Zorgelijke toestand voor de kleinere bedrijven Toestand van Heilige Vader nadert stadium van herstel Wat er wordt omgezet in middenstandszaken Offensief tegen Scelba Het borreltje in het ivegverkeer V.A.S, bestaat 25 jaar Worden de Chaplins weer Britten? Geringe daling van aantal middenstandsvestigingen Stijgend getal Dienstplicht J in Kenya? Vrijdag 12 Februari 1954 Lang verwachte Middenstandsnota erkent: In 't algemeen is echter geen overheidsbescherming nodig Middenstand krijgt eigen voorlichting» dienst en onderwijs-eommissie INKOMSTEN-VERHOUDINGEN 30% KRUIDENIERS BIJ VRIJWILLIGE FILIAALBEDRIJVEN Apostolische Zegen voor het Italiaanse volk werknemers N.A.M. neemt productie-proef, bij Delft Grote voorsprong van filiaalbedrijven Gemiddelde Nederlander brengt kruidenier en manufacturier 't meeste geld IN DE MIDDENSTAND EEN MILLIOEN MENSEN WERKZAAM 13 Arrestaties in Noorwegen Verdachtmakingen in de rode pers Goud op Ceylon? WITTE POKKEN NEMEN AF Amerikanen met Brits accent... Gouden medaille voor prof. Jonxis (Van onze -parlementaire redactie) De situatie in de middenstand is niet zo slecht als dikwijls wordt beweerd. Zij wettigt geen beschermende middenstandspolitiek door de overheid. De volwaardige middenstandsbedrijven verkeren in niet ongunstige, dikwijls zelfs goede omstandigheden. Alleen de zoge naamde randbedrijven (dè winkeltjes, die minder dan 3.000 gulden per jaar opbrengen, de eenmansbedrijfjes met onvoldoende omzet, vooral ten plattelande) maken moeilijke tijden door. Deze conclusie is terug te vinden in de Middenstandsnota, die ingevolge een belofte aan de Tweede Kamer op het ministerie van Economische Zaken door Staatssecretaris dr. Veldkamp is samengesteld. Aan deze Nota, die een inzicht wil geven in de problematiek van de middenstand en een overzicht van het middenstandsbeleid, is meer dan een jaar gewerkt. Zij omvat met de bijlagen 172 pagina's. Het overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand wordt in de Nota gekenschetst als een onder deel van het algemen-e eoonomi- sche beleid. Voor een afzonder lijke middenstands-politiek, voor vergaande overheidsbemoeiingen is daarbij geen plaats. De over heid dient slechts op belangrijke punten in te grijpen en verdere regelingen over te laten aan de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani saties (in wording) voor de mid denstand. Van dit standpunt uit gaande worden voor de volwaar dige middens-tand de volgende overheidsmaatregelen ten dele reeds in uitvoering opgesomd: een aantal wetsontwerpen ter be vordering van een ordelijk eco nomisch verkeer, verbetering van het middenstan-dsonderwijs, uit breiding van credietnormen, be vordering van de research en voorlichting, produ-ctiviteitsonder- zoekingen, sociale zekerheid en een f-inancieringsregeling voor de vestiging van bedrijven in nieuwe stadswijken. De moeilijke positie van de randbedrijven hoopt men te ver beteren door een wijziging van de Vestigingswet in dien zin, dat deze bedrijven en winkels door een groter assortiment tot een grotere omzet kunnen komen, door betere voorlichting, een re organisatie van de Borgstellings fondsen en door een verdere uit bouw van de sociale zekerheid. Het onderzoek, dat aan deze Nota ten grondslag heeft gele gen, heeft uitgewezen, dat er in de middenstandssector zeer grote verschillen bestaan: structuur verschillen tussen het platteland en de steden, verschillen in op bouw en branches, alsmede het -grote, tot dusver verwaarloosde onderscheid tussen de volwaar dige middenstandsbedrijven en de randbedrijven. Ten onrechte zo