Sportieve Nan Rotgans N oordhollands kamp wen I lor pen toch t-rou te is thans bekend Elfstedentocht nog niet vastgesteld Worden bokswedstrijden in België verboden? Eerste schaatsenrijders trokken over de Friese meren Vrijdag 29 Januari 1954 Janmaat in finale geslagen Broekman c.s. niet naar Zwolle Schaatskalender N oord-Hollancl TJsberichten voor de scheepvaart DRIE SPORTDAGEN IN „DE POSTHOORN" Kokkie v. cl. Eist won in Groningen Dr Carlier traint Visser en Mieke Sehenk Rina Kooy nog niet in vorm Visser-W ayboer kampioen Zes rijders naar Europees kampioenschap Busdienst dorpentoelit Voorbereiding in volle gang PRINS WON EN VERLOOR IN MADRID Ijs is houdbaarmaargevaarlijk Wetsvoorstel van C.V.P.-lid Kortebaantitek Drente en Groningen Royal Navy niet naar Spanje Van balcon gevallen en gedood PRODUCTIEDALING IN DE VER. STATEN SURINAME-COMPAGNIE OP THUISREIS Nog steeds geen overeen stemming tussen ziekenfondsen en huisartsen Hele divisie naar Westen uitgeweken Oefensmaldeel vijf in Noord-Afrika Pagina 5 Onder begunstiging vana uit stekend weer vond onder zeer grote belangstelling de wedstrijd plaats van het kampioenschap Noord-Holland, korte baan, he i-en. De baan was in uitstekende i onditie en de organisatie prima. In deze een woord van waarde ring ook voor de ijsclub „Wester- !and", de organisator. Voor de wereldomroep was de adioreporter Dick van Rijn aan wezig. De snelste tijd van de middag werd gemaakt door Jon- gert, voor wie in de eerste om loop in de tweede rit tegen Ottens en tijd werd afgedrukt van 15,1 ec. De laatste rit tussen de fa vorieten Janmaat en Rotgans werd de beslissing, doch niet dan ladat beide rijders blijk gegeven iadden van een grote sportiviteit, in de eerste rit nl. waarin goed .estart werd bleef Rotgans ach ter het startblok haken, en Jan maat stopte onmiddellijk af. In rle tweede rit lag Janmaat voor, toen hij viel. Rotgans deed in portiviteit niet, onder en draaide eveneens bij. De derde rit werd door Rotgans gewonnen in 15.4 ec. terwijl voor Janmaat 15.5 werd genoteerd. De eerste omloop: 1. B. Holman 35.4 sec. Sloot- dorp; 2. M. Rotgans 33.4 sec. Wie- ingen; 3. Poot 35.1 sec. Schager- brug; 4. R. Holman 36.3 Sloot- dorp; 5. J. Metselaar 35.4 Wierin- en; 6. de Graaf 34.7 Kromme- ie; 7. Bügel 34.4 Den Helder; 3. G. Portengen 34.4 Grote IJ- polder; 9. Theo Janmaat 31.9; 10. ■T. Trompetter 32.4 Wieringen; 11. "Ujkhuizen Wieringen; 12. Theo Mol 33.8 Wervershoof; 13 S. Ottens 37.9 Wieringen; 14. F. Jongert 33.7 Opperdoes; 15. N. van Rooselaar Nw. Niedorp; li. A. Portegijs Wieringen; 17. ïeo Nijboer 36.3 Medemblik. Tweede omloop: 1. Poot 34.6; 2. e Graaf35.1; 3. Portengen 34.2; Mol 33.9; 5. Jongert 33.7; 6. Rotgans 32.4; 7. Trompetter 32.5; 3. Janmaat 32.2. De laatste vier reden een halve competitie, waarin Rotgans zege vierde. Eerste rit: Jongert 17.5; Rot gans 17. Tweede rit: Janmaat 16.8; Trompetter 17.1. Derde rit: Janmaat 17.4; Jon gert 18.1. Vierde rit: Rotgans 17; Trom petter 17.3. Vijfde rit: Jongert 19; Trom petter 18. De Nederlandse rijders, die zich op het ogenblik te Davos bevin den, zullen niet naar Nederland (erug keren om deel te hemen aan de Nationale Kampioenschap pen welke Zaterdag- en Zondag a.s. te Zwolle worden gehouden. Lange- en 1500 /oterdas- 30 Januari: MIDDEN-BEEMSTER: baanwedstrijden 500 meter (1.00 uur). PURMEREND: Kamp. korte baan voor vrouwen prov. N. Holland en Utrecht. VI-J FDORPENTOCHT voor toe risten (startplaatsen Avenhorn Oudendijk, Scharwoude, de Goorn en Ursem (13 uur) WERVERSHOOF: voor mannen. bondag 31 Januari: NOORDHOLLANDSE DORPEN- TOCHT (startplaatsen Zaan dam, Hoorn, Purmerend en Alkmaar). WIERINGEN: Hardrijderij voor mannen. MIDDEN-BEEMSTER: Nat. Lan- gebaan wedstrijden 500, 1500 en 3000 meter. WERVERSHOOF: Nat. hardrij- dere vrouwen. Dinsdag 2 Febr.: WARMENHUIZEN: Langebaan- wedstrijden 500, 1500 en 3000 meter om de S.I.S.