de goud-gele VIRGINIA! Films van de week „Wij zullen harcl moeten zijn voor ieder die om een woning vraagt AGENDA De gasloze uren in de Alkmaarse Raad Zaterdag 30 Januari 1954 Pagina 3 Gemeentebegroting in de Alkmaarse Raad Dempingsbesluit Schelphoek brengt raad in de nesten Geen devaluatie van woningbouw J JèOESTVRV GEREEDSCHAP HECHT EN STERK VRAAGT IEDERE TUINDER, HAAL UW DIEREN BINNEN Geslaagd Plaatsbespreking „Vondel" Schaakontmoeting W eersverwachting Wist U Klooster Kiebert „Bekentenis ener liefde" „THE SNOWS OF THE KILIMANJARO" DE JOURNAALS ALKMAAR Bij de gistermiddag voortgezette door de wethouder van Sociale Zaken en ernstige dingen gezegd. Hel probleem van de en dit probleem komt in het kort hier op 1954 in een uiterst ongunstig stadium bevindt hard moeten zijn en bijna elk verzoek om gêwezen. En waarschijnlijk zal niet eerder dan nen ivorden, terwijl de 20 in aanbouw zijnde worden toegewezen aan die gezinnen, wier Aan deze weinig hoopvolle fei- 'en gingen nog enkele andere verzichten vooraf. Overzichten, vaarin wethouder Venneker de nsersende woningnood en de aarmee samengaande toestanden iemellergend noemde. En hij be- reurde het, dat hij geen andere nededelingen kon doen, die meer loopvol waren. „In Alkmaar" al- lus de wethouder, „wordt veel :eleden door deae omstandigheid n het enige wat wij kunnen loen, is te trachten aan deze si tuatie zo spoedig mogelijk een And te maken. Voorlopig echter, •iet het er niet naar uit, dat aan ie woningnood een einde zal ko nen, zelfs niet zoals wel eens wordt beweerd in 1960." Een wlangrijik onderdeel voor de wo- .ngiverbetermg achtte de wet houder een spoedige ter hand ne ming van de krotopruiming, al- noewèl hiervoor op het ogenblik i imogelijik andere woningen ter e-chikking kunnen worden ge- 'eld. Het publiek zal zich dus erbij moeten neerleggen en de onsequentie van deze toestanden moeten aanvaarden. En de wet- ïouder spraik de hoop uit, dat en ieder doordrongen moge wor- len van het feit, dat er al het mogelijke wordt gedaan aan deze - inderdaad treurige toestand en eind te maken. Uitbreiding Sociale Werkplaats nodig Ten aanzien van het prae-ad- v ies over het beheer van het •verdekte zwembad, zegde de lieer Venneker toe, dat dit bin- lenikort te verwachten is. Over e tariefsverlaging waarom de ïeer Nagengast (K.V.P.) had ver acht, kan hij geen enkele mede ding doen. omdat deze aangele- lenheid eerst nauwkeurig over- •ogen zou moeten worden. En verder bepaalde hij zdoh tot het pareren van de aanvallen, die op ujn beleid waren gericht en gaf iitleg van verschillende zaken. He vraag van de heer Knudstingh Neven (C.P.N.) of bij de sociale Heeft v speciale wensen. Onze meubelmakerij staat fen dienste. - Ritsevoort 21 STAVENUITER. V .woningpro bleem hemel tergend behandelingvan de gemeentebegroting, zijn Volkshuisvesting, de heer C. Venneker, zeer woningnood is daardoor duidelijk toegelicht neer, dat de woningbouw zich voor het jaar ongunstiger dan alle jaren tevoren. Men zal een woning zal in dit jaar moeten worden af in 1955 weer met nieuwboutv begonnen kun- woningen in de Trompstraat alleen zullen huidige positie niet langer duldbaar is. Op 4 Februari zal er eèn vóór- stel konlen tot instelling van een raadscommissie voor gezond heidszaken. De schooltandvêrzorging van Alkmaar wilde de wethóuder een Alkmaarse aangelegenheid doen blijven. Massale inenting tegen diphte- rie achtte hij onnodig. Het subsidie" voor het consul tatiebureau voor alcoholisme zal van 200.- op ƒ300.