Landb Opzienbarende arrestatie in Berkelse moordzaak Er komt géén vogelpark in Berg en BoschApeldoorn Keuze uit slechts twee mogelijkheden Causerit R.K. La Zaterdag 30 Januari 1954 Hielp verdediger bij vervalsingen? TITO ALS PRESIDENT HERKOZEN RUSSISCHE SLAAPMACHINE VERVANGING VAN MAARSCHALK JUIN? WONING UITGEBRAND OP SCHIERMONNIKOOG BRITS-HONGAARSE BESPREKINGEN SCHOOT HONGARIJE TEKORT IN ECONOMISCH PLAN? Bezwaren tegen de heer E. v. d. Brink deden de raad omzwaaien Technisch mogelijk Nieuwe films van Polygoon HOORNHet la en boerenzoon zal door de leden van R.K. Landbouwwii de heer W. N. Ko< geluisterd naar de de Stichting voor Onder de aanwezig directeur van de v. d. Bosch. Na tezamen de H ben bijgewoond spr N. M. Smulders eer woord tot de oud-1 nadat op de huisho gaderine de interne afgewerkt, vertelde ling W. Muller van dingen in Canada. H twee jaar geweest ei nenkort aan het w< de boerderij, die heeft. Over het landbou uren te praten, zi Merkx zijn causerie, bestek is' het dus grote lijn te volger bouwbeleid wordt onze overheid, d.i. d« in het bijzonder Kamer, De ministei bouw, Visserij en ziening is de uitvoe beleid, dat vanzelfs] in strijd mag zijn n meen belang. En di1 wel eens zwaarder v belangen van de boe del van zijn organis boer samen met de a nisaties via de Stiel: Landbouw invloed het regeringsbeleid, is er reeds veel be ciaal-economiseh ter: veel te doen. Denkei kostprijs voor bieten e.d. en aan de grote betreffende het gror thans aan de orde z De eerste doelstel Stichting is de tol van de P.B.O. Het schap zal 1 April a.s Ook de provinciale telijke overheid moeienissen met o.a. wat betreft subsidies en ruilverk De nationale land is er op gericht de en tuinders bestaans 1De eerste vier in het rampgebied gereed gekomen houten Zweedse huizen werden Donderdag, bijna een jaar na de watersnoodramp, in Herkingen aan de bevolking overgedragen. Burgemeester van Heyst overhandigde de familie J. Hartog de sleutel. 2Te Cortina in de Dolomieten giert een twee-mans bob door een van de 17 gevaarlijke bochtendie de 1700 meter lange baan rijk is. Hier werden de uwereld kampioenschappen gehouden. 3De Schouwense dijk is in het afgelopen jaar tot 7 meter boven het polderpeil, 5 meter boven IS.A.P. verhoogd, een enorm Waterstaatswerk, waarvan deze A.IS.P.-lucht- foto de laatste fase vastlegde. 4) De Deense minister van Handel en Zeevaart, mevr. Lis Groes, luidde voor I het eerst de scheepsbel van de nieuwe ijsbreker j „Elbjoern", die meteen aan het werk kon gaan. 5) De Spaanse Hoge Commissaris in Marokko, generaal Valino, tijdens zijn geruchtmakende rede op de bij eenkomst in het stadion van Tetoean. 6De com- mandant van het Eerste Legercorps, luit.-generaal I A. Opsomer (midden), vertelt zijn stevig ingepakte Britse en Amerikaanse collega's het verloop van de koude oefening „Surprise", die deze week door zijn staf op de Holterberg is gehouden. 7) Koning Winter regeert, en in de haven van Goeree had de veerboot naar Hellevoetsluis alle moeite van de wal af en door de schotsen heen te komen. Maar het lukte, wat men niet had verwacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 29 Januari De Haagse advocaat, inr H. H., een van de verdedigers van de Berkelse arts O., die van vergiftiging van zijn echtgenote wordt beschuldigd is Donderdag gearresteerd. Over de reden van deze arrestatie wordt, hangende het onderzoek, door de Justitie het grootst mogelijke stilzwijgen betracht doch wij hebben reden aan te nemen, dat de arrestatie in verband staat met de door de verdedigers van de arts O. geproduceerde ontlastende brieven, die later als vervalsingen zijn gebrandmerkt. Deze vervalsingskwestie heeft reeds eerder geleid