Scherpe tegenaanval van het Westen in Berlijn Snelle opmars van de rode troepen in Indo-China Europa huivert voort in hevige koude Dulles herinnert Molotov aan diens daden van 1939 Stemmen hij volmacht wordt beperkt Dagblad voor *1 Alkmaar en omgeving De gezondheid van de H. Vader Zes maanden voor brandstichter Lange kolonnes kronkelenfel bestooktdoor het oerwoud Honderden dorpen geïsoleerd9 dodencijfer stijgt Scandinavië het warmst Eis tegen Ver. N.H. Dagbladen toegewezen V oedsel-luchtbrug naar Ameland Redactie „Salvo" over exerceren Wijziging Kieswet Geen doktersverklaring meer nodig NOORDflöLLAND^ Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 3 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13000 De toestand zou slechter worden VATICAANSTAD, 3 Febr. De bezorgdheid over Z. H. Pius de Twaalfde, zou volgens een be richt van Associated Press, steeds groter worden. Een Britse specialist, die wijlen koning George de zesde van En geland behandeld heeft, zou vol gens niet-officiële berichten ont boden zijn om te assisteren bij de behandeling van de H. Vader. Gevreesd wordt, dat de Paus langzaam verzwakt door een voortdurend hikken ten gevolge van de nerveuze maagaandoening en het vloeibaar dieet. Het blad „II Messagero" ver klaarde, dat de artsen van de Paus het er na een onderzoek over eens waren, dat hij zoveel mogelijk rust moet nemen. Zijn toestand zou „ernstiger zijn". De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank heeft gisteren uitspraak ge daan in de strafzaak tegen K. J. D. uit Zwaag. Hij werd wegens brandstichting, meermalen ge pleegd, o.a. in de veiling te Zwaag, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling aan de rege ring. GRONINGER COASTER IN AANVARING Hert Zweedse motorschip „Lag- no" (1900 ton) uit Stockholm en heit Nederlandse kustvaartuig „Cornelia B-l" van 498 ton uit Groningen zijn Dinsdag op de Elbe bij Cuxhaven in aanvaring geweest. Beide schepen liepen schade op. De „Cornelia B-l" heeft voor een onderzoek Bruns- büttel aangedaan, iamburg. BERLIJN, 2 Febr. De Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag op de conferentie van de Grote Vier verklaard, dat het Sovjetblok, geregeerd door één man, het werkelijke gevaar voor de wereldvrede is en niet de Westerse defen sieve alliantie. Dit was het antwoord van de Amerikaanse staatsman op de beschuldigingen van Molotov, dat de Westelijke mogendheden de oorlog bevorderen door te trachten Duitsland te verenigen binnen de familie van de Europese landen. In scherpe bewoordingen smeet Dulles Molotov de woorden die de laatste gesproken had na de verdeling van Polen in 1939 door de communisten en de nazi's, voor de voeten. Toentertijd, terwijl Moskou en Berlijn een naar buit begerig deelgenootschap hadden gesloten, noemde Molotov het voor de Westelijke landen niet alleen zinloos maar ook misdadig oorlog te voeren tegen Hitier. Dulles zei, dat Molotov, die op het ogenblik de motieven van het Westen voor de vrede tart, het nu net zo mis heeft als toen. Dulles vervolgde: „Misschien wil de heer Molo tov toegeven dat hij toen (in 1939) een fout maakte wij allen ma ken fouten. Dit feit moet ons er toe brengen niet zó te vertrouwen op ons oordeel, dat wij over de tafel beschuldigingen van misda dige bedoelingen slingeren". Dulles sneed daarna de Russi sche eisen aan voor Oost-Duitse communistische deelneming in alle onderhandelingen geheel Duitsland betreffende en ver- de "t.Lagncrid -klaarde, dat het communistische regiem in de Russische zone aan 18 millioen hulpelozen is opge legd. Bewijst het feit, dat een millioen Oost-Duitsers