DRIEDUIZEND TELEFOONTJES PER DAG Districtscentrale te Alkmaar is een eiland van roezige stilte Rechtbank en balie namen afscheid van griffier De vreemdste vragen door een gouden stem beantwoord Winterhanden en wintervoeten Burgemeester zat in een boom Mr van Ravensteyn gepensioiineerd Handelsverdrag België-Rusland Méér dan alleen een stem Marktberichten Vrijdag 29 Januari 1954 ALKMAAR Daar tras dan de juffrouw met de „gou den stemTien gouden stemmen keurig op een rijtje. De enige juffrouw ter werelddie u in ogenblikken van barre nood en wanhoop ten dienste is: de juffrouw van K 08 en K 00. Van inlichtingen en intèrlocaal. Vooral van inlichtingen. Juffrouwhet nummer van T. A. Room." „T. A. Room, meneer?" „Juist, T. A. Room." Nergens was een T. A. Roomgeen Room onder de hori zon van het Alkmaarse telefoondistrict. Of toch Deze meneer bedoelde de tearoom. Geen zorg. Alles zal recht komen. Wat weet men van een tele fooncentrale; van een telefoon dienst waar uur in uur uit, ge sprekken binnenkomen en uit gaan; waar de juffrouw met de „gouden stern" als een roman tische fee antwoord geeft op de vreemdste vragen„Hangt u maar op meneer." En inder daad, deze meneer hangt op. En dan die man van de jeep-servies. Hij zei „jeep-servies" zoals u het leest. Een servies? Welk servies? Of nee: jeep-service, dat men nu eenmaal uitspreekt als „jiep-sur- vis" en dat niets te maken heeft met de een of andere vissoort. 3000 telefoontjes per dag moeten worden verwerkt. En dui- fenr ff cSr^dfS^divtn zend daarvan zijn dikwijls louter informatieve gesprekken, een alwetende, alles begrijpende waarbij de telefonistes antwoord moeten geven op de vreemd- fe® j 7 Gemiddeld 800 vragende men- ste vragen. Dit werk vereist nauwkeurigheid en een behoor- sen per <ja,g doen een toeroep op lijke dosis intelligentie. Hier ziet u een gedeelte van de haar, maar soms ook 900, soms telefooncentrale te Alkmaar, waar momenteel ruim veertig b«grypt?' neè^de1 j^Efrouw isnfèt telefonistes werkzaam zijn. in s]aap gevallen; de juffrouw door wolven bedreigd MONTEFERRANTE, Italië, 28 Jan. Burgemeester Eucilio Berardinelli, die de hele nacht in een boom heeft moeten doorbrengen, omdat hij werd bedreigd door twee huilende wolven, kwam van morgen in alle vroegte naar beneden en wierp zich in de armen van zijn redders. De burgemeester van deze kleine gemeente ten Noorden van Rome ging gisteravond langs een eenzame weg per motorscooter naar huis, toen hij bemerkte dat twee dieren achter hem aanholden. Hij lacht eerst dat het maar honden waren, maar gaf vei ligheidshalve toch maar wat meer gas. De weg lag dik onder de sneeuw en de dieren hielden hem bij en op een gegeven ogenblik hoorde hij ze huilen. Toen sprong hij van de scooter en klom ijlings in een boom langs de weg, waar hij bleef tot twee boeren voorbij kwamen, die de wolven weg joegen, zodat de half bevro ren burgemeester naar bene den kon komen. GROTE BRAND IN MEXICO CITY MEXICO CITY, 28 Jan. Gis teravond heeft in Mexico City de zwaarste en meest spectaculaire brand sinds jaren gewoed, welke het 3500 zitplaatsen tellende Gra naat-theater geheel in de as heeft gelegd. Volgens de politie zijn er geen doden of ernstig gewonden. De brand is ontstaan door een ont ploffing in de projectie-cabine. Op het ogenblik van de explo- ALKMAAR. Wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd, is aan Mr A. H. van Ravensteyn eervol ontslag ver leend als griffier van de Arron dissementsrechtbank te Alkmaar. In verband daarmede werd gister morgen in de rechtszaal offici eel afscheid