Verkeerde opvattingen rond verhoging kapperstarieven? Amsterdams gerechtshof spreekt NESB-leiders vrij Roden hebben gigantische luchtmacht in Verre Oosten Kappersbedrijf moest achterstand inhalen Bruikbaarheid helicopter zal in toekomst blijken Secretaris van Oorlog reikte „Jeep"-prijzen uit Vertegenwoordiger deed gefingeerde verhalen A nton Karas - Harry Lime is in moeilijkheden toria laar I zerhandel Nog twee jaar wachten Wolven worden steeds driester Beleggingsadviseur kreeg 22 maanden Procureur-Generaal tekent tegen arrest cassatie aan Etalagepop iverd levend door een emmer water Om meer order,s te krijgen Twee dorpen door brand verwoest en wafels petijtelijk senteren. ze er uit en goed soorten. aal naar n u zult ;n wafels ig van 16 specialiteit am. theewafelt GVBI Y////////////M///////////m I 12 I n I ïgevuld met: e maten 15— i, v.a. f 12.50 f 19.— in de maten: f 52.50 een maat 43 gt, Batavus. iatsen kunstschaat- in de kunst- >enen I 2706 (02200) zo ijselijk en stift ooit zullen or zijn verdor- )iederic" steun- Diedericde or, het was de le deuropening ers stalen kar- hoog geheven, ras Asmar alsof I iij er niet meer I van angst. vizier van zijn art, haha zijn een kopje at ik voor het a je Asmar Vrijdag 5 Februari 1954 De Federatie van Werkgeversorganisaties in het kappersbedrijf heeft gemeend een uiteenzetting te moeten geven omtrent de tariefsver hoging, die in de maand Januari werd doorgevoerd. Dit is niet gedaan, zo deelde de heer J. Huis, secretaris der federatie, tijdens een persconferentie in Hotel Americain te Amsterdam, mee uit vrees voor omzetdaling, maar omdat een en ander door een verkeerde bril werd bezien. Bü publiek zowel als overheid werden deze verhogingen niet altijd gunstig ontvangen. Publicaties hieromtrent zouden een onjuiste voorstelling van zaken gegeven hebben. In het kappersbedrijf, zo zei spreker, was in fiantieel, econo misch en sociaal opzicht een ge weldige achterstand in te halen. Voor de oorlog was de toestand zeer slecht en de ondernemers hadden dikwijls maar een schraal bestaan. De Vestigingswet was mede oorzaak dat het kappers bedrijf gedurende de laatste 15 jaar enige sporten op de maat schappelijke ladder kon opklim men. In 1939 waren er op 9 mil- lioen inwoners b.v. 13.000 kap perszaken, thans op 10 millioen 11.000. Een gunstige wending dus. Doordat het kappersbedrijf een sterk loonlntensief bedrijf is, heb ben vooral de lonen en de uit breiding van de post sociale las ten een grote invloed op de prij zen. Het is te begrijpen, dat na een vijftal loonronden de tarieven moesten worden verhoogd. Bij de industrie betekent een 5 pCt. loonsverhoging ook een verhoging van 5 pCt. op het uurloon. In het kappersbedrijf echter betekent eenzelfde loonsverhoging zeker een verhoging van 7 8 pCt. op het uurloon, daar een kappersbediende gedurende de vijftig uren, dat hij mag werken, slechts veertig productieve uren maakt en dus 20 pCt. onproduc tieve uren heeft. Is het echter billijk, dat de klanten deze onproductieve uren betalen? Spreker meende van wel. Het kappersbedrijf, zo zei hij, moet een voldoende bezetting hebben. Een groot deel van de Nederlandse bevolking heeft slechts enkele uren gelegenheid om de kapper te bezoeken. Men kan nu eenmaal niet uit zijn werk weg lopen. In de spitsuren, vooral na vijf uur 's middags, moet de kapper dus aan de be hoefte tegemoet kunnen komen en voldoende personeel ter be schikking hebben. Vermindering van personeel zou averechts wer ken. Gedurende laatste vier jaar hebben zich echter nog andere factoren voorgedaan, die van in vloed zijn op de prijsverhoging o.a. de verhoging van de tarieven van gas en" electriciteit, van