Noordhollanders in de kou SCHERMER9* Raad Oude JSiedorp Oogstdankdag gevierd in de Beemster Voert gasfabriekdirectie een onjuist beleid? Rum- en Cognacgroc Zaterdag 30 Januari 1954 Nieuwjaarsrede van de burgemeester; Staatssecretaris weet alles beter .„HERWONNEN LEVENSKRACHT" Film over tbc-bestrijding SCHAATSTOERTOCHT VAN 30 KILOMETER IJsclub S.I.S. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN Dammen Feestavond R.K. Zuivelbond Provinciale Centrale Noord-Holland van de K.Y.P. N.K.J.IÏ.-cabaret-revue „De Zevenklapper" GEMEENTERAAD HEILOO Burgerlijke Stand Sibajak vervoert 1020 emigranten Verbetering is uitgesloten! PROBAAT MIDDEL TEGEN DE KOUDE Gasgedachten I'auiiia 4 OUDE NIEDORP. De Nieuw jaarsrede van burgemeester Kalb heeft diyerse belangwekkende aspecten van de overwegend agrarisch ingestelde gemeente Oude Niedorp belicht, onder het motto dat de tijd van de „geruste landman" wel definitief afgelo pen is. Vooral in de grove tuin bouw is de toestand uitermate zorgelijk geworden, al heeft spr. nog hoop dat de nu ingevallen winter iets ten goede kan doen keren Hetgeen niet wegneemt, dat spr. de roepstem liet weer klinken dat alle tuinders er naar moeten streven om zo rationeel mogelijk te produceren. Wellicht dat grondverbetering en verka veling, waaromtrent dki eerste besprekingen geopend zijn, daar bij waardevolle hulpmiddelen kunnen zijn. Het rapport-ter Veen, dat o.m. de opheffing van Oude Niedorp bepleit, werd door spr. in strijd met de grondwet en ondemocra tisch geacht. Het verzorgings- peil in deze gemeente is zeer be hoorlijk al kan het in de toe komst worden opgevoerd.Wij zende op de komende nieuwe financiële regeling tussen Rijk en gemeenten uitte spr. de wens dat die regeling gunstiger zal zijn voor de kleine gemeenten. Overigens is de financiële toe stand van Oude Niedorp zeer be vredigend. Het aantal inwoners liep deels wegens emigratie en deels wegens vestiging elders als gevolg van de slechte uit komsten van de grove tuinbouw terug van 1611 tot 1582. Paraat Oudé Niedorp's brandweer bleek bij de weinige keren dat moest worden uitgerukt, paraat te zijn, terwijl enkele interne moeilijkheden werden opgelost. Overwogen wordt een nieuwe alarminstallatie aan 'te leggen. De straatverlichting voldoet thans aan redelijke eisen. Verder wordt aansluiting gezocht bij de schooltandartsendienst Bergen. Het schoolzwemmen wordt thans gesubsidieerd, maar tot dusverre is zwembad ,,'t Petje" te Zijde wind nog in gebreke gebleven om de noodzakelijke verbeterin gen aan te brengen. De woningbouw had een zeer bevredigend verloop, vooral dank zij de activiteit van particuliere bouwers. Ook voor de toewijzing voor de komende jaren hebben zich alweer gegadigden gemeld. Overwogen wordt om te 't Veld twee woningen van gemeentewe ge te zetten. Het aantal leerlin gen op de O.L. school nam iets toe tot 54. De nieuwe VGLO school voor meisjes te 't Veld voldoet in een zeer grote behoef te. De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Zijdewind, waar de raad zijn volledige medewer king aan gaf, is nu weldra vol tooid. De op initiatief van enke len georganiseerde Middenstands- beurs te 't Veld is dermate goed geslaagd dat wel op de ingeslagen weg wordt voortgegaan. Wat of de toekomst brengen zal? Alles is in Gods hand. Wanneer Hij ons wil zegenen, en allen werken voor aller welzijn zal 1954 een in alle opzichten gezegend jaar zijn voor Oude Niedorp. Teleurstelling De burgemeester van Haren karspel heeft bericht dat die ge meente géén verdere stappen zal doen om een goede straatver lichting te krijgen aan het Ver laat. Zo men weet leveren de meervoudige kruisingen van snel- verkeerswegen vooral bij avond grote gevaren op voor voetgan gers en wielrijders, doch de Prov. Waterstaat gaat alleen maar accoord met een