genomen, waarbij de gehele rechtbank alsmede de bijna voltallige balie aanwezig was. De President van de Recht bank, mr A. D. van Regteren Altena was de eerste die het woord voerde, waarbij hij de scheidende griffier dankte en hulde bracht voor het vele werk, dat hij ten dienste van de Justitie had verricht. Volgens Mr van Regteren Altena worden er wel eens misprijzende woorden ge sproken over het werk van een griffier, maar z.i. geheel ten on rechte. Een goed griffier is on misbaar bij een goed functionne- ren van de rechtspraak. Hij hoopte, dat het Mr van Raven steyn ook in de toekomst in alle opzichten goed zal gaan. Ook de Officier van Justitie, Mr J. C. V. Meischke betuigde zijn spijt over het heengaan van Mr van Ravenseyn, waarna de Deken van Orde van de 'advoca ten, Mr A. J. M. Leesberg, in een kort woord de grote dankbaar heid van de balie overbracht, voor de correcte wijze, waarop de scheidende griffier altijd behulp zaam was geweest bij het ter beschikking stellen van de ver schillende dossiers. Tenslotte sprak de substituut griffier, Mr Markus. Hij dankte Mr Raven steyn voor de prettige sfeer waarin hij met hem had mogen samenwerken. Mr Ravensteyn studeerde rech ten in Utrecht en promoveerde in 1918. Hij was advocaat in Rotter dam en leraar Staatshuishoud kunde. In 1930 werd hij benoemd tot griffier aan het Kantonge recht te Den Helder, in 1946 tot substituut griffier aan de Ar rondissementsrechtbank te Alk maar, waarna in 1952 zijn be noeming tot griffier volgde. sie waren er ongeveer 1500 men sen in de zaal. Door het snelle optreden van het theaterpersoneel kon een paniek worden voorko men. (Adverentie) Als het weer koud en nat tege lijk is, beginnen bij sommige mensen handen en voeten te jeu ken en krijgen een paarse klë"». In ernstige gevallen ontstarr er zweren, die moeilijk genezen. De oorzaak van deze aandoe ning is een storing in de regeling van de bloedsomloop, die wordt bevorderd door het lopen met dunne kousen en met onbe schermde handen. In het onderhuidse weefsel lig gen zenurwlicihaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij verwarming verwijding der bloed vaten ten gevolge hebben. Het verwarmde gebied wordt sterker doorbloed, waardoor bouwstof fen in groterp hoeveelheden wor den aangevoerd en afbraakpro ducten sneller worden afgevoerd. De moeilijkheid is om voldoen de warmte te krijgen op de plaats, waar de regulateurs lig gen. Warme doeken of kruiken moet men zó heet maken, dat anen, voordat dit resultaat wordt bereikt, grote kans heeft het huidoppervlak te verbran den. Beter is het dan ook om warm te toe te voeren in de vorm van straling, waarbij alleen daar warmte ontstaat, waar de stra ling wordt vastgehouden, in het weefsel. Dat is mooi, zal men wegen, want dan is dus iedere kachel, straalkac'hel of droogstra- ler, daarvoor geschikt. Maar dat is niet zo, omdat het doordrin gend vermogen van stralen af hankelijk is van hun golflengte. De meeste stralen dringen niet door en zijn dus onbruikbaar. Slechts zeer bepaalde stralen uit het z.g. infrarood-gebied kunnen tot in het onderhuidse weefsel, waarin de regulateurs gelegen zijn, doordringen. Philips „Infra- phil" levert deze stralen van de enig juiste golflengte in maxi male hoeveelheid. Bij bestraling, van winterhan den en wintervoeten door middel van de Philips „Infraphil" ver dwijnen de jeuk, de pijn en de zwelling spoedig, de gezonde huidskleur keert weer en ook de zweren genezen sneller door de verbetering van de bloedsomloop. Men kan ook deze aandoening beter voorkomen dan genezen, door