wordt in de Nota gezegd, zijn. de problemen van de randbedrij ven in het verleden dikwijls be schouwd als de moeilijkheden waarmee de gehele middenstand te kampen zou hebben. Tot de randbedrijven behoor den in 1950 bijna de helft van de kruideniers, bijna een derde van de slagers en bijna een kwart van de ondernemers in de textielbranche. Zij hadden een netto-jaarinko men van minder dan drieduizend gulden. -Deze bedrijJjes, die vooral op het platteland voor. komen, zijn veelal ontstaan in de dertiger jaren, toen arbeiders, die niet meer in hun, vak aan de slag konden komen, een winkel of bedrijfje gingen proberen. Hun moeilijkheden van het ogen blik zijn niet te herleiden tot de belastingdruk, want deze onder nemers hebben voor hun gezins inkomen weinig hinder van be lastingen. De moeilijkheden van deze middenstanders zijn eerder te verklaren uit een tekort aan verkoopopleiding. In Friesland had volgens een enquete 82 pet. van de ondernemers met een winst beneden f 2000.— geen verkoopopleiding genoten uit organisatieflauwheid een te ge- ringe omzet en een onbenut pro- ductiviteitsoverschot aan eigen arbeidskracht. Vele van deze bedrijven en winkels verdwijnen, naarmate de eigenaars ouder worden. Waar ZU echter geleid worden door middenstanders, die hun onder nemingen levensvatbaar willen maken, wil de overheid door de hierboven aangekondigde maat regelen, de helpende hand rei ken. Voor randbedrijven, die geen sociaal nuttige functie ver vullen, biedt de Nota geen op lossing. Zij zijn gedoemd om uit te sterven. Als volwaardige middenstands ondernemingen worjen in de Nota in, het algemeen de over nemingen met een netto-inkomen van 3000 gulden aangemerkt. De positie van deze bedrijven wordt als vrij gunstig becijferd en de verwachting wordt uitgesproken, dat zij zullen delen in de stij gende welvaart, welke voort komt uit de verhoging der pro ductiviteit. De verdere ontwik keling van deze volwaardige mid- denstardsondernemingen zal vol gens de Nota worden bevorderd door de Vestigingswet Bedrijven, die reeds de Tweede Kamer is gepasseerd, de beteugeling van het cadeaustelsel een desbe treffend wetsontwerp is bij de Raad van State door een wet. telijke regeling voor de uitver koop en opruiming, een wijzi ging van de Winkelsluitingswet, en wellicht een wijziging van de wettelijke regelingen inzake het afbetalingssysteem. Het middenstandsonderwijs zal voorts verbeterd moeten worden. Een moeilijkheid hierbij is, dat dit soort onderwijs geen vaste plaats inneemt in ons onderwijs stelsel. Er zal nu binnenkort een commissie worden ingesteld, die de inpassing van het midden standsonderwijs, al dan niet ge subsidieerd. zal bestuderen. Wat de credietverlening be treft wordt een oplossing ver wacht van de moeilijkheden rond de Borgstellingsfondsen. Met be trekking tot de voorlichting kon digt de Nota een verbeterde mid denstandsstatistiek aan., alsmede de stichting van een speciale Middenstandsvoorlichtingsdienst, die komt te staan onder de Dl. recteur-Generaal voor de Mid denstand. Aan deze dienst zullen Middenstandsconsulenten worden verbonden, zoals men voor de landbouw Landbouwconsulenten heeft. De uitbouw van de sociale ze kerheid voor de middenstand is een kwestie, die nader bezien moet worden na het gereed ko men van het S.E.R.