét Noordelijk hockèy- elftal spêelt, is als volgt samen gesteld: Doel: van Dijk (Amersfoort); achter: Vorstman (Hilversum) eil Terlingen (Bê Fair); midden: Gar- rels (H.H.IJ.C.), Teekenbroek (Togo) en van Dijck (Kampong); voor: Gielen (Be Fair), Boerstra (H.H.IJ.C.), Hooghiemstra (SCHC), Hilenius (Togo) en Vorfeld (La- Bij de behandeling van de begroting door de vroede vaderen van Wieringermeer is komen vast te staan, dat dit jaar in elk geval een begin zal worden gemaakt met de stichting van dorp VI, een zaak die bijzonder sterk onder de gehele bevolking leeft. Overigens is men bij deze behandeling diverse keren in herhalingen gevallen, en dé uitspraken van de raad zijn dientengevolge menig maal in nevelen gehuld gebleven. De heer Zoodsma Opende de al gemene beschouwingen met de nu overgelégde begroting een stuk tè noemen, waaruit weinig con creets t.a.v. de nabije toekomst spreekt. Gelukkig hebben B. en W. naar aanleiding van hèt rap port van de commissie van on derzoek het een en ander losge laten. In het algemeen noemde spr. het hoogst ongewenst als de gemeente er toe over gaan óm 'n biizondere bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen. De post on voorzien is angstwekkend klein, en als het nodig is zullen we er aan moeten, maar dan zijn we ook geen baas meer in eigen huis. Spr. vond het gelukkig dat B. en W. 'eindelijk de plaats voor hét te stichten zwembad „in de nabijheid van Wieringerwerf, zo centraal mogelijk in de gemeente en tussén Middenmeer en Sloot- dórp" hebben aangewezen. Het particulier initiatief is hier vol strekt in gebreke gebleven, zodat nu de gemeente tot taak heeft het stichten van het zwembad ter hartd tè nemén. Verschillende an dere sprekers uitten zich bi.j hun algemene beschouwingen in ge lijke zin. De heer Breebaart mérkte hiérbij o.m. op, dat er in elk geval een zwembad voor de kinderen moest komen, Want liét is nu eenmaal nodig dat alle kin deren leréh zwemmen. Zijn wens, dat B. en W. metéen al éen uit spraak zouden doen ovèr dé mó gelijkheid van gemengd zwèmmen en openstelling óp Zondag wérd échter niét vervuld. De heer Ad- dens hield een uitvoerig pleidooi voor sport- en speelvelden bij elk der dorpen, en voerde daarvoor tal van gewichtige argumenten aan. Terzake van de woningbouw vroeg hij een zo snel mogelijk realiseren van de 87 toegewezen woningen. Nu de gemeente al 92 inwoners boven de 64 jaar telt achtte hij bovendien het spoedig bouwen van een bejaardentehuis noodzakelijk. Doch conform de uitspraak van de heer van Dam (KVP) moet dat dan een onge deeld huis zijn. De heer Breebaart mocht van burgemeester Loggers vernemen dat ook B. en W. erkennen dat er inderdaad gebrek is aan medische wi.ikgebouwen. Slootdorp kriigt 'n wijkgebouw als het „verenigings gebouw" klaar komt, doch Wie ringerwerf en Middenmeer moe ten wachten op het vrijgeven van de (zeer geschikte) politiewonin- gen. Onderzocht zal worden of de kinderen van de hogere klassen van alle scholen wekelijks naar Alkmaar vervoerd kunnen wor den om in het overdekte zwam- bad aldaar zwemles te ontvangen. Haven te klein. De heer Slabbekoorn mocht ver nemen dat onderzocht wordt of de haven te Middenmeer inder daad zoveel te klein is. Maar te vens zal worden getracht om met het Heemraadschap tot overeen stemming te geraken over de ont sluiting van de land- en loswal té Wieringerwerf door het opruimen van de „dam" in dé waterweg. Verder zullen B. en W. óok trach ten om opheffing te kriigen van het contract mêt het P.E.N. voor het bijbetalen van tekorten op electriciteitslevéranties. Practisch gesproken zijn de gemeentelijke biidragen aan het P.E.N. door de terugkeer van de bevolking al ge ëindigd. Yerkeersstrepen. Naar aanleiding van de sugges ties die de commissie van onder zoek deed, stelden B. en W. nu voor om over te gaan tot het aanbrengen van z.g.n. midden- wegstrepen in de bochten van di verse wegen, teneinde vooral bij mistig weer een veiliger wegver keer mogelijk te maken. De eerste kosten bedragen f 3500 daarna f 1700 per jaar. Verschil lende leden meenden dat dé On prettige ervaringen van éen lid van B. en W. dienaangaande wel gewerkt zullen hebben als het spreekwoordelijke schip op strand. De Witte Kruis-subsidie werd onveranderd vastgesteld op f 600, per verpleegster, plus f 1.50 per lid. De heêr Stoel maande B. en W. aan voorzichtigheid te be trachten bij hét overnemen van de woningen van hèt „Bouwbureau Wieringermeer," aangezien dé kwaliteit dezer huizen al .aanzien lijk minder geworden is. De heer Addens kreeg toezegging dat B. en W. op spitsuren een verkeers telling zullen organiseren om te zien of tussen Middenmeer en Wieringerwerf al dan geen rij wielpad nodig is. Voor de