de huren, de uitbreiding van de so ciale lasten, verhoging van de prijzen van materialen en ingre diënten, van de omzetbelasting. Al deze verhogingen zijn zo in grijpend geweest, dat zonder een aanpassing van de tarieven de kapper geen bestaan meer zou hebben. Deze aanpassing is over het al gemeen zeer stelselmatig geschied en in de regel terug te brengen tot kleine bedragen. Ook bracht de heer Huis onder de aandacht, dat de regerings maatregelen per 1 Januari j.l. voor het kappersbedrijf geen com pensatie inhielden. De lasten zijn zelfs nog verzwaard, de patroon moet namelijk sinds 1 Januari 1954 ook vereveningsheffing be talen over de fooien, die de werk nemers ontvangen. Voor genoemde datum geschied de deze heffing slechts over het uitbetaalde loon. Maximumtarieven niet bindend. Op het ogenblik is het nog niet zover, aldus spr., dat de onder nemer in het kappersbedrijf zich uit de inkomsten van zijn zaak behoorlijk kan verzekeren, zeker niet voor de oude dag. De in vesteringen nemen sterk toe, aan de inrichting worden hogere eisen gesteld. Er is een flink kapitaal nodig om zelfs maar een eenvou dig bedrijf in te richten. Spreker noemde het reëel, dat het geld hiervoor door de onderneming wordt opgeleverd. Dasten als omzetbelasting en vereveningsheffing drukken zeer zwaar. De omzetbelasting, in feite een verbruiksbelasting, betekent voor onze bedrijven, aldus spre ker, een bedrijfsbelasting, soms ten bedrage van 12 tot 14 pCt. van de inkomsten, nadat het loon van de werknemer en de bedrijfs lasten zijn betaald. Al bovenge noemde feiten en "overwegingen hebben ertoe geleid, dat de fede ratie de kappers bet advies gaf de prijzen te verhogen en zij gaf de volgende maximumtariëven in overweging. Deze zijn: resp. voor volkszaken en middenstandszaken: Knippen heren 0.80 en f 1.00, scheren 35 en 45 ct. Voor de da mes zijn de maximumprijzen voor knippen hetzelfde, voor water golf en permanent voor volks- en middenstandszaken resp. 2. en 2.50; J 7.— en 10.—. Voor le klas en luxe zaken ligt het plafond vanzelsprekend hoger. Dit is echter slechts een zeer kleine groep. Al de genoemde tarieven zijn maximum-tarieven en zijn als richtlijn gegeven. Zij zijn niet bindend en plaatselijk moeten de kappers bezien in hoeverre zij de tariefsverhoging denken door, te voeren. In streken waar men bjj vroegere verhogingen achterge bleven was, heeft men nu soms de lijn rechtgetrokken, zodat daar de verhogingen hoger uitvielen. Over het algemeen echter be draagt de tariefsverhoging onge veer 10 pCt. Duidelijk is dat het prijspeil, dat men thans in het kappers bedrijf aantreft,zeker niet uit sluitend een gevolg is van de maatregelen, die per 1 Januari j.l. getroffen zijn. De invloed der kapperstarieven op de algemene loonvorming is vrijwel nihil, daar het totaalbe drag, dat door het Nederlandse publiek aan de kapper wordt bé steed, in vergelijking met de ove rige uitgaven uitermate gering is. Volgens de statistieken bedraagt dit slechts 0,3 pCt. van het totaal der uitgaven. TWEEMAAL UITVERKOCHT COLUMBUS, Ohio, 4 Fetor. Voor de deuren van het Universiteitstheater in Co lumbus verschenen gisteren precies tweemaal zoveel schouwburgbezoekers als an ders bij een uitverkochte voorstelling het geval is. De directeur van het thea ter had alle plaatsen aan een vereniging verkocht en ver geten dit aan de bureaulisten te melden, zodat aan de kassa nogmaals alle plaatsen ver kocht werden. Het stuk? ....Shakespeare's „Spel der vergissingen", na tuurlijk. a Hr Ms „Johan Maurits van Nassau" Zaterdag in Nieuwediep DEN HAAG, 4 Febr. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits v»n Nas sau", terugkerend uit de Ko reaanse wateren, zal Zaterdag a.s. om elf uur afmeren te Nieu wediep. Na behandeling der douane en inspectie door de commandant Zeemacht Neder land zal het söhip omstreeks 12 uur openstaan voor degenen die leden van de bemanning willen verwelkomen. BELGRADO, 4 Febr. Tenge volge van de strenge vorst komen de troepen wolven die zich door gaans schuilhouden In de Joego slavische bossen, steeds dichter bij de bewoonde wereld en zwer ven zij thans rond in de buiten dijken van dorpen en steden op Zoek naar voedsel. Een mijnwerker in Oostservië, dl* terugkeerde van zijn werk in de mijn, werd plotseling door een wof belaagd. Vergeefs probeerde hij het hongerige dier met zijn mijrwerkerslamp te verjagen. Mit de wanhoop in het hart wierf de mijnwerker zich op het dier voör het aan kon vallen. Met *en hand schroefde hij de wolveistrot dicht en met de an dere land slaagde hij er in het dier net een pennemes dood te steken. Intussm blijkt uit de politie- rapportèi dat wolven in de bui- tenwijkei van Belgrado zijn door gedrongen 's-GRAVENHAGE, 4 Febr. De vraag of optimisme gerecht vaardigd is ten aanzien van de bruikbaarheid van de helicopter in de toekomst werd met een volmondig „ja" beantwoord door de heer C. Kolff, voorzitter van het Rotterdams Helicopter Syndi caat, die hedenmiddag in het In stitute of Social Studies, voor het Nederlands Verkeersinstituut een inleiding hield over „De toekomst van het helicopterverkeer" De bezwaren, die thans nog aan dit type vliegtuig verbonden zijn, zullen binnen twee a twee en een half jaar, wanneer de nieuwe modellen, welke men thans aan het construeren is aan de markt komen, voor een goed deel wor den opgeheven. In ieder geval zal men met een uitbreiding van het helicopternet moeten wachten tot deze nieuwe modellen komen. Men zal d'an wel dienen af te wachten of een sluitende exploi tatie mogelijk zal zijn, alsmede een redelijke regelmaat van de dienstregeling, welke beide thans te wensen over laten. De Sabena bijvoorbeeld becijfert het tekort op zijn zomer- en winterdienst- regeling op zeshonderdduizend gulden. De vraag kan worden ge steld of men in deze ontwikke lingsjaren een afwachtende hou ding moet aannemen om het ex ploitatietekort te ontgaan. De heer Kolff meende echter, dat het gewenst kon zijn thans erva ring op te doen en in dit verband stelde hij een dienst voor tussen „een stad in het Westen vart het land" en de Zeeuwse eilanden, waarbij dan de belanghebbenden tijdelijk subsidie zouden verlenen. Hiermede zou ten eerste de Zeeuwse .bevolking in haar isole ment geholpen zijn en zou bo vendien de nodige ervaring^ gun nen worden gekregen. De plaats van Nederland ih een internationaal helicopternet zal gunstig kunnen zijn, omdat ons land het middelpunt kan worden genoemd van een gebied, waarin binnen een straal van 400 km zeventig millioen mensen wonen. Met het oog op de sterke ont wikkeling waarin de luchtvaart Zich bevindt, meende hij voorts AMSTERDAM; i Febr. De man, naar wie aan het begin van 1953 de recherche van vele West- europese landen lange tijd heeft gezocht en dfe tenslotte in Lau sanne werd gegrepen,'de 30-ja rige belégginjséaviseijr uit Am sterdam H. J. de H. Voorma lige employe optéfo, beleggings afdeling van de Attstërriamse Bank is vanmorgen door de rechtbank te Amsterdam''terzake van diverse grote oplichtingen, veroordeeld tot 22 maanden ge vangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had te gen de K. twee en "eën half jaar met aftrek geëist. Een der slacht offers van de beleggingsadviseur is de 59-jarige kennelijk welge stelde veehouder J.'J. dè Beer in' Leeuwarderadeel. De K. had hem voorgespiegeld, dat...hij uit