heel dure ver lichting. Het verzoek van de stichting Gezinszorg Oude Niedorp om een subsidie per verzorgingsdag, alsmede om een voorschot van f 300, werd z.h.st. aangenomen. Ook de afdelingen van het Witte en Wit-Gele Kruis kregen de ge vraagde subsidies van f 1,50 per verzorgingsdag voor hun kraam- centra. Veilig Verkeer Schagen en omstreken werd bedacht met f 52,78 t.b.v. de schoolverkeers- examens. Vier van de thans zit tende leden van de commissie voor woonruimte werden herbe noemd, doch wegens de veelvul dige afwezigheid van dr Sehreu- der werd diens eventuele herbe noeming nog aangehouden voor nader beraad. Elias weet het beter Kleingeestige bemoeizucht noem de wethouder v. Zoonen de be slissing van de Staatssecretaris van Economische Zaken op het raadsbesluit van Oude Niedorp om in die gemeente de winkels 's avonds het gehele jaar door tot 7 uur open te houden, en de winkels in het dorp Oude Nie dorp in verband met de grote drukte die het zwembad geeft, toe te staan op een aantal Zondagen in de zomer geopend te zijn. De raad heeft hiertoe besloten in overeenstemming met het advies van de Kamer van Koophandel. Spr. herinnerde zich een blijspel van mr Elias, die altijd alles beter wist. Hier is persé geen sprake van een blij spel, maar wel van een Elias die vanuit Den Haag alles beter schijnt te weten dan de mensen die het kunnen weten. Spj\ ver enigde zich tenslotte noodge dwongen met de door de Staats secretaris gewijzigde winkelslui tingsverordening, onder fel pro test tegen de verregaande klein zielige bemoeizucht van Den Haag in interne gemeentelijke aange legenheden. De heer Tromp vroeg zich eveneens af wie het nu eigenlijk beter wist. Laat die Staatssecretaris hier dan eerst komen kijken, voordat hij aldus het recht van de gemeente, om zélf een winkelsluitingsverorde ning in overleg met de K.v.K. vast te stellen, torpedeert. Bur gemeester Kalb vestigde er de aandacht op dat de winkeliers te Oüde Niedorp Zondags een kraam of tentje op straat mogen zetten, terwijl gedurende de maanden April tot en met September in de week de winkels wel tot 7 uur geopend mogen zijn. Het landbouwverloi' voor de leerlingen van de lagere scholen werd vervolgens in overleg met de Inspecteur en het onderwij zend personeel in plaats van 1 tot 15 Juni gesteld op 7 tot 21 Juli. Uit de berekening van de vergoeding voor de R.K. Meis jesschool te 't Veld is gebleken dat de gemeente nog f 3269.77 moet uitkeren, oi f 66,19 per leerling. Dat betekent dus dat de uitkerinn Der leerling gedu rende de afgelopen 5 jaren tel kens plm. f 12 te laag is geweest. De voorschotten voor het komen de jaar zullen nu bedragen voor L.O. f 31,10 per leerling en voor VGLO f 33,per leerling. Ten behoeve van de ambtena ren werd een ziektekostenrege ling, een wijziging van het amb tenarenreglement, een 5 pet sa larisverhoging en een verzach ting van de klassificatieaftrek ingevoerd. Ook verenigde de raad zich nog met een aanvullende bijdrage voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, alsmede voor de uitbreiding van de straat verlichting te Moerbeek en Zui- derbuurt. De heer Tromp vond die uitbreiding prachtig, maar de slechte controle op het bestaande straatverlichtingsnet diep treurig. Tussen Blokhuizen en de Weel branden 9 van de 14 lantaarns niet en niemand blijkt daar wat aan te doen Voorzitter zegde toe dat hij hét P.E.N. om beter controle en sneller voorziening zal vragen. Een subsidieaanvrage van de R.K. Bibliotheek te 't Veld werd in handen van B. en W. gesteld voor nader rapport. Tenslotte bracht burgemeester Kalb de raadsleden en vele in gezetenen dank voor de bloem stukken en andere attenties, ter gelegenheid van de geboorte van zijn zoon ontvangen. LANGEDIJK. De plaatselij ke afdeling van „Herwonnen Le venskracht" organiseerde Vrij dagavond 'n propaganda-avond over de T.B.C.