ie Amerikaanse economie zal zich weer uitbreiden Belastingkwitantie „fraai" vervalst C.P.N.-verkiezingsfonds pleegt „misdrijf je van oplichting" RUMOER IN HET BELGISCHE PARLEMENT Benelux-boekententoonstelling zonder Nederlanders? Vrijdag 29 Januari 1954 VOOR DE KOU I J. Zwart fa. Gré Veenis nontmoetiiig lIREN KOMEN OREA TERUG Buitenlandse notities SPIEGELGEVECHT OM GIBRALTAR Weer bezoek aan Haagse ziekenhuizen Verwachting van Eisenhower: Deficit van 700 millioen dollar in internationale betalingen Kind in angst sprong op 10 meter hoogte uit raam Tevoren stond vast wie de prijzen zou krijgen in Waarheid-loterij Vraagtekens voor rechtbank VERDACHTE ONTKENT FALSIFICATIE EMIGRANTEN OP WEG NAAR HITTEGOLF Handelsverdrag tussen Indonesië en Denemarken Vijfde Ilsy pas in 1955 Politieke leiders iii Syrië in arrest Dertig koeien omgekomen BIJ ZWARE BRAND IN NIEUWLAND PASSAGIER TEGEN WIL EN DANK VOORZITTER E.C.O.S.O.C. IN ONS LAND WRAK VAN VLIEGTUIG AANGESPOELD Aftreden regering geëist RUSSISCH VLIEGTUIG LANDDE IN FINLAND KOSTBARE ANODEN GESTOLEN Jeugd-luchtvaartzegels T.Y.-reportage uitgesteld De H. Vader is overwerkt LONEN VERHOOGD IN ENGELAND KOFFIE IN DE TRAM Korreltjes Haringcontract met Rusland volgeleverd Wollen truitjes en vesten, v.a. 11.20 TRAININGS BROEKEN WOLLEN WANTEN LANGE CORDUROY BROEKEN Bruin en Marine nelton, 1.30 breed 9.80. 7.25 per Mtr Flanellen lakens, ranaf 4.85 Ged. Gracht 12 Tel. 426 SCHAGEN \.R Deizer dagen het Gymnastieklokaal Uiwesloot een trialimeet /oor de Senioren Da- ingen van de G.V. te Alkmaar, „Olym- andam en de G.V. leibe" te Wonmerveer. ;rijd van z.g. oude id een zeer geanimeerd er wend voor de over- g hard gestreden. maal had „Turnlust" pia" haar meerdere :ennen. Er werd ge- een vrij aantal déél- waarvan het totaal van geplaatste dames het an de vereniging be rijd gewerkt werd aan en, Paard, Siprong en ng. kwam uit met 26, met 19 en „Hereules- 14 dames. Het geheel leiding van Nini tevens leidster van de ames van „Turnlust". d dde om ruim 10 uur jgd had als resultaat nlust" Alkmaar met No. 2 „Olympaa" te et 306,25 punt en no. -Hebe" uit Wormer- 4,35 punt, terwijl het al punten werd be- Iw. A. Dekker-Dekker st" Alkmaar met 33.8 a voet gevolgd door Idendorp-Dekker van net 33.5 punt. R. Met Hr. Ms. its van Nassau" zul- nde militairen van de komstig uit Alkmaar, Nederland terugke- nt-machinist H. van 1 12, Stoker le kl. H. :er, K. van 't Veer- lofmeester le kl. S. :rgerweg 57, Kok le iverman, Snaarmans- aankomst zal ver- laats vinden op 6 4 te Den Helder. JV demonstraties tegen de Brit- f ten in Spanje zijn tot nog toe door de Spaanse autoriteiten oog luikend toegelaten. Het doet dan ook enigszins vreemd aan, dat gisteren de Spaanse regering de verantwoordelijkheid op de schou ders schoof van „agitatoren en elementen, die een eigen politiek nastreven," zoals in een officiële mededeling van het departement van Voorlichting in Madrid be kend werd gemaakt. De oorzaak zal zijn, dat de regering niet een demonstratie tegen eigen politie autoriteiten en tegen genoemd mi nisterie van Voorlichting had ver wacht. Inmiddels heeft minister Eden de Spaanse ambassadeur in Londen laten weten, dat de Engel se regering onder geen beding demarches over het komende be zoek van Koningin Elizabeth in Mei a.s. aan Gibraltar, van wel ke buitenlandse mogendheid dan ook zou kunnen aanvaarden. De Straat van Gibraltar is de toegangspoort tot de Middel landse Zee. De vesting Gibraltar is een strategische post van de eerste orde. Franco behoeft niet een moment de verwachting te koesteren, dat de Engelsen deze post zullen opofferen, alleen om Madrid een plezier te doen. Wat Franco doet is hetzelfde, wat zo vele Spanjaarden voor hem ge daan hebben. Het zit de Span jaarden al twee eeuwen dwars, dat Gibraltar Engels bezit is. Zelfs nu de betekenis van Gibral tar als strategisch steunpunt min der belangrijk is