Leen strijd De week in beeld FF at gei Boerenzoon reed trottoir op na eindexamen Zeg ns één dag ja tegen Uw kinderen Nieuwe kustmijnenvegers voor Koninklijke Marine Nieuwe kc te Felle strijd het behou KOU-KOORTS-GF Hr Ms Borneen Hr Ms Brielle dit voorjaar in Den Helder 39-jarige reeds 16 jaar in de gevangenis Niet meer in auto van vader 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Scheepsberichten 0 Het K.N.M.I. bestaat op 31 Januari honderd jaar. Ir G. J. Warners, de hoofddirecteur van het Instituut. 0 In deze machine worden cle gegevens van twintig mïllioen oceanografische en maritieme registratiekaarten van het jubilerende K.N.M.I. verwerkt. Een ingewikkeld geval! 10Zaterdag 23 Januari 1954 Het voetbalprogramr a.s. bevat, met uitz hoogtepunten. Haar P.S.V.Emma vorm< gen immers krijgen hun laatste kans om serieus kampioensge Weten Haarlem, N.E weerstaan, dan blijft slechts enkele clubs. Voor de aantrekkelij de spanning zou 't guns D.W.S. en Leeuwarden i tegenstanders wisten te Zij zullen echter op gro stand stuiten, omdat Ha N.E.C. zich ongetwijfeh zullen zijn van' het ge dreigt. Nochtans achten al Leeuwarden in staa' weer eens een van zijn uitschieters te plaatsen. 1 in ieder geval ondervir het met de Friezen op rein kwaad kersen eten Ajax krijgt geducht te (van Wageningen), rr slaan de kansen van de ten toch hoger aan. De van Be QuickZwolse 1 voorlopig wat vrijer ade Op grónd van hun laatst ties tippen wij de Zwo In dat geval zou Be Qui lijk vaarwater terecht want het is niet denkbee zowel Oosterparkers al een succesje boekt. De O kers kunnen Elinkwijk bedwingen en de Haai hebben in Enschede bij ook kans op een gelijk De strijd om de fatal plaatsen in 1 B duurt ook onverminderd voort. Lie clubs moeten beslist oppai ziet er naar uit, dat voi van hen de zorgen mor worden vergroot. Sneek, laatste tijd lelijk afzakt, wij tegen V.S.V. geen voorspellen, evenmin als de tegen E.D.O. G.V.A.' ook al een heel klein ka het bij de Volewjjckers zoek gaat. Vitesse kan 2 de onderste plaats werk Blauw Wit te verslaan, e tatie waartoe wij de Arnh die o.i. ver beneden hu leven» in staat achten. E zou t Gooi, dat bij Go wel weer aan het kortste trekken, andermaal het k de rekening worden. A.( kan zich aan Rigtersbleek trekken en tenslotte vin de wedstrijd tegen het w lig D.O.S. een uitgelezen i heid voor Heerenveen 01 eens goed uit de (Friese) schieten. We zeiden het al: P.S.V ismlC een „thriller". E hovenaren zijn er de laa Voed in. Zij kunnen de s terugbrengen door de Vi Giipen met een nederlaa Dordrecht te sturen. S.V.l V.V zullen daar onmiddei willen profiteren. V001 daartoe is echter dat de ARBEIDER MAAS DODELIJKE VA VLAARDINGEN Op het terrein van de eer derlandse Coöperatieve mestfabriek te Vlaardin vanmorgen een ernstig gebeurd. De 53-jarige ongi arbeider J. van G. uit Vlaa; was bezig met het schooi van een windscherm op h des van de aftapinrichtinj inrichting bevindt zich t hoogte van zeven meter bc begane grond. Tijdens zijn sloeg van G. geen aand» de Hangwagentjes, die lan rail af- en aankomen. Hij een klap van een der wa en viel van het bordes. K zijn val overleed het slacl (Advertentie) SANAPIRIN (Mijnhardt) voudige geneeskracht door voudige samenstelling. K°k«r< le klasse A: Haarlem-DWS Be Quick G.