-bestrijding. Door de heer A. Schipper werd de avond geopend met de medede ling dat een donateursactie het totaal aantal donateurs op 275 gebracht heeft. Hierna werd door de heer Holleniberg een film ver toond over de T.B.C.-bestrijding. Sedert Robert Kooh in 1882 de verwekker van de ziekte, de Tu berculose bacil ontdekte, heeft de bestrijding van deze volksziekte 'n grote vluoht genomen. Spe ciaal werd de bestrijdingsme- thoden toegepast in het sanato rium „Berg en Bosch" te Biltho- ven vertoond. In de pauze sprak de heer Hol leniberg een propagandistisch woord voor Herwonnen Levens kracht. Deze instelling van de K.A.B. bestaat thans 40 jaar. In 1920 werd het eerste sanatorium gebouwd te Apeldoorn terwjjl in 1933 het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven werd vol tooid. Naast de zorg voor de pa tiënten in het sanatorium wordt thans per jaar aan 6500 patiënten, van versterkende middelen etc. die thuis worden verpleegd, een bijdrage gegeven in de kosten Ooik aan het uitzenden van moe ders naar rustoorden wordt aan dacht geschonken. Nu de bestrij ding van de tuberculose niet meer zo dringend is als 20 jaar terug heeft Herwonnen Levenskracht ook haar aandacht gevestigd op de bestrijding van de rheumatiek, thans volksvijand no. 1. Spr. bradht dank aan de dona teurs die door hun bijdrage van 25 cent per maand de instelling helpen bij de bestrijding van deze ziekte. Verschillende aanwezigen ga ven zich in de pauze op als dona teur, waardoor de geldmiddelen maandelijks weer worden ver sterkt. Na de pauze werden nog ver toond de film „De houtslepers", 'n documentaire film uit het Oostenrijkse Hoogland en de film „In het hol van de leeuw", 'n lachfilm. Rest ons nog te vermelden dat de zaal goed bezet was. Speciaal de heer Hoillenberg. die de laat ste paar avonden op moest tre den voor half gevulde zalen, stelde dit op hoge prijs. Onder de aanwezigen bevonden zich pastoor Clarys en kapelaan Her mes, de geestelijk adviseur van de K.A.B. BEEMSTER Woensdag j.l. werd in de parochie van de H. Johannes de Doper de Oogst dankdag gevierd, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de LTB. Dinsdagavond reeds wa ren de gaven van de akker aan de pastorie bezorgd en bruidjes traden er Woensdagochtend van de sacristie uit mee naar voren. Pastoor van Leipzig droeg de plechtige H. Mis van dankbaar heid op. In de zaal van de heer van Etten werd des avonds de feest viering op profaan terrein voort gezet. De voorzitter, de heer C. J. van Baai' mocht hier zijn be groeting richten tot een geheel gevulde zaal. Pastoor van Leip zig was hier ook aanwezig, als mede de beide hoofdbestuursle den, de heren v.d. Bos en Peraer; voorts kapelaan Douwes, het be stuur van St. Deus Dedit en van de Middenstandsvereniging. De LTJ ontbrak niet op het appèl, evenmin als de toneelvereniging St, Paulus, de heer Jn. Mooy, die traditiegetrouw de muzikale om lijsting verzorgde en de toneel vereniging St. Bavo uit Ursem, NW. NIEDORP Maandag middag' om 2 uur begint de 30 k.m. lange toertocht welke ge organiseerd wordt door de samen werkende ijsclubs van Aarts woud. Langereis .Nieuwe Niedorp en Winkel onder auspiciën van de Ijsbond Hollands Noorder kwartier, district Nw. Niedorp. Start en finish op de Rijd. Route: Rijd, Verlaat, Langereis, Ring- sloot, gemaal Aartswoud, Groet- kanaal, Kolhorn, de Rijd, Wie deze tocht uitrijdt, ontvangt een insigne. WARMENHUIZEN Naar wij vernemen wordt de ijsbaan te Warmenhuizen vandaag ge opend; het ijs is prachtig en spijkerhard. Zondag a.s. is er mu ziek op de baan, zodat ieder met muziek van de schaatssport kan genieten. Dinsdag worden er langebaan- wedstrijden gehouden om de SIS-böker. Start om 11 uur. Aanmelding voor deze wedstrijd bij een van de