Broekman vocht zich naar fraaie zege op Andersen Bovenkarspel bereidt zich voor op de Flora Vijf dagen exotisch feest van bloemen en planten BERGENSE MEINEEDZAAK WEER OP DE PROPPEN Pagina 4 Woensdag 10 Februari 1954 Schaatser enement in Rotterdam Duizendkoppig publiek eerde Hjallisop ovationele ivijze „Paus Pius XII en (le sport" Eierenveiling Ook mechanisatie en middenstand C. RIS (ZAANDAM) WON LANGEBAANWEDSTRIJD Paasveetentoonstelling op 7 April a.s. Twee maanden geëist tegen eigenaar van de auto Irrigatieplan bedreigt Heilige Plaatsen GAAT OLIE IN PERZIë WEER STROMEN? MAROKKANEN BIJ FRANCO Communisten van Malakka niet naar Sumatra? Prov. Opbouwdag Noord-Holland Buitenla notitii EEN BELACH VERTONI MILITAIREN UIT SURÏN HAWOMA Vj GELIQUIDï Nieuwe can tegen R.K. Joego-Sb }if (Van onze sportredacteur) Twaalfduizend schaatsliefhebbers op de tribunes en nog ettelijke honderden in de bomen en op de daken rondom het terrein van de „Kralingse IJsclub" in Rotterdam, zagen gister- miclflag een van strijdlust blakende Kees Broekman vier volle seconden ontnemen aan Hjallis Andersen op de 5000 meter. Vier volle seconden op de grote Noor, negentien seconden sneller dan Jeen v. d. Berg Zaterdag in Friesland. Het was het hoogtepunt van een schaatsfestijn, zoals men he laas in ons land maar heel, heel zelden zal kunnen meemaken. Het was dan ook geen wonder, dat reeds vroeg in de morgen 'n grote stroom autobussen uit alle delen van ons land de Maasstad binenreden en het bestuur van de organiserende ijsclub zich op 't hoofd krabde van de zorgen om deze mensenmassa (ongekend voor schaatsend Nederland) te verwerken. Doch onder de ener gieke leiding van ir. Dolf v.d. Scheer liep alles tenslotte op rolletjes en bij de „intrede der gladiatoren" puilden de tribunes letterlijk uit van de vele duizen den ,die nu „onze" Kees Broek man én de haast legendarische Hjalmar Andersen eens met eigen ogen aan het werk wilden zien. Ze hebben waar voor hun geld gekregen. Zeven Noren en elf Nederlanders presenteerden zich onder het spelen van de volks liederen aan hen en daarna be gon het vuurwerk met de 500 m. Nederlandse records sneuvelden Het was te verwachten, dat Gerard Maarse het Nederlands record op die afstand omlaag zou halen. Kokkie v.d. Eist had dat reeds vorige week in Groningen gedaan en reeds in de eerste serie de beste reed de Noorse sprinter Johansen zich naar een tijd (45.1) die ruim een seconde onder de 46.3 van v.d. Eist lag. Voordat Maarse aan bod kwam zou er echter nog veel gebeuren. Wim v.d. Voort bracht de hele Westlandse kolonie (en die was in grote getale aanwezig) in op schudding door in zijn rit tegen Karstensen 46 sec. „rond" te no teren. Dat was dus een nieuw Nederlands record. Daarna gord den Andersen en Broekman zich ten strijde, waarbij „Hjallis" een halve seconde voorbleef op zijn vriend Kees (45.5-47). Zij, de stayers bij uitstek, moesten op de 500 m. echter de eer laten aan de specifieke sprinters Jo hansen bijv. en later ook aan Gerard Maarse. Opvetogen vernam het publiek de tijd van onze jeugdige crack op deze afstand, 45.9. Opnieuw was het Nederlands record ver beterd. Maar Maarse schudde het hoofd. Hij was gehandicapt door een verkoudheid - niet tot die tijd gekomen, die hij zichzelf had voorgesteld Kokkie v.d. Eist had dat alles moeten aanzien. In zijn serie tegen Roald Aas bleef hij aan de start staan, kreeg later nog een kans en raasde toen de 500 m. in 46.3 sec. af. Een klaterend applaus was de beloning voor deze, voor Nederlands ijs, knappe prestatie. De 5000 meter Nadat Roozendaal, v. 