De begroting in de raad Al gemene beschouwingen getuigen van waardering 5 Mei blijve Neerland's nationale feestdag O ADVOCAAT Vluchtelingen vragen om onze hulp P.v.d.A. kaart na over wethoudersverkiezingen Harde woorden van socialisten Hardrijden voor scholieren AGENDA Rijdende kerk vandaag en morgen nog te bezichtigen w f 3.65 Vrijdag 29 Januari 1954 Pagina 3 ALKMAAR In de Alkmaarse raad is gisteren de behandeling begonnen van de gemeentebegroting 1954. Er bleek van alle zijden waardering te zijn voor de ver vroegde aanbieding der begroting, al werd er aangedrongen op nog vroegere aan bieding en behandeling ervan. Wat te verwachten was, is gebeurd. De P.v.d.A. vond het noodzakelijk té gaan nakaarten over wat er op 1 September van het vorige jaar is geschied. En dat geschiedde met zware woorden. De woordvoerder van de P.v.d.A. stelde het in zijn algemene beschouwingen zo, dat de fractie van zijn partij uit het college is geweerd. De democratie is geweld aangedaan, zo zei hij. En hij noemde wat er is besloten „politiek vgn de slechtste soort, de Alkmaarse raad onwaardig". -\\\\YV\\\\\,W\\\\WW\\VV\VYVVVV\VYVWV\\\\VYVVVW\\Y\\V\\\VVV\VVV\\\VW\VV\\\VVV\\\VVYVVVVVV\V\\V\VV\\\V\YV\VVV\VV\\VVV\V\YV> j 2 J.WWWVWWWWWWYWYWWYVWYVWVYVYWVYWWWVYYWYWWWYWWWWWWYVWWYVVWWVWWWWYWWWWWWWWWWWYVWWWi Bij de bespreking van de wet- houdersverkieizinigen stortte de beer Coerts de fiolen van zijn toorn niet alleen uit over de K.V.P., wier eenheid een. fictie zou zijn en over de confessionele groepen in bet algemeen, die een ware stemdiwang zouiden kennen, maar bovendien over de Alk maarse Courant, waarvan hij zei, dat zij zelfs in baar raadsversla- M. Coerts (P.v.d.A.) democratie geweld aangedaan. gen geen objectiviteit kende en die, volgens de heer Coerts, naar de beginselen van de V.V.D. wordt geredigeerd. „De neutralen moet je in de gaten houden," zo zei de woordvoerder van de P.v.d.A„ „het zijn je verdekte tegenstanders." De beer Coerts kon zich niet voorstellen, dat de wijize waarop de begroting sluitend is gemaakt, eenstemmigheid heeft gevonden in het college. Het tekort van f260.000 is eensdeels gedekt uit het overschot van de jaren '48- '51, anderdeels is de dekking ge zocht in een uitkering uit het ge meentenfonds. De methodevan B. en W. noemde de heer Coerts niet de voordeligste wijze om de begroting sluitend te maken. Hij zou graag zien, dat dit alles ge schiedde volgens de van rege ringswege gegeven richtlijnen. Bevrijdingsdag moet blijven leven De P.v.d.A. beschouwt de brandweerkwestie als afgedaan; zij wenst dat de 5e Mei als na tionale feestdag levend blijft on der ons volk; zij voelt zich te leurgesteld over het uitblijven van een rapport over de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ"; in een verdere procedure heeft zij geen fiducie. Op de be groting komt geen post voor voor demping van Zandersbuurt en Schelphoek. De heer Coerts deel de mee, dat zijn fractie zou ko- Op a.s. Maandag ALKMAAR Op Maandag 1 Febr. a.s. hoopt de Alkm. School- wedstrijden commissie schaats wedstrijden te organiseren voor alle Alkmaarse scholen. Natuur lijk, ijs en weder dienende. Indien dit mogelijk is, zullen de wed strijden gehouden worden op de Oudegracht tussen de Ridder straat en de Briilesteeg. De commissie, die elk jaar op allerlei gebied schoolwedstrijden organiseert, beschikt echter niet over middelen, om ook deze wed strijd geheel gratis te kunnen houden. Elke deelnemer moet dan ook een klein inschrijfgeld beta len tenzijzij door giften in natura of in geld door de Alk maarse Burgerij in staat wordt gesteld ook dit