bestuursleden. WARMENHUIZEN Om het kampioenschap van Warmenhui zen werden in café Pronk de wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten Mart Pronk 100 65 19 19 3.42 Nic. Pronk 190 190 19 40 10.00 M. de Groot 200 200 18 49 11.11 H Mosch 90 34 18 11 1.88 Th. Smit 100 100 18 21 5.55 W. Hoogeb 210 199 18 30 11.05 Jn. Kuiper 120 112 22 38 5.09 Jac. Meijer 90 90 22 16 4.09 H. Pronk 90 62 25 16 2.48 Jn. Slikker 170 170'25 34 6.80 Mats de Groot 200 200 14 59 14.28 Nic. Pronk 190 123 14 38 8.78 Jac. Swan 130 92 21 14 4.38 H. Pronk 90 90 21 12 4.28 H. Mosch 90 62 22 16 2.81 A. Dekker 130 130 22 30 5.90 Jac. Meyer 90 71 18 12 3.94 Mats Pronk 100 100 18 20 5.55 A Dekker 130 130 18 18 7.22 W. Hoogeb. 210 205 18 48 11.38 Dinsdag a.s. worden in café Slikker de wedstrijden voortge zet. die zelf actief zou optreden. Pastoor van Leipzig hield een boeiende inleiding over het ont staan en de groei van de Beem ster, waarin ook aandacht ge schonken werd aan de ramp spoeden, die de drooglegging ge troffen hebben. Ook het katho lieke leven werd uitvoerig be sproken. St. Bavo kwam vervolgens voor het voetlicht met „De fa milie Loberig". Er werd onder de vaardige regie van de heer Oude- jans vlot en met verve gespeeld. De verwachtingen, die over dit gezelschap waren gewekt, wer den niet beschaamd. Tot slot werd uit volle borst onder lei ding van mevr. RuiterHogen- dij'k hef Beemster-lied gezongen. NW. NIEDORP De damclub DOD heeft in een onderlinge wedstrijd tegen Waarland met 137 gewonnen. De resultaten waren als volgt: J. ScharmaG.v.d. Heyde 02; C. v.d. Heyde—C Sterk 1—1; G. Borst—A. Olie 02; J. Koik— Fr. Liefhebber 2—0. G. Jonker N. Kroon 02; N. BoonJ. Groot 02; W. SpaanP. Bos sen 20; N. VolkersP. War- naar 2—0; J. JansenM. Bou- ker 02; C. SmitA. de Wit 0—2. LUTJEWINKEL De R.K. Zuivelbond hield deze week in zaal Kramer een feesitvergade- ring voor de leden met hun da mes. Voorzitter J. Bes hield een korte inleiding over de oprich ting,* noodzaak en doel van de Zuivelbond, alsmede over de on dernemingsraden en de P.B.O. waarhij hij de aanwezigen op wekte om actief lid te zijn, en het bestuur bij zijn werkzaam heden bij te staan. De gehouden leden wervingsactie mag zeer goed geslaagd genoemd worden, aldus de voorzitter; 9 nieuwe le den konden worden ingeschre- ven. Verslag werd uitgebracht door de afgevaardigde naar het jubi leum-congres. Hierna ging men over tot de vrolijke noot van de vergadering. Voor deze avond was een humorist uitgenodigd, die met schetsjes en accordeon- muziek de feeststemming bracht. Ook de heren bleven niet ach ter; zangstukjes en schetsjes wer den door hen ten gehore ge bracht. De stemming kwam er goed in. zodat het reeds laat was voordat men over naar huis gaan dacht. De Zuivelbond mag op een goed geslaagde avond te rugzien. Damlusl kampioen ZUID-SCHARWOUDE. Even als drie jaar geleden heeft de plaatselijke damclub weer de bo venste plaats van de le klasse N.H.N.K. weten te veroveren. Dit houdt in, dat Damlust andermaal gerechtigd is, om aan het Kam pioenschap van Noordholland le klas deel te nemen. Hiertoe heeft zij de strijd aan te binden met de kampioenen van de districten Kennemerland, Amsterdam en de Zaanstreek. De winnaar van deze strijd komt het volgende seizoen in de .hoofdklasse uit. Een plaats in de hoofdklasse betekent name lijk voor de clubs uit de kop van Noordholland, het in contact ko men met sterkere spelers, het welk een gunstige 'beïnvloeding van het spelpeil 'kan betekenen. (vervolg van pagina 1) verscheidene amendementen in gediend door de Kringen, welke in een geanimeerde gedachten- wisseling van ruim twee uur werden afgehandeld en in ver schillende gevallen tot wijzigin gen, aanvullingen en venbeterin gen leidden. Het program is daar na goedgekeurd, met voorbehoud van enige