Grote Vier zetten geheim overleg voort Gevechten begonnen aan rand van Loeang Prabang Dagblad voor Alkmaar en omgeving AZIATISCHE VRAAGSTUKKEN KOMEN WEER TER SPRAKE Oostenrijk wil militaire neutraliteit TSieuwe regering in Italië gevormd Warmere lucht in aantocht Toestand van H. Vader blijft vooruitgaan Burger contra Romme Molotov kondigt concreet Europees voorstel99 aan Pamfletten in Oost-zone Verklaring van Raab: Be-invloeding van het Russische standpunt? Weer staking in Parijs Tram op hol! Vietminh-divisie nadert de hoofdstad snel Houtliakkers ingesneeuwd NOORDÏÏOlLANDSi Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel STADSEDITIE Woensdag 10 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13006 ZIJN BEWERING, dat een con fessionele partij als de K.V.P. een bedreiging vormt voor de demo cratie, heeft mr. Burger, de frac tie-leider van de P.v.d.A., nog eens, zij het in verzachte vorm, herhaald in een rede voor een bijeenkomst van de socialistische Jongeren-organisatie de „Nieuwe Koers" te Enschede. Die rede was een antwoord op de rede van prof. Romime voor de Partijraad van 23 Januari, waar in deze de P.v.d.A. voor het feit stelde, „kleur te bekennen", waarmede bedoeld was, dat het niet langer aangaat, achter het scherm van de papieren documen ten een ander gezicht te zetten, dan met de (humanistische) wer kelijkheid het geval is. Bovendien reageerde mr. Bur ger hier en daar op enige punten van het „eenheidsrapport" van de commissïe-v. d. Grinten en hij zei dan, dat „een katholieke eenheids partij op niet-ipolitieke grond slag een min of meer latente be dreiging vormt voor de demo cratie". Men zou zo zeggen, dat dit dan niet op de K.V.P. kan slaan, om dat de Katholieke Volkspartij wel degelijk óók op politieke grond slag staat: die Partij is n.l. be halve beginsel- ook wel degelijk program-partij! Romme wil, zegt Burger dus, geen gezamenlijk sociaal en eco nomisch program nastreven, maar legt de nadruk op het levensbe schouwelijke. Dit laatste is juist. Het principiële heeft de nadruk, maar dat behoeft, in bepaalde tij den en omstandigheden, een sa mengaan voor andere, dus ook sociaal-economische doeleinden, niet uit te sluiten. Zo was het immers in andere politieke con stellaties ook altijd! Maar het voornaamste staat voorop; En als, met respect voor een zeker samengaan voor be paalde sociaal-economische belan gen, een breuk ten opzichte van de levensbeschouwing onvermij delijk zou blijken, dan zal het voornaamste de doorslag moeten geven. M.a.w. moet het dus naar onze mening zo zijn, dat van onze kant geen concessies ten aanzien van humanistische maatregelen worden gedaan, om een samen werking te „redden", die in het belang van bepaalde sociaal-eco nomische zaken zijn zou.... Laat de katholieke eenheids partij die trouwens nog niet „voltooid" is dan een „merkwaardig verschijnsel zijn in ons politieke bestel", zoals mr. Burger zegt, de zeer heterogene Partij van de Arbeid is dat niet minder. Mr. Burger ontkent het be staansrecht van confessionele par tijen niet, zegt hij nu, maar hij weet toch zeker wel, dat het be ginselprogram van de P.v.d.A. in principe de confessionele partij vorming verwerpt? Bepaald beneden de maat van wat wij het politiek fatsoen zou den willen noemen, was de op merking van de heer Burger, waarin hij speculeerde op anti katholieke instincten bij de pro testants-christelijke partijen, met name de anti-rev. Blijkbaar gedachtig aan het be sluit van de A.R. om zich aan te sluiten bij de Christen-democrati sche Unie in West-Europa, zei hij, dat de A.R. moeten oppassen, „niet onder te duiken in het Europese, politieke katholicisme". De werkelijkheid is, dat ook vele protestants-christelijke par tijen inzien, dat de strijd om de nieuwe beginselen en vormen in Europa zekere gevaren voor het christendom inhoudt. Strijden de socialisten op het Europese front voor een socialistisch Europa, de christelijke politici gaan uit van het ideaal van een christelijk Europa. Dat hier katholieken en christenen elkaar vinden, kan alleen maar ten behoeve van