Partijraad K.V.P. wordt in twee colleges gesplitst Rijzonder hoog percentage voor goederenvervoer Felle haat blijft smeulen in alle landen achter het IJzeren Gordijn Levensmiddelenbedrijf verlaagt zijn prijzen Kath. Thuisfront raamt tekort op half millioen Ziekenfonds honoraria Amendement Kring Den Helder inzake Bestuursraad aanvaard Rijnvaart in omgekeerde richting Kou,Griep?DAIIPO Comet raast in ruim zes uur naar Soedan Britten bouwen wonder-onderzeeër Inbrekerscomplot ontmaskerd 1953 WAS RECORDJAAR Met 10-20 procent Nederland met Frankrijk aan de spits Een vijfde van ons spoorivegnet is daarvoor bestemd Hoop gevestigd op operatie Draadnagel Zaterdag 23 Januari 1954 Pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT In de top van de organisatie van de K.V.P. komt een belangrijke reorganisatorische wijziging. De Partijraad, zoals die thans bestaat, wordt gesplitst in twee colleges. Bij een nieuw college, de Bestuursraad, komt de algemene organisatorische leiding van de partij en wordt in de nieuwe stijl uitgebreid met dertig door de Bestuurs raad te kiezen leden, die gezamenlijk het Katholieke volksdeel dienen te representeren op de belangrijke gebieden van zijn staatkundig en openbare leven. Dit is de belangrijkste beslissing, die gisteravond in de Partijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht werd genomen. Volgens het desbetreffende voorstel zou de afvaardiging door de kringen voor de Bestuursraad op de volgende basis dienen te geschieden: indien de Kring 9000 of minder leden telt twee afge vaardigden en voor elke 5000 daarboven een afgevaardigde meer. De Kring Den Helder wilde het aantal kringafgevaardigden beperken door twee leden af te vaardigen op 10.000 leden en op elke 10.000 daarboven één meer. Het desbetreffende voorstel, ver dedigd door de heer Smits, werd door enkele afgevaardigden en vooral van de zijde van Limburg bestreden. Men vreesde er over heersing van de kleine kringen van, waarbij het de heer Loef van den Bosch vooral ging om de politieke invloed, die de Be stuursraad door de verbinding van de dertig aanvullende leden van de Partijraad nieuwe stijl kan uitoefenen. De heer Smits betreurde het, dat altijd weer de vrees tot uiting komt, dat de Zuidelijke kringen door de andere zullen worden overheerst. In de practijk is hier van nimmer gebleken, aldus de woordvoerder van den Helder. Het „amendement" den Helder werd tenslotte met 55 tegen 24 stemmen aangenomen. De wijzi ging in haar geheel werd z.h.st. aanvaard. Voor de behandeling van deze belangrijke wijziging had de waarnemend voorzitter mede gedeeld, dat het rapport van de commissie van der Grinten, dat ook suggesties omtrent organisa torische wijzigingen bevat, door een door het partijbestuur aan gewezen commissie zal worden bestudeerd. De vrucht van deze studie zal aan de Partijraad wor den voorgelegd. Enkele afgevaar digden hadden, met het oog op (Vervolg van pag. 1) Kroon het besluit van de zieken fondsraad op voorstel van de Mi nister voor 3 maanden schorste. Dit ingrijpen, dat door het be drijfsleven volkomen gemoti veerd is genoemd, beantwoord den de artsen met een weigering nog volgens het abonnements tarief te werken. Gelukkig voor iedereen zijn zij op dit besluit teruggekomen en is er een com missie aan het werk gegaan, die de partijen hoogst waarschijnlijk wel tot elkaar zal kunnen bren gen. Deze in de aard der zaak on verkwikkelijke affaire heeft toch vrucht gedragen. In brede kring is men zich namelijk gaan reali seren, dat het huidige bestel van onze gezondheidszorg de feilen van lapwerk vertoont. Het is niet meer aan de huidige omstandig heden aangepast. Velen