Beurs Wisselsysteem op scholen zal worden ingevoerd Raad werkte lange agenda in recordtijd af 4re, >nd$en Gasvoorziening opnieuw in de raad Jonge Nederlanders in V.S. worden vliegenier De Halterhuldigde voorwerkers e Beurs PRAKTIJKLES TRICOT DAMESCOSTUMES vanaf f55.- M. Meyer Zn Uit de Raad van Alkmaar: Hoogovens: „Vraag dan meer winterartikelen Lange pantalons (oppers en Jacks AGEJNDA Dansinstituut k.f.c.-keur1ngen Gezellige feestavond Reclame- slaapkamer 129.50 Sidonius de Jong j langestraat 3 Laat kinderen niet alleen op het ijs! Nieuwe manschappen wagen voor de brandweer piet" in de verkiezingsbus s s Vrijdag 5 Februari 1954 Pagina 3 ia 5 en ingeleverd. Beursno- .1 worden aangevraagd, anootschap werd opge- 1913 te Nijmegen. De is zodanig verzorgd, dat chappij de concurrentie rote buitenlandse fabrie- blijven volhouden. In i het laboratorium „gro- srmatoren" geopend. De jd komen de transfor- in gebruik van een nog ter vermogen en het oorzien, dat binnen en- n deze zeer grote èen- betrekkelijk belangrijke idig Zijn voor de elec- oorziening van Neder- roor de exportmarkt. De icht het nodig zo spoe- lijk over te gaan tot de een montagehal. Daar- en deel van het nieuwe worden bestemd. Het iel van het op te nemen zal worden besteed aan van een nieuwe, ruime- tforiek. ;r vaste markt 1RDAM, 4 Febr. De ustriefondsen en ook de lebben vanmiddag weer opmerkelijk vaste stem- ijk gegeven. Wat de ingen betreft ging Kon. de kop. Ex 4 pet. inte nd werd van 369 tot ;ehandeld, slotnotering geen ruim 5 punten ho- n gisteren. Ook in Phi- weer een en ander te arbij de koers van 217 H teeg. Unilever verbeter drie punten, A.K.U. iets rustiger aan met stijging van ruim 1 pnt. op 190. De incourante in wisten zich goed te n. Smit's Transformato- j mocht niet genoteerd wegens de kapitaalsuit- cultuurmarkt baarde de rikkeling van Deli enig nder zeer grote belang- ,ep de koers hier gelei van 10914 tot 11314. Ook ;e tabaksaandelen aan kant. Amsterdam Rub- gevraagd en bereikte :n nieuw hoogtepunt. In emming hiermede was A. 2 punten beter. De irtsector hield zich af was eigenlijk weinig 1. Ook de guldensbeleg- uctueerden nauwelijks, i Young wederom vast kt bleef de gehele mid- geanimeerd. Het hoogste an de dag kon welis- geheel en al behouden loch de meeste slotno- bleven hier slechts wei- Amerikanen stil. Rubber 36 36% 139% 138% jï i.Vicó" 31 32 Rubber 50% 50% V 55 55 er Cult. 47 47% Lijn 149% 149% Paköt 124 139% 139% tvaart 130% 130'/» rd. Lloyd 132 132 pvaart Unie 137% 137% Phs. van 170 170 STederland 142% 143% 127 129% 66 64 Unie 86 87% Cult. Mij. 22% 22% Mij 109% 94% 184 113% 96 Co 184 'liss. Katoen A 168 168 Werkspoor A. A 141% 141 I&H A 160% 162 wan. Organ A 187 187 NBvA 82% 82 Gas NBvA no 110 cvA 118% 119% H. Mij. A 209 208 iintz Schum. A 134 133% touth.Alberts A 116 117 buth. Pont A 126 126 iternatio A 154% 156 inde Teves A 177 179 HV. A 76% 76% els Co. A 120% 121 Explor. A 1U% 111% eng. Expl.M A 43% 45 ost-Borneo A 58 Eigend. A 165 164 A 129% 129% jepp. C. Mij. A 16% rendsb. Tab. A 75% 76 esoeki Tab. A 140% 141% edep A 79% 79 elaga Pat. A 46% 46% andar Oliep. A 119 120 1 gombezi C. A 170 169% lbert Heyn A alvischv. A 83% 84 chev. Expl. A homsen H. A 133% 134 !olen Sab. cvA 53 aarom dan zoveel later •aaf? de, dat hij op een spoor ten. Hij zou mevrouw eens flink aan de tand dan boven de ligging rschillende kamers eens am weer terug, at vragen, of je mis- j haar wil komen. Zij helemaal niet in staat ed te verlaten, direct mee. Wijs me ven even de verschil- lers. Samen gingen zij n. jn de kamers van de