inschrijfgeld te laten vervallen. Gaarne worden giften aanvaard door de heren M. J. Lutterot, Ly ceumstraat 16, de Heer C. J. Mol Jr., Rippingstraat 16 en de Heer J. Groet, J. v. Scorelkade 13. Mocht dit echter niet lukken, de wedstrijden gaan door. De wedstrijden worden in di verse klassen gehouden: I meisjes L.O. t.m. 11 jaar; II. jongens L.O. t.m. 11 jaar. III. meisjes L.O. 12 j. en ouder. IV. jongens L.O. 12 j. en ouder. V. meisjes V.O. t.m. 15 jaar (ook VGLO meisjes hierbij). VI. jongens VO. tm. 15 j. (idem) VII. meisjes V.O. 16 j. en ouder. VIII. jongens VO 16 j. en ouder Aanvang wedstrijden L.O. 1 uur. Aanv. wedstrijden V.O. 3u. n.m. De inschrijvingen moeten uiter lijk Zaterdagmiddag binnen zijn op J. v. Scorelkade 13 te Alk maar. Slechts aantallen per klasse vermelden. De naam behoeft dus niet te worden opgegeven. Men geve zich op in schoolverband. mien met een motie van afkeu ring van het beleid van B. en W„ wanneer het college het ontbre ken van deze post niet bevredi gend zou kunnen verklaren. Een raadsbesluit moet zo spoedig mo gelijk worden uitgevoerd, zei de heer Coerts in dat verband. H. Knuistingh Neven (C.P.N.) bevrijdings- dag blijve een feest De tweede spreker was de heer Knuistingh Neven van de C.P.N., die zich allereerst begaf op het terrein van de wereldpolitiek, waar hij een sfeer van oorlogs dreiging vervangen zag door een politiek van onderhandelingen, die goede resultaten belooft. Hij verzocht de raad met kiem een adres te richten aan de Tweede Kamer waarin wordt aangedron gen op handhaving van 5 Mei als nationale feestdag. Komend tot het meerjarenplan verzocht hij alle aandacht voor verwezenlijking van het riole ringsplan en de ikrotopruiming. In veriband met het laatste wees hij op schrijnende toestanden in Liefdelaan, Ovei-diestraat en Kit- steeig. Het uittrekken van flO.OOO voor een vloerbedekking in de raadzaal achtte hij onverant woord. De politiek der woning- voorziening achtte hij onvoldoen de en hij spoorde de raad aan daarmee geen genoegen te nemen. Voor de gesteunden vroeg hij om verhoogde kolentoeslag of een uitkering ineens. Geen klaarheid in verhouding Rijk-gemeenten De heer Vleugel, sprekend na mens de K.V.P., zei aan het adres van de heer Coerts dat de P.v.d.A. de gelegenheid heeft ge had een plaats in het college te bezetten, maar dat zij die gele genheid niet heeft aanvaard. Hij wees er op dat, alile wen sen ten spijt, thans, in 1954, nog I. Vleugel (K.V.P.) industrie vestiging bevorderen. steeds geen. klaarheid is gekomen in de verhouding tussen rijk en gemeenten. Rekenen op een ver hoogde uitkering uit het ge- meentenfomds noemde hij redelijk maar wat de resultaten van de verwachtingen betreft toonde hij zich niet al te optimistisch. Hij zag het saldo van '52 niet uit geput en achtte daardoor reser vering nog mogelijk. Voor dit jaar verklaarde hij zich met de oplossing die B. en W. voor de begroting hebben gevonden, ac- coord, maar de K.V.P. bindt zich aan deze aceoord-verklaring niet voor de volgende jaren. Het voorstel tot afschaffing van retributies voor gasbuizen en kabels in gemeentegrond wilde hij aanvaarden, maar wanneer dit tot een exploitatietekort mocht leiden, dan zal het nodig zijn, aldus de heer Vleugel, dat de tarieven op de toegestane wijze worden opgevoerd. De heer Vleugel had geen be zwaar tegen het voorstel tot be stemming van de reserves. Streven naar industrialisatie Het streven naar industrieves tiging in onze stad achtte hij een noodzakelijkheid en in, dit ver band had hij weinig goede woor den voor de oeververbindingen van IJ en