Beurs Anderhalf jaar geëist voor diefstal van lood U KENT TOCH WEL idefde Ihoejtl Verdachte blijft z hardnekkig ontkennen Het onmisbare gilde der sneeuwruimers Geen moeilijkheden meer in de gasvoorziening RK AFC-jubileum wordt op grootse wijze gevierd Minister v.d. Kieft geen sociali doden door verstikking Merkwaardige getuigenissen ONZE AGENDA Gemeenteraad Sint Pancras Uw stoelen stuk Kath. Sportdag in gedrang? Zwarte lijst van wanbetalers althans niet in het extreme 9 Februari Door ing zijn te Arnhem en om het leven geko- van het gezin Ritsma •laarstraat 33 namen in een gaslucht waar. Bij trof men in de woning mtzielde lichamen aan echtpaar, alsmede van Ten, een jongetje van en een meisje van drie andere kinderen, van en van twee weken, bewusteloze toestand, aller ijl naar het Arn- neenteziekenhuis ver oorzaak van het tra wal, dat grote ontstel- teweeggebracht, is te het losgaan van de ïaar het gaskomfoor, gaskraan geopend was. Advertentie) een einde aan dat i,zuiver Uw lucht- n van gevaarlijke ekiemen met de telwerkende lusaandeel van 50 pet. uitgereikt. H.V.A. was de vaste kant. Ie uitzonderingen na ik de internationale enig terrein prijsge- Olie zag zich daarbij mtgaan. AKU circa 4 Philips noteerde ruim ilever wist zich echter te handhaven op 246'/s. svas het dat de koers- vandaag zeer groot Olie fo.v. varieerde 386l/a, een marge die rlogse tijden doet den- ncourante industrieën ioorsnee prijshoudend. )massen en Drijver dviseerd op circa f 425. lager is dan gisteren n) is dit toch nog aan- ven de theoretische f 375. Scheepvaart stil eel lager. Ook aande- incasseerden een ver- fondsenmarkt vertoon- kleine achteruitgang, nieuwe lening 1954, imiddels een tweede f 150 min onderhands - 13914 139*4 „Vico" 37 35 Rubber"!!*'! 59 57% Cult52 52% ika Ujn 151% 151% ilna Paket 124% 140% 141 iart 131% 132% Lloyd 133 133% aart Unie 140% 140ys is. van 171% 170 derland 143% 143 '134% 135 '4 jr-Mij69 69 iker Unie 91% 90% lult. Mij. 23% 24 Mij 122 j J 121% 105% 105 0185 185 ;s. Katoen A 168 168 rkspoor A. A 142% 140% rers' I&H A 173 168% )n. Organ A 187% 187% em NBvA 81% 81 Gas NBvA 111% 111% sumij. cvA 125% 124% •- H. Mij. A 208 20517 ltzSchum. A 141 141% jth.Alberts A 117% ith. Pont A 129 129% :rnatio A 165 163 de Teves A 191 188 ukseHV. A 79% 78% 1 Co. A 124% 127 Explor. A 111% 112 :g. Expl.M A 42% 43 b t-Borneo A 58 58 b n. Eigend. A 165% 164% itvaart A 128 129 pp. C. Mij. A 17 ndsb. Tab A 80 86 oeki Tab. A 155 161 ep A 88 b 84% iga Pat. A 46 451 j dar Oliep. A 122 130 b mbezi C. A 170% 171% ert Heyn A 190 vischv. A 83% ev. Expl. A 84 msen H. A 135 1.76% en Sab. cvA 57 56 nog niet zo gek uit- twoordde Else goed- Versohillende dingen •door verklaarbaar, zei Phil. Anna Hood dat op die avond de im twaalf uur in de de eravin was geko iets heel ongewoon^ eft toen op luide toon Waarschijnlijk heeft wijten naar het hoofd m tenslotte gezegd, nel gedwongen had illijk te vertrekken, t verklaart ook. zei m Pat sindsdien zo trokken was, wat ook. was opgevallen, t te vergeten, ging het kan ook de ont- i het kind verklaren: wraakneming van iest zijn of een middel f te dwingen tot toe- n een echtscheiding claart ook, waarom ht was, dat wij wég vreesde misschien, dat - zouden komen, dat ohuldige was. iet verklaart nog niet. iinzend, waarom zij graaf in de kinder- n. antwoordde Phil, daar tl verklaring voor ge- den. Ik ga nu de an- opstellen. haar boek weêr on er. ,t - n nu aan dê Milfords Hadden de Milford ig gepleegd om op eei gemakkelijke manie >ot fortuin te komen"* (Wordt vervólgd) Woensdag 10 Februari 1954 Pagina 3 ALKMAAR De enige openbare rechtszaak, die de Alkmaarse arrondissementsrechtbank, gepresideerd door mr. A. D. van Regte- ren Altena, gistermorgen te behandelen kreeg, bracht niet minder dan acht getuigen op het tapijt, van wie er vier pertinent verklaar den de Alkmaarder M. P., die op het verdachtenbankje zat, te her kennen als de man, die successievelijk een partij van 30 kilogram lood stal, trachtte te verkopen en inderdaad verkocht, en van wie er drie beweerden, dat deze zelfde man heel de middag van de dag van de diefstal in hun