- Zw. Boys Oosterp.-Elinkwijk Ensch. Boys-RCH Stormvogels-Heracles Leeuwarden-NEC Ajax-Wageningen le klasse B: Vitesse-Blauw Wit AGOVV-Rigtersbleek Sneek-VSV Go Ahead-'t Gooi DOS-Heerenveen EDO-Enschede De Volew.-GVAV le klasse C: PSV-Emrna Sittardia-Longa ^P.arta-Bleii erheide MAC-VW VVH '16-Xerxes Brab^ntia-HBS SW-BVV le klasse D: ^.Pp-Hermes DVS mvv-dhc Exc NO. Juli RB( EB( WE 2e Zee DW HR( Hoi: Rap 2e De u\n HV( WE! 3e AD( CSV EHS Alw Pur HS1 3e .99 's-GRAVENHAGE, 22 Januari De Koninklijke Nederlandse Marine heeft opnieuw de beschikking gekregen over een tweetal nieuwe kustmijnenvegers van de serie, die zij overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand van Amerika zal ontvangen. Hr. Ms. „Borne" (in Amerikaanse dienst A.M.S. 108) en Hr. Ms. „Brielle" (A.M.S. 167) zijn onlangs (het ene schip aan Amerika's Oostkust, het andere, als eerste van deze serie, aan de Westkust) door Nederland overgenomen en in dienst gesteld. Verwacht wordt, dat beide schepen dit voorjaar de haven van Den Helder zullen binnenlopen. Bij de overdracht van de „Bor ne", die in het „Algiers Naval Station" te New Orleans in 'de staat Louisiana geschiedde, ver tegenwoordigde kapitein-luite nant ter zee H. D. B. Beudeker, plaatsvervangende Nederlandse marine-attaché in de V.S., de Nederlandse regering en kapitein ter zee Francis H. Gardner, com manderend officier van het ma rinestation te New Orleans, de Amerikaanse. Te Seattle in de Noordwestelijke staat Washing-1 ton, waar de „Brielle" in Ne- derlandse handsin overging, wer- j den de honneurs resp. waargeno men door kapitein-luitenant ter zee P. van Willigen, verbindings officier van de Koninklijke Ma rine en kapitein ter zeer J. W. Crumpacker, commanderend of- i ficier van het „Naval Supply Depot" te Seattle. Zoals bekend is, is de B-se- j rie kustmijnenvegers, waarvan de „Borne' en de „Brielle" deel uitmaken, bewapend met 20 mil- j limeter luchtdoelgeschut. De schepen hebben een houten romp, een standaard waterverplaatsing van 400 ton en een grootste lengte van 138 voet (42,32 m.). Zij beschikken, uiteraard, over de nodige mijnenveegapparatuur en zijn verder uitgerust met de mo dernste navigatie-instrumenten. Bij de constructie is hoofdzakelijk gebruik gemaakt van niet-mag- netische metalen. De bemannin gen bestaan uit drie officieren en circa zeven en dertig onder officieren, korporaals en man schappen. Hr Ms mijnenveger ..Borne" staat onder commando van lui tenant ter zee tweede klasse T. H. de Meester uit Bussum, Lui tenant ter zee tweede klasse J. D. Bakker uit Den Helder voert het bevel over Hr Ms mijnen veger „Brielle". Aan de overdracht van de „Borne" en de „Brielle" zijn in deze serie die van Hr. Ms. „Beemster" (AMS 105), Hr. Ms. „Bedum" (AMS 106), Hr Ms. „Borculo" (AMS 107) en Hr. Ms. „Bolsward" (AMS 109) vooraf gegaan. DEN HAAG, 22 Jan. Bevesti ging van het vonnis in eerste aanleg, dat wil zeggen één jaar en zes maanden met aftrek 'van praeventieve hechtenis eiste de procureur-generaal bij het Ge rechtshof tegen de 39-jarige P. v. D. Verdachte was diefstal ten las te gelegd, meermalen gepleegd. Het bleek dat hij reeds 16 jaar in de gevangenis heeft gezeten, To;en hij het vorige jaar uit de gevangenis werd