de boedel van dé naamloze vennoot schap Reesink en Co. te Zutphen effecten tot een bedrag van f102.000,voordelig kon kopen en ze met flinke winst weer van de hand kon doen. De K. kende deze veehouder omdat hij dik wijls contact, met .hem had ge had toen hij nog op de banjs werkte. De veehouder gaf het geld, doch zag er nooit meer iets van terug. AMSTERDAM, 4 Febr. Het Amsterdams Gerechtshof, dat vandaag uitspraak heeft gedaan in de zaak tegen de twee leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, heeft het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij beiden tot twee maanden gevangenisstraf werden ver oordeeld, vernietigd en de verdachten vrijgesproken. De veroordeling, die de recht bank had uitgesproken, was ge baseerd op het Koninklijk Besiuit E. 102, uitgevaardigd in 1944 te Londen door onze toenmalige re gering. Volgens de mening van het Hof richt dit Koninkliik Be sluit zich slechts tegen destijds bestaande en als landsverrader- lijke organisaties beschouwde verenigingen. De tegenwoordige N.E.S.B. toont, volgens het Hof, wel over eenkomst met de N.S.B. van Mussert, doch dit is niet vol doende om als bewezen aan te nemen, dat de N.E.S.B. dit stre ven tracht voort te zetten. Bo- (Van eeh onzer verslaggevers) DEN HAAG, 4 Febr. Een groot aantal officieren, onder officieren en manschappen van de Koninklijke Landmacht heb ben Donderdagmiddag uit han den van de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. F. J. Kranenburg, in de onderofficierscantine van de nieuwe Alexander Kazerne te Scheveningen prijzen in de vorm van medailles gekregen, omdat zij behoorden tot deteams, die de acht uiir jeèp-rit voör Onder officieren en manschappen of de officiersrit geheel of in etappes hadden gewonnen. Eerstgenoemde wedstrijd werd verreden op 11 December 1953, de tweede in het voorjaar van 1953. Beide wedstrijden werden georganiseerd door de M.C.A.M.. de Militaire Commissie voor Automobiel- en Betrouwbaar- heidsritten, in de wandel „de automobielcliib wan de land macht" genoemd. Dit ritten wer den gehouden in midden-Brabant in de omgeving' van Tilburg. De eerste prijs voor de jeep-rit Voor onderofficieren, be staande uit een vergulde zilveren medaille,i ging naar het team van sergeant A-nt S. van der Graaf en korposaal J—Ru-Uet^. resp,,yam de gafnij:oens'ëaVaJ# ert garni zoensdienst materieel landmacht te Den Ifaag. Deze medaille was Indonesische minister keurt K.P.M.-stakinpr af DJAKARTA 4 Febr. (Pi Aneta) De minister van arbeid, prof. nog, dat Rotterdam thans beter Atoidin heeft aan de pers ver- tklaMd^ dat ijjjj de door de Seri- kat Ruruh K.P.M. en de Seïikat Buruh Tëchnik Pelabuan (de vakbonden van het administra tief en v.an heit technisch perso neel) georganiseerde stakingen bij de K.P.M. niet kan goedkeu ren. Hij keurde de staking af, omdat de bondsleiders de door de centrale commissie ter be- arbei dsg es c billen een afwachtende houding kan aannemen ten aanzien van zijn luchthaven. Veluw.se eierveiling „Barneveld-Ede" Baroeveild, 4 Febr. Handel kalm. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen eieren van 56-60 gratn f 11,6812,26, eieren van 60-65 slechting van arbeidsgesi gram f 12,41—13.21; eieren van gedane aanbevelingen niet wen- 65—68 gram f 13,42—13,87, alles i sten te gébruiken voor verdere per 100 stuks. onderhandelingen. TOKIO4 Febr. Naar generaal O. P. Weyland, be velhebber van de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten, mededeelde, moet de sterkte van de gecombineerde communistische luchtstrijd krachten Russische, Chine se en Noord-Koreaanse in het Verre Oosten worden ge schat op meer dan 6500 oor logsvliegtuigen. Dat is meer