geworden' dan voorheen, omdat met moderne strijdmiddelen als atoom- en H- bommen het fort is uit te schake len, blijft het een prestige-kwestie en meer nog een zaak van tra ditie. En traditie weegt bij de Engelsen zwaar. Franco heeft waarschijnlijk aan de nationalis tische gevoelens van zijn onder danen voor een ogenblik de vrije loop willen laten. Met de be langstelling van de Amerikanen voor de strategische waarde van zijn land en de hulp die Was hington verleent, voelt 't Spaan se staatshoofd zich sterk en kan hij zich een boos gezicht van Churchill en Eden wel veroor loven. Anderzijds nemen de En gelsen het hele geval vrij nuchter op. Wat ook Franco op den duur zeker zal doen, omdat in 1953 Engeland reeds voor een waarde van 13.000.000 gulden aan wa penen aan Spanje leverde. Men heeft in het Britse Lagerhuis ge vraagd, of het in de huidige situ atie niet beter zou zijn deze le veranties te staken. Van rege ringszijde werd hierop geant woord, dat het „commerciële overwegingen" betrof. Alles bij elkaar genomen heeft het hele geval dus betrekkelijk weinig te betekenen. Met ingang van vandaag is het bezoek aan patiënten in de zie kenhuizen te Den Haag en om geving, dat wegens de alastrim verboden was, toegestaan. WASHINGTON, 28 Jan. President Eisenhower heeft in zijn jaar lijkse economische rapport aan het Congres de verwachting uitge sproken, dat de Amerikaanse economie zich in 1954 weer zal gaan uitbreiden, nadat zich „in de tweede helft van 1953 een lichte terug gang in zaken heeft voorgedaan, welke op sommige plaatsen tot werkloosheid zal leiden". In het rapport, dat uit 225 pagina's bestond, zei de president verder, dat „de politiek ter bevordering van de economische groei en stabiliteit niet tot onZe binnenlandse aange legenheden beperkt kan blijven, doch zich noodzakelijkerwijs ook moet uitstrekken tot onze betrekkingen met andere landen". „Een van de fundamentele les sen, welke de geschiedenis ons leert, is de onderlinge afhanke lijkheid, welke er bestaat tussen de binnenlandse en buitenlandse welvaart". Eisenhower waarschuwde tegen de aanvaarding van nationalisti sche maatregelen met het doel het land te isoleren van hetgeen er in de rest van de wereld gebeurt. Hij herinnerde er aan, dat de de pressie van de dertiger jaren „verergerd was door het nationa listische karakter van de pro gramma's, welke juist ten doel hadden haar te bestrijden" en noemde in dit verhand de deva luatie, opvoering van 'de invoer rechten en wisselkoerscontrole. „Een soepele handels- en kapi- taalpolitiek", aldus Eisenhower, „aangevuld met maatregelen van samenwerking van de regeringen en de circulatiebanken onderling, bieden veel meer kans op stabi lisatie van de nationale volks huishoudingen, zodat men de stoot van binnenlandse moeilijk heden kan opvangen en kan voor komen, dat deze zich tot de we reld in haar geheel uitbreiden". Eisenhower wees op de tariefs verlagingen, die de Ver. Staten de afgelopen jaren hebben toege past en verklaarde: „Onze han dels- en douane-politiek dienen tegenover de rest van de wereld een geest van continuïteit, stabi liteit en progressiviteit te tonen". Eisenhower riep de andere lan den op deze ontwikkeling te steu nen door de barrières, die de goe deren- en kapitaalsbeweging in de weg staan, te verlagen. De verwijdering van de hinder nissen voor het vrije verkeer van particulier kapitaal, aldus Eisen hower, zal in de gehele vrije we reld de mogelijkheden verbeteren voor de grondstoffen en de pro ductie en de levensstandaard ver hogen. Deficit van 700 millioen dollar In het rapport wordt verder gezegd, dat de belangrijkste ont wikkeling in de wereldeconomie het afgelopen jaar geweest is, dat er een algemeen evenwicht is in getreden in de betalingen tussen de Ver. Staten en de rest van de wereld, ofschoon er nog landen zjjn, welke afhankelijk zijn van Amerikaanse uitgaven in het bui tenland en tegen