Noordzeekanaal. Door industrialisatie dient wei-k te worden gevonden voor onze jon geren, die daardoor niet naar de industriecentra zullen hoeven te trekken. Industrievestiging maakt het bovendien mogelijk dat Alk maar zich steeds meer ontwik kelt tot een ware centrumge meente Hij pleitte voor een juiste verdeling van het beschik bare woningvolume en spoorde de raad aan te trachten een extra deel te krijgen van de ongeveer 7000 migratiewoningen. In ver band met het meerjarenplan achtte hij uitbreiding van de randgebieden van 'belang. In dit kader vroeg hij tevens hoe het staat met het sociographisch rap- port en of et rekening gehouden werd met het rapport van de commissie-ter Veen. Hij pleitte voor het opnemen van sollicitantenoproepen in de bladen van de ambtenarenbon den. En het was ham gebleken dat onder de aangenomen solli citanten het katholieke deel van de bevolking slechts klein was. In verband met de viering van het 700 jarig bestaan van onze stad, sprak hij de wens uit dat burgerzin het feest moge doen slagen. Mosterd na de maaltijd Het terugkamen van de P.v.d.A. op de wethoudersverkiezingen noemde de heer Mr. Dr. C. Berk houwer, sprekend namens de V.V.D. te beti-euren. De P.v.d.A. was degene, die een concessie had moeten doen, zo zei hij, en dit nakaarten komt als mosterd na de maaltijd. „Wie hoog spel speelt, heeft een grote kans op het hoogste verlies." Hij zei B. en W.'s be- grotingssysteem te aanvaarden. Op grond van de regering&cireu- laire meende hij echter, dat er een beroep gedaan had kunnen worden op hogere uitkeringen. De heer Berkhouwer verklaarde zich niet tegen het voteren van £500.000 voor uitbreiding van het stadhuis, maar hij meende dat het de primaire taak is van het ge- Mr. Dr. C. Berkhouwer (V.V.D.) .eerst een huis voor de Alkmaarders, dan een voor Alkmaar. meenteibestuur, te zorgen dat eerst de bevolking goed behuisd is, voordat het denkt aan zijn eigen behuizing. Ook hij drong aan op demping van de Schelphoek. De aanleg van een woonschepenhaven achtte hij volstrekt overbodig. Hij begroette" met vreugde, de in stemming van B. en W. met het Handelsschool'plan, dat een 5- jarige cursus behelst. Wat de in dustrialisatie betreft meende hij dat Alkmaar moet meedoen, maar niets dient te forceren. Hij toonde zich een voorstander van het wo nen der arbeiders, nabij het ob ject waar zij werk hebben. Hij vroeg meer zorg voor de hier reeds gevestigde industrie. Hierna was 'het de heer v. d. Borden (Ch. U.) die het spreek gestoelte beklom. Hij begon met de veronderstelling van de hand te wijzen, dat er een Rooms-Li,be- raal-hlok zou zijn; dit in verband met de opmerkingen aangaande de wethoudersverkiezingen. Hij wees ook nog eens op de woning nood en betreurde het, dat ver schillende gezinnen op straat waren gezet. Hij wenste overi gens geen woord meer te spre ken over de woningbouw, af gaande op al de beloften, die er werden gedaan en die over het algemeen niet meer dan een be lofte waren gebleken. Aangaande de bestratin/g van de Breedstraat vroeg hij zich af, of het niet mo gelijk zou zijn, de Zaterdagse P. v. d. Borden (Prot. Chr.) Geen Rooms-liberaal blok. markt naar deze straat over te plaatsen, waarna hij tot besluit nog enkele woorden wijdde aan de eeuwfeestviering. De heer Kirpensteijn begon met zijn genoegen te uiten over het feit, dat het college besloten had, de 5e Mei nog steeds als natio nale feestdag te handhaven. Hier na viel hij echter weer terug op de wethouders'vei'kiezing, waar van het resultaat ook de heer Kirpensteijn kennelijk nog steeds dwai-s zit. Aangaande de