dan tweemaal de sterkte van de luchtstrijdkrachten der V.S. in het Verre Oosten. Gen. Weyland stelde de sterkte van Chinezen en Noord-Korea- nen op 2000 gevechtsvliegtuigen en verklaarde dat de Russen op zijn minst 4500 toestellen hebben gebaseerd in de nabijheid van Wladiwostok, oip Saohalin en op de Koerillen. Het grootste gedeelte van deze Sovjettoestellen -bestaat volgens Weyland uit gevechtsvliegtuigen, maar kort geleden hebben de Russen een groot aantal van hun afdelingen lichte bommenwerpers veranderd in straalvliegtuigen, die elk punt in Japan bereiken kun nen. Zij hebben voldoende van deze bommenwerpers om flink raak te slaan, vooral, indien ze worden uitgerust met het atoom wapen. „De Russen hebben ongeveer 85 van hun jagers in straaltoe- stellen veranderd. Deze dienen nu om gevechtstoestellen te onder scheppen, in de eerste plaats ter verdediging van hun bases tegen aanvallen. Op gelijke wijze hebben zij hun bommenwerpers verbeterd. Zij vervangen hun oude middelzware bommenwerper, de TU-2, door een snel straaltoestel, de IL-28, die overeenkomt met de Ameri kaanse B-45 en die elk punt in Japan en Korea kan bereiken. De communistische luchtmacht is de laatste twee jaar of zo niet zoveel groter in aantal gewórden als haar vliegtuigen zijn .verbe terd", aldus dè generaal, - De generaal merkte op, ,dat de luchtbases rond Wladiwostok .„het grootste complex van bases ter wereld" vormenen wees er pp.,, da-t de Russen naast de ,stra*al- bommenwerpers „eën indrukwek kend aantal toestellen vanhet type TU-4 'nebben, dat is geko pieerd van Amerikaanse toestel len van het typ'e B-29, die gedu rende de tweede wereldoorlog noodlandingen hebben moeten maken op Russisch grondgebied en nooit zijn teruggegeven. „Deze omvangrijke luchtmacht vormt een duidelijke bedreiging in het Verre Oosten", zeide Wey land, „maar alles wat wij kunnen, doen Is afwachten en opletten". Hij verklaarde er niet aan te twijfelen dat de communisten in strijd met -de 'bepalingen van de wa-penstilstandsovereenkomst straalvliegtuigen naar hun bases in Korea hebben gebracht, maar zelfs indien dit niet het geval zou zijn, zij hebben het recht hun ba ses te organiseren en kunnen er uit Mandsjoerije toestellen heen brengen. Als de communisten de oorlog opnieuw zouden beginnen, zo-u- den volgens Weyland ook de Amerikaanse vliegtuigen van het type B-36, die een groot vlieg- bereik hebben, en -die van het type B-47, die atoomwapens mee kunnen voeren, nodig kunnen blijken. Zolang de Amerikaanse luchtmacht niet verder mocht opereren dan tot d-e Jaloe, die Korea. langs de grens met Mandsjoerije loopt, waren -deze toestellen niet nodig. ar- In-middels "heeft gen. Mark W. Clark, naar pit, Ne-ty York''wordt gemeld,' gisteren "in" Colliers Ma gazine verklaard, -dat het opper bevel van .UJS.Ö, .thans., over af doende gegevens beschikt om te -bewijizén, dat. Russische' straalja gers van heftype Mi'g van het ogenblik af, waa-rap zij in het Nó'ordTKoreaanse. duohtruim zijn verschenen' W* dikwijls dn. groten getale M ..werdén, bestuurd door Russische .pilo.t'ën; De bedoelde gegeéëris zijïi "Müervat-in rappor ten. van Amerikaafisé piloten en getuigenissen van U.N.O.