formuleringen, welke door een kleine commissie, be staande uit de voorzitter, de se cretaris en drs. v. d. Donk zullen worden vastgesteld. In het begin van de vergadering werd, op voorstel van het bestuur, beslo ten, een telegram van gelukwens te zenden aan de nieuwe Partij voorzitter, met de belofte, dat men, zich gaarne onder zijn lei ding stellend, alle krachten zal inspannen om de partij bij de komende Statenverkiezingen tot een klinkende overwinning te voeren. De bijzondere aandacht werd, vanwege de Propaganda- leiding, gevraagd voor de grote bijeenkomst op Tweede Paasdag (Maandag 19 April) door de drie Kringen gemeenschappelijk in „Bellevue" te Amsterdam te hou den. Als sprekers zullen o.a. op treden de heer J. A. Middelhuis, voorzitter yan de K.A.B., Theo van Steen, uit Arnhem en een der lijstaanvoerders. Enige K.R.O ensembles zullen medewerken en een volksdansgroep uit Westfries land. De gedachte om één gemeen schappelijke lijstaanvoerder aan te wijzen, moest om technische redenen worden prijsgegeven. HBERHUGOWAARD-ZUID. Er is de laatste tijd nog al ge schreven over „De Zevenklap pers". Dit gezelschap van de N.K J.B. verzorgt in de parochies van het district Alkmaar-Oost een zeer goed cabaretprogramma en met groot succes. In Heerhugo- waard heeft men de parochies van de Heilige Familie en Heilig Hart bezocht en degenen die zo'n avond hebben medegemaakt wa ren vol lof. A.s. Zondag. 31 Januari, komen „De Zevenklappers" in de grote zaal van de heer T. H. v. d. Hei ligenberg te Heer'hugowaard- Zuid en de parochianen van Sint Dionysius kennende, zal het daar Zondagavond in café „Halfweg" druk zijn. HEILOO. In de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad (waarvan een uitvoe riger verslag om technische rede nen tot de volgende editie moet wachten) heeft burgemeester Kalff in zijn nieuwjaarsrede o.a. opgemerkt, dat er te weinig poli tiepersoneel is, zodat hij als hoofd der politie de verantwoor delijkheid bijna niet meer kan dragen De kermis werd gesteld op 27, 28 en 29 Juni. Hoewel B. en W. voorstelden da gronden van de vuilnisbelt te verkopen, besloot de Raad na heel wat discussie, daarop niet in te gaan. De heer Tompson bracht een plan ter sprake tot restauratie van de oude boerderij in plan-West. Dit zal ongeveer f 30.000 vragen in dien de gemeente de grond (waar de f12.000!) schenkt en f 10.000 subsidie geeft, -waarna de heer T. een oplosing zal zoeken voor de rest. Er kwamen verschillen de bezwaren en er werd geen toezegging gedaan, hoewel de heer Tompson de plannen in de komende maanden nader zal uit werken. HEILOO. Geboren: Peter, zv P. Keuris en Aagje J. Klopper. Marianne Jeanne, dv H. H. Beek en H. L. J. Jansen. Jacobus Jo hannes, zv J. IJ. Baltus en H. de Vries. Ondertrouwd: Reinaldus Ma- rit van Eist en Margaretha Kor- ver. Johannes Simon Duin en Anna Johanna van der Steen. Overleden: Comelis van den Hoek, oud 80 j„ gehuwd met Antje Zegers. Neeltje van Maar- leveld, oud 73 j„ weduwe van Klaas Salomons. Jacob van der Wolff, oud 80 j„ gehuwd met Jansje Metselaar. Jan Geert Schultz, oud 79 j., gehuwd met Jannetje Wagenaar, overleden te Haarlem. Jozephine Helena Ca rolina Meijer, oud 79 jaren, ge huwd geweest met Jan Brouwer. J\aar Australië ROTTERDAM, 29 Jan. Het m.s. ,-,Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal op Dinsdag 2 Februari a.s. met het record-aan tal van 1020 emigranten uit Rot terdam via het Suez-kanaal naar Australië vertrekken. Het grootste gezin op deze reis, emigrerend onder het bekende „Pater Maas-schema" is dat van de fabrieksarbeider T. H. Smol ders uit Riethoven, die met vrouw en 13 kinderen van 1 tot 13 jaar naar Melbourne vertrekt. Mevrouw B. B. Vliegendehond uit Heer Heer Hugowaard, wier man reeds eerder emigreerde, vaart (en niet: vliegt) deze met haar