tot de arrestatie van de broer van de Berkelse arts. De opzienbarende arrestatie van mr H. kan wel een hoogtepunt worden genoemd in de reeks van verrassende verwikkelingen, wel ke de zaak tegen de Berkelse arts tot dusverre heeft gekenmerkt. Het begon reeds dadelijk na de arrestatie, toen de arts, die zijn echtgenote met cyaankali vergif tigd zou hebben, volgens medede ling van de met het onderzoek belaste autoriteiten, tegenstrijdi ge verklaringen aflegde. Deze verklaringen werden door de Of ficier van Justitie, mr de Lint, op een wire-recorder opgenomen en als volledig bewijsmiddel aan gevoerd. De verdediger van de arts, de thans gearresteerde mr H. en mr van 't Hoff Stolk, te kende hiertegen protest aan doch dit werd afgewezen. Er kwam 'n nieuwe, zeer verrassende wen ding in het onderzoek, toen de raadslieden plotseling twee in blokschrift geschreven brieven produceerden, die afkomstig heet ten te zijn van de gestorven echt genote van de arts. In deze brief jes, die op een onverklaarbare wijze werden aangetroffen in het Huis van Bewaring, kondigde de echtgenote haar voornemen aan om zelfmoord te plegen. Een brief zou gevonden zijn in de voering van een costuum van O., de an dere tussen allerlei rommel in het Huis van Bewaring. De Rechter-Commissarls in de ze zaak, mr Stoffels, gelastte on middellijk een onderzoek door schriftkundigen naar de echtheid van de briefjes. Dit onderzoek leidde tot de conclusie, dat de beide briefjes vervalsingen moes ten zijn. Als verdacht van deze vervalsing werd daarop de broer van de arts gearresteerd, die reeds enkele jaren wegens kin derverlamming in het St. Petrus gesticht te Berkel wordt ver pleegd. Ook deze arrestatie werd ge volgd door complicaties in deze zin, dat de Officier van Justitie, mr de Lint, door mr H., ervan beschuldigd werd, dat hij de ver dediging van de broer van de arts zou bemoeilijken. Hij zou geen inzage hebben gegeven in de opgemaakte proces-verbalen. De ze beschuldiging is later door mr van Lint verworpen. De Rechter-Commissaris in de zaak tegen de arts heeft thans opdracht gegeven geen enkele in lichting meer te verstrekken over de gang van het onderzoek. Het is dus niet bekend, hoelang mr H. in arrest zal blijven. In de advocatuur rekent men er echter op, dat mr H. niet op kor te termijn op vrije voeten ge steld zal worden. De Justitie moet wel sterke aanwijzingen hebben, dat zij tot deze arrestatie is over gegaan, zei men ons, en dat wijst er op, dat mr H. niet spoedig losgelaten zal worden. De tweede verdediger van de arts, mr van het Hoff Stolk weigert ieder com mentaar. Als verdediger van mr H. is thans aangewezen mr Mout. BELGRADO 29 Jan. In een vandaag gehouden vergadering van beide Huizen van de Zuid- slavische nationale vergadering is maarschalk Tito als president van de Zuidslavische republiek herko zen. Van de 536 aanwezige parle mentsleden stemden er 535 voor maarschalk Tito, die de enige candidaat was. Een parlementslid deponeerde zijn stembiljet niet in de bus. De stemming was geheim. LONDEN 29 Jan. In de Sov jet-Unie zal men spoedig over gaan tot de massaproductie van electrische slaapmachines, aldus meldt Radio-Moskou. De machine, die onder meer gebruikt wordt voor patiënten met maagzweren, levert een zwakke rhythmische stroom, die het centrale zenuw stelsel kalmeert. Een natuurlijke slaap komt dan binnen een mi nuut over de patiënt, aldus Radio- Moskou. PARIJS 29 Jan. A.F.P. meldt uit Parijs, dat geruchten de ronde doen, volgens welke maarschalk Alphonse Juin, opperbevelhebber der strijdkrachten van Centraal- Europa van de NAVO, en gene raal Augustin Guillaume, resi dent-generaal van Frans Marokko hun posten zullen ruilen. SCHIERMONNIKOOG