zijn zich gaan afvragen of het niet tijd wordt een andere weg in te slaan. Deze vraag is vooral sterk gerezen bij het bedrijfsleven en de vakbeweging. Zij zijn immers bij deze zaak gemoeid, doordat werkgevers en werknemers ver plicht zijn de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering te betalen. Deze verplichting geeft de werkgevers het recht aan te dringen op waarborgen, dat de geneeskundige hulp in derdaad op de meest doelmatige wijze wordt gegeven, een rege ling van de geldelijke vergoeding van ziekteverzorging, wanneer een werknemer bij ziekte een uitkering ontvangt, moet er ook zekerheid bestaan, zo oordeelde onlangs prof. Querido, directeur van de Amsterdamse Gezond heidszorg, dat hij beter gemaakt kan worden en wel zo goed en doelmatig mogelijk. Iedere goede huisarts en elk bonafide zieken fonds zal deze stelling onder schrijven. Laten zij dan ieder voor zich een gewetensonderzoek houden om te zien hoe zij op de beste wijze aan een reorganisatie van onze gezondheidszorg kunnen meewerken! GEVAARLIJKE RECLAME Om een bijzondere recla me te maken voor een film, getiteld „deze man is ge vaarlijk" liet een bioscoop directeur op de voorpagina van een blad te Straats burg een portret afdrukken van de ster van de film. Eddie Constantine, met het onderschrift: „deze man wordt door de politie ge zocht. Neem U in acht. De ze man is gevaarlijk." Het gevolg was, dat in 't naburige Mosheim 'n man, die sprekend op Constanti- ue leek. door een paar bur gers naar het politiebureau werd gesleept. deling wilde gebruiken om meer fundamentele vragen over het bestaan van de jongerenorgani satie aan de orde te stellen. Zaken als deze zouden, volgens de heer Matser, eerst in het Par tijbestuur behandeld moeten wor den. Dit mocht op zichzelf juist zijn: de heer Matser vergat op dat mo ment, naar onze mening te veel, dat de jeugd haar eigen taal heeft en hier opkwam voor een belang rijke zaak. De partij-penningmeester, de heer Alberts, sloeg wat dit punt betreft een veel gelukkiger toon aan. Hij zei de teleurstelling van de jongeren te begrijpen. Wel kan alsnog een betere op lossing bereikt worden bij een ge sprek tussen een delegatie uit de jongeren en hem. Ook de voor- zitter kwam hierna op dit punt van het partijbestuur met klem i weer in betere vorm. bovengenoemd rapport, ook de reorganisatie van de Partijraad willen uitstellen, maar een der gelijk uitstel werd van de zijde ontraden. Financiën Het verslag van de kascommis- sie '53 werd uitgebracht door de heer Spieksma. Voor de begro tingscommissie 1954 bracht de heer Menke verslag uit. In beide verslagen werd op de zorgelijke financiële positie van de partij gewezen. Er had een batig saldo kunnen zijn, wanneer ook in de afdelingen voldoende aandacht aan de financiën was besteed. Vooral in de Zuidelijke kringen is het ledental aan grote schom melingen onderhevig, aldus de heer Spieksma in zijn rapport. Aan de contributie-afdracht werd onvoldoende zorg besteed. Er zijn zelfs afdelingen, die tussen de verkiezingen niet bestaan. Na mens de Kring Limburg werd opgemerkt, dat deze kring nog altijd een zesde van de inkom sten der partij opbrengt. Andere sprekers wezen er op, dat de nieuwe begroting gebaseerd is op een hogere contributie-afdracht. Enerzijds houdt dit een stimule rende opgave in, maar de partij penningmeester, de heer Alberts, algemeen geprezen om zijn vast beheer ook in een moeilijke pe riode, kon het uiteraard slecht begrijpen, dat er ook nog afge vaardigden waren geweest, die ondanks de precaire financiële po sitie op een verhoging van pos ten hadden aangedrongen. Er is een hele lijst van