Er lopen geen onderaardse gangen in onze goede stad Uiterstboeiend relaas van Anth. van Kampen Lindenlaanbewoners richten zich tot de raad Bus uit Hoorn kantelde Zaandamse dijk af Pastoor Th. L. Biesta O.P. wordt vijfenzestig jjaar AGENDA Amstel-Heinekens-tournooi: nog geen winnaar Voordracht met lichtbeelden over „Continent der Eenzamen" Maar ivij waren op verkenning in somberevochtige kelders Spanning aan de Noordpool? Maandagavond bijeenkomst onder de Steenenbrug Om de schoonheid van hun laan te redden Kath. Thuisfront maakt plannen Markt en Beurs Chauffeur maande tot kalmte Passagiers met de schrik vrij 258 328% 334% 352 351 108% 128 154 b 73 44% 35 133 26% 48 52 b 45% 147 124 138% 132 133% 136% 170 143% 127% 64 85 22% 108% 95'/4 270 329% 334% 353% 352% 588 108% 127 152 73 44% 35 134 27% 47 54% 46% 146% 123% 138 129 132% 136% 167 141% 127% 63 83 22% 108% 94% 182' 182 A 170 >r A 187 186% ,S A 158% 158% A 155% 154 os A 57V4 57% :n A 163% cpA 155% 156 cpA 138 137% cpA 101% 101 A 162% 167% A 162 A 125 124 A 164 163 A 143% 141% H A 160 161% A 187% 187 rBvA 80% 80% IBvA 107% 107 cvA 119% 119% A 207% 208 A 134% 134% A 116% A 127 A 154 153% A 173% 174 A 74% 74 A 120 120% A 112% 112% d A 43% 43 b A 56 b l A 166 167% A 129 129 lij A 16 16 b. A 75% 75V4 A 135 134% A 75 76 in A 38 38 m A 113 b 115 A 165 165 A 189 189% A 79 80 A A 131 131 cvA oers wijzigde zich artsector lag ge- sidde incidenteel 1 veelvuldige ver- 2 punten, stil en onveran- XJGING OP IR LELY 22 Jan. Op ir ïr C. Lely, op graafplaats aan de Den Haag is van- rans gelegd door n het „Comité tot Lr ir Lely", mr K. ris en mr J. N. mingmeester. egging geschiedde het 25 jaar gele- Lely is overleden, igens het dr Lely- 23 September a.s., geboorte van de Ier, zal, zoals men .fsluitdijk bij Den beeld van dr Lely erk van die beeld- yndriessen, dat in Len uitgevoerd en eden een goed ge- van dir Lely. Het aan op een sokkel Het beeld is zelf legging was ook dr Lely aanwezig. 1 van het comité e Vos .van Steen- linderd aanwezig buurt zijn. Wees ■ertrouw niemand, 'tekent werkelijk: neer nooit. Schrijf uiterste noodzaak, gang met Lionel voorzichtig zijn. k brieven schrij- mogelijk van tus- iruik maken. Een •en raken en een kan zijn mond !n nogmaasl: wees iprecht tegenover fde alles en de andeling spraken e onderwerpen, waren alle gas- Recht tegenover ten lord en lady ennismaking was geweest. Phil zag lange, magere, verschijning met gen grote neus, koolzwarte ogen terden, overwelfd kbrouwen. lij werkelijk ge- :ennis met u te had Milford ge- l zoveel van uw rd." e beleefde woor- en had hem on- nomen. Gesloten was zijn eerste Bromfield kende terst beschermen- 5 deze steeds tot :kelde hem. i was hem mee- ;ebruind, scherp t, dat van wils- wordt vervolgd) Zaterdag 23'Januari 1954 Pagina 3 ALKMAAR Op Woensdag 27 Januari a.s. wordt p. fr. Thi- motheus Lambertus Biesta O.P., pastoor van de St. Dominicus- parochie, vijf en zestig jaar. En dat is een datum om er even stil bij te blijven staan, om even de sympathieke en populaire figuur van pastoor Biesta te be lichten. Pastoor Biesta werd op 27 Januari 1889 in Rotterdam gebo ren. Op 15 Augustus 1916 werd 'hij priester gewijd in de Orde der Predikbroeders. Hij was kapelaan in Leeuwar den, in Amsterdam en in Schie dam. On 42-jarige leeftijd werd hij voor het eerst pastoor in Alk maar, ook toen in de St. Domini- cusparochie. Nadat hij daarna 12 jaar lang pastoor in Nijmegen was geweest, keerde hij naar Alkmaar terug als herder van de St. Dominicusparoohie. Pastoor Biesta wordt