Een woonhuis aan de Oostkant van de Badweg in de duinen tegenover de R.K. Kerk te Schiermonnikoog, bewoond door het gezin S. de Vries (echtpaar met twee kinde ren) is Vrijdagmiddag totaal af gebrand. De oorzaak van de brand is een petroleumstel. De vader was met het ene ltind thuis, terwijl de moeder met het twee de kind in het dorp boodschappen deed. De vrijwillige brandweer van Schiermonnikoog heeft de brand geblust. Verzekering dekt de schade. BOEDAPEST, 28 Jan. In Maart zullen in Londen tussen Groot-Brittannië en Hongarije onderhandelingen beginnen ter regeling van financiële en han delsvraagstukken, zo heeft een woordvoerder van de Britse le gatie vandaag gezegd. De handel tussen Groot-Brittannië en Hon garije kwam practisch tot een einde na de arrestatie van Edgar Sanders in 1949. WENEN 29. Jan. Volgens 't blad van de Hongaarse commu nistische partij „Zabad Nep" is Hongarije tekort geschoten bij de uitvoering van het plan voor 1953 voor de productie van kolen, electriciteit en gewalst staal. Het tractorstation van Staterun had zijn ploegquotum niet vervuld. APELDOORN, 29 Jan. De stichting van een vogelpark in Berg en Bosch te Apeldoorn gaat niet door, zo besloot de Raad gis teren met 19 tegen 17 stemmen na een uitvoerig debat. Er is over de stichting van dit park in Apeldoorn de laatste we ken al heel wat te doen geweest. In de vorige raadsvergadering had de raad met 22 tegen 15 st. in principe besloten een bedrag van 365.000 gulden beschikbaar te stellen voor een in het leven te roepen stichting, die zich zou be zig houden met de exploitatie van het park. Nadien heeft het adressen bij het gemeentebestuur geregend, speciaal van de zijde van verenigingen, die zich bezig houden met natuur- en dieren bescherming. Deze adressen zijn bij de debatten echter nauwelijks ter sprake gekomen. De discus sies bewogen zich meer om de figuur van de heer G. van den Brink, de stichter en voormalige exploitant van „Avifauna" De heer W. C. van Weenum (chu) stelde de vraag of het B. en W. bekend was dat de heer Van den Brink bij zijn vogelleve ranciers provisie had bedongen die op zijn rekening zou moeten worden gestort. De heer Van Weenum achtte dit niet juist, aangezien de heer Van den Brink alleen als adviseur van het vo gelpark zou optreden. De wethouder van Openbare Werken, de heer De Groot, ant woordde dat het er om ging, wan neer de heer Van den Brink dit had bedongen. Hij zou namelijk eerst ook als inkoper van de vogels fungeren en later, bij een bespreking op 21 Januari, werd pas bepaald, dat hij louter en alleen adviseur zou worden. Had hij dit beding vóór genoemde da tum gemaakt, dan kon er niet veel van gezegd worden. De heer Van Weenum en met hem verscheidene andere raads leden deelden deze mening van de heer De Groot niet. Zij oor deelden dat de heer Van den Brink na de vergadering van 7 Januari, waarin over zijn positie uitvoerig was gedebatteerd, ai had geweten waaraan hij toe was. De pvda- en kvp-fraeties stelden hierna voor, eerst een onderzoek naar de ware toedracht in te stellen, doch de raad wenste da delijk te stemmen over een cre- dietverlening aan de in het leven te roepen stichting. Dit geschied de met genoemd resultaat (Vervolg van pagina 9) In het bijzonder zouden wij willen herinneren aan het ge ruchtmakende rapport van de Brabantse Waterstaatingenieur W Jos. Rulkens over de te lage bedijking van West-Brabant, welk rapport in 1928 verscheen. Acht jaar later, op 16 Juni 1936, verklaarde de bekende pro fessor L. van Vuuren tijdens een streekplanvergadering te Breda, „dat het zich laat aanzien, dat men pas tot daden t.a.v. de dijken zal komen, wanneer de Noord westelijke grens van Noord- Brabant, zoals