Op Ameland is nog maar voor enkele dagen meel Intensieve luchtaanvallen op Vietmi n h-colonnes De krant komt toch! Nog geen accoord over gesprek met China Rhee zal met F.S. blijven samenwerken, meent Huil Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bonn tegen plan-Molotof Opmars vordert traag Zuid-Korea biedt Indo-Cliina een volledige divisie aan Vrijdag 12 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13008 Middenstands- nota is uitgekomen LUCHTBRUG UITGEVALLEN Twintig minuten Figl-Molotof IJsbrekers aan het werk LANIEL STEUNT ABBé PIERRE GOEDERENTREIN BIJ BOXMEER ONTSPOORD Koning van 'Noorwegen naar ons land BEVROREN VOGELS OP TEXEL Provinciale dag U.V.V. Helicopter maakte noodlanding Ministers spoedig naar huis? Bruinisse heeft weer water De conferentie der Grote Vier HEVIGE AARDBEVING IN NW. CHINA? Dertien personen dakloos „PRESIDENT ZUID-KOREA EEN GROOT PATRIOT" NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vandaag is de Midden standsnota uitgekomen, die zowel het standpunt van de regering geeft over het mid- denstandsbeleid als een in zicht in de economische toe stand van ambacht en detail handel. Wij verwijzen voor 'n uit gebreid overzicht van deze voor de middenstand zo be langwekkende materie naar pagina 5 in deze editie. BONN, 11 Febr. In regerings kringen te Bonn heeft men zich Donderdag tegen het voorstel van de Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, voor een collectief Europees veiligheidsver drag uitgesproken. In deze krin gen was men van oordeel, dat Molotof beoogt een veiligiheids- stelsel in het leven te roepen, waarin de Sovjet-Unie in de plaats van de Verenigde Staten treedt. Steeds duidelijker is, zo zeide men te Bonn. gebleken, dat de prijs die Rusland voor de her eniging van Duitsland vraagt, niet het laten varen van de Europese vendedigingagemeen- schap is, maar de volledige terug trekking van de Verenigde Sta ten uit Europa. GR. BRITTANNIE HAD OVERSCHOT IN E.B.U. LONDEN, 11 Febr. Groot Brittannië had in Januari een overschot van 4.710.714 pond in het betalingsverkeer met de Euro pese Betalingsunie, welke het overschot voor de helft in goud uitbetaald heeft, de andere helft af geschreven van de totale Britse schuld bij de Unie van 288.844.643 pond. Een spook? Nee, een mens, gekleed in de allernieuwste vinding op het gebied van vuurvaste kleding! Zonder enige last te ondervinden van hitte of vuur staat de uitvinder van het pak temidden van de hoog oplaaiende vlammen, waarmede hij de hij de proef aanwezige technici van het Franse leger, de Lucht macht en de Marine het bewijs levert van de uitstekende kwaliteit van het materiaal, een soort plastic, bestreken met een speciaal in Zwitserland vervaardigde verf. Het pak kan een hitte weerstaan van 4240 graden Fahrenheit. (Van onze verslaggever) NES (Ameland). Het Friese Waddeneiland Ameland is sedert Maandagmorgen geheel geïsoleerd, De luchtbrug moest vanwege de mist worden gestaakt. Men is er nu van alles verstoken. Men krijgt zelfs geen krant meer onder de ogen, daar ook de post sedert Maan dag niet besteld is. De levensmiddelenvoorraad op het eiland is nog voor enkele dagen voldoende. Er zijn zelfs bakkers, die slechts voor twee dagen meel hebben. Het is dus te hopen dat het isolement niet lang meer duurt, daar de Amelanders anders zon der hun dagelijks brood komen te zitten. De voorraad Butagas is nagenoeg uitgeput; doch daarom nog niet getreurd, want de ka chel brandt nog en zal ook wel brandende blijven, daar er nog voldoende brandstof is. Gistermorgen is de veerboot var Oostmahorn er weer in ge slaagd met post en passagiers Schiermonnikoog te bereiken. Op de boot waren o.m. tien man van Rijkswaterstaat, die zullen trach ten de meethuisjes op de Wadden te redden, waarvan verscheidene het begeven hebben tengevolge van de ijsgang. Deze meethuisjes dienen voor de