-krijgs gevangenen, die in Noord-Ko- reaanse gevangenenkampen met Rusissche piloten-hebben, gespro ken.' 1 - - Complot tegen Eisenhower? Clark heeft eveneens méüège- defeld, dat' er'éeii communistisch cpmplbt, heeft bestaan om presi dent Eisenhower, toen hij voor zijn ambtsaanvaarding kort na zijn verkiezing in 1952 een bezoek aan Korea bracht, te doden. „Wij hadden berichten van de geheime dienst, volgens welke de vijand agenten naar Seoel en om geving had gezonden om de heer Eisenhower te vermoorden", al dus Clark. Nadat deze berichten waren ontvangen, werden de plannen van pres. Syngman Rhee om Eisenhower een luisterrijke ont vangst te bereiden, afgelast en speciale voorzorgsmaatregelen werden getroffen ten aanzien van de bewegingen -van Clark en de zoon van de president, majoor John Eisenhower, om de vijand geen aanwijzingen te geven over de aankomst van Eisenhower in beschikbaar gesteld door de chef van de generale staf. De tweede prijs (verguld zilveren medail les) werd na loting toegekend aan wachtmeester G. W. H. van Huet en S. Boekelman, beiden van de 127e afdeling zwaar luchtdoelartillerie, legerplaats Er- melo. Zij kwamen in dezelfde tijd aan als wachtmeester Ver- laan en sergeant Huisman, resp. het eerste dep. luchtdoeiartillerie te Ossendrecht en van het V.C.A. distriet Zwolle. Ook zij kregen een verguld zilveren medaille. Andere --prijswinnaars van afzonderlijke trajecten waren no,g: de eerste luitenants Kiljan en Zwartelé van het art. meet- regiment te- Kampen. f 2000 boete voor notaris ARNHEM, 4 Febr. De 49- jarig-e notaris J.J.J, van K. uit Hormlhuizen die veertien dagen geleden in hoger beroep van een vonnis van .de Zwolse rechtbank voor bet Gerechtshof van Arn hem terecht heeft gestaan, onder meer wegen-s valsheid in ge schrifte in een authentieke acte. is hedenmorgen tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en een boete van 2000 -gulden suibs. twee maanden hechtenis. De eis was twee. maanden voorwaarde lijk,T-4tTO0 ~|£lMên'''boete' en ont zetting uit het ambt van notaris- voor de dluiur van vijfjaar. De Zwolse rechtbank had de notaris een, maand onvoorwaardelijk op gelegd. Acht maanden voor culinair expert ARNHEM, 4 Febr. De 49- jaxige kok H.H. uit Apeldoorn die ervan wordt beschuldigd een damesweekblad voor 30.000 gul den te hebben opgelicht onder het voorwendsel zaalruimte te zullen huren voor een culinaire tentoonstelling in Ahoy, is he denmorgen door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek v-ain voorarrest en tot be schikking stelling van de rege ring. Verdachte was door de Zutphense rechtbank vrijgespro ken. Van de hem ter hand ge stelde 30.000 zou hij 22.000 gul den hebben gebruikt om een nieuwe auto te kopen. vendien maakt de N.E.S.B. deel uit van een internationale bewe ging met een hoofdbestuur te Malmoe. Het Hof is tot slot van mening, dat niet gebleken is, dat bij het streven van de N.E.S.B. sprake is van rassendiscriminatie. De letterlijke tekst van de voornaamste overwegingen die het Hof in zijn arrest heeft neer gelegd, luidt: De dagvaarding wordt niet nie tig geacht, omdat in de tenlaste leggingen alleszins feitelijke om schrijvingen van de aan de ver dachten verweten gedragingen wordt gegeven. Het 'besluit ontbinding lands- verraderlijike organisaties (E 102) kan, als wettelijke regeling over eenkomstig het bepaalde bij arti kel 5 der wet houdende alge mene bepalingen slechts door een 'latere wet zijn kracht verliezen. Het Hof acht echter niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen verdachten ten laste is gelegd, met name niet, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het stre ven van de vroegere N.S.B. en/of van een of meer der in artikel 1 van het besluit E 102 bedoelde organisaties trachtte voort te zet ten. Het Hof let hierbij in de eer ste plaats op de considerance van voormeld besluit, terwijl artikel 5, tweede lid, van het besluit luidt, dat het kan worden aan gehaald onder de titel „besluit ontbinding lan&sverraderlijke or ganisaties". Hieruit volgt, dat ge meld besluit zich alleen richt tegen ten tijde van de totstand koming van het besluit (17 Sep tember 1944) bestaande en als landsverraderlijk beschouwde or ganisaties. Het Amsterdams gerechtshof, dat de zaak tegen de beide N.E.S.B.