- worden ge bracht. Wethouder Hoytink legde er de nadruk op dat bij hêt beleid van Openbare Werken moet worden rekening gehouden met Alkmaar als woonstad en als handelscen trum van het gewest, en boven dien met de architectonische ge voeligheid van onze stad. Er moet daarnaast worden nagegaan welke plaats Alkmaar inneemt in de industriële sector. De nood zakelijke uitbreiding van het stadhuis zal zo spoedig mogelijk worden voorbereid onder leiding van een bekwaam architect. Er zal een brandvrije kluis komen en er moet nodig een nieuwe vloerbedekking komen voor de werkvoofzieningsrègèlimg dé hoogste lonen werden toegepast, kon hij vrijwel bevestigend be antwoorden; een grote en goede sociale werkplaats achtte hij noodzakelijk en hij zou alles doen om die zo spoedig mogelijk te Weth. Venneker (K.V.P.) verwezenlijken; de subsidies aan de beide bejaardencentra waren berekend naar de onkosten van deze, zodat de subsidies in ver houding daarmee, gelijk waren. Het verzoek van de heer v. d. Borden (Oh. U.) en de heer Wiese (P.v.d.A.) om een opvang centrum voor gezinnen, die op straat werden gezet, moest hij van de hand wijzen. Zeker ge loofde de wethouder, dat het in gebruik nemen van een school lokaal voor dit doel op de nodige weerstand, zou stuiten. Het speet de heer Venneker overigens, dat in de Memorie van Antwoord het woord „a-sociale gezinnen" was gebruikt, want hij geloofde niet, dat er in Alkmaar dergelijke gezinnen wonen. Ten aanzien van de verhoging van de steunnormen nu de prijzen voor consumptie-artikelen vrij waren gegeven kon hij geen enkele toezegging doen, maar hij beloofde dat dit met Maatschappelijk Hulpbetoon ern stig zal worden overwogen. Dit zelfde gold ook het verstrekken van extra kolengeld, indien de koude zou blijven aanhouden. En met de bovenvermelde wei nig hoopvolle, woorden, besloot wethouder Venneker zijn rede. Oud schoolrapport voldoet Hiervoor was het de wethou der van onderwijs, de heer Hols- muller geweest, die in een ver dedigend hetoog zijn beleid uit eenzette. Het bezwaar van mej. Kamphuijs tegen de oprichting van een schoolbioscoop, kon hij niet delen. Hij geloofde, dat het Weth. Holsmuller (V.V.D.) geen nieuw schoolrapport. Zaterdag 30 Januari t GULDEN VLIES: „Ahoy" door de Halter, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: 2.30 uur: Ned. Lawn Tennis Bond. 8 uur Bovenzaal: Vervoerders org. Albo. Benedenzaal: Feestavond Povay 8uur. CAFE TOM: Vergadering van Landeigenaren 2.30 uur. Jubileumviering K.K. Grafische Bond 7.30 uur. KINHEIM: Kringvergadering RK Bond van het Gezin, 2.30 uur. OUDEGRACHT 7 uur: Gecostu- meerd schaatsen. KUNSTZAAL K.C.B. Bergen: Ex positie „Prestatie en Contra prestatie", 4 uur. Bioscopen: REX: „Bekentenis ener Liefde" 18 jaar. HARMONIE: „Berlijn". 18 jaar. VICTORIA: „The Snows of Kili manjaro", 18 jaar. CINEMA: „Dwars door de Vuur linies", 14 jaar. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur. Rex ook om 2.30 uur. HOEK WILHELMINALAAN: Ka pelwagen Oostpriesterhulp. Zondag 31 Januari t GULDEN VLIES: „Ahoy" door de Haliter. 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Dansorkest Tonny Bakkenes 7.30 uur. BIOSCOPEN: als Zaterdag. Voor stellingen: 2—4.30—7—9.30 uur". iJSBAAN HEILOO: Het gehele weekeinde geopend. Doktersdiensten: ALKMAAR: J. Lourens, Oude gracht 295, tel. 2892. RK. Westerkamp. Emmastraat T 93, tel. 4357. HEILOO. LIMMEN en AKER SLOOT: Dr. D. W. L. Hoekstra, Kennemerstraatweg 380, tel 3480. DE RIJP. BEEMSTER en SCHERMER: J. G. Wegdam, De Rijp, telk. K 2997—455. RETRAITEHUIS BERGEN: 2 tot 5 Fabruari: L.T.B. 6 en 7 Febr.: K.A.B. Jongeren weekeinde. Waterstanden: ZONDAG: Hoog water 3.05 uur beheersvorm van het ziekenhuis 15.50 uur. is allang in voorbereiding. Wat Laag water 9.30 uur en 22.20 u. de bestemming van de Zweedse MAANDAG: Hoog water 4.35 uur paviljoens aangaat, de gedach- en 17.00 uur. ten gaan inderdaad in de richting Laagwater 10.45 uur en 23.30 u. van de chronisch