gezelschap had verkeerd. Al deze getuigen legden, zoals te doen gebruikelijk is, hun verklaringen onder ede af. Een merkwaardige figuur dus. Op 22 DecemJber 1953 was er een man de werkplaats van de loodgieter A. J. Roobeek binnen gelopen. Toen mevrouw Roobeek in die werkplaats kwam kijken, was deze man bezig met het we gen van een zak halfvol lood. Zij maakte een praatje met hem en hij vertelde dat hij in opdracht kwam van de firma De Haas, dat hij Roobeek's knecht Cor gespro ken had en dat de baas weldra thuis zou zijn. Mevrouw Roobeek bedacht eerst later, dat knecht Cor de hele dag in Hoorn werkte. Zij belde de fa. de Haas, die van niets wist en daarop belde zij haar man, die in Beverwijk werkte, en vertelde hem dat er een partij lood was weggehaald. De heer Roobeek miste inder daad wat lood en hij miste in het bijzonder een met veel zorg vervaardigd examenproefstuk van zijn knecht. Pertinent Even nadien vervoegde zich, via een groentenhandelaar die de weg wees, een man, die een zak lood achterop zijn fiets vervoer de, aan het huis van de opkoper De Jongh, wiens vrouw hem ver telde dat haar man niet thuis was en die hem beloofde dat de opkoper zich zou vervoegen op het adres, dat de man-met-het- iood haar opgaf. De opkoper be gaf zich inderdaad naar dat adres en sloot de koop op het plaatsje achter het huis. De wouw van de heer Roo beek, de groentenhandelaar. de echtgenote van de opkoper en de opkoper zelf herkenden de man die gisteren op de verdachten- bank zat, als hem met wie zij op de 22e December te maken hebben gehad. Zij herkenden hem pertinent. De verdachte ech ter ontkende de man-met-het-lood te zijn geweest. En hij was even pertinent in zijn ontkenning als de getuigen dn hun herkenning. Zijn moeder, zijn schoonmoeder en een buurvrouw kwamen ach tereenvolgens getuigen dat zij gedrieën op de middag van de 22e December in huize P. waren geweest, en heel die middag in het gezelschap van de verdachte, die slechts een ogenblik zijn huis had verlaten om een pakje shag te halen. Enige tegenstrijdigheid was er wel in die verklaringen. De een herinnerde zich dat P. zijn werkpak had gedragen, de ander dat hij zijn opknapperspak had aan gehad; hij was lopend om shag gegaan en hij was op de fiets zijn rookwerk gaan ha len. Maar hij was dan toch maar een ogenblikje weggeweest. Zij, die hem herkenden, be weerden dat P. een groene re genjas had gedragen, dezelfde groene regenjas die hij op de 21e December had gedragen toen de zelfde rechtbank hem tot drie maanden gevangenisstraf veroor deelde wegens diefstal van kaas te Stompetoren. De verdachte ontkende, zoals hij ook had ont kend in vorige strafzaken, die tegen hem waren aangebracht. Die ontkenning vond de offi cier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, dan ook niets bijzon ders. Hij wees er op dat tussen het in beslag genomen lood het werkstuk van Roobeek's knecht was aangetroffen. Hij vestigde bovendien de aan- dadht op de tegenstrijdigheden in de verklaringen van de getuigen a decharge, waarvan hij meende dat ze bedenkelijk dicht nader den tot meineed. Hij achtte de schuld van ver dachte P. bewezen en eiste niet minder dan anderhalf jaar ge vangenisstraf. Mr. E. H. J. Wijnne, die P. verdedigde, achtte de kans dat in deze zaak van een betreurens waardige persoonsverwisseling sprake is, niet uitgesloten. Hij wees daarbij op het getuigenis van hen, die in P.'s gezelschap hadden verkeerd. Voorts achtte hij het onlogisch dat P.. daags nadat hij wegens diefstal veroor deeld was, een nieuwe diefstal zou hebben gepleegd. Hij zag slechts de mogelijkheid dat deze diefstal dan in een soort van trance zou zijn gepleegd. Na in Buchenwald, in de Willibrordus- stichting en in het zenuwpavil joen te Alkmaar te hebben door gebracht, zou verdachte dit heb ben kunnen doen, maar zijn fa milieleden zouden zich dan zijn afwezigheid moeten herinneren. Die leefden niet in trance. Hij deed een beroep op de recht bank, zich in geval van twijfel van een oordeel te onthouden en hij vroeg onmiddellijke invrij heidstelling van P. in verband met diens huiselijke omstandig heden. Maar