-beker. 's-GRAVENHAGE. 28 Jan. Het lisbericht, ontleend aan iis- faartie Rijkswaterstaat d.d. 28 Januari luidt: heden)- ^ettei" (scheepvaart L normaal. M beperkt. N ~,Pen"e. O 2 schepen, P 1 scnip o geen vaart. je Letter (ijstoestand): A blank water. B licht ■Üls,- C licht vast ijs. D middelzwaar verspreid driifiis E I"-.,.. middelzwaar opeengepakt dryfiis, F middelzwaar driifiis m geul of slop. G middelzwaar V" 'is. H zwaar verspreid j llyls' K zwaar opeengepakt an.ifiis. L zwaar driifiis in geul pt slop, M zwaar vast ijs. Z laatste bericht. Oude Maas geneden Merwede Boven Merwede Dordtise Kil Noord Nieuwe Merwede Afgedamde Maas Merwedekanaal GorinchemVianen VreeswijkAmsterdam vaart A'damR'dam „via Gouda vaart A damR'dam via Leidsendam Noordhollands Kanaal Vaarten in N. O. Polder Uselmeer scheepvaart geheel gestremd Zesde rit: Rotgans 15.4; Jan maat 15.5. Totaal uitslag: 1. Rotgans 49.4; 2. Janmaat 49.7; 3. Trompetter 52.3; 4. Jongert 54.4. SCHAGEN Vandaag begin nen in café-restaurant „De Post hoorn" van de heer J. Peetom te Schagen, onder leiding van de biljartvereniging „Holl. Noorder kwartier" de wedstrijden om het kampioenschap van het gewest „Het Noord-Westen", 3e klasse klein-biljart libre. De navolgen de spelers nemen aan deze wed strijd eel: C. J. Benima van het district Utrecht; J. Blank (Den Helder); H. Koning (Zaanstreek); Th. Mosch (Schagen); A. J. v.d. Schilden (Alkmaar); S. L. Touw (Amsterdam); G. Verwe- ('t Gooi); J. Waal (Westfriesland) J. Winmilbst (Haarlem). De kampioen van deze strijd zal worden uitgezonden voor het Nationale 'kampioenschap in deze klasse. Verwacht wordit dat veel biljartliefhetobers deze wedstrij den op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag zullen bezoeken. Zondagmid dag om ca. 17.00 huldiging van de kampioen. Kokkie v. d. Eist heeft tijdens nationale wedstrijden te Appinge- dam zowel de 500 als de 1500 m. gewonnen. Hij vormde een klasse apart en reed de 1500 m. in 2.36.7. Een prachtige tijd, de straffe oosten wind in aanmerking genomen. De uitslagen luiden: 500 Meter: 1. Van der Eist, Rotterdam, 48 sec., 2. Dijkstra, Heerenveen 49.7 sec., 3. Doetz, Loosdrec'ht 51 sec., 4. Bandt, Pur merend 51.1 sec., 5. Bruine de Bruin, Aalsmeer 51.2 sec. 1500 Meter: 1. Van der Eist, 2.36.7, 2. Doetz 2.44.8, 3. Dijkstra 2.46, 4. Koorn, Winkel 2.49, 5. Bruine de Bruin 2.50. AMSTERDAM, 28 Jan. Dr A. J. G. Carlier, die de leden van de kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond heeft voorbereid voor dit en vorige seizoenen, heeft in overleg met het bestuur van A.A.C. de training op zich ge nomen van Henk Visser en Mie ke Schenk (Olympia, Wieringer- waard), dochter van de coach van de Nederlandse Schaatsen- rijdersploeg. Dit in verband met de Eur. athletiekkamp in Bern. In Noord-Holland wordt Zon dag a.s. een dorpentocht gehou den. Gestart kan worden vanuit Zaandam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. De route gaat langs de Ilper- en Jisperplassen, de steden Monnikendam, Edarn en de dorpen Graft en Jisp. De af standen bedragen 30, 65 en 80 K.M. Gisteravond werden de routes van de verschillende tochten be kend gemaakt.. Zij luiden: 30 km: startplaats Hoorn. Van daar via de Hulk, Avenhorn, Ur sem, Schermerhorn over West- mijzen weer naar Avenhorn, de Hulk en Hoorn. Ook in Spannenburg lagen tachtig gulden op Tine de Vries te wachten, toen bleek de Martha Wieringa niet op de lijst stond, want dat tweetal steekt momen teel boven de anderen uit. Wel waren Rina