naar het Westen gevlucht zijn sedert de zogenaamde verkiezingen in de Oostelijke zone in 1950 niet ge noeg? Hij drong er bij Molotov op aan snel in te stemmen met vrije al gemene verkiezingen voor geheel Duitsland en een Duitse regering die werkelijk kan spreken voor geheel Duitsland. De aanval van Dulles 2400 woorden lang opende de twee de zitting van de conferentie, die op het ogeniblik gehouden wordt in de Russische ambassade met Dulles als voorzitter. Hij wordt beschouwd als de beginaanval van het Westen om na te gaan of Mo lotov van plan is te trachten tot enigerlei overeenstemming te ge raken over een aanvaardbaar Duits herenigingsplan. Na Dulles sprak Bidault, die verklaarde, dat zijn regering vier kant gekant is tegen het Russi sche plan voor Duitsland. Hij schoof in feite de duidelijke po ging van Molotov, om de geal lieerden van elkaar te halen, ter zijde en betoogde, dat het Russi sche voorstel het omgekeerde was van wat het voorgaf te zijn. Hij viel het bijna per paragraaf aan. Bidault was in zijn toespraak soms even scherp als Dulles voor hem geweest was, waarmee de solidariteit van het Westen inzake de Duitse kwestie geïllustreerd wordt en alle geruchten, dat Pa rijs zwak zou worden onder het offensief van Moskou om de con ferentie voor ineenstorting te be hoeden, van de baan zijn. In een korte verklaring, waar mee de zitting na ongeveer 4 uur besloten werd, caagde tenslott.' Eden Molotov uit precies te zeg gen wat zijn stf ndpunt is ovci de eenmaking van Duitsland door middel van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland als eer ste stap. SAIGON, 2 Febr. De 308ste keurdivisie bergtroepen der op standige Vietminh, ter sterkte van 12.000 man die gisteren Laos in het Noorden is- binnengevallen is de koninklijke hoofdstad Loe- ang Prabang na een snelle op mars reeds tot op honderd kilo meter genaderd. Franse jachtvliegtuigen en bom menwerpers hebben vandaag de lange Vietminh-kolonnes die zich door het oerwoud kronkelen zwaar bestookt. In verband met deze aanvallen trekken de rode Het aantal doden in Frankrijk als gevolg van de koude is Dinsdag gestegen tot zestien. Bij Le Mans viel een zwerver, die aan de oever van de rivier de Sarthe lag te slapen, in het water. Zijn lijk was bedekt met een dikke laag ijs, toen hij werd gevonden. Ook in Al giers maakte de koude een slachtoffer. In Marokko is veel sneeuw gevallen. De Franse regering heeft op alle prefecten in de provincies een beroep gedaan om mee te werken met gemeentelijke auto riteiten en particulieren in de „Operatie Daklozen" om zwer vers, bedelaars en slecht behuis- den aan een verwarmde verblijf plaats te helpen, teneinde hen voor doodvriezen te behoeden. In België heeft het koude weer in de afgelopen vier en twintig uur drie slachtoffers geëist. Twee vrouwen en een man bezweken op straat. In Zuid-Slavië zijn Dinsdag twee internationale treinen in de sneeuw vastgelopen, ongeveer veertig kilometer ten Westen van Belgrado. Het waren de* Oriënt Expres, van Parijs naar Istan bul, en de Tauern-expres, van Ostende naar Athene. Later op de dag konden zij worden be reikt door vier locomotieven. Twintig kilometer bij deze trei nen vandaan strandden de snel treinen van Serajewo en Zagreb naar Belgrado. Te La Brevine in de Zwitserse Jura daalde Dinsdag het kwik tot 27 graden onder nul. In Bazel tot 22 graden. De warm ste plaats in Zwitserland was Lugano, waar het slechts één graad vroor. In midden-Italië zijn honder den steden en dorpen door de sneeuw van buitenwereld afge sloten. Triëst leed Dinsdag on der een felle noordoosterstorm met windstoten