de rechtbank zag daartoe geen aanleiding. P. bleef tot het bittere einde ontkennen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Advertentie WOENSDAG 10 FEBRUARI HET GULDEN VLIES: Film avond Nederlandse Reis- vereniging (8 uur). Bioscopen: HARMONIE: „De roman tische leeftijd" (14 jaar) VICTORIA: „Blanke vrouw in de Congo" (14jaar) CINEMA: „De gevolgen van een misstap" (18 jaar) REX: ..Levend begraven" (18 jaar) Voorstellingen 2.30 en 8 uur. DONDERDAG II FEBRUARI HET GULDEN VLIES; Pro- paganda-avond V.V.V. (8 uur) WAPEN van HEEMSKERK'. Jaarvergadering Nederl. Aannemers Patroonsbond (3 uur) VICTORY: Jaarvergadering R.K. Vrouwengilde (8 uur) HET GULDEN VLIES: Ver gadering Provinciale Com missie uit de Veilingen in Noordholland (10.30 uur) Bioscopen: Als Woensdag. Voorstellin gen 8 uur; Rex ook om 2.30 uur Waterstanden: Donderdag: hoog water 12.00 uur; laag water 6.00 en 18.15 uur. WEINIG WAARDERING BIJ PUBLIEK ALKMAAR Door de sneeuw val van de laatste dagen is in de stad een bedrijvigheid ont staan onder apparaten en dien sten, die gewoonlijk niet of op een andere manier werken. De opruimingsdienst, die de zorg heeft voor het rein en veilig hou den van de verkeerswegen, is een van die diensten. Het sneeuwvrij maken van de straten ressorteert onder de Rei nigingsdienst, die weer een on derafdeling is van Openbare werken. Het personeel werkt in deze tijd vrijwel doorlopend ge combineerd. Wanneer de sneeuw val zodanig wordt, dat het ver keer erdoor belemmerd raakt, treedt het alarmsysteem voor de werknemers bij deze diensten in weriking. Overdag levert het bij eenroepen van deze mensen geen moeilijkheden op, maar 's nachts verleent de politie medewerking. De mannen worden van huis ge haald en zijn verplicht deel te nemen aan de opruimingswerk zaamheden. De nachtelijke ar beid wordt zelden gecompenseerd door een vrije dag. Dit is slechts dan mogelijk wanneer het gehele werk stil komt te liggen. Het personeel van O.W. heeft dus in deze dagen buitengewoon zwaar en langdurig werk. Maar de noodzaak van dit werk ver zacht veel. Niet alleen het ver keer is er bij gebaat, maar ook het functionneren van de eigen diensten vereist ongewone ar beid. Immers bij onbegaanbare wegen stokt het ophalen van vuilnis en dergelijke! De sneeuwploegen bedienen zich van twee hydraulische sneeuwruimers, drie zogenaamde A's en drie zandstrooiers. waarbij dan ook de verschillende hand wagens en bakfietsen, die nor maal ook in dienst zijn, gerekend moeten worden. Uiteraard gaat de zorg het eerst uit naar de hoofdwegen en de drukste ver keersaders, daarna komen de buitenwijken aan de beurt. Bij ijsvormdng buiten sneeuwtijd hebben de betreffende diensten ook de gladheid op de bruggen en andere plaatsen met slipge vaar te bestrijden. Het afzetten van wakken op het ijs met stro wissen valt ook onder de zorg van de „gelegenheidsdienst". Tijdens een langdurige sneeuw- periode begint de dienst, wan neer de straten behoorlijk berijd baar zijn, met het grondig scho nen van de winkelstraten. Dit niet alleen met het oog op een service voor het publiek, maar ook in verband met de water afvoer, die bij een plotselinge dooi overbelast wordt. De 50 mensen, die zich dik wijls in overuren op deze wijze verdienstelijk maken, hebben dus wel degelijk recht op waar dering. Jammer genoeg beseft het publiek dit niet altijd. Maar al te veel rollen er klachten binnen op het kantoor van O.W., klachten, die steeds beantwoord moeten worden met een „Het komt, het is ook zo druk". HEDENAVOND KWART OVER ACHT ALKMAAR. In het Kajot tershuis aan de Laat zal een oud missionaris uit China een wel zeer interessante causerie houden over zijn 16-jarige arbeid onder de Mongoolse stammen. Nog nooit hier vertoonde licht beelden over het leven en wer ken van deze bevolking, zullen ons dus in contact brengen met een volk, dat juist in deze dagen in het middelpunt van aller be langstelling staat. Wij nodigen alle jongelui van 17 jaar en ouder, dus jongens en meisjes, uit naar ons Kajotters huis te komen, waar pater Wam mes ons ruim anderhalf uur zal boeien door woord en beeld over China. Zegt het voort en kom. N. Tromp Aalmoezenier v. d. Kajotters Diereiibeseliermiiifï ALKMAAR. In de omgeving van de Bisschop Bottemanne- straat zwerft een klein hondje, kentekenen: wit-zwart harig, reu. Verzocht wordt bij het aan treffen van onverzorgde zwanen en eenden hiervan mededeling te doen bij de dierenbescherming of bij de politie. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36 Alkmaar. „Rode Rio" vertoonde ,,'t Scliot is te boord" ALKMAAR Gisterenavond hield de actieve aquariunwereni- ging „Rode Rio" een bijeenkomst in het Wapen van Heemskerk. De agenda van deze avond ver meldde de vertoning van de film ,,'t Schot is te boord" van Her man van der Horst. Het is vol doende. als we vermelden, dat er voor deze film een vrij grote be langstelling bestond. De bijzon der verdienstelijke wijze, waarop Herman van der Horst deze film samenstelde, verdiende dan ook deze 'belangstelling. Den Bosch automatisch ALKMAAR. Met ingang van 8 Februari kunnen de abonné's van de geautomatiseerde netten in het telefoondistrict 's-Herto- genbosch gesprekken met auto matisch bereikbare netten in het district Alkmaar ook automatisch tot stand brengen. Verjaardag ALKMAAR. Gisteren vier de de heer A. Goes, een der pioniers voor de organisatie van de middenstand in onze stad. zijn een en zeventigste verjaar dag. Het heeft hem niet aan belangstelling ontbroken. ST. PANCRAS. Voor de eer ste maal kwam de raad onijer voorzitterschap van burgemeester Kroonenburg in 1954 bijeen, waarbij de voorzitter een kort overzicht van het afgelopen jaar gaf .Het inwonertal werd met 12 verhoogd tot 1534 (768 man nen en 766 vrouwen). De uitga ven voor woningvoorzieningen bedroegen f 3300 en voor verbe tering van 5 gevallen f 6.400. De woningtoewijzing voor '54- '56 bedraagt voor onze gemeen te 6 woningen. In 1954 zal ver der gegaan moeten worden met het uitbreidingsplan, wat betreft de wegenbouw, woningbouw en aankoop grond, waarvoor be langrijke bedragen gevoteerd moeten worden. Met de wens, dat de besprekingen met Gods zegen vruchtbaar mogen zijn besloot de voorzitter zijn korte rede. De heer Timmer bood namens de raad de gelukwensen aan voor de voorzitter en zijn gezin. Thans was dé Koninklijke goedkeuring voor het sluitings uur van de kappers na herhaalde wijzigingen ontvangen en het sluitingsuur definitief vastgesteld op zeven uur. Tot half acht mag worden afgewerkt. Bij het besluit van een kasgeld lening voor drie maanden tegen 7/8 pet van f 40.000 stelde de heer Duif voor zo spoedig moge lijk een lening te sluiten daar op het ogenblik de geldmarkt vrij vol zit en de boerenleenbank te Utrecht concurrerende aanbiedin gen heeft. Bij de rondvraag kwam na tuurlijk het gasprobleem ter sprake bij monde van de heer Nierop. De N.V. Gasvoorziening Kop van Noord-Holland staat nog in zijn kinderschoenen en dat er moeilijkheden kwamen was wel te verwachten. Nu reeds staat het (Advertentie) STAVENUITER maakt ze weer heel Ritsevoort 21 Telef- 3448 Middenstanders trillen: ALKMAAR. Er is een groep mensen, waartegen de midden stander nog steeds niet voldoen de bewapend is. Deze groep is die van de wanbetalers. Reeds tientallen van hen zijn gedupeerd doordat bestelde, en geleverde goederen niet of niet helemaal werden betaald. Dat de Neder landse wetgeving nog een hiaat vertoont, zodat tegen, deze ma nier van „kopen" niet kan wor den opgetreden, is voor de mid denstanders aanleiding om te zoeken naar een regeling, die het mogelijk maakt de wan betaler onmiddellijk te „herken nen". Onder de middenstanders zijn daarom stemmen opgegaan om te komen tot het aanleggen van een z.g. „zwarte lijst", waar op de namen voorkomen van hen. die zich aan dit euvel schul dig maken. De bedoeling is, dat de op deze lijst voorkomende personen niet eerder in de ge legenheid worden gesteld goe deren, anders dan tegen con. tante betaling te kopen, dan na dat zij het nog verschuldigde bedrag hebben afbetaald; hierna worden zij dan van de lijst af gevoerd. De opzet van een der gelijke lijst eist natuurlijk de nodige organisatie en voorberei ding; terwijl bovendien de medewerking van al de midden