wenselijkheden, maar onder de huidige omstan digheden is elke grotere uitgave bepaald onverantwoord. Ook de partij-penningmeester achtte het niet juist om vooral de Zuide lijke kringen in staat van be schuldiging te stellen. Het gesig naleerde gebrek aan discipline in de financiële sector komt hiter en daar in alle kringen voor, maai er is ook opleving en verbete ring. Van de kant van de Jongeren organisatie was bij dit financiëei debat een bitter woord gekomen. De voorzitter van deze organisatie, de heer Cosijn, protesteerde fel tegen de beduidende verlaging, die op de post van de jongeren was aangebracht. Hij diende een motie in, waar door de Partijraad zou uitspreken, dat versterking van de jongeren organisatie noodzakelijk is en dat de middelen zo nodig aangevuld zouden moeten worden door de Kring- en afdelingsbesturen. De heer Matser, die als waarnemend voorzitter de vergadering leidde, maakte er tijdens de rede van de Jongeren-voorzitter bezwaar te gen, dat deze de begrotingsbehan- Hij onderstreepte de toezegging van de partijpenningmeester, waarna de jongeren hun motie introkken. De financiële debatten werden afgesloten met de goedkeuring van de begroting, met veel dank aan de partij-penningmeester en met de benoeming van nieuwe kas- en begrotingscommissies. Vandaag op de tweede dag van de Partijraadsvergadering zal aan het slot de nieuwe Partijvoorzit ter worden gekozen. Van de afgetreden voorzitter, de heer Andriessen, zal de partij nog op een speciale bijeenkomst afscheid nemen onder aanbieding van een huldeblijk. Dit werd «gis teren door de heer Matser mede gedeeld. Nederlandse regering verontrust GENEVE, 22 Jan. De Neder landse regering is verontrust over het verschijnsel, dat de Rijnvaart zich in omgekeerde richting is gaan bewegen, zo meldt het Transport-jaarboek van de E.C.E., de Economische Commissie voor Europa. In de jaren 19501952 is het verkeer stroomaf, dat de grens bij Lobith passeerde, gedaald van 17,2 millioen ton tot 15,6 en 14,4 mdllioen ton tot 19,5 en 22,5 mil- 'ioen ton. De afwenking van het erkeer stroomsf heeft een ern- tige weerslag ondervonden in Ie Nederlandse navens,. ondanks iet feit, dat de tonnage, in Ne derlandse havens in 1952 gela den, bijna twee maal zo groot werd als in 1950. Het kolenver- voer dat Loibith stroomaf pas seerde, daalde bijv. van 7,9 mil lioen ton in 1950 tot 4.8 millioen ton in 1952. Vooral Rotterdam heeft hiervan de weerslag onder vonden. De Nederlandse zeeha vens, zo blijkt ulit het jaarboek, hebben voornamelijk geprofi teerd van een vermeerdering van het kolenvervoer stroomop en van een vermeerdering van het vervoer van ijzererts, pyriet, bauxiet, zwavel, phosfaten en petroleumproducten naar de bo venloop. Adverentie) Recordvlucht vanuit Engeland HATFIELD, Engeland, 22 Jan. Het nieuwste Britse Cornet straalvliegtuig van het grotere en snellere type II is vandaag non stop van Groot-Brittannië naar de Soedan gevlogen in de record tijd van 6 uur, 29 min. voor de afstand van 4928 km. Het toestel was reeds vijf mi nuten eerder boven het vliegveld van Khartoem zodat de totale vliegtijd slechts 6 u. 24 min. was. De gemiddelde snelheid voor de vlucht van Hatfield naar Khar toem was 770 km/u. Het oude record werd in 1950 door een Britse bommenwerper gevestigd, die 14 uur, 25 min. en 47 secon den voor de afstand nodig had. Sir Miles Thomas, de president van de British Overseas Airways Corporation (BOAC) zei: „Dit is de soort reis, welke over een jaar of twee heel gewoon zal zijn. Dit is waarvoor de Comet II ontworpen werd." Het toestel werd bestuurd door group-captain John Cunningham, de chef invlieger van de De