geken merkt door zijn eenvoud en zijn goedheid. Zijn goedheid en mens lievendheid hebben hem een plaats gegeven in het hart van zijn parochianen, van zijn con fraters, van menige missionaris en van vele armen in het bij zonder. Pastoor Biesta is een uitstekend overste en een voor treffelijk gastheer. Hij is een uiterst sympathiek mens, die door zijn gaven van natuur en hart eenieder voor zich inneemt Hij is een actief herder van zijn parochie, die alles doet om het liturgische leven onder zlin katholieken zo hoog mogelijk op te voeren. Een man, die veel deed en veel doet voor zijn kerk en die voor de bloei van het kerkelijk leven moeite noch kos ten spaart. Onder zijn pastoraat kwam de nieuwe Kerstgroep tot stand kreeg de kerk een fraaie, nieuws vloer, kwam er een luidsoreker- systeem, kregen de gelovigen gummikussens op de galerijen werd het licht in de kerk ver nieuwd, kwam er een nieuwe feestloper voor het altaar. En pastoor Biesta heeft nog meer plannen. Denken wij alleen maar aan de Lourdesgrot, die hij van plan is in de kerk te doen ver rijzen. Pastoor Biesta, bemind door zijn huisgenoten, zijn pa rochianen en alle vrienden van zijn sfeervolle kerk, zal het aan staande Woensdag aan belang stellend medeleven stellig niet ontbreken. (Advertentie! Al onze meubelen worden onder garantie geleverd STAVENUITER, Ritsev. 21 Eigen meubelmakerij AFC-nieuws ALKMAAR De grote strijd om de leiding in 4 A zal dan morgen gestreden worden. DTS een verliespunt minder dan de onzen, zal hard moeten werken om deze voorsprong te behouden, daar zijn wij van overtuigd. Man nen van AFC, aan jullie de taak het geloof in onze overtuiging te behouden. Jullie kunt er van oo aan, dat Alkmaar deze strijd met belangstelling zal volgen en met honderden aanwezig zal zijn in Oudkarspel. Veel succes. Voor belangstellenden die thuis blij ven. delen wij mede, dat er maat regelen genomen worden om U regelmatig van de stand oo de hoogte te houden. Jaap Smit zal U deze onmiddellijk op het be kende bord mededelen. Dringend verzoek geen telefoontjes er aan te wagen, daar deze alleen maar storend kunnen werken. Het tweede en derde krijgen om 2.30 en 12 uur op de Wester weg KFC 5 en Vrone 2 op visite, terwijl het vierde naar Berdos gaat. Jun. A gaan naar Forward A, C ontvangt op Overdie om 2.30 uur VVZ B en B gaat naar Duinranders A. Aan de Westerweg spelen de adsp. A om 12 uur tegen SVA A, B om 1.15 uur tegen HSV A en E om 2.30 uur tegen Meervogels B. Op Overdie 12 uur F tegen Vi tesse B en 1 uur C tegen KSV A. D gaat naar Hugo Boys B. Alle elftallen veel succes. Supporters, de bussen vertrek ken om 1.30 uur vanaf Paarden markt. Voorzover er nog plaatsen over zijn, kunt U terecht bij Jaap Smit of Zondag bij de bussen. Kosten f 1,35 p.p. SUPPORTER. Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR, 22 Januari Aan voer: 2 stapels boerenkaas. 1080 kg f 1,92; notering fabriekskaas f 1,88. Handel goed. t-zhaufcrdmDtlaS 2 Bridgedrive ALKMAAR. We herinneren de lezers eraan, dat er heden avond in „Victory" een bridge drive is ten bate van het Kath. Thuisfront. Hockeyprogramma ALKMAAR Het programma voor de Alkmaarse hockeyclubs voor het komende weekeinde luidt als volgt: Terriers: dames: Terriers 1 Ever Swift 2: Terriers 2—Eech- trop 4; heren: BMHC 4Ter riers. AMHC: Zaterdag: meisjes: EechtropAlkmaar: jongens: AlkmaarHermes: Zondag: da mes: Alkmaar-Zandvoort; Zand- voort 2Alkmaar 2; Hermes 3 Alkmaar 3: DEM 3—Alkmaar 4. heren: PinokeAlkmaar: Alk- maai' 2HBS 3: Alkmaar 3-Her- mes 3; Eechtrop 5Alkmaar 