standers noodzakelijk is. Zij. die hieraan hun medewerking willen verlenen worden verzocht zich in verbinding te stellen met het voorlopige secretairiaat Spoor straat 62. ALKMAAR. In het komende voorjaar gaat de grote Alkmaar- se Katholieke voetbalvereniging R.K.A.F.C. jubileren. Het is dan 20 jaar geleden, dat de vereni ging werd opgericht. Voor de herdenking van de oprichting is een grootse feestviering ont worpen. Op Zondag 16 Mei begint een jubileumtournooi, waaraan wordt deelgenomen door D.E.M., Alk maarse Boys en Alcmaria Victrix. De week daarop vinden de ver liezersronde en de finale plaats. Op die dag wordt in de kapel van de Piusstiehiting een H. Mis met algemene H. Communie op gedragen. De leden van R.K. A.F.C. zullen zich daarna vereni gen aan een gemeenschappelijk ontbijt in het Gulden Vlies. Op 24 Mei kunnen de adspiranten en welpen met hun ouders genie ten van een revue, die verzorgd wordt door Gerard Walden en Berry Kievits. Voor de overige leden wordt deze revue opge voerd op Zaterdag 29 Mei. De titel van de revue luidt: „Holder debolder, van ernst naar kolder". De tweede feestavond zal worden besloten met een bal. Op een van de tussengelegen dagen wordt een H. Mis opgedragen voor de overleden leden. De H. Mis van Zondag 23 Mei wordt voorafgegaan door een triduum. Voor de jeugd gaat men ook een jubileumtournooi organiseren Dezer dagen gaat een grote loterij van start, waarvoor 4000 loten moeten worden verkocht. Een moeilijkheid bij de feest viering van R.K.A.F.C. lijkt ons echter het samenvallen met de te houden Katholieke Sportdag. Deze Katholieke sportmanifesta tie wordt namelijk gehouden op 16 Mei, de eerste dag van het ju- Klaver jaslournooi Alkmaar 700 jaar stad ALKMAAR. De derde ronde van het klaverjastournooi Alk maar 700 jaar stad, die Maandag j.l. in café Beemster werd ge speeld, bracht opnieuw een spannende strijd. Vooral de teams van de Doormars en de Beemster-Boys gaven elkaar geen duimbreed toe. Uiteindelijk ging de winst naar de Beemster- Boys, zij het met slechts een voorsprong van 161 puntep. Dit op een totaal van ruim 28000. De uitslag was: Beemster-Boys 28324 pnt, 14 marsen ;de Door mars 28163 pnt, 14 marsen; DVA 26542 pnt, 6 marsen en de Waag- klok 25752 pnt, 10 marsen. De dagprijs was dus wederom voor de Beemster-Boys. Maandag 22 Febr. volgt de vierde ronde van dit tot nu toe uitstekend geslaagd tournooi. bileumtournooi. De sportdag komt evengoed al in het gedrang door het herhaaldelijke afgelas ten van sportwedstrijden in de laatste weken. Evenwel schijnt R.K.A.F.C. van plan te zijn reke ning te houden met deze omstan digheid. Morgen weer kleuterschool aan de Ondegraclit ALKMAAR. De ketel van de verwarming van de kleuter school aan de Oudegracht is hersteld en daarom worden de kleuters morgen. Donderdagmor gen, weer verwacht. Tentoonstelling „De Scheepsbouw" ALKMAAR. Ten behoeve van de scholen wordt momenteel in het stedelijk museum, uitgaan de van de stichting „Onderwijs tentoonstellingen", een onder wijstentoonstelling gehouden, al. waar de schooljeugd op over zichtelijke wijze i'n kennis wordt gesteld van een belangrijk on derdeel van de Nederlandse indu strie: de scheepsbouw. Door verschillende ingezetenen en een instelling buiten de stad, zijn enige scheepsmodellen inge zonden. die deze interessante tentoonstelling nog aantrekke lijker maken. Om ook ouders en andere belangstellenden de gelegenheid te geven kennis te nemen van hetgeen voor het onderwijs op dit terrein ge schiedt. zal de tentoonstelling ge opend zijn op Zaterdag 13 Febru ari a.s. van 14- tot 17 en van 19 tot 21 uur. Damclub D.D.I). ALKMAAR. In de onder linge competitie werden de vol gende partijen gespeeld: J. Mek kenN. Oud 20; D. Brugge- manL. Ravenstijn 02; J. Jor- naP. de Wijn 11; T. Korn— D. Stam 02; D. KornJ. Blee- ker 02; D. BruggemanN. Len- gers 02. Huisbezoeken wijkverpleegsters ALKMAAR. Óok in 1953 hebben de wijkverpleegsters van het Wit Gele Kruis niet stil ge zeten. Dit blijkt uit het aantal bezoeken, dat door hen is afge legd. In totaal waren dit: 6840 ziekenbezoeken. 252 t.b.e.