de dollar discri mineren. De Ver. Staten hebben in 1953 voor de eerste keer een deficit in hun internationale betalingen ge had van 700 millioen dollar. De meest opvallende verbetering viel te constateren in de transacties met West-Europa, die met een ovenschot slotèn van anderhalf milliard dollar in 1953 vergeleken met een tekort van vijf milliard in 1947. De president verzocht het Con gres dit economische rapport spoedig te behandelen, maar wees er op, dat het geen wetgevend program is van noodmaatregelen, omdat de huidige situatie zuik een program niet vereist. (Van onze correspondent) VUGHT, 28 Jan. Gisternacht heeft zich op het Marktveld te Vught een kinderdrama afge speeld, dat dank zij toegeschoten hulp nog betrekkelijk goed is af gelopen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, tussen half twee en twee uur stond een zesjarig knaapje voor het raam van zijn slaapkamer (ruim tien meter hoog) waarschijnlijk in droom toestand te gillen: Dieven! Die ven! In het nabijgelegen café-restau rant De Valk had een bijeen komst plaats gehad van het St. Barbara-gilde. De secretaris, de heer Timmermans, trad juist naar buiten en zag dat de knaap uit het raam sprong. Hij snelde toe en mocht het geluk smaken de jongen in zijn armen op te van gen, maar door de grote hoogte van de val gleed de kleine uit zijn armen op de grond. De val was echter gebroken. Het kind werd bij de buren binnengedra gen, waar enige E.H.B.O.-ers de eerste hulp verleenden. Een arts was spoedig aanwezig. Het kind werd naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is nog zorgwekkend. AMSTERDAM 28 Jan. Met een vergroting van bjjna 1 meter breedte, gemaakt van een kwi tantie, heeft de Amsterdamse Rechtbank een uur lang getracht uit te vinden wanneer en door wie op de originele kwitantie, af gegeven door een belasting amb tenaar, voor het cijfer 60 met een ballpoint een 3 geplaatst is, zodat 't moest lijken alsof de kwitantie voor f 360 was uitgeschreven. Terecht stond de 53-jarige kan toorbediende A. H. M. uit Amster dam-Zuid, die nog nimmer met de justitie in aanraking is ge weest en pertinent iedere falsifi catie ontkent. De lezing van de verdachte is de volgende: „Ik had enkele dui zenden guldens belastingschuld in 1951 en ging op een dag naar het belastingkantoor, waar ik f360 afbetaalde voor twee aanslagen. De loketambtenaar gaf mij de kwitantie, die hier thans voor u ligt voor f 360, maar hij schreef er alleen het kohiernummer op van een aanslagbiljet, dat slechts f80 bedroeg. Ik wees hem hierop, waarna hij tevens op de kwitantie het kohiernummer van 'n tweede aanslagbiljet vermeldde." Ruim een jaar later werd ver dachte gemaand voor betaling van f300. Hij liet daarop de deur waarder de kwitantie zien ad f360. Daarop sloeg men in het belastingkantoor het duplicaat van de kwitantie, dat met een carbonpapier wordt gemaakt, op. Dit vermeldde slechts een bedrag van f60 (en dus niet van f360) Bovendien stond er slechts 1 ko hiernummer op. De Justitie begon daarop een onderzoek, omdat men er de be lastingbetaler van verdacht de kwitantie te hebben vervalst. Een deskundige, dr. W. F. Hesselink, verbonden aan het laboratorium van het Ministerie van Justitie, en een door de raadsman opge roepen contra-deskundige, de Zwitserse mevrouw M. A. Breil, woonachtig in Amsterdam, spra ken elkaar ter zitting op diverse punten tegen. Wel waren zij het over eens, dat het tweede kohier nummer door de verdachte op de kwitantie was geschreven, doch over het cijfer 3 verschilden zij van mening. Mevr. Breil zeide, •fat verdachte het niet heeft ge schreven, terwijl dr. Hesselink wel punten van overeenkomst zag. Doch ook hij noemde het „een fraaie prestatie" van verdachte. De Officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, persisteerde bij zijn eis van 6 maanden, die hij reeds eerder had gerequireerd. „Ik geloof, dat wij op grond van