't Oever en Olsthoorn in de twee laatste series er eveneens knappe tijden hadden uitgeperst, was de beurt aan de 5000 m. Een lichte teleurstelling werd Ibii het publiek merkbaar, toen bekend werd gemaakt, dat An dersen en Broekman niet tegen elkaar zouden rijden. Maar het was die teleurstelling al gauw vergeten, toen H.ialmar in de tweede serie aan de -start werd geroepen, nadat de twee sprin ters Johansen en Maarse het eer ste duel hadden uitgevochten. Dat duel betekende voor Jeen v. d. Berg het einde van een record- droom, want Gerard Maarse reed in 8 min. 57.3 sec. naar de eindstreep, een doffe Johansen ver achter latend. Het zou de in leiding zijn tot nog veel grotere dingen. He-Ja Hjallis In die tweede serie kwam An dersen. De man met de fabel achtige bochtenteehniek, de glij- KEULEN, 9 Febr. De rector van de sporthogeschool te Keulen heeft aan de candidaat Hans Mueller voor het verkrijgen van een doctorstitel in de wijsbegeerte het thema opgegeven „Paus Pius XII en de sport". Voor een intensieve bronnen studie stelde de rector de student in staat naar het Vaticaan te gaan waar hij met welwillende mede werking van verantwoordelijke persoonlijkheden het archief kon raadplegen, teneinde een duidelijk begrip te krijgen van het stand punt van Paus Pius ten opzichte van de sport, aan de hand van de redevoeringen, die de Paus heeft gehouden en waarin Hij de gunstige invloed van de sport bin nen zekere grenzen erkent. Het is Mueller gelukt deze grenzen duidelijk vast te stellen. Het proefschrift, dat ook een beschrijving van het leven van Paus Pius XII bevat, werd vol komen geslaagd geacht en kreeg het predicaat „zeer goed". PURMEREND, 9 Febr. Aan gevoerd: 45000 kipeieren: 53/60 van 11.03—12.53; 60/67 van f 12.5313.51. 40000 Eendeieren 66/74 van f 9.449.65. Alles per 100 srtuks. dende lange slag en de natuur van een vechter. Karstensen was geen tegenpartij, maar „Hjallis" beet zich vast in het frenetieke „Heja Hjallis", ingezet door en kele Noorse jongetjes, die een lawaai van jewelste maakten op de tribune en overgenomen door het duizendkoppige Neder landse publiek, dat de Noor naar de beste prestaties dreef ooit op Nederlandse bodem ge leverd op de 5000 m„ 8.43.1. 'De beste prestatie? Terwijl een glimlachende Andersen het pu bliek nog dankte voor de steun, die hij had gekregen en talloze jongens en meisjes gelukkig maak te met zijn handtekening, raasde een tweede Noor Roald Aas naar een practisch even snelle tijd, Nico Olsthoorn bijna 3/4 baan achter zich latend, 8.43.9. Kees Broekman: vier seconden sneller Het was de inleiding voor de 6e serie, waarop al die twaalf duizend hadden gewacht. De se rie, waarin Kees Broekman en Anton Huiskes de degens zouden kruisen. Het werd het hoogtepunt van de middag. Zelden zal de West lander zo gevochten hebben als gisteren op het Kralingse dooi- ijs ,dat scheuren ging vertonen recprd. Het oude record stond sedert 8 December 1933 Op naam van Tinus Hooftman met 46.6 sec. Op 29 Januari j.l. liet Kok kie van der Eist te Middelstum een tijd van 46.3 sec. voor zich afdrukken, op 2 Februari j.l. deed hij te Assen over de 500 meter eveneens 46.3 sec. 3 e Rit: 1. Henk Schueler (Ned.) 48.— sec.; 2. Knut Jo- barmesen (Noorw.) 53.9 sec. (ge vallen). 4e Rit: 1. Wim de Graaff (Ned.) 47.8 sec.; 2. Vigo K. Hansen (Noorw.) 48.2 sec, 5e Rit: 1. Roald Aas (Noorw.) 47.2 sec. Deze rit ging tussen Aas en van der Eist. Onmiddellijk na de start kwam van der Eist echter door een scheur in het ijs te vallen. 6e Rit: 1. Hjalmar Andersen (Noorw.) 46.5 sec.; 2. Kees Broekman (Ned.) 47.sec. 7e Rit: 1. Gerard Maarse (Ned.) 45.9 sec.; 2. Torsten Seiersten (Noorw.) 49.4 sec. De tijd van Maarse betekent opnieuw een verbetering van het Nederlandse record, dat in de tweede rit door Wim van der Voort op 46.sec. was gebracht. 