-bezoe- ken en 6 rheuma-bezoeken. GeslaasrcI ALKMAAR Dezer dagen is de heer F. P P Stokman alhier geslaagd voor het examen vakbe kwaamheid voor de kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. De examens werden gehouden in Amsterdam en Den Bosch. R.K. Vrouwenbeweging HEILOO De heer Dominicus uit Alkmaar sprak voor de plaat selijke afdeling van de R.K. Vrou wenbeweging en vond een aan dachtig gehoor voor zijn lezing over „Ariëns en zijn tijd. In een zeer helder en gedocumenteerd betoog schetste de spreker het leven van Ariëns; een leven, vol van moeilijkheden die moesten overwonnen worden om te komen tot de erkenning van zijn ideaal en levenswerk. Aan de hand van een levensschets bracht spreker de positieve waarde van Ariëns leven voor de fundering van het in zijn tijd opkomend en terrein winnend sociaal besef naar voren. Hij schetste de moeilijkheden, die hij hierbij moest overwinnen. On danks tegenslagen is hij de grond legger geworden van al wat Ka tholiek Nederland op sociaal or ganisatorisch gebied thans heeft bereikt. Ariëns spoorde de arbei ders aan zelfstandig hun belangen te behartigen. Thans onderkennen wij daarvan de tastbare resulta ten in arbeidsvreugde en sociale welstand, waardoor Nederland zo gunstig afsteekt bij andere landen. We dienen Ariëns daar dankbaar voor te zijn. In de pauze na de vergade ring verzorgden de Braodway Players" de muzikale omlijsting en werd de avond besloten met een dansje. Oefening R.K. E.H.B.O. HEILOO Het Bestuur van de R.K.E.H.B.O. roept alle leden op tot een oefening in het wij'k- gebouw aan de 'Holleweg Donder dagavond 11 Februari a.s. te 8 uur. Het bestuur rekent er op, dat niemand weg blijft. Het ligt in de bedoeling, dat vanaf Don derdag de oefeningen weer nor maal doorgaan. N.K.J.B.-nieuws HEILOO. Vanavond ver wachten wij een groot aantal leden. Want op deze avond geven wij een attractieve hersengym nastiek, waar zelfs ook nog en kele prijzen aan verbonden zijn. Behalve hersengymnastiek, komt er ook nog spraakwaterval. Als ieder zijn medewerking en belangstelling toont, zal dit een geslaagde avond worden. Politie stuurt het publiek van de ijsbaan HEILOO Het bestuur van de Heiloose ijsbaan had goede be doelingen, toen het Maandag avond in verband met de dooi de ijsibaan sloot, om te voorko men, dat het ijs tijdens deze dooi zou worden stuk gereden. Het publiek kon deze goede be doeling kennelijk niet waarderen. Enkele enthousiastelingen heb ben Dinsdag de poort geopend en de tent opengebroken, waarna zij de baan netjes hebben schoonge veegd, om hierna een gezellig baantje te gaan rijden. Honder den anderen kwamen dit voor beeld navolgen, zodat tenslotte de politie het publiek van de baan moest verwijderen. Het be stuur blijft bij zijn besluit. ONTSPANNING VOOH BEJAARDEN OUDORP. Enige dames en heren hebben het initiatief ge nomen om voor de bejaarden enige ontspanning te organiseren. Men heeft hiervoor reeds de be schikking gekregen over een lo kaal, n.l. het voormalige kantoor van de Boerenleenbank. Hier zal men trachten voor de bezoekers een gezellige sfeer te scheppen en het ontspanningslokaal iedere Woensdagmiddag van 2 tot 5 uur open te stéllen, waarbij een gratis kopje thee niet zal ont breken. De toegang is vrij en er zijn geen kosten aan verbonden. De eerste bijeenkomst zal plaats hebben op Woensdag 10 Febru ari a.s. Wij betwijfelen niet of velen zullen van deze vriende lijke uitnodiging, die aan allen persoonlijk is gezonden, gebruik maken. vast dat voor het seizoen '54-'55 zich geen moeilijkheden meer zullen voordoen. De voorzitter was van mening, dat de heren meer dan hun plicht hebben ge daan. Een verbruik van 6100 m3 per dag is bij ons nog nimmer voorgekomen en de critiek die in de dagbladen is verschenen niet juist, temeer, daar er immers een persconferentie aan vooraf is ge gaan. De heer Duif was het hiermee wel eens, maar wilde toch op merken, dat de heren de gas- pool niet te veel hadden uitge breid. Er is veel reclame gemaakt voor gasverwarming in kerken, scholen, kantoren en woningen. Ze moeten toch weten, dat er een winter kan komen en dit jaar kan niet als maatstaf worden