tien kinderen achterna. De oudste passagier is ditmaal üp 70-jarige heer W. G. Bakker, uit Den Burg, op Texel, die als reden van zijn reis „vacantie" heeft opgegeven. Het oudste echt paar op deze reis wordt gevormd door de heer en mevrouw J. v. d. Doorn uit Den Haag, resp. 68 en 63 jaar oud, die hun kinderen in Australië gaan bezoeken. Voor de geestelijke verzorging der katholieke emigranten gedu rende de reis is aan boord Pater ■J. R. H. M. Loeff, uit VaLkens- waard, die over ongeveer een half jaar naar Nederland terugkomt. Als voorlichtingsambtenaar na mens de Ned. regering maakt de heer C. II. P. Sehraven van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Venlo, de reis mee. (Van onze verslaggever) ALKMAAR De buitengewoon strenge vorst van de laatste dagen heeft op de Gasfabriek in Alkmaar, die bijna de gehele kop van Noord-Holland van gas voorziet, een koortsachtige spanning veroor zaakt. De arbeiders werken onder hoogspanning, de telefoons ratelen aan een stuk door en directeur Westdorp put zich voortdurend uit in verontschuldigingen en hoopscheppende woorden tegenover kla gende gasverbruikers. De bewoners van gebouwen en huizen, die aangewezen zjjn op verwarming door middel van gas, zien met angst en vreze een toestand van koude vertrekken en kleine arbeids prestaties tegemoet. De gashouders van alle plaatsen in het Noor derkwartier schreeuwen zonder ophouden om een vergroting van de toevoer, terwijl de gasdirigenten in Aikmaar radeloos met de handen in het haar rondlopen. Gemiddeld verlaat een hoeveel heid van ongeveer 70.000 m3 gas per etmaal de gasleiding in Alk maar. Door de onwennige kou echter is deze hoeveelheid aan merkelijk gestegen. Iedere Neder lander, heeft elk kacheltje en toestelletje, dat gas in warmte kan omzetten, voor de dag ge haald en het gevolg van de wed loop naar de gaskraan is ge weest, dat aan de bronnen in Alkmaar gezogen wordt als aan een sigaret, die als eerste sinds lange tijd tussen de lippen van een hartstochtelijk roker geklemd mag zijn. De vraag werd zo groot, dat rond de 100.000 m3 beschikbaar moest worden ge steld. Er is nog veel meer nodig, maar de reeds tot grote prestaties in staat zijnde machinerieën in de fabriek beletten een boven- mogelijke productie. Evenwel draaien ze op de rand van het bereikbare aantal toeren. Productieproces Het productieproces op de fa briek vormt een aaneenschake ling van verschillende processen. Van de Hoogovens wordt per et maal 50.000 m3 gas verkregen, waarop een zeer sterke druk staat. Om dit uit te buiten gaat een belangrijk deel hiervan on middellijk door naar Hoorn. De voorziening door de Hoogovens is bij lange na niet voldoende. Daar om produceert men in Alkmaar per etmaal nog ongeveer 30.000 m3 bij. Dit geschiedt met behulp van een watergastoestel, dat cokes en stoom als grondstoffen ge bruikt. De stoom wordt over gloeiende cokes geleidt, waarbij zich een scheikundige reactie voordoet. Dit detailproces levert een gas met een calorische waar de van 2600 per kubieke meter, terwijl deze waarde om geschikt te zijn voor gebruik 4200 calo rieën moet hebben. Om de waar de aan te vullen voegt men pro- paangas bij. Een tweede onderproces vindt plaats in een met olie gecarbu- leerd watergastoestel, waaruit blauwwatergas (genoemd naar de blauwe vlam) gehaald wordt. De te kleine calorische waarde wordt in dit geval verrijkt door gasolie, die op een hete vuurvaste steen gesproeid wordt en verdampt. Na kraking van de damp wordt deze vermengd met het blauw watergas. Zodoende produceert men 14.000 m3 per etmaal. Een derde wijze van gasproductie past men toe door middel van propaan, die in acht kleine tanks met een gezamenlijke inhoud van 23 ton en twee grote tanks van elk 24 ton opgeslagen is. Het propaan schiet met een spanning van 5 a 