NO OR DIIO L L WDS i Sneeuwzóne rukt op Toch een conferentie met communistisch China? 1000 militairen in de kou Voorlopig echter weinig neerdag Dagblad voor Alkmaar °n omgeving In het offensief Elfstedentocht wordt deze week nog niet verreden Vorst iets minder Laatste katholieke kerk in Moskou zonder priester Franse socialisten verbolgen DE ONLUSTEN IN SPANJE VLIEGTUIG BESCHADIGD Tweede voorstel van Molotov aanvaard Volgende week geheim overleg over mogelijk compromis „Geen bijeenkomst Ver. Naties" Staf Eerste Legercorps huist op Holterberg Groninger Salon gaat wèl dooi* Een streekplan voor de Zaanstreek f| I 2 Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5i per week, M Inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 29 Januari 1954 - 49e Jaargang Nummer 12996 PROFESSOR ROMME heeft nogal eens het verwijt te in casseren gekregen, dat zijn woor. den aan duidelijkheid te wensen overlaten. Wat er van zij, nie mand zal kunnen beweren, dat dit ook het geval geweest is met de politieke rede, waarop hij de Partijraad van de K.V.P. j.l. Zaterdag vergast heeft. Het betrekkelijk korte woord, dat hij deze keer sprak, was ver rassend, gelet o.a. op de, hier en daar wel wat verkeerd uit gelegde zinnen, welke hij op het congres aan de verhouding tot de P.v.d.A. gewijd heeft. Wanneer hij thans te kennen geeft, dat de KV.P. in het offen sief gaat, dan wil dat o.i. nog niet zeggen, dat wij dus in het parlement elk ogenblik storm achtige tonelen te wachten heb ben, waardoor een crisissfeer zal worden gewekt. Immers, de practisch-politieke eisen zijn op zichzelf niet ver anderd, niet méér dan in het algemene beleid, sinds de bij de begroting uitgestippelde lijn, vastgesteld is. Wat prof. Romme heeft aan gesneden is een diepgaande principiële kwestie, die te juister tijd wordt opgeroepen, omdat zij bleek te leven al enige tijd in het katholieke volksdeel. En de nieuwe voorzitter, mr. van Doorn wees er in zijn even bezadigd als hartverwarmend woord op, dat het nu de tijd is voor de K.V.P. om niet zozeer zich te bepalen tot wat in de Partij-als-organisatie leeft, maar dat de Katholieke Volkspartij ook moet rekening houden met wat er leeft in de katholieke volksgemeenschap van ons land: het mag verdrietig zijn dat zich „slechts" 250.000 kiesgerechtig den bij de partij als lid aan sluiten. daarnaast staan nóg vijf maal zoveel kiesgerechtigden, die gewend zijin, op de lijsten van de K.V.P. te stemmen. Zij ver tegenwoordigen het overgrote deel van de katholieke bevolking, die vier millioen mensen omvat. Voor hén heeft de K.V.P. de staatkundige zorg in katholieke zin. En het is dus juist, als prof. Romme vraagt, dat de Ka tholieke Volkspartij zich sterk maakt en zich opmaakt, om haar partijtype te verdedigen tegen de dwalingen van de P.v.d.A. Dat verdedigen van het ka tholieke partij-type dient te ge schieden door een offensief tegen het onzuivere partij-type van de Pv.d.A., waarop wij, zij het in andere bewoordingen, al herhaaldelijk de aandacht hebben gevestigd. De P.v.d.A., zo zette Romme uiteen, werkt achter een scherm van papieren neutraliteit: vol gens de officiële papieren en do cumenten heet de Pv.d.A. neu traal, in werkelijkheid is zij, behalve socialistisch, ook huma nistisch. Er is, zegt men van de zijde van katholieke P.v.d.A.-ers een lacune, een vacuum, een lege laats in het socialisme van de P.v.d.A. en die lege plaats is ontstaan door de neutraliteit van de levensbeschouwing. De katho lieke socialisten hopen die plaats op te vullen door het christen dom in die partij te laten mee spelen, maar de praotijfc is, dat er ook anderen om die lege plaats vechten en dat zijn in de eerste plaats de humanisten, en zij zullen de sterksten zijn. Zo trekt de Partij van de Arbeid naar het humanisme, dat voor katholieken, evenals voor protestants-christelijken, verwer pelijk is. Voor de zuiverheid van het politieke leven wil de P.v.d.A. in