dat ideaal een gelukkig teken wor den genoemd. Dat mr. Burger daarentegen meent, in zijn doorbraak-partij te moeten waarschuwen tegen een gevaar van een „Europees politiek katholicisme", is een zeer merk waardig feit, juist in het licht van de doorbraak, en het zal ons benieuwen, wat de reacties daarop zullen zijn van de katholieken in de P.v.d.A De heer Burger heeft verder nog een aantal vaagheden ten beste gegeven, waarop wellicht nog eens nader zal moeten wor den ingegaan. Zo ook misschien op het feit, dat Burger over tal van dingen gezwegen heeft, o.a. over de practische politieke ver schillen, welke in zijn eigen partij wel degelijk aanwezig blijken te zijn. Reeds wezen wij een en an der maal op de tegenstelling, wel ke binnen die partij bestaat ten opzichte van de E.D.G. en niet minder ten opzichte van de nood zaak van economische integratie gelijktijdig met de politieke. Dit zijn zaken van vitaal belang voor de toekomst van Europa en dus ook van ons land en op deze punten zijn er ernstige menings verschillen in, de P.v.dA.! BERLIJN, 9 Februari Op voorstel van Bidault zullen de vier ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn Don derdag het geheime overleg over Aziatische vraagstuk ken voortzetten. De eerste besloten zitting, die de minis ters Maandag aan deze vraagstukken wijdden, was ge ëindigd zonder dat tot voortzetting was besloten. Bidault deed het voorstel tot hervatting van deze besprekingen na een nieuwe dag van vruchteloos debat over Duitsland. De drie Westelijke ministers hebben zich op de geheime vergadering van Maandag bereid verklaard tot bespre king met de regering van communistisch-China over spe cifiek Aziatische vraagstukken Molotof, die op de zitting van Maandag zonder resultaat tracht te zijn collega's te bewegen tot het toelaten van Ghina tot de bespreking van algemene wereld vraagstukken, verklaarde zich terstond accoord met het plan van de Franse minister het ge heime verdrag te hervatten. Hij gaf er evenwel de voorkeur aan de besprekingen over Duits land en de Europese veiligheid ook Woensdag nog voort te zet ten. De Russische minister beloof de zijn collega's dan „een con creet voorstel" inzake Europese veiligheid te zullen indienen, of schoon de Westelijke delegaties er -bij voor-baat 'van overtuigd zijn, dat -dit Russische voorstel geen nieuwe gezichtspunten zal opleve ren, verklaarden zij zich ermee accoord het debat over de Euro pese zaken nog een dag voort te zetten. Vrijdag zal de conferentie be ginnen met het Oostenrijkse vraagstuk. Minister Figl is van daag als afgevaardigde der Oos tenrijkse regering in Berlijn aan gekomen om aan deze besprekin gen deel te nemen. De Franse minister heeft zijn voorstel tot het hervatten van het gesprek in kleine kring gedaan, na-dat de drie Westelijke minis ters opnieuw tezamen hun stand- >unt inzake de Chinese kwestie ïa-dden besproken. Bidault had BERLIJN, 9 Februari Onder de bescherming van de duister nis zijn anti-communisten in de Sovjet-zone bezig muren en heg gen te beplakken met copieën van het Eden-plan tot hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Al een paar dagen wordt dit plan verspreid. Volgens Duitse inlichtingen zijn de gestencilde pamfletten in vele steden, vooral in Thuringen, de meest Westelijke staat van de Oost-zone, op vele plaatsen te zien. Het afgelopen weekend werden ook met de hand geschreven of getikte pam fletten, waarin aanneming van het plan-Eden geëist wordt, aan geplakt in Rostick en Stralsund in het gebied van de Oostzee kust en in Neu-Brandenburg. WAAGHALS OP IJSSCHOTS OP MARSDIEP DEN HELDER. Een waaghals, die aan de zee met kameraden was gaan „schotsen trappen" heeft Dinsdagmiddag een hache lijk avontuur beleefd. Op een gegeven moment bleek hij n.l. niet meer in staat over te springen naar de wal of op een andere ijs schots en met de ebstroom werd hij het Marsdiep opge dreven. Met een vlet kon hij uit zijn benarde positie gered worden, terwijl ook enkele viskotters reeds doen de waren de jongen aan boord te nemen. reeds in het eerste deel der con