-advies over de Ouderdomsvoorziening en de Kinderbijslag voor zelfstandigen. In de Nota wordt er verder nog aan herinnerd, dat de vesti ging van ondernemingen in nieu we wijken nog in studie is en dat de middenstand ook wèl- gevaren is bij de onlangs inge voerde belastingverlaging. Een belangrijk punt vormt tenslotte het vermaan aan de middenstan ders. dat zij zelf en niet de overheid op de eerste plaats moeten zorgen voor de beharti ging van hun belangen. De geringe belangstelling van het grootste deel der middenstan ders voor het organisatiewezen en voor het streven naar econo mischer samenwerking belem mert het voeren van een actieve middenstandspolitiek. Er dient hard gewerkt te worden am de totstandkoming van publiekrech telijke organen voor de midden standssector. aldus de Nota. In de Midderastandsnota wordt ook enige aandacht gewijd aan de inkomstenverhoudingen. Volgens de Nota is uit berekeningen geble ken, dat de kruideniers, slagers en textieldetailMsten een gezinsinko men van 3500 uit hun onderneming weten te halen bij een jaar lijkse omzet van ongeveer 40.000 gulden. Aan de hand van de bij de Nederlandse Middenstandsbank voor handen gegevens is voorts nagegaan, welke in 1952 de resultaten waren van ondernemingen met een eigen vermogen van 5 a 20.000 gulden, die van deze bank een crediet hebben gekregen. Uit de hieronder volgende tabel blijkt, dat verschillende middenstanders hit een onder neming met een betrekkelijk klein eigen vermogen in 1952 in staat waren een behoorlijk inkomen te verkrijgen en in ruime mate af te schrijven. Opvoering van de produc tiviteit kan in de midden stand worden bereikt door het stimuleren van de onder linge samenwerking tussen de ondernemingen. Dat van deze mogelijkheid gebruik wordt gemaakt blijkt uit het feit dat in 1953 ongeveer 8.000 -kruideniers (30 pet) bij een vrijwillig filiaalbedrijf waren aangesloten. Verder zijn er nog irtkoopcombinaties mogelijk. Van de 16.000 tex- tieldetaillisten zijn er onge veer 2.100 aangesloten bij een inkoopcombinatie, die onge veer een derde van de totale textielamzet verzorgde. Ook in de kruideniersbranche ko men -de inkoopcombinaties vrij veel voor. Ongeveer 11 pet van de totale omzet aan krui denierswaren wordt door de ze ondernemingen verhan deld. VATICAANSTAD, II Febr. De verbetering in de gezondheids toestand van Paus Pius XII is van dien aard, dat de Paus „het stadium van het herstel nadert", aldus meldde het persbureau van het Vaticaan Donderdag. De Paus had in de nacht van Woensdag op Donderdag goed geslapen. Verder meldde het persbureau, dat de Paus geleidelijk aan meer voedsel krijgt en dat hij Woensdag en Donderdag een of twee uur op is geweest. De Heilige Vader heeft een brief aan de -president en het volk van Italië gezonden, waarin hij hen „in de volheid des geestes" zijn Pauselijke Zegen verleent. Het was voor het eerst sinds In de periode 1930 tot 1950 is het totaal aantal vestigingen in de middenstand gedaald van 385.000 tot 380.000. In het gehele -bedrijf® renvervoer over de weg heeft een verschuiving plaats gevonden. De middenstand'svesti-gin-gen bij het vervoer te water wisten hun rela tieve positie te handhaven, terwijl de middenstanidssector in de groep hul-pondernemingen van het ver voer belangrijk verbeterd is. De gehele vervoerssector omvat 7.8 pet van de midd-enstandsvesti-gin- leven steeg het totale aantal ves- gen. tigingen in die jaren van 402.000 De hotels en vooral de penr tot 408.000. Deze daling im de sniil- sions zijn tussen 1930 en 1950 denstandssector is, zo blijkt uit belangrijk in aantal verminderd; de Middenstandsnota, het gevolg alleen het aantal restaurants en café's vertoont een flinke stijging. In alle .groepen valt een neiging tot grotere ondernemingen waar te nemen: het aantal werknemers per vestiging is sinds 1930 in alle branches -gestegen. De