ontslagen, was het na een paar dagen al weer misgegaan. Verdachte had in Utrecht twee fietsen verpand, die van diefstal afkomstig bleken te zijn. Een van de rijwielen was in Scheveningen gestolen, het ande re te Amsterdam. Van D. ontkende de fietsen te hebben gestolen. Hij was op de dagen dat de fietsen werden buit gemaakt, noch te Scheveningen, noch te Amsterdam geweest. Hij had de karretjes alleen maar verpand en daarbij voluit zijn naam en adres opgegeven. Uit spraak 3 Februari. AMSTERDAM, 22 Jan. Een 22-jarige boerenzoon uit Jisp. K. P., die in de vooravond van de 31ste Maart j.l. onder invloed van sterke drank met zijn vaders auto te Wormerveer op 't troit- toir een voetganger had aange reden, zal drie jaar lang niet meer achter het stuur mogen zit ten. Het Amsterdamse gerechts hof. waarvoor hij veertien da gen geleden terecht heeft ge staan. heeft in zijn zaak uit spraak gedaan en hem de drie maanden, waartoe hij door de i rechtbank in eerste irïstantie was veroordeeld, voorwaardelijk op gelegd met een proeftijd van 3 jaar. Bovendien zal hij een boete van 100 moeten betalen, even tueel te vervangen door 20 da gen hechtenis. Bovendien wordt hem de rijbevoegdheid voor 3 jaar ontzegd. De procureur-ge neraal had 5 jaar ontzegging ge elst. 'Op de bewuste dag had de jongeman in Alkmaar zijn eind examen afgelegd voor de Rijks- landbouwwinterschool en was daarna met een vriend naar een café gegaan, waar hij volgens zijn eigen verklaring zeven a acht glaasjes bessenjenever had gedronken. Getuigen zagen hem later in de wagen van zijn va- Detachement Kon. Land macht naar Suriname vertrokken AMSTERDAM, 22 Jan. „Gij maakt deel uit van een roem rucht regiment, het regiment van Heutz. Voor één jaar gaat U naar Suriname en bent daar ver tegenwoordigers van Nederland. Toont daar de ware-Nederland se geest te bezitten. Goede reis en ue'.ijuaeh terugkomst." Deze afscheidswoorden sprak vanmo-rgen de garnizoenscom mandant van Amsterdam, kolo nel L. T. F. J. S. van Embden, namens de minister van oorlog en de chef van de generale staf, voordat het detachement van 70 man. behorende tot de le Suri name compaghie 1954. zich in scheepte aan boord van het s.s. „Cottica" met bestemming Su riname. (Advertentie! Ala u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. S3 van rle 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in rle loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilleties. Tweerle week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in sta it weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidneid or te veel eten het tempo van nw ingewanden tijdelük vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilleties. der met de rechterwielen op het trottoir en de linkerwielen op de weg door Wormerveer rijden. Een op het trottoir lopende voet ganger werd er de dupe van. Het slachtoffer liep door de aanrij ding een hersenschudding en een naar gekneusde ribben op. De jongeman werd yia. het autonum mer opgespoord. De bloedproef wees uit, dat het alcoholgehalte in zijn bloed 1,45 pro mille had bedragen. Het opschrift boven het op voedkundige artikel in het gezins- tijdschrift wekte al direct enigs zins onze achterdocht op. Gezien i de vibrerende instemming welke ons meest