8e Rit: Tinus Roozendaal (Ned). 48.1 sec.; 2. Doetz (Ned.) 50.7 9e Rit: Nico Olsthoorn (Ned.) 47.8 sec.; 2. Egbert van 't Oever (Ned.) 48.sec. Na de 9e rit reden van der Eist, die in de vijfde rit tegen Aas ten val was gekomen en Johannesen, die in de derde rit tegen Schueler was gevallen, tegen elkaar. Van der Eist won in 46.3 sec., Johannesen 48.9 sec. Het klassement van de 500 m luidt: 1. Johansen (Noorw.) 45.1 sec. 2. Maarse (Ned.) 45.9 sec. (Nieuw Nederlands record). 3. Van der Voort (Ned.) 46 sec. 4. Van der Eist (Ned.) 46,3 sec. 0.2 sec. onder die van Jeen van der Berg. 2e rit: 1. Andersen (Noorw.) 8.43.1; 2. Karstensen (Noorw.) 9.10.5. 3e rit: 1. Aas (Noorw.) 8.43.9; 2. Olsthoorn (Ned.) 9.17.5. 4e rit: 1. Van 't Oever (Ned.) 8.50.5; 2. De Graaff (Ned.) 8.51.4. Zowel Van 't Oever als de Graaff bleven onder het Neder lands record, dat in de eerste rit door Maarse was verbeterd. 5e rit: 1. Van der Voort (Ned.) 8.55.8; 2. Van der Eist (Ned.) 9.13.5. 6e rit: 1. Broekman (Ned.) 8.39.2; 2. Huiskes (Ned.) 8.51.2. In de zesde rit werd het Ne derlands record opnieuw verbe terd en wel door Broekman met 8 min. 39.2 sec. 7e rit: 1. Seiersten (Noorw.) 8.56.2; 2. Doets (Ned.) 9.28.9. 8e rit: 1. Johannesen (Noorw.) 8.45.2; 2. Hansen (Noorw.) 9.09.6. 9e rit: 1. Schueler (Ned.) 8.57; 2. Roozendaal (Ned.) 9.17.6. Het klassement van de 5000 m luidt: 1. Broekman 8.39.2. 2. Andersen 8.43.1. 3. Aas 8.43.9. 4. Johannessen 8.45.2. 5. Van 't Oever 8.50.5. 6. Huikes 8.51.2. 7. De Graaff 8.51.4. 8. Van der Voort 8.55.8. 9. Seiersten 8.56.2. 10. Schüler 8.57.0. 11. Maarse 8.57.3. 12. Hansen 9.09.6. 13. Karstensen 9.10.5. 14. Van der Eist 9.13.5. 15. Johansen 9.15.8. 16. Olsthoorn 9.17.5. 17. Roozendaal 9.17.6. 18. Doets 9.28.9. Het eindklassement luidde: 1. Andersen 98.810 pnt. 2. Broekman 98.920 pnt. 3. Van der Voort 99.580 pnt. 4. Aas 99.590 pnt. 5. Maarse 99.630 pnt. 6. Huiskes 99.720 pnt. 7. Johansen 100.680 pnt. 8. De Graaff 100.940 pnt. 9. Van 't Oever 101.050 pnt. 10. Johannessen 101.420 pnt. 11. Karstensen 101.550 pnt. 12. Van der Eist 101.650 pnt. 13. Schüler 101.700 pnt. 14. Seiersten 103.020 pnt. 15. Hansen 103.160 pnt. 16. Olsthoorn 103.550 pnt. 17. Roozendaal 103.860 pnt. 18. Doets 107.580 pnt. Het moge sneeuwen, centimeters dik moge de witte vacht de straten en wegen bedekken, het bestuur van de Westfriese Flora verivacht tóch over een week de eerste legioenen van de tienduizenden, die zich zullen ver lustigen in de schoonheid van de bloemen, welke in de grote veilinghal van Bovenkarspel zullen worden geëxpo seerd. Naar schatting zullen 90.000 bloemen, tulpen voornamelijk, worden tentoongesteld. Het ivordt een demonstratie van hetgeen de Westfriese bollenkwekers dank zij hun vakmanschap en iverkkracht kunnen be reiken. De natuur is geweld aangedaan, zullen de bezoe kers zeggen, als ze huiverend nog van de koude buiten, de verwarmde hal zullen betreden en daar de getrokken tulpen in oogverblindende schakeringen zullen zien. Ja, van 17 tot en met 21 Februhri zal Bovenkarspel met haar Flora weer in het middelpunt van de belangstelling staan. Van heinde en verre zullen ze komende kwekers, de exporteurs en de amateurs Het is interessant de ontwikke ling van de Westfriese Flora na te gaan en zich te herinneren dat de expositie in 1947 nauwelijks 200 vierkante meter in beslag nam, in 1953 liefst 1600 vierkante meter en dit jaar niet minder dan 2500 vierkante meter, uitslui tend voor bloemen, afgewisseld door paden, heesters en water partijen ,,De arbeidzaamheid van de Westfriese kweker vindt in de De internationale schaatswedstrijden op Kralingen (Rotter dam) trokken