NOORDHOLLMDSj Molotov opent de aanval op de Westelijke Drie Eén jaar na de ramp Felle brand te Amsterdam Vijfduizend ivoorden vol bijtende maar oer-oude beschuldigingen Weer een Nederlander gearresteerd Britse Comet gevonden Dagblad voor Alkmaar °n omgeving GEEN OVEREENSTEMMING? Vorst neemt tpe Spaanse kwestie in het Lagerhuis Nieuwe katholieke partij in België Hoe vreedzaam is de achtergrond Gymnastiekleraar te Djakarta HITTEGOLF in Australië Onderzoek naar oorzaak van de ramp begint eerstdaags Het gaat beter in Willemstad Trein stopte, kind gered Drie bejaarden en vijf brandweerlieden bedwelmd Vliegtocht over de Pool Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5i per week, M inclusief incasso. Advertentie-tarief par editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 et per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. X. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. «9, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 26 Januari 1954 49e Jaargang - Nummer 12993 EERLIJN, 25 Jan. Minister Molotov heeft op de openings- sitting van de conferentie der Grote Vier zijn zwaarste propa- ganda-geschut op de Ver. Staten afgevuurd en de reeds zwakke hoop van het Westen om. met het Kremlin tot overeenstemming over Europa te komen nog zwaarder geschokt. Zonder enige concessie te doen, geselde de Russische minister van Buiten landse Zaken de Amerikaanse politiek van de Yaloe tot de Rijn als een politiek, welke de wereldvrede in gevaar brengt. Hij sprak 44 minuten. Het waren 5.000 woorden vol reeds vaak gehoorde beschuldigingen. Aan zijn aanval waren twee mild gestemde, maar niettemin vastberaden redevoeringen vooraf gegaan van de Franse minister Bidauilt en de Britse minister Eden, waarin zij le. Er bij Rusland op aandron gen de hereniging van Duitsland met vrije verkiezingen te begin nen. 2e. Weigerden c*m, ongeacht de Russische vrees, ook maar iets op te geven van het Atlantische De fensie-stelsel of het Europese Le ger, met inbegrip van Duitse troepen. 3e. Onmiddellijke erkenning van de Oostenrijkse onafhanke lijkheid, welke nu reeds negen jaar op zich laat wachten, ver langden. De Amerikaanse minister Dulles die de openingszitting presideer de, heeft zijn eigen, toespraak uit gesteld tot morgen, zodat hij haar kon herzien om reeds dadelijk Molotov van repliek te dienen. „Het gaat er nu om, de confe rentie weer terug te brengen op de weg van haar hoofddoel dat is Duitsland en Oostenrijk, zei Dulles later tot zijn adviseurs. De openingszittimg werd om 19 uur gesloten, 3 uur en 53 minuten nadat zij in het grauwe getoouw van de Geallieerde Bestuursraad, dat in de Amerikaanse sector staat, was begonnen. Dulles gaf, nadat Molotov was LONDEN, 25 Jan. De minis ter van Staat, Selwym Lloyd heeft vandaag in het Lagerhuis ver klaard, dat Groot-Brittanndë elke manifestatie, die tegen koningin Elizabeth gericht zou zijn tijdens haar bezoek aan Gibraltar in Mei a.s., hoogst ernstig zou opnemen. Lloyd gaf een uiteenzetting van het Britse standpunt, teTwijl in Madrid studenten manifesteerden om de terugkeer van Gibraltar te eisen. Eden licht Westduitse regering in BERLIJN, 25 Jan. De Britse minisiter van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vanavond persoonlijk de West-Duitse rege ring op de hoogte gebracht over het verloop van de eerste zitting van de conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken. DE BILT, 26 Jan. Het sto ringsfront uit het Westen, dat gisteren een aanval inzette op het vorstgebied, lag vanmorgen boven West-Engeland en West- Frankrijk en bewoog alleen in Frankrijk nog verder oostwaarts. Alleen in de zuidelijke helft van Frankrijk heeft het dooi ge bracht, maar in een groot deel van Engeland is het kouder ge worden en in Noord-Engeland viel vanmorgen sneeuw. Alles bijeen kan deze aanval op het uitgestrekte Europese vorstgebied dan ook als mislukt worden be schouwd. In ons land veroor