uisterde Else, toen zij erste verdieping stoh- eerste is zijn zitkamer, zijn slaapkamer en de badkamer. Zij liggen int van het park. Hier nover zijn slaapkamer derkamer, die aan de ligt." ■il ik eens rondkijken", 1de de sleutel tevoor- Bromfield hem gege- opende de deur. Sa- m zij binnen Phil sloot reer en keek rond. terkamer, die de graaf aten richten voor de :r van zijn geslacht, vorstenkind waardig, n kapitaal moest hij steed hebben. De gril- sie van een rijke zon- id hier vrij spel gehad, en behang, marmer, se spiegels, massief oederdozen en andere elen. Het bedje was stuk, door een van de e binnenihuisarchitec- irpen. ALKMAAR Het probleem, dal de gasvoorziening de laatste tijd dreigt te worden, is gistermiddag, tot besluit van de raadsvergadering, nog eens een uitvoerig punt van bespreking geweest. De aanleiding hiervan waren de vragen, die de heer de Jong (P.v.d.A.) aan het college meende te moeten stellen, ten aanzien van de verwar mingsmoeilijkheden op de scholen, waardoor een groot gedeelte van de kinderen de lessen niet meer voldoende kan volgen. En wethouder Leesberg greep deze gelegen heid aan om nog eens duidelijk de stand van zaken uiteen te zetten en te trachten de leiding van de gasvoorziening Kop Noord Holland, te zuiveren van de blaam, dat het beleid verkeerd zou zi jn geweest. De heer de Jong vroeg, welke maatregelen het college dacht te nemen om een einde te maken aan deze noodgedwongen vacantie. Bovendien vroeg hij, of het niet mogelijk was geweest, de ouders van de kinderen schriftelijk op de hoogte te stellen, wat er nu pre cies aan de hand was, zodat de kinderen niet tevergeefs de dik wijls lange weg naai- school be hoefden af te leggen. In antwoord hierop verrees eer stens wethouder Leesberg, die een overzicht gaf van de toestand in Amsterdam, waar het gasverbruik deze winter eveneens het abnor male maximum van 700.000 m3 per dag bereikt; een topomzet, die ii geen van de voorgaande jaren is gekend. Dit betekent, dat ook in Amsterdam een tekort is van 100.000 tot 150.000 m3 per dag. Hij ontleende deze gegevens aan het Handelsblad en zei, dat het overal in Nederland zo is gesteld. In Nijmegen werd 40 procent van de gewone vraag geleverd en zelfs de mijnen geven htm gebieden tien procent minder. De oorzaak hiervan nu, zou zijn gelegen in de aanvankelijk zachte winter, waardoor de meeste mensen niet voldoende kolen hebben ingekocht terwijl de kolenhandelaren de nu plotseling gerezen vraag niet meer aan kunnen. Het is dus niet het normaal verbruik van de gashaarden e.d., die bekend zijn, maar van allerlei geïmproviseerde gasverwarmingen I die dit verbruik zo zouden doen ij, I «tijgen. Het ontstane gebrek aan kolen, wordt aldus getracht min der voelbaar te maken, ten koste van de gasdistributie. En dit noemde de heer Lees berg een .super-spits". Want was tot nu toe 87000 rn3 het hoogste verbruik geweest, op het ogenblik vas dit gestegen tot ruim 100.000. Van de Hoogovens wordt con tractueel 50.0000 m3 betrokken terwijl 57.000 m3 zelf wordt ge produceerd. En zoals de heer Leesberg zei de N.V. Kop van Noord-Holland is een bedrijf in opbouw met al de gevolgen van dien. Zal niet meer gebeuren Het zal niet meer gebeuren hopen weIn ieder geval ver telde de wethouder nog, dat er binnen zes maanden een nieuw toestel zal worden aangekocht en met het voorstel tot de aankoop daarvan zou hij de raad dan ver eren. Overigens bracht dit de no dige consequenties met zich mee, doordat dan ook andere uitbrei dingen noodzakelijk zullen zijn. Te weinig gashouders was even eens een