12 atmosfeer uit de tanks en wordt dan opgevangen om in spanning gereduceerd te worden. Via enkele meters komt het in de hoofdgasmeter, waar vermenging plaats vindt na op de gewenste calorische waarde gebracht te zijn. Gas in reserve? Op de gasfabriek moet steeds een behoorlijke reserve in acht genomen worden. Deze eist 100 pCt., maar ligt doorgaans iets lager. In deze dagen heeft menig een zich afgevraagd of de re servemachines niet in werking kunnen worden gesteld. Op onze informatie hiernaar verklaarde de directeur van de gasfabriek, dat dit eigenlijk uitgesloten is. Wan neer een der toestellen onklaar raakt, moet een reserve onmid- delijk gereed staan om in het proces ingeschakeld te worden. Bovendien moeten de machines voortdurend gecontroleerd en schoon gemaakt worden, zodat 'n inschakeling van alle machines niet mogelijk is. De noodtoestand van deze week kan volgens de directeur geen aanleiding zijn tot afwijkende maatregelen. De men sen zijn een beperking van gas- voorziening niet gewend. Het ge beurt meermalen, dat er een sto ring in het electriciteitsnet op treedt, waarop het publiek prac- tisch niet meer reageert. „Het publiek heeft jarenlang een goede service genoten en de eerste de beste keer, dat er iets misgaat, wordt er gemopperd tot en met", aldus de directeur. Controle op buitengemeenten Er bestaat onafgebroken een strenge controle op het verbruik in de buitengemeenten. Vooral in deze dagen ligt er voortdurend iemand „op de loer" bij de meter en zo gauw het verbruik even boven het normale komt, gaat er een telefoontje: „Stop die voorziening in jouw gemeente". Het is dan ook niet verwonder lijk, dat er honderden verbrui kers zijn, die op een gegeven ogenblik zonder gas zitten en zich klagend richten tot de directie, die, zoals gezegd, niet in staat schijnt in de onhoudbare toestand verandering te brengen. Er be staan plannen tot aanschaffing van een nieuw toestel, dat een capaciteit van 50.000 m3 per et maal heeft. Op het ogenblik zijn plannen echter nietszeggend en het is niet onwaarschijnlijk, dat bij het begin van het volgende jaar dit toestel pas in werking zal komen. Kook op gas en je krijgt geen eten! Het zijn niet alleen de ver bruikers, die klagen. Techni sche deskundigen laten zich over de toestand uit in onbedekte ter men. „Waarom propageert men sinds jaren het gebruik van gas, terwijl men feitelijk niet bij machte is in voldoende mate het gas te leveren?" Ook in de Alkmaarse gemeen teraad is een hartig woordje ge sproken. Zelfs het beleid van de directie werd daar in twijfel ge trokken. De directeur echter acht de gang van zaken volkomen verantwoord en ziet geen andere oplossing dan in een vèr door gevoerde medewerking van het publiek, die zou moeten bestaan uit zuinigheid en schikking naar de omstandigheden. Beunhazerij? Op de gasfabriek heeft men Hier zijn de veelbesproken gasmeters, waarop steeds het verbruik in alle gemeenten te zien is. De laatste dagen staat er voortdurend iemand bij om de „overschrijders" on middellijk te berispen. een stil vermoeden dat er veel gas verbruikt wordt door ka cheltjes en dergelijke, waarvan het bestaan niet bekend is aan de directie. In de zomermaanden wordt door toeristencentra als Bergen en Egmond ook zeer veel gas betrokken, waardoor men wel gewend is in hoog tempo te pro duceren. In andere winters, wel niet zo hevig als dit jaar, komen ook vriesweken voor, waarin de vraag stijgt tot een maximum, maar moeilijkheden van het hui dige formaat heeft men nog nooit te bestrijden gehad. Vandaar dat men gaat zoeken naar lekken in de afname, die niet eerder ge druppeld hebben. Het is toch on denkbaar, dat het aantal lekken zo groot is, d'at de gasvoorziening in een dergelijk kritiek stadium komt als de laatste dagen het ge val is geweest. De directeur