een goede voeding met een voldoend kalkgehalte (V2 liter melk per dag) te gebruiken, door warme kleding te dragen, door te zorgen voor lichaamsbeweging, die de bloedsomloop bevordert en door in dit seizoen 1 of 2 maal per dag 515 minuten te bestralen met de Philips „Infra phil". Bovendien kan Philips „Infraphil" (prijs 37.50), een uitkomst 'betekenen voor de be handeling van o.a. wonden, kneu zingen, ontstekingen en spier- rheumatiek. GASPOSITIE CRITIEK ALKMAAR. Voordat de Alkmaarse Raad gisteren met de behandeling van de ge meentebegroting begon, leg de de wethouder der be drijven, Mr A. J. M. Lees berg een verklaring af over de critieke gaspositie en de maatregelen, die daarvan het betreurenswaardig maar noodzakelijk gevolg zijn. Op onze voorpagina van gisteren hebben wij die maatregelen reeds genoemd. De gasloze uren zullen vallen in de namiddag van 2 tot 5 uur en des avonds na 7 uur tot 's morgens 6 uur of zo veel vroeger of later als de gaspositie toestaat. Nogmaals willen wij de noodzakelijk heid benadrukken om de gastoestellen tijdens de gas loze uren af te sluiten, om levensgevaar te voorkomen. In alle gasfabrieken, die sa menwerken in de N.V. Gas- voorziening Kop Noord-Hol land, zijn dergelijke maatre gelen getroffen, behalve in Langendijk, waar men op andere wijze de ontstane noodtoestand te keer moet gaan. Niet alleen hier, ook in Amsterdam, Den Haag en andere gemeenten heeft men met hetzelfde probleem te kampen. De scholen die gasverwar- ming hebben, zullen tijdens de gasloze uren worden ge sloten. Men zal het moge lijke doen om het ongerief te beperken en men zal trach ten te bereiken dat de scho len in de morgenuren be hoorlijk verwarmd kunnen zijn. LUXEMBURG, 28 Jan. De Belgische regering heeft het hoge gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap ervan in ken nis gesteld, dat zij een handels verdrag heeft gesloten met de Sovjet-Unie. Volgens de bepalin gen van het verdrag zal de Sov jet-Unie onder meer 30.000 ton gietijzer en 60.000 ton anthraciet leveren. Het verdrag is gedurende een iaar geldig en voorziet in een Belgische import uit Rusland ter waarde van 3.5 milliard Belgische francs. Gedurende dezelfde perio de zal België voor een zelfde be drag naar de Sovjet-Unie expor teren. België zal onder andere textiel, drijvende kranen en che mische producten aan de Sovjet- Unie leveren en tarwe, chroom, mangaanerts enz. uit Rusland be trekken drinkt ook geen thee met een koekje en laat u maar bellen. Zij is toezi'g met het zoeken naar T. A. Room; een zoeken dat lang duurt, omdat er geen Room is, alleen een tearoom, maar dat is iets anders. U wordt niet vergeten, ook al wanhoopt u met de tele foon in de hand, want daar, vóór de juffrouw met de „gouden stem" brandt ergens een lampje, ten teken, dat u er bent en zij zal u straks, wanneer Room tea room is geworden en de meneer heeft „opgehangen'" antwoord ge ven op uw vraag naar het num mer van Pietersen. Het nummer van Pietersen? „2222 meneer". Maar nee, u had alleen zijn adres willen weten en opnieuw duikt de juffrouw van K08 in de gids en glijdt haar vinger langs pa pepietersen. Nu weet u zijn adres; nu kunt u hem schrijven. Maar had u dat dan meteen ge zegd, want nu stond ergens an ders een juffrouw, die hoognodig moest, te wachten en te wachten en onderwijl dadht ze: „Die juf frouw is zeker in slaap gevallen." Gesprekken met duizenden Wij zeiden 800 informaties per dag. 800. En dit zijn alleen de informaties. U bent dus niet de enige, die voeten trappelend staat te hunkeren om het nummer van Klaasen