tot 170 kilometer per uur. In Oslo en Zuid-Noorwegen was het Dinsdag wat warmer. De middagtemperatuur in Oslo was drie graden onder nul en ook in Zweden. Het eerste slachtoffer van de koude in West-Duitsland, voor zover bekend, is een vrouw, die was gevlucht uit een tebuis. Zij werd doodgevroren in een stal in Westfalen gevonden. De Rijn en de Elbe zijn dichtgevroren. De eilanden Juist en Wangeroog voor de Duitse Noordzeekust zijn door het ijs geïsoleerd. Drie vliegtuigen heb ben voorraden overgebracht voor de 600 kinderen, die op deze eilanden in Sanatoria verblijven. Rivieren dicht Voor het eerst sedert de strenge winter van 1943 is de Maas bij Maastricht dichtgevroren. Verder benedenstrooms waren de stu wen reeds gestreken, behalve die Sneek was de eerste controle post op de ongeveer 200 K.M. lange route op de vanochtend begonnen Elfstedentocht. Als eerste arriveerde daar de rijder W. Wijnia uit Kornwerd EDEN DINEERDE MET MOLOTOV Dinsdagavond heeft de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in de Sowjetrussische am bassade in Oost-Berlijn met zijn Russische ambtgenoot Molotov gedineerd. Bidault en Dulles hebben vo rige week ieder afzonderlijk met Molotov gedineerd. INTERPELLATIE OVER PRIJSSTIJGINGEN? (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering van gisteren heeft de heer Reuter (Com.) ver lof gevraagd om vragen te mogen stellen over de prijsstijgingen. Vandaag zal ovèr dit verzoek worden beslist. te Borgharen, waar het water peil vier meter verschilt. Voor het gehele land geldt de waarschuwing aan bewoners van woonschepen om het ijs rond hun huis voortdurend los te hak ken, daar anders het gevaar voor indrukken niet denkbeeldig is. De verbindingen tussen Goeree en Overflakkee zijn bijna geheel gestaakt. De burgemeesters van het eiland hebben in een tele gram aan minister Algera er h>un grote teleurstelling over uitge sproken, dat ondanks tijdig ver zoek, nog steeds geen ijsbrekers naar de haven van Middelharnis zijn gezonden. De Schelde ligt van Antwer pen tot Walsoorden vol drijfijs. De scheepvaart vindt alleen over dag nog voortgang. De Seine is bij Fontainebleau met een dunne laag ijs bedekt. De Rijn ligt bij de Lorelei over een afstand van vijf kilometer dicht en indien de vorst aanhoudt zal de rivier aan het einde van de week van Ba zel tot de Noordzee dichtgevro ren zijn. FELLE LOODSBRAND IN AMSTERDAM Een felle met grote wolken vliegvuur gepaard gaande brand heeft Dinsdagavond een circa 20 bij 40 meter grote houten loods van de firma Hayje aan de Danziger bocht in de Amster damse houthaven in een uur tijds in as gelegd. De felle Oosten wind joeg het gevaarlijke vlieg vuur honderden meters in de richting van de stad. Zo krachtig was de wind, dat het water uit de in tegengestelde richting spui tende slangen hoog boven de loods uiteen stoof zonder de vlammen te bereiken. Gelukkig stond de loods geheel vrij, zo dat de brandweer met zeven stralen en een waterkanon van alle zijden de vuurhaard kon in sluiten. De drijvende motorspuit „Jason" moest door de zware ijsgang onverrichterzake naar de De Ruyterkade terugkeren. rebellen met tussenruimten van telkens 18 meter achter elkaar door de rimboe, waarbij zij de rivier de NamHou volgen. Een regiment is op deze manier ver spreid over een lengte van 32 kilometer. De voorraden worden door koelies meegevoerd. De voorhoede van de Vietminh viel ten Zuiden van het ver sterkte dorp Moeong Choea, dat tevoren door de Franse troepen was ontruimd, in een hinderlaag waarbij vele rebellen werden ge dood. Hier werden dappere ach terhoedegevechten geleverd