Ha- villand vliegtuigfabrieken, welke de Cornets bouwt. Aan boord bevonden zich nog twaalf technici, waaronder func tionarissen van de BOAC, welke twaalf Comets II besteld beeft. LONDEN, 22 Jan. De Daily Express is vandaag met een be richt onder een zevenkoloms kop gekomen, dat de Britse vloot in het geheim een „wonder sub" aan het voltooien is. „Deze experimentele onderzee- ers met hoge snelheid zijn in staat twee maanden en langer onder water te patrouilleren. Zij hebben geen snuiver of luchtbuis nodig" aldus het blad. In het bericht wordt mee gedeeld, dat de onderzeeër van Engeland naar Australië kan gaan zonder aan de oppervlakte te komen of brandstof in te nemen. Het type is geheim, aldus het blad. Enschedese recherche sloeg een flinke slag ENSCHEDE, 22 Jan. De En- schedes? recherche is er dezer da gen in geslaagd een inbrekers- complot te ontmaskeren. Een drietal twintigjarige jon gelui J.H., H.J.D. en J.H.W'. is ingesloten en naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. De beide eerstgenoemde jongelui konden in de nacht van Woens dag op Donderdag, nadat zij de vorige avond in de woning van de Enschedese familie B. hadden ingebroken, worden aangehouden. Later bleek, dat het tweetal zich ook aan andere inbraken had schuldig gemaakt, waarbij even eens J.H.W. was betrokken. Het was de politie opgevallen, dat er de laatste tijd verschillende in braken gepleegd werden, waarbij dezelfde werkmethode werd toe gepast als bij een inbrakenserie, die enkele jaren geleden in En schede en omgeving werd ge pleegd. Bij deze laatstbedoelde inbraken bleek achteraf D. dan ook betrokken te zijn geweest. V reemdelingenverkeer Voor het vreemdelingenverkeer in ons land is 1953 weer een recordjaar geworden. Het gere gistreerde aantal overnachtingen van buitenlanders steeg naar schatting van 1.454.000 in 1952 tot 1.691.000. Oftewel met ruim 16 procent. Het bedrag aan deviezen, dat met de touristen in ons land is bin nen gebracht, wordt door het V.V.V. geraamd op 135 a 157 millioen gulden. Tegen 128 mil lioen In 1952. Het aantal overnachtingen van Duitse touristen is het sterkst gestegen. Op de tweede en derde plaats komen de Belgen en Ame rikanen. De Duitsers staan met 16 procent ook op de eerste plaats van het totaal aantal over- nachtigingen, gevolgd door de Amerikanen (14 procent) en de Engelsen (13 procent). Een en- quete van het ANVV onder de V.V.V.-bureaux heeft uitgewezen, dat ook het Noorden, Oosten en Zuiden des lands van de stijging in het vreemdelingenverkeer hebben geprofiteerd. DEN HAAG. 22 Jan. Een groot Nederlands levensmiddelen- bedrijf gaat de prijzen van on geveer vijf en twintig producten, naast de prijzen van suiker en suikerhoudende artikelen, met 'n percentage van 10 tot 20 procent verlagen. In een mededeling over die verlaging wordt gezegd, dat men het besluit heeft genomen de gevolgen van de recente, loons verhoging zoveel mogelijk voor eigen rekening te nemen. Deze zal, waar nodig, ten laste komen van de verlies- en winstrekening. Men vertrouwt erop deze maat regel door verhoging van pro ductie en omzet op te vangen. De directe gevolgen yan de loonsverhoging van 1 Januari observerend, zegt de directie, dat in tal van takken van industrie en handel prijsverhogingen, die de hogere lonen moeten compen seren, onvermijdelijk blijken. Hierdoor kunnen de doelstellin gen van de loonsverhoging n.l. volledige compensatie van de huurverhoging en teniet doen van het restant van de eertijds ingestelde consumptiebeperking, voor bepaalde bevolkingsgroepen wellicht niet geheel worden be reikt. De financiële leiding van het bedrijf realiseert zich, dat 't