of de toosten van een ge sprek te weten. U bent een van de duizenden. Een enkeling in de maalstroom van een vergulde juffrouiw. Een enkeling tussen de duizenden. Want ook al meent u, dat uw gesprek zo dringend be langrijk is, naast u zijn er dui zenden anderen, die bun eigen belangrijkheid niet voor die van een ander laten onder doen. Wij noemen alleen de telefoon-cen trale van Alkmaar, waar wij dan eindelijk de juffrouw met de „gouden stem" hebben gezien. Op één dag waren er hier, be halve de genoemde 800 informa tieve gesprekken, ruim 2100 bin nengekomen, uitgaande en door gaande gesprekken. En doorgaan de gesprekken komen dan van een plaats, waar zelf geen cen trale is, zodat via Alkmaar moet worden doorverbonden. Gemid deld komen er duizend aanvragen per dag binnen. „Juffrouw, li spreekt met.... mag ik.... in Emmeloord van u?" „U wordt gebeld, meneer. U wordt gebeld." De tijd kruipt tergend langs de wijzerplaat. Ge „draait duimen". Ge denkt: wat duurt dat lang. U zegt lang? Maar meneer, lang Terwijl gij daar maar zit „duim te draaien" gonzen honderden an dere stemmen via de telefoon in het geduldige oor van juffrouiw K00 of K08. Ge kunt rustig nog wat draaien. Maar het komt. Emmeloord koimt zéker. Uw ge duld is minder dan dat van haar. Het is maar, dat ge het weet. Er zijn veel te weinig dingen, die de meeste mensen weten. Er zijn veel te veel dingen, die zij niet weten. Op het ogenblik heeft de telefooncentrale te Alkmaar veertig telefonistes in dienst en de bezetting van de posten wordt geregeld, naar statistieken, die aan de hand van de praktijk worden opgemaakt. Zo zullen er tijdens het hoogseizoen, dat in Mei begint en in ongeveer Sep tember eindigt (wanneer de bad- plaa sen vol gasten zitten, die avonds oh, zo nodig nog even hun bum-man of kennis 'moeten bellen) meer telefonistes dienst doen, dan tijdens de wintermaan den. Statistisch wordt viermaal per jaar uitgerekend en vast gelegd, welke dedrukste uren, welke de drukste 'dagen zijn. En nooit zal het voorkomen, dat u te lang op h-et nummer van Jansen moet waohten, omdat er te wei nig krachten zijn. Zoiets gebeurt niet. 1-Iet is maar, dat u ook dat weet. Want aüh, we zijn immers zo gauw geneigd te oordelen 100.000 maal „de tijd" Dan is er nog die andere juf frouw. Wanneer u niet meer weet hoe laat het is, zal zij u dat vertellen. Geduldig, duidelijk en steeds weer opnieuw. Tot in de eeuwigheid.... bijna.... „15 uur en 53 minuten. 15 uur en 53 mi nuten". 's Morgens, 's avonds en 's nachts is deze „mechanische" dame in de weer. Een dame op een geluidsband, een roterende cylinder en het alziend oog van een foto-electris'dbe cel, die haar in celluloid gegoten stem tot nieuw leven wekt, ten gerieve van de vriendelijke atoonné's. 100.900 maal per maand, wordt ,er een aanslag gepleegd op de juffrouw van K02. Honderd-dui zend maal stort zij haar zegen rijke tijdlboodsdhap uit over de hoofden van de tijdlozen. En elk gesprek met deze „dove" juf frouw kost u drie centen; maar beter de juiste tijd, dan de trein gemist. De hele kop van Noord Holland kan van haar diensten gebruik maken en de hele kop van Noord Holland is dat dan ook 100.000 maal per maand be zig te doen. Straks zal er, behalve deze tijd- juiffrouw, ook nog een weer berichten-dame zijn, die u zal behoeden voor een onverhoedse bui op uw zondagse japon of cos- tuum. Straks, over enkele maan den, verschijnt juffrouw K03 en maakt het telefoon-leger compleet en tot in alle facetten afgestemd op onze zo efficiënte samenleving. Deze juffrouw vindt haar onder dak in