NOORDHOIMNDS Molotof probeert Westerse defensie te torpederen IJselijke gladheid op tal van wegen Voorstel tot sluiten van een Veiligheidsverdrag Geen ongeregeldheden in de Sovjet-zone Scelha kan rekenen op kleine meerderheid Veel misverstandveel onjuiste be Fransen ontruimen twee posten in Indo-China Viskotter HD 2zes uur stuurloos op de Noordzee 41' Dagblad voor Alkmaar en omgeving BESCHUIT ZU autorijschool" MIDDELBEEK uw adres: Donderdag 11 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13007 Baby in de wieg verbrand Canadese premier in Bonn Figl spreekt met Molotof HOND BEET GASSLANG DOOR Zeven Finnen veroordeeld WEGENS SPIONNAGE De bezorging BODENïïEIM WERD VERMOORD U.S.-di visies uit Korea terug Indonesië's premier: Gouden bruiloft Y.S. willen buiten de strijd blijven Mist bemoeilijkte het opsporingswerk De keerzijde van de ijspret: Ook stagnatie bij de luchtvaart KORPORAAL KON NIET TROUWEN... RUSSISCHE HULP VOOR EGYPTE Bij aankoop van 1 pot Zijlstra-jam GROTE ROL nnc geldig t/m Dinsdag Petit beurre biskwie, 250 gram uw Cacao __c roodmerk 250 gr. f Boterhamkorrels 250 gram. Macaroni QQc hoorntjes 250 gram w «I Huishoudzeep staaf a 3 stukken alkmaar Langestraat 33 Telefoon 3901 Die heeft geteerd- h§) Frieseweg 7 - Alkmaar TELEFOON 4287 Ook voor verhuur van luxe auto's zonder chauffeur is dit Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, fl inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum aJI f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. "Buiten God is 'Z nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE BERLIJN, 10 Febr. De Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag op de vier-mogendhedencottferentie te Berlijn voorstellen ingediend voor een algemeen Europees collectief veiligheidsverdrag met een looptijd van 50 jaar, dat landen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn moet omvat ten. De Ver. Staten en communisiisch China zouden in de organen van het verdrag vertegenwoordigd kunnen zijn door waarnemers. De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben naar hedenavond bekend wordt, dit door Molotof ingediend plan voor een veiligheidspact tussen alle Europese staten echter resoluut van de hand gewezen. Minister Dulles verklaarde in commentaar op Molotofs voor stellen, dat deze West-Duitsland en bijgevolg het grootste deel van West-Europa zouden bloot stellen aan „elke dreiging van aanvallen van buitenaf". Eden kenmerkte het Russische plan als een moderne Monroe- leer voor Europa. Beide West- Europese ministers, die aan de conferentietafel zaten, maakten het duidelijk, dat zij zich geens zins tot deze nieuwe Russische leer zullen laten bekeren. Ofschoon het Russische plan door de drie Westelijke ministers niet geschikt wordt geaoht voor ernstige discussie, besloten zij op aandrang van Molotof het deibat over Duitsland en de Europese veiligheid voort te zetten. Molotof had voorgesteld om hangende een regeling van de Duitse kwestie gelijktijdig alle bezettingstroepen binnen zes maanden uit Duitsland terug te trekkén, met uitzondering van beperkte eenheden voor „be scherming". Hij kwam met dit plan, het Russische antwoord op de Euro pese Verdedigingsgemeenschap, waarop hij op voorgaande bijeen komsten felle aanvallen had ge daan, op de vijftiende vergade- WIERDEN, 10 Febr. In Wier den is het drie maanden oude dochtertje van de familie E. aan de Nijverdalsestraat in de wieg verbrand, toen een stoomapparaat vlam vatte op een moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. Bij het kindje moest op doktersadvies worden gestoomd. De baby liep ernstige brandwonden op en werd in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis te Almelo vervoerd, waar zij enige uren later overleed. ring van de vier ministers in Berlijn, die Woensdag in het ge bouw van de Geallieerde Be stuursraad in de Amerikaanse sector van de stad werd gehou den. Volgens Molotofs plan dienen de Grote Vier (Amerika, Enge land, Frankrijk en de Sovjet- Unie) een conferentie van Euro pese staten te beleggen ter be spreking van een veiligheidsver