zich Op (ie Waddenzee is het ijs gaan kruien - Legerwagen kantelde na botsing met melkwagen Ondeugdelijke jassen voor de so Gebruik van kleine snoekdreg toegestaan Smokkelaars mishandeld- door Belgische douane? Woensdag 10 Februari 1954 Pagina 5 LIE IN PERZIë STROMEN? K.KANEN BIJ FRANCO ten van Malakka lar Sumatra? Opbouwdag rd-Holland Buitenlandse notities EEN BELACHELIJKE VERTONING MILITAIREN TERUG UIT SURINAME HAWOMA WORDT GELIQUIDEERD Nieuwe campagne tegen R.K. Kerk in Joego-Sïavië? Militairen raakten gewond Tegen chauffeur uit Jisp 200 gulden boete geëist VEERTIEN GETUIGEN AANWEZIG Oudste illegale werkster LIJK VAN NEDERLANDER AANGESPOELD? ZENDER GEBOUWD VOOR MISSIONARIS Nederlanders naar Korea Herhalingsoefeningen uitgesteld De duizenden sportvissers in ons land kunnen gerust zijn Ameland nu volledig geïsoleerd Naar wij vernemen Geiieverkotter gevonden P. RODENBURG IN PROV. STATEN Tsjech vraagt asvl NA NOODLANDING Uitspraken Meervoudige Kamer Asyl gevraagd of ontvoerd? Markt en Beurs Veemarkt Groningen Varkensmarkt Leiden [at rnr Pinker, een els kweker, weder- ie jury zal zijn en een journalist van kblad zal zijn ver van Duitse zijde eresse. Op 17 en 18 en Duitse tuinders bezoeken, daartoe loor de Ned. Ver- V reeimdelingenver- *e het bestuur van ortreffelijke -saimen- kiloimeters buiten zullen de eerste e wegen reeds de n naar het wondere lat in het centrum nstreek te bezichti- Terecht dringt het er bij de belang- t WestFriesland op mogelijk 's morgens -pdat er een sprei- erkregen welke een jigen van het ge- nogelijk zal» maken, alleen bloemen en de aandacht waard, -om een uitgebreide afdeling zijn, met machines. Voorts middenstand weer voor de dag en ode-shows op Don- rijdag 19 en Zater- uari stelig opnieuw van zeer velen op- gezellig café-restau- van de gebouwen op zal eveneens de be trekken. oei maakt zich ge- ontvangst! 9 Februari Een inde uit 20 vertegen en acht buitenland- chappijen, zal een van de kosten, ver- het op de been hel- Perzische olieindus- zal niet deelnemen rhandelingen om te en regeling van de De deskundigen zul- iste toekomst in Per en een week a tien gefbied van Abadan vordt dat de maat- mgeveer 800 millioen g zullen hebben om stromend te krijgen, dat elke maatschap- omlbinatie investeert entage ruwe olie be- ij krijgt om aan de eng en. 9 Febr. (A.F.P.) anco heeft te Madrid diging van vooraan- ersoonlijikheden uit rokko in audiëntie De Marokkaanse af stond onder leiding sier Sidi Ahmed Abd Haddad. rdiging legde bij de Ier getuigenis af van van de Spaanse zone ckanen waren verge- eneraal Valino, hoge- in de Spaanse zone. is een van de be doelen van het bezoek okkanen het overhan- ie op 24 Januari door ondertekende petitie Franco. LOEMPOER, 9 Febr. oordvoerders op Ma in vandaag de geruch- convmunisfciscihe partij ca haar secretariaat =sië zou hebben ver fantasie genoemd. hting Noordholland Chappelijk Werk (het Optoouworgiaan voor id) zal over enige ste Opbouwdag hou- lke gelegenheid de Stichting, de heer zal spreken over de het maatschappelijk en de taken voor Noordholland voor lijk Werk. Deze uit een inzicht geven beid van problemen, en opbouworgaan in van zijn werk wordt llen één of twee in den uitgenodigd om en buurthuiswezen aarmede verbandhou- gpunten aan een diep- ischouwing te onder- .ngen tot deelneming pbouwdag zullen wor- t aan verenigingen, die 'emeen Bestuur der vertegenwoordigd zijn, de Gemeentébestu- aarvoor in aanmerking verenigingen, aan nelijke werksters en ansgtellende instanties ;n. ft de genoemde Stich- laartoestrekkend ver- College van Gede- iten der Provincie vraagstuk der blin- len bestuderen door in te stellen co-mmis- de Blindenorganisa- :hoots vertegenwoor- worden. De verwach- dat het door deze uit te brengen rap- zal kunnen worden dere aangelegenheid, het College van Ge- Staten aan de Stich- heeft gevraagd, is de van een nieuwe betreffende het oon Lager Onderwijs, [bereidingen voor het van een verantwoord den intussen getroffen. De belangstelling voor de confe rentie van de Grote Vier neemt zienderogen