publiek meent, dat ergens de vi- cieuse cirkel van loonsverhoging, prijsverhoging, loonsverhoging doorbroken dient te worden, wil len de prijzen van primaire zowel als secundaire levensbehoeften niet met de regelmaat van een klok blijven stijgen. Hoewel de leiding van het bedrijf er zeker van is, dat de conclusie, dat men reeds in een vicieuse cirkel zit, voorbarig is, heeft men het be sluit genomen de gevolgen van de recente loonsverhoging zoveel mogelijk voor eigen rekening te nemen. De artikelen waarvan de prij zen zullen worden verlaagd zijn vleessoorten als Gelderse rook worst, gerookt vet spek, mager spek, rookvlees, Gelderse ham. Voorts rund vet, hagelslag, be schuit, snijkoek, bescuits, mai- zena, zelfrijzend bakmeel, sla olie, gedroogde abrikozen, kren ten, Siam rijst, zachte zeep, toi letzeep, chocolade pralines, Zaan- se koeken en enige versnaperin gen. GENEVE, 22 Jan. Een vijfde van het Nederlandse spoorwegnet, namelijk 21 °/o, is uitsluitend bestemd voor het goederenvervoer, zo blijkt uit het zojuist verschenen transport-jaarboek van de E.C.E., de economische commissie voor Europa te Geneve. In vergelijking met andere landen is dit percentage bijzonder hoog, zo deelt de Nederlandse inlichtingendienst van de Ver. Naties mede. Het weer spiegelt op duidelijke wijze de politiek van de Nederlandse spoor wegen ten aanzien van de opheffing van onrendabele passagierslijnen. BIJ ELECTRIFICATIE OOK VOORAAN Alleen in Frankrijk is dit per centage nog iets hoger, namelijk 25 pet, doch in alle andere Westeuropese landen wordt een veel geringer gedeelte van het nationale spoorwegnet uitsluitend gebruikt voor het goederenver voer: in Groot-Brittannië 10 pet, in België 6 pet, in West-Duits- 'and 5 pet en in de overige Europese landen een nog gerin ger percentage. Daar betreft het voornamelijk lijnen ten behoeve van mijnen en fabrieken, die spe ciaal voor het goederenvervoer zijn aangelegd. Het jaarboek van de E.C.E., een der drie regionale commis sies van de economische en socia le raad der Ver. Naties, geeft verder nog tal van andere ver gelijkende cijfers over de spoor wegen in Europa. Daaruit blijkt, o.a.. dat 47 pet van het Neder landse spoorwegnet in 1952 dub- ibelsporig was. Alleen Gnoot- Brittannië (64 pet.) en België^ (54 pet) kwamen boven dit per-" rentage. In sommige landen daarentegen, zoals in Grieken land en in Noorwegen, is enkel- spoor regel, daar was in 1952 slechts iresp. 0,4 pet en 1 pet van het totale spoorwegnet dufo- belsporig. Ook in de Oosteuro- pese landen is slechts een zeer gering gedeelte van het spoor wegnet dubbelsporig. BERLIJN, 23 Jan. Het spichtige mannetje zoog aan zijn goedkope sigaar, blies een dikke rookwolk uit en zei langs zijn neus weg: „Molotof zal wel over zijn schouder zit ten kijken op die Viermogend- hedenbijeenkomst. Hij durft het Oosten niet uit het oog te verliezen Het mannetje, dat in nazi- en communistische concentratiekam pen heeft gezeten, vervolgde: „Er zijn er duizenden zoals ik, niet alleen Duitsers, maar ook Polen en Tsjechen en anderen, en zij wachten allemaal op de dag, dat de Russen een klein stapje achteruit zullen doen. Ja, in de Russische zon'e noemen ze mij en de overigen ondergrondse agen ten. Wij zijn wel iets meer. Wij zijn een leger zonder geweren, maar niettemin een leger". Hoeveel er van deze mensen zijn tussen Berlijn en Moskou? Daar is geen schatting van te geven. Men zou waarschijnlijk de beste cijfers kunnen vinden in de archieven van wijlen Lavren- ty Beria's geheime politie. Is er een echte verzetsbewe ging? Betrouwbare berichten uit Berlijn, Wenen, Praag, Warschau én Belgrado wijzen er op, .dat het vuur van de rebellie overal op flakkert. Nooit schijnt er'.echter enig yerband tussen de verschil lende gaarden, nooit schijnt de beweging georganiseerd. Zij is er niettemin. Uit mededelingen van diploma ten, vluchtelingén, geheime agen ten, uit bekentenissen van de Russen zelf is de volgende con clusie getrokken: 1) Overal waar de Rüssen hun gewelddadig bewind voeren, smeult de haat. 2) Er is weinig sabotage, doch waar deze voorkomt, gebeuren soms zeer dramatische dingen. 