euvel, waarmee men te sampen had. Uit dit hele betoog van de heer Leesberg bleek, dat het bedrijf in ieder geval op top capaciteit werkt. En dat men uit eindelijk had moeten kiezen, waar bij verminderde druk de I oeste oplossing was gebleken. Na- uurlijk was het begrijpelijk, dat ae vele scholen, die van gasver warming waren voorzien, hier- DIT WEEK-END speciale aanbieding voor DAMES HEREN en KINDEREN Ook in warme truien en vesten een grote sor tering. onder moesten lijden. Deze scho len gebruiken bij elkaar ongeveer 5000 m3 per dag. Overigens vond de wethouder, dat deze gedwon gen vacantie uit het oogpunt van sport en lichaamontwikkeling nog niet eens zo ongezond was. Voor de bedrijven en de huisverwar ming zal in ieder geval zo goed mogelijk worden gezorgd. En wat de scholen betrof: hiervan waren er gisteren weer twee in gebruik genomen, terwijl er vandaag waarschijnlijk anderen zouden volgen. De heer Leesberg die zoals hij zelf opmerkte op het ogen blik voor „kop van Jut" fungeert, had over zijn gasverwarming overigens niet te klagen, want die deed het nog best, bij welke uit spraak echter andere ondervin dingen van de raadsleden werden gehoord. Hij deed echter een be roep op het publiek, om de zaak billijk te bezien en te begrijpen, dat er op het ogenblik een ge vecht wordt geleverd om de zaak in stand te houden. Wisselsysteem bij de scholen Wethouder Holsmuller was de man van het onderwijs. Hem ging dus de schoolkwestie het meest ter harte en hetzij opgemerkt, dat hij bewees, met ijver bezig te zijn een oplossing te vinden. Dinsdag, zo zei de wethouder, zouden eigenlijk alle scholen weer begonnen zijn, maar dit was on mogelijk gebleken. Overigens was gebleken, dat er niet voldoende gas was om alle scholen aan te sluiten, zodat dus moest worden omgezien naar een wisselsysteem. Dat hiertoe niet eerder was over gegaan kwam door het feit, dat dit een vrij ingrijpende maatregel is, die bovendien de nodige voor bereiding behoeft. En de aanvan kelijke mening, dat de vorst wel niet zo lang zou aanhouden, zou dus dit uitblijven van een derge lijk systeem kunnen verantwoor den. Hij gaf een overzicht van de scholen, die op het ogenblik niet kunnen „draaien". Dit waren: vijf bijzondere scholen; drie openbare scholen; 3 kleuterscholen; een B.L.O. school, waarvan een lokaal niet bruikbaar is en een openbare ulo school, waarvan drie lokalen niet te gebruiken zijn. Van de Prinses Marijke school waren twee lokalen niet te gebruiken. Inmiddels is de houten school aan de Bergerweg weer begonnen. De R.K. ulo-school „St. Jozef" zal misschien vandaag weer begin nen evenals de Christelijke Bea trix-school en de St. Aloysius- school. Aan de bijzondere scholen had de wethouder geadviseerd een wisselsysteem in te voeren. Alle openbare scholen zullen echter a.s. Maandag weer beginnen, waarbij dan van 'n wisselsysteem gebruik zal worden gemaakt. Aan de ouders van deze kinderen is of zal nog bericht worden gezonden. De leerlingen van de Kohn- stamm-school zullen dan Maan dag, Woensdag en Vrijdag les. ont vangen, terwijl op de overige da gen, dus op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de Jan Ligthartschool in de Kohnstammschool les zal hebben. Een van de klassen van de Jan Ligthartschool zal ook op de andere dagen les hebben. De van der Leeuwsehool zal op Donderdag en Zaterdag in de van Rochdaleschool worden onderge bracht; de leerlingen van deze laatste school zullen dan op de overige dagen in hun eigen school les hebben. Bij de B.L.O., waar van één lokaal leeg staat, is een regeling getroffen