af, wat hoofd zakelijk te wijten is aan de ma gere resultaten, die tot nog toe zijn geboekt. Eigenlijk zijn het helemaal geen resultaten, of 'het moest alleen zijn, dat men nog bij elkaar is en de conferentie niet op een voortijdig tijdstip is afgebroken. Was er in de laatste 48 uur nog enige hoop op een oplossing door middel van de ge heime besprekingen, ook deze il lusie is sedert gisteren in rook vervlogen. De standpunten van Oost en West zijn niet tot elkaar te brengen. Beide partijen -geven geen duimbreedte toe en niemand voelt er blijkbaar iets voor om zich in te spannen. Noch de kwestie over een bespreking van de Grote Vijf (Rood-China in cluis). noch het probleem Duits land. noch de voorstellen van bei de kanten om tot een verminde ring van de internationale poli tieke spanning te -geraken zijn ook maar een stap dichter bij een bevredigende oplossing gekomen. Men heeft elkaar de waarheid gezegd en vooral van Westerse zijde is de Russische houding aan de kaak gesteld. Een spel met woorden, zonder enige ernst en waarachtige bedoelingen 'n duur zame vrede te verkrijgen. Alles wijst op een consolidatie van de huidige toestand. Een voortduren van de Koude Oorlog, een streven naar diplomatieke voordelen en het verspreiden van propaganda, terwijl zowel Oost als West zich met alle krachten inspannen om de bewapening zo hoog mogelijk op te voeren. Aan wie de schuld van dit alles? Niets is en blijft gevaarlijker, om het verloop van de interna- +ionale betrekkingen in wit en zwart af te tekenen. Er zijn nu eenmaal nuances. Maar het staat wel vast, dat de Russen toch de grootste verantwoordelijkheid dragen voor wat zich thans in Berlijn afspeelt. Elke concessie die Moskou tegenover het Westen zou doen, en meer in het bijzon der tenopzichte van Duitsland, betekent een machts- en prestige verlies voor het Kremlin. Men behoeft er geen moment aan te twijfelen, of ook de machtheb bers in het Rode Leger, die mis schien geen verwoede voorstan ders zijn van de bolsjewistische narti.i, wensen niet de invloed van de Sovjet-Unie te beknotten. De Russen zijn uitgesproken im perialisten. Dat waren ze onder de Tzaren en dat zijn ze in tal van opzichten nog. Er hebben gisteren en eergisteren berichten in de wereldpers gecirculeerd over een „tweede Juni-opstand in Oost-Duitsland." Later werden cr tegenspraken bekend gemaakt. Hoe het ooik moge zijn, het de monstreert overduidelijk de angst -an de Russen, dat bij een be handeling van de Duitse kwestie ;n Westerse geest, het spoedig met de invloed van het Kremlin vedaan zou zijn. De verhoudingen en toestanden zijn dermate hecht gestabiliseerd, dat een verande ring in d® Russische invloedssfeer moeilijk is aan te nemen. Thans ml Oostenrijk aan de beurt zijn. Ook op een oplossing_ van deze kwestie behoeft men niet te ver- 'rouwen. of het moest zijn. dat de Russen op ondergeschikte pun ten water in de wijn doen. De conferentie van Berlijn verloopt en maakt kans een belachelijke vertoning te wórden in de ogen van de wereld. 's-GRAVENHAGE, 9 Febr. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal Zaterdag 13 Febru ari a.s. een detachement ter sterk- -e van 63 man, behorende tot de eerste Suriname-compagnie van de Kon. Landmacht na volbrachte diensttijd van een jaar in Suri name per m.s. „Bonaire" te Am sterdam aankomen Verwacht wordt, dat de ont scheping van het dc'achement, dat onder bevel staat van de eerste- luitenant Z. Brijl uit 's-Graven- hage onmiddellijk na de aan komst te 10.00 uur zal geschieden. De HAWOMA, de Haagse Wo- ningbouwmaatschappij wordt ge liquideerd. Deze door de gemeente Den Haag in 1948 gestichte N.V. heeft in 1952 en 1953 verliezen geleden die ver boven het mil lioen gestegen zijn Dit was voor de gemeenteraad reden om het geschokte vertrouwen in de HA WOMA op te zeggen. BELGRADO, 9 Febr. (K.N.P.). De vervanging van Milovan Dji- las door Miho Marinko in het hoofdbestuur van de Communis tische Partij in Joegoslavië wordt door de Katholieken in het land gezien als een bedreiging van de vrijheid, die hun nog