reserve's meende hij, dat deize bewaard moeten blijven voor onvoorziene omstandigheden. Verder gaf hij te kennen, dat zijn fractie tegen de voorgestelde subsidie aan de Bond tegen schending van Gods Heilige Naam zou stemmen. Hij achtte dit geen taak voor een bond. maar een individueel men selijke taak, voor ieder van ons. Een purist pardon voor hel vreemde noord De heer Woldendorp toonde zich een purist in de goede zin. Hij verweet de makers van de Memorie van Antwoord het aan tal vreemde woorden, dat ge bruikt was, welke wooi-den even goed door Nederlandse hadden vervangep kunnen worden. Op de vragen aangaande de brand weer wenste hij niet in te gaan en wat het overdekte zwembad betrof, deed het hem genoegen, dat B. en W. nu eens eindelijk met het reeds lang verwachte prae-adivies zouden komen be treffende het beheer. Overigens vroeg hij zich af, of het niet mo gelijk was, dit bad onder beheer van de wethouder van het sport park te stellenHij 'betreurde het, dat, het met het bouwvolume in Alkmaar zo slecht gesteld was en hoopte, dat bet college in deze alles zou aanwenden dit volume te doen toenemen. Ook wat be trof de sportvelden drong de heer Woldendorp aan op een spoedig plan voor de aanleg daarvan. De aankoop van terreinen voor dit doel schiep ï'eeds moeilijkheden, waaruit spreker meende te moe ten concluderen, dat Alkmaar dringend een grenswijziging be hoeft. Overigens miste hij in deze begroting een. post, die er jai'en- lang was geweest, maar nu niet werd genoemd, en wel die, be treffende de verbetering van weg en trottoir in het Kennemerpark. Een opvangcentrum? De heer Wiese wees nog eens op de noodzaak van een opvang centrum voor die gezinnen, die uit buis gezet worden. Hij was het niet met B. en W. eens, dat dit aantal een dergelijk centrum niet motiveei-de. In het afgelopen jaar waren het tien gezinnen ge weest, met in totaal 59 personen. Het gemis aan een dergelijk cen trum, had Maatschappelijk Hulp betoon f6236,20 gekost. De heer Zandbergen betuigde hierna zijn spijt over het feit, dat de subsidie's voor de twee stich tingen voor bejaardenzorg, zover uiteenliepen; hij zou dit verschil graag meer genivelleei-d zien. Aangaande de komende omsoha- keling op 220 volt, hoopte hij, dat hieraan voldoende kennis zal worden gegeven en het publiek hierin duidelijk zal worden voor gelicht. A vondvergadering In de avondvei-gadering was het de heer Huisman (Prot. Chr.) die het eerst het woord kreeg. Hij verheugde zich over de vaste bestemming van de reserves. Hij achtte de stichting van een ge schikte congres- en muziekzaal gewenst. Hij vroeg naar het ge raamde batig slot van de reke ning '52 en hij waarschuwde er tegen, de kapitaalswerken te ma ken tot een sluitpost van de be groting. Omdat hij een zekere ordening van die werken wense lijk vond, juichte, hij het meer jarenplan toe. Hij drong aan op bij uistek deskundige ai-chiteclonische lei ding bij de uitbreiding van het stadhuis, met het oog op het oude gedeelte. Verhoging van de sub sidie aan muziekverenigingen leek hem wenselijk. De heer Couwenhoven (P.v.d.A) wraakte de uitlatingen van de voorzitter van de bond van huis eigenaren, op een vergadering van deze bond hier ter stede on langs gedaan. Het woningpro bleem wilde hij in handen zien van de overheid. De na-oorlogse woningen achtte hij niet te klein. Het vooruitzicht met betrekking tot de woningvoorziening voor onze stad noemde hij somber. De particuliere woningbouw kan, z.i. de achterstand niet wegwer ken. Een belangrijk deel van de bouw wilde hij dan ook in han den zien van de woningbouwver