de K.V.P. eenheid van denken en doen, op praetisch politiek terrein, maar zelf verenigt zij in haar midden mensen, die ver schillend, en beslissend verschil lend, denken en doen bijv. ten aanzien van de belangrijke vraag, of in het vraagstuk van de Europese integratie goed gevonden kan worden, dat men zonder.meer naar politieke inte gratie streeft, zonder de eis van gelijktijdige economische inte gratie met kracht aan de orde te stellen; en eveneens loopt men voorbij aan het ernstige feit, dat •in de Eerste Kamer niemand minder dan de voorzitter van dit college, die lid van de P.v.d.A. is, mordicus tegen het E.D.G.- verdrag is, terwijl heel de rest van de socialistische senaats fractie de aanneming van dit verdrag noodzakelijk vindt als de enige oplossing in het huidige wereldgebeuren. Is dit al, volgens het bekende standpunt van de socialisten, on houdbaar, nog moeilijker wordt het, als wij ons naar het terrein van het beginsel keren: men kan niet als persoon een levens beschouwing aanhangen en zijn mens-zijn, mét die levensbe schouwing dus, voluit beleven in een politieke partij, die als-partij de levensbeschouwing uitschakelt. Vandaar dat Romme nog eens nadrukkelijk gesteld heeft, dat de P.v.d.A. nu eindelijk eens kleur moet bekennen, wil zij niet langer een onzuiver element in de politiek blijven achter een scherm van neutraliteit! In die richting zal de KV.P. in de Tweede Kamer haar acti viteit in die zin meer gaan ont plooien, dat van een offensief kan worden gesproken, dat de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in de naaste toe komst zal beheersen. De vorst blijft voortduren. Tijdelijk zal er uit Noordelijke lichtingen iets minder koude lucht ons land bereiken, maar veel invloed op de huidige vorstperiode zal dat niet hebben. Sneeuwval van betekenis wordt nog niet verwacht, al dringt vanuit Frankrijk langzaam een sneeuwzóne naar het Noorden. Het is echter nog niet zover, dat Nederland, het evenement van iedere strenge winter, de Elf stedentocht, deze week kan ver wachten. De ijswegen zijn daar voor in Friesland nog niet in oon- ditie. Vanavond vergadert de Elf stedentochtcommissie opnieuw. Mogelijk, dat er voor volgende week iets op stapel kan worden gezet, maar momenteel is de toe stand van het ijs nog zo, dat zelfs de Weststellingiwerver sterrit, die Zaterdag a.s. zou worden gehou den, moet worden afgelast. Intussen wordt het voor de scheepvaart wel bijzonder moei- OVER FRANCO PARIJS, 28 Jan. De Franse socialistische partij heeft Donder dag generaal Franco wegens zijn aandeel in de Frans-Spaanse cri sis in Marokko „onbeschaamd" genoemd. In een communiqué wordt voorts gezegd, dat het par tijbestuur „de door de Westelijke democratieën gevolgde politiek betreurt, waardoor een bewind wordt geconsolideerd, dat gelijk is aan de stelsels, welke zij in de oorlog hebben bestreden". Kunstmatig gekweekt? MADRID, 28 Jan. Volgens de Spaanse regering berust de verantwoordelijkheid voor de on geregeldheden, ontstaan uit de studentendemonstraties, welke de afgelopen drie dagen in Madrid hebben plaatsgevonden, bij „agi tatoren en elementen, die niets met de universiteit uitstaande hebben" en die zich bij de stu denten hadden aangesloten om hun eigen politieke doeleinden te verwezenlijken. Er is een officieel onderzoek geopend om de schuldigen te ont dekken en deze te straffen. van luchtbrug op Ameland LEEUWARDEN Een van de vijf vliegtuigen die deelnemen aan de „luchtbrug" naar Ameland en Schiermonnikoog is bij de start op Ameland door een sterke rukwind gegrepen en heeft zich met de neus in de grond geboord. Het toestel werd aan de voor zijde licht beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Vandaag zal het vliegtuig weer naar de Leeu warder vliegbasis worden over gevlogen. lijk zich varende te houden. Ter hoogte van Eliburg raakte Dins dagmiddag het 280 ton metende schip „Rival" uit Zwolle vast in een ijsveld. Men