drag, waaraan alle Europese sta ten, wat hun politiek stelsel ook is, kunnen deelnemen. Oost- en West-Duitsland zouden, hangen de de hereniging van het land, verdragspartners zijn. Oost- en West-Duitsland zou den politiestrijdkrachten krijgen, welker sterkte en bewapening zou worden vastgesteld door de Grote Vier en gecontroleerd door viermogendheden-commissies, ter verzekering van de binnenlandse orde en beveiliging van de gren zen. Aanval op E.D.G. In Westelijke kringen ziet men in Molotofs plan de grootste Rus sische aanval tot^op heden op het Westelijk verdedigingsstelsel. Het meest sensationele onderdeel is de schijnbare aanvaarding van de verdeling van Duitsland voor on bepaalde tijd. Het verdrag zou het einde be tekenen van zowel de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie als het Europese Legerverdrag in de huidige vorm. De N.A.V.O.- bases in West-Duitsland, de meest vooruitgeschoven posities van de ^geallieerden in het Westen, zou den moeten verdwijnen. BERLIJN 10 Febr. De Ame rikaanse Hoge Commissaris heeft vandaag de berichten over onge regeldheden in de Sovjet-zóne naar aanleiding van de impasse op de Berlijnse conferentie over de hereniging- van Duitsland, te gengesproken. Een woordvoerder bevestigde echter, dat de onrust in Oost- Duitsland zeker zo groot is als Vrijdagavond j.l. gemeld werd. Volgens deze verslagen uit Ge allieerde en Duitse bron hadden de communistische agitatoren de arbeiders tegen zich in 't harnas gejaagd door in sommige fa- briekscentra bijeenkomsten te organiseren ten gunste van het Russische plan voor hereniging van Duitsland onder communis tische overheersing. De arbeiders schreeuwden, flo ten en stampten om uitdrukking te geven aan hun afkeuring en velen eisten vrije verkiezingen, zoals de Westelijke ministers van BONN, 10 Febr. De Canadese premier Louis St. Laurent is van daag uit Parijs in Bonn aange komen. De Canadese premier begaf zich aanstonds naar de residentie van president Theodor Heuss voor een eerste reeks besprekingen met de West-Duitse leiders. ROME, 10 Febr. De christen democraat Mario Scelba heeft Woensdag een nieuwe Italiaanse regering gevormd, die steunt op de christen-democraten, de socia listen en de liberalen. Scelba heeft president Einaudi Woens dagavond de ministerslijst over handigd. In het nieuwe kabinet hebben veertien christen-democraten, vier socialisten en drie liberalen zit ting. De regering-Scelfoa kan in de 590 leden tellende Italiaanse Na tionale Vergadering op een meer derheid van ongeveer zestien- Naar men verwacht zal de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr. Figl, heden ochtend (Donderdag) .op de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn een onderhoud hebben met zijn Russische ambtgenoot, Molotof. Zo heeft een Oostenrijkse woord voerder meegedeeld. Woensdagmiddag heeft dr. Figl de lunch gebruikt met de drie Westelijke ministers. BORNE, 10 Febr. Hoe ge vaarlijk het is een gascomfoor 's nachts te laten branden, bleek te Borne, waar een hond de gas slang doorbeet. Een gelukkige om standigheid was, dat iemand van het huisgezin 's nachts wakker werd en een sterke gaslucht waarnam. Hij vond de hond dood op de grond liggen. stemmen rekenen, mits de leden der rechtervleugel van de chris ten-democraten en die van de linkervleugel der rechtse socia listen zich aan de partijlijn hou den. In de Senaat is de meerderheid der regering geringer. De kleine republikeinse partij was niet be reid aan de regering deel te ne men, ook niet na herhaald aan dringen door de drie regerings partijen. Zij heeft echter wel haar steun in de volksvertegenwoordi ging toegezegd. Mario Scelba is behalve pre mier ook minister van Binnen landse Zaken. Zijn plaatsvervan ger is de sociaal-democratische leider Guiseppe Saragat, die te vens minister zonder portefeuil le is. HELSINKI, 10 Febr. Zeven Finnen zijn vandaag onder be schuldiging van spionnage ver oordeeld tot dwangarbeid, varië rend van één tot acht jaar. Een achtste beklaagde kreeg tien maanden gevangenisstraf. De leider, de kleermaker Reino Kattunen en kapitein Martii