zodat toch alle leerlingen les zullen hebben. Een gelijksoortige regeling is getrof fen met de openbare ulo, waarbij dan één klas beurtelings vrij zal hebben. Te weinig gas gevraagd? De heer de Jong' (P.v.d.A.) kon zioh met de uiteenzetting van bei de wethouders wel verenigen. Hij hoopte echter, dat er in de toe komst met dergelijke vorst-perio- den rekening mee zal worden ge houden en betreurde het dat er zo weinig publiciteit (in het bij zonder door middel van de pers) was gegeven aan de stand van zaken. De heer Coerts (P.v.d.A.) kon zich echter niet met het ant woord van wethouder Leesberg accoord verklaren. Hij vond, dat men dan de gasreserve te laag had gesteld om aan onvoorziene omstandigheden het hoofd te kun nen bieden. De heer Zandbergen (K.V.P.) vroeg zich af, of er bij de Hoogovens niet wat mis was, omdat men daar 15.000 m3 gas had laten wegvloeien. De heer Bakker (P.v.d.A.) kwam nog eens terug op het propageren van de gasverwarming. Het was nu ge bleken, dat dit soort verwarming niet aan te bevelen was. Boven dien geloofde de heer Bakker niet in een abnormale winter. De gas kachel van hem brandde overi gens slecht. Hij drong er op aan nu eens een proef te nemen, of de centrale gasverwarming op scholen wel werkelijk zo best was en bleek er overigens niet zo enthousiast over te zijn, dat er nu pas een wisselsysteem was inge voerd. Desnoods moest men de oplossing zoeken in langere schooluren, zodat twee scholen tegelijk door konden gaan. Verder bracht hij een verzoek over van de heer Kirpensteijn die de vergadering bad moeten verlaten om de commissie van liehtbe- drijven bijeen te roepen om deze zaak te bespreken. Tenslotte was het de heer Knuijsting Neven (C.P.N.) die zioh afvroeg of de Hoogovens gelijk hebben, wan neer zij zeggen, dat de N.V. Kop van Noord-Holland dan maar, contractueel, meer gaslevering had moeten vastleggen. De heer Leesberg evenals wet houder Holsmuller, hadden hier na aan hun eerste uiteenzetting weinig meer toe te voegen. En tenslotte was het de burgemeester Mr. Wytema, die de heer de Jong dankte voor het stellen van deze vragen. Een democratisch stads bestuur' vereist nu eenmaal, dat dergelijke zaken in het openbaar worden behandeld. Helaas had de publiciteit over deze kwestie de stad Alkmaar minder prettig in ALKMAAR Geregeld ver trekken Nederlandse jongens naar Canada en de Verenigde Staten om een vliegeropleiding te ont vangen. Hun verblijf in de vreemde is echter zeer verschil lend van duur, omdat de selectie die wordt toegepast uiterst streng is en de te volgen cursussen bij zonder zwaar zijn. Momenteel ver blijft ook de Alk maarder Tijs Otten in Canada. In Juni van 't vorige jaar is hij daarheen ge gaan. na enige 1 i.id verbonden te zijn geweest aan een onderdeel van de L.S.K. Hij is in gezelschap van en kele andere Ne derlanders gele gerd op een basis in het Oosten van het land, niet ver van de V.S.-grens. Aanvankelijk telde de groep, waartoe zij behoren, meer mensen, maar als gevolg van de reeds eerder ge memoreerde moei lijkheden zijn en- kelen al afgevallen en naar het vaderland terugge keerd. Als alles goed verloopt, is Tijs rond het komende Kerst feest weer thuis. Het leven in Canada bevalt hem en zijn kameraden uitste kend. Voortdurend schrijven ze enthousiaste brieven naar 'hun familie over de talloze verrassin gen, die daar voor de vreemde ling zijn weggelegd. Buiten hun diensturen zijn de jongens zo vrij als vogels in de lucht. Van op gespaard geld kochten ze al gauw een auto, waarmee tijdens verlof dagen prachtige trips worden ge maakt