ferentie te kennen gegeven, dat hij z-eer geïnteresseerd is in een bespreking van het Indo-Chinese vraagstuk met communistis-ch China, mits de regering van dit land bereid is een bewijs van haar goede wil te leveren. Voorts stond hij erop, dat de drie met Frankrijk samenwerkende rege ringen in Indo-China eveneens tot zulk een conferentie zullen worden toegelaten. Geen bezwaar. Ook bei-de andere Westelijke ministers hebben in beginsel geen bezwaar gemaakt tegen een ge sprek met China over zaken, die dit land rechtstreeks aangaan. Zij willen daardoor ook de re geling der Koreaanse kwestie een nieuwe stoot geven. Ook zij stel den echter de voorwaarde, dat aan zulk een conferentie met Chi na ook alle andere regeringen deel zouden nemen, die aandeel in de strijd hebben genomen. Tot dusver heeft Molotof vast gehouden aan zijn veel verder strekkend plan voor -het betrek ken van China in de internatio nale besprekingen. Hij deed daar toe voorstellen voor een vijf-mo- gen-dhedenconferentie met Pe king en voor een wereldconferen tie inzake ontwapening. In de ge heime zitting van Maandag heeft Foster Dulles echter deze plan nen nog eens met beslistheid af gewezen. Reeds dagenlang is Oude- schïld (Texel) bijna ontoegan kelijk voor de boot uit den Helder. De reden is het ijs, dat hoog tegen de dijk kruid WENEN, 9 Febr. De Oosten rijkse kanselier Julius Raab heeft vandaag verklaard, dat Oosten rijk zal weigeren tot enige mili taire alliantie toe te treden, na dat het van de Grote Vier te Berlijn zijn vrijheid herkregen lieeft. De verklaring van Raab wordt te Wenen -beschouwd als een veel betekenende politieke verklaring, die welbewust afgelegd is op het ogenblik, dat de Oostenrijkse minister van -buitenlandse zaken, dr Leopold Figl, in Berlijn aan komt. Raab verklaarde: „De kleine staat Oostenrijk kan en zal nooit een militaire factor van beteke nis zijn. Ons volk, dat door de ervaringen in twee wereldoorlo gen wijs geworden is, zal eens en voor altijd weigeren zich opnieuw bloot te stellen aan de verwikke lingen van een militair bondge nootschap. Politieke waarnemers te We nen hebben verklaard, dat de verklaring blijkbaar afgelegd is, om het Russische standpunt tij dens de komende besprekingen over het Oostenrijkse staatsver drag te -beïnvloeden. Naar verluidt wenst Rusland, dat Oostenrijk als prijs voor zijn onafhankelijkheid in de koude oorlog „neutraal" blijft. Raab's Haile Selassie ook naar Europa? Keizer Haile Selassie van Ethi opië, die in Mei een officieel be zoek aan de V.S. zal brengen en ook even naar Oanada en Mexico zal gaan, is voornemens daarna verscheidene maanden in Europa door te brengen en o.a. Enge land en Griekenland. op de vliegvelden PARIJS, 9 Febr. Ongeveer 2500 man personeel van de meteo rologische dienst op de Parijse vliegvelden is vandaag in staking gegaan. De Air France heeft ech ter meegedeeld, dat de vliegtui gen wegens de mist niet we gens de staking aan de grond staan. De Katholieke en socialistische vakbond heeft de stakers die in overheidsdienst zijn, opdracht ge geven, het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. Geëist wordt maandelijkse bonussen van 3000 tot 7000 franc per maand, totdat de regering een loonsverhoging vaststelt. Deze regeling zou cor responderen met die, welke in December j.l. voor het personeel van de radar- en radiodiensten werd getroffen, nadat dit gestaakt had. De stakers zullen wel de vlieg tuigen bedienen, die naar Indo- China gaan, alsmede toestellen, die zich in moeilijkheden bevin den. verklaring is blijkbaar een be lofte van militaire neutraliteit. Hij heeft er echter tevoren op gewezen, -dat zijn land in poli tiek en economisch opzicht pro- Westers zal blijven. Inmiddels heeft het Oosten rijkse kabinet bekend gemaakt, dat het de minister van buiten landse zaken Figl instructie ge geven heeft de Grote Vier mede te delen, dat „h-et Oostenrijkse vol-k de verwezenlijking verwacht van de plechtige belofte nopens de stichting van een vrij en on afhankelijk Oostenrijk". Figl is blijkbaar naar Berlijn gegaan met instructies