Salo, voormalig hoofd van de photo- grafische dienst van de lucht macht kregen elk 8 jaar dwang arbeid en verlies van burger rechten voor de tijd van tien jaar na hun straf uitgediend te hebben. De spionnage had plaats ge vonden in centraal Finland, waar Kattunen luchtfoto's kreeg van kapitein Salo die ze aan een „Oostelijke" mogendheid zond. De anderen gaven inlichtingen door over militaire voorraden. buitenlandse zaken hebben voor gesteld. Volgens schatting heeft de politie in verband met de onrust de vorige week 500 arres taties verricht. In sommige van de fabrieken kwam het tot kort handgemeen, maar voor de rest toonde de on rust in het geheel geen overeen komst met de revolte van 17 Juni. Het beste bewijs, dat de Oost-Duitsers besloten zijn voor lopig de toestand op zijn beloop te laten is het aantal vluchtelin gen. Het dagelijks gemiddelde is reeds verscheidene weken onge veer 200, tegen 2500 tot 3000 per dag toen de onrust het vorig jaar tot uitbarsting kwam. ^uumuuumuMummw, i 'i De bijzonder slechte weers- omstandigheden, als gevolg j van de vorst, sneeuw, ijael en regen, scheppen voor onze i bezorgers thans zeer grote moeilijkheden. Er kan dus j vertraging in de bezorging j ontstaan. Wij vertrouwen, r dat onze abonné's daarvoor I begrip zullen hebben. Zij j kunnen er van opaan, dat onzerzijds al het mogelijke in i het werk zal worden gesteld, 'i om de beziwaren zo goed mo- gelijk op te b 'ffen eij de vertraging in c,e bezorging tot het minimo a te beper- i ken. NEW YORK, 10 Fetor. Harold Weinberg, een 25-jarige borden wasser, heeft Woensdag in New- York bekend de dichter en schrij ver Max Bodenheim doodgescho ten te hebben, aidus meldt de New Yorkse politie. Men heeft Zondag j.l. Bodenheim en zijn vrouw vermoord aangetroffen. WASHINGTON 10 Febr. Pre sident Eisenhower heeft Woens dag te Washington meegedeeld, dat de twee Amerikaanse divi sies, die zoals gemeld uit Korea zullen worden teruggetrokken, resp. in April en Juni naar de Ver. Staten zullen vertrekken. Voorts verzocht de president op zijn wekelijkse persconferentie de leden van Ztj&i regering zich te onthouden van felle, partijdige aanvallen op de democraten. Hij gaf ronduit toe, dat hij voor be paalde gedeelten van zijn rege ringsprogram afhankelijk is van democratische steun en dat de rapuiblikeinse partij geen aan spraak kan maken op het mo nopolie van wijsheid. DJAKARTA, 10 Febr. De minister-president van Indonesië, Ali Sastroamidjojo heeft Woensdagavond aan een diner van de Indone sische journalistenvereniging een uitvoerige redevoering gehouden over de economische toestand van Indonesië. Hij kondigde aan, dat binnenkort een verklaring zal worden uitgegeven met betrekking tot de buitenlandse investeringen in Indonesië. Indonesië, aldus de heer Sastro amidjojo verder, zal binnen het veld der werkzaamheden van de Verenigde Naties, iedere poging steunen, die is gericht op een verlichting of opheffing van het embargo op de levering van stra tegische materialen aan landen achter het ijzeren gordijn. Hij was van mening, dat een uitstel van de uiteindelijke beslissing over de door Japan te verrichten herstelbetalingen, waarover thans onderhandelingen gaande zijn, alleen maar ongewenste psycho logische effecten kan hebben. De minister-president zeide nog, dat er in het buitenland jegens Indonesië veel misverstand, twij fel en verdenkingen bestaan. Speciaal in de laatste maanden zijn er in de hoofdsteden van verschillende Westerse landen on juiste berichten in de pers ver schenen over Indonesië en over de Indonesische regering. Moge lijk aldus de premier is dit een gevolg van een onjuiste voor lichting door buitenlandse jour nalisten, die voor slechts enkele dagen naar Djakarta zijn ge komen. De goudvoorraad De heer Ali Sastroamidjojo zeide verder, ten zeerste de be richten in verschillende Indone sische bladen te betreuren over de financiële en economische toestand van Indonesië. De pre mier doelde hierbij kennelijk op de berichten over de daling van de goudvoorraad van de Bank Indonesia tot beneden het voor geschreven minimum van 