Kooij en de Friese kampioene Annie van der Meer van de partij, maar ook zij zijn niet in staat Tine tot uiterste krachtsinspanning te dwingen. Toöh zette Tine in de eerste omloop alles op haren en snaren toen ze tegen Renske Ferwerda moest rijden, maar dat kwam omdat er een lauwertak beschik baar was gesteld voor de snelste rit. Tine was enige tientallen me ters voor en haar tijd was zoda nig, dat ze de lauwertak in haar bezit kreeg. In de eerste omloop was er weinig te beleven. Rina Kooij, die nog steeds met een mooie slag rijdt, maar lang niet meer zo snel is als voorgaande jaren, won gemakkelijk van Riöhtje Nota. Annie van der Meer, die een seconde langer werk had dan Tine de Vries, schakelde R. van Dijik uit. Oeke Coehoorn won van Hartstra en Geertje Brou- Hflrdrïid'di-H wer was veel sterker dan Neeltje y u Snijder. Wietske Poepjes reed Ri ka Nota er vlot af. In de tweede omloop werd met belangstelling uitgezien naar de ritten tussen Rina Kooij en Annie van der Meer, maar beide ritten waren duidelijk voor Annie. Tine de Vries had uiteraard weinig moei te met Oeke Coehoorn en ook tegen Wietske Poepjes. Op de drie Geertje Brouwer had het staand nummer, zodat eerst Tine de Vries en Annie van der Meer moesten aantreden. In de eerste rit kreeg Tine een (knikje, maar desondanks won ze de rit. De tweede keer was het verschil groter. De finale bracht ook al geen hoogspanning. Tine kon Geertje gemakkelijk baas en stelde zich aldus in het bezit van de tachtig gulden, een lauwertak voor de snelste rit en een erezuil, die tweemaal ach terelkaar of drie maal in het ge heel moet worden gewonnen. Geertje Brouwer won vijftig gul den en Annie van der Meer kon drie tientjes opstrijken. De baan was behoorlijk, de belangstelling goed, terwijl de wedstrijd een vlot verloop had. L B L B L B L B L B L B O M <3 G M D O G Q G N L Q G 65 km: startplaats Hoorn. Van Hoorn: de Hulk Avenhorn, Ur sem, Schermerhorn, Stompetoren, via Zuidervaart naar Molenbuurt, Driehuizen, Graft, Grootscher mer, Schermerhorn, via Westmij- zen naar Avenhorn, de Hulk, Hoorn. 80 km: startplaats Hoorn. Van daar: de Hulk, Avenhorn, Ursem, Schermerhorn, Stompetoren, via Zuidervaart naar Molenbuurt, Driehuizen, Graft, Spijkerboor, Jisp, 't Kalf, Zaandam, Oostzaan, de lip, Ilpendam, Purmerend, Kwadijk, Middelie, Oosthuizen, Beets, Oudendijk, Scharwoude Hoorn. De start van de tourrijders vindt plaats om 9 uur vanaf het café „Het onvolmaakte schip" Breed te Hoorn. Hier kunnen de startkaarten in ontvangst worden genomen. De start van de wedstrijd vindt alléén plaats te Purmerend bij café Mantel. Hier gaat het om een wedstrijd over 100 kilometer. Op de achterkant van de start kaart is het routeschema aange geven. ISoordhollandse titel schoontijden Donderdag zijn te Purmerend de provinciale kampioenschap pen voor Noord-Holland schoon- rijden voor paren verreden. De uitslagen luiden: Senioren: 1. de heer Visser (Schagen en mej. A. A. Way- boer (Schagen) 4 pnt. (Kam pioen van Noord-Holland); 2. De heer de Ruiter en mej. L. Schip per (beiden Zaandam) 5 pnt; 3. de heer van der Woude (Zaan dam) en mej. L. Molenaar (Haar lemmermeer) 8 pnt; 4. de heer Brongersma (Beemster) en mw. A. Bakker-Kaan (Alkmaar) 12 pnt; 5, de heer Meeuwig (Hoofd dorp) en mej. M. Ruiter (Beem ster) 16 pnt. De uitslag van het kampioen schap junioren luidt: 1. Köhne en mej. M. Ruiter (beiden Beem ster 6 p. (Kampioen Noord-Hol land); 2.. Kaas (Broek op Lan- gendijk) en mevr. C. Beeker- Visser (Beemster) 6,5 pnt; 3. heer en mevr. C. de Waal-Har- tog (Beemster) 7 pnt; 4. de heer M. Waal en mevr. C. van Twisk- Wijnberg (Beemster) 12 pnt; 5. A. Brongersma en mevr. W. Stolp-Köhne (Beemster) 13,5 pnt. De