enigingen. Goedkopere woning bouw achtte hij evenals B. en W. vrijwel uitgesloten. Bejaarden niet uitsluiten van de gemeenschap Bij de bouw -van bejaardencom plexen wilde hij voorzichtigheid betrachten, om de ouden van da gen niet uit het gemeenschaps leven te rukken. Projectering van enkele be jaardenwoningen in normale wooncomplexen achtte hij hier de weg. Hij wijdde aandacht aan de ur gentie van de krotopruiming, maar ook aan heel het stede- bouwkundige probleem, dat een parkeervraagstuk en een ver keersprobleem inhoudt. Hij pleitte voor een deskundige oplossing die een weg zou vinden tussen vrij heid en dwang. Per opgeruimde krotwoning zullen de kosten voor de gemeen te 5 a 6000.bedi'agen. Er worden 250 krotwoningen ge noemd. De gemeente dient zich dit offer .te getroosten, aldus de heer Couwenhoven, die tevens aanspoorde tot een sti-even naar vergroting van de woningtoewij zing. Ook hij wilde de bevrij dingsdag als feestdag handhaven, al ontveinsde hij zich niet, dat deze dag niet zo onder ons volk leeft, als dat eigenlijk het geval zou moeten zijn. Hij vroeg aan dacht voor de verlichting van de Wilhelminalaan en hij wilde een verbod voor de rector gymnasi om zich in Bergen te vestigen. De stichting van een opvang centrum. waarvoor de heer Wiese had gepleit, noemde hij een in gewikkeld probleem. Lok de jeugd niet naar de bioscoop Mej. Kamphuijs (K.V.P.) vond het niet juist dat de woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, die als middenstandswoningen waren geprojecteerd, aan een wo ningbouwvereniging van arbei ders werden toegewezen. Zij was een voorstander van het vertonen van jeugdfilms, maar alleen dan. wanneer die in de scholen, niet in de bioscopen, zouden worden gedraaid. Het aanmoedigen van bioscoopbezoek bij kinderen acht te zij uit den boze. Mevrouw Holzmüller-Teengs (V V.D.) wilde niet al te lang wach ten op de reorganisatie van de WAAR ZIJN DE STENOGRAPHEN? ALKMAAR. Waar zijn de stenogi-aphen, vroeg de raad zich af, nu hij, om spoed achter de begrotingsbehande ling te zetten, niet om twee uur, maar om half twee "in vergadering bijeengekomen was. „Die zijn de stad in", wist de bode, en de burgemeester zonk ontmoedigd in zijn zetel terug. Maar goed, de verkla ring 'van wethouder Leesberg over de gaspositie stond op schrift en kon de stenogra- phen dus missen. Toen de wethouder ons 'had beloofd dat alles zou worden gedaan om Alkmaar in. de winter van het volgend jaar niet weer in ongelegenheid te brengen, kwamen de stenographen dood leuk binnen. Ze wisten niet beter of ze moesten om twee uur beginnen dienst van Sociale Zaken, die zij een van de moeilijkste taken van de gemeentelijke huishouding noemde. Voor de uitbetaling van ouderdomspensioenen verbeidde zij een voor ieder aanvaardbare regeling, die de mogelijkheid schept tot een wekelijkse uitke ring. Een observatiehuis voor „Pro Juventute" achtte zij van uiterst groot belang. De subsidie aan de bejaardensocieteiten noemde zij slechs een begin van de bejaar denzorg, die nog veel meer as peeten biedt. Ook zij vroeg de medewerking van 't gemeentebe stuur om de bevrijdingsdag in ere te houden. Mevrouw Sloof-Doornbos (P.v. d.A.) wilde de werkkracht van een der wachtgelders, die thans een slecht gesalarieerde kerkelij ke functie vervult, zo spoedig mogelijk weer in dienst doen stel len van de gemeente, om een on bedoelde indirecte subsidie te voorkomen. De Zweedse paviljoens, die nog maar enkele patiënten herbergen, zag zij gaarne bestemd voor chro nische thuisliggende zieken, bij wie een sociale indicatie voor ziekenhuisverpleging