20%, welke berichten intussen zowel door de regering als door de gou verneur van de bank, de heer Sjafruddin Prawiranegara, zijn tegengesproken. Broekman en Jeen v. d. Berg bestreden elkaar fel. De Elf stedentochtwinnaar moest de eer aan Kees laten. Voor het eerst sinds 1914 in Britse Kon. Familie LONDEN, 10 Febr. Door de Britse koninklijke familie is van daag voor de eerste maal sinds 1914 een gouden bruiloftsfeest ge vierd. De centrale figuren tijdens de eenvoudige feestelijkheden in het Kensington Paleis waren de 79-jarige graaf van Athlone, een broer van Koningin Mary en de zeventig jaar oude prinses Alice, een kleindochter van Koningin Victoria, die op 10 Februari 1904 in het huwelijk traden. Onder degenen, die de feeste lijkheden bijwoonden, bevonden zich Koningin-moeder Elizabeth, Prinses Margaret, de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Hertogin van Kent. Het gouden echtpaar ontving een gelukstele gram van Koningin Elizabeth, een achternicht van de graaf en de prinses. SAIGON, 10 Febr. Het Fran se opperbevel in Indo-China heeft bekend gemaakt, dat de post Kon- toem, 400 km ten Noord-oosten van Saigon, door de Franse Unie- De 609 ton metende Britse trawler „Laforey" hierboven afgebeeld zou bij Sandingene ten Westen van Floroe, voor de Noorse kust, zijn gekapseisd. Volgens het bericht, dat door de reders werd ontvangen, wordt de bemanning van twintig koppen vermist. De kapitein van het schip is W. Mogg, die voor deze tocht zijn zoon, Kenneth, met zich had meegenomen. DEN HELDER Ruim zes uur heeft de viskotter HD 26 uit Den Helder Woensdag stuurloos, in dichte mist, rondgedreven op de Noordzee. Twee andere viskot- ters hebben urenlang getracht het schip op te sporen en naar een haven te slepen. Eerst om onge veer half vijf gelukte het de Te xel 33 een verbinding tot stand te brengen en de HD 26 naar de haven van IJmuiden te brengen. De HD 32, die 's morgens om elf uur de haven van Den Helder had verlaten om de stuurloze kotter op te sporen, keerde on- De plotseling ingevallen dooi, gepaard gaande met een fijne motregen en hier en daar dichte nevel, hebben ons land gisteren een onprettig verlengstuk van de winterse ijspret gebracht. Spiegelgladde wegen door opvriezen en het sluiten van veerdiensten waren er het gevolg van. Ook de luchtvaart had last van de onderkoelde regen. Op Ameland konden vanwege slecht zicht gisteren geen vliegtuigen landen. Gelukkig is er aan levensmiddelen op dit eiland geen gebrek, evenmin aan brandstof. Fruit is echter schaars. dei-koelde water door de jjsbe- strijdingsmiddelen, die tijdens de vlucht konden worden toegepast. Het ijs in de Waddenzee schoof gisteren langzaam uit het Oosten op. Het pakte zich samen voor de steiger van Nes op Ameland. De veerboot kon niet varen. De veerboot op de dienst Oostmahorn —Schiermonnikoog daarentegen slaagde er na 'n tocht langs „ijs bergen" in Schiermonnikoog met passagiers en post te bereiken. Met de boot kwamen mensen van Wa terstaat mee om een steiger te demonteren, die door het ijs ver- De vliegtuigen op Sohiphol werden in korte tijd bedekt met een ijskorst, die het goed func- tionneren van de roeren belette. Het gevolg was, dat er gistermor gen tussen 9 en 12 uur geen enkel vliegtuig van Schiphol kon op stijgen. Binnenkomende toestel len daarentegen hadden in de luaht weinig hinder van het on- pletterd dreigt te worden. De veerboot GorinchemWou- drichem verloor haar roer, nadat het in ijsschotsen van 30 a 40 cm dik was vastgelopen. De boot kan voorlopig niet varen. Zes ijsbre- kers slaagden er gisteren bij Schoonhoven in de Lek over een lengte van 3 km ijsvrij te maken. Door de op elkaar geschoven schotsen had het ijs op sommige plaatsen een dikte van wel twee meter. De gestadige regenbuitjes ver anderden rond het middaguur Den Haag in een grote ijsvlakte. De gladheid was zo groot, dat strooien met zout, zand en as niet meer hielp. Het regenwater be vroor steeds opnieuw. Het gehele autobusvervoer in de stadsdien sten moest vier uur worden stil gelegd. Door glijpartijen ontston den tal van aanrijdingen in de