zaakte de storing een toeneming van de oostelijke wind. In het Westen van het land nam de vorst hierdoor wat toe. Daar vroor het vanmorgen omstreeks 6 graden en in het Oosten 8 graden. Voorafgegaan door een in betekenis afnemende sneeuw- zone stroomt nu over Duitsland zeer koude lucht in de richting van ons land. Op vele plaatsen in midden- en Oost-Duitsland vroor het in deze lucht meer dan 15 graden. Het binnendringen van deze lucht zal in ons land reeds vannacht de vorst doen toe nemen, vooral in het Oosten, waar meer dan 10 graden vorst kan voorkomen. Het ziet er naar uit, dat de vorstperiode nog ver scheidene dagen zal aanhouden. uitgesproken, openlijk toe, dat hij meer tijd verlangde voor zijn rede vanwege de Russische aan vallen, welke hij niet nieuw noemde, maar die hij niettemin onmogelijk kon ignoreren. Molotov protesteerde en be toogde dat het niet fair was van de Amerikaanse delegatie om als enige vandaag niet te spre ken, terwijl alle andere mogend heden hun standpunt hadden uit eengezet. Op dat ogenblik was de at mosfeer van de conferentie in een vries-ki'lte gekomen, welke ook buiten in de besneeuwde en door gierwindien geplaagde Ber- ljjnse straten heerste. Het was het Westen na de rede van Molotov duidelijk geworden, dat het geen vredige, op min zame toon gevoerde conferentie kon verwachten. Het was duidelijk, dat Molotov alles in het werk stelde om een wig te drijven tussen de Ver. Sta ten en hun Britse en Franse bondgenoten. Molotov eiste dat de Grote Vier een Conferentie van Vijf met inbegrip van China tot een punt van overweging zouden maken en bovenaan de agenda plaatsen. Hij stelde voor, dat „de Duitse kwestie en de problemen van de verzekering van de Europese vei ligheid het tweede punt zou vor men en de Oostenrijkse onafhan kelijkheid het derde en laatste. De diplomaten van alle drie Westelijke mogendheden gaven als hun commentaar op Molotov's rede, dat hij de oude propaganda- bazuin had geblazen en niets concreets had opgeleverd, waarop een betere verstandhouding met Moskou gebaseerd zou kunnen worden. BRUSSEL, 25 Jan. Tussen de C.V.P. en 'de „Christelijke So ciale verzameling voor Volk en Vrijheid" van de katholieke ver tegenwoordiger Saint Remy is het thans definitief tot een breuk ge komen en laatstgenoemde groe pering heeft besloten eigen can- didatenlijsten in te dienen voor de a.s. verkiezingen. Saint Remy is de laatste maan den voortdurend het „enfant ter rible" geweest in de C.V.P., waar hij met enkele aanhangers een soort verdediging vormde van de middenstand. SLECHT WEER IN EUROPA LONDEN, 25 Jan. Ijskoude winden uit de Russische steppen welke soms orkaankraeht bereik ten, waaien over Europa en over al daalden de temperaturen scherp. Het laagst was de tem peratuur in Denemarken, waar het kwik tot 13 graden Celsius onder nul kwam. Zo koud is het deze winter in Denemarken niet geweest. Engeland heeft sinds 8 Februari 1953 met vier graden onder nul zijn laagste tempera tuur gehad, maar het was helder en zonnig. De Berlijners hadden het veel kouder met elf graden vorst. De stad lag vanmorgen in een sneeuwstorm, maar na een uur kwam de zon door. Aan de Riivièra was het tien graden bo ven nul, maar zonder zon, niet temin zeer behaaglijk voor de tijd van bet jaar. BERLIJN, 25 Jan. Even voordat hij tegen de Ameri kaanse buitenlandse politiek uitvoer, dronk Molotov, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken een whisky met zijin Amerikaanse ambt genoot John Foster Dulles. Dit was een vreedzaam to neeltje op de openingsdag van de oonferentie der Grote Vier. Buiten het grauwe ge bouw van de Geallieerde Be stuursraad deed de zon moei te om door de wolken heen te breken, waaruit eerder op de dag grote vlokken sneeuw op de stad waren neerge- dwarreld. Het was een dag van con trasten. Toen Molotov in Berlijn aankwam voor de conferentie, was de gehele omgeving van de Sovjet am bassade afgezet en de stoet Russische