door het Vreemdelingenlegioen. In het midden van Laos bij de rivier de Mekong yechten ten N. en O. van Thakhek rebellen met de Franse troepen. Vrijwel alle acht goed geoefende Vietminh- divisdes zijn nu betrokken bij het offensief, dat bedoeld schijnt te zijn om de positie van de rebel len te verstevigen om het con flict door onderhandelingen te beëindigen. In de delta van de Rode Rivier het voornaamste Franse bolwerk tegen een com munistische opmars naar Z.O. Azië vallen eenheden van de Vietminh delta-posten, 88 km ten Zuid-Oosten van Hanoi, aan. Van alle sectoren, die bij de gevechten betrokken zijn, is de belangrijkste, de dicht bevolkte delta van de Rode Rivier. Maar zelfs met de hulp van naar schat ting 60.000 rebellen binnen de delta schijnt de Vietminh geen kans té maken een grote bres te slaan in de tienduizenden troe pen van de Franse Unie achter een ring van 1200 fortificaties De Vietminh heeft voorts Dien Bien Phoe met licht berggeschut van Japanse makelij,dat in China werd buitgemaakt, beschoten. De Franse geheime dienst wist reeds lang, dat de Indochinese commu- Divangsom van f 700.000.- ALKMAAR De president van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank mr. A. D. van Regteren Altena, heeftuitspraak gedaan in het kort geding dat de Zaanlandse Stoomdrukkerij te Koog aan de Zaan aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. Verenigde Noordhollandse Dag bladen en de N.V. Dagblad voor Noord-Holland. De eis van de Zaanlandse Stoomdrukkerij werd toegewezen. Zowel de N.V. Noordhollandse Dagbladen als de N.V. Dagblad zullen een dwangsom van f 700.000 moeten betalen, wan neer zij uitvoering geven aan de door de aandeelhouders dier N.V.'s genomen besluiten, zolang niet bij onherroepelijk gewijsde over de geldigheid der besluiten, althans de rechtmatigheid zal zijn beslist. Aan de Zaanlandse Stoomdruk kerij zal men niet minder dan 23 procent van de nieuw te plaatsen aandelen mogen aan bieden op gelijke voorwaarden als aan anderen, terwijl het evenmin toegestaan zal zijn aan andere aandeelhouders of deel nemers meer dan 77 procent van de te plaatsen aandelen aan te bieden of over te dragen. Voor zover dit reeds is geschied zal op deze aandelen geen divi dend of winstuitkering mogen geschieden. De gedaagden werden ver oordeeld in de kosten van het geding. nisten over dit geschut beschik ten. Men meent dat de beschieting ten doel heeft de verdedigers van Dien Bien Phoe in dit fort te doen blijven en te verhinderen dat zii. in de omliggende heuvels, de verbindingslijnen der rebellen bestoken, die voor hen, in hun opmars naar Loeang Prabang, van vitaal belang zijn. „De Franse Uniestrijdkrachten, die Loeang Prabang verdedigen, hebben opdracht gekregen tot elke prijs stand te houden. Frankrijk zal de hoofdstad van Laos niet prijsgeven," aldus ver klaarde de plaatselijke comman dant. Pierre de Chevigne, de Franse staatssecretaris voor Oorlog, die Dinsdagochtend te Saigon is aan gekomen, zal Loeang Prabang bezoeken en de voor de verdedi ging getroffen voorbereidingen in ogenschouw nemen. Op de luchtbrug Leeuwarden- Ameland werden gisteren met Austers en Piper Cubs weer ver scheidene vluchten gemaakt. Twee passagiers gingen van en naar Ameland. In totaal werd 400 kg post aangevoerd, voorna melijk postpakketten voor win keliers, om de tekorten aan te vullen. Enkele onderdelen van de Pi- per Cub en de Auster R. 18, die Zaterdag op het vliegveld te Ballum op de grond met elkaar in botsing kwamen, zijn voor reparatie naar Leeuwarden ver voerd. De vliegtuigen staan nog op het vliegveld. Op Ameland is een dik pak