4. Geslaagd EGMOND AAN ZEE Onze plaatsgenote, mejuffrouw M. K. Hartgrink, is aan de Rijksuniver siteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen in de me dicijnen. ZATERDAG 23 JANUARI 't GULDEN VLIES: Uitvoe ring Turnlust, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Donateursavond Vita Nova, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Intermezzo" 18 jaar, 7 en 9.30 uur. VICTORIA: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar. 7 en 9.30 uur. CINEMA: „Gekke Touristen" alle leeftijden, 7 en 9.30 u REX: „Verboden Verhaal" 18 jaar. 2.30, 7 en 9.30 u. KUNSTZAAL KCB BERGEN: Expositie Jan van Herwij nen, 2.30 en 5.30 uur. ZONDAG 24 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Cabaret actie Fa. Schipper, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Dansorkest Tonny Bakke- nes, 7.30 uur. BIOSCOPEN: als Zaterdag. Voorstellingen: 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. KUNSTZAAL KCB BEgGEN: als Zaterdag. Doktersdiensten: Alkmaar: S. Schermerhorn, Geestersingel 47. tel 2017: A H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 59, tel. 3193. Heiloo, Limmen en Aker sloot: Nijenhuis, Akersloot, tel. K 2513-309. De Rijp, Schermer en Beem- ster: J. C, D. van Maanen, De Rijp, tel. K 2997-355. RETRAITEHUIS BERGEN: 26-29 Januari Dienstplich tigen. Waterstanden: Zondag: hoog water 9.35 en 21.20 uur: laag water 3.55 en 15.35 uur. Maandag: hoog water 10.00 en 21.50 uur; laag water 4.20 en 16.00 uur. ALKMAAR. Vrijwel overal dreigt het oorlogsgevaar, voortsprui tende uit de brandende rivaliteit tussen Oost en West. Het Schola- publiek heeft reeds eerder de bestaande gevaren deskundig horen bespreken door insiders, die nadrukkelijk wezen op de ernst van dit verschijnsel in het huidige wereldbestel. Gisteravond signaleerde een spreker, die zich de politiek en strategie geenszins tot een specialiteit, maar wellicht een hobby heeft gemaakt, wederom een lont op dit gebied. Het was de bekende schrijver en journalist Anthony van Kampen, die in een uiterst boeiend relaas over zijn Groenland ervaringen, terloops opmerkte, dat in het hoge Noorden tussen ijs en sneeuw een vuurtje kan ontstaan, dat in heel korte tijd zal uitgroeien tot de wereldbrand, die momenteel door de gehele mensheid met vrees tegemoet wordt gezien. ALKMAAR Het lijkt ons niet nodig onze lezers te vertellen, dat Alkmaar een oude stad is. Evenmin achten wij het gewenst voor de zoveelste maal te wijzen op his torische schoonheden en op herinneringen uit vervlogen gouden tijden, vervat in statige gebouwen, verwenste en geprezen grachten en straten. Alkmaar heeft veel oude bouwwerken achter zijn vesten. Volgens de man langs de straat zijn er veel meer. Meer nog dan de stadsarchivaris bekend is. Wij zijn gisteren in zo'n bouwwerk op ver kenning gegaan. Anthony van Kampen verbleef met radio-reporter Siebe van der Zee een half jaar in Groenland, het „Continent der Eenzamen" en reisde door de ongerepte woestheid van de natuur met zijn onafzienbare ijs- en sneeuwvel den. Hjj leefde geruime tijd in de primitief behuisde samenle ving van de Groenlanders, voort gekomen uit de vermenging van Eskimo's en blanken, en zag daar toestanden, d.ie slechts mogelijk worden geacht in een stenen tijd perk. Tegen het jaar 1000 kwamen de eerste mensen naar Groenland. Zij waren Scandinaviërs, die een beschaving brachten en gevolgd werden door Benedictijner en Augustijner monniken, allen har de wérkers, stichters van kloos ters en kathedralen. Maar een klimaatsverandering deed zich