3) Het lijdelijk verzet, het enige veilige wapen tegen de macht, treedt duidelijk aan de dag. Het actieve verzet neemt af naarmate men verder naar het Oosten èn dichter bij het Kremlin komt. in Oost Duitsland schijnen de explosieve mogelijkheden het grootst, hetgeen reeds is gebleken bij de bloedige opstand van de 17e Juni, die waarschijnlijk het eind van de communistische re gering betekend zou hebben, als de Russische tanks niet op het toneel waren verschenen. De communistische politie is nog steeds op haar quivive en de communistische gerechtshoven hebben deze winter 1585 mensen berecht. Er werden zes doodvon nissen uitgesproken, 22 personen tot levenslang, en 1557 personen tot gevangenisstraffen van ver schillende lengte veroordeeld. De beschuldigingen waren steeds dezelfde: sabotage, verzet, spionnage. Tijdens de 73 proces sen bleek, dat er samenzwerin gen zijn geweest om bruggen en spoorlijnen, die door de Russische treinen met herstelgoederen wer den gebruikt, op te blazen, aan de Oostzeekust werden gaten ge boord in een Russisch schip om het te doen zinken. Op een der muren van het secretariaatvan de communistische jeugdbeweging in Eisenach vond men op een gegeven moment een groot ha kenkruis, dat er 's nachts met een fakkel was ingebrand. De communistische pers publi ceerde vreemd genoeg, dat er een poging was ondernomen om in een bruinkoolmijn een grote transportband op te blazen, en dat er een samenzwering was ontdekt om communistische par tijleiders in Saksen te vergifti gen. In Oost-Duitsland worden vrij wel dagelijks van de daken der huizen kleine raketten afgescho ten, die anti-communistische pam fletten verspreiden. Verzetsorga nisaties in de oostelijke zone binden pamfletten aan windwij zers, als ze winderig weer ver wachten. Aan de andere zijde van de rivier de Qdier, in Holen, zitten de verzetsstrijders ook niet stil. Voortdurend komen berichten binnen over verzetsgroepen, die zich in de bossen schuil houden en ovenrompelingsa an vallen doen op Russische spoorlijnen. In die afgelopen drie jaar is de beroemde blauwe express vier maal opgeblazen. De Poolse bevolking, waarvap negentig procent katholiek is, staat sympathiek tegenover iede re verzetsdaad, hoe klein ook tegen het anti-clericale regime. De verzetsstrijder is in Polen practisch zeker van onderdak, waar hij ook aanklopt en op welk uur van de dag of de nacht en iedereen zal hem helpen naar. het Westen te ontsnappen, wan neer hij op de hielen gezeten, wordt. Op verschillende strategisch belangrijke plaatsen in Polen zijn drie Russische divisies onderge bracht ter versterking van maar schalk Rokossovski's politiemacht. Meer naar het zuiden bevinden zich de Tsjechen en Slowaken in een even vaste greep. De Sow- jet-Unie heeft het niet' nodig ge oordeeld om 'ook naar Tsjecho- slowakije troepen te jenden. Des ondanks is de toestand voortdu rend zeer gespannen in dit deel van Europa. In Juni kwamen in Pilsen de buiten zichzelf geraakte arbeiders in opstand. Het aantal slachtoffers dat toen door de communistische politie, die het verzet krachtdadig onderdrukte, is gemaakt, is nimmer uitgelekt. Hoe erg de toestand in