sneeuw gevallen. Een gisteren uitgeschreven arre- sleewedstrijd is wegens de sner pende koude uitgesteld. De start van de Elfsteden tocht te Leeuwarden UTRECHT. Het katholiek soldatenweekblad „Salvo" heeft in het nummer van 1 Februari een redactionele verklaring op genomen naar aanleiding van de inbeslagname van een der num mers van „Salvo" in de lucht machtkazernes te Nijmegen. In deze verklaring, die vergezeld gaat van „het essentiële uit de meest doordachte brieven" die als reactie op het gewraakte in gezonden stuk over „Exerceren" zijn ontvangen, staat o.m. het volgende: „Wie ook maar één nummer van „Salvo" ooit gelezen heeft weet dat dit ingezonden stukje nonsens ingaat tegen elk onder deel van de beginselen, die ,",Sal vo" in elk nummer opnieuw be lijdt: ook op dit punt. Mochten er zijn, die door dit onbenullig „Ingezonden" door omstandig heden opgeblazen tot een soort leidinggevend artikel „Salvo" van iets verdenken, dan kan de redactie alleen maar zeggen, dat wij dit als hoogst onaangenaam en zeer onrechtvaardig voelen. Dat anderzijds het moment, waarop deze brief werd afge drukt en de plaats, die deze brief door een samenloop van omstandigheden kreeg, niet ge lukkig waren, geeft de redactie ruiterlijk toe. Zij meent echter ook dat de brief aanleiding is geworden tot een waardevolle bezinning op gewichtige zaken als krijgstucht, exercitie en groet- plicht. Het boze toeval heeft intussen het enorme en, zoals gezegd, ver wachte voordeel gehad, dat in ontelbare spontane reacties blij ken geleverd zijn hoe gezond onze jongens denken en hoe ge zond de legertucht ook op dit punt blijkt te zijn, aldus de re dactie. (Van onze parlementaire redacteur) Zieken hebben straks geen doktersverklaring meer nodig om een ander voor zich (bij volmacht) te laten stemmen. In de practijk bleken dergelijke verklaringen moeilijk te krijgen en het is dus een verbetering, dat de kieswet op dit punt gewijzigd wordt. Over andere wijzigingen, welke gisteren aan het oordeel van de van reces teruggekeerde Tweede Kamer onderworpen werden, werd veschillend gedacht. Thans is het zo, dat men ieder een voor zich kan laten stemmen. Maar deze vrijheid wordt straks aanmerkelijk beperkt en wel tot familieleden in de derde graad of een der huisgenoten. Over dit onderdeel moest apart worden gestemd. Het werd met 47 tegen 24 stemmen aangenomen, tegen A.R., C.H.U., V.V.D. en St. Ger. De wijziging in haar geheel werd z.h.st. aanvaard, met aantekening dat de V.V.D. tegen was. Inge volge deze wijziging zullen ook de zogenaamde B-lijsten verval len, omdat er voortaan 40 can did aten op een lijst mogen staan. Bij de discussies ging mr. Oud (V.V.D.) er van uit, dat het hele systeem van stemmen bij vol macht fout zou zijn. Vroeger mocht de kiezer zijn stembiljet thuis invullen. Toen daarna de geheime stemming werd inge voerd (op de stembureau en in een afgesloten hokje) werd dit toegejuicht als een belangrijke verbetering. De kiezer stond nu niet meer bloot aan beïnvloeding van buiten af. Mr. Oud ziet zo, in het stemmen bij volmacht, een stap terug. (Vervolg op pag. 6) Ontploffing in Franse olieraffinaderij In een olieraffinaderij te Marti- gues in Zuid-Frankrijk heeft zich Dinsdag een hevige ontploffing voorgedaan waarna brand uit brak. Twee werklieden vonden de dood. Twintig arbeiders liepen ernstige verwondingen op. Bo vendien worden nog enkele per sonen vermist. Brandweerlieden uit Marseille en Martigues bestreden het vuur bij een temperatuur van 7 gra den onder nul. Het blussingswerk vergde ruim t twee uur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1