ge nomen, daar een nog veel lan gere vorstperiode niet tot de on mogelijkheden behoort. ERNSTIG GEVAL VAN GASVERGIFTIGING GRAFT Een ernstig geval van gasvergiftiging heeft zich Dinsdagmorgen voorgedaan het gezin van de heer W. Stoop te Graft. Bij het ontwaken bleek een zestal leden van dit gezin onwel te worden, terwijl kort daarop bewusteloosheid intrad. In de nacht had men wel ge meend een gaslucht te ruiken, maar door het feit, dat er zich in de gehele woning geen gaslei ding bevindt het gezin kookt n.l. electrisch meende men hier geen aandacht aan te hoe ven schenken. Veiligheidshalve had de heer Stoop echter toch nog een raampje opengezet, wat zeker ernstiger gevolgen heeft voorkomen. Na het opstaan geraakten de heer en mevrouw Stoop, bene vens een viertal kinderen, resp. 17, 10, 8 en 6 jaar oud, bewuste loos. Vooral de beide eerstge- noemden bleken er ernstig aan toe te zijm. Nadat dokter Weg- dam de eerste hulp had ver leend, bleken de kinderen al spoedig geen hinder van een en ander te zullen ondervinden. De ouders waren 's middags echter nog niet geheel en al hersteld. De .vergiftiging vindt waar schijnlijk haar oorzaak in het ontsnappen van gas uit een oude, nog in de woning aanwezige gas- pijp. De mogelijkheid van kolen damp is n.l. uitgesloten, omdat de kachel niet brandde, terwijl de mogelijkheid van een voedsel vergiftiging eveneens uitgesloten kan worden geacht. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Trijntje Jannetje, dv C. J. Kooge en B. G. Westerterp; Geertruida Odilia vlar;s dv. J. P. Hopman en J. de Waard. Overleden: Jan Hartog 84 jr.; Johannes Cornells Bijl 68 jaar. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: GELEIDELIJKE STIJGING VAN TEMPERATUUR Voor het noordoosten van het land: overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk sneeuw, later overgaand in regen en plaatselijk mist. Morgen lichte dooi. Aanvan kelijk krachtige zuid-ooste- lijike wind, later matige zui delijke wind. Voor het zuidwesten van het land: zwaar bewolkt met enkele opklaringen, plaatse lijk enige regen en hier en daar mist. Flinke dooi. Ma tige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. PASTOOR F. J. W. HANSEN f In de Maria-Stichting te Haar lem is Dinsdag overleden, na al daar de vorige dag nog een ope ratie te hebben ondergaan, de zeereerw. heer F. J. W. Hansen, pastoor van De Zilk bij Hille- gom. De overledene werd geboren te Stompwijk in 1889, priester ge wijd 9 Augustus 1914. Hij was achtereenvolgens assistent te Sas- senheim, kapelaan te Middel burg (tevens vicaris te Veere), kapelaan te Watergraafsmeer, as sistent te Warmond, rector van het Retraitenhuis te Bergen. Hij werd daarna rector van het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen en in November 1933 pastoor te Schermerhorn. Hier bleef bij on geveer vier jaar, waarna hij be noemd werd in De Zilk. De be grafenis heeft Vrij'dag plaats. Kla verj aswed strij d H.HUGOWAARD-N. Zater dagavond organiseert Jac. Baars een klaverjaswedstrijd. Dit be looft weer een mooie avond te worden gezien de voorgaande wedstrijden die aan belangstelling geen klagen hadden. JAARVERGADERING K. V. P. OUDORP. In café Meere- boer hield de K.V.P., afd. Oudorp haar jaarvergadering. Heit nieuwe bestuur was als volgt samenge steld: voorzitter de heer P. Groot, secretaris J. Schut en penningmeester K. Quant. Uit 't jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental thans 160 bedraagt en dus enige achteruit gang is waar te nemen. Men zal trachten het ledental op te voe ren. De penningmeester deelde mede, dat 't kasoverschot 55.97 bedroeg. De verkiezing voor aan vullende leden van het bestuur werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Besloten werd zo mogelijk uit alle standsorganisa ties een lid te benoemen, n.l. uit de K.A.B., de Middenstandsorga nisatie, de L.T.B. afd. Boeren en de L.T.B. afd. Tuinders. Na de rondvraag, die weinig opleverde, sloot de voorzitter deze, vermoe delijk door het ongunstige weer slecht bezochte vergadering. (Van onze parlementaire redacteur). Een hele middag heeft de Eerste Kamer gisteren besteed