gisteren veel helangstelling. De foto hiernaast toont de race op de 500 meter tussen Kees Broekman en Hjalmar Andersen. Broekman rijdt de buitenbaan.. De foto hierboven laat zien hoe populair Andersen in ons land wel is. Tientallen autogrammenjagers verzochten hem om zijn hand tekening, verzoeken, die de sympathieke Noor niet weigerde. en dat steeds zachter werd. Maar Broekman telde dit niet. Hij telde de seconden, die hem scheidde van Andersen's tijd. Eén seconde voor na een verschrik kelijke aanvangronde (600 m. is 1.02). Anderhalve seconde achter na de vijfde ronde, toen hij ver der weg liep van Huiskes. Maar de donderende aanmoe digingen van het publiek dreven „onze Kees" naar een nieuw Ne derlands record en naar een tijd, die vier seconden sneller was dan van de grote Hjalmar In een verbeten tempo joeg Broekman door de bochten, de sneeuwballen, die de route mar keerden, snijdend met zijn schaat sen en op het laatste rechte eind gingen de handen los. Een dansende Klaas Schenk omarmde hem, nog voor omroe per Dolf v.d. Scheer de nieuwe recordtijd bekend had gemaakt, 8.39.3. v.d. Oever—de Graaff fel gevecht In de schaduw van dit gebeu ren streed Egbert v.d. Oever fel om zijn waardigheid van Neder landskampioen hoog te houden. Hij slaagde daarin volkomen op de 5000 m. Fel, spannend en boeiend was zijn duel met Wim de Graaff, de coming-man van onze schaats-elite. Met enkele meters voorsprong won Egbert. Zijn tijd 8.50.5 in die vierde serie betekende toen een nieuw Ned. record. Beter dan de tijd van Maarse, beter ook dan Wim v.d. Voort en Anton Huiskes. Dit was het relaas van deze onvergetelijke schaatswedstrijd op Kralingèn. Andersen mag dan met gering verschil op Broek man de totale wedstrijd gewon nen hebben, de grote eer ging toch naar laatstgenoemde, die op „zijn" nummer de 5000 m., de Noor beslist terugwees. De uitslagen De uitslagen van de 500 meter luiden: le Rit: 1. Arne Johansen (Noorw.) 45.1 sec.; 2. Anton Huis kes (Ned.) 46.6. sec. De tijd van Johansen was de snelste tijd ooit in Nederland op de 500 meter gemaakt. 2e Rit: 1. Wim van der Voort (Ned.) 46.sec.; 2. Armand Karstensen (Noorw.) 46.5 sec. De tijd van Wim van der Voort betekent een nieuw Nederlands 5. en 6. Andersen en Karstensen (beiden Noorw.) 46.5 sec. 7. Huiskes (Ned.) 46.6 sec. 8. Broekman (Ned.) 47 sec. 9. Aas (Noorw.) 47.2 sec. hoorn (beiden Ned.) 47.8 sec. 10. en 11. De Graaff en Olst» 12. enl3. Schüler en Van 't Oever (beiden Ned.) 48 sec. 14. T. Roozendaal (Ned. 48.1 sec. 15. Hansen Noorw.) 48.2 sec. 16. Johannessen (Noorw.) 48.9 sec. 17. Seiersten (Noorw.) 49.4 sec. 18. Doets (Ned.) 50.7 sec. Uitslagen van de 5000 meter luiden: le rit: 1. Maarse (Ned.) 8.57.3 (nieuw Nederlands record)2. Jo hansen (Noorw.) 9.15.8. Maarse verbeterde met zijn tijd van 8 min. 57.3 sec. het officiële Nederlands record, dat op naam stond van A. R. van der Scheer met 9 min. 4.8 sec. sedert 2 Fe bruari 1929. Op 6 Februari j.l. heeft Jeen van der Berg te Kor- tezwaag een tijd van 8 min. 57.5 sec. voor zich laten af drukken. De tijd van Maarse ligt dus WARMENHUIZEN. Op de ijsbaan S.L.S. werden langebaan afvalwedstrijden georganiseerd waarvoor 18 deelnemers hadden ingeschreven. Er werden 18 ron den gereden, waarvan telkens één rijder afviel. De uitslag was hiervan: 1 C. Ris, Zaandam 20; 2 N. v. Rozenlaar, N.Niedorp 15; 3 J. Admiraal, Wormer 10; 4 O. Zomerdijk, 't Zand 5. De uitslag van een klassement wedstrijd over 8 ronden luidde: 1 C. Ris, Zaandam 20; 2 N. v. Rozenlaar, N.Niedorp 15; 3 J. Admiraal, Wormer 10; 4 O. Zomerdijk, 't Zand 5. Uitslag verliezers finale: 1 S. Bakker, Waarland 5; 2 F. de Boer, Warmenhuizen 3: 3 Frans Quant, Warmenhuizen