Amsterdam, en komt via een lijntje in uw huiskamer, op uw bureau of nachtkastje. En dat alles, opdat ge duimen kunt draaien; opdat het u zo gemak kelijk mogelijk zal worden ge maakt. Op het ogenblik zijn alleen de districten Groningen, Den Bosch, Den Haag, Nijmegen, Breda, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden en Rotterdam auto matisch bereikbaar vanuit Alk maar. Maar er wordt naar ge streefd om alle automatische districten vanuit Alkmaar auto matisch bereikbaar te maken. En wanneer alles verloopt zoals het schema laat aanzien, zullen in 1960 practisidh alle plaatsen in ons land met een hand-omdraaien te bereiken zijn. En in de loop van dit en volgend jaar, zal dit resul taat al voor de meeste automati sche netten werkelijkheid zijn ge worden. De techniek staat niet stil en ook de stille werkers van de P.T.T- in kwestie van de telefoondienst peinzen en werken over de vervolmaking van het telefoonverkeer. Want behalve de telefoon-juf frouwen, die het handverkeer verzorgen, herbergt de Alkmaar se telefooncentrale ook nog de automaat, die het automatische verkeer verwerkt. 173.000 inter- locale gesprekken per maand worden er door dit mysterieuze apparaat tot stand gebracht. Om u te dienen. Onhoorbaar en nooit protesterend. Alleen is het onmogelijk „hem" te vragen naar T. A. Room. Hij zal zwijgen. Hij zal nooit op het idee komen, dat u misschien de tearoom be doelt. Niettemin zijn er regel matig 25 mensen in de weer om deze automaat te onderhouden. Om te voorkomen, dat hij asth-ma- tisch wordt.... Een wirwar van kabels Hoeveel kabels komen er in de diepste ingewanden van de tele fooncentrale binnen? Hoeveel? Keurig bijeenigebundeld stijgen zij lijnrecht omhoog: juffrouw Pietersen, die' bezig is een af spraakje te maken voor een thee kransje, bijeengedrongen en ver borgen, omhuld door lood; me neer Jansen, die telefoneert met de bank over koersstijging en Mientje, die een afspraakje voor deze avond maakt. Hoeveel ka bels 35 katoels, locale katoels, met 100, 200 of 300 dubbeldraden en niet minder dan 20 interlocale katoels komen de centrale bin nen. En daarlangs ijlen de ge sprekken, als zwakke stroomsto ten op de cadans van een amech tige dame en een bassende heer. En dan de kabels met Londen, Scandinavië.In Nederland zijn in totaal 25 versterkerstations waarvan er een staat in Alkmaar. En dit versterkerstation is in staat 1800 gesprekken te verwerken. En nu we toch bezig zijn met de technische kant, kunnen we er nog aan toevoegen, dat Alkmaar op het ogenblik 4000 nummers telt, welk net met 400 nummers zal worden uitgebreid. Men zal dan dus tot in 6400 kunnen draaien. En ook, dat er ergens en dat sinds een jaar in een gebouwtje een nood aggregaat staat, dat bij een eventueel weg vallen van de netspanning, alles van stroom voorziet, dat stroom nodig heeft. Dit aggregaat heeft een capaciteit van 75 tow. En het is ook maar, dat u dat weet, zo dat u nooit ongerust behoeft te zjjn, dat de telefoondienst niet zal kunnen doorwerken, wanneer de electriciteitscentrale het be geeft. „Droom-service" van de telefoondienst Wie is er zich overigens be wust van de ontzaglijke moge lijkheden, die het zwart gelakte telefoonapparaat in zich verbergt. De mogelijkheid van het voorbe richt, de oproepdienst, de bood schappendienst. Er zijn nog te weinig mensen, die zich van deze mogelijkheden bewust zijn. Zij kennen hun eigen rijkdom niet. Stel u voor: ge wilt meneer X bellen. Mieneer X, wiens tijd erg druk bezet is; die soms slechts één uur per dag op zijn kantoor aanwezig is en dat uur is