de rapporten der deskundigen moeten aanneipen, dat verdachte de kwitantie heeft vervalst," zei- de hij. Als raadsman betoogde mr. A. G. Besier, dat volgens de deskun digen het cijfer 3 meer kenmer ken vertoont, die bij het hand schrift van de belastingambtenaar passen, dan bij dat van verdachte. „Het absolute bewijs lijkt mij ze ker niet geleverd," vervolgde hij. „Er zijn zoveel wonderlijke pun ten van twijfel en onzekerheid en bovendien zoveel tegenstellin gen dat ik slechts kan vragen verdachte vrij te spreken." De rechtbank zal op 11 Febr. a.s. uitspraak doen. AMSTERDAM, 28 Jan. Van middag is van Schiphol vertrok ken het K.L.M.-toestel PH-TDM „Aalsmeer", dat 59 emigranten 49 volwassenen, 9 kinderen en 1 zuigeling naar Nieuw Zeeland brengt. Deze emigranten stapten in het toestel, terwijl de thermometer op Schiphol bijna 6 graden Cel sius onder nul aanwees. Het einde van de' reis brengt tevens een volkomen verandering van klimaat, want, zoals bekend, is het in Australië en Nieuw Zee land thans volop zomer en er heerst daar zelfs een hittegolf. DJAKARTA, 28 Jan. Indone sië en Denemarken hebben een handelsverdrag voor de duur van een jaar- gesloten. Kraohtens de overeenkomst zal de Deense export naar Indonesië een bedrag van 33.050.000 Deense kronen vertegenwoordigen, en de Indonesische export naar Dene marken 'n bedrag van 117.950.000 (117.950.000) kronen. De Indone sische export krachtens de voor afgaande overeenkomst was even eens groter dan de import. De goederen, die door Indonesië in gevoerd zullen worden zijn: ma chinerieën, cement, pharmaceuti- sche producten, electrisch mate riaal en melk. Indonesië zal Dene marken rubber tin, rotan, koffie en copra leveren. AMSTERDAM, 28 Jan. De penningmeester van het Verkie zingsfonds der C.P.N., de heer P W. is vanmiddag door de Kan tonrechter te Amsterdam con form de eis veroordeeld tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis we gens overtreding van de Loterij wet met de W-letteractie, die dit fonds tijdens de St. Nicoiaasdagen heeft gevoerd. Voor 15 ct. kon men in die da gen een miniatuur chocolade-fon dant letter W kopen met op het zakje een nummertje, dat vol gens aankondigingen in dagblad „De Waarheid" een verrassing kon opleveren op de avond van de vijfde December. Op deze avond werd meegedeeld, dat „de beste werker" bericht zou ont vangen dat „voor hem of haar een gratis reis naar Parijs voor twee personen met volledige ver zorging beschikbaar was gesteld." De Ambtenaar van het O.M. achtte de aanleg tot het houden van een loterij in strijd met de Loterjjwet, wettig en overtuigend bewezen. Het publiek heeft even wel nooit geweten, zo zeide de ambtenaar, dat van te voren reeds vast stond, dat slechts zij, die zich het meest voor de ver koop hadden uitgesloofd, in aan merking zouden komen voor een prijs. De fabrikant van de letters, P. M. D. verklaarde als getuige a décharge, dat de nummers, waarop een prijs zou vallen, ge separeerd werden afgeleverd. De raadsman van W„ mr. S. Mok uit Amsterdam, noemde de actie „geen misleiding". Duide lijk was geannonceerd, dat „het geheim van de W" op 5 Decem ber zijn ontknoping zou vinden. Als prijzen waren uitgeloofd „aandelen voor de nieuwe aan- delencampagne van dagblad. „De Waarheid", doch zo zei mr. Mok „Die zijn niets waard". De dis- trictsbesturen hadden vooraf reeds bewust uitgezocht, wie de prijzen zouden winnen, ook de reis naar Parijs. Hij verklaarde het ten laste gelegde „houden, c.q. aanleg tot houden van een loterij in strijd met de wet" niet bewezen. De Kantonrechter zeide het jammer te vinden, dat deze actie zo verlopen was. Hij zeide dat 's-GRAVENHAGE. 28 Jan. Met het oog op de uitbreidings werkzaamheden op Ypenburg is het houden van een luchtvaart show in de eerstkomende tijd on mogelijk. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandse Ver. voor Luchtvaart is derhalve ge noopt de vijfde Internationale Luchtvaart Show Ypenburg (Il sy) uit te stellen tot het voorjaar van 1955. Het feit, dat tegen die tijd het vliegveld Ypenhurg grote start banen zal bezitten, wettigt de ver wachting dat de show dan. ver geleken bij voorgaande jaren een uitbreiding zal kunnen onder gaan Op Ypenburgs banen zullen ook de grootste typen kunnen landen en starten, terwijl tot dus ver straalvliegtuigen en meermo- torigen steeds van nabij gelegen luchthavens moesten opstijgen. BEIROET, 27 Jan. Volgens het te Beiroet verschijnende dag blad „El Hayat" zijn in Syrië 12 politieke leiders wegens illegale politieke activiteit gearresteerd. De meesten dezer politici heb ben het nationale pact van de oude Syrische grondwet, die door president Chichakly buiten wer king gesteld is, jj. ondertekend. hier eigenlijk geen loterij was ge houden, doch bekeken met „het oog van de gewone burgerman" wel. De rechter meende hier zelfs een „gering geval van oplichting" te bespeuren, omdat, als iemand een letter kocht, hij niet wist dat een C.P.N.-lid met „de verras sing" zou gaan strijken. „De Waarheid is voor deze waarheid niet uitgekomen," zo zeide de rechter en vond de eis niet ex- horbitant, temeer omdat hij er „een misdrijf van oplichting in ziet". Hij vonniste conform de eis en verzocht de raadsman met zijn cliënten te bespreken, dat een actie voortaan niet meer in een dergelijke vorm zal worden ge houden. MIDDELBURG 28 Jan. In de nacht van Woensdag op Don derdag is er brand ontstaan in een landbouwschunr aan de Mo lendijk te Nieuwland. Dertig stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Een vaars wist los te breken en te ontsnappen. De brand werd omstreeks twee uur ontdekt door een der omwo nenden, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. De met riet bedekte schuur stond in lich ter laaie en brandde ondanks de pogingen van de brandweerlieden geheel uit. Niet alleen de run deren kwamen in het vuur om, doch door brand werd tevens een grote partij hooi en stro en een partijtje vlas, ruim 209 mud ge dorst graan, landbouwmachines en verder landbouwgerei vernield. Over het ontstaan van de brand tast men volledig in het duister. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. De politie stelt een onderzoek in. De 55-jarige loods William O'Higgins uit Cork bevindt zich op een onverwachte reis over de Atlantische Oceaan naar Halifax in Nieuw Schot land. Gisteravond zei hij tegen zijn vrouw, dat hij over twee uur zou terugkomen voor het avondeten. Hij moest even het Nederlandse passagiers schip „Rijndam" uit de haven van Cork loodsen.. Maar toen het schip buiten de haven was gekomen, joeg een storm met een snelheid van 112 km per uur de gol ven zo hoog op, dat de loods- kotter het passagiersschip niet durfde naderen om Higgins er af te halen. Van Halifax gaat de Rijndam naar New- York. Higgins heeft zijn vrouw nu getelegrafeerd: „Kom over ongeveer drie weken. Houd de kachel aan." DEN HAAG. De voorzitter van de ECOSOC, de Economische en Sociale Raad van de Ver. Na ties, Raymond Sdheyven (België) zal vandaag in opdracht van de algemene vergadering der V.N. een bezoek brengen aan ons land, teneinde het commentaar van de Nederlandse regering te vernemen op het voorstel der V.N. tot in stelling van een speciaal V.N.- fonds voor economische ontwikke ling. De heer Sdheyven zal o.m. een beizoek brengen aan de minis ter zonder Portefeuille, mr. J. H. A. H. Luns, die speciaal is belast met V.N.