residentie. Auto's bleven dikwijls dwars over de weg staan. Bakkers en melkboeren kwamen uren te laat bij hun klanten. Alle provinciale wegen in Zeeuws-Vlaanderen zijn afgeslo ten voor auto's met een asdruk boven 1200 kg. verrichterzake terug, doch had zelf grote moeite door het dichte pakijs in het Schulpengat Den Helder weer te hereiken. De HD 26 was om ongeveer 10 uur 's morgens door een de fect aan de stuurinrichting stuur loos geworden, ongeveer 6 mijl ten Noorden van het lichtschip Texel. Schipper G. Bais zond via Radio Scheveningen een verzoek om assistentie uit, waarna de HD 32 met schipper S. Koorn uit voer. De HD 26 was uitgerust met een zend- en ontvangtoestel, doch de HD 32 had slechts een ontvangtoestel. Via post Kijk duin kreeg de HD 26 opdracht noodseinen te blijven uitzenden, opdat de HD 32 de positie van het stuurloze schip zou kunnen bepalen. Ondanks deze hulpmid delen slaagde schipper Koorn er niet in bet stuurloze schip te vinden. Aan boord van de Texel 33 werden de noodseinen van de HD 26 eveneens opgevangen en dit schip nam deel aan de opspo ringswerkzaamheden. Om onge veer half vijf 's middags had de Texel 33 de HD 26 opgespoord en op sleeptouw genomen. Er was evenwel zoveel pakijs in het Schulpengat, dat het on mogelijk was om de HD 26 naar Den Helder te slepen, temeer daar het gevaar zeker niet denkbeel dig was. In de loop van de avond liep de Texel 33 de haven van IJmuiden binnen. De HD 32, die de gang van za ken via de radio had gevolgd, keerde, nadat de verbinding met de Texel 33 tot stand was ge bracht, naar Den Helder terug. Oip ongeveer half zeven meldde post Kijkduin, dat een viskotter, vermoedelijk de HD 32, was waargenomen ter hoogte van de vuurtoren. De kotter zag geen kans zich een weg te banen door het ijs. Dit gelukte eerst om ze ven uur, toen de vloëd begon te lopen. Het werd een moeizame gang, welke ruim twee uur duur de. Om half tien liep de HD 32 de haven van Den Helder bin troepen is ontruimd, evenals Hoei Kong, 60 km ten Oosten van Pak- se in Zuid-Laos. In de sector van Loeang Pra- bang wordt, blijkens een Woens dagavond door de leiding der Franse Uniestrijidkraohten in dit gebied gedane mededeling, niet gevochten. De hoofdmacht van de 308-ste Vietminh-divisie bevindt zich nog steeds 80 kilometer ten Noorden van de hoofdstad van Laos, aan de oever van de Nam- bao, een zijrivier van de Namhoe. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie te Washing ton verklaard, dat de Ver. Staten de Franse en Vietnamese strijd krachten helpen de vrijheidsoor log in Indo-China te winnen, doch dat zij vermijden zelf bij de oorlogvoering betrokken te ge raken. Hij kon zich geen grotere tra gedie voorstellen, dan dat de Ver. Staten daadwerkelijk in de Indo- Chinese oorlog verwikkeld zou den raken, in het bijzonder met grote eenheden. Eisenhower voeg de hieraan toe, dat de technici de Fransen het gebruik van Ameri kaanse vliegtuigen en uitrusting leerden. Zij zouden midden Juni worden teruggetrokken. DEN BURG, 10 Febr. De korporaal der Mariniers Blan kenburg van het amphibie- oefenkamp de Mok op Texel, zou Donderdagmiddag te Goes in het huwelijk treden, maar de boot die hem naar Den Helder moest brengen, kon de vaste wal niet berei ken. Terug in Oudeschild zocht hij contact met het vliegveld Texel, doch door 't ongunstige weer kon men hem niet naar het vliegveld de Kooy overvliegen. „Ik zal maar telegraferen, dat het huwelijk moet wor den uitgesteld", zei de mis moedige bruidegom. CAIRO, 10 Febr. De Egypti sche minister van Voorlichting, majoor Salem, heeft Woensdag te Cairo medegedeeld, dat de Sovjet-, Unie heeft aangeboden te helpen bij de bouw van Egypte's grote projecten en dat de Russen waar schijnlijk enkele projecten zullen uitvoeren „indien over alle bij zonderheden overeenstemming is bereikt". „Maar wij zullen geen satellie ten zijn, nooh van de Oostelijke, noch van de Westelijke mogend heden", aldus Salem. De Egypte- naren accepteren het voor hen gunstige aanbod onverschillig van wie het afkomstig is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1