voor, een strijd ontstond tussen numeriek sterkere Eskimo's en Scandinaviërs, die eindigde in de vernietiging van het Scandinavi sche ras in Groenland. Bouwwer ken werden ruïnes, een gezonde en beschaafde samenleving was uitgesloten, toen Groenland eeuwen verkeerde in een verge telheid. Denemarken voert thans het bewind in het werelddeel, dat in drukwekkend van natuur is en waarschijnlijk talloze schatten in zijn bodem verbergt. De Eskimo's vormen nog slechts een kleine bevolkingsgroep. Het overgrote deel van de bevolking wordt uit gemaakt door de Groenlanders, die in enkele nederzettingen ge lukkig zijn met het bestaan waar in geen spoor van weelde of rijk dom is. Voor een mens, die de geriefelijkheid van de moderne samenleving kent, is het leven ondraaglijk in de onheilspellend stille vlakten, waar zelfs de vo gels stom zijn, waar machtige stromen onder de onpeilbaar dikke ijslagen onafgebroken doordonde ren en waar slechts de honden de mens tot prestaties brengt. Tot voor enkele jaren de Ame rikanen kwamen en Groenland geschikt achtten voor de functie van oefeningsgebied. Binnen en kele maanden was door middel van een luchtbrug van ongekend formaat een aantal geweldige luchtbases aangelegd. De laatste Eskimo's werden daar het slacht offer van. Juist op de plaats, waar zij zich samengetrokken hadden in het meer dan 2 mil- Iioen km2 tellende gebied, moes ten de bases komen. Zij zijn ver der Noordwaarts gevlucht. Door deze bases is de afstand tussen 't Russische operatiegebied in de poolstreken en het Amerikaanse teruggebracht tot slechts enkele uren vliegen. Volgens Anth. van Kampen zou daar een eventuele oorlog kunnen uitbreken. Groenland is geweldig. Spreker tekende het land in een enthou siast betoog, dat smaakvol werd omlijst door unieke lichtbeelden en originele geluidsopnamen. (Advertentie) Deze is goed als Bakker het doet! Drogisterij BAKKER Afd. Optiek HEILOO Kennemerstraatweg 109 Alkmaar 700 jaar Stad ALKMAAR. Het is goed de Alkmaarse bevolking nog eens te herinneren aan de grote oriënterende bijeenkomst, die Maandag 27 Januari des avonds om 8 uur in het Wapen van Heemskerk zal worden gehouden, in verband met de komende fees telijkheden, die het zevenhonderd jarig bestaan van onze stad zul len vergezellen. De algemeen adviseur .van de Stichting Alkmaar 700 Jaar Stad zal een anderhalf uur durende film draaien, die is opgenomen tijdens de eeuwfeestviering te Breda. De algemeen adviseur, de lieer G. L. W. Sliepen zal bij deze film tevens een toelichting geven De voorzitter van het Stichtings bestuur zal bovendien een inlei ding houden. Allen, die iets te maken hebben met de festivitei ten die komen gaan en welke Alkmaarder is dat niet? worden op deze avond verwacht. Parti culieren, die dus niet tot deze bijeenkomst zijn uitgenodigd, kunnen kaarten voor de avond krijgen bij het secretariaat van de Stichting, Langestraat 95, op Sinds enige tijd hoorden we ook geruchten, volgens welke Alkmaar gebouwd zou zijn op grond, welke op talloze plaatsen doorsneden is door onderaardse gangen en waarin diepe donkere kelders geheime bewaarders zijn van ware verhalen, die zich afge speeld hebben onder vluchtelin gen voor vreemde overheersingen en overbrengers van speciale op drachten voor vertegenwoordigers van oorlogsleiders. Velen gelo ven werkelijk, dat er een lange gang loopt vanaf het Kruithuisje naar de Grote Kerk en dat er onder het Victoriebeeld een schuilplaats is, waarvan het be staan door de overheid niet er kend wordt, opdat de leidende Alkmaarse figuren