om de Russen de verzekering te geven, dat h-et land in militair opzicht neutraal zal blijven. RIJSEL, 9 Februari Een tram op de lijn Rijsel-Rou- baix-Torcoing heeft op eigen houtje een traject van negen kilometer afgelegd, daarbij verscheidene kruispunten passerend, zonder enig on geluk te veroorzaken. De wilde rit begon bij een via duct. Hier was de tram eerst tot stilstand gekomen doordat de beugel van de stroomdraad afgeraakt was. De conducteur was toen op het dak geklommen om de beugel op zijn plaats te brengen, maar bij het tot stand komen van het contact kreeg hij zo'n schok, dat hij viel. Tegelijkertijd begon de tram aan haar vrije rit. Aan het eindpunt te Roubaix ploegde de wagen zich nog een eindweegs door het pla veisel om tegen het huis van een kleermaker tot staan te komen. DJAKARTA, 10 Febr. Pi-Ane- ta) De haven Tandjong Priok was Woensdagmorgen tussen ne gen en tien uur volledig lam ge legd, als gevolg 'van een éen- urig-e staking -door de Bond van Havenarbeiders. ROME, 10 Febr. (A.P.) Ka binetsformateur Mario Scelba heeft Dinsdagavond een uit mi nisters van drie partijen bestaand coalitiekabinet gevormd en be kend gemaakt, dat hij het pre mierschap vandaag formeel zal aanvaarden. De 52 jaar oude voormalige minister van Binnenlandse Za ken maakte dit bekend, nadat hij bijna 24 uur onafgebroken ge confereerd had met leiders van zijn eigen Christen-iDemocrati- sche partij en drie kleinere cen trum-partijen. „De verdeling van de porte feuilles is vrijwel in kannen en kruiken", deelde hij de -pers mee. „Slechts enkele details moeten nog besproken worden. Datgene, wat tot nu toe bereikt is, maakt het mij mogelijk vandaag de pre sident antwoord te geven". Ver-wach-t wordt, dat in zijn kabinet -behalve Christen-Demo cratische ministers drie ministers van de sociaal-democratische en twee van de liberale partij opge nomen zullen worden. De Rep. partij heeft steun toegezegd, maar geweigerd aan die re-gering -deel te nemen. LOEANG PRABANG, 9 Febr. De verdedigers van Loeang Prabang de residentie van de koning van Laos, hebben Dinsdag aan de Noordelijke grens van de stad gevechten geleverd met regionale troepen van de Vietminh-opstandelingen, die langs de rivier de Soeong op de Noordelijke toegangsweg tot de stad gebruikt worden als een soort „menselijke radar" om de kracht van de verdedigers te peilen. De voorhoede van de 308e concentreerd, zijn de dorpen in de „IJzeren" Vietminhdivisie is in- omgeving en de voedselvoorraden middels de stad tot op ongeveer - aldaar, na evacuatie van de be- twintig kilometer genaderd. Een voBrinig, in brand gestoken, vloot van bamboevlotten zakt de rivier de Nam Hoe af met de zware uitrusting van de opstan delingen. Het kan nog wel enige dagen duren, voor de hoofdmacht van de 12.000 man tellende „IJze ren Divisie" Loean-g Prabang be reikt. De Franse strijdkrachten heb ben de ontruiming van de da-len der Na-m Hoe, Soeong en Seng zo goed voltooid. Daardoor kunnen de vlotten met uitrusting van de Vietiminh ongehinderd de rivier afzakken langs de geblakerde res ten van dorpen. Nu de verdedi ging rond Loeang Prabang is ge- RABAT (Marokko), 9 Febr. Dinsdag hebben Amerikaanse troepen met auto's op rupswielen Franse skitroepen en gewone skiërs geholpen bij het zoeken naar honderden Marokkaanse houthakkers, die in de bergen van de midden-Atlas zijn inge sneeuwd. Achit houthakkers zijn van honger en koude omgeko men. Naar schatting zijn 650 mannen in de omtrek van Mek- nes van de buitenwereld afgeslo ten. Amerika niet ongerust De Amerikaanse minister van defensie, Oharles Wils-on, heeft vandaag verklaard, dat naar zijn mening zowel de mogelijkheid als de waarschijnlijkheid van een mi litaire overwinning in Indo-China aanwezig is, eerder nog dan de mogelijkheid en waarschijnlijk heid van een vrede, welke door onderhandelingen verkregen zou worden. Noorwegen: SPIONNAGECOMPLOT OPGEROLD OSIiO, 9 Febr. Politie-in- specteur Bryhn heeft de semi- officiële staatsradio meegedeeld, dat twaalf personen zijn gearres teerd bij het oprollen van een