klaarblijke lijk is. Inenting tegen diphterie achtte zij voor jeugdige scholieren nut tig. Waagtoren lelijk verlicht De heer Spiekerman (K.V.P.) gaf uiting aan de geprikkeldheid die de heren Coerts en Kirpen steijn bij hem hadden opgewekt, toen zij de kwestie van de wet- houdei'sverkiezingen weer op het tapiit hraehten en daarbij on aangename dingen zeiden aan. het adres van de K.V.P. Over de aanval van de heer Coerts op de Alkmaarse Courant, peuter aan de eenheid ervan. De subsidies voor de bejaarden- sociëteiten zag hij gaarne gelijk gesteld. De verlichting van de Waag- toren met T.L.-buizen noemde hij onaesthetisch en wilde hij drin gend vervangen zien. Een serie voorstellen De heer Bakker (P.v.d.A.) hield een zeer uitvoerige beschouwing hoofdzakelijk over zaken het on derwijs betreffende. Hij toonde zich een vooi-stander van een nieuw schoolrapport, dat meer dan het oude zou zeggen over de aanleg van de scholier voor een bepaald vak. Eveneens spi'ak hij zich uit voor school- concerten. Hij ging uitvoerig in op belang en vei'breiding van het Esperanto en stelde de i-aad voor een sub sidie van 100.- toe te kennen aan de samenwerkende Esperanto -oi-ganisaties in Alkmaar. Hij no digde B. en W. bovendien uit, een straat naar de grondlegger van het Esperanto. Dr. Zamen- hoff te noemen. Hij nodigde B. en W. bovendien uit, de raad een voorstel te doen een com missie van 'bijstand voor jeugd zaken in te stellen. Hij wilde bovendien de vrije jeugdoi-gani- saties verder tegemoet komen door verhoging van subsidie. Hij drong aan op aanstelling van een sociaal-paedagoog, om welke aanstelling de „Nazoi'g' heeft ver zocht. In de v. d. Leeuwschool wilde hij tafels en stoelen doen aanbrengen en de opleiding voor het kleuterondei-wijs zag hij gaar ne vei-beterd. Hij stelde voorts voor het de openbare school voor ULO mo gelijk te maken, een nieuwe naaimachine aan te schaffen. Hij kwam bovendien het een voorstel tot veihoging van de bijdrage ten behoeve van het onderwijs in ko ken en aanverwante vakken. De heer Bakker wenste een luidsprekers-systeem in de raad zaal omwille van een betere ver- staanbaai-heid van het bespi-oke- ne. En tenslotte toonde ook hij zich een voorstander van de vie ring van de bevrijdingsdag. De heer Nagengast (K.V.P.), was van oordeel, dat de pi'ijzen van het overdekte zwembad op bepaalde uren moesten worden verlaagd, tot b.v. 15 et,.: zonodig moesten er speciale gezinstarie- ven worden vastgesteld. Mevrouw Koster-Schouw (P.v. d.A.) schiep de sfeer van een markt in de raadzaal. Zij voerde bekertjes en wandbordjes ten to nele, welke bordjes en bekertjes met toepasselijke woorden als, „Alkmaar 700 jaar stad" waren beschilderd. „Alle leerlingen van de L.O., U.L.O. en V.G.L.O. een dergelijk bekertje", was het de vies van mevr. Koster, waarna de bekertjes en wandbordjes on der de leden circuleerden. Een ander punt op haar pro gramma. was haar- verzoek om een brandvrije kluis te laten aan brengen tijdens de voorgenomen uitbreiding van het stadhuis. Zij achtte deze kluis noodzakelijk voor het onderbrengen van waar devolle zaken. De bedelarij op de 8 October-feesten was mevr. Kos ter een doorn in het oog en hier tegen moeten maatregelen geno men worden. Ook de speelgele- genheid in de stadswijken eiste volgens mevr. Koster de nodige aandacht. „P.v.d.A. moet kleur bekennen"'' Maar de verkiezings-affaire was hiermee niet ten einde. De heer de Zeeuw (K.V.P.) ging nog even in op de verschillende bewerin gen. die hieromtrent waren ge daan. „De P.v.d.A. zal kleur moeten bekennen," zo zei hij. „Christelijk of