steeds weer een ander. Welnu, ge hebt niet anders te doen dan K 00 te bellen; ge zegt: „Juffrouw, ik wens meneer X te Amsterdam, te Assen of te Maastricht. Het telefoonnummer van zijn kan toor is dat of dat en mijn tele foonnummer is 1313. Ik had me neer graag vóór vijf uur, maar ook niet eerder dan drie uur." En daarna legt ge de micro telefoon op de haak (u hangt open wacht. Intussen zal de juffrouw van K00 zich met het betreffende kantoor in verbinding stellen. Ze vraagt naar meneer X en als die er is, belt zij U terug. Als meneer X er niet is, dan laat zij de boodschap achter, dat hij zich moet melden op K00, zodra hij op kantoor komt. Maar om te ondervangen, dat dit vergeten wordt, blijft zij elk uur vragen naar meneer X. Wanneer dan uit eindelijk deze meneer bereikbaar is, belt zij u en verbindt u met hem door. En pas op het moment dat ge het eerste woord met deze moeilijk bereikbare heer gespro ken hebt, begint u te betalen. Men noemt dit een „voorbe richt" en dit kost de helft van een normaal (eventueel) intèrlo caal gesprek, tenminste 6 maar ten hoogste 30 cent extra. Vooral voor ziekenhuizen, kloosters e.d., waar de betreffen de personen dikwijls pas na lang durig wachten antwoorden (en al die tijd maar betalen) is dit voor bericht een ideale oplossing. En de juffrouw van KOO blijft 24 uur lang, elk uur naar deze me neer informeren, indien u dat wenst. De telefoondienst beschikt ook nog over de oproepdienst. Deze bestaat hieruit, dat u ie- man, die geen telefoon heeft toch kunt bereiken. En opnieuw belt u daarvoor KOO, geeft uw eigen telefoonnummer op en de naam Het beroep van telefoniste is een beroep, dat meer ver eist, dan enkel een .^gouden stem". En ten slotte is deze gouden stem het resultaat van een cursijs in spreek- tedhniek, van een duidelijk en gearticuleerd, maar vooral rustig leren spreken. Zo rus tig, dat er zelfs tijdens de drukste uren nog bijna stilte heerst op de telefoonzaal. Voor het overige dienen deze meisjes minimaal een M.U.L.O. of driejarige H.B.S.- opleiding te 'bezitten; zij moeten de vreemde talen be heersen en sterke zenuwen hebben. Vooral sterke zenu wen. De eerste twee maanden worden zij ingewerkt. Daarna beginnen zij langzamerhand zelfstandiger te werken en krijgen allengs meer verant woordelijk werk te doen. En na zes maanden krijgen zij een cursus in de verschillen de veorschriften en handlei dingen. Want deze juffrouiw van K08 of K00 is meer dan alleen maar een geluid, een stem. Zij ,is het lichtbaken in de zee van onze onwe tendheid. en het adres van degeen, die u wenst te bellen. En deze juffrouw of heer krijgt dan netjes een soort telegram thuis, met het ver zoek zich onmiddellijk bij K08 te melden. De kosten hiervan zijn 30 cent, boven de gesprekkosten. En tenslotte is daar nog de boodschappendienst. Wat doet deze boodschappendienst, wanneer u tijdens afwezigheid wordt opge beld? a: zij noteert, wie er tijdens deze afwezigheid heeft opgebeld, welk lijstje u bij uw terugkomst kunt opvragen. b: geeft op uw verzoek aan degeen die u opbelt door, waar u eventueel bereikbaar bent. c: neemt eventueel boodschap pen aan. d: geeft eventueel boodschap pen of aan iedereen, die u opbelt of aan een bepaalde persoon, waarvan u verwacht, dat deze u kan opbellen. Abonnementskosten hiervan be dragen vijftien cent per week. Voor a en b. komt daarbij voor elk geval 3 cent; voor c en d voor elk geval 30 cent. Maar overigens, zal de juffrouw van K08 u alle gewenste inlichtingen hierover willen verstrekken. Zij zal u ook vertellen, welke dok toren, apothekers en E.H.B.O.