gezamen lijke H'oreca-sector telt 7.7 pet van de miiddenstandsvestigingen. van een vermindering in d-e han dels- en horeca-sector. In diezelf de periode steeg het aantal werk nemers in de middenstand van 821.000 tot 959.000. In de meeste arnba-dhtsbranches, die gezamenlijk 32 pet van alle middenstands vestigingen omvat ten, valt in -de periode 19301950 In totaal telt Nederland 310 ves- een' toeneming te constateren van tigingen per 10.000 Inwoners, na melijk 183 winkels, 97 ambachts- bedrijven en 30 Horeca-vestigin- gen. De Nederlandse Aardolie Maat schap-pij heeft een proefboring te Delft voltooid. Men is nu begon nen met het nemen van -een pr-o- ductieproef in een laag, gelegen op een diepte van ongeveer 1200 meter. Tijdens een eerste proef heeft men een kleine hoeveelheid aar-dolie gevonden. De proeven worden voortgezet. Aantal Gemidd. eigen Gemidd. Gemidd. gevallen vermogen inkomen afschrijving Detailhandel 259 11.722 6.328 1.226 Groothandel 20 12.016 7.535 2.035 Ambacht 109 11.705 7.222 1.991 Industrie 6 11.200 7.233 2.000 Vervoer 73 12.042 6.305 2.882 Horeca 11 13.263 8.163 4.381 Volgens de Middenstands- nota zijn ongeveer een mil lioen mannen en vrouwen in de middenstand werkzaam. 66 procent van alle midden standers werkt eohter zonder personeel. Behalve uit het werkgelegenheidsaspect blijkt van de midden stand voor het economische leven in ons land ook nog uit zijn bijdrage in het natio nale inkomen. Van het totale nationale inkomen in 1950 van 15,6 milliard gulden kwam 2,2 milliard of 14 pro cent op het conto van de middenstand. De landbouw -everde een gelijke bijdrage aan het nationale inkomen, au procent van de midden- standsbij'drage wordt geleverd door het ambacht en de Klein-mdustrie, 34 procent door de detailhandel, 9 -pro- cent^door de Horecabedrijven en 7 procent door het ver voer. De totale detailhandel heeft, zo blijk uit de Middenstandsnota, in 1950 voor een waarde van bijna 7,5 milliard gulden omgezet. In 1947 verwerkten de ongeveer 100.000 ambachtsvestigingen een bedrag van 1,3 milliard gulden; de ruim 31.000 Horecabedrijven hadden in 1948 een omzet van bijna 500 millioen gulden. Per hoofd van de bevolking werd ongeveer 723 gulden via de detailhandel, ruim 130 via de ambachtsondernemingen en bijna 50 gulden voor het Horecabedrijf besteed. De Nederlander brengt veruit het meeste geld naar de manufacturier en de kruidenier, namelijk naar heiden meer dan 100 gulden per jaar. Minder dan 100 maar meer dan 50 gulden per jaar ontvangen de slager en het Horecabedrijf. Tussen 25 en 50 gulden gaat naar de melkboer, de bakker, het metaalverwerken de ambacht, de sigarenwinkelier, de groenteboer en de kolenhan delaar. Meer dan 10 gulden maar minder dan 25 gulden wordt be steed bij de bouw- en aardewerk- ambachten, bij de schoenwinke liers, de woninginrichter, de rij wielhandelaar, de distillateur, de drogist en de handelaar in ijzer waren. De overige winkeliers en amibachtsondernemers ontvangen van de meester Nederlanders nog geen, 10 gulden per jaar. Van de 7,5 milliard gulden die in 1950 in de detailhandelszaken werden omgezet, ging 22,4 procent via de gezamenlijke filiaalbedrij ven, die 7,3 procent van het aan tal detailhandelszaken omvatten en 77,6 procent via de zelfstandige middenstandsondernemingen. De gemiddelde omzet per jaar per winkel van alle detailhandels vestigingen bedroeg in 1950 39.500 gulden voor de buurtwinkels, 28.600 gulden voor de wijkwinkels en 24.700 voor de centruimwinkels. Er bestond een groot onderscheid tussen de gemiddelde omzet per filiaal (122.100 gulden) en