auto's reed tot vlak voor de hoofdingang. Van daag kuierde Molotov uit de hoofdingang van de ambas sade, de omstanders zagen hem in de auto stappen en wegrijden naar de vergader zaal in de Amerikaanse sec tor van de stad. Een ieder, die dat wilde kon rond de Sovjet ambassade lopen. DJAKARTA, 25 Jan. Op nieuw is in Djakarta een Neder lander gearresteerd. Ditmaal is het een gymnastiekleraar aan de Car- pentier Altingschool. Er heerst in Indonesië onder de Nederlanders grote ongerustheid. Iedere dag kunnen nu nieuwe arrestaties ver wacht worden, terwijl in het mid- den blijft wat nu eigenlijk de be schuldiging is. De houder van de vergunning van het Simpang-hotel, de heer Faiubel, is Zaterdag j.l. voor de rechtbank geweest. Hem werd verweten, dat hü kamers had ver huurd zonder vergunning, dat hij de hotel ver gunning niet zichtbaar had opgehangen en tenslotte, dat hij de kamers niet had genum merd volgens de plattegrond, die bij de vergunning is gevoegd. Te gen hem werd een straf van zes weken hechtenis geëist. Zoals men weet, is de beheerder van het hotel gearresteerd, omdat hij voor een hoge Indonesische func tionaris geen kamer meer vrij kon maken. In het blad „Indonesia Raya" wordt in een hoofdartikel ver klaard, dat het niet juist is, dat de Nederlandse journalist Even huis, die dezer dagen werd ge arresteerd, in arrest gehouden wordt, zolang de regering te Dja karta de Nederlandse pers niet verbiedt in Indonesië te werken. SYDNEY, 25 Jan. De Austra liërs en in het bijzonder de inwo ners van Melbourne zuchten op het ogenblik onder een hittegolf, die het kwik tot boven de 38 gra den heeft doen stijgen. Dit is deze zomer de vijfde en deze maand de derde keer, dat te Melbourne dergelijke hoge temperaturen worden afgelezen,. 's Nachts daalt de temperatuur niet onder de 21 graden. Overzicht van de conferentiezaal: Molotov tegenover de drie ministers van buitenlandse zaken van het Westen, Eden (links), Dulles en Bidault. PORT AZZURRO, Elba, 25 Jan. De zwaarbeschadigde romp van de Britse Comet is vandaag „vrijwel zeker" op 6% mijl van Elba in 100 vademen water gevonden. De commandanten van vier Britse bergingsvaartuigen van Malta kwamen in Porto Azzurro aan land met de mededeling: „Dit is 'm vrijwel zeker". Ze zijn voornemens morgen duikers naar beneden te laten gaan om zekerheid te krijgen en te zien of zij het wrak van het vliegtuig, dat op 10 Januari in zee stortte, kunnen lichten. Verondersteld wordt, dat de stoffelijke resten van 20 van de 35 slachtoffers zich nog in de ■machine bevinden. De ontdekking was louter toe val. Vissers trachtten op onge veer één mijl ten Zuiden van de plaats waar het fregat Wrangier én drie andere schepen met onderzee-radar aan het zoeken waren, hun netten in te halen, hetgeen echter niet lukte, omdat zij op de bodeim van de zee op iets gestoten waren, dat te zwaar was om op te halen. De Wrangier ging naar de be trokken plaats en zocht de bo dem met radar af. Een groot metalen voorwerp werd op de zeebodem ontdekt. De vondst werd omstreeks het Aruba doet weer mee WILLEMSTAD, Curacao, 25 Jan. De derde week van de bijeenkomst der Kleine Commissie te Willemstad over de voortzet ting der R.T.C. met de West-Indi sche rijksdelen, is ingezet met gunstiger berichten over d'e be sprekingen dan laatstelijk werden vernomen. De heer Henny Email, Aru baans lid der Antilliaanse delega tie, heeft Zaterdag weer aam het overleg deelgenomen. De Antil liaanse delegatie sohijtnt een be langrijk tegemoetkomender hou ding te hebben aangenomen voor wat betreft de kwestie van de positie van de gouverneur. middaguur gedaan. Het zoeken duurde tot zonsondergang. De netten, die het voorwerp niet loslieten, werden met boeien ge merkt. De bergingsvaartuigen zullen morgen tegen zonsopgang weer aan het werk gaan. Toen de stoptrein Amsterdam- Alkmaar gistermiddag even over half drie het station Wormer- veer naderde, zag de wagenvoer der, de