-aangelegenheden. LONDEN, 28 Jan. De R.A.F. heeft meegedeeld, dat het wrak van de B 29, het vliegtuig dat Dinsdag boven de Ierse Zee is verongelukt, op het eiland Man is aangespoeld. Er zijn geen over levenden gevonden van de uit zeiven koppen bestaande beman ning. Regeringswetsontwerp verworpen BRUSSEL, 28 Jan. (Reuter). De vergadering van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers is vandaag geschorst onder rumoer en geschreeuw van „Treedt af". De aanleiding hier toe was, dat een regeringswets ontwerp tot het verlenen van ouderdomspensioen aan kleine zelfstandigen werd verworpen met 99 tegen 84 stemmen, bij 13 onthoudingen. De socialistische leider Paul- Henri Spaak sprong op en eiste het ontslag van de regering. De leider van de Katholieke meer derheid in de Kamer, Gaston Eys- kens, zei dat de regering dat in de verste verte niet van plan was. Het wetsontwerp, zei hij, is sinds de indiening door de regering in grijpend gewijzigd door de par lementaire commissies en kan niet meer als een regeringswets ontwerp worden beschouwd. Bo vendien, aldus Eyskens, heeft de regering haar aanhangers in de Kamer bij de stemming vrijgela ten. De tegenstanders van het wets ontwerp voeren aan, dat een pen sioenschema als voorgesteld des gewenst door de kleine zelfstan digen zelf in het leven kan wor den geroepen. Het behoorde hen niet bij de wet te worden opge legd. C.V.P.-tegenstanders. Het wetsontwerp wilde aan kleine zelfstandigen vanaf hun 65- jarige leeftijd een pensioen van fr 18.000 per jaar uitkeren, waar bij zij als tegenprestatie jaarlijks 3 procent van hun inkomen zou den moeten storten tot een maxi mum van fr 3.000. Verscheidene leden van de C.V.P. waren echter tegenstander van het ontwerp, omdat zij van oordeel zijn dat, in dien op deze basis en zonder een voldoende financiële steun van de regering, een pensioen wordt uit gekeerd aan de kleine zelfstandi gen, het betrefende pensioenfonds binnen 25 jaar geheel zou zijn uit geput. De heer Lefevre (Lib.) be stempelde het wetsontwerp als HELSINKI, 28 Jan. Een straaljager van de Russische luchtmacht heeft wegens gebrek aan benzine in Oost-Finland een landing moeten maken. Het toestel wordt door de Finse grenswacht bewaakt. De pi loot is aan de Russen uitgeleverd. De commandant van de Finse Grenswacht, generaal K. A. Vaa- la betoogde, dat er niet „ge heimzinnigs" aan het incident is. Vragen aan de ministers: 'S-GRAVENHAGE, 28 Januari Het Tweede Kamerlid, de heer Stokman heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken, de mi nister zonder portefeuille en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door de vakbond van Belgische uitge vers tezamen met het Nederlands centrum voor uitvoer van boek werken van 15 tot 24 Februari as. in Parijs een tentoonstelling over 'het wetenschappelijke boek en het kunstboek in de Benelux- landen wordt ingericht, waarop tentoongesteld zullen worden boeken, uitgegeven in het Frans, Duits, Engels en Spaans, met uit sluiting van het Nederlands? 2. Is het eveneens juist, dat deze tentoonstelling onder het beschermheerschap van de Be>l- AMSTERDAM, 28 Jan. Uit een verguldinrichting aan de Meeuwenlaan in Amsterdam- Noord zijn drie gouden en één platina-anode(n) gestolen. Zij hebben een waarde van bijna 3000 gld. De dieven zijn door in- klimming in de fabriek gekomen. De anoden hingen in een bak van cyaankali, een zout, dat behoort tot dé sterkste vergiften in de Chemie, en dat werkt als blauw zuur. gische en Nederlandse ambassa deurs is geplaatst, die de 'ope ningsplechtigheid zullen bij wonen? 3. Indien de voorafgaande vra gen bevestigend worden beant woord, zijn de ministers dan niet van mening, dat op een tentoon stelling van Benelux-cultuur, ge patroneerd door de genoemde ambassadeurs, het in het Neder lands uitgegeven 'boek niet mag ontbreken, en zijn zij bereid te bevorderen, dat in deze leemte alsnog wordt voorzien? 