door de mooie streken. Ook liftend trokken de jongens er meermalen op uit, niet alleen per auto, maar zelfs per vlieg tuig. DoorMe laatste mogelijkheid zijn ze doorgedrongen tot in het subtropische California met het aantrekkelijke Long Beach en Hollywood met zijn veelvoudige schoonheid. In veertien dagen reisden de jongens langs alle bestaande bezienswaardigheden in de V.S en kwamen zelfs in Mexico. De souvenirs, die ze op sturen, blinken uit door hun or- ginaliteit. Het is geen wonder, dat het woord heimwee niet in het jargon van de jongens voorkomt. Met de bevolking, waarondef ze leven, kunnen ze best opschieten en onder elkaar amuseren ze zich uitstekend. Ze hebben allen lan ge tijd verlangd naar de vliege rij, die voorheen een hobby was. Dit laatste blijkt wel uit hét feit, dat Thijs bijvoorbeeld op 17- jarige leeftijd een zweefvliegcur- sus voor scholieren volgde op Teriet en met goed gevolg exa men deed voor het brevet. VRIJDAG 5 FEBRUARI 't GULDEN VLIES: 's Mor gens: Vergadering Land- pachters 10 uur Slotsoiree Dansschool Jack Snut, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK 's Morgens: Bijeenkomst Noordhollandse Consump- tiemelkvereniging, 10 uur. H.'RMONIE: Genootschap NederlandEngeland. 8 u. Bioscopen VICTORIA: ..Blanke Vrouw in de Congo", 8 uur, 14 jaar (K.F.C.). HARMONIE: „De Roman tische Leeftijd", 8 uur, 14 jaar (K.F.C.). REK: „Levend Begraven'", 2.30 en 8 uur, 18 jaar (K.F.C.). CINEMA: „De gevolgen van een misstap", 8 uur, 18 jaar (K.F.C ZATERDAG 6 FEBRUARI 't GULDEN VLIES: „Ahoy" door de Halter. 7.30 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Feestavond van de Bedrijfs voetbal- en handbalvereni gingen, 8 uur. Vergadering Vervoerders organisatie ALBQ. 8 uur. KUNSTZAAL RUSTENDE JAGER, Bergen: Expositie .Prestatie en .Contra-Pres tatie" 2.30. tot 5.30 uur. Waterstanden: Zaterdag: Hoog water 8.40 en 20.35 uur Laag water: 2.50 en 14.40 uur. het zonnetje gezet, alsof deze toe stand alleen in deze stad bestond, wat natuurlijk niet het geval was. Hij dankte ook wethouder Lees berg, die de toestand duidelijk had uiteen gezet en wees er tot slot op, dat er elke winter onaange naamheden kunnen gebeuren.'... Advertentie Zondag 7 Februari, 8.15 uur: voor R.K. leerlingen en oud-leerlingen in de bovenzaal van Café Tom ALKMAAR Victoria: Blanke Vrouw in de Congo, 14 jaar; Har monie: De Romantische Leeftijd, 14 jaar; Cinema-Americain: De gevolgen van een misstap, 18 jaar met voorbehoud; Rex: Levend begraven, 18 jaar. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. AANHOUDENDE VORST Aanvankelijk weinig later iets meer bewolking voornamelijk in de hogere niveaux. Van nacht en morgenochtend strenge tot matige, morgen middag overwegend lichte vorst. Meest matige Oostelijke wind. ALKMAAR Deze weken heeft „De Halter" het turnen zo'n beetje aan de kant ge schoven. Het heeft plaats moe ten maken voor een tweevoudige feestviering. Maakten wij enkele dagen geleden reeds gewag van een revue, die door de leden ten tonele werd gvoerd, Donderdag avond stond 't Gulden Vlies in het teken van een onderlinge feestavond ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de vereniging. Aan het begin van de avond heetite de voorzitter van „De Halter", de heer W. Veldstra de talrijke leden, oud-leden en ge nodigden welkom om daarna over te gaan tot een korte huldiging van leden, die het tot bijzondere prestaties gebracht hebben De heer Veldstra ging in zijn woor den via de kranige pioniers van de vereniging uit de eerste jaren, waarvan de heer (Thomas) Koenot aanwezig was, naar