-leiders heeft behandeld, was samengesteld uit president mr. J. Spreij met de beide raads heren mr. J. J. de Flines en mr. G. A. Schreuder. Veertien dagen geleden had de procureur-generaal bij het ge rechtshof, mr. W. P. Bakhoven, bevestiging van het rechtbank- vonnis gevraagd: twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die ruim 2 maanden bedroeg. Op 30 September van het vo rig jaar, toen dit proces voor de Amsterdamse rechtbank diende, eiste de officier van Justitie, mr F. Hollander, op wiens last de recherche in de huizen van de verdachten een inval had gedaan en de verdachten had gear resteerd, een jaar met aftrek en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte tien maanden voorwaardelijk zouden worden opgelegd. Zowel voor de Rechtbank als voor het Hof werden de beide leiders verdedigd door mr. E. F. L. Steyns (raadsman van Van Tienen) en mr. Th. Muller Mas- sis (raadsman van mr. Wolthuis). Cassatie aangetekend Vanmiddag heeft de Procureur Generaal van het Amsterdamse Hof medegedeeld cassatie te hebben aangetekend tegen het arrest dat het genoemde Hof van daag heeft gewezen, waarbij de leiders van de N.E.S.B. zijn vrij gesproken. NEWARK, Engeland, 4 Fetor. Agent Leonard Bateman werd onlangs op een nachtelijke ronde getroffen door een etalagepop in een herenmodezaak. „Dat", zo peinsde Bateman, „is de meest natuurgetrouwe pop, die ik ooit gezien heb". Hij liet zijn zaklantaarn schijnen op het uitdrukkingsloze gezicht van de pop, waarnaar hij nog wel acht minuten bleef staren. Plotseling viel dit om en Bateman haastte zich de winkel in, waar hij bij het beeld neerknielde. „Ik vraag mij af of een emmer koud water dit tot leven zou brengen", zei Bateman in zijn samenspraak met de pop, die plotseling overeind vloog en zich identificeerde als de 19-jarige Alexander S. Patterson van de R.A.F. Gisteren moest Patterson zich voor de rechter verantwoorden wegens „het zioh bevinden in een pand met de bedoeling een misdaad te begaan". De jongeman bekende, maar voerde ais verzachtende omstan digheid "aan, dat hijveel gedronken had. "Hij kreeg zes maanden voorwaardelijk, 'in welke tijd hij niet in café's en niet in de etalages van herenmodemagazijnen mag komen. IN HET HOL VAN DE BEER REXTON, Nerw Brunswick, Canada Patrick Whalen viel in een wintertool van 'n beer, nadat hij in een zware sneeuwstorm verdwaald was. De overwinterende beer werd gelukkig niet uit zijn slaap gewekt en een patrouille wist de uitgeputte Whalen te ont zetten.. ZUTPHEN De rijkspolitie in de gemeente Voorst heeft al daar aangehouden de 35-jarige vertegenwoordiger A. van M. die zich heeft shuldig gemaakt aan verschillende gevallen van op lichting tot een totaal bedrag van 25 a 30.000 gulden. Een van de gedupeerden is daarbij niet minder dan onge veer 10.000 gulden kwijtgeraakt. Van M. is in voorlopige hechtenis gesteld, en zal dezer dagen voor de officier van Justitie te Zut phen geleid worden. De man was vertegenwoordiger in het rayon Geiderland en Overijseil van de te Leeuwarden gevestigde firma in chemische producten. Voor deze firma be zocht hij o.m. hotels en restau rants. Hij stond als vertegenwoor diger gunstig bekend. Enige maanden geleden ging van M. echter knoeien. Hij vertelde de WENEN, 4 Febr. Anton Karas, de componist van de we reldberoemde Harry Lime melo die. voert op het ogenblik een bittere strijd om het bestaan in het muziekminnende Wenen. De kleine musicus, die voor koningen en de Paus zijn cither bespeelde na zijn eclatante succes in Carroll' Reed's film „The