zou vandaag trachten schipper J. Gosem uit Zwolle uit zijn benarde positie te bevrijden. De stuwen in de Maas bij Bel- feld, Roermond en Linne zijn ge streken. De Ruhr in Duitsland ligt over enkele kilometers dicht, het geen in jaren het geval niet ge weest is. De bootverbinding Mon nikendamMarken en de veer dienst OostmaJiorn--Sciliierroon- nikoog zijn gisteren gestaakt. Er is op de Wadden geen plekje open water meer te zien. Overigens is het in Nederland nog niet zo erg koud, wanneer men de temperatuur hier eens vergelijkt met die elders. Parijs meldde 20 graden onder nul. Ja- koetsk in Siberië kwam tot 53 graden onder nul BERLIJN, 28 Jan. De drie Westelijke Ministers van Buiten landse Zaken hebben Donderdag het voorstel van Molotof aange nomen volgende week een ge sloten zitting met slechts een be perkt aantal medewerkers te hou den. In deze zitting zal Molotov's voorstel worden behandeld om een commissie te benoemen, die het Russische voorstel tot het Ten gevolge van de vorst moest deze week in Lelystad in het toekomstige Oostelijk Flevoland, het werk worden gestaakt. Hoever de werkzaam heden gevorderd waren blijkt uit deze foto van Lelystad in het ijs. (Luchtopname ANP-foto) adviseert Nederland 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Naar wij vernemen, is Donderdag door de permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York aan de secretaris-geheraal van die organisatie medegedeeld, dat de Nederlandse regering, in het licht van de huidige politieke omstan digheden, het op het ogenblik niet opportuun acht, de Algemene Ver gadering der V.N. bijeen te roe pen ter bespreking van het vraag stuk der Koreaanse krijgsgevan genen. Daarbij is tevens van Ne derlandse zijde aangevoerd, dat mocht de politieke situatie zich wijzigen en er derhalve daartoe aanleiding bestaat, de Nederland se regering zo nodig haar stand punt alsnog in nadere beschou wing zal nemen. houden van een vijfmogendheden- conferentie met China verder moet bespreken. Alhoewel alle drie de Weste lijke ministers dit pian reeds had den afgewezen, bleken zij bereid het onderwerp in het algemeen in meer beperkte "Kring en buiten de openbaarheid te behandelen. Zij deden deze concessie, nadat zij Molotov te verstaan hadden ge geven, dat over zijn voorstel voor een beraad met C-hina wellicht opnieuw gesproken zou kunnen worden, wanneer hij inmiddels in de besprekingen over Duitsland en Oostenrijk bewijzen van goede wil zou hebben gegeven. Minister Dulles, die het verzet tegen het Russische voorstel voor een alomvattend beraad met Ghina heeft geleid opende Don derdag de deur voor een mogelijk compromis. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten bereid waren samen te komen met „afgevaar digden van communistisch China" om practische zaken te bespre ken, mits andere daarbij geïnte resseerde landen deel zouden kun nen nemen aan dergelijke be sprekingen en mits er een prac tische behoefte aan die bespre kingen bestond. Daarop verraste minister Molo tov aan het einde van de zitting zijn collega's met een geheel nieuw voorstel. Hij diende een formele resolutie in, waarin de vier mo gendheden zouden moeten beslui ten in 1954 een wereldconferentie over beperking der bewapening bijeen te roepen. Deze conferen tie zou binnen het kader van de HOLTEN, 28 Jan. Terwijl de En het dichtst bij de oplossing temperatuur vannacht in Twenthe dertien graden onder nul aanwees kampeerden 1000 militairen in tenten op de Holterberg. Het zijn de mannen van de Staf van het Eerste Legercorps, die daar Dins dag voor de oefening „Surprise" aangekomen zijn. Onder leiding van hun commandant lt. gen. Op- somer zijn ze er heen getrokken om nu eens precies uit te vinden wat een soldaat in de koude no dig heeft en men moet zeggen dat ze, gezien de temperatuur het zich niet gemakkelijk hebben ge maakt. Vooral de man niet, die, keurig, als thuis, zijn gebit 's avonds in