niet." Het is onmogelijk in de politiek een religieuze overtuiging achterwege te laten. En hij be wees bovendien dat er geen sprake was van een verlies in de gelederen van de K.V.P. Het enige verlies, dat aan te tonen was. kwam uit de stembus van de P.v.d.A., en wel een verlies van 2 procent. En de heer de Zeeuw vroeg zich tenslotte af, of het toevallig genoemd moest worden, dat ver houdingsgewijs het percentage katholieke ambtenaren in Alk maar veel geringer is, dan de verhoudingen in de bevolking. Op de verbetering van de Breedstraat, had ook de heer de Jong (P.v.d.A.) nog het een en ander aan te merken. Ook hij achtte een trottoir aan beide zij den van de straat noodzakelijk. Een oplossing van het volkstuin probleem diende volgens spreker eveneens spoedig gezocht te wor den, zonodig in de aankoop van daarvoor geschikte tei-reinen. Hij vroeg tenslotte om een ver hoging van de steunnormen met vijf procent. Hierna verscheen de laatste spreker van deze avond, de heer Koot (P.v.d.A.) die het vraagstuk van het overdekte zwembad nog eens ter tafel bracht, en zich hierna wijdde aan het dienen van de Muzen, door een pleidooi te houden voor een beter cultureel leven in Alkmaar. Dit culturele leven toont niet de minste teke nen van bloei en het is bescha mend, aldus de heer Koot, hoe weinig gebruik er wordt gemaakt van werkelijk goede gelegenhe den. Hij achtte het een taak van het gemeentebestuur een opbloei daarvan te stimuleren, en hij be nadrukte daarbij vooral de nood zakelijkheid van financiële steun aan het amateurisme. Hij kon in dit verband de vei-hoging van de subsidie aan de beide leeszalen daarom slechts toejuichen, maar verzocht om andere openingsuren voor het ruilen van boeken door volwassenen. W eersverwachtiug medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen- Oost en Noord oost. Matige tot lichte vorst. Vrijdag 29 Januari Alkmü&r 't GULDEN VLIES:: Hoofdstad- Operette m. „Wiener Blut", 8 u. WAPEN VAN HEEMSKERK: Le zing en Film Oostpriesterhulp 8 uur. GESTO: v. d. Meystraat: Lezing van de heer Bonnet over o.a. Aardstralen, 8 uur. VICTORY: Jongeren St. Domini- cusparochie. Spreker Drs. H. Bartels O.P. 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Bei'lijn" 8 uur. VICTORIA: „The Snows of Kili manjaro", 8 uur. CINEMA: „Dwars door de Vuur linies", 8 uur. REX: „Bekentenis ener Liefde", 2.30 en 8 uur. Zaterdag 30 Januari 't GULDEN VLIES: „Ahoy" dooi de Halter, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: 2.30 uur: Ned. Lawn Tennis Bond. 8 uur Feestavond Povay. 8 uur Bovenzaal: Vervoerders oi'g. Albo. CAFé TOM: Jubileumvergadering R.K. Graf. Bond 7.30 uur. KINHEIM: Kringvergadering RK Bond van het Gezin, 2.30 uur. CAFé TOM: Vergadering Land eigenaren 2.30 uur. KUNSTZAAL K.C.B. Bergen: Ex positie Rijks- en Gemeentebezit van Bergense schilders 2.30 5.30 uur. BIOSCOPEN: Als Vrijdag. Voor stellingen 79.30 uur. REX ook om 2.30 uur. En nadat deze spreker de ka theder had veriaten was er een einde gekomen aan de eerste ronde van de behandeling van de gemeentebegroting. Een behande ling, die vandaag zal worden voortgezet, waarbij het college van B. en W. zal antwoorden op de gestelde vragen en verzoeken om toelichting. (Advertentie) VANDAAG en MORGEN Platte Stenenbrug per 1/1 fles (Verdronkenoord 114) ALKMAAR. In het kader van de Oostpriesterhulp had in het „Wapen van Heemskerk" een bijeenkomst plaats, waar door onze oud-stadgenoot de Z.E. Pa ter R. v. d. Bosch O. Praem. een uiteenzetting werd gegeven over een der grootste problemen van deze tiid, het vluchtelingenvraag stuk. Door de