zieken. inderdaad noodzakelijk was de jeugd het onderscheid tussen een goede en minder goede film bij te brengen, ook in een bioscoop. Ten aanzien van de speelgele- genheden beloofde hij, dat hier aan d.e nodige aandacht zal wor den besteed. Voor de heer Bak ker (P.v.d.A.) was hij minder mild, al geloofde hij, dat het „tussen hen" wal in het reine zou komen. Voor een nieuw school rapport met opmerkingen als „zwak", „goed", „slecht" e.d., zoals op een van de scholen was gebruikt, voelde hij niets. Over het aanstellen van een sociaal- paedagoog kon hij niets zeggen, omdat deze kwestie eerst behoor lijk onderzocht diende te wor den; met het verzoek van de heer Bakker, om het muziekonderwijs op de scholen te stimuleren kon hij het eens zijn. Wanneer mocht blijken, dat de aanschaf van een nieuwe naaimachine voor de openbare U.L.O. noodzakelijk is, zal hiertoe worden overgegaan en wanneer eenzelfde noodzakelijk heid mooht blijken ten aanzien van een verhoging van de bij drage aan de scholen voor koken en aanverwante zaken, zal ook deze verhoging worden verstrekt. Centraal Ziekenhuis eist uitbreiding De volksgezondheid was het terrein van wethouder Hoytink, die definitieve maatregelen ter uitbreiding van het Centraal Ziekenhuis, dat hij een streek ziekenhuis noemde, dringend noodzakelijk achtte. Een nieuwe Weth. Hoijtiok (Prot. Chr.) .zedelijke gezondheid vóór bouwvolume. Alkmaar moet woonstad blijven Alkmaar moet woonstad blij ven, een graag bewoonde stad, en de trek naar Bergen en Hei- loo moeten wij tegen gaan, aldus de wethouder. Dat vraagt be langrijke investeringen. De uit breidingsplannen in onderdelen moeten de aandacht hebben. Het bouwvolume is een moeilijk punt. Bij de woningbouwpolitiek moeten we echter voorop stellen dat wij ons niet door subjectieve overwegingen laten leiden tot devaluatie van de woningbouw. De heer Hoytink maande dan ook tot voorzichtigheid. Er zullen voor goede woningen hogere huren moeten worden betaald. Daaraan zal men moeten wen nen. Hij meende dat de Alk maarse woningbouw de toets der eritiek kan dóórstaan. Huurwoningen voor middenstand gevraagd Zonder hoogbouw komen we niet uit de problemen. De wo ningwetwoningen moeten door de bouwverenigingen worden ge bouwd. Daarnaast moet verant woorde particuliere bouw worden gestimuleerd. De bouwkas der Noord-Nederlandse Gemeenten krijgt onze steun. Wij willen ook andere bouwkassen steunen, maar wanneer behaalde richt lijnen in acht genomen en be paalde garanties gegeven wor den, aldus de wethouder. Hij zag graag dat er ook mid denstands-huurwoningen zouden worden gebouwd. Het aantal beschikbare wonin gen van 1954 tot 1956 is 199. De wethouder noemde dit aantal ge ring, maar niet onbillijk. Het college rekent op een migratie voorschot van 150 woningen. Dat maakt tezamen 349 woningen. 70 daarvan komt aan de wo ningbouwverenigingen, 20 is voor de particuliere bouw en ALKMAAR Voordat gisterenmiddag de behandeling van de Alkmaarse gemeentebegroting werd voortgezet, las de burge meester, Mr. Dr. Wytema, een telegram voor van de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen, waarin deze protesteerden tegen de z.g.n. gasloze uren. Het was gebleken, dat verschillende bedrijven hierdoor in grote moeilijkheden geraakten. Mevr. Holamüller-Teengs (WD) sloot zich bij dit protest aan en wees eveneens op de bedrijven, die met dit euvel te kampen hebben. Zij vroeg wat B. en W. hiertegen dachten te doen. De bezwaren hiertegen waren wel tot alle fracties doorgedrongen, want ook de heer Knuistingh Neven (CPN) .benadrukte de ontstemming, die in de stad heerste over deze maatregel. En ook hij vroeg naar de maatregelen, die B. en> W. dachten te nemen en hoe men dit euvel in de toekomst