bij een toe komstige overstroming van bui tenlandse machthebbers toevlucht kunnen zoeken in een eoht-diep- geheime-onderduikgelegenheid. Al deze beweringen behoren gerangschikt te worden onder de sprookjes. Geregeld wordt de stadsarehivarius, de heer Wortel, door een opgewonden Alkmaarder opgebeld naar aanleiding van een nieuwe ontdekking van on deraardse gangen. Nog nooit heeft een naderhand door de heer Wortel ingesteld onderzoek vruch ten afgeworpen. Voor zover het archief bekend is, zijn er in Alk maar beslist geen onderaardse gangen. Kelders bestaan er echter wel, maar niet in de hoeveelheid als de doorsnee Alkmaarder zijn stad toekent. We zijn eens in zo'n echte kel der gaan kijken. Onder de apo theek van Hartong van Ark aan het begin van de Langestraat is er een. Vroeger 'heeft op die plaats een groot houten huis gestaan, waar aan een tweetal pothuizen ge bouwd was. Aansluitend daarop had men enkele kelders aange legd, die doorliepen tot onder de Steenenbrug. Het is er somber en vochtig en bij de ingang be vinden zich enkele rij eft tegeltjes in blauw en wat, geornamenteerd met vroeger-eeuwse beeltenissen. Hoogstwaarschijnlijk is de kelder niet aangesloten geweest op an dere. In de keldermuur zijn en kele holten uitgehouwen, waar van de bestemming onbekend is. Op zichzelf is het bestaan van deze kelder weinig vermeldens waard, maar tegelijkertijd hebben zich ook andere kelders geopen baard. Het is niet uitgesloten, dat de meeste huizen, die eigenlijk de opgespoten voortleving van oude woningen vormen, rusten op dergelijke kelders. Het doel van die kelders kan parallel lo pen met dat van de kelders of trapkasten van de moderne wo ningen. Hieromtrent kan echter weinig of niets met zekerheid ge zegd worden. Hoewel „onze" kel der niet de rol gespeeld heeft van schreeuwende prijsgever van verborgen wetenswaardigheden, beroemen wij ons er op, dat onze ontdekking niet helemaal uit de lucht gegrepen is en dat zelfs de stadsarchivaris haar kwalificeerde als interessant. We willen iedere Aikmaarder op het hart drukken niet te vroeg hoera te roepen, wanneer hij een klop op een muur of een stamp op de grond hol hoort klinken. ALKMAAR Bewoners van de Lindenlaan hebben zich tot de Alkmaarse gemeenteraad gewend, protesterende tegen de schending van hun eertijds door de fraaie lin den zo schone laan. Over het kaalsnoeien van deze mooie bomen hebben wij onlangs uitvoerig geschreven. De na tuur zal deze schending door de snoeimessen niet spoe dig ongedaan maken, waarom deze bewoners van de Lin denlaan de raad verzoeken, de restanten van de eens zo mooie bomen te verwijderen en deze te doen vervangen door nieuwe aanplant. Wij geven hieronder de tekst van hun adres aan de raad en van de toelichting die zij daarbij hebben gevoegd. Aan de Raad der gemeente Alkmaar. Geven met verschuldigde eer bied te kennen, ondergetekenden, allen bewo ners van de Lindenlaan, dat zij met grote spijt en ver ontwaardiging dé ontsiering van bun laan in ogenschouw hebben genomen, dat naar hun mening de bo men ter weerszijden van de Lin denlaan op veel te ingrijpende wijze gesnoeid zijn, zodat men momenteel aei,genlijk niet meer kan spreken van een laan met lindebomen, omdat er niet veel meer is overgebleven dan een aantal armetierige staken, dat daardoor het aanzien van •de Lindenlaan ten zeerste ge- BERGEN Donderdagavond voor Lichthart weg door resoluut werd de achtste en laatste ronde 1 een einde te maken aan de partij verspeeld van het Kasteleins- tournooi in café Nieuwendijk in Bergen. De