aan een wetsontwerp, waarbij de Domaniale Mijn-maatschappij N.V. te Kerkrade van de Staat het recht krijgt om de exploitatie van een particuliere mijn aldaar nog dertig jaar voort te zetten. Het wets ontwerp werd tenslotte met 29 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen P.v.d.A. en Communisten. Voor de P.v.d.A., die bij de verkiezingen socialisatie van alle particuliere mijnen eiste, was het ook aan deze kant van het Binnenhof een onplezierige omstandigheid, dat dit wetsontwerp verdedigd werd door de socialistische minister van Financiën, de heer v. d. Kieft. In de Tweede Kamer verzette de P.v.d.A. zich niet opvallend, maar de socialistische fractie in de Senaat heeft in de heer Kra mer een man die op dit terrein speciaal thuis is en hij was het dan ook, die op deze aangelegen heid zeer breedvoerig inging, daardoor tegenspraak uitlokte van de heren Regout (K.V.P.) en Mo lenaar (V.V.D.) terwijl de heer Brandenburg (Com.) graag de gelegenheid benutte om de socia lisatie-eisen van de P.v.d.A. be lachelijk te maken. Geen verschil meer. De heer Kramer (P.v.d.A.) haalde een heel stuk historfe op, waaruit kon blijken, dat de ar beidsvoorwaarden bij genoemde Mij vroeger inderdaad te wensen overlieten. De heren Regout (K.V.P.) en Molenaar (V.V.D.) wilden het verleden maar laten rusten, hetgeen de heer van Lies hout (K.V.P.) nog de opmerking ontlokte, dat dit gemakkelijk ge zegd was. Meer houvast geeft, dat de toestanden inmiddels wezen lijk veranderd zijn. Ook de parti culiere mijnen vallen onder het mijn.instituut, de arbeidsvoorwaar den zijn overal gelijk. Had de heer Regout (K.V.P.) nog wel bezwaren tegen een toe ziende regeringsvertegenwoordi ger, prof. Molenaar (V.V.D.) stapte van soortgelijke bezwaren af. Argwaan en vrees, zoals hij die bij dit debat constateerde, brachten hem tot de conclusie, dat een dergelijke toeziende voogd het vertrouwen kan versterken. De argwaan van de heer Kra mer (P.v.d.A.) bleek al zeer juist te zijn met betrekking tot de bepaling dat de Staat de Mij ver lof kan geven om de exploitatie te staken. Hij vreesde, dat de directie de zaak dus zou kunnen sluiten als haar zulks wenselijk zou voorkomen. De heer Regout verwees ook hier weer naar het mijndnstituut. Een uitsluiting, zo als onlangs in de Belgische Bo- rinage voorkwam, is in Nederland onmogelijk. Minister van der Kieft kon zich geen contract voor stellen, waarvan geen ontheffing bij gebleken onmaoht mogelijk is. Wat de politieke kamt betreft wil de hij niet voor een „socialisator in het extreme" doorgaan, wel is hij voorstander van socialisatie van de mijnen. Waarom dan niet in dit geval? De bewindsman wees ei- op, dat hij bij zijn op treden het contract al getekend en wel had aangetroffen. Daarvan terugkomen zou het vertrouwen in de overheid niet vergroten en daarnaast was er een rapport, waaruit duidelijk bleek, dat in dit geval voortzetting van het be staande contract het meest wen selijk is. Kleinere zaken. De Eerste Kamer heeft gisteren ook nog enkele zaken afgehan deld, die weinig of geen discussie vergden. Bij een wetsontwerp, waarbij de termijn van enkele nog gehandhaafde bezeftingsmaat- regelen wordt verlengd, wees de heer Roebroek (K.V.P.) er op, dat zulks ook geldt voor de be stuursvorm van de N.-Oost-polder. Hij betreurde het, dat het „Fiiihrers-primcipe" zolang gehand haafd moest blijven. Minister Beel merkte op, dat het wetsont werp inzake de nieuwe gemeente „Emmeloord" inmiddels bij de Kamer is ingediend. Minister de Bruyn kreeg z.h.s. het wetsont werp aangenomen, dat de levens duur van enkele Woltersom-be- drijfschappen, de M.I.R. en het scheidsgerecht voor de voedsel voorziening nog met hoogstens een jaar verlengd in afwachting van nieuwe organisatievormen (productschappen en mijnschap) waarvoor ook al ontwerpen bij de Kamer aanhangig zijn ge maakt. Een wijziging vam het reg lement van Orde met betrekking tot de behandeling van interna tionale overeenkomsten ontlokte geen discussie. Volgende week begint de Eerste Kamer met de algemene politieke beschouwin gen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3