Third Man" heeft in de herfst van het vorige .jaar eert wijnhuis geopend in een voorstadje van Wenen. Het wijnhuis, genaamd „In de derde man" -\iyerd spoedig een .geliefkoosde' jjlaats van samen komst voor "wijn- en muzieklief hebbers en Anton, die iedere avond zijn gasten tracteerde op clthermuziek, deed goede zaken. Maar ziet, het is moeilijk om de zon in het water te zien schij nen. De bond van restaurant eigenaars maakte zich bezorgd over het succes Van Anton Karas én zag met lede ogen de vaste clientèle van „In de derde man" dagelijks groeien. Toen sloegen de verbolgen Weense restauranthouders toe. Er werd een aanklacht tegen de citherspeler ingediend, omdat hij' volgens de bond geen geldige ver gunning bezat voor het drijven slag dood. van een wijnhuis. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen en de kleine Anton kreeg aan zegging zijn wijnhuis te sluiten. Toen hij aan de politieverorde ning geen gehoor gaf, volgde de ene boete op de andere. Karas heeft nu beroep aange tekend bij de hoogste Oosten rijkse gerechtelijke instantie en hij hoopt dat het hoge gerechts hof hem permissie zal geven de deuren van zijn wijnhuis ge opend te houden voor zijn tal loze vrienden en vereerders. TRUCK GREEP BESTELWAGEN Eén dode HEERLEN, 4 Fe'br. Een bot sing tussen een bestelauto en een truck met oplegger heeft gisteren te Heerlen het leven gekost aan de 24-jarige V. uit Voerendaal, bestuurder van de bestelauto. Zijn wagen werd op het kruis punt DiamantstraatHuskensweg gegrepen door de truck, die werd bestuurd door H. uit Itteren. V. werd uit de bestelauto geslingerd en door een der achterwielen van de truck overreden. Hij was op cliënten dat de firma korting zou geven op nieuwe leveranties en oude producten zou terugnemen. Het gevolg was dat hij meer or ders kon noteren. De korting be taalde hij uit eigen zak, doch de vroeger geleverde producten kon den niet teruggenomen worden. Hij kwam in geldnood en wendde zich tot vrienden en kennissen die hij' door gefingeerde verhalen over investeringen en inrichting van militaire tehuizen er toe be woog, hem flinke bedragen te geven. Tenslotte kreeg men arg waan en kwam de politie er aan te pas. Van M. viel bij zijn ver hoor spoedig door de mand. ZESTIEN DODEN CAIRO, 4 Febr. Gisteren zijn twee dorpen in het Noorden van Egypte gedeeltelijk door brand verwoest. Zestien personen zijn in de vlammen omgekomen en achttienhonderd mensen wer den dakloos, aldus blijkt uit be richten die vandaag in de kran ten in Cairo verschenen zijn. In El Mazarek, in de provincie Foeadiëh, zijn 119 huizen in de as gelegd. Zestien personen zijn om het leven gekomen in het vuur, dat aangewakkerd werd door een krachtige woestijnwind. In El Mansjia El Goeedida in de provincie Gharbia woedde een tweede brand, die 105 huizen yernielde. Deze brand heeft geen slachtoffers geëist voor zover thans bekend is. Vorige week Vrijdag is het dorpje Kalib Ibiar aan de hoofd weg tussen Cairo en Alexandrië geheel in de as gelegd. Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD, 4 Febr. Pluim- veemarkt. Handel redelijk. Aan voer ca. 28.000 stuks. Prijzen: slaöhtkippen, witte f 2,102,20, andere rassen f 2,002,10; piep kuikens f 2,202,45, jonge haan tjes f 2,402,60, alles per kg, overige per stuk. Tamme konij nen f 2,756,75, wilde konijnen f 1,60—1,75. Eiermarkt: Handel traag, aan voer ca. 1.700.000 stuks. Prijzen: eieren f 11,7514,25, al.g. prijs f 12,50 per 100 stuks, kiloprijs f 2,08 op basis van 60 gram. Varkeiismiarkt Barneveld BARNEVELD, 4 Febr. Wei nig handel. Aanvoer ca. 30 stuks Prijzen: biggen f 42,0056.00 per stuik.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7