registratie van de getijden en stromingen op de Wadden. Gisterochtend om half tien is de boot „Vlieland" van Terschel ling vertrokken naar IJmuiden met aan boord enkele passagiers en een hoeveelheid post. Nu ten gevolge van de zware mist boven de Waddeneilanden de vliegtui gen vanuit Leeuwarden de ge- isoleerde eilanden nog niet kun- De Sovjet minister van buiten landse zaken Molotof heeft van daag een onderhoud van 20 min. met de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Leopold Fig] gehad aan de vooravond van de bespreking van de Grote Vier over de Oostenrijkse onafhanke- Ulkheid. Figl,..die gisteren met de drie Westelijke ministers de lunch ge bruikt^ heeft, kwam om twaalf uur bij de Sovjet-ambassade aan voor een onderhoud met Molotof. De bespreking verliep in een goede atmospheer en zeer correct, zei Figl, toen hij terugkeerde om met de West-Berlijnse burge meester Walther Söhreiber de lunch te gebruiken. In Westerse kringen is men van mening dat met de behande ling van de Oostenrijkse kwestie hoogstens drie of vier dagen ge moeid zullen zijn en dat daarna de conferentie gesloten zal wor den. nen bereiken, zal voorlopig de verbinding met IJmuiden over de Noordzee worden onderhouden. Zaterdagochtend zal de .Vlieland' uit IJmuiden vertrekken voor een reis naar Terschelling eh Vlieland. Ook dan zullen passa giers en post worden meegevoerd De eilanden zijn onder een dik pak sneeuw bedolven. De tempe ratuur was gisteren nog niet boven het nulpunt gestegen. ZUIDPOOL-EXPEDITIE VAART WEER MELBOURNE, 11 Febr. De Kista Dan, een schip van 1200 ton met een Australische Zuidpool expeditie aan boord, dat vorige weekeinde in het ijs was vastge vroren, is door middel van explo sieve stoffen Dinsdag vlotgeko- men. De leider van de expeditie, Phi lip Law, zei dat het schip met ijs- ankers en een lier was losgetrok ken nadat de bemanning een gro te plak ijs onder het schip had opgeblazen. Kolonel Fiedeldij nog steeds „geïsoleerd" De commandant van de vlieg basis Leeuwarden, kolonel B J. Fiedeldij zit nog steeds „geïso leerd" op het eiland Vlieland. In verband hiermede kon ook het officiële afscheidsdiner met het gemeentebestuur Leeuwarden, dat gisteravond op het stadhuis zou plaats vinden en waarbij de poli- tievereniging enige muzieknum mers ten gehore zou brengen, geen doorgang vinden. AMEIDE, 11 Februari Zes ijsbrekers van de firma Roelofs te Amsterdam zijn hedenmiddag om circa half een ter hoogte van het Tienhovense veer begonnen de rivier de Lek open te breken. In de bocht voor Ameide hadden zij over een afstand van plus minus 500 m twee en een half uur werk om de rivier van ijs los te maken. De belangstelling was zeer groot. Het werk van de ijsbrekers op de rivier de Waal vordert slecht. Hedenmorgen moesten de werk zaamheden enige tijd worden ge staakt wegens de zware mist, die boven de rivier hing. Vanmiddag werd het breken van het ijs onder de gemeente Nieuwaal her vat. De Wieringermeer is een kuip vol mist en de Afsluitdijk een glad-gepolijst meetlint. ÏJs. Sneek, Leeuwarden en Gronin gen hebben hun straten diep in de pekel gezet. Het is een slobberige, maar veilige boel. Bij de Ommelandenfabriek, vlak voor Groningen, regent het. Zestig kilometer wijst de snelheidsnaald. A.F.N. geeft dansmuziek. Rote Rosen. jawel, het is over half vijf in de ochtend. De krant is onder weg naar de abonné's. De chauffeur kauwt lang zaam zijn laatste hap brood- met-pindakaas weg. De wagen ligt zwaar op de weg. Acht pa gina's: een behoorlijk vrachtje. De klauwtjes van de wiresoles grijpen zich vast in de glibbe rige substantie op het wegdek. Regen voor Groningen. Regen? De wagen maakt een plotse linge zwieper. Het is geen re gen, het is ijs De chauffeur is een gewaar schuwd man. Hij heeft de weerberichten gehoord en de waarschuwing voor het ver keer. Hij heeft ruim de tijd genomen. Want wat