stand na 7 ronden was gelijk: 28 punten. Deze avond is wederom in een gelijke stand geëindigd 44, zodat Donderdag a.s. de barrage gespeeld wordt bij de hoer A. Martin, Doorbraak, Alkmaar. Berkenras heeft tegen de Boer bijzonder goed gespeeld en de Boer kansloos verslagen met een moyenne van 2.50, de Boer viel ons deze avond tegen. Martin, een waardig Amstelman, bracht de stand weer op gelijke voet door Heeber te verslaan. Alhoewel geen hoge moyennes werden ge maakt. was het toch 'n zeer span nende partij. Jansen was geheel uit vorm tegep Nieuwendijk. Hij is 'n man die anders de punten wist binnen te halen voor de Am- stel, maar ditmaal stelde hij te leur. De laatste partij Huiberts- Lidhthart zou de beslissing moe ten brengen, Huiberts, luid aan gemoedigd door de Amstelmensen ging echter zo goed van start, dat Lichthart even wankelde. Toch dachten we nog dat Lichthart t nog zou redden, maar Huibertr nam in de 31e beurt alle hoop Uitslagen: Maandagmorgen van 9 tot 12 uur. lezen. ALKMAAR Gisteravond kwam het Katholiek Thuisfront afdeling Alkmaar in vergadering bijeen, waarbij het programma voor de komende maanden werd vastgesteld. Tevens vond de over dracht plaats van een bedrag van ruim f 300, de opbrengst van de dansavond, die het dansinstituut Arendsen hield ten bate van het Thuisfront. Op de vergadering was aanwe zig de garnizoens-aalmoezenier L. A. M. Haver, die zijn tevreden heid betuigde over de gang van zaken bij het Kath. Thuisfront. De Weleerwaarde heer Kapelaan N. Tromp werd geïnstalleerd als aalmoezenier voor de St bauren- tiusparochie en de heër J. van Westrienen als secretaris van het stedelijk comité. Als vervolg op de winteractie wordt hedenavond in Victory een bridgedrive gehouden Besloten werd binnenkort een klaverjas- drive te organiseren. Er volgde een bespreking over de bëtekenis van het Thuisfront. Tevens wer den de vorderingen van de in richting van het Katholiek Mili tair tehuis onder de ogen gezien. Over de te houden landelijke ac tie kan men elders in dit blad 55 Berkenpas 55 22 8 2.50 120 de Boer 74 22 21 3.36 69 Martin 69 39 15 1.77 60 Hecker 54 39 6 1.06 75 Nieuwendijk 75 33 14 2.27 30 Jansen 20 33 3 0.67 64 Huiberts 64 31 7 2.06 68 Lichthart 43 31 9 1.40 A.O.G. opgelet ALKMAAR Morgen spelen de heren thuis tegen Dop en niet tegen V.D.O. 3. Deze wedstrijd begint om 12 uur precies. Het 2e dames elftal speelt tegen IEV 2 thuis om 2 uur. De jun. B spe len ook thuis en wel tegen Dio B om 4 uur. De jun. C krijgen V.B.O. B op bezoek om 3 uur. De adspixanten ontvangen Or. Wit a en spelen eveneens op het veld aan de Westerweg om 1 uur Alle spelei's en speelsters moe ten een kwartier voor de aan vang aanwezig zijn. De opstellin gen worden bekend gemaakt bij de heer-J. Smit, Nieuwesloot. De training van Dinsdagavond 7 uur tot kwart over acht wordt ge splitst. Een bepaald aantal meis jes komt nu op Maandagavond van kwart over acht tot half tien. Wie hiervoor voorkeur heb ben, kunnen zich opgeven bij mej. C. M. Koopman, Baansingel 67. Ook nieuwe leden die inte resse voor de handbalsport heb ben, zijn welkom. schaad is, dat er geen reden is, om aan te nemen, dat de bomen binnen afzienbare tijd weer enigszins in hun oude luister zullen prij ken, dat zij daartoe 'de aandacht vestigen op de bomen aan het Varne'broek, welke eerder een gelijke behandeling hebben onder gaan en nagenoeg nog geen enkel teken van herstel geven, dat zij toegeven, dat terwille van het zonlicht enige maatregel ter beteugeling van de uitgroei der bomen nodig en gerechtvaar