wilde voorkomen. De heer Coerts (PvdA) wees op een hotel in de stad, dat geheel door gas werd verwarmd en hij voegde daaraan toe, dat de koolgasovens te spoedig waren afgebroken. Dat er veel mensen gedupeerd worden door deze handelwijze wenste ook de heer Vleugel (KVP) nog eens te onderstrepen. Niemand kon echter genoegen nemen met het antwoord van wethouder Leesberg, die de oorzaak daarvan toeschreef aan de oorlog, waardoor zowel het licht- als het gasbedrijf ten achter waren geraakt en. niet meer aan de vraag konden voldoen. Het liohtfoedrijf had zioh intussen hersteld, maar het gasbedrijf kon onmogelijk aan de heersende topvraag beantwoorden. Het was verboden om die oude gasovsns weer in gebruik te stellen. Dit topverbruik had men niet verwacht en het was hoofdzakelijk de vorst, die deze situatie had doen ontstaan. De raadsleden trokken dit echter in twijfel. Zij vonden het ■beschamend, dat nu, negen jaar pa de oorlog, de outillage van de gasfabriek nog niet aan een plotseling stijgen van het gas verbruik kon voldoen. Mevr. Holzmuller (VVD) vond het dan onverantwoord, dat men altijd het gasverbruik had gestimuleerd en dat nu bij de eerste de beste stijging van dit verbruik, de gasvoorziening „met de handen, in het haar" zat. „Die hele uiteenzetting van de wethouder", aldus de heer Knuistingh Neven „rooit kat noch varken". Hij vroeg zich af of het wel goed was geweest een N.V. Gasvoorziening Kop Noordholland te stichten en overigens trok hij de juistheid van het beleid van de gasfabriek ernstig in twijfel. Hierbij sloot zich ook de heer Coerts aan, die er nog aan toevoegde, dat deze toestand bewees, dat het bedrijf niet over voldoende reserves .beschikte. Ook hij vond het antwoord niet bevredigend. Het enige raadslid, dat de wethouder te hulp schoot, was de heer Zandbergen (KVP), die wees op de moeilijke omstandigheden, waaronder de gasfabriek steeds had gewerkt. Vjjf jaar lang was er geen gelegenheid voor uitbreiding geweest; daarna ontbraken de benodigde materialen. Wethouder Leesberg had hierna aan zijn eerste uiteenzetting niets meer toe te voegen. De zaak blijft zoals zij is: duister en onbevredigend. raadzaal. De oude dateert van 1913. Deze zaak zal worden ge bracht in het seniorenconvent en niet in de commissie van openbare werken. Verander Breedstraat van karakter Een geluidsinstallatie achtte de wethouder in de raadzaal niet nodig. Over de muziektuin is ernstig beraad gaande, dat spoe dig ten einde loopt. Een radicale oplossing is hier gewenst. Aan de Breedstraat kan de raad slechts het wegdek ver breden. Het zou de wethouder goed doen als het particulier ini tiatief deze centrumstraat eens in zijn voordeel van karakter zou doen veranderen. Het is mogelijk een deel van de Zaterdagmarkt erheen te verplaatsen en de heer Hoytink suggereerde de vestiging van zaken en winkels in de Breedstraat. Een urnenhal heeft in Alkmaar geen kans: crematie is nu een maal nog altij'd hij de wet ver boden. Dat middenstandswoningen bij een der woningbouwverenigingen waren ondergebracht, achtte de wethouder geenszins bezwaarliik. Restauratie van oude gebou wen heeft de aandacht. Volkstuinders zullen zoveel mogelijk tegemoet worden geko men. Met het besluit tot demping van de Sehelphoek en de Zan- dersbuurt heeft de raad zich in de nesten gebracht, zo zei de wethouder. Dijkgraaf en heem raden van de Uitwaterende Slui zen hebben ook iets te zeggen en het vraagstuk dat de dertig woonschepen bieden vindt geen oplossing. Zodra die oplossing er is, zal er gedempt worden. Voorberei dingen tot uitvoering van het raadsbesluit worden getroffen. Advertentie rvqop maait ovcn uuaRD.