voor acht eeuwen, weer zal lopen van Bergen op Zoom naar Geertruidenberg en verdronken land zalzijn". Bij een nóg ongunstiger samen loop van omstandigheden (maxi male springvloed en overvloedig afkomend opperwater van Maas en Rijn) dan zich op 1 Februari 1953 voordeden, zouden deze bijna profetische woorden van v. Vuuren wellicht letterlijk in ver vulling zijn gegaan! Met hieraan te herinneren be doelen wij geen beschuldiging te uiten, Met de heer Louwes zijn wij het(i echter eens, dat Neder land "als volk en in zijn over heid heeft gefaald en dat wij ons nu radicaal dienen te re vancheren, Dat is blijkbaar ook de mening van de meesten onzer water staatsingenieurs en van de *Del- ta-commissie. De zeegaten moe ten dicht, allereerst die in het Zuidwesten des lands, daarna ook die in het Noorden. Het is een project, dat milliarden gul dens zal kosten en dat nationaal- economisch gezien dus 'n enorme last op de levende en komende generaties zal leggen. Dat het technisch uitvoerbaar is, schijnt inmiddels anders dan een jaar geleden wel vast te staan. Ook dat het in redelijk korte tijd kan worden gereali seerd. Hetgeen ook zou moeten, immers niets verschaft de waar borg dat hetgeen zich slechts eens om de zoveel eeuwen voor doet niet plaats grijptaan het begin van die periode. Dichting van de zeegaten zou een radicale oplossing zijn voor het gehele dijkprobleem. Het zou enorme bijkomende voordelen opleveren en onze waterschappen van een drukkende last bevrij den. Behalve de consequenties voor het eigen land zou deze op lossing natuurlijk ook gevolgen hebben voor België omdat het Noordzeewater bij zware en langdurige Westerstorm na af sluiting van de zeeboezems in de open blijvende Westerschelde hoger zou worden opgestuwd dan thans het geval kan zijn. Ook voor het gebied van Antwerpen (stad en omgeving) zouden der halve voorzieningen moeten wor den getroffen. Het is de Benelux, welke hier de juiste oplossingen moet wijzen! 's GRAVENHAGE, 29 Jan. - Pofygoon-Profilty brengt de film „Een jaar later," een reportage uit het rampgebied van heden, in vergelijking met de Februarida gen van 1953, in roulatie. De aan grijpende beelden van eertijds, t trieste landschap van het pas drooggevallen Schouwen-Duive- land en de bedrijvigheid van her stel en wederopbouw elders, ge ven, mede naar de woorden, die Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds in deze film spreekt, reden tot tevredenheid met het bereikte en hoop op een verder voorspoedig herstel. „Paraat of prikkeldraad" is een propagandafilm voor de Nationa le Reserve, die door Polygoon- Profilti vervaardigd werd. Mels van de Meeberg schreef het sce nario en Joh. Blansjaar voerde onder regie van Karei Nort de camera. Deze film laat een en ander over de opleiding voor de Nationale Reserve zien. PUZZLE CM Horizontaal: 1. soort stof 6. zeldzaam. 11. soort onderwijs 12. Europeaan 14. Europeaan 15. vervoerbedrijf 17. zware ketting 19. dubbelklank 20. houding 22. vruchtennat 23. niet vast 25. vriend 26. schavuit 29. blinkt 31. wederhelft 32. aanw. vóornaamw 34. voorzetsel 35. meisjesnaam 37. zoogdier 40. Europeaan 42. als onderstaand 43. nummer 44. woonschip 46. ten honderd 49. sluis 51. vis 53. onb. voornaamwoi 54. takje 56. bijwoord 59. plaats in Zwitser 61. deel v. h. kipper 62. zoogdier 64. heidemeertje 65. meisjesnaam 66. titel 68. nobele 71. met behoud van 72. waterkering 74. vlaktemaat 75. drank 77. edele geaardheid 78. rang in het leger Verticaal: 1. soort kaartspel 2. bijwoord van 3. schoenmakersweri 4. van onderen 5. buigzaam 6. paar 7. inhoudsmaat 8. voorzetsel 9. waterhoogte 10. glazen knikker

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 10