geliefd aangetrouwd familielid doorgaans met de in houd van dergelijke artikelen pleegt op te brengen, zwegen wij voorlopig maar wijselijk in alle vreemde talen over de in houd van het bewuste griezel verhaal. Uitstel van executie schijnt altijd beter dan onmiddel lijke voltrekking van een vonnis. In ieder geval is er dan nog een zekere hoop. Maar vroeg of laat zou ze toch het geval onder ogen krijgen. Twee avonden later hadden we dus besloten voorlopig bij wijze van proef eens één dag „ja" te zeggen op alle min of meer officiële verzoeken, die ons uit de bescheiden mondjes van ons dierbaar kroost zouden be reiken. Wij hadden en dat moet onze eerste blunder zijn geweest zonder de weerberichten te raadplegen, daarvoor de eerst komende Zondag uitgekozen. Het werd een druilerige regenachtige dag en dus psychologisch totaal ongeschikt voor een opvoedkun dig binnenhuis-experiment van dit kaliber. Waar nog bij komt dat op zich zelf de Zondag een te subtiel voorwerp is om daarmee realis tische proefnemingen te verrich ten, Reeds tijdens het middaguur hadden wij dat onbehaaglijke ge voel dat iemand moet kwellen die zich gedwongen weet sur séance van betaling te aanvaar den. De 'huiskamer was op dat tijdstip al getransformeerd in een Thibetaans gymnastieklokaal en het dressoir deed dienst als pu blieke tribune. De pullman kussens uit onze aanbeden rook- fauteuil waren onttroond tot springmechanisme en één van onze erfgenamen maakte een keurig handstandje naast de pen» dule op de schoorsteenmantel Toen kwam de Olympiade-stem ming er pas goed in. Het vrouwe lijke lid van onze privé-lieve- jeugd ontpopte zich als een kam pioene op het nummer discus werpen met gebakschoteltjes. Ze zou zeker een wereldrecord hebben gevestigd, als het projec tiel niet op de spiegel was afge ketst en zijn vliegfoaan zag onder broken temidden van hevig ont stelde aanverwante gebruiksvoor werpen op het theemeu'bei. Maar het was toen ook al zo langza merhand schemerig geworden. Een eerlijk excuus dus en boven dien brengen scherven geluk, naar het heet. Eén van de belhamels opperde daarna het sympathieke denk beeld, als waardig sluitstuk van de wel bestede Zondag, „Tarzan- netje' te gaan spelen. Als echte jungle-bewonertjes slingerde het minderjarig gezelschap zich aan gordijn-koorden en vitrage-lianen van de éne hoek van de kamer naar de andere. In alle stilte bepaalden wij ons persoonlijk tot 'het opnemen van de globale schade, uitgedrukt in zilveren guldens. Maar de meeste zorg baarde ons toch onze weder helft, die met de nauwkeurig heid van een wetenschappelijke assistente, alle gedragingen op een sohrijfbloc vastlegde. Toen viel de lamp naar beneden en sloeg de zekering in het ge- meentekastje door. Dat was tevens voor ons het sein -pm actief op te treden. En volkomen in strijd met alle opvoedkundige artikelen uit alle gezinsperiodie ken, grepen wij naar een be proefd. ouderwets en hardhandig tuohtmiddeltje. Zodoende was er tot slot nog een soort prijsuit reiking met muziek, als men be grijpt wat wij bedoelen. T.N. Eduard van Beinum terug in Nederland SCHIPHOL, 22 Jan Met het lijntoestel uit New York is van- oohtend om half elf de eerste dirigent van het concertgebouw orkest. Eduard van Beinum, na een reis van enige