NOORDHOILANDS Ook geen oplossing van probleem Oostenrijk? Onbewaakte overweg eist opnieuw een zware tol Zuid-Korea wil divisie naar Indo-China sturen Molotov wil de bezettingstroepen in het land handhaven Luchtbrug met Wadden-eilanden gisteren hersteld Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bij een nota Rusland verlangt neutralisatie van gebied-Triest Koude Russische douche voor het Westen: De toestand in Indo-China „Rusland kinnen 10 jaar in oorlog" MEER HOOP OP CONFERENTIE GROTE VIJF Voor strijd tegen communisten Une dodenVijf zwaar gewonden ongeluk, dat drie personen het Post voor duizenden, die wachtten Ook patiënten vervoerd Sneltrein uit Zwolle greep autobus nabij Harderwijk Postzegelcollectie Faroek geveild I Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. z Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Zaterdag 13 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 1442 DE LANGVERWACHTE Midden standsnota van het departement van Economische Zaken is ver schenen. Bij een enkel woord over de voorlopige indruk over de in houd van deze Nota past een an der woordje over een begeleidend verschijnsel, dat zich kort vóór het publiek worden van de Nota heeft voorgedaan. In het „Lichtbaken" van de Bond Zonder Naam heeft pater Loop zich j.l. Zaterdag laten ver leiden tot het maken van een aantal opmerkingen over de nood van de kleine zelfstandigen en het middenstandsbeleid van de Regering. Het is al meer gebleken, dat het bezwaren kan meebrengen, wanneer in niet-politiek kader politieke opmerkingen worden gemaakt, vooral als dit op deze wijze geschiedt. De man van het „Lichtbaken" heeft hier een terrein betreden, dat het zijne niet is en kwam er toe, dingen te zeggen, die ons op het niveau van het eigenlijke doel van zijn Bond niet verantwoord lijken. Hij zei o.a. dat de „belasting pers" wordt misbruikt, om kleine zelfstandigen weg te vagen en dat nu duidelijk gebleken is van de aanwezigheid van „marxisti sche bijbedoelingen in de tegen woordige fiscale maatregelen". Verder liet hij o.a. uitkomen, dat „bepaalde elementen in de regering aan de fiscale maatre gelen een verborgen bijbedoeling verbindende belastingpers beschouwen als een heilig appa raat om de zelfstandigheid te kraken en de massa te doen groeien, teneinde op die manier een marxistisch ideaal naderbij te brengen", een zinsnede, die de spreker voor de K.R.O.-miorofoon enige malen herhaalde. De fiscus is verdacht, zei hij, de middenstander krijgt achter docht. Men zou dergelijke insinue rende uitlatingen niet verwach ten op de golflengte van de pre diking der naastenliefde en wij begrijpen danook, dat een man als de heer Koops, de voorzitter van de Ned. R. K. Middenstands bond, bij gelegenheid van het gouden feest van de R. K. Mid denstandsbond in Breda verklaar de, zich „volkomen te willen dis- tanciëren van de uitspraken van pater Loop, omdat deze blijk had gegeven, niet goed geïnformeerd te zijn en de heer Koops betreur de het, dat deze woorden juist nü waren gesproken, omdat thans een positieve belangstelling voor de middenstand kan worden gecon stateerd. Al zijn we, aldus de heer Koops, niet voldaan, we zijn toch enigseins tevreden, omdat in de naaste toekomst een deel van onze wensen verwezenlijkt gaat worden. Van het half milliard be lasting, dat bezuinigd wordt, mag de middenstand voor de helft pro fiteren". Wij zien hier natuurlijk niet voorbij, dat dit profiteren minder geschiedt door de kleine zelfstan. digen, voor wie pater Loop het inderdaad in het bijzonder opnam en er zal zeker in de behