Westeii verwerpt voorstel Molotof Grote tevredenheid over bereikte resultaten De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus Gebed voor de H. Vader Palestijnse vraagstuk in Veiligheidsraad Dagblad voor Alkmaar in omgeving Ministers houden Maandag geheime besprekingen Bijeenkomst ministerscomité Benelux Heilige Vader kan nog steeds moeilijk voedsel tot zich nemen Toestand H. Vader iets verbeterd Toenemende wind De Rots in de branding BERLIJN, 5 Febr. (Reuter) De drie Westelijke Ministers van Buitenlandse Zaken te Berlijn hebben Vrijdag Molotof's voorstel voor een hereniging van Duitsland verworpen. Minister Dulles, die als eerste sprak, was van oordeel, dat de Russische voorstellen neerkomen op een uitbreiding van het Sovjetblok tot de Rijn. Volgens hem was Molotof bevreesd voor werkelijk vrije verkiezingen, omdat de Oostduitsers dan het com munistische bewind zouden wegvagen. Met het oog op de duidelijke kloof tussen de Oostelijke en de Westelijke opvattingen inzake Duitsland besloten de ministers, terug te keren tot het vraagstuk van communistisch China. Een Russische woordvoerder deelde mee, dat de ministers Maandag een besloten vergadering zullen houden ter bespreking van maat regelen voor vermindering van de internationale spanning en het bijeenroepen van een vijfmogend- hedenconferentie met Peking China. De bijeenkomst van Vrijdag werd grotendeels in beslag ge nomen door de antwoorden van de drie westelijke ministers op Molotofs voorstellen betreffende de Duitse kwestie. Minister Dulles sprak als eerste, gevolgd door Bidault en Eden, waarna minister Molotof ant woordde. Bidault ziet geen vooruitgang Bideult zeider dat de kloof tus sen de twee opvattingen niet kan vWorden overbrugd door ..eenvoudige wijzigingen, welke Molotof naar zijn zeggen zou overwegen". „Ik zie heel goed in, welke voordelen de Sowjet-Unie hoopt te bereiken door een ge deelte van haar troepen enige tientallen kilometers terug te trekken, als zij hierdoor gedaan kan krijgen, dat de geallieerde DE ZIEKENFONDSEN HONORARIA VAN DE HUISARTSEN De Ziekenfondsraad heeft ter kennis gebracht van de minister van sociale zaken en volksge zondheid, dat een nieuwe voor lopige overeenkomst tussen de ziekenfondsen en huisartsen is goedgekeurd. Hierdoor is dus de eerder goedgekeurde, door de minister geschorste overeenkomst komen te vervallen. Teneinde geen onzekerheid ter zake te laten bestaan, deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ons verder mee, dat de minister niet het voorne men heeft, dit besluit ter schor sing of vernietiging aan de Kroon voor te dragen, aangezien de pas door de ziekenfondsraad geno men beslissing gebaseerd is op meer gegevens dan aanvankelijk waren overlegd, en omdat het rapport van de commissie-van Schaik grotendeels tot basis van de nieuwe overeenkomst heeft gediend. militaire posities in West-Duits- land worden gedesorganiseerd en de Britse en Amerikaanse troepen Europa verlaten", aldus de Franse minister. Minister Eden, de ontwerper van het westelijke plan voor de vrije verkiezingen in Oost- en West-Duitsland, verklaarde, dat de voorstellen van Molotof op drie grondbeginselen met zijn plan botsen. „Dit zijn zeer be langrijke beginselen", aldus de Britse vertegenwoordiger, „en zolang hij niet bereid is, op deze punten ons tegemoet te komen, kan ik weinig vooruitzichten op het maken van werkelijke vor deringen zien". Hierna bepleitte minister Molo tof gedurende drie kwartier zijn voorstellen. Volgens een Britse woordvoerder voegde hij hier nog een punt aan toe, dat neerkomt op de suggestie, dat de vier mi nisters met de Duitsers tot over eenstemming komen over een tijdslimiet, waarbinnen de voor lopige regering voor geheel Duits land verkiezingen zou moeten uit schrijven. WELTER OVER DE EENHEID „De Kroniek van Zaterdag" in dit nummer is gewijd aan een artikel van de heer Ch. Welter in het orgaan van de K.N.P. over het eenheidsrap port van het Centrum voor Staatkundige Vorming. Met enige citaten uit dat rapport en uit twee dagbladartikelen van de afgelopen week (de „Maasbode" en het „Binnen hof") geven wij een beschou wing in deze wekelijkse ru briek over dit vraagstuk. Daarbij zijn opzettelijk de meningen van andere dag bladschrijvers op de voor grond geplaatst, om te laten uitkomen dat wij niet de enige zijn, die in dit pro bleem een standpunt inne men, dat tegenover dat van de K.N.P. staat. BRUSSEL (ANP) Het Be- neluxcomité van ministers dat Vrijdag onder voorzitterschap van mr. J. Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, te Brussel in vergadering bijeen is geweest, heeft een aantal be sluiten genomen, die door een Nederlandse woordvoerder als „van grote principiële betekenis" werden gekenschetst. Wat betreft de uitvoering van het protocol inzake de buiten landse handel, ondertekend te Luxemburg op 9 Dec. 1953, heeft het comité van ministers ver scheidene maatregelen aanvaard omtrent de betrekkingen van de Beneluxlanden met derde landen. Met betrekking tot de landen, die lid zijn van de organisatie voor Europese economische sa menwerking zullen de Benelux- partners met ingang van 1 Maart 1954 een zelfde politiek volgen. Deze wordt verwezenlijkt door het deponeren van gemeenschap pelijke liberalisatielijsten en het instellen van gemeenschappelijke invoerregelingen. De monetaire situatie ten aanzien van het Dol- largebied is zo veranderd, dat voor Beneluxlanden de moge lijkheid in zicht is het regime voor de Dollarinvoer gelijk te maken. Deskundigen zullen na der onderzoeken of op korte ter mijn een analoog regime als ten aanzien van de invoer uit de O.E.E.S.-landen kan worden be reikt. Het resultaat van dit on- derzoek zal aan het comité van ministers worden voorgelegd. Reeds voor de inwerkingtreding van het protocol inzake de han delspolitiek van 9 Dec. 1953 heb ben de regeringen de mogelijk heid erkend van een gemeen schappelijke houding op het ge bied van de bilaterale econo mische betrekkingen met bepaal de landen en gemeenschappe lijke Beneluxonderhandelingen met deze landen worden voorbe reid. De volgende vergadering is op 20 Maart a.s. in Brussel. VATICAANSTAD, 5 Febr. (A.P.) In het eerste offi ciële bulletin ot er de gezondheidstoestand van de Paus verklaart zijn lijfarts prof. Galeazzi-Lisi vandaag, dat de Paus verder vei ^-vakt is, doordat bij moeilijk voedsel tot zich kan nemen. Gehoopt wordt zo spoedig mogelijk een röntgen-onderzoek te kunnen herhalen. Sinds 25 Jan. heeft de H. Vader tezamen met een lichte koorts symp tomen van een maagontsteking vertoond, welke vooraf gegaan werd door hardnekkige hik, aldus het bulletin De uitslag van het laboratoriumonderzoek was normaal. In het bulletin wordt verder gezegd: „Het gestel, dat ver zwakt was door uiterst zware en lange arbeid, zowel geestelijk als physiek, is verder verzwakt ten gevolge van de vermoeiende Oproep tot gebed van het Hoogwaardig Episcopaat Op verzoek van de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland delen wij het navolgende mede: In verband met de ziekte van de Heilige Vader, schrijven de Hoog waardige Bisschoppen voor, dat in alle H.H. Missen vanaj Zondag 7 Februari de Oratio pro Papa zal worden gebeden tanquam pro re gravi. Andere Orationes imperatae komen te vervallen. Tevens verzoeken de Hoogwaardige Bisschoppen om Zondag onder alle H.H. Missen de ge lovigen aan te sporen voor de H. Vader te bidden. Wet tot goedkeuring E.D.G. afgekondigd 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Vandaag is afgekondigd de wet, houdende goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeen schap. De wet treedt 6 Februari in werking. WEDEROM ARRESTATIES IN INDONESIË DJAKARTA, 5 Febr. (Pi-Aneta) Wederom worden er enige ar restaties van Nederlanders ge meld, ditmaal uit Bogor. De cor respondent van Pi-Aneta te Bo gor bericht de arrestatie van de heer Lapre, employé van de Goodyear Rubberfabriek, van de planter J. E. van Ooy van de on derneming Tjimulang en van mevrouw David, zonder beroep. Tevens zou volgens niet-offi- ciële bronnen een Indonesiër zijn aangehouden, die voor de souve- reiniteitsoverdracht in Bogor de Pasundanbeweging leidde. De po litie in Bogor kon geen inlich- tingens omtrent de arrestaties ge ven. De opdracht tot aanhoudin gen was van Bandung gekomen. De redenen van de arrestaties zijn niet bekend. In de haven van Marken ging het Vrijdagmiddag vrolijk toe. Op het ijs dansten de jonge- meisjes en jongemannen van het eiland, gestoken in hun karakteristieke kleding, volks dansen, die door velen met plezier werden bezien. Tij dens een volksdans: een kleu rig feest, met jals décor een strakke blauwe lucht en de pittoreske houten huisjes van Marken. maagstoornis en de moeilijkheid van de voeding". Het bulletin wijst er op, dat bjj een eerder röntgenologiscb onderzoek gebleken was, dat de maagstreek van de H. Vader en de organen in die streek nor maal zijn. Er wordt niet gezegd, wanneer dit onderzoek heeft plaatsgevonden. De hik is sinds drie dagen verdwenen. Het of ficiële bulletin werd voorafge gaan door een korte mededeling, waarin gezegd wordt, dat 't ver strekt werd in antwoord op ver ontrustende vragen van vele kerkelijke en wereldlijke auto riteiten in alle delen der wereld. Een Zwitserse specialist, dr. Paul Niehans, die een kliniek heeft in La Tour de Pelle (Zwit serland) is ontboden om de ge wone medische staf van de Paus te versterken. Dr. Cesare Fru- goni, een van Italië's meest be roemde doktoren, is eveneens ontboden. Geruchten Vaticaanse woordvoerders zei den, dat de ongewone activiteit, welke Donderdagavond laat op het Vaticaan heerste, niets met de ziekte van de Paus uitstaande had. De plotselinge agitatie was ontstaan door het feit, dat zus ter Pasqualina Lebner, de Duit se religieuze, die de Paus reeds verzorgt vanaf de tijd, dat hij Nuntius in Duitsland was, geval len was en een been had gebro ken. Zij is ongeveer 60 jaar oud. Verder ging het gerucht, dat een van de drie neven van de Paus, Prins Carlo Pacelli, zijn oom op een laat uur had bezocht. Aan de leden van de Italiaanse Katholieke Actie, meer dan vier millioen in totaal, is verzocht, voor de H. Vader te blijven bid den. In de ochtenduren werd via de correspondenten van de persbu- reaux Reuter en A.F.P. bericht, dat volgens Radio-Rome in de toestand van de Heilige Vader een lichte verbetering was in getreden. De geneesheren heb ben Zijne Heiligheid herhaalde malen bezocht. SCHIP IN HET IJS Welis waar is het in Italië ook koud, en valt daar zelfs veel sneeuw, toch vond de bemanning van het Italiaanse vrachtschip „Dea Mazzella" het lossen van de lading in de Amsterdamse haven temidden van het ijs geen pretje. Het 7031 ton me tende schip was geladen met graan en meerde aan de En gelse boeien in het IJ temid den van het ijs, waar het schip onmiddellijk de lading in de lichters loste. (Luchtopname A.N.P.-Foto) Ook in de afgelopen nacht daal de de temperatuur bij heldere hemel in ons land weer sterk, gemiddeld tot -10 graden. Inmid dels treden aanzienlijke veran deringen in de algemene lucht- druk-verdeling op het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan op. Er vormt zich namelijk een diepe depressie ten Zuiden van IJsland welke zich in Zuid-Oos telijke richting uitbreidt en ook op de Britse eilanden de lucht druk reeds snel doet dalen. Aan de achterzijde van deze kern stromen grote hoeveelheden kou de uit de Poolstreken afkomstige lucht langs Groenland en IJsland naar het Zuiden. Op IJsland daalde daarbij de temperatuur tot omstreeks 5 graden onder nul. Hoewel de koens van deze de pressie ten tijde van het opstel len van dit overzicht nog niet met voldoende zekerheid is te bepalen mag toch wel verwacht worden dat deze zich belangrijk in Zuidoostelijke richting over de Britse eilanden en het Noordzee gebied zal uitbreiden., waaribij morgen, de wind in ons land uit Zuidoost tot Zuid zal gaan toe nemen. Aanvankelijk is er daar bij nog weinig bewolking zodat de temperatuur komende nacht nog weer flink kan dalen. Morgen overdag bestaat de mogelijkheid dat de bewolking gaat toenemen, waarbij niet is uitgesloten dat later op de dag een neerslagge- bied ons land bereikt. Ook mor gen zal het bijna overal de hele dag blijven vriezen. f NEW YORK, 5 Febr. (AFP)— De Veiligheidsraad heeft zich Vrijdag bezig gehouden met het Palestijnse vraagstuk. Egypte en Israël hebben elkander weder kerig beschuldigd van schending der Palestijnse bestandsovereen komst en onwettige inbreuk op de vrije vaart door het Suez-ka- naal. Namens Israël sprak Abba Eban, die Egypte er van beschuldigde op onwettige wijze de scheepvaart door het Suez-kanaal te belem meren, Eban wees er op dat de Egyptische regering geen acnt had geslagen op de desbetreffen de, door de raad aangenomen re solutie. Hij vestigde de aandacht van dit lichaam op een bepaling in het Handvest der Ver. Naties dat de Veiligheidsraad in een dergelijk geval economische en andere sancties (die niet het ge bruik van geweld omvatten) kan toepassen, om nakoming van zijn beslissingen af te dwingen. Volgens Eban zou de Veilig heidsraad moeten overwegen dergelijke maatregelen te nemen, indien de Egyptische regering niet onverwijld ophoudt met haar on wettige belemmering van de scheepvaart door het Suez-ka naal. Uit boom gevallen en gedood De 87-jarige heer A. te Schip luiden viel Donderdagmiddag toen hij bezig was de bomen langs de R.K. Begraafplaats te Schipluiden te snoeien uit een boom en was vrijwel op slag dood .De heer A. was oud-koster van de R.K. kerk in Schipluiden en een geziene figuur in het dorp. Vijf jaar geleden, 8 Februari 1949, was de stilte hoorbaar in het prachtige Donauland, Hon garije. Op die dag werd de heilige „misdadiger" kardinaal Mindszenty, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De wereld ontstelde, de Hongaren waren verbijsterd. De kerkerdeuren sloten zich achter de kardinaal, het ijze ren gordijn werd neergelaten. Vijf jaren zijn sindsdien heengegaan. De gevangene van het regiem werd de mond gesnoerd. Men kan hem spreken beletten, maar niet verhinderen te bidden voor zijn in boeien geketend volk en voor de wereld. Voor de wereld die in on rust verkeert. Conferenties leiden tot geen enkele over eenstemming. Positieve resul taten stuitten af op het Rus sische woord „Njet". En ter wijl de wereld weet, dat de kloof tussen Oost en West nooit zal worden overbrugd, confereert men met het doel tijd te winnen om de bewape ning tot in de perfectie op te voeren. Si vis pacem, para bellum. Deze leuze zal wederom blij ken vals te zijn, omdat de grote tegenstelling niet op vreedzame wijze kan worden opgelost en de Grote Leugen die het communisme is, de wereld ten verderve leidt. Eens zullen, onafwendbaar, de wapenen gaan spreken, tenzij de Goddelijke Voorzienigheid het dilemma waarvoor de we reld zich ziet gesteld, met an dere dan menselijke methoden zal oplossen. Het is hiervoor dat kardi naal Mindszenty en met hem millioenen anderen, bidden en offeren. Herdenken wij zonder op houden, maar vooral ook de zer dagen in het bijzonder, de grote Held die voor ons allen een lichtend voorbeeld is: kar dinaal Mindszenty. C.D.K. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Zaterdag 6 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 1436 Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 1.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1