per zelfstandige middenstandswinkel (33.100 gulden). Wanneer het filiaalbedrijf buiten beschouwing wordt gelaten, bedroeg de gemid delde omzet van alle midden standswinkels in 1950 33.100 gul den, van de amibachtsvesigingen 13.80 gulden en van het Horeca bedrijf ongeveer 16.000 gulden. Naast de gemiddelde omzet per vestiging is ook de spreiding van de omvang der omzetten van be lang. Van het totale aantal mid denstandswinkels kan 18 procent tot de grote vestigingen worden gerekend met een omzet van 50.000 gulden en meer per jaar, ongeveer 27 pet. valt onder de middengrote vestigingen met een omzet van 25.000 tot 50.000 gul den, ongeveer 16 procent onder de kleine vestigingen met een omzet van 15.000 tot 25.000 gul den en bijna 38 procent tot de d'wergvestigingen met een omzet van minder dan 15.000 gulden per jaar. Bij een beoordeling van deze cijfers mag niet uit het oog wor den verloren, dat de omzetten verschillen voor bedrijven in de steden en op het platteland. in spionnagezaak OSLO, 11 Febr. Bij het on derzoek naar het spionnagecom- plot in Noorwegen is een officier bij de politie van Oslo gearres teerd. die tijdens de Duitse be zetting lid was van de sabotage groep, welke geleid werd door Asbjoern Sunde, die de leider van de spionnagegroep zou zijn. Tot dusverre zijn 13 personen aangehouden. Naar men verwacht zullen zij deze zomer terecht moeten staan. het aantal vestigingen en een nog sterkere stij-ging van het aantal werknemers. Alleen de schoen- herstellers en kleermalkersbran- ches vertonen een vrij sterke da ling van het aantal vestigingen en een iets minder sterke achteruit gang van het aantal werknemers. In de handelssector van de mid denstand, 52.5 procent van het totaal aantal vestigingen, zijn in de periode 19481953 over het algemeen geen grote wijzigingen in het aantal vestigingen opge treden. Het aantal afnemers per vestiging steeg door de toename der bevolking. Bij het personenvervoer eva- de weg valt in de jaren 1930-1950 een sterke daling o,p van het aan tal werkzame personen. In tegen stelling tot de grotere onderne mingen, waar het aantal werk zame personen per vestiging aan zienlijk steeg, werden de midden standsvestigingen, gemeten naar 'het aantal werkzame personen, nog kleiner dan zij in 1930 reeds waren. Het aantal werkende per sonen per vestiging daalde van 2.12 tot 1.97. Ook bij het goede- zijn ziekte dat de H. Vader een rechtstreekse boodschap aan de wereld buiten het Vaticaan stuur de. Hij deed dit ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden het Verdrag van Lateranen on dertekend werd, waarbij Vaticaan stad souverein werd. In zijn brief aan president Luigi Einaudi schreef de Paus, dat hij een fragment van het oude vre- desaltaar in het Vaticaanse Mu seum aan de Staat zal geven „als een symbool van de vrede, welke 25 jaar geleden harmonie tussen de H. Stoel en Italië bracht". Hij voégde hieraan toe: „Buiten deze tekenen van he melse genade en de belofte van onze bijzondere welwillendheid, verlenen Wij u, dier-bare edelacht bare zoon, en aan het dierbaarste Italiaanse volk, in de volheid des geestes Onze Apostolische Zegen". De Paus zond ook een telegram aan Einaudi, waarin hij zei: „Wij danken God met grote dankbaarheid voor een pact, dat tot zulke gelukkige resultaten geleid heeft en Wij verlenen de hoogste zegen aan de geliefde Ita liaanse natie en haar leiders". Het fragment van het vredes- altaar werd door Nieola Kardi- naar Canali, de voorzitter van de Pauselijke commissie van Vati caanstad, tijdens een plechtigheid in het Vaticaanse Museum over