Tsjecho- slowakije eigenlijk is, 'bleek over duidelijk uit d'e wanhopige strijd van vijf jonge Tsjechen, die zich mei een revolver m de vuist een weg gebaand hebben naar het vrije Berlijn. Volgens een jonge Siowaak, die naar het Westen is gevlucht en onlangs in Washing ton is aangekomen, zit het ooste lijk deel van zijn land vol par- tisanen. Hij schatte het aantal actieve verzetsstrijdeins tegen het communisme in de satellietstaten en in de Sowjet Unie zelf op minstens 100.000 Volgens de geruchten voeren in de Oekraïne de beroemde „Ben- derovic" nog steeds een verwoede actie tegen het regime. Het is slechts enkele maanden geleden dat Moskou zelf onomwonden heeft laten blijken, c}at het in het Oekrainse gebied, dat lange tijd de 'communisten handen vol werk heeft gegeven, nog steeds niet pluis is. Waardoor zou een nieuwe op stand in de communistische lan den kunnen uitbreken? Men is het er over eens, dat, wanneer de Sowjet Unie zich bereid zou - verklaren haar troe pen uit Oost-Duitsland terug te trekken, de kans op een opstand in de overige satellietstaten aan merkelijk zou stijgen.' Een der gelijke handelwijze van de Sow- jets zou de verzetsstrijders in de andere communistische landen waarschijnlijk de moed schenken om ookin het openbaar actie te gaan voeren en een soort ket tingreactie teweeg brengen. Daarom verwacht men In Ber- lijnsq anti-communistische krin gen dat de Russen de besprekin gen in Berlijn met 'zeer .gemeng de gevoelens tegemoet zien. Want hoe klein en nietig de actie ook is, een opgeheven vuist kan nu eenmaal met geduld worden in een autocratie. Het jaarboek geeft voorts ver gelijkende overzichten over het vervoer per spoor en over de electrifcatie. Alleen in Zwitser land en in het gebied van Triëst blijkt de electrificatie van het spoorwegnet verder voortgeschre den te zijn dan in Nederland. In landen als België en Groot- Bnittannië daarentegen is er op het gebied van de electrificatie nog een grote achterstand. Een andere taibel toont, dat Neder land- Frankrijk en Groot-Brit tannië in vergelijking tot aindere landen veel aandacht besteden aan die vervanging van loco motieven en ander rollend ma terieel. Uit een grafiek blijkt, dat al leen in Turkije, Spanje en Italië de treinen nog voller zijn dan hier. Uit een andere taibel blijkt, dat in Nederland per personen trein meer mensen per jaar wor den vervoerd dan m enig ander Europees land. De gemiddelde wagonlading goederen is het grootst in Luxemburg. Nederland en België delen hier samen de tweede plaats. Dit weten de journalisten: op Thuisfront is geen nieuws vol gens aalmoezenier van Croonen- burg, maar men stapt nooit an ders dan met een notitieboekje vol aantekeningen de deur uit. Zo vertelde aalmoezenier van Croonenburg dat het hoofdbe stuur de begroting over 1954 heeft goedgekeurd. „We zitten met een geraamd tekort van f414.500,aldus de aalmoeze nier. Hoe daar uit te komen is op het eerste gezicht niet te zeggen. Het leger groeit te hard. We kunnen het nauwelijks bijbenen. Op het einde van dit jaar zullen er, volgens de directeur-generaal van oorlog 220.000 militairen zijn. Een belangrijk verschil met vorig jaar toen we rondom de helft waren. Daar de helft van de militairen gedurende het weekeinde in de jjazernes blijft is het nodig dat aan de inrichting van kapellen en ruimtes die voor godsdienst oefeningen beschikbaar worden gesteld grote aandacht wordt be steed. Het is niet goed om per manent jonge mensen regelmatig in een rommelige profane omge ving hun godsdienstige plichten te laten vervullen. Dan komt er snel een banale alledaagsheid, welke niet veel betekenis meer heeft voor de