-ciGamDmp (Advertentie) 10 wordt in reserve gehouden voor diverse doeleinden, b.v. voor moeilijk plaatsbare gezinnen. Kans in vrije sector Het college beraadt zich óver een plan om een oplossing te zoe ken voor het woningprobleem in de vrije sector. Daarvoor is geen bouwvolume nodig. Wethouder 'Hoytink vroeg de raad het be langrijke offer, dat dit plan straks zal vragen, te brengen. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden dat het college alles doet pm het bouwvolume omhoog te krijgen. De heer Hoytink aohtte het van het grootste belang, dat zij, die buiten Alkmaar in industrie plaatsen werken, in hun eigen ■vertrouwde millieu kunnen blij ven wonen. Dit met het oog op de grote zedelijke gevaren die het uit een vertrouwd millieu verhuizen naar een industrie-centrum met zich brengt. Het offer aan bouwvolu me moet daarvoor worden ge bracht. De hier gevestigde industrieën worden zoveel mogelijk met wo ningen geholpen. Het riolerings plan moet met spoed worden voorbereid en ook de krotoprui ming eist de aandacht. Een bespoedigde afwerking van de Velser tunnel zal Alkmaar zeer ten goede komen, wat de in dustrialisatie betreft. We gaan rustig door, aldus de wethouder, met pogen industrieën aan te trekken, zónder oneerlijke con currentie. Fritz Conijn-straat Het college heeft besloten een der Alkmaarse straten te vernoe men naar Fritz Conijn, om in hem heel de illegaliteit te eren. Tenslotte verdedigde de heer Hóytink een tweetal voorstellen waarover in het college een meer derheid" en een minderheid be staan: het geven van een subsi die van f 50.aan de bond te gen het vloeken, die de vloek- gewoonte 'bestrijdt en het verstrekken van een subsidie ten behoeve van de militaire tehui zen. Met een fiere beginselver klaring besloot wethouder Hoy tink zijn betoog. Afschrijven noodzakelijk Naar aanleiding van het voor stel tot afschaffing van de retri buties voor het hebben van gas buizen en kabels in gemeente grond door de gemeente liehtbe- drijven, gaf wethouder Leesberg, een kort college in de leer der vervangingswaarde, een leer die evenwel bij de lichtbedriiven niet toe te passen valt, omdat zij zou leiden tot een catastrophale Weth. Leesberg. (K.V.P.) .tóch de gaspoól verhoging van de tarieven. Er moet echter redelijk worden af geschreven, anders komen we door de dure investeringen op den duur toch tot tariefsverho ging. De door de geleidelijke af schaffing der retributies vrijko mende gelden dienen voor extra afschrijving op de investeringen. De wethouder zette de noodzake lijkheid van de afschaffing der retributies uiteen. De Omval krijgt een gasver lichting. wanneer de bewoners bereid zijn gezamenlijk f 400 bij te dragen. Voor de volgende winter zal de verlichting van de Wilhelmi- nalaan tot aan de Prinses Julia- nalaan een feit zijn. De verlichting aan de Waag- toren noemde de wethouder zelf detonerend, maar hij trachtte het nut ervan aan te ionen en het belang ervan voor de markthan- dei. Een fraaiere verlichting zou z.i. te veel gaan 'kosten. De ver lichting van de Grote Kerk-klok achtte hij aan alle zijden vol doende. Gaspool levensvatbaar In verband met het feit dat 't zwembad angstig dicht hij 's wet houders portefeuille was gebracht wees de heer Leesberg op zijn zwaarbelaste taak. Voor het slachthuis had hij slechts woorden van lof. Sprekend over de N.V. Gasvoor ziening Kop Noord-Holland, deed wethouder Leesberg een beroep op .de raad, niet terug te komen op zijn eenstemmig besluit van 1951, 'waarbij deze N.V. is opge richt. Hii noemde het een dwaas heid thans een andere vorm te verlangen. Hij maakte duidelijk dat de N.V. levensvatbaarheid heeft. Vooral Alkmaar, zo zei hij behoeft zioh niet ongerust te ma ken, omdat alle investeringen lopen over de gemeente Alkmaar. ALKMAAR. Het blijkt, dat gedurende de strenge vorst nog steeds dieren niet opgeborgen worden. Vooral gedurende de nacht is dit onverantwoordelijk. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren doet een vriendelijk doch dringend beroep op alle veehouders, maatregelen te nemen.'Nabij de Voormeer lig gen 5 woerden en 18 eenden op het ijs in 't Kanaal. Neemt de eigenaar geen maatregelen, dan worden deze dieren in beslagge nomen met de gevolgen vandien. Zwervend aangetroffen in de omgeving van de Rippingstraat een cyperse poes. Kentekenen: witte borst, achterpoten en voor voeten wit. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. ALKMAAR. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten aan de Vrije Universiteit de heer M, H. Sohenkeveld, te Alkmaar. ALKMAAR. Ons bericht van gisteren betreffende het plaats bespreken voor de uitvoering van .Vondel" behoeft in zoverre ver- aetering, dat niet heden maar mórgen, Zondag 31 Januari, het plaatsbespreken zal plaats heb ben van 11 tot 13 uur aan het Gulden Vlies. ALKMAAR. De Alkmaarse schaakvereniging V.V.V. was de zer dagen op bezoek bij Schaak- maat in Noord-Scharwoude voor het spelen van een nederlaag wedstrijd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze ver eniging. De vereniging, die aan Schaakmat de grootste nederlaag toebrengt, ontvangt een fraaie beker. De uitslag 4%22% m het voordeel van V.V.V. was wel wat te geflatteerd, doordat Schaakmat enkele sterke krach ten moest vervangen door inval lers. Door de voorzitters van de bede verenigingen werden over en weer waarderende woorden gesproken. De uitslagen luidden: Schaakmat V.V.V. W. Haan-P. Seewald 10 W. Groot-E. Henzer 01 J. Levendig-N. Kwak 01 G. Keppel-C. Woutersen 01 J. Schelhaas-F. Hildema 01 G. Goudsblom-R. Pijning J. Kroon-A. v. d. Tak 0 1 G. v. Hout-P. Hoekstra 01 T. Scholtes-Ir G. F. Mol 0—1 C. Gutker-A. Tegel 10 J. Leegwater-J. de Ruiter P. Kloosterboer-A. Schaaps 01 B. Spaaij-mej. E. Bouwman 01 J. Krijgsman-Groenewoud 01 J. Ootgers-P. v. d. Struyes 01 H. de Joog-G. v. Breuk 01 J. Bakker-J. de Waal 01 J. Kamper-F. Faber 01 J. Bouwens-J. Schuurman 01 R. v. GulikJ. Bastiaanse A. Dirkmaat-T. Zanen A. Meinema-F. Bosch H. Schröer-J. de Wolf 01 G. Schröer-J. Bakker 01 S. Witsmeer-R. Zaal 0I J. Schuit-P. Genee 01 G. Vreeker-P. Obdam 01 Uitslag: 4%22% voor V.V.V. medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land plaatselijk enige sneeuw. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht matige tot strenge morgen overdag matige tot lichte vorst. (Ad veren tie) dat U bij aankoop van Gra- mofoonplaten een gratis abonnement kunt nemen op ons maandelijks huisorgaan? Mient 22, Alkmaar HEDENAVOND Schaatswedstrijden op de Oudegracht ALKMAAR. Wij vestigen nog eens de aandacht op de schaatswedstrijden, die voor he denavond zeven uur op de Oude gracht zijn georganiseerd door de Burger IJsclub. Voor jongens van 13 tot 17 jaar is er een wedstrijd in ge- costumeerd hardrijden, terwijl voor paren een wedstrijd in ge- oostumeerd schoonrijden is ge organiseerd. Ook niet-gecostu- meerden kunnen meedoen. Beide wedstrijden om fraaie prijzen voor prestaties en costuums. Nog tot hedenmiddag 5.00 uur kan men zich opgeven bij C. de Grand op het Waagplein. Rex ALKMAAR. Iets te Frans is het goed gespeelde filmwerk „Be kentenis ener Liefde". Het ver haal is niet bepaald verheffend en suggereert verschillende ma len een precaire scene. Er loopt door het leven van enkele spe lers een kwalijke draad, die niet wordt opgeheven door voorne mens, omdat van deze maar wei nig terechtkomt. Juist om de sug gesties, waarvan het scheve niet wordt tenietgedaan, moet voor deze film een zeer sterk voorbe houd in acht genomen worden. Harmonie Theater „BERLIJN" ALKMAAIR Berlijn, de