heer E. J. M. Schinkel uit Alkmaar plotseling terzijde van de spoorbaan een klein kind door het ijs van een brede sloot zakken. Er was niemand in de omgeving en de heer Schinkel bedacht' zich geen ogenblik. Hij remde krachtig en sprong de trein uit, zodra deze tot stilstand was gekomen. Tegelijk met hem rende uit het achterste deel van de trein 'n reiziger naar buiten, die het on geval eveneens had zien gebeu ren maar niet direct aan de nood rem had durven trekken. Deze, de heer A. K. Ooms uit Bever wijk schoof op zijn buik over het ijs naar het kind de vierjarige Jantje Dik uit Wormerveer toe en wist het te grijpen op het ogenblik dat ook hijzelf door het ijs zakte. Het water was echter niet diep en zo konden redder en kind gemakkelijk aan de kant en in de trein komen. Met in to taal maar zes minuten vertraging doch 'n mensenleven gered, bracht de heer Schinkel zlin trein het station Wormerveer binnen, waar de ouders het kind. in war me dekens gewikkeld, achter de kachel vandaan zijn komen op halen. AMSTERDAM, 25 Jan. Acht personen, drie burgers en vijf brand weerlieden, zijn Maandagnamiddag bij een felle binnenbrand in een oud huis in de Amsterdamse binnenstad door de hevige rookont wikkeling bedwelmd geraakt. Twee burgers en twee brandweer lieden zijn in bet ziekenhuis opgenomen. Een der beide brandweerlieden heeft bij het reddingswerk ook nog brandwonden aan zijn han den opgelopen. De anderen kon den na 'behandeling in het zieken huis naar hun woning worden ge bracht. Aan de achterzijde van het pand „d'Roodie Leeuw", Recht- boomsl'oot 33, ligt een door een twee meter breed binnenplaatsje van het huis gescheiden kamer tje. Daar stond een kachel met een lijn met wasgoed er boven. nr-jiTi Er zijn bij het diohtingswerk van de dijken tegenslagen geweest A'l grote en kleine zoals de mannen van Waterstaat hadden verwacht. "'*Pll!PI De grootste tegenslag ondervond men bij het dichten van het gat bij Ouwerkerk aan de Zuidkant van Duiveland. De eerste poging mislukte en het duurde tot in de nacht van 6 op 7 November voor dat het vierde en laatste caisson in dit gat tot zinken gebracht kon worden, waarmee een halt werd toegeroepen aan het vernielende werk van het water. De bovenste ANP-liuchtfoto laat zien, zoals de toestand bij Ouwerkerk nog op 7 October 1953 was: na de mislukte poging tot dichting. In de nacht van 6 op 7 November even vóór middernacht, werd in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en vele autoriteiten het vierde caisson het laatste in het weerspannige gat bij Ouwer kerk tot zinken gebracht. Het gat was dicht! Sindsdien is hier in dien beginne dag en nacht hard gewerkt om het gat goed af te grendelen: zoals op de onderstaande luchtfoto duidelijk te zien is. De caissons zakken geleidelijk weg in de bodem, maar daaromheen ligt nu een stevige dijk. (Luchtopname ANP-foto.) Toen een man daar omstreeks vijf uur met de kachel bezig was, viel een stuk wasgoed van de lijn op de kachel. Het vatte terstond vlam en stak ook de andere goe deren aan de lijn in brand. Via een raam sloeg een steekvlam te gen de achterzijde van het huis. De achterkamer op de bel-etage en de eerste verdieping brandden geheel uit, die op de tweede en derde verdieping kregen brand schade. Toen de brandweer arriveerde, was een oude man al naar buiten gebracht. De tweede werd van twee hoog via de iadider in veilig heid gebracht en de derde, die minder valide is en in de keuken op de eerste etage bedwelmd was geraakt, werd op een brancard eveneens over de ladder naar be- ned'en getransporteerd. StockholmLos Angeles STOCKHOLM, 25 Jan. De „Gorm Viking", een DC-6B van de S.A.S., is vanmorgen om 04.35 Ned. tijd, na een geslaagde vlucht over de Noordpool met een voor sprong van 40 minuten op het tijdschema in Stockholm geland. Het toestel was opgestegen in Los Angeles en had een afstand afgelegd van 9600 km.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1