f 2. SCHAGEN. De grote jaar lijkse Paasveetentoonstelling te Schagen zal op Woensdag 7 April a.s. gehouden worden. Nog een week of acht dus en „de grote dag" voor de markt plaats is daar. ALKMAAR. Men zal zich de geruchtmakende Bergense meineedzaak nog herinneren, die onlangs is geëindigd met een vrijsprekend vonnis van het Ge rechtshof te Amsterdam. Die meineedzaak was een uitvloeisel van de zaak tegen de heer H. P. uit Bergen, die ervan beschul digd was, op een tijdstip waarop hem de rijbevoegdheid was ont zegd, zijn auto te hebben bestuurd P. ontkende dat en verklaarde dat mej. Vera B., eveneens uit Bergen, had gereden. Vera B., als getuige gehoord, bevestigde dit en werd toen, verdacht van meineed, ter zitting gevangen ge nomen. Kort daarop werd zij in vrijheid gesteld. De Alkmaarse rechtbank veroordeelde haar we gens meineed, maar het Hof sprak haar vrij. De zaak P. werd bij de vervol ging van getuige Vera B. ge schorst. Gistermiddag hervatte de Alkmaarse rechtbank deze zaak. Wij hebben uitvoerig geschre ven 'over de behandeling van de meineedzaak, zowel door de Alk maarse rechtbank als door het Hof. Men weet dat er verschil lende getuigen zijn gehoord; men herinnert zich dat enkele dezer getuigen hebben beweerd, dat de heer P. achter het stuur van zijn wagen zou hebben gezeten. Mr J. C. V. Meischke, de Of ficier van Justitie, eiste gisteren tegen P. 2 maanden gevangenis straf. Hij was van mening, dat het arrest van het Hof in de zaak tegen Vera B. te elimineren was. Hij wilde er slechts rekening mee houden, dat andere getuigen had den verklaard P. achter het stuur te hebben zien zitten. Mr A. W. L. Bondam uit Alk maar, de verdediger van de heer P. en indertijd ook de verdediger van mej. Vera B„ stelde in zijn pleidooi, dat de zaak P. en de zaak B. de facto gelijk te stellen waren. Het gaat er om wie ge reden heeft. Technisch, zo zei hij, is een veroordeling van P. ge makkelijk te construeren. Hij verklaarde zich echter volkomen overtui'gd van de onschuld van P. evenals hij dat was van die van mej. B. in de meineedzaak. Pleiter gaf zijn eigen visie op wat er zich heeft afgespeeld en hij gaf bovendien een overzicht van de behandeling van de meineed zaak door het Amsterdamse Hof. Al bij de eerste zitting van dit rechtscollege, viel, volgens plei ter, te ervaren, dat er bij het Hof ernstig twijfel bestond oyer de vraag of mej. B. onwaarheid had gesproken. Die twijfel was bij voortgezette behandeling van de zaak tot de overtuiging ge worden, dat mej. B. geen on waarheid had gesproken. Pleiter vroeg zich af of de ver volging wegens meineed niet aan een ander adres bezorgd had moeten worden. En in dit ver band ging hij in op de getuigen verklaringen van mevr. G.-R. uit Bakkum. In het bijzonder schil derde hij de „achteruitloop-his torie" uit die verklaringen en de indruk, die dit verhaal op het Hof maakte. Voorts analyseerde pleiter de verschillende andere getuigen verklaringen en wees op tegen strijdigheden daarin. Hij was van mening dat de rechtbank op dit wankel materiaal verdachte P. niet kan veroordelen. Hij vestig de bovendien de aandacht op het wonderlijke proces-verbaal in deze zaak. Hij accentueerde het feit dat P. zelf met zijn klacht we gens beschadiging van zijn wagen (door de hond van mevr. de G.) naar de politie was gegaan en hij voerde aan, dat mej. B. spon taan had verteld dat z ij haar eerste aanrijding had gehad. Mr Bondam concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Flora haar weerspiegeling," hoor den we dezer dagen een kenner beweren. En hij heeft groot ge lijk. Want ondanks de niet zo bijster goede omstandigheden voor het trekken het goed is een beetje „lui" zeggen de kwe kers is er met geduld en lief de voor het vak, bereikt dat de kwaliteit van de expositie die van de vorige minstens evenaart. 