rest. Ma rinko is minister-president van de Sloveense provinciale regering. Zijn naam is reeds lang in ver band gebracht met de in Slovenië bijzonder heftige campagne tegen de Katholieke Kerk. Djilas werd uit zijn functies gestoten, omdat hij als gematigde communist de Joegoslavische re gering een democratischer vorm wilde geven en de felheid der godsdienstvervolging enigszins temperde. Welingelichte Katho lieke kringen in Belgrado vrezen, dat de benoeming van Marinko bet voorspel zal zijn tot een scherpere houding tegenover de Katholieke Kerk. BEEMSTER Op 20 Mei van het vorig jaar reed een melkwagen over de Zuiderweg, komende uit de richting Spijkerboor en gaande in de richting Punnerend. Nabij de Neckerweg kwam die melkauto. na een paar fietsers te zijn voorbijgereden en een militaire vracht auto te hebben gepasseerd, bij het passeren van een tegenligger, eveneens een militaire wagen, met deze auto in botsing, tengevolge waarvan de legerwagen in de berm van de weg raakte en kantelde. In de wagen bevonden zich achttien militairen. Verschillende van hen werden gewond, drie vrij ernstig. De chauffeur van de melk auto, A. S. uit Jisp, moest zich gisteren voor de Alkmaarse rechtbank voor dit ongeval, dat, zoals de beschuldiging luidde, aan zijn schuld te wijten was, verantwoorden. Niet minder dan veertien getuigen gaven tijdens deze rechtzaak hun visie op het ongeval. De chauffeur S. vertelde, dat hij, na de wielrijders te zijn voor bijgereden, waartoe hij naar links was uitgeweken, naar het rech ter weggedeelte was gegaan en dat hij de eerste militaire wagen zonder enige moeilijkheid had kunnen passeren. De tweede le gerwagen echter had hij plotse- ling naar links zien komen, op i zijn wagen af. Hij had, uiterst rechts rijdend, zijn auto nog meer naar rechts gestuurd, de grasberm in, had bemerkt dat de legerwagen met de achterzijde in botsing kwam met zijn vracht auto, was gestopt en had toen gezien dat de legerwagen kan telde. Hij had gedacht dat de chauffeur van de militaire wagen hem „uit malligheid" de berm in had willen werken. Hiertegenover verklaarde de chauffeur van de eerste leger wagen, dat S. hem te weinig ruimte had gelaten, zodat hij bij het passeren zijn auto in de weg berm had moeten sturen. Dit werd door enkele andere getui gen bevestigd. De chauffeur van de gekantelde wagen verklaarde dat S. al te veel links had ge reden, zodat hij naar rechts moest uitwijken, in de wegberm terecht was gekomen en gekan teld was toen zijn achterwielen slipten. Twee van de voorbijgereden fietsers verklaarden, dat S., na dat hij hen voorbij was gegaan, bleef rijden waar hij reed, dat hij dus niet zijn wagen naar de rechter weghelft had terugge bracht. De militaire wagen zou rechts va'n de weg gereden heb ben. Een dertienjarige getuige, die naast S. in de melkauto had gezeten, bevestigde echter de lezing van S. De verklaring van S. yond ook inde getuige-deskundige G. van Essen een kundig pleitbezorger. Hij verklaarde positief ervan overtuigd te ziin, dat S. geen schuld kon hebben aan het on geval en hij liet om zijn over tuiging aannemeliik te maken een enorm schoolbord de recht zaal binnendragen, waarop bh" de situatip schetste en al scho onde b°wiizen aanvoerde voor de conclusie, waartoe hij was gekomen. Een andere getuige-deskundi ge. opperwachtmeester U. Meijer was evenwel een tegengestelde mening toegedaan. De heer Van Essen achtte.de chauffeur van de legerwagen schuldig aan het ongeluk door een verkeerde stuurmanoeuvre. De Officier van Justitie, mr .1. C» V. Meischke, verklaarde één ooggetuige van meer waarde dan drie deskundigen. Hij was van mening dat. S. niet genoeg rechts had gehouden en daardoor schul dig was aan het oucpval, en hii eiste tegen hem f 200 boeie of 40 dagen hechtenis. De verdediger van S„ mr P. Groenewegen uit- Amsterdam, wees in zijn pleidooi op de waarde van het rapport van de deskundige Van Essen en con cludeerde vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De verongelukte militairen wa ren op weg naar De Rijp, waar zij een