handigd aan de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, At- tilio Piccioni. voor alle Europeanen NAIROBI, 11 Februari Aan de Europeanen in Kenya werd vanavond meegedeeld zich in te laten schrijven voor mogelijke dienstplicht in de veiligheidstroe pen die de Mau Mau bevechten. Generaal sir George Erskine, opperbevelhebber, deelde in een radiotoespraak mee dat gouver neur sir Evelyn Baring dienst plicht bevolen heeft voor alle Eurooese mannen tussen 18 en 45 jaar. De mannen zullen gebruikt worden om een reserve te vormen waaro-p in dringende omstandig heden een beroep zou kunnen worden gedaan om mannen met een lange diensttijd af te lossen. Alle verloven van de veilig heidstroepen zijn ingetrokken. PALEEMA (Sicilië). 11 Febr. Gisteren is een lijkschouwing verricht op het stoffelijk over schot van Gaspare Pisciotta, neef van de Siciliaanse bandiet Sal- vatore Giuliano. Pisciotta is Dinsdag in de ge vangenis van Palermo plotseling overleden na een kop koffie te hebben gedronken. Vandaag proberen de medische autoriteiten door middel van een microscopisch onderzoek vast te stellen, wat de doodsoorzaak is geweest. De communistische pers houdt lange bespiegelingen over de mysterieuze dood. De communis ten hopen er politieke munt uit te kunnen staan. COLOMBO, 11 Febr. Vol gens het hoofd van de geogra fische faculteit van de universi teit van Colombo, dr Kularatnam, bestaan er bewijzen, dat in de bergachtige centrale provincie van Ceylon goud kan worden ge vonden. Honderden mensen heb ben zidh reeds aangeboden, in bedoelde streek goud te gaan zoe ken, doch dr. Kularatnam heeft voorgesteld een maatschappij o-p te richten, die namens de rege ring de 'goudvelden zo-u moeten beheren. De mineraloog van de regering, L. J. D. Bernando, be strijdt echter de theorie van dr. Kularatnam en is van oordeel, dat de tot -dusverre -gevonden ge gevens er op wijzen, dat er geen noemenswaardige hoeveelheden goud o-p het eiland te vinden zijn. Aanhangers van eerstgenoemde theorie wijzen er op, dat in vroe gere tij-den -goud werd gewon nen, dat niet alleen voor siera den, doch ook voor munten werd gebruikt. Voorts zouden de na men van bepaalde plaatsen er op duiden, dat daar -goud is gevon den. Zo ontleent Ruarawella, een oud Nederlands fort, veertig kilometer van de hoofdstad, zijn naam, -die letterlijk „goudzand" betekent, aan het zand van de rivier, -die onder langs het bol werk stroomt. Er is een theorie, dat de oor spronkelijke bewoners van het eiland hun -gouddelving hebben gestaakt als een gevolg van de Indiërs en later van Portugezen en Nederlanders. De vereniging, die de slagzin „Geen alcohol bij snelverkeer" in de wereld heeft gebracht, nl. de Vereniging voor Alcoholbe- strijding bij het snelverkeer, zal Zondag 14 Februari 25 jaar be staan. Gevierd als men dat zo kan noer:en wordt het jubileum echter nas op Woensdag 17 Febr. in de Haagse Dierentuin met een congres van één dag, dat zal worden geopend door mr. J. Al- gera, minister van Verkeer en Waterstaat. De V.A.S. tracht het doel, dat in haar naam omschreven is, te ber-eiken door op de eerste plaats bestuurders van motorvoertuigen te bezweren toch -geen alcohol te gebruiken voor en tijdens het rij den. Voorts is haar streven ge richt op het verkrijgen van wet telijke maatregelen, die verkeers ongevallen, mede veroorzaakt door het gebruik van alcohol, moeten trachten te voorkomen. Het waren geheelonthouders, die 25 jaar geleden het initiatief tot oprichting van, de vereniging namen. Hun streven vond weinig weerklank, omdat men in Neder land een zeker