coach van de Nederlandse ploeg, Klaas Schenk, heeft zes Nederlandse rijders ingeschreven voor de Europese kampioenschap pen, welke 6 en 7 Februari a.s. te Davos worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Henk Schuier zullen ons land op deze kampioenschappen vertegenwoor digen, waarbij eerstgenoemde zijn titel, het vorig seizoen te Hamar veroverd, zal verdedigen. Naar bekend, (heeft Nederland, evenals Noordiwegen, volgens de nieuwp bepalingen van de I.S.U. het recht om met 6 rijders bij de Europgse kampioenschappen uit te komen. Rusland kan slechts 3 rijders laten deelnemen, aange zien dit land (het vorig jaar niet met een ploeg te Hamar aan de start is verschenen. ALKMAAR. In verband met de a.s. Zondag te houden dorpentocht, waarvan start en finish voor de Alkmaarse deel nemers te Stompetoren plaats vinden, onderhoudt de NACO, buiten de gewone dienst om, een pendeldienst daarheen van 9-00 tot 12.00 en terug van 15.30 tot 17.30 uur. Gedurende die tijden zal er naar behoefte worden ge reden. In zijn Donderdagavond ge houden vergadering heeft het bestuur van de Friese elfsteden vereniging zich beraden over het houden van de elfstedenwedstrijd en -tocht. Het kwam tot de con clusie dat het houden in deze week niet mogelijk zal zijn. Of zulks mogelijk zal zijn in een van de eerste dagen van de ko mende week zal afhangen van de binnenkomende ijsberichten. Op het ogenblik zijn er nog te veel wakken, vooral op het tra ject LeeuwardenDokkum en bezuiden Bolsward. Ook hier geldt dat de keten niet sterker is dan de zwakste schakel. Mocht de tocht kunnen worden tgemaakt dan zullen de wedstrijdrijders om 6 uur starten en de tochtrijders een 'half uur later. Waar de start en finish zullen liggen is ook nog niet kunnen worden bepaald. De inschrijving staat eventueel open voor de tocht- en wedstrijdrijders in hotel „De Groene Weide" te Leeuwarden. Om organisatorische redenen moet dit persoonlijk ge schieden. Iedere deelnemer zal de leeftijd van 18 jaar moeten hebben bereikt. Daar ook de huisvesting een grote rol speelt, heeft de provinciale V.V.V. in samenwerking met Horeca dit onderdeel op zich genomen. De bevolking van Leeuwarden wordt verzocht zich bereid te verkla ren een of meer personen nacht- logies te verschaffen. Het inleg geld is bepaald op 5.per persoon. Een groot obstakel is 't nieuwe kanaal ten zuiden van Leeuwarden, terwijl ook het v/arme water van het provinciaal electriciteitóbedrijf moeilijkhe den opwerpt. Het gemeentebe stuur van Leeuwarden is echter zo bereidwillig geweest bij de Ververébrug te Leeuwarden een strekdam te plaatsen, zodat het warme water kan worden afge leid. Ten aanzien van de situatie bij Harlingen werd ons gezegd, dat de rijders daar zeker een 20 minuten zullen moeten lopen, vooral de Noren-rijders dienen 'hier wel aandacht aan te schen ken. Het van de wedstriid over gaan in de tocht is dit jaar niet toegestaan. Het bestuur legde er de nadruk op dat de todht zeer Tijdens de wedstrijden om de Groninger Langelbaankampioen- schappen te Appingedam waren ook de rijders van de N.V.B.H.S.- ploeg ter demonstratie aanwezig. Moment uit de wedstrijd over 1500 M. tussen Kokkie van der Eist en de Heerenvener Dijkstra. (Kokkie v. d. Eist rijdt op de foto in de binnenbaan). Te Madrid wordt een interna tionaal schaaktournooi gehouden, waaraan o.a. wordt deelgenomen door onze landgenoot Prins In de eerste ronde won Prins van de Portugees Durao, maar in de tweede ronde moest Prins, die on langs in Barcelona nog zo 'n fraai succes behaalde, ziin meerdere erkennen in de Spanjaard Quei- madelos. De stand is nu: 1. en 2. Quei- madelos ieder 1 1/2 punt: 3. en 4. Prins en Diez Del Corral 1 pnt; 