zegt, dat hij zijn uiterste best doet, het publiek verwijt men hem een te kort aan inspanning en besef van het hopeloze van de toestand. Schuld afschuiven naar de Hoog ovens is uitgesloten, want in Vel- sen rollen jammerbrieven bin nen, niet alleen uit Alkmaar, maar ook uit grote steden als Amsterdam en Haarlem. De enige uitweg trachten de verbruikers te vinden in het rijk van de auto riteiten, die meer zullen moeten doen dan alleen maar in woorden teruggrijpen naar de oorlog, die toch al meer dan acht jaar achter ons ligt. Commentaar van de Hoogovens. Naar aanleiding van berichten over de invoering van gasloze uren in de kop van Noordholland, vernemen wij nader van de zijde van „Hoogovens" het volgende: „Voor de gaslevering door de Hoogovens worden tussen dit be drijf en de verschillende gasbe drijven langlopende contracten gesloten. De wederzijdse verplich tingen worden daarin beperkt tot een bepaalde maximum hoeveel heid per dag. Het meer benodigde gas, zogenaamd spitsgas, wordt door de gasbedrijven zelf gepro duceerd. In de thans heersende koude- periode wordt door Hoogovens niet alleen ten volle voldaan aan haar verplichtingen volgens deze gascontracten, doch zij levert zelfs aanzienlijk meer dan waar toe zij verplicht is. Wanneer dan ook in de kop van Noordholland thans de nood zaak is gevoeld gasloze uren in te voereji, rijst de vraag of de hoe veelheid gas, die van Hoogovens contractueel wordt ingekocht, niet groter had moeten worden ge steld". Advertentie ALKMAAR. De ontstane moeilijkheden in de gasvoorzie ning hebben omstandigheden ge schapen, die voor velen aanlei ding zijn tot het stellen van vra gen. Omstandigheden bovendien, die voor, verschillende bedrijven bezwaren met zich brengen, die niet kunnen worden opgelost door alleen een verklaring te geven van de oorzaak. En zelfs over de oorzaak kunnen (en zijn dan ook) zoveel beschouwingen worden gegeven, dat de waarheid niet meer van de fictie is te on derscheiden. Verschillende raads leden hebben daarom vragen ge steld maar het antwoord heeft geen van hen bevredigd. In tegen deel: het heeft de twijfel aan de juistheid van het beleid van de verantwoordelijke personen slechts doen toenemen; een twij fel, die mischien niet helemaal ongegrond is, zolang men nu negen jaar na de oorlog deze nog als oorzaak van deze toestand blijft aanwijzen. Er is een gezeg de, dat het karakteristieke van het regeren, de vooruitziende blik noemt. Indien dat waar is, dan is deze vooruitziende blik, juist waar het de gasvoorziening be treft, bedroevend slecht. Ons in ziens ligt de oorzaak minder in de oorlog, dan in het getoonde onvermogen om op korte termijn te kunnen voldoen aan de vraag En wanneer men deze vraag, dan een topvraag of topverbruik wenst te noemen, dan ligt de oor zaak daarvan eveneens bij de zelfde instantie, die jaren achter een de schone leuzen heeft ver kondigd, waarin het practische nut van het gas voor alle doelein den werd gepropageerd. Gashaar den, gaskachels en fornuizen en wat dies meer zij; die aan deze lokroep hebben gehoor gegeven wrijven zich nu de benige han den, nu de gasvoorziening wan kelt onder een zelf geforceerde maar niet onvoorziene overbelasting. Er zal weinig zijn, wat nu nog hiertegen is te doen. Men kan slechts hopen, dat het weer ten gunste van hen, die het gas be heren, zal omslaan en intussen verschillende veronderstellingen uiten. Veronderstellingen, die reeds door leden van de Raad naar voren zijn gebracht, en waarin wordt getwijfeld aan de juistheid van een N.V. als die van de Gasvoorziening Kop Noord Holland. Maar daarnaast kunnen we hopen, dat al het nodige zal wórden gedaan, om een herhaling van een (wan)toestand als deze te voorkomen. We kunnen het hopen, meer niet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4