een 9<2" atp 'guxSrasjsA ap uba urag Halter een buitengewone naam gegeven heeft in de turnwereld. Rie van Geene en Nel Ruiter, beiden lid van het Nederlands keurcorps, ontvingen een bloe menhulde, terwijl een dergelijke huldiging eveneens ten deel viel aan Geer Lammers, die zich bij de laatste nationale kampioen schappen een plaats verwierf in het jeugd-keurcorps. Klaas Boot, reeds vijf jaar kampioen van Nederland, en Moup Volkers werden ook al gehuldigd met bloemen, maar ontvingen als bij zondere waardering voor hun prestaties het lidmaatschap van verdienste. De reeks huldigingen was daarmee echter nog niet ten einde. Mevrouw Slinger besteeg het podium om haar erkentelijk heid uit te spreken voor het werk van de revue-commissie, die eigenlijk ook jubileerde, om dat zij voor de tiende maal een revue had samengesteld. Zij bood de heren van de commissie een „rokertje" aan. De heer I. Visser kwam toen ook nog zijn waardering voor deze commissie vertolken en onderstreepte zijn woorden, evenals mevr, Slinger, met een geschenk. De heer Vis ser vestigde er bovendien de aandacht op, dat de heer Sieu- werts de enige persoon uit het orkest was die alle revue's be geleidde. Na dit officiële gedeelte was het woord aan Hed de Vries met zijn Alcmaria-cabaret, waar van we het programma al eens noemden. De feestelijke bijeenkomst vond zijn slot in een gezellig bal, dat onder leiding stond van de scheepskapel uit „Ahoy". (Adverentie) ^TOuwuuuwuwtwnuunwvwunw J Old Finish J SLAAPKAMER 5 AMEUBLEMENT 4 4 bestaande uit: 2-persoons 5 ledikant met nachtkastje, J 5 tafel en twee stoelen. KOORSTRAAT (hk Laat) S 5 ALKMAAR Telef. 2726 5 'XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX* Jaarvergadering k.V.p. OUDORP Maandagavond 8 Februari om 19.30 uur zal in café Meereboer de jaarvergade ring van de K.V.P. afdeling Oudorp worden gehouden. We gens de belangrijkheid van deze vergadering, en in het licht van de a.s. verkiezing wordt er op gerekend, dat alle leden, zowel dames als heren deze vergadering (Advertentie) Grote sortering Gistermorgen reed door de straten van Alkmaar een nogal ongewone bruidsstoet. Een koets, waarin achter de door ijsbloemen bedekte ramen een bruidspaar gezeten was, werd stijlvol begeleid door een aan tal leden van de vereniging van Wieringermeer Ruiters in vol ornaat met een vaandel. Ver achteraan reden de auto's met de bruiloftsgasten. De heer T. Postma uit Midden- meer, lid van genoemde ver eniging, trad in het huwelijk met mevr. de wed. C. C. Bos Siegers uit Alkmaar. De plech tigheden werden voltrokken in de Gereformeerde kerk aan de Oudegracht. Op de foto be treedt het bruidspaar de kerk door een erewacht van sa luerende ruiters. zullen bijwonen. Laat het bestuur niet alle zaken alleen moeten afhandelen, maar werk gemeen schappelijk met hen ,dan voor komt men dat critiek op beleid moet worden uitgeoefend. ALKMAAR Dat het gevaar lijk is kleine kinderen zonder ge leide op het ijs te laten gaan, is de laatste dagen overduidelijk gjëbleken. Woensdag kwapi een driejarig jongetje in een wak op het afgezette kanaalvak. Het werd door een voorbijganger gered'. Donderdag kwam een vierjarig kind in hetzelfde wak terecht en kon eveneens door een voorbij ganger worden gered. Gistermid dag 'drie uur raakte op de Gees.