voetbalwedstrijd zouden spelen tegen Engelse militairen en Nationale Reservisten. De wedstrijd is niettegenstaande al les doorgegaan en.gewonnen met 54. ROENNE, Bornholm, Dene marken, 9 Febr. Het oud ste lid van de Deense onder grondse tijdens de tweede wereldoorlog is mevrouw Ma rie Andersen uit Bodilsker, op het Oostzee-eiland Born holm geweest. Aldus werd vandaag in Roenne meege deeld. Mevrouw Andersen wordt morgen 95 jaar. In 1944 had zij op haar kleine boerderij bij Nexoe, Bornholm, verscheidene on derduikers, onder wie vier Nederlanders, die gedwongen arbeid voor de Duitsers had den moeten verrichten, twee Amerikaanse piloten en een aantal Denen. De Gestapo kreeg achter docht en wilde de boerderij doorzoeken, doch het dap pere oudje werd woedend zei, dat ze zich met hun eigen zaken moesten bemoeien en moesten maken, dat ze weg kwamen en dat deden ze prompt. Na de oorlog ontving zij een brief met dankbetuiging van de opperbevelhebber Dwig-ht D. Eisenhower voor de diensten, die zij tijdens de strijd tegen de Duitsers had bewezen. AMSTERDAM, 9 Febr, Van ochtend hebben vier verdachten terecht gestaan voor de Am sterdamse Rechtbank in de zaak van de leveranties aan de dienst van de kwartiermeester-generaal, waarvan het kantoor gevestigd is in de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam. De assistent-keurmeester W. L., die o.m. in beigin 1951 van een assistent-in'koper f 1000,had ge accepteerd en een goedkeurend rapport had uitgebracht over een ondeugdelijke partij ulsters hoor de zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling van de reclassering, tegen zich eisen. De officier vroeg tegen de betrokken assistent-inkoper N. C. van de B., die hij de „centrale figuur" noemde van „de knoeie rijen, die zich bij deze dienst heb ben afgespeeld", een jaar met aftrek van preventieve hechtenis, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Onder meer was deze verdachte ten laste gelegd, dat hij een be drag had aangenomen van de fa brikant A. de L„ waarvoor van de B. de inschrijvingsprijs van een partij schaartjes hebben meege deeld aan de koopman J. van der E„ waardoor deze met een hogere prijs heeft kunnen inschrijven, dan hij aanvankelijk van plan was, en waardoor hem de leve rantie toch kon worden gegund. Tegen de fabrikant A. de L., die de Officier een „allround knoei- eri'noemde, werd zes maanden ge- eist met aftrek van vier maan- FLENSBURG, 9 Febr. Het stoffelijk overschot, dat op 22 No vember 1953 op de Westkust van het eiland Sylt is aangespoeld, is thans geïdentificeerd als van de 2-5-jarige Nederlandse zeeman Adrianus Johannes Geers uit Amsterdam, aldus is door de cri minele politie van Flensburg be kend gemaakt. Geers werd gevonden met een reddingsboei om, waarop de naam „Rimfrost" stond vermeld. Het Noorse N.S. Rimfrost zonk op 2 November in de Noordzee. Het stoffelijk overschot van een andere zeeman, dat tegelijkertijd aanspoelde is nog niet geïdentifi ceerd. den preventieve hechtenis. Tegen de koopman van der E. eiste de Officier vier maanden. De Rechtbank zal op 23 Fe bruari a.s. uitspraak doen. EINDHOVEN, 9 Febr. (K.N.P.). Vijf Eindhovenaren hebben in hun vrije tijd een tropenibesten- dige zender met een vermogen van 160 Watt gebouwd en deze installatie geschonken aan Pater B. W. van Eyck, missionaris van de H. Geest in Kameroen, Frans Equatoriaal Afrika. Alle onderde len werden door vrienden en ken nissen geschonken, fabrieken le verden gratis materiaal. Leerlin gen van de ambachtsschool ver vaardigden het benodigde hou ten- en metalen chassis. Pater Van Eyck heeft van de Franse PTT reeds toestemming tot plaat sing gekregen. 's-GRAVENHAGTC 9 Febr. Nog steeds staat de aanmelding voor dienstneming bij het NDVN open en vertrekken aanvullings- ditachemen-ten naar het Verre Oosten. Op Woensdag 17 Februari zal het 23e aanvullingsdetaehement van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties te Marseille scheep gaan met bestemming Ko rea. Dit detachement omvat 148 man onder wie 15 officieren, 24 onderofficieren, 26 korporaals en 83 manschappen. Commandant is de kapitein R. Holman uit 's-Gra- venhage. De afscheidsplechtigheid zal worden gehouden op Dinsdag 16 Februari a.s. te 8 45 uur in de legerplaats OirsChot. Het detachemenf zal te 10.32 uur per trein uit Eindhoven ver trekken en reist via Roosendaal naar Marseille. 