overeenkomst yan Potsdam werden millioenen Sile- ziërs en Polen, Tsjechen en Oekrainers gedwongen de wijk te nemen naar West-Duitsland, waar geen plaats voor hen was en waar toch een plaats gezocht moest worden, In een boeiend betoog schetste de spreker de nood, de nameloze ellende, waaraan deze mensen ten prooi zijn. De Oostpriesterhulp, oorspron kelijk bedoeld om steun te ver lenen aan gevluchte en verjaag de priesters uit het Oosten, is uitgegroeid tot een actie die hulp moet schenken aan millioenen verjaagden, die leven in barak ken, bunkers, kelders en kam pen. Dit is de verjaagde kudde, die niets bezit, aan alles gebrek lijdt en die gered moet worden. De gevaren aan het vluchtelin genprobleem verbonden, zijn n.l. niet denkbeeldig. De menson waardige omstandigheden, waar onder de van huis en haard ver drevenen moeten leven, de zor gen, bet gebrek en bovendien de veelvuldig voorkomende werk loosheid werken demoraliserend. Hieruit vloeien onverschillig heid en verbittering uit voort, en deze vormen een vruchtbare voe dingsbodem voor het communis me. *XJit overwegingen van men selijkheid, christelijke naasten liefde en mede om de dreigende gevaren te bezweren, doet Oost- INGEKOMEN STUKKEN ALKMAAR.- In de raads vergadering van gisteren was slechts de heer Otten tengevol ge van ziekte afwezig. Bij de in gekomen stukken bevond zich het adres van de Lindelaanbewoners dat in handen van B. en W. werd gesteld om advies. De ge loofsbrief van het nieuwbenoem de raadslid, de heer A. Vellinga, werd in handen gesteld van de commissie voor onderzoek van deze geloofsbrief. Om echter de loop der behandeling van de ge meentebegroting niet te vertragen werd dit onderzoek niet dadelijk ter hand genomen. priesterhulp een bei-oep op onze naastenliefde, opdat het zegen rijk werk kan worden voortgezet. Ook Vrijdagavond wordt de film vertoond en zal Pater v. d. Bosch zijn hoogst interessante lezing houden, die in iedei-s be langstelling wordt aanbevolen. De Kapelwagen, die aan de Wil helminalaan is gestationneerd, kan Vrijdag en Zaterdag nog be zichtigd worden. Kringvergadering Bond voor het Gezin Op Zaterdag 30 Januari a.s. des middags om half drie zal de kring Alkmaar van de R.K. Bond voor het Gezin een kringvergadering houden in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. De Bondspromotor, Pa ter P. Massop zal tijdens deze vergadering een uiteenzetting ge ven over doel en mogelijkheden van de bond. Deze kringvergadering zal te vens de jaarvergadering zijn. Schaatswedstrijden van de Burger IJselul» ALKMAAR.' De Burger IJsclub organiseert Zaterdagavond om zeven uur op de Oudegracht een wedstrijd in gecostumeerd hardrijden op de schaats voor jongens van 13 tot 17 jaar en bo vendien een wedstrijd in gecos tumeerd schoonrijden voor paren. Beide wedstrijden om fi-aaie prij zen voor prestaties en costuums. Opgave dient te geschieden toi.i C. 'de Grand op het Waagplein, tot Zaterdagmiddag 5.00 uur. Plaatsbespreking „Vondel" ALKMAAR De donateurs van „Vondel" worden eraan her innerd, dat het plaatsbespreker! voor de uitvoering van 2 Februari zal plaats vinden op Zaterdag 31 Januari van 11 tot 1 uur aan.het Gulden Vlies. Het plaatsbespre ken wordt dringend aangeraden, omdat het blijspel „Patsy" slechts een keer zal worden op gevoerd. K.F.C.-keuring Alkmaar: REX: Betekenis ener Liefde, 18 jaar. CINEMA-AMERICAIN: Dwars door de vuurlinies, 14 jaar. VICTORIA: „The Snows of Kili manjaro. 18 jaar-. HARMONIE: Berlijn, stad van avontuur, 18 jaar. Alles op één kaart. all. leeft.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3