5. en 6. Rodrigo en Durao 1/2 pnt. Een vijftal jongelui uit Joure heeft gisteren de schaats onder gebonden en is de meren opgegaan. In Joure reden zij via de Goï, Goingarijpster Poelen en het Snekermeer op Sneek aan. Het bleek dat de meren best hielden. Door de harde wind was het ijs er niet mooier op geworden en bovendien maakten de vele wakken een schaatstocht nog zeer riskant. De ijswegen- centrale was echter reeds begonnen met het uitzetten van de banen als voorbereiding voor de Elfmerentocht. Hiervoor is nog geen datum bepaald. De terugtocht werd gemaakt over de Lang weerder Wielen. Hier bleek het ijs in uitstekende staat te zijn Bij bruggen en bouwlanden is hier en daar nogal wat stof op het ijs gewaaid, waardoor het rijden er niet prettiger op wordt. Voor Zaterdag staan er reeds een drietal toertochten op het program ma. Weststellingwerf kwam het eerste uit de bus. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. De Belgische Ka mer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van een wets voorstel van het C.V.P.-lid Philip- part om bokswedstrijden bij de wet te verbieden. Na drie discus sies werd het slot van het debat naar de volgende week verscho ven. Zoals de zaken nu staan wordt een kleine meerderheid verwacht ten gunste van dit onpopulaire voorstel. Het is echter niet uit gesloten dat de boksverenigingen van de pauze in de debatten ge bruik maken om de Kamerleden te beïnvloeden. Wat vooral met het oog op de naderende verkie zingen niet moeilijk is. Phillipart, die gesteund wordt door de veteraan van de Kamer, Camilie Huysmans, wil niet de bokssport verbieden maar wel de publieke bokswedstrijden, die in zijn oaen een uitsluitend commer cieel karakter hebben. De bedra gen die in de contracten voor komen hebben daar meer waarde dan de physisohe condities van de boksers. Sinds 1913 zijn er in België zeven boksers in de ring gestorven, van wie er zes aan een zware hartziekte leden. Men had hen echter toch verplicht de hand schoenen aan te trekken. Dergelijke feiten zijn onverenig baar met onze christelijke be schaving, meende het Kamerlid Phillipart. Men mag boksen uit gewetenloze, commerciële uitbui- sportieve overwegingen, maar de ting van de boksers dient verbo den en bij de wet gestraft. Tegenstanders van het verbod voerden aan dat ook in andere takken van sport dodelijke onge lukken voorkomen. In Frankrijk zijn er in de jaren 19501951, twee boksers gestorven, maar ook twee zwemmers, vier wielrenners en 16 alpinisten. Phillipart aanvaardde dit argu ment niet omdat die ongevallen accidenteel zijn terwijl het toe brengen van slagen en verwon dingen deel uitmaakt van de bokssiport. Geen specimen van beschaving. Dat de boksliefhebbers tegen het verbod zijn, deerde Huysmans te weigeren in een bokser een specimen te zien van een supe rieure beschaving. Bokswedstrij den hebben met volksopvoeding of sport niets te maken en mogen gerust verboden worden. Aldus het standpunt van de heer Huys mans. De grote meerderheid van de aanwezige Kamerleden dacht er ook zo over. zwaar zal zijn zodat men niet lichtvaardig besluite daaraan deel te nemen. Voor de tochtrijders ziin geheime controles ingesteld, terwiii ook de wedstrijdrijders gecontroleerd worden. De deel nemers aan de wedstrijd moeten binnen 2 uur na de officiële tijd binnen zijn, willen zij in aanmer king komen voor het kruisje. De kortebaankampioenschap' pen van Drente en Groningen werden gisteren onder grote be langstelling gehouden. Fidder werd Drents titelhouder en Bakker Jr. zegevierde in de Groningse schaatsstrijd. Ingezonden KATHOLIEKE BEGINSELEN Alkmaar, 26 Januari 1954 Zeer geachte Heer Redacteur, Gaarne zag ik opname in Uw blad van