stad van avontuur. Doch 't avontuur dat in deze Amerikaanse film wordt verhaald, is nogal triest. Het is de geschiedenis van een viertal verzetsstrijders, die in de veel omstreden stad Berlijn op de vlucht zijn. Bij een poging om hun gewonde kameraad Si mon te redden, wordt een Engels soldaat gedood. Ontgoocheld door de mededeling van een zijner kameraden, dat zijn meisje An na gedood is, geeft Simon zich aan de politie over en neemt de schuld op zich. Wanneer Anna hem echter in de gevangenis komt opzoeken, komt de drang naar de vrijheid naar voren. Hij ontvlucht uit de gevangenis en ofschoon hij steeds wordt opge- jaagd, weet hij na tal van avon turen en gesteund door Anna, na ©en wilde achtervolging de ware moordenaar en verrader te ontmaskeren. Een sterk gespeel de film, waarin de spanning een belangrijk element vormt. Aan deze film ging een goede documentaire over de Britse luchtvaart en over het probleem der ontheemden vooraf. Cinema Americain „DWARS DOOR DE VUURLINIES" ALKMAAR Na de door braak van de geallieerde legers in Normandië maakte Generaal Patton naam met de geweldige stootkracht van zijn tankdivisies. Dit bracht echter met zich mee, dat de bevoorradingstroepen het hoge tempo niet konden houden. De tanks kwamen zonder ben zine en munitie te staan en dit was het moment, waarop een speciaal transportcorps werd ge vormd, dat dag en nacht een on afgebroken keten van aanvoer- colonnes vormde. Het is het ver haal van deze mannen, die da gen achtereen achter het stuur zaten, zonder rust en zonder slaap. Een eenvoudig verhaal, zonder omslag. Men ziet de ke rels vechten tegen oververmoeid heid en slaap, men ziet persoon lijke haat en ook prachtige staal tjes van kameraadschap. De man nen tonen een uiterste kraChtsi- inspainning, om hun kameraden aap het front te helpen. Een tik keltje romantiek ontbreekt niet in deze overigens spannende film. Victoria ALKMAAR De film, die deze week in de Victoria draait is gebaseerd op een short story van Ernest Hemingway, waarin de manier van schrijven, die Hemingway eigen is, duidelijk naar voren komt. Zijn zoeken en de voortdurende onrust die in hem leeft, kenmerkt ook de hoofdpersoon van deze film. Zijn leven is volkomen gericht op het schrijven en zelft het stichten van een gezin komt niet bij hem op, wanneer hij zijn ware liefde ontmoet. Het verhaal is omweefd door een geheimzinnigheid, die op een zeker ogenblik toch wel te doorgronden is en voldoende suggestief blijkt om in de film iets statisch toe te laten. Zwer vend slijt hij zijn leven, op een zwerftocht ook komt het einde van dat leven in zicht. De min of meer goede afloop schenkt voldoening, omdat deze niet zo zoet is en niet de indruk wekt, dat er gedurende het hele ver haal naar gezocht is, wat met de meeste films het geval is, Maar daarom draagt deze film te veel het stempel van de Hemingway- sfeer. ALKMAAR. Het wereld nieuws is deze week buitenge woon interessant. Er is een uit stekende reportage van de sneeuwstormen in Zweden en van de tewaterlating van de eerste atoomonderzeeer. waarbij de dooppleohti'gheden werden verricht door mevrouw Eisenho wer. Indrukwekkend was de ver slaggeving van de vrijlating van de anti-communistische gevange nen, die verder worden getran sporteerd naar Formosa. De keu ken voor de toekomst zal veel idealen voor de huisvrouwen ver bergen, terwijl de vlotte repor tage van de wereldkampioen schappen schaatsen een schrille maar prettig aandoende tegen stelling vormen tot de sombere sfeer rondom de conferentie te Berlijn. Het Nederlands Nieuws bestaat uit een voortreffelijke serie op namen van de rampgebieden van éen jaar geleden en van de hui dige toestand.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3