wantrouwen tegen geheelonthouders schijnt te heb ben. Na de oorlog is de organi satie in dit opzicht gewijzigd, er traden toen ook mensen voor aanstaande figuren in het maat schappelijk leven toe, die geen geheelonthouder waren, maar het belang inzagen van hetgeen de vereniging beoogde. En de ver eniging beoogt in het geheel niet alle deelnemers aan het motor- verkeer tot geheelonthouders te «naken. Zij wil hen slechts zoveel verkeersdiscipline bijbrengen en LONDEN, 11 Februari De echtgenote van Charles Chaplin, Oona O'Neill, heeft gisteravond meegedeeld, dat zij haar Ameri kaans burgerschap eraan gegeven heeft en Brits onderdaan is ge worden. Mevrouw Chaplin, dochter van de onlangs overleden Ameri kaanse toneelschrijver Eugene O'Neill, zei dat al haar vijf kin deren als Britse burgers zullen worden opgevoed. Chaplin zelf is tijdens zijn ver blijf van veertig jaar in Holly wood altijd Brit gebleven. Op 17 April van het vorige jaar maakte hij bekend dat hij nooit meer naar Amerika zou terug keren, omdat hij er „het slacht offer was geweest van leugens en kwaadaardige reactkmnaire groe pen". De Chaplins wonen op het ogenblik op een landgoed bij Lau sanne. Zij zijn gisteren op een zakenreis in Londen aangekomen. Een woordvoerder voor de Amerikaanse ambassade hier heeft meegedeeld dat eenieder die van het Amerikaanse staatsbur gerschap afziet, verplicht is dit onder ede in een „affidavit" te verklaren bij een ambassade of een legatie. Hij zei dat mevr. Chaplin een dergelijk affidavit niet bij de Amerikaanse ambas sade had aangevraagd. Het Amerikaanse consulaat in Genève heeft gezegd, dat de Chaplins daar evenmin de beno digde stappen hadden onderno men. Het Britse ministerie van bin nenlandse zaken heeft elk com mentaar op het nieuw verkregen burgerschap van mevr. Chaplin geweigerd, verklarend dat soort gelijke zaken vertrouwelijk zijn. zoveel verantwoordelijkheidsge voel ten opzichte van de mede burgers, dat zij nuchter achter het stuur gaan zitten en derhalve enkele uren voor het rijden geen alcohol gaan gebruiken. Die en kele uren kunnen er vier, vijf dan wel zes zijn. Dat hangt af van de constitutie en omstandig heden van degenen, die het aan gaat. Het werk van de vereniging is niet gemakkelijk, aangezien zij daar-mede ingaat tegen een levensgewoonte, die vele Neder landers dierbaar is: het drinken van een borreltje. Het gaat niet alleen om degenen, die zo gezegd stomdronken achter het stuur zitten, of, om het in wetstermen te zeggen, een naar alcohol rie kende adem -bezitten, wartaal spreken en een waggelende gan-g hebben, het gaat om de niet min der gevaarlijke weggebruikers, die deze drie merkwaardigheden niet vertonen, maar toch onder invloed verkeren. Het aantal on gevallen door dezulken veroor zaakt, is groter dan men ver moedt. Het is wel treurig 'dat zovele mensen de dood vinden of voor hun leven ongelukkig wor den gemaakt, omdat een of an dere weggebruiker niet de kracht of het verantwoordelijkheidsbesef kan opbrengen, gedurende een luttel aantal uren van een borrel of een biertje af te blijven. De V.A.S. zal ook na het berei ken van het vijfde lustrum door gaan de weggebruikers discipline op dit punt bij te brengen door openbare vergaderingen, cursus bijeenkomsten, tentoonstellingen, het verspreiden van geschriften en het houden van verkeers- weken. In de zomer bijv. zullen niet minder dan 54 van deze weken in het land worden gehouden. Op het congres Woensdag zullen enige kanten van het vraagstuk nader worden bekeken. De bur gemeester van Arnhem,' de heer Ch. G. Matser, zal het daar heb ben over „Verkeer, alcohol en verantwoordelijkheid", de Advo caat-Generaal bij het Gerechts hof te Den Bosch, mrs. J. van Hoeven, over: „Verkeer, alcohol en verkeerswetgeving" en de ad junct-directeur van „De Auto- Onderlinge N.V." over: „Verkeer, alcohol en automobielas-surantie". Het orgaan van de vereniging, „Veilig Rijden" geheten, zal ten slotte voor deze gelegenheid in een oplaag van 111.000 exempla ren worden verspreid. 