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Ten bate van het nationaal lucht vaartfonds zal de PTT in het na jaar twee postzegels met toeslag uitgeven. Het zijn een zegel van 10 ct met toeslag 4 ct en een zegel van 2 ct met toeslag 2 ct. De ontwerpen worden vervaar digd door prof. Rölinig van de rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. HILVERSUM, 28 Jan. De aanhoudende strenge vorst heeft de opruimings- en herstelwerk zaamheden op Schouwen en Dui- veland vrijwel lamgelegd. Aan de reportage, die de Nederlandse Televisiestichting Zaterdag 30 Ja nuari uit Nieuwerkerk wilde ge ven, is daarmee de basis ontval len. Noodgedwongen is daarom besloten deze reportage tot nader order uit te stellen. een improvisatie en verklaarde dat het geenszins de instemming heeft van de organisaties der kleine zelfstandigen. Na afloop van de zitting gaf de liberale Kamerfractie een commu niqué uit, waarin wordt verklaard dat het wetsontwerp niet alleen door de oppositie, doch ook door een deel van de C.V.P.-fraetie is verworpen. De liberalen zijn daar om van oordeel, dat normaal ge sproken de regering onmiddellijk dient af te treden. In politieke kringen is men echter van oor deel dat de regering haar oor spronkelijk wetsontwerp in een enigszins gewijzigde vorm terug zal verwijzen naar de betreffende Kamercommissie en niet voorne mens is aan de vooravond van de behandeling van het verdrag der E.V.G. in de Senaat, grondwets herziening en nieuwe verkiezin gen, de consequenties uit dit in cident te trekken. Langdurige rustperiode voorgeschreven VATICAANSTAD, 28 Januari Volgens Vaticaanse zegslieden hebben doktoren de algemene gezondheidstoestand van Paus Pius wel goed bevonden, maar hem een langdurige rust voor geschreven om hem in de gele genheid te stellen over zijn huidige vermoeidheid heen te komen. De doktoren hebben de Paus herhaaldelijk onderzocht sinds de ongesteldheid, waaraan hij lijdende is en die wordt om schreven als ,,'n nerveuze maag aandoening" .De H. Vader lijdt aan vermoeidheid, doordat hij zich heeft overwerkt. Daarom zijn de doktoren van oordeel, dat een „langdurige rustperiode" noodzakelijk kan zijn. Zelfs wan neer de Paus volledig hersteld zal zijn, dient hij naar de mening der medici zijn werkzaamheden tot een gematigder tempo terug te brengen. De Paus wordt op 2 Maart a.s. 78 jaar en op de zelfde dag zal hij 15 moeilijke jaren als Paus achter de rug hebben. Radio Vaticana meldt Donder dagmiddag, dat de gezondheids toestand van de H. Vader weder om normaal is. Hij was Donder dagochtend geheel koortsvrij en had een rustige nacht gehad. De nerveuze aandoening van maag en middenrif, het gevolg van oververmoeidheid, is geheel ver dwenen. Voorzichtigheidshalve heeft de H. Vader Donderdagoch tend alleen Mgr. Tardini, pro secretaris van het Pauselijk Staatssecretariaat in audiëntie ontvangen. LONDEN, 28 Jan. De lonen van ongeveer 9 millioen Engelse arbeiders zijn in het afgelopen jaar met bijna 2'/a millioen pond sterling per week verhoogd. Dit komt neer' op een stijging van het loonpeil met 3 pet, verge leken met een stijging van 6 pet. in 1952 en een stijging van 11 pet. in 1951. Door ongeveer 5 millioen arbeiders wordt thans reeds actie gevoerd voor hogere lonen in 1954. De gemiddelde kleinhandels prijzen in Engeland zijn in het af gelopen jaar slechts met 1 pet. gestegen. Door stakingen gingen in het afgelopen jaar bijna 2.200.000 werkdagen voor de productie ver loren. In vergelijking met 1952 betekende dit een stijging van 400.000. Bij de stakingen waren ongeveer 1.350.000 arbeiders be trokken, of bijna 900.000 meer dan in 1952. Het rijden met de tram in de grote steden is met de huidige Siberische tempera turen niet iets, dat je voor je plezier doet. Doch het perso neel van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam krijgt sedert gisteren een hartversterkertje. De directie heeft namelijk besloten aan de trambestuurders en -con ducteurs twee maal per dag tijdens de dienst een warme kop koffie te verstrekken, om de koude althans iets drage lijker te maken. Men is er nog niet toe overgegaan de rillende en bibberende passa giers een kopje koffie aan te bieden, maar wat niet is kan komen. Mr. Van Doorn Dit is de nieuwe voor- Ie zitter van de K.V.P. Een jonge man die als officier van