's-GRAVENHAGE, 9 Febr. De herhalingsoefeningen van de 44e regiment gevechtsgroep, wel ke zouden worden gehouden van 8 Maart tot 3 Aril a.s., zijn uitge steld tot begin Augustus, aange zien door de strenge vorstperiode de nodige voorbereidingen voor de legering zo ernstig zijn gestag neerd, dat deze niet tijdig gereed konden komen. DEN HELDER Nadat enige weken geleden een sport visser was veroordeeld terzake het vissen in de binnen wateren met een zgn. snoekdreg, diende Dinsdagmiddag een proefproces over de aangelegenheiddie talrijke sportvissers de laatste tijd in beroering heeft gehouden. Als verdachtewas gedagvaard de typograaf A. de V., secretaris van de Helderse Bond. Hij iverd door de Kan tonrechter vrijgesproken. De Ambtenaar O.M. had f 0.50 of 1 dag geëist, daarmede de mogelijkheid stellende door de Hoge Raad in deze. wel niet belangrijke, maar inge wikkelde zaak uitspraak te doen. Duizenden sportvissers in Ne derland gebruiken bij hun sport de kleine snoekdreg zonder dat ■er ooit aanmerking op werd ge maakt. Totdat ongeveer een maand geleden een inwoner van Den Helder op het matje stond. Hem was het vissen met een kleine snoekdreg ten laste gelegd. Wettelijk is het verboden met een snoekdreg te vissen, doch in' kringen der vissers wordt de kleine snoekdreg hieronder niet verstaan. Toentertijd volgde een veroordeling, omdat de kanton rechter geen onderscheid maakte tussen een grote en een kleine HOLLUM, 9 Febr. Voor het eerst sinds het invallen van de vorst is Ameland met zijn bijna 2400 bewoners volledig geïsoleerd. Wegens het slechte zicht konden vandaag geen vliegtuigen op dit Wadden eiland landen. Tot nu toe waren elke dag post en passagiers van en naar de vastewal overgevlogen. Door de hogere waterstand op de Waddenzee, waarop het ijs is gaan kruien, was de stand de af gelopen nacht zelfs 1.38 mtr. bo ven A.P., de laagste waterstand tijdens de vorstperiode was nor maal 20 cm beneden A.P. Het kruiende ijs heeft een eiken meer paal van de steiger bij Nes doen afknappen, drie a vier werden omgebogen. Door de hoge water vloeden drijft het ijs bij eb naar buiten om echter bij vloed weer naar binnen tè komen. Bij het aanhouden van deze hogere wa tervloeden hoopt men, dat de ijs toestand op de Waddenzee met een paar dagen zo is, dat de boot verbinding met de vastewal weer tot stand kan worden gebracht. Het personeel van de boot is de afgelopen nacht in verband met het gevaar van het kruiende ijs aan boord gebleven. Tijdens de vluchten, die naar Ameland gemaakt zijn sinds de bootverbinding met de wal ge heel gestaakt moest worden, ziin ongeveer 6500 kg pakketten, voor namelijk levensmiddelen, naar 't eiland overgebracht, zodat men thans over voldoende voedsel be schikt. Ook zijn er genoeg brand stoffen aanwezig. Schepen in last. De steiger van Schiermonnikoog is bedekt met ijsblokken, die nu reeds manshoogte hebben bereikt. Zodra de Oostenwind aanwakkert, zullen de ijsmassa's een groot gevaar gaan vormen. De schepen, die daar gemeerd liggen, zijn vol. komen door het ijs ingesloten en worden bedreigd met indrukking. Nu reeds heeft het ijs een grote ravage op de schepen aangericht, terwijl meerpalen als lucifer houtjes zijn afgeknapt. Overigens is Schiermonnikoog geheel ge ïsoleerd wegens laaghangende mist. Leb gedeeltelijk ijsvrij Zes sterke ijsbrekers hebben vandaag een groot gedeelte van de Lek opengebroken. Vanavond werd van het Westen uit het dorpje Langerak bereikt, waar door de rivier thans over een lengte van ongeveer 24 km open ligt. In het buitenland. Boekarest heeft veel hinder on dervonden van een sneeuwstorm, die vijf dagen duurde, aldus deel den reizigers uit Boekarest Dins dag te Wenen mede. Bij vele gebouwen kwam de sneeuw tot aan de eerste