's-GRAVENHAGE, 11 Febr. Het aantal patiënten te 's-Gra- venhage, dat aan Alastrim lijdt, vermindert langzaam. Er zijner nu nog 21, die verpleegd worden. Een patiënt kon als genezen worden ontslagen. In de observa tie-afdeling verblijven nog twee personen. Zij betogen, dat Pisciotta op het punt stond „belangrijke ont hullingen" over de Siciliaanse onderwereld te doen, toen de dood „zijn lippen verzegelde". De nieuwe Italiaanse premier Mario Scelba, Siciliaan van ge boorte, was minister van Binnen landse Zaken, op he-t tijdstip, dat Giuliano werd doodgeschoten en Pisciotta in de gevangenis kwam. Het communistische blad „Uni- ta" publiceerde Dinsdag, voor dat het overlijden van Pisciotta werd bekend gemaakt, een „photostati- sche copie" van een order van Scelba, waarin om clementie voor Pisciotta werd verzocht, wegens diens „kostbare en waardevolle hulp". Stakingen. Vandaag zijn in het industrie gebied van Lombardije een half millioen arbeiders in staking ge gaan, waardoor fabrieken kwa men stil te liggen en op som mige plaatsen ook h-et verkeer. De staking is uitgeschreven d-oor de communisten. Het is de tweede grote staking in dat gebied in twee -dagen en volgens de communisten slechts het begin van een hele serie sta kingen in het winteroffensief voor hogere lonen. Duizenden arbeiders, die er de voorkeur aan gaven niet te sta ken, gingen vanmorgen in de zware industrie in Milaan aan het werk. De trams in Milaan kwamen echter .zo goed als stil te liggen. Er wérden bussen in- gesohakeld, waarvan er twee door stakers met stenen werden be kogeld. Dit was het enige incident. In 'de industrie heeft men ver klaard, dat in de grootste fabrie ken slechts 50 procent van het personeel niet op het werk ver schenen was. In kleinere fabrie ken was dit percentage zelfs nog lager. In de fabrieken van de Alfa Romeo staakt 75 pet. van het personeel. Foefje van radio-Peking TOKIO, 11 Februari De radiozender van het commando der V.N. heeft vandaag er op gewezen, dat radio Peking aan de 21 Amerikaanse krijgsgevangenen die het communisme verkozen hebben, een Brits accent gegeven heeft. Volgens de uitzending zouden de verklaringen van de Ameri kanen, die voor radio Peking werden voorgelezen, in werkelijk heid geschreven zijn door de Australiër Wilfred Burchett, die voor het Franse communistische blad „L'Humanité" werkt. „Het is onwaarschijnlijk, dat de 21 weten, wat Burchett hen in de mond legt, aldus de uitzen ding, waarin melding gemaakt wordt van een aantal voorbeel den van Britse i.p.v. Amerikaanse gezegden, die van de 21 afkom stig heten te zijn. wegens wetenschappelijke verdiensten GRONINGEN Prof. dr. J. H. P. Jonxis, hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Gro ningse uinversiteit, heeft de gou den medaille gekregen wegens wetenschappelijke verdiensten tijdens het 7e internationale con gres voor kindergeneeskunde, welk congres het vorige jaar October in Havanna (Cuba) is ge houden Prof. Jonxis werkt op het ogenblik aan de Harvard university te Cambridge in Mas sachusetts. Begin April zal prof. Jonxis naar Groningen terug keren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5