- posten tijdens de week-einden dienstdoen. Zij zal u alles ver tellen, terwille van u en ieder van ons. Op elk uur van de dag, tot 11 uur 's avonds, want dan wordt de dienst overgenomen door de nacht-telefonist. Een heer. De enige, werkelijke heer in het ver keer Intussen zullen nog dagelijks tientallen T.A.Rooms aan de wer kelijkheid moeten worden ont rukt, zullen duizenden een aan slag plegen op de alwetendheid van de „gouden stem"; zullen nogmaals duizenden de wellui dende bevestiging aan hun oor horen „Intèrlocaal" en tientallen anderen „Hangt u maar op, me neer". En weinigen zullen besef fen welk een enerverende strijder daar, aan de andere kant van de Hin, geleverd wordt tegen de tijd. „Hangt u maar op, juffrouw." Leo D. Weekoverzicht van de Langedijker veilingen BROEK OP LANGENDIJK, 28 Jan. De tot nu toe voortduren de periode met vrij strenge vorst heeft aan de Langendijk de hoop doen ontwaken, dat er voor de grote voorraad wintergroente als nog betere afzetkansen kunnen komen. Hiervoor zal de vorst echter nog enkele weken moeten voortduren. De aanvoer per schuit naar de veilingen is vrijwel geheel ge stagneerd door het dichtvriezen van de aanvoerwegen. Het aan bod aan de veilingen was dan ook wel uitzonderlijk klein. Voor de groene kool, die voor de vorst is geoogst, was de han del wel wat beter. Overigens waren nog maar weinig prijsver beteringen waar te nemen. Het percentage van de aanvoer dat geen kopers kon vinden, was wel belangrijk kleiner. Men verwacht algemeen, dat zodra enige ver betering in de handel zal komen het aanbod op de monsterveiling zal toenemen. De vereniging „IJs- strijd" heeft gisteren de vaargeul Alkmaar- Den Helder doen open breken door de ijsbre- ker „Walvis". Verschil lende schepen werden door het optreden van de „Walvis" uit hun isolement verlost. De ijsbreker in actie in het Noordhollands Kanaal Geen Amerikaanse basis in Saarland PARIJS, 28 Jan. Het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Donderdag een bericht in een Nederlands 'blad, dat er voorbereidingen worden getroffen voor de aanleg van een Ameri kaanse militaire .basis in Saar land, tegengesproken. NRD.-SCHARWOUDE, 29 Jan. 10.000 kg uien 10,8011,30; grote 9,209,70; drielingen 910; r/p 17; 11.000 kg rood A 7-^-9,20; B 6; 400 kg groen 13,80; 8500 kg Deense witte kool 5,50. AVENHORN, 28 Jan. 400 kg spruit'kool 2752; 9000 kg rode kool 610,10; 70.000 tog uien 8,9010; gewone 10,50 11,60; driel. 10,30—11,70; nep 22— 29; 7500 kg bieten I rond 55,10; II rond 4; 35.000 kg peen II 5; in 5—5,90; IV 5—5,70. MEDEMBLIK, 28 Jan. 800 kg ronde bieten A 5,80; 15.500 kg uien; middel 10,5010,90: grof 8,70—8,90; driel. 9,60—9,90; neb 24; 1.080 kg groene kool 10,20 13,90; 1.400 kg rode kool 7,10 9,50: 3.300 kg witte kool 5,50, 2.500 kg doorgedraaid; 330 kg witlof 1 49; 2 46; 3 31. NOORDSCHARWOUDE - 21000 kg uien 10.1011.30, grove 9.30 9.80, drielingen 10; 14000 kg rode kool A f7.—10.10, B f6; 200 kg gele kool f9.40; 2000 kg groene kool 12.1015.40; 27000 kg Deen se witte 5.50; 500 kg witlof 1.43 —1.45. LANGEDIJK, 28 Januari. 6200 kg uien 10.2010.80, grove 8.10 9.50; 11000 kg groen 12.10—21.40; 3800 kg rood A 7—10; 9400 kg geel A 6.509; 800 kg spruiten 32 51; 550 kg witlof I B 4548, II B 39. LANGEDIJK, 29 Jan. 7400 kg uien 10,6010,90; grove 9.10 9,40; 1300 kg groene kool 12,30 15,10; 4500 kg gele kool 6,50 7; 3500 kg rode kool A 7; 5000 kg witte kool 5,60. WARMENHUIZEN, 29 Jan. Uien 10,9011,20; rode kool 6; witte kool 5,50.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4