drom men schoolkinderen is het fietsén op de snelverkeersWeg zéker ge vaarlijk. Voor het maken van meer parkeergelegenheid te Sloot- dorp zal de Brink worden geof ferd. Al is de gemeente dan feite lijk eigenaar van de achterpaden van de woningen in dé dorpen, het aanleggen van waterafvoer zóu zoveel geld vergen dat de gemeénte in moeilijkheden kon komen. Overwogen zal worden om de wandelpaden in de bossen van banken te voorzien, en meer begaanbaar te maken. BftSsên en bosjes. Onder algemene hilariteit be loofde burgemeester Loggers dat geen f 300 maar f 500 gespendeerd. mogen ontaarden in plantsoenen. Het is vrij recreatiegebied voor de kinderen en Opgroeiende jeugd en dat moet zo blijven. Wegens de ergerlijke vernielin gen die de jeugd echter aanricht aan alles en nog wat, richtte burgemeester Loggers een appèl tot de ouders om hun kinderen toch wat meer liefde tot de na tuur bij te brengen. Het loopt hier stolaan de spuitgaten uit. Het aankopen van éen nieuwe vuilnisauto ad f 33000, hetgeen 'n jaarlijks bedrag van f 6000 ten gevolge zou hebben voor 2% dag dienst per wéék, wérd nog onver antwoord geacht. Daarop vooruit lopend is het echter wel moge lijk om al vast uniforme vuilnis emmers voor alle ingezetenen aan te kopen. Autobusvervoer. Het vervangen van dé z.g.n. abri's dóór betere wachthókjes is voorlopig veel te kostbaar. Maar voor Middenmeer, dê overstap plaats, zal iets gedaan moeten worden. Gedacht wordt aan een wachtlokaal met ondergebouwde toiletten, al kost dat meer aan schoonhouden. Beloofd werd, dat B. en W. zo dra mogelijk naar Alkmaar zul len gaan om bij de NACO het herinvoeren van uurdiensten te bepleiten. Reeds nu riiden er dik wijls twee bussen achter elkaar. Dan is een uurdienst op alle lij nen toch veel beter? Na zeèr wijdlopige debatten en zelfs nog schorsing van de vergadering werd het voorstel van B. en W. om de vergoedingen voor de 10 bijzondere scholen met f 2 per leerling te verhogen vervan gen door een voorstel-Zoodsma dat daaraan nog fl.50 per leerling toevoegde. Dit heeft tengevolge dat de post onvoorzien f 2000 la ger wordt, en dê schoolbesturen die zelf een school hebben, f 33 per kind ontvangen en die gebruik maken van een gemeenteschool f 30. Voor de ULO scholen zijn die cijfers résp. f 43 en f 40 per leerling. De kleuterscholen zullen voortaan f 17 in plaats van f 15 per kind krijgeh, en voor cultu rele doeleinden wordt voortaan hii het èventuelegevolg van het plaatsen van banken, in de vorm van verheviging van de woning nood „grootmoedig zou weten te dragèn." Uitdrukkelijk werd éch ter vastgesteld, dat dé bossen bij de dorpen wél beter onderhouden zullen worden, maar toch niet Hoewel B. en W. voorstelden voor de boekenauto géén subsidie beschikbaar te stellen, werd een voorstel om f 25,te geven zelfs nog gesteund door de beide wethouders. Tenslotte beloofden B. en W. om de bouwgrondprijzen zodra mogelijk bekend te maken. HET MIDDEL EN DE KWAAL WIERINGERMEER. Di verse raadsleden hebben met klem de noodzakelijkheid be toogd, om eenvoudige bad hokjes te plaatsen op dé na tuurlijke badgêlegenhêden te Oude Zeug en aan het Am- stelmeer. Daar gaan honder den mensen heem want voor al de eerste plaats heeft een badgelegenheid waar het over meer dan 100 meter ondiep, dus vrij ongevaarlijk, is. Maar burgemeester Loggers vreesde dat badhokjes zonder toezicht averechtse werking hebben op de zedelijkheid. In elk geval willen B. en W. daarvoor géén verantwoorde lijkheid op zich némen. Hieruit concludeerden de voorstanders van dê badhok jes, dat B. en W. dus dé verantwoordelijkheid aan vaarden voor de honderdvou dige ergernis die gegeven wordt door het zich ontkle den van zovelen langs éen kale dijk, waar het .zelfs niet meer mogelijk is, om achter een bosje uit het gezicht te verdwijnen. B. en W. stonden perplex. Daar had gèèh hunner ooit eerder aan gedacht. Zij zullen moeten kiezen of delen: of van buitenaf controleerbare hokjes zonder officieel toe zicht. of de dijk. Middel of kwaal. Gelukkig had de heer Ad dens een onverwoestbaar vér trouwen in de zedelijke kracht van Wieringermèér's bevolking. Damnieuws ZUIDSCHARWOUDE De uitslagen van de onderlinge club- competitie van Damlust warén als volgt: le Klas: K. v. d. Hoven-Jac. Kramer 11 C. Bak-N. Jol 0—2 A. Goudsbloem-C. Sohuffeien 20 Joh. HuitemaP. Beers 20 2e Klas: P. Balder-D. Hoageboom 11 mevr. dén HartiigbrJiBéiikhöutt 11 H. Engêringh-P. C. Mienes 20 A. Zuidsctharwoude-C.J.Cools 11 A. Beemstérbóer-A. Zuid- seharwoudê 20 3e Klas: A. Mosk-W. v. Kooien 20 J. Engeringlh-C. v. d. Bétgb 1*—1 D. Wijdijk-Jn. Weel 20 P. Bek'ker-P. den Hartigh 02 S. van LeijenP. Be-kker 20

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7