het hierondervermelde, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van een artikel van Pater N. J. Commandeur, in Uw blad van 25 Jan., gericht aan de R.K. melkkleinhandelaren en waarin Z. E. schrijft, dat onze RJC. beginselen ook op zuiver economisch terrein moeten tot uitdrukking worden gebracht, zou ik U of Pater Commandeur de vraag willen stellen en deze vraag zou ik gaarne duidelijk en zonder vage termen beantwoord zien: „Welke zijn onize beginselen op dit terrein?" In verband met de weer nade rende verkiezingen en de ge sprekken over de eenheid acht ik het van vitaal belang dat deze beginselen eens duidelijk worden vastgesteld, zodat de R.K. kiezers weten waar zij zitih aan te hou den hebben. Wanneer deze vraag is beant woord en de beginselen zuiver zijn vastgesteld zou ik nog gaarne Uw oordeel willen vernemen of onze R.K. kamerfractie zich ge durende de afgelopen jaren ook aan deze beginselen heeft gehou den. Naar veler mening, en dat is ook de reden dat vele kiezers zich onder de K.N.P. banier hebben verenigd, heeft deze fractie ge durende de afgelopen jaren na melijk blijk gegeven van vol strekte beginselloosheid op econo misch terrein öf (heeft zij voort durend gezondigd tegen de be ginselen, indien deze bestonden. Volgens een van de tien geboden mag men zich het goed van an deren niet toeëigenen, ook niet ten bate van anderen of van de Staat, maar toch eigende de Re gering, met medewerking van de R.K. Kamerfractie, zich voor een waarde van milliarden toe van de baten van de eigendommen van de land- en huiseigenaren. Dit niet door rechtstreekse belasting heffingen, die te duidelijk het gedane onrecht zouden aanwijzen, doch door prijsbeschikkingen, die in geen enkel opzicht rekening hielden met de gewijzigde econo mische verhoudingen. Uw commentaar of dat van Pater Commandeur zie ik in Uw blad met belangstelling tegemoet. CRITICUS Naschrift: Het lijkt ons nogal duidelijk, dat men de R.K. beginselen kan vinden in de Tien Geboden, in het evangelie en in de encyclieken. Daar staan ze in duidelijke termen. Die beginselen moeten op allerlei terreinen tot uitdrukking worden gebracht. Thans was het terrein van de economische organisaties aan de orde, de organisatie van katho lieke beroepsgenoten. Om niet in onduidelijkheden en vage termen te vervallen moet men natuur lijk niet, gelijk de inzender wel doet, de kwestie plotseling, zon der eigenlijke aanleiding, naar het terrein van de practische po litiek over brengen. Dat is heel wat anders. Daar kan overigens op zich zelf gerust over gepraat worden, maar liefst dan, als iets nieuws wordt verteld. En dat ge beurt nu in het stukje van Criti cus niet bepaald. Dat willen wij er van zeggen. Indien pater Com mandeur nader op de invitatie Van inzender wil ingaan zullen wij hem daartoe gaarne in de ge legenheid stellen. Wij hebben de pater bereids van de inhoud van het stuk in kennis gesteld. - Red. LONDEN, 28 Jan. Engeland heeft een voorgenomen bezoek van enkele oorlogsschepen aan havens in Spanje en Spaans Ma rokko afgelast wegens de anti- Britse gevoelens, die kort geleden in Spanje aan de dag zijn getre den. Het vlootbezoek zou in Februari en Maart worden gebracht. De Britse admiraliteit verklaarde dat aan de Spaanse regering is mee gedeeld, dat met de bezoeken „geen enkel belang is gediend onder de huidige omstandighe den". 