normale groei van het geestelijk leven van deze jonge mensen. Daarom heeft Nationaal Katho liek Thuisfront het voornemen, indien het tekort is te stoppen, daaraan in 'het komende jaar alle aandacht te besteden. Een post van f183.000 is daarvoor uitge trokken, waarin dan ook begre pen is de kerkelijke vieringen van Pasen. Kerstfeest en andere kerkelijke feesten. Er zal nog in heel wat garnizoenen naar een betere religieuze accommodatie moeten worden uitgezien. Naar schatting zullen nog op een zes tigtal plaatsen de allereerste voorzieningen getroffen moeten worden. Verder is in de begroting ruim te gelaten voor cursussen, retrai tes en vorming, een totaal be drag van f85.000 is hiervoor uit getrokken. De lectuurpost voor boeken, leesportefeuilles, militair weekblad, dag-, week- en maand bladen is ook een hele hap in de begroting. Voor aflossing van schuld van de militaire tehuizen is slechts een post van f150.000 opgebracht kunnen worden. Wel is reeds re kening gehouden met de moge lijkheid van legering voor kortere of langere tijd van troepen in het buitenland. De aandacht van Katholiek Thuisfront gaat ook uit naar de sociale noden van officieren en onderofficieren, onder welke vooral de uit Indië teruggekeerde vaak in grote moeilijkheden zijn. Thuisfront is van mening dat een gezond gezins- en sociaal leven van het kader een voor waarde is om aan de jonge mi litairen een overtuigde leiding te geven. Operatie Draadnagel Op de vraag of Thuisfront er in zou slagen deze plannen te reali seren, zei aalmoezenier van Croo nenburg: „Het zou verschrikke lijk zijn indien wij niet zouden slagen. Het welzijn van onze jeugd valt samen met de toekomst van de kerk en de toekomstige jonge gezinnen. Ik geloof niet dat ons katholieke volk zich dat uit handen laat slaan". Wij ho pen door subsidies gedeeltelijk te slagen. Voor het overige is dit jaar onze hoop gesteld op de in het najaar uitgestelde actie, die haar ontknoping zal vinden op Zondag 28 Februari: Zondag Carnaval. Van het ministerie van Justitie is verlof gekregen voor een zeer aantrekkelijke loterij. De actie zal tot titel hebben: „Operatie Draadnagel". Indien weer de medewerking komt, zoals Thuisfront die steeds krijgt, kan het een succes wor den. De honderdduizenden jonge mannen, die daarvan dan profi teren, kunnen daar niet anders dan zeer dankbaar voor zijn. Het geeft voldoening dat zovelen in het land belangeloos medewer ken aan een van de meest ge wichtige objecten van de zielzorg: onze militairen. Een zielzoïg, die het helaas nog steeds moet heb ben van de bedel en die er toch ook weer niet in mag berusten het beste deel van ons volk, de jeugd, een paar jaar prijs te ge ven. Er is by het Thuisfront wel steeds iets nieuws: nieuwe re- cru'ten en nieuwe zorgen Duitse kustvaarder vermist CUXHAVEN, 22 Jan. Een Duitse kustvaarder, „Wittekind". die van Zweden naar Nederland onderweg was met een lading hout, wordt vermist. Het laatst heeft men gisteren avond een melding van het 275 ton grote motorschip ontvangen, toen het zidh in de nabijheid be vond van een gedeelte van de Noordzee, dat door de Britse luchtmacht gébruikt wordt voor oefenbombardementen. Kleindochter van Koningin Victoria ov.erleden KRONBERG, 22 Jan. Prin ses Margaretha van Hesse, de laatste overlevende kleindochter van wijlen Koningin Victoria van Engeland, is gisteravond te ha ren huize gestorven in de leef tijd van 81 jaar. Zij was de dochter van de Duitse Keizerin Victoria, vrouw van Frederik de Derde, die 99 dagen voor zijn dood onttroond werd. Maandag zal een rouw dienst gehouden worden. t i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5