- tersingel een vijfjarig jongetje ook in een wak, dat met planken was afgezet. Het kon door om standers op het droge worden gebracht. Twee en een half uur later ge raakte twee jongetjes van vijf jaar op de Kaarsemakersgracht in een wak. Door middel van een jas en een reddingsbaak konden de kinderen, die geheel onder wa ter waren verdwenen op het dro ge worden gebracht. Voorlopig echter zullen zij nog het bed moe ten houden. Hierdoor willen wij er nog eens de aandacht op vestigen, dat het onverantwoord is kleine kinderen zonder meer op het ijs te laten. Wij hopen, dat de ouders hier mede terdege rekening willen houden en de nodige toezicht op de kinderen zuilen uitoefenen. Het gaat om mensenlevens! ALKMAAR In nauwelijks anderhalf uur heeft de Alkmaarse gemeenteraad zich gistermiddag door een agenda van maar Jiefst 27 punten heengewerkt. Alle voorstellen werden aanvaard, zonder dat zich daarover belangrijke debatten ontwikkelden, en de meeste van deze voorstellen betroffen subsidie-verleningen ten behoeve van het onderwijs. Het voorstel over de straatnamen, zoals wij dit al eerder publiceerden, werd zonder wijzigingen aanvaard, terwijl bij een toe gevoegd agendapunt werd besloten een crediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe manschappen-corvée-wagen voor de brandweer. De oude ivagen, die reeds vanaf 1926 dienst deed. was tijdens het veelvuldig dienstdoen in dc laatste weken aan de ge volgen daarvan „bezweken." Er werd besloten een commissie van bijstand voor de volksge zondheid in te stellen, terwijl in i aansluiting daarop, hierin werden benoemd Mej. Kantphuijs (K.V.P.) Mevr. Sloot-Doornbos (P. v.d. A.), Mevr. Holzmuller-'l'eengs (V.V.D.) en de heren Woldendorp (K.V.P.) en Couwenhoven (P. v.d. A.). In de vacature van Mevr. Holzmüüer- Xeengs, die heelt bedankt als lid van de commissie van bijstand voor de openbare werken en plantsoenen, werd de heer v. Bor den (Prot. Chr.) benoemd. Ten aanzien van de straatna men hadden enkele leden opmer kingen. welke hooldzakelijk de Heilooërdijk betrolten. Volgens '1 voorstel zal deze dijk, in zoverre hij in de gemeente Alkmaar ligt, Prot. Koelmaiaan worden ge noemd. Het bezwaar was gericht tegen het feit, dat het andere ge deelte, behorende bij Heiloo, de oude naam zal blijven dragen. Bovendien achtte de heer Bakker (P. v.d. A.) de historische waarde van deze naam ook van belang. Waar een straat en een plein de zelfde naam dragen, zal de huis nummering gewoon doorgaan, dit ter opvanging van eventuele mis verstanden. Overigens werd dit voorstel, dat wij ai eerder uitvoe rig publiceerden, geheel aanvaard. Er zal verder een bedrag van f 27.888 ten laste van de begro ting 1953 beschikbaar worden ge steld, voor de aankoop en inrich ting van een houten barak voor het Centraal Ziekenhuis. In sneltreinvaart De afwerking van een aantal hierna volgende voorstellen le verde met de minste moeilijk heden öp. Er werd besloten tot de verkoop van een bouwterrein aan de Cort van der Lindenkade en aan de Taimastraat; eveneens tot verkoop van een bouwterrein gelegen aan de Westerweg. Het noodschooigebouw aan de Ruys- daetkad'e zal worden ingericht voor de Bescherming Burgerbe volking, terwijl verder een cre diet beschikbaar werd gesteld voor de bouw van een commandopost ten behoeve van deze organisatie. Een groot aantal verzoeken om financiële medewerking ten be hoeve van het onderwijs, werden door de raad verstrekt. De doel einden, waarvoor deze gelden zul len dienen, werden reeds eerder uitvoerig door ons behandeld. Ook de voorgestelde wijziging van twee schoolopschriften vond ge nade in de ogen van de raad evenais de voorgestelde wijziging in de regeling van de bezoldiging van 't onderwijzend vakpersoneel voor het vakonderwijs aan de scholen voor openbaar lager on derwijs. Verder werd besloten tot wijziging van de gemeentebegro ting voor 1953, de begroting van het grondbedrijf voor 1952 en de begroting van het sportparkbe- driji voor 1953. De gemeente zal ook voortaan garant staan voor de, door de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten, aan bouwspaarders verstrekte geld middelen. Eén voorstel echter, dat wij eerder hebben gepubliceerd, werd voorlopig aangehouden. Het be treft het voorstel tot bestemming van het Doelenveld tot kinder speelplaats. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de ste delijk adviseur, professor Wieger Bruin, inmiddels in functie is ge treden en men eerst zijn advies hierover wil inwinnen. Ook werd besloten tot aankoop van een perceel grond van 12 m2 aan de Korte Gedempte Nieuwe- sioot voor de bouw van een hoog spanningsgebouwtje. De Dynat, N.V. Dynamo- en Apparatenfabriek te Hilversum, had verzocht tot en met 31 De cember 1956 een perceel grond van het industrieterrein „Noord" te mogen huren, welk perceel ge legen is tussen het Kwakkelpad en de Koedijkerstraat. Zij is be reid hiervoor een huur te beta len van f 475 per jaar. B. en W. adviseerden dit verzoek toe te staan, tégen welk advies de raad niet het minste bezwaar bleek te hebben. Een nieuwe brandweerwagen. Er waren twee toegevoegde agendapunten. Een daarvan be trof het aanleggen van perma nente voedingspunten ten behoe- ALKMAAR Bij het kiezen van een lid voor de commissie van bijstand voor openbare werken en plant soenen, was er een kies- briefje, waarop enkel ver meld stond „Piet". Alhoewel eenieder begreep, wie deze Piet was, werd het briefje ongeldig bevonden. Latei- kwam er een ander uit de bus: „Onze Piet". Dit keer echter besloot het stem bureau het maar te aan vaarden, omdat er voor deze commissie slechts één candidaat was gesteld, en wel Piet v .d. Borden, ofwel „Onze Piet". ve van de feestverlichting, waar voor het college verzocht, een crediet van f35.500 ten laste van de kapitaaldienst te mogen ont vangen, terwijl de afschrijving daarvan zal plaats vinden over 16 jaren. Alhoewel dit punt aan vankelijk op enige tegenstand stuitte, hoofdzakelijk van de heer Coerts (P. v.d. A.) werd het toch zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Het tweede toegevoegde agenda punt, betreffende het beschikbaar stellen van een crediet, groot f 9.700 voor de aanschaf van een nieuwe manschappen-corvée-wa gen voor de brandweer, ontmoet te meer tegenstand. De heer Huis man (Prot. Chr.) vroeg zich af of hier niet wat overhaast tewerk was gegaan. Indien de oude wa gen inderdaad zo slecht was ge weest, had men voorbereidende maatregelen moeten nemen. De voorzitter, Mr. Wytema, antwoord de hierop, dat de oorzaak hiervan gelegen was in de zware dienst; die deze oude wagen, welke van 1926 dateerde, tijdens de vorst had moeten verrichten. De wagen had het begeven en het feit, dat er nu juist een raadsvergadering was, was de oorzaak van dit plot selinge voorstel. En hiermee was de zaak ten einde. De heer Huis man was hiermee tevreden, zodat zonder hoofdelijke stemming de brandweer binnenkort zijn man- schappenwagen zal kunnen aan kopen. zen ren [oor tan- te- lan- ier- en ieu- een tid- •ap- lid- tge- het ren iaat ïk) ekt. nde ind. ko- tal- srs- I te ieid :rse no- I be- in •op. ico- eer zij eel ing an- te int- dig en. eel en ere cht de cht en, [ig- el- li'g- na- ar- Dd- r.s. na- aar en. >en nt- zal het nst uit ten eer ,tie en de iet )a- at- leé ïe- rst i >d- de De lan >e* er- •is- f f K. »ok ten •i: in, ufo rre 'ne td- r i Dr- m- )00 te

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3