250 bloeiende heesters zullen met andere planten de ruimte het karakter geven van een grote voorjaarstuin, waar zich het wa ter doorheen slingert in de rich ting van een bospartij, met nar cissen beplant. De heer Wouden berg uit Enkhuizen is wederom de arrangeur. Overigens wordt alle arbeid door het bestuur en door de leden van de werkcom- missie geheel belangeloos ver richt. Ruim 35 ton bloemen, plan ten, turfmolm en zoden moeten in een dag en een nacht worden aangevoerd, binnengebracht en opgesteld. Naast de permanente verlicht- ting wordt voor 200 extra licht punten gezorgd. Voor de ver warming van de bloemententoon stelling en de mechanisatie-afde- ling die 2000 vierkante meter extra beslaat! zijn 18 grote kachels neergezet. In 1953 slurp ten ze 12 ton cokes op Propaganda Als ir F. W. Honig, directeur van de Tuinbouw, op 17 Februari 's middags om 2 uur de tentoon stelling zal openen, is ook een periode van krachtige reclame afgesloten. Het bestuur van de Flora heeft zich met affiches, folders en sluitzegels tot het pu bliek in alle provincies gericht, doch in het bijzonder de belang stelling van de hoofdstedelingen wakker gemaakt. We herinneren aan de stand, die de Flora heet gekregen op de Huishoudbeurs, waar de folders bij duizenden werden en worden verspreid. Dat met een touringcar-onderneming te Amsterdam een overeenkomst is gesloten voor een vervoer van passagiers naar Bovenkarspel, tweemaal per dag, is eveneens tekenend voor de activiteit welke is ontwikkeld om het bezoek aan de Flora te bevorderen. Polygoon zal filmopnamen maken en het publiek in de bioscoop laten zien wat het h*eft gemist als het in gebreke is gebleven een trip naar Bovenkarspel te maken. On getwijfeld zullen velen zich dan alsnog haasten het verzuim te herstellen, zo zij daar nog de ge legenheid voor hebben Buitenlandse gasten worden eveneens verwacht. We schreven Palestina: BEIRUT (Libanon). Christe nen in Palestina maken zich ern stig bezorgd over het Amerikaan se Jordaan-irrigatieplan, dat bij uitvoering enige belangrijke Christelijke heiligdommen langs het meer van Galilea zou bedrei gen. Wanneer de drie geïnteresseer de landen, Israël, Jordanië en Syrië, ertoe zouden besluiten het plan te kopen, dan betekent dit, dat H. Plaatsen door het water van 't meer worden overstroomd. Het betreft hier de oude synagoge van Capharnaum (thans Teil Hum), waar Christus predikte en verscheidene wonderen bewerk te, de Kerk van de Wonderbare Broodvermenigvuldiging, de kapel van het Primaatschap van Petrus en tenslotte de plaats, waar het huis stond van de H. Maria Mag- dalena. Het plan, dat gemaakt is door de Amerikaan Eric Johnston, voorziet in de bouw van enige waterkrachtstations langs de Jor- daan, een kunstmatige verhoging van het waterpeil van het Meer van Galilea en uitgebreide irri- gatiewerken. Deze laatste dienen voor de bevloeiing van de reeds eeuwenlang verwaarloosde gebie den langs de Jordaan. Door irriga tie zou dit gebied uitstekende mo gelijkheden bieden voor vele Ara bische vluchtelingen. De Christenen willen gaarne aan de uitvoering van het plan meewerken, mits speciale maatre gelen worden genomen ter be scherming van de H. Plaatsen langs het meer. onlangs al, dat mr Pinker, een befaamd Engels kweker, weder om lid van de jury zal zijn en ditmaal van een journalist van een Brits vakblad zal zijn ver gezeld. Ook van Duitse zijde toont men interesse. Op 17 en 18 Februari zullen Duitse tuinders de expositie bezoeken, daartoe geanimeerd door de Ned. Ver eniging van