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. De 51-jarige melkbezorger N. N. is van een hoogte van 9 meter van het baloon van zijn woning gevallen. Hij viel in de achter het huis gelegen tuin en werd vermoedelijk op slag gedood. N. was bezig met een klein laddertje op het baleon, waar zich het ko lenhok bevindt. Boven het hok bevindt zich een duivenhok. Hij was bezig met zijn duiven, toen hij uitgleed, met het noodlottige gevolg. WASHINGTON, 28 Jan. De Federale Reserve Board heeft be kend gemaakt, dat de productie in de Ver. Staten in de laatste vijf maanden van het afgelopen jaar gestadig is gedaald. Er zijn volgens deze instelling evenwel factoren in de economie, die een gunstige invloed op de toekom stige ontwikkeling kunnen heb ben. Tot deze factoren behoren de belastingverlagingen, het hoge peil der inkomens, de gemakke lijke verkrijgbaarheid van cre- diet en het feit, dat het bedrijfs leven zijn voorraden reeds heeft aangepast. Ondanks productieverlaging in de laatste vijf maanden van het jaar was de totale productie van het afgelopen jaar groter dan sedert de tweede wereldoorlog het geval is geweest. De produc tie bedroeg 134 pet. van de ge middelde jaarproductie van de periode 1947/49, vergeleken met 124 pet. in 1952. In December be droeg de productie echter slechts 128 pet. van dit gemiddelde, ver geleken met 130 pet in November en 135 pet. in Mei en Juli j.l., in welke maanden het hoogste ni veau werd bereikt. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Op 24 Januari j.l. is uit Parama ribo het s.s. „Bonaire" vertrokken met aan boord het eerste gedeelte van de le Surinaamse compagnie, dat na volbrachte diensttijd van een jaar naar Nederland terug keert. Het detachement is 63 man sterk. De commandant is de eer ste luitenant Z. Brijl uit 's-Gra- venhage. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden arriveert het schip op of omstreeks 13 Februari a.s. te Amsterdam. UTRECHT. 28 Jan. In Utrecht is een vergadering gehouden van de vertegenwoordigers van de ziekenfondsorganisaties en van de vereniging van huisartsen, ter be spreking van de voorstellen van de commissie-van Schaik. Deze voorstellen behelzen een vergoe ding voor huisartsen van zeven gulden per jaar voor de eerste drieduizend patiënten .vijf gulden voor de volgende duizend en drie gulden voor elke patiënt boven de vierduizend van hun ziekenfonds- practiik. De huisartsen wensen zeven gulden voor de eerste drie duizend en vijf gulden voor elke volgende patiënt. De besprekingen hebben niet tot enig resultaat geleid. De me ningen onder de ziekenfondsen zijn verdeeld. Naar wii vernemen zullen de besprekingen Vrijdag avond worden voortgezet Oost-Duitse volkspolitie: BONN. 28 Jan. „Er zijn in de afgelopen vier jaar genoeg leden der Oostduitse volkspolitie naar het Westen uitgeweken, om daar uit een legerdivisie te kunnen sa menstellen," aldus is door West- duitse ambtenaren te Bonn ver klaard Sinds dg herfst van 1949 is aan 12.218 uitgeweken volkspolitie mannen politiek asyl in West- Duitsland verleend. In het afge lopen jaar ziin 4.371 leden der volkspolitie naar West-Berlijn en West-Duitsland uitgeweken, het geen het dubbele is van het aan tal in 1952 gevluchten. Onder de volkspolitie bevinden zich vele le den van de gekazerneerde politie, die door het Westen als de kern van een Oost-Duits leger worden beschouwd. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Het oefensmaldeel 5, van de Ko ninklijke Marine, bestaande uit Hr. Ms. torpedoboot jagers „Evert- sen" en „Kortenaer", Hr. Ms. fre gatten „Van Amstel" en „De Bit ter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" maakt thans een oefenreis in de Noord- Afrikaanse wateren. Aan de ope raties van het smaldeel nemen deel enige Lockhead „Harpoon" vliegtuigen van squadron 320 van de marineluchtvaartdienst, die daartoe te Agadir zijn gebaseerd. Hr. Ms. vliegdekschep „Karei Doorman" zal zich begin Februari bij het smaldeel voegen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5