weken naar Amerika, in Nederland terugge keerd. Passagiersschepen Al-hena 24 R'dam verw.; Aldabi 22 Las Palmas-Rio de Janeiro; Jagersfontein 22 Amsterdam; Nieuw Amsterdam 21 110 ZZW Kp. Hatteras-New York; Noor- dam 21 640 m. O. Kp. Race-Cu- racao; Oranje p. 21 Malta- Port Said; Oranjefomtein 21 Amster dam-Las Palmas; Waterman p. 21 Finisterre-Kaapstad; Wester- dam 21 470 m. N. Flores-Rotter- dam; Willem Ruys 21 190 m. O. t.Z. Guardafui-Port Said; Zuider kruis 21 970 m. O. Wellington- Balbao. Tankvaart Agatha 21 Surabaja-Pladju; Aletta 21 Pladju-Makassar; Al tair 21 Montevideo; Caltex The Hague p. 21 Kp. St. Vincent- Rotterdam; Caltex Leiden 21 280 m. W. Sidon-Sidon; Caltex Ne derland 21 Sidon-Rotterdam; Cal tex Pernis 21 Rotterdam-Sidon, Caltex Utrecht 22 Sidon; Cistu- la 22 Singapore; Corilla 22 Sin gapore; Duivendrecht p. 21 Flo- res-New. Orleans; Esso Den Haag p. 22 Malta-Antwerpen; Malvins 21 Brisbane-Miri; Omala p 20 Samoa gil.- Brisbane; Pendrecht p. 21 Aden-Paulsboro; Perna 22 Pladju; Slamat 21 Bahrein-Mena al Ahmadi; 'Wieldrecht 22 Sete Vrachtvaart: Aagtedijk p. 21 Montevideo- Rastanura; Alcyone p. 22 Fer nando Noronha- Antwerpen; Al- chia p. 21 t.W. Kanarische eil.- Antwerpen; Alkaid 19 Buenos Aires; Ariadne 21 Malta; Alde- ramin 21 Port Said verw.; Argos p. 21 Finisterre-Rotterdam; Bois- sevain 21 Durban-Pt. Elisabeth; Bonaire 22 Paramaribo; Congo- stroom 21 Takoradi; Farmsum 22 Seattle; Gadila 21 Curacao-Yoko- hama; Graveland 21 Bahia-Rio de Janeiro; Hathor 23 Oron ver wacht; Helder 21 Antwerpen; It- tersum 22 Rio de Janeiro-Santos; Java 22 Penang; Kedoe 21 Perim Port Said; Leuvekerk 22 Marseil- le-Genua; Lemsterkerk p 21 Quessant-Port Said; Madoera 21 Bahrein-Durban; Muiderkerk 22 Yokohama; Nigerstroom p. 22 Finisterre-Dakar; Oberon 22 La- guaira; Poseidon Searsportmain (USA) 27 verw.; Roepat 21 Tj. Priók-Singapore; Rotti 21 Genua- Port Said; Schie 21 Se villa-Rot terdam; Soestdijk p. 21' Minikoy -Belawan; Ternate p. 21 Malta- Port Said; Teiresias 21 Le Havre 0 Donderdag gleed te Groten in de Amerikaanse staat Connec ticut de „Nautilus", de eerste atoomduikboot, te water. Mevr. Eisenhower verrichtte de doopplechtigheid. O Moulay el Hassan Ben el Mehdi. de Kalief van Spaans Ma rokko. voor wie de leiders van het land souvereiniteit en onafhankelijkheid van de Sultan van Frans Marokko vragen. O Wij publiceerden deze week reeds een foto van de toestand van verval, waarin de Basiliek te Oudenbosch verkeert. Hier zien we enige beelden, die de strijd tegen de tand des tijds en de elementen hebben moeten opgeven. O In Zuid-Amerika werkt de Int. Arbeidsorganisatie van de U.N.O., om de levensstandaard van de Indiaanse bevolking te verbeteren. De gemiddelde leeftijd is hier niet hoger dan 33 jaar. De foto toont een Indiaans kind, gedoemd haar leven, in armoede en ellende te slijten. O Op Scliouwen-Duiveland zijn de resten van oude dorpen boven gekomen. Enige schedels uit het vroegere dorp Claes- kinderkerke. 0 De Braziliaanse pianiste Lucy Salles, die in Februari in Nederland voor de Stichting Jeugd en Muziek zal optreden. 0 Dit is de 5-jarige Eric Six, de jongste zeebodemonderzoeker ter wereld. Eric woont in Monte Carlo.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 10