spionnagecomplot. Een van de arrestanten is As- bjoern Sunde, een beroemde Noorse verzetsstrijder uit de tweede wereldoorlog, De Gestapo in Noorwegen plaatste zelfs een prijs van vijf tigduizend -kronen op het hoofd van deze gevreesde vijand. Het baatte echter niet en Asbjoern werd nooit gegrepen. Na de oor log stelde hij zijn ervaringen als ondergronds strijder te boek. OOSTENRIJK IN TREK WENEN, 9 Februari Het Oostenrijkse vreemdelingen ver keer heeft in 1953 met een totaal inkomen van 1.574.000.000 schil ling een na-oorlogs recordcijfer bereikt. De regeringspartijen vormen in het Huis van Afgevaardigden slechts een kleine meerderheid. De regeringscoalitie telt n.l. 16 zetels meer dan de oppositie. Al gemeen is men in politieke (krin gen in Rome van oordeel, dat de communisten en de neo-fascisten heftige aanvallen op de regering- Scelfea zullen ondernemen. DE BILT, 10 Febr Heit K.N.M.I. deelt mede: een actieve depressie van de Oceaan nadert thans langzaam Ierland. Het front van deze storing lag vanmorgen over Engeland en het veroor zaakte daar uitgebreid regen. Deze neerslagzone passeert van daag ons land maar als gevolg van de nog aanwezige koude lucht zal de neerslag voor een. deel in de vomm van sneeuw, daarna overgaan in ij-zel of regen. Het front verplaatst zich echter vertraagd, zodat de warmere lucht achter het front slechts langizaam Nederland zal binnen stromen. Hoewel verwacht wordt, dat de temperatuur morgen overal bo ven het vriespunt zal zijn geste gen zal toch de temperatuur in de gebieden waar nog grote hoe veelheden sneeuw weggedooid moeten worden, aan de lage kant blijven. Ook langs de Wadden- kust en de kust van het IJssel- meer zal dit als gevolg van de aanwezige ijsmassa's bij oplan- dige wind het geval zijn. De aanwezigheid van een lage drukgebied bij Ierland zal de win-d in onze omgeving uit rich tingen tussen Zuid en Zuidwest doen waaien in verband waar mede de koude lucht langzaam verder naar het Noordoosten wordt teruggedrongen. Hoewel het in de nacht nog kan opvriezen, kan toch gezegd worden, dat de vorstperiode thans een einde neemt. VATICAANSTAD, 9 Febr. De persdienst van het Vaticaan heeft meegedeeld, dat de voort gezette verbetering van de toe stand van Z.H. de Paus het op timisme over een eventueel ge heel herstel doet toenemen. Er werd echter aan toegevoegd, dat de toestand van de Paus nog steeds aandacht vereist, in hoofd zaak in verband met zijn hoge leeftijd (77). De Paus zal 2 Maart aanstaande 78 worden. Gisteren is de Paus voor het eerst opgestaan sedert hij ziek werd op 25 Januari. Hij zat ge ruime tijd in een armstoel. Vanmorgen waren de luiken van de ramen van 't apartement van de Paus op de derde ver dieping van het paleis, voor het eerst sedert enige dagen, open. Zij waren gesloten, omdat de Paus last had van het licht. Vanmorgen heeft de Paus in zijn persoonlijke kapel de Mis gehoord. Hij is echter nog niet in staat zelf de Mis op te dragen. Men hoopt dat de Paus spoedig genoeg krachten verzameld zal hebben om de artsen gelegenheid te geven röntgenfoto's van hem te maken, teneinde de maagwand en andere organen te onderzoe ken. Bij monde van Mgr Giovanni Battista Montini, heeft de Paus zijn dank overgebracht aan de bevolking van Rome voor de ge beden. Vaticaanstad bereidt zich in tussen voor op de feestelijke her denking van het 25-jarig bestaan van de Lateraanse pacten, die aan Vaticaanstad de souvereini- teit verleenden. Hedenochtend (Woensdag 10 Febr.) vernam Reuter uit Vati caanse bron, dat er thans volle dige rust is ingetreden in de toe stand van de Paus. Aangenomen werd. dat hij voor de derde ach tereenvolgende nacht normaal kon slapen. Er scheen Dinsdagochtend voor de eerste maal sedert het begin van de ziekte van de Paus geen licht uit het paleis. Tevoren wa ren de gangen en trappen ver licht. „DE RUYTER" IN NORFOLK NORFOLK, Virginia, 10 Febr. De Nederlandse kruiser „De Ruij- ter" ds te Norfolk in Virginia aangekomen voor een bezoek van drie dag-en aan de Amerikaanse marinehaven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1