digd was, dat Gemeenteplantsoenen ech ter niet verder had mogen gaan dan gesohied is met de bomen, welke geplant zijn aan het Wes telijk gedeelte der Lindenlaan, dat beperking van besnoei ing op het ogenblik natuurlijk niet meer mogelijk is, weshalve zij eerbiedig, doch dringend verzoeken, de restan ten van de eens zo prachtige bomen geheel te verwijderen en deze te doen vervangen door nieuwe aanplant, dat zij overigens verwijzen naar onderstaande toelichting en zich gaarne bereid verklaren, des gewenst ook mondeling hun ver zoek nader aan te vullen. Het adres was o.a. getekend door de heren J- Admiraal, Lin denlaan 23 en A. Verberne, Lin denlaan 27. Zij voegden hierbij de vol gende toelichting: In de oorlogstijd, toen de nood aan brandstof ontstellend hoog was gestegen, zijn op vele plaat sen in de stad de bomen door de burgerij geroofd. De bewoners van de Lindenlaan echter hebben zich daarvan onthouden, uitslui tend uit overweging, dat een dergelijke handelwijze het aan zien van hun laan onherstelbaar zou schaden. Als adressanten evenwel thans moeten ervaren, wat de gemeente zelf heeft aan gericht, dan gevoelen zij wel haast spijt, dat zij in de angstige jaren 19401945 niet hebben in gegrepen. Wellicht zou de laan dan nu in een nieuwe aanplant hebben geprijkt, welke niemand van het onontbeerlijke zonlicht zóu hebben beroofd. En als adressanten dan nu om een dergelijke aanplant verzoeken dan menen, zij, dat deze niet alleen het aanzien van hun laan maar ook in het algemeen het stadsschoon zal verhogen. We mogen verwachten, dat ter gelegenheid van de feesten „Alk maar 700 jaar stad" talloze vreemdelingen, onder wie onge twijfeld zeer veel buitenlanders, onze stad zullen bezoeken en bezichtigen. Welke indruk moe ten deze ménsen krijgen van een stad, welke blijk geeft, het met de handhaving van het stads schoon niet altijd even nauw te nemen? W eers verwachting medegedeeld door 't K.N.M.I. .te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. MATIGE VORST Droog weer met matige vorst en over het algemeen weinig bewolking. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. Journalist Hommerson overleden ZAANDAM 23 Jan. Vanmor gen vroeg is op 37-jarige leeftijd overleden de journalist A. H. Hommerson, werkzaam bij het Vrije Volk. De overledene ver wierf in 1952 bekendheid, toen hij van 6 Mei tot 24 Juni in het huis van Bewaring te Amsterdam in gijzeling is geweest, ómdat hij de bron van een zijner berichten weigerde te zeggen. Hommerson, overleden aan een ongeneeslijke ziekte, was gehuwd en had vier kinderen. N.K.J.B.-dansavond HEILOO Zondagavond om 8 uur geeft de N.K.J.B. wederom een dansavond. De dansmuziek zal worden verzorgd door The Broadway Players, die dit reeds meerdere avonden met succes hebben gedaan. Voor katholieke jongelui is dit dus weer een kans om in eigen gelegenheid prettig te dansen. Aan het paai-, dat het meest stijlvol danst, zal een prijs worden uitgereikt ter waarde van f 5, Heropvoering van ,,De Zonen Stendhal" HEILOO Het Zondag 1.1. door de patiënten van de St. Willibror- dusstichting opgevoerde toneel spel „De Zonen Stendhal", een karakterspel in drie bedrijven, zal Zondagavond, (morgen) wor den heropgevoerd in de aula van de stichting. Aanvang 8 uur. Kaartverkoop bij de portier. R.K. Vrouwengilde ALKMAAR. Dinsdag 26 Jan. is er een bijeenkomst in „Vic tory", waar een demonstratie wordt gegeven door Maggi. Ds toegang is kosteloos. Aangezien er dit jaar geen Kerstavond is gehouden, wordt het kwartje, af te dragen aan het