verdié- ping. Toen Donderdag de sneeuw storm was afgelopen, zetten bijna alle, inwoners en duizenden mili tairen zich aan het. werk om het verkeer door de straten mogelijk te maken. Vrijdag kon men weer door de hoofdstraten rijden en Zaterdag hervatten de eerste trams de dienst. Wolven bij Rome. Voor de poorten van Rome is een wolvin van 50 kg doodge schoten, die bezig was een lam te verslinden. Tengevolge van de aanwezigheid van een groot aan tal wolven in de omgeving van de hoofdstad heerst er bezorgd heid bij de bevolking. Overal worden klopjachten georgani seerd. De Engelse regering heeft met ingang van heden de cokes-rant soenering, die sedert de oorlog van kracht was, opgeheven. Ondanks de vorstperiode heb ben de cokesvoorraden in Enge land de ongekend grote omvang van 1.800.000 ton bereikt. kwamen van Maandagmorgen tot Dinsdagmorgen bij de Amster damse politie 122 meldingen van aanrijdingen binnen, hoofdzake lijk als gevolg van de gladheid. Over het algemeen was het licha melijk letsel gering, doch de schade loopt in de tienduizenden guldens. wordt onze landgenoot prof. dr. P. J. W. Debije, nobelprijswinnaar voor scheikunde in 1935, hoog leraar aan de Cornell-universiteit te Ithaca in de Verenigde Staten, op 24 Maart a.s. zeventig jaar hebben de regeringen van Ne derland en Spanje in gemeen schappelijk overleg besloten hun wederzijdse gezantschappen te Madrid en te 's-Gravenhage te verheffen tot ambassade is een 21-jarige Duitser, een chauffeur uit Benschop (Utr.), die toen zijn meisje wegens een verkeersovertreding een bekeu ring kreeg, zich in een driftige bui beledigend had uitgelaten over H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk KOPENHAGEN 9 Febr. De Duitse douane-autoriteiten heb ben de Finse kotter „Ari" uit Abö gevonden. De „Ari" vertrok vorige week Woensdag uit Rot terdam met 12.000 liter alcohol van 96 procent aan boord. Om dat de Rotterdamse politie meen de. dat de schipper wilde trach ten via de Deense wateren en de Oostzee naar Finland te komen om daar zijn lading clandestien aan wa] te brengen, werden de Duitse. Deense, Noorse en Zweed se politie en douane gealarmeerd. De „Ari" is ontdekt in het Kie- lerkanaal. Aan 'boord werd een onderzoek ingesteld waarbij kon worden vastgesteld dat genoem de hoeveelheid alcohol inderdaad door de „Ari" werd vervoerd. De spiritualiën waren verborgen onder een vracht wol. Tot inbe slagneming kon nog niet worden overgegaan omdat het Kielerka- naal internationaal vaarwater is. De Duitse douane zal de kotter evenwel nauwlettend volgen. Zo dra de „Ari" de Duitse of Deen se territoriale wateren binnen vaart zal hij aangehouden wor den. 's GRAVENHAGE, 9 Febr. Tot lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland is, in de vacature ontstaan door het, over lijden van de heer A. Sietsma te Alkmaar, benoemd verklaard de heer P. Rodenburg (Arb.). FRANKFORT, 9 Febr. Een Tsjechoslowaaks militair vliegtuig met ais inzittenden een luitenant en een korporaal, heeft, als ge meld, Vrijdag j.l. een noodlanding in West-Duitsland gemaakt. Het vliegtuig was uit zijn koers ge raakt en het kreeg met benzine gebrek te kampen. De korporaal, de 22-jarige Jeri Sorm, heeft thans asyl als poli tieke vluchteling gevraagd. Amb tenaren van het Amerikaanse hoge commissariaat hebben ver klaard dat hem dit zal worden verleend. De leiding van de Amerikaanse luohtmacht in West-Duitsland heeft later medegedeeld, dat het Tsjechoslowaakse vliegtuig uit elkander zal worden genomen, waarna de onderdelen Donderdag a.s. op een punt van de West- DuitsTsjechoslowaakse grens aan vertegenwoordigers van de luchtmacht van Tsjecho-Slowakije zullen worden overgedragen. snoekdreg. Dit bracht de gemoe deren van de sportvissers in be weging en Dinsdagmiddag diende de zaak tegen A. de V. De dag vaarding was thans wel zeer scherp gesteld, teneinde een uit spraak te krijgen. De zaak ging om artikel 8 van het algemeen visserij-reglement voor de bin nenwateren, waarin het vissen met een vistuig, dat geëigend is om de vis verwondingen toe