voor weer ook: de krant moet op tijd zijn. En mocht er vertra ging komen, dan zal die mini maal zijn. De krant komt. De chauf feur is een goede chauffeur, er ligt pekel in Groningen, Leeuwarden en Sneek en zand is niet-zo-zuinig gestrooid oo lange trajecten in Friesland, in Groningen, in Noord-Holland. En tenslotte is er als het nu eens helemaal mis zou gaan lopen nog een hele beste Engelbewaarder, die óók een hand aan het stuur heeft. Het is misschien in onze ver lichte tijd niet erg modern meer om de Engelbewaarder te zien in de hoge cabines van de Diesels, die gestaag en vasthoudend hun weg vinden door iis en mist. Tot degenen, die hem niet vermogen te zien, zouden we willen zeggen: rijd eens mee, zo'n nachtje. Uw geloof zal opbloeien gelijk een bevroren bloem op uw voorruit. SAIGON, 11 Febr. De Vietminh-opstandelingen blijven lang zaam oprukken v aar Loeang Prabang, de koninklijke hoofd stad van Laos, tndanks aanhoudende luchtaanvallen door Franse vliegtuigen in de afgelopen 24 uur, waardoor zij zware verliezen leden, „klus is Donderdagavond te Saigon door het Franse opperbev ;1 bekend gemaakt. De post Borikhane, 210 kilome ter ten Zuid-Oosten van Loeang Prabang bij de Tl ailandse grens gelegen, is door dt Fransen ont ruimd. Bovendien zijn twee da gen geleden een kleine post ten Noord-Oosten van Pakse en een post ten Zuid-Oosten van Kon-' toem prijsgegeven. Volgens berichten van de op standelingen zelf zijn bij de op mars naar Loeang Prabang door het dal van de Nam Hoe 17 com pagnieën van de Franse-Unie strijdkrachten buiten gevecht ge steld. De „Verzetsregering van Laos" maakte bekend, dat het „door de volkslegers bevrijde" gebied zich uitstrekt tot de Pak Hoe en de Pak Soeong, zijrivie ren van de Nam Hoe en de Ma- kong op een afstand van 20 km. van Loeang Prabang. Van Franse zijde is bekendge maakt, dat een patrouille 20 km. ten Noorden van Loeang Pra bang een gevecht heeft geleverd met regionale eenheden van de Hulp aan duizenden daklozen PARIJS, 11 Febr. (K.N.P.). De Franse minister-president La- niel heeft in een onderhoud met abbé Pierre, de apostel der Pa- rjjse zwervers, zijn volledige steun toegezegd voor diens actie, onder de z.g. clochards. President La- niel heeft zelfs beloofd direct een functibnaris te zullen aanwijzen, die algehele bevoegdheid bezit om te onderhandelen met de auto riteiten, zowel over vraags' .kken van hygiëne, woningbouw e.d. als over problemen van maatschap pelijke zekerheid en werklozen steun. Zoals men weet is abibé Pierre met zijn medewerkers „De gezel len van Ernmaus" een actie begon nen om hulp te bieden aan de duizenden daklozen, die in Parijs ronddolen. Zijn voornaamste zorg van het ogenblik is geïmprovi seerde centra op te richten, waar zij een voorlopig onderdak kun nen vinden, totdat de noodwijken gereed zijn, die abbé Pierre voor nemens is te bouwen van de 150 millioen franc, die hij tot dusver voor zijn actie van alle zijden ontvangen heeft. UTRECHT, 12 Febr. Van een uit de richting Nijmegen ko mende goederentrein zijn tegen half acht vanochtend bij Box meer enkele wagens ontspoord. Het baanvak CuykBoxmeer werd doordoor versperd. Het vervoer wordt onderhouden met autobussen. De Koning van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Nederland bren gen. Z.M. zal reizen in het ko ninklijke jacht „Norge", dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Omtrent het programma voor die dagen kunnen, in afwachting van de te treffen regelingen, vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld, aldus deelt het Ministerie van Buitenlandse Zaken mede. DEN BURG In een duinpan heeft de vogelwaohter D. C. Drij ver een vlucht van 112 dode scholeksters aangetroffen. Het merkwaardige van deze vondst is, dat de vogels. die klaarblijke lijk in de luwte'van de duinpan bescherming hebben gezocht, op een kluitje tegen elkaar lagen. In de Dorpsstraat van Den Burg troffen voorbijgangers gis teren een halfbevroren fuut aan, hetgeen volgens deskundigen iets zeldzaams is. AMSTERDAM, 11 Febr. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers houdt op Donderdag 22 April a.s. in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Am sterdam een provinciale (Noord- Holland) dag. opstandelingen. In Tonkin zijn volgens Franse berichten ten Zuiden van Hanoi in vier dagen tijds 270 opstandelingen gedood en 450 gevangen genomen. Voorts werden 700 personen, verdacht van hulpverlening aan de Viët- minh, aangehouden. Radio-Viëtminh meldde Don derdag, dat verzetsstrijders in de Tonkinese Delta Dinsdag ten Zui den van Namdinh een Frans ri- vierconvooi hebben onderschept, waarbij een kanonneerboot en drie motorbarkassen tot zinken werden gebracht en een kanon neerboot en een barkas in brand gesohoten werden. De Fransen verloren ongeveer een compagnie in gevechten, die een half uur duurden, aldus dit bericht. Rene Pleven, de Franse mi nister van defensie, die op het ogenblik in Indo-China verblijft, heeft Donderdag aan de nieuwe Viëtnamese marine drie in Ame rika gebouwde mijnenvegers van 300 ton overgedragen, welke zijn bestemd voor de strijd tegen smokkelaars langs de Indo-Chi nese kust. WASHINGTON, 11 Febr. Naar verluidt heeft Zuid-Korea aangeboden op zijn minst één en mogelijk twee divisies naar Indo- China te sturen om de Fransen te helpen. Volgens welingelichte functio narissen heeft president Syng- man Rhee het aanbod persoonlijk aan de Amerikaanse generaal John Huil gedaan, de comman dant voor het Verre Oosten, die hier vandaag voor conferenties is aangekomen. De Franse ambassade liet we ten „absoluut niets over een der gelijk aanbod te weten". Een woordvoerder van de am bassade gaf te verstaan, dat Frankrijk waarschijnlijk een der gelijk aanbod zou afslaan uit ROTTERDAM, 11 Febr. Van middag tegen drie uur heeft de uit Antwerpen komende en voor Rotterdam bestemde helicopter van de „Sabena", door de dichte mist gedwongen, een noodlanding gemaakt in een polder onder de gemeente Barendrecht. Ons werd verzekerd dat de landing volko men regelmatig is geschied en geen der inzittenden enig letsel heeft opgelopen. vrees voor openlijke interventie van communistisch China in de oorlog, welke nu reeds acht jaar duurt. Volgens sommige zegslieden heeft Rhee troepen aangeboden in antwoord op een oproep tot hulp van de staat Laos. Conferentie Berlijn: BERLIJN, 11 Febr. De Fran se delegatie is volgens betrouw bare zegslieden geneigd aan te nemen, dat de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier in Berlijn binnen een week beëindigd zal worden. De Westerse ministers hebben te kennen gegeven dat de onder werpen „Duitse eenheid" en „Europese veiligheid" zijn uitge put. Aangenomen wordt dat mi nister Molotov's voorstel tot op stelling van een Europees veilig heidspact zijn laatste belangrijke uitspraak inzake de kwestie is en dat ook hij niet veel meer toe te voegen zal hebben aan de be spreking. BRUINISSE, 11 Febr. De moeilijkheden met de waterlei ding in Bruinisse zijn thans op gelost, nu een verbinding tot stand is gekomen, waardoor het dorp, evenals vóór de ramp, van Haamstede water krijgt. Tijdens de vorige week is Brui nisse enige dagen van water ver stoken geweest, doordat de plas tic leiding door het Zijpe was bevroren BERLIJN, 11 Febr. De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Donderdag in geheime vergadering vier uur en een kwartier gepraat over de Russische eis voor een conferentie met communistisch China en besloten het geheime overleg Vrijdagochtend voort te zetten. Na de geheime vergadering van Vrijdag zullen de ministers be ginnen met bespreking van de Oostenrijkse kwesle, het derde en laatste agendapunt van de Berlijnse conferentie. In conferentiekringen is ver nomen, dat minister