Justitie te Rotter dam naam gemaakt heeft in justitiële kringen en als voor zitter van de Kring Rotter dam in de kringen van de Partij. Men moet de dag niet prijzen vóór het avond is, zegt men wel eens, maar aan de hand van wat hekend is over zijn optreden op die post in de Partij, en gevolgelijk in zijn kwaliteit van lid van het Partijbestuur, kunnen wij zeggen, dat de beste verwach tingen ervan gekoesterd kun nen worden. Dit is trouwens bewezen door zijn eerste openbare optreden in de Par tijraad, waarin hij geïnstal leerd is op een wijze, die van de voorgenomen moderne pro pagandamethoden in de K.V. P. eveneens het beste doet verwachten. Natuurlijk heeft hij nog niet een gedetailleerd program ontwikkeld, maar wat hij over enige dingen zei, roept de belangstelling naar zijn verdere optreden wakker. Niet alleen naar de leden kij ken, moet de partij, maar ook naar de kiezers-in-het-alge- meen. Vorming en voorlich ting zijn eisen des tijds, drin gender dan ooit. Versteviging van het Partijverband, dus, in de breedte en in de diepte. Wij moeten, overeenkomstig de marsorder van Romme, met een overtuigende politiek krachtig in het offensief en Romme is de erkende politie ke leider. Wij moeten de jon geren met kracht in het werk betrekken en trékken, zouden wij willen zeggen, ook in de vertegenwoordigende licha men. Uit wat hij verder o.a. zei, is wel af te leiden, dat hij ernst zal maken met het bekende eenheidsrapport van het Centrum voor Staatkun dige Vorming. „De tijd voor het zoeken naar de beste structuur van de partij is uitermate gunstig," was zijn mening, want „de belangstel ling onder de. katholieken voor het staatsbeleid groeit". Moge de naaste toekomst het bewij zen. Verkiezingen Dat er verkiezingen voor He de Provinciale Staten a.s. zijn, zal nu zo onder hand wel bekend wezen. Of 9 Maart de officiële candidaat stelling, op 21 April (Woens dag na Pasen) de officiële stemdag. Het begint al weei kort dag te worden. Er i% reden, daarop nog even in te gaan. Want afgezien van het grote algemene belang van deze verkiezingen voor de po litieke verhoudingen in ons land, (wij wezen daar al eer der op) zijn ze ook van bij zondere betekenis gelet op de taak van de Provinciale Sta ten als kiescollege voor de Eerste Kamer. Een deel van de Senaat zal in 1955 moeten worden vernieuwd. En in 1956 zal de gehele Eerste Ka mer waarschijnlijk gekozen moeten worden, nademaal er dan weer een z.g. generale herziening van de Grondwet aan de orde geweest is, die ment eist. Indien dat inder daad het geval is, zal de perio dieke verkiezing voor de Tweede Kamer samenvallen met de dan nodige Kameront binding. En in zulke omstan digheden wordt de Eerste Ka mer a.h.w. in het electorale proces meegesleept. Het zul len de Provinciale Staten die in April 1954 gekozen wor den zijn, die in 1956 de nieu we Eerste Kamer zullen kie zen. Dit wijst er genoeg op, dat dus de a.s. Statenverkie zingen van belang zijn, van bijzonder belang. Afgezien van de andere belangen. Dit zijn voldoende redenen, om de lezers aan te sporen, hun be langstelling voor de komende Statenverkiezingen volop te tonen, het liefst in het ver band van de eigen katholieke partijdaarover kan, na de conclusie van het eenheids rapport, geen twijfel meer be staan, dunkt ons. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Het contract voor het leveren van 150.000 vaten zoute haring aan de Sovjet-Unie is op 27 Januari vol geleverd. Uit Rotterdam vertrok ken de Russische schepen „So- chi" met bestemming Windau met 5.339 vaten zoute haring aan boord en „Gribodeov" met 16.440 vaten haring aan boord. Deze lading van 2219 ton gewicht was de laatste, die tot het in Juli 1953 gesloten Nederlands-Russi sche haringcontract behoorde. La ter is nog een aanvullend nieuw contract afgesloten voor de leve ring van 65.000 a 76.000 vaten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7