te brengen, verboden is, met uit zondering van de hfenfiels welke geaasd zijn met levende vis. Nu is de kleine snóekdï-eg voorzien van een levende vis als lokaas, doch deze is bevestigd aan slechts een van de drie angels van de dreg. De twee an dere angels zouden derhalve de vis verwondingen toebrengen tij dens de vangst. Twee getuigen- deskundigen zegden hun mening over het al dan niet toebrengen van verwondingen en in hoeverre de verwondingen ernstiger zijn, dan de vangst met een enkele haak. In zijn requisitoir zeide de Ambtenaar van het O.M. mr G. W. van Meij-enfeld dat hier een uitspraak verlangd werd over een in de practiik algemeen gang bare methode, die wettelijk zou zijn verboden. Hii was van me ning, dat de drieledige haak die door de sportvissers gebruikt wordt ten doel had meer vat te krijgen on de vissen. De twee niet geaasde haken zouden z.i. dienen om zich vast te haken in de bek van het dier en dus geëigend zijn de vis verwondingen toe te brengen. Hij achtte derhalve het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen. De wnd. kantonrechter de heer M. C. Schakel noemde het ge bruik van de kleine snoekdreg niet strafbaar. Hij baseerde deze uitspraak op de verklaringen van de getuige I. K., bioloog aan het zoölogisch station, die o.m. gezegd had, dat de verwondingen, die de snoekdreg de vis kan toe brengen niet van ernstige aard zijn en het leven van de snoeken niet bedreigd. Het gebruik van deze kleine dreggen achtte hij dan ook niet strafbaar. ALKMAAR. De meervoudi ge kamer van de Alkmaarse ar rondissementsrechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in ver schillende strafzaken. H. P. L. de R. te Venlo werd wegens dief stal veroordeeld tot 8 maanden met aftrek; D. v. R. te Utrecht, eveneens wegens diefstal, tot 2 jaar met aftrek. G. F. d. P. te Alkmaar kreeg wegens diefstal en oplichting 6 maanden met aftrek en wordt bovendien ter beschikking van de regering ge steld. A. H. te Medemblik, schul dig aan botsing, die lichamelijk letsel tengevolge had. werd ver oordeeld tot f 150.óf 60 dagen. S. K. uit Den Helder werd we gens verduistering veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en boven dien tot f 100.boete of 30 da gen. Zij zal zich moeten houden aan bijzondere voorwaarden evenals haar man, A. B. uit Den Helder, die tot 8 maanden voor waardelijk werd veroordeeld en wiens proeftijd eveneens op 3 jaar is gesteld. De zaak tegen G. J. N. uit Den Helder, beschul digd van diefstal, subs, schuld- heling, werd, omdat het onder zoek niet volledig is geweest, te rugverwezen naar de rechter commissaris. WENEN, 9 Febr. Volgens 't Tsjeeho-Slovaakse nieuwsagent schap „Ceteka" hebben 2 Ame rikaanse journalisten gisteren om politiek asyl gevraagd tijdens een persconferentie in Brno, Moravië. Het communistische Tsjeeho-Slo vaakse blad „Rudo Pravo" schreef vandaag dat hun namen George en Helga Lohr waren, maar ver meldde noch hun huisadres, noch de krant, die zij vertegenwoor digden. Volgens het blad waren zjj het niet eens met de „Fas cistische politiek" van de Ameri kaanse regering. MIDDELBRUG, 9 Febr. De Hulstenaren G. en B. die vorige week in België werden aange houden als verdacht van vee smokkel, hebben bij de procureur des konings een aanklacht inge diend wegens mishandelingen die zij bij de douane te Lokeren zou den hebben ondergaan. Volgens mededelingen van hun advocaat mr. Verwilghen uit Den- dermonde zouden beide arrestan ten door de zogenaamde „vliegen de brigade" geslagen en geschopt zijn om hen tot een bekentenis te dwingen. Ook familieleden, die G. en B. bezochten maakten melding van mishandelingen. De eerste dagen zou het tweetal zeer weinig te eten hebben gehad. De douaniers zouden de smok kelaars urenlang in een hoek hebben laten staan, waarbij by de minste beweging weer een mishandeling volgde. Ze zouden zelfs bij de haren door het ver trek zijn gesleept. Later werden beide mannen naar de gevangenis te Dendermon.de overgebracht waar de behandeling uitstekend was. G. en B. worden ervan verdacht koeien, die