Molotof Donderdag geen duidelijk ant woord heeft gegeven op een Wes telijk aanbod om met de Chinese Een helicoptère van de Amerikaanse Luchtmacht in Duitsland hangt hier gonzend boven een patrouille-boot van de Rijn inspectie van de Amerikaanse Marine om voorraden en levensmiddelen te „droppen" voor de uit acht koppen be staande Duitse bemanning. Op 7 Februari j.l. geraakte de boot in het zware drijfijs vast. Toen de rivier verder bevroor werd 't volkomen onmogelijk om terug in open water te komen regering besprekingen te voeren over specifiek Oost-Aziatische vraagstukken. De Sovjet-Unie wenst een vijfmogendhedenconfe- rentie ter bespreking van alge mene vraagstukken die verband houden met de spanning in de wereld. De vier ministers hebben Don derdag op hun tweede geheime bijeenkomst, die vier uur en een kwartier duurde, gesproken over het eerste agendapunt de in ternationale spanning en een vij'fmogendhedenconferentie met communistisch China aldus is ofifcieel na afloop van de bijeen komst bekend gemaakt. De bekendmaking, dat Vrijdag opnieuw een geheime vergadering zal worden gehouden, kwam als een verrassing. Dit betekent volgens waarne mers tenminste, dat de posities van Oost en West niet zo onver zoenlijk zijn, dat een vergelijk is uitgesloten. Tevens zou het kun nen betekenen, dat Molotof nog niet het volledige standpunt van communistisch China heeft ont vangen, of dat hij nog overleg wil plegen over door de Westelijke ministers Donderdag naar voren gebrachte punten. PASSADENA, 11 Febr. De seismograaf van het „California Institute of Techvlogy" heeft een zware aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum waar schijnlijk in Noord-West-China ligt. Het begin van de schok werd Donderdagochtend waargenomen. Ook De Bilt registreerde de schok. De aardbeving had een kracht van 7.3 volgens een schaal, waar op de krachtigste aardbeving, die ooit werd geregistreerd, 8.5 was Een dergelijke schok kan in be woonde gebieden grote schade veroorzaken. Boerderij verbrand: HOOGEVEEN. De landbou wer R. Slot aan de Juffersdijk te Nieuwlande was vandaag be zig met het timmeren van een kippenhok bij zijn huis. De teer, nodig voor de dakbedekking, plaatste hij in huis op de kachel, om te verwarmen. Door onbeken de oorzaak raakte deze teer in brand. Hoewel S. en zijn vrouw de vlammen trachtten te doven, gelukte hen dit niet. Tn enkele ogenblikken stond het hele boerderijtje in lichter- ia .ie en brandde tot de grond toe af. Van de inboedel werd slechts weinig gered. 13 personen zijn door deze brand dakloos geworden, Huis en inboedel waren laag verze kerd. S. Was kort geleden eige naar geworden van het boerde rijtje. WASHINGTON, 11 Febr. (Reu ter). Generaal John Huil, op perbevelhebber van de VJN.- strijdkrachten in het Verre Oosten lieeft in Washington president Rhee van Zuid-Korea een „groot patriot" genoemd, die met de Ver. Staten zou blijven samenwerken. Hij zei dit in antwoord op vra gen van journalisten naar aan leiding van een verklaring van de president, volgens welke de Zuid- Koreanen de strijd tegen de Noordelijken zouden hervatten en hun land verenigen. Op de vraag wat de Amerikaanse strijdkrach ten zouden doen, als Zuid-Korea de vijandelijkheden zou hervatten, antwoordde Huil: „Wij zullen die brug overgaan., als wij er aan toe komen". Generaal Hull, die Donderdag in Washington aankwam voor besprekingen over het Verre Oos ten, geloofde, dat de toestand in Korea nog enige tijd moeilijk zou blijven. De communisten waren volgens hem in staat tot de aan val over te gaan en hij meende, dat zij dat zouden doen, „als zij dachten te kunnen winnen". Se dert het bestand hadden zij hun luchtmacht in Noord-Korea ver groot, doch de communistische landstrijdkrachten waren niet noemenswaardig versterkt, zo voegde hij- hieraan toe.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1