een kopje water bij zijn slaapstee had gezet, om de volgende mor gen te ontdekken, dat de inhoud van het kopje een ijsklomp was geworden. Hij heeft er uit geleerd en zo zijn er vele geweest, die in deze koude dagen op de Holterberg hun kennis verrijkt hebben. De kolonel b.v. die zich des avonds netjes uitgekleed in zijn slaapzak ter ruste legde om de volgende morgen te ervaren dat hij met zijn verkleumde en stijve vingers een uur nodig had om zijn toilet weer in orde te bren gen. Van dit moment af sliep hij als de anderen in zijn „battle- dress" en hij heeft zich er best bij bevonden. Kleding. En al waren dan de ervaringen vaak negatief, men heeft er, zoals generaal Opsomer zeide, zeer veel van geleerd en men is in Neder land weer een stapje diohter ge komen bij de oplossing van het probleem hoe de soldaat het beste te kleden tegen winterse omstan digheden. Tot dusverre bestaat in het Nederlandse leger geen speciale kledij die bescherming biedt tegen grote koude, maar het rapport dat over deze oefening uit gebracht wordt, zal waarschijnlijk een aantal suggesties op het ter rein der speciale winterkleding opleveren en daarmee misschien de stoot geven voor een aanpas sing in deze. Winddichte overkle- ding is volgens deskundigen een eerste vereiste. Het juiste schoeisel voor de winter is een probleem waarmee men zich ook in het buitenland sinds jaren bezig houdt. ervan is men misschien gekomen in Korea, waar de Amerikanen thans speciale laarzen dragen die beschutting bieden en tegelijk niet te zwaar zijn om een mars mee te maken. De kapitein Spier, die enige tijd geleden uit Korea is terug gekomen droeg deze laar zen op de Holterberg en hij is waarschijnlijk een van de weini gen geweest die geen last van koude voeten heeft gehad. Koud was het er ongetwijfeld, zo koud zelfs dat de Amerikaanse brigade-generaal Ward, hoofd van de Shape trainingsmissie in Ne derland, zeide in Korea een vijf tien graden lagere temperatuur beter te kunnen verdragen, dan de tien graden, die het hier van morgen vroor. „Het is de vochtige kou die het hier zo guur maakt", zo zeide hij. „Op Korea is het veel droger en dan kun je de kou beter ver dragen". Men kon overigens niet zeggen dat hij er niet op gekleed was met zijn bontmuts en zijn winddioht jacket en broek. Voor de dokter was deze oefe ning behalve rustig zeer instruc tief, omdat hij gemerkt heeft dat sommige van zijn zalven bij lage temperatuur bevriezen en daar mee onbruikbaar worden. Een ander probleem waarmee het eerste legercorps te kampen heeft gehad was de watervoorzie ning. Een deel van het water werd aangevoerd uit de Schip beek, waarin men een benzine brander had drijven om de beek open te houden. Vandaar werd het water in tankwagens gepompt, doch bij aankomst in de legerplaats bleken dan veelal de kranen van de tanks bevroren te zijn. Omwikkelen van kranen lijkt ons in den vervolge dan ook een eerste vereiste. De gehele staf sliep in tenten, waarbij gebleken is dat het zich ingraven grote voordelen biedt. Een aantal officieren sliep de eer ste nacht op een stretcher wat hun slecht is bekomen. Toen zij zich de volgende dag tot onder het maaiveld ingegraven hadden ble ken d,e slaapzakken en de drie dekens een veel betere beschut ting te geven dan op de misschien iets comfortabeler stretcher. Het grootste ongerief bracht, moest men ingewijden geloven, overigens het moment mee, dat men er 's nachts noodgedwongen wel eens even uit moest. Onder auspiciën van de R.A.I. GRONINGEN. Naar wij ver nemen, gaat de tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen en scooters „Groninger Salon 1954" op 18, 19 en 20 Maart a.s. wel door. Dit is het resultaat van lang durige onderhandelingen tussen het bestuur van de Groninger Salon enerzijdr en het bestuur van de R.A.I., waarbij het minis terie van Economische Zaken als bemiddelaar is opgetreden. De tentoonstelling zal worden gehou den onder auspiciën van de R.A.I., waarbij het bestuur van de Gro ninger Salon volkomen zelfstandig zal blijven handelen. Verenigde Naties moeten worden gehouden, doch niet alleen wor den bijgewoond door leden der wereldorganisatie, maar ook door regeringen, die hiervan geen lid zijn. Molotov's ontwerp-resolutie stelt voorts voor dat het pro bleem van de algemene beper king der bewapening zal worden verbonden aan een gelijktijdige oplossing van het probleem der atoomwapens. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen thans aan de Provinciale Staten voor, over te gaan tot vaststelling van het streekplan voor de Zaanstreek. In Juli van het vorig jaar hebben wij de voornaamste punten uit dit plan medegedeeld. Het ontwerp is sindsdien ter inzage gelegd, teneinde belang hebbenden e.d. de gelegenheid te geven, bezwaren in te dienen, waarvan van verschillende kan ten gebruik gemaakt is. Een deel van deze bezwaren is ingetrok ken, een ander deel wordt af gewezen, terwijl van een derde deel de bezwaren aanleiding ga ven tot het aanbrengen van enige wijzigingen. Voorgesteld wordt nu, het streekplan voor de Zaan streek vast te stellen, zoals dit is vervat in het bestemmingsplan, de bestemmingsvoorschriften en het blad met normale profielen voor verkeerselementen, welke bij dit besluit behoren. DE BILT, 29 Jan. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storingsfront boven Frank rijk bracht daar de afgelopen 24 uur sneeuw en regen, terwijl in de zuidelijke helft de dooi inviel. Het sneeuiwgeibied bereikte van nacht Luxemburg, maar breidde zidh toen weinig meer naar het noorden uit. Een ander gebied met sneeuw en sneeuwbuien be vindt zich rond de Oostzee. Het beweegt langzaam in de richting van het Noordoosten van ons land. Uit een en ander blijkt, dat de kans op sneeuw wel iets gro ter wordt, maar het ziet er nog niet naar uit, dat de sneeuw van veel betekenis zal zijn. De vorst nam iets af. In het oosten vroor het 9-10 graden, in het westen omstreeks 7 graden. Minimumtemperaturen van de afgelopen nacht: Eelde -9; Leeu warden -9; Den Helder -8; Ypen- burg -10; Schiphol -8; De Bilt -8; Twenthe -ilO; Vlis&ingen -7; Woensdrecht -7; Eindhoven -8; Beek -7. MOSKOU, 28 Jan. De laatste Katholieke Kerk in Moskou is thans zonder priester. De Letse priester Boutorovitch, die als zo danig daar beperkt dienst deed, heeft bekend gemaakt dat hij naar Riga, de hoofdstad van Letland, terugkeert. Boutorovitch was pastoor van de Kerk van de H. Lodewijk, die ten dienste staat van het perso neel der Franse ambassade. Hij was opvolger van de Franse pa- ter P. J. de Matha Thoma A.A., die aangesteld was ais zielzorger van de Franse diplomaten. Pater de Matha Thoma moest direct na de oorlog d,e Sovjet- Unie verlaten, daar de autoritei ten weigerden zijn visum te ver lengen. Zijin opvolgers, twee Amerikaanse Assumptionisten, kregen nimmer toestemming de kerk te 'betreden. De Amerikaan se priester, die thans als zielzor ger onder de diplomaten dienst doet, heeft een kamer gekregen in de Amerikaanse ambassade, welke als kapel is ingezet. Wel kreeg de toen nog onbe kende Letse priester Boutorovitch toegang tot het kerkgebouw. Hij kon daarbij een brief overleggen van de aartsbisschop van Riga. Men heeft echter nooit zekerheid over hem kunnen krijgen. Of hij vrijwillig uit Moskou is wegge gaan of dat hij- van de Sovjet autoriteiten daartoe bevel heeft gekregen, is niet bekend. Daar de scheepvaartverbin ding met Ameland ten gevolge van het zware ijs in de Wad denzee verbroken is, heeft de Rijkswaterstaat in samenwer king met de L.S.K. van het vliegveld Leeuwarden 'n pas- sagiersdienst naar Ameland ingesteld, welke met kleine vliegtuigen wordt onderhou den. Aankomst van één der vliegtuigen Donderdagochtend op een tot vliegveld gepromo veerd weiland in de nabijheid van de haven van Nes op Ameland (Luchtopname ANP-foto)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1