in transitoverkeer van Holland via België naar Zeeuws- Vlaanderen werden vervoerd on derweg te hebben verwisseld voor dieren van geringere waarde. Een onderzoek bracht aan het licht dat de veewagen kon wor den geopend zonder dat de aan gebrachte loodjes of zegels wer dén beschadigd. MEDEMBLIK, 9 Febr. Aan voer: 9000 kg ronde bieten A f 5.305.70, B doorgedraaid; 9000 kg breekpeen C 6.70, B 5.00; 48.200 kg uien: middel 11.30 12.00, grof 10.00—10.60, drieling 9.60. neb 26.00, stek 3.80—4.10; 1650 kg rode kool 7.8010.60; 5200 kg gele kool 7.108.90; 2000 kg witte kool 5.50; 460 kg groene kool 9.50; 600 kg witlof 1 5,6.0059.00, 2 50.00—55.00, 3 36.00, stek 20.00. AVENHORN, 9 Febr. 4000 kg rode kool 6.009.60; 2000 kg gele kool 6.5011.80; 21.000 kg uien: grove 10.4011.50, gewone 11.60—12.60. driel 12.70—13.10, nep 26.00-29.00: 10.000 kg bieten I rond 5.706.70, II rond 4.00 4.70; 35.000 kg peen II 6.108.10, III 5.00—7.30. IV 5.30—7.50. GROOTEBROEK, 9 Febr. 86.000 kg uien grof 10.30—11.40, middel 11.6012.40, drielingen 11.50—13.00. 4000 kg bieten a 5.00, 1200 kg rode kool 6.707.80, 1600 kg groene kool 7.2011.90. NOORD SCHARWOUDE, 10 Fêbr. 23000 kg uien 11.70 12.30, grote 10.4010.90. drielin gen 1214, nep 21; 500 kg kro nen A 6.20; 8000 kg peen B 7.80 8.50, C 6.90—8.60, D 5.30; 30000 kg rood A 7.30—11.60, B 6; 10.000 kg geel 6.70—11.20: 73000 kg Deense witte kool 5.508. PURMEREND, 9 Febr. - Eieren: 7000 kippeneieren 10.50-12.50; 500 eendeneieren 9.per 100 stuks. Veemarkt: runderen, totaal 553 stuks; 370 vette koeien 2.402.95 per kg, goed; 54 gelde koeien 600 775 p. st„ kalm; 105 melk koeien 6901050 p. st., goed; 14 stieren 7001200 p. st., vlug; 10 gras-kalveren 245310 p. st., kalm 769 nuch. kalveren: voor de slacht 30—85 p. st., matig; v. d. fokkerij 65115 p. st., kalm; 192 vette varkens: v. d. slacht 1.88— 1.96, voor de zouterij 1.801.88, vette zeugen 1.761.80 p. kg, vlug 666 biggen 3676, 78110 p. st., geod; 7 fokzeugen 275350 p. st., kalm; 522 vette schapen 90150, lammeren 80115 p. st., vlug; 46 bokken en geiten 1550 p. st., stugger; 13 paarden 650800 p. st., stil. Totaal aantal dieren 2768. Pluimvee: 2100 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.802, id. (blauw) 2—2.20; 250 jonge hanen (blauw) 2.302.45 p. kg; 250 een den 1—1.50; 600 konijnen 37.75 per stuk. LANGEDIJK, 10 Febr. - Aan voer: 3000 kg uien 12.2012.40, grove 11.20-1-1.60; 25.000 kg gele kool a 6.10—11.80, b 6.50—7.50; 5700 kg rode kool a 11.2012, b 6.80; 37.000 kg wit 5,50—8; 1900 kg bieten a 7.20; 1200 kg witlof Xb 54—60, Hb 45—55; 1700 kg peen c 77.40. GRONINGEN, 9 Febr. Resp. Ie soort, 2e soort en 3e soort. Kalf- .en melkkoeien 9751050, 825—900, 700775; kalfvaarzen 800850, 625700, voorj. kalvende koeien 775950, 650 725, vare koeien 675725, 500625, stieren 2.402.50, 1.902.60, kg slachtgewicht; kalveren en pinken 150500, slachtvee 254264, 230238190200 kg slachtgew. weideschapen 70—95, vette lammeren 65—95, vette schapen 95120, loopvarkens 5590, biggen 4247, 3640, vette varkens 1.80-1.85, 1.60 1.74, kg levend gew.; zou ters 1.751.80, Aan voer: 613 runderen, 1090 kalveren, 353 schapen, 2 lammeren, 445 varkens, 96 biggen, 27 paarden, 13 bokken en geiten. Totaal 2635. Graaiibeurs Groningen GRONINGEN, 8 Febr. Bin nenlandse granen Prijzen per 100 kg voor boerenpartijen fran co Groningen, incl. provisie. Rode tarwe 2527.35, witte tarwe 25 27.45, rogge 202.502, extra 22.50 22.75, wintergerst 20—22.50, ex tra 22.5022.75, zomer.gerst 22.50 2.50, exra 23.5024.25, witte haver 2023.50, extra 23.5024.25, groene erwten 38.3046.80, extra 46.8050.30, paardentoonen 28.30 32.30, karwijizaad oud 90.501Ó7, nieuw 8.50105, geel mosterd zaad 40.4068.40, kanariezaad 50.35—0.35. LEIDEN, 9 Febr. Aanvoer 504 vette varkens. Notering zware 192188: slagersvarkens 194190, zouters 180—188, zeugen 170180. Tengevolge van transportmoei lijkheden trage aanvoer waardoor onoverzichtelijke markt met sle pende handel 'en aflopende prijzen. Bovendien 7 nuchtere kalveren van 3550.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5