Vreemdelingenver keer, waarmee het bestuur van de Flora voortreffelijke samen werkt. Vele kilometers buiten Bovenkarspel zullen de eerste pijlen aan de wegen reeds de richting wijzen naar het wondere schouwspel dat in het centrum van de bollenstreek te bezichti gen zal zijn. Tereaht dringt het Florabestuur er bij de belang stellenden uit WestFriesland op aan, zoveel mogelijk 's morgens te komen, opdat er een sprei ding wordt verkregen welke een rustig bezichtigen van het ge- exposeerde mogelijk zal, maken. Doch niet alleen bloemen en planten zijn de aandacht waard. Er zal wederom een uitgebreide mechanisatie-afdeling zijn, met de nieuwste machines. Voorts komt ook de middenstand weer voortreffelijk voor de dag en zullen de mode-shows op Don derdag 18, Vrijdag 19 en Zater dag 20 Februari stelig opnieuw de aandacht van zeer velen op eisen. Een gezellig café-restau rant in een van de gebouwen op het terrein zal eveneens de be zoekers wel trekken. Bovenkarspel maakt zich ge reed voor de ontvangst! TEHERAN, 9 Februari Een missie bestaande uit 20 vertegen woordigers van acht buitenland se oliemaatschappijen, zal een studie maken van de kosten, ver bonden aan het op de been hel pen van de Perzische olieindus trie. De missie zal niet deelnemen aan de onderhandelingen om te komen tot een regeling van de oliekwestie. De deskundigen zul len in de naaste toekomst in Per- zië arriveren en een week a tien dagen in het gebied van Abadan blijven. Geschat wordt dat de maat schappijen ongeveer 800 millioen gulden nodig zullen hebben om de olie weer stromend te krijgen. Het bedrag dat elke maatschap pij in de combinatie investeert zal het percentage ruwe olie be palen dat zij krijgt om aan de markt te brengen. MADRID, 9 Febr. (A.F.P.) Generaal Franco heeft te Madrid een afvaardiging van vooraan staande persoonlijkheden uit Spaans Marokko in audiëntie ontvangen. De Marokkaanse af vaardiging stond onder leiding van grootvizier Sidi Aihmed A'bd el Krim sen Haddad. De afvaardiging legde bij de Spaanse leider getuigenis af van „de trouw van de Spaanse zone van Marokko". De Marokkanen waren verge zeld van generaal Vallno, hoge- commissaris in de Spaanse zone. Volgens hem is een van de be langrijkste doelen van het bezoek van de Marokkanen het overhan digen van de op 24 Januari door 430 pasja's ondertekende petitie aan generaal Franco. KOEALA LOEMPOER, 9 Febr. Officiële woordvoerders op Ma lakka hebben vandaag de geruch ten, dat de communistische partij van Malakka haar secretariaat naar Indonesië zou hebben ver plaatst, pure fantasie genoemd. De Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk (het Provinciaal Opbouworgiaan voor Noordholland) zal over enige tijd haar eerste Opbouwdag hou den, bij welke gelegenheid de directeur der Stichting, de heer C. Lijnzaad, zal spreken over de situatie van het maatschappelijk opbouwwerk en de taken voor de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk. Deze uit eenzetting zal een inzicht geven in de veelheid van problemen, waarvoor een opbouworgaan in de praktijk van zijn werk wordt gesteld. Voorts zullen één of twee in leiders worden uitgenodigd om het dorps- en buurthuiswezen met de daarmede verbandhou dende vraagpunten aan een diep gaande beschouwing te onder werpen. Uitnodigingen tot deelneming aan deze opbouwdag zullen wor den gericht aan verenigingen, die in het Algemeen Bestuur der Stichting vertegenwoordigd zijn, alsmede aan de Gemeentebestu ren, aan daarvoor in aanmerking komende verenigingen, aan maatschappelijke werksters en andere belansgtellende instanties en personen. Ook heeft de genoemde Stich ting op daartoestrekkend ver zoek van het College van Gede puteerde Staten der Provincie besloten het vraagstuk der blin denzorg te doen bestuderen door een daartoe in te stellen commis sie, waarin de Blindenorganisa- ties ruimschoots vertegenwoor digd zullen worden. De verwach ting bestaat, dat 'het door deze commissie uit te brengen rap port spoedig zal kunnen worden uitgebracht. Een andere aangelegenheid, waarover het College van Ge deputeerde Staten aan de Stich ting advies heeft gevraagd, is de samenstelling van een nieuwe „verordening" betreffende het Buitengewoon Lager Onderwijs. De voorbereidingen voor het uitbrengen van een verantwoord advies worden intussen getroffen. De belangstelling vt rentie van de neemt zienderogen a zakelijk te wijten is gere resultaten, die zijn geboekt. Éigenl helemaal geen result moest alleen zijn, <3 bij elkaar is en de niet op een voortijd afgebroken. Was er 48 uur nog enige 1 oplossing door middc heime besprekingen, lusie is sedert giste vervlogen. De stan Oost en West .zijn ni te brengen. Beide p< geen duimbreedte tot voelt er blijkbaar ii zich in te spanner kwestie Over een ba de Grote Vijf (Ro rluis). noch het prol land, noch de voorste de kanten om tot ee ring van de interna tieke spanning te t ook maar een stap di bevredigende oplossi Men heeft elkaar gezegd en vooral t zijde is de Russische de kaak gesteld. E woorden, zonder en: waarachtige bedoelin zame vrede te verkr wiist op een cönsoli huidige toestand. Ee: van de Koude Oorlog naar diplomatieke v het verspreiden van terwijl zowel Oost a met alle krachten ir de bewapening zo h- op te voeren. Aan wie de schuld i Niets is en blijft om het verloop van tionale betrekkingen zwart af te tekenen eenmaal nuances. M wel vast, dat de de grootste verantw dragen voor wat zi Berlijn afspeelt. Eli die Moskou tegenove: zou doen, en meer i: der tenopzichte vai betekent een machts verlies voor het Ki behoeft er geen mo twijfelen, of ook d' bers in het Rode Le schien geen verwoei ders zijn van de b( partij, wensen niet van de Sovjet-Unie 1 De Russen zijn uitg rerialisten. Dat war de Tzaren en dat z van opzichten nog. gisteren en eergister in de wereldpers over een „tweede in Oöst-Duitsland." I "r tegenspraken beki Hoe het ook moge monstreert overduide ^an de Russen, dat handeling van de Di in Westerse geest, met de invloed van gedaan zou zijn. De 1 en toestanden zijn d gestabiliseerd, dat c ring in do Russische moeilijk is aan te n zal Oostenrijk aan d Ook op een oplossi kwestie behoeft men 'rouwen, of het moes Russen op onderge: ten water in de w conferentie van Ber en maakt kans een vertoning te worden van de wereld. 's-GRAVENHAGE, Onvoorziene omstand: behouden zal Zaterd; ari a.s. een detachem te van 63 man, behc eerste Suriname-cor de Kon. Landmacht diensttijd van een j name per m.s. „Bon: sterdam aankomen. Verwacht wordt, scheping van het dc'E onder bevel staat v: luitenant Z. Brijl u hage. onmiddellijk komst te 10.00 uur z; De HAWOMA, de n i ngbouwmaa tsohap p liquideerd. Deze door Den Haag in 1948 g hééft in 1952 en 1! geleden die ver bo; lioen gestegen zijn dé gemeenteraad re gesohokte vertrouwe WOMA op te zeggen BELGRADO, 9 Fe De vervanging van Jas door Miho Mai hoofdbestuur van di tische Partij in Joeg< door de Katholieken gezien als een bedre vrijheid, die hun n rinko is minister-p de Sloveense pro.vinc Zijn naam is reeds band gebracht met d bijzonder heftige car de Katholieke Kerk Djilas werd uit gestoten, omdat hij i communist de Joegt gering een democra wilde geven en de godsdienstvervolging temperde. Welingei lieke kringen in Bel dat de benoeming het voorspel zal zi scherpere houding Katholieke Kerk. ti,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4