hoofdbestuur, geïnd bij het bezorgen van de convocaties voor de jaarvergadering, die op 11 Februari plaats vindt. ALKMAAR, 22 Jan. Witlof A 32—50. B 15—30; rode kool 7—8; savoye kool 6.50; groene kool 716; spruit'kool A 2647, B 1525; boerekool 6.5015; an- dijvie 36—78; rode bieten 4.50 7.50; winterpeen 5.506.50; was- peen 1025; uien 37.50 nep 1017; prei 9.5017; selderie 8 15.50; peterselie 1118.50; knol- selderie 58. Appels: Brab. belle fleurs K 1015; Cox Orange Pip pin K 1619; Goudreinette Hl 3034, K 15-34; Zoete Reinet 2128; Zoete Campagne 718. Peren: Comtesse de Paris K 16; St Remy Hl 2426; Winterlouw- tje K 16; Winterjan 1932. LANGEDIJK, 22 Januari 24.000 kg rode kool A 7—7.80; B 66.50; 10.000 kg groene kool 10.50—17.70; 20.000 kg gele kool A 6.508; B 6.50; 87.000 kg witte kool 5.50; 8400 kg uien 7.10—8; grove uien 5.406.80; 2200 kg witlof 36—43; 2 B 33—35. Door gedraaid: 13.000 kg rode kool: 86.000 kg gele kool; 28.000 kg witte kool. Onze correspondent in Heiloo HEILOO De heer W. v. d. Laarschot, Heerenweg 200 te Heiloo, zal voorlopig wegens ziekte van de hui dige correspondent het cor respondentschap voor Heiloo waarnemen. De verenigingen en andere instellingen wor den verzocht nieuws en be richten aan zijn adres te richten. Het is nu nog tijd. om in te grijpen en een einde te maken aan een situatie, welke de erger nis van talrijke Alkmaarders (en niet alleen bewoners van de Lin denlaan) terecht opwekt. Terloops mag er tenslotte ook wel op worden gewezen, dat de handelswaarde der huizen aan de Lindenlaan op het ogenblik niet weinig is gedaald. Wij hopen daarom, dat Uw Raad kort en goed het besluit neemt, om aan ons redelijk ver zoek te voldoen. Uw college mag zich ervan overtuigd houden, dat U daarmede velen een dienst en een genoegen bereidt. HOORN. Een touringcar van het Reisbureau „De Valk" is gis termiddag ca. 4.30 uur, met 19 passagiers uit Hoorn en omgeving in de buurtschan 't Kalf te Zaan dam van de rijweg geraakt en de dijk afgekanteld. De grote bus bleef juist voor de wegsloot lig gen. Wonder boven wonder werd niemand van de inzittenden ge wond. De bus vervoerde mannen en meisjes, die werkzaam zijn bij de N.V. Hille en Zoon, koek- en be schuitfabriek te Zaandam. Het ongeluk gebeurde aan de rand van de* stad, daar waar de weg ter plaatse vrij smal is. De chauffeur van de bus, de 23-jarige A. K. uit Hoorn, heeft zich zeer waarschijnlijk in de breedte van de weg vergist. Toen er van tegenovergestelde richting een vrachtwagen naderde, heeft hij om goed passeren mogelijk te maken, wellicht iets te ver naar rechts uitgehaald. De vrachtwa gen passeerde royaal en reed door, maar K. voelde, dat zijn wagen naar rechts wegzakte. Met een grote tegenwoordigheid van geest maande hij zijn passagiers kalm te blijven en vrijwel op hetzelfde moment sulde de wagen weg en kantelde onder zijn eigen gewicht. Het mag een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat alleen het dak van de bus het water raakte. Nu konden alle passagiers via een nooddeur en een raampje bij de chauffeurs cabine de wagen verlaten. Zij waren slechts geschrokken van de onverwachte buiteling. K., die de motor nog wist af te zetten, verklaarde met een vaartje van 35 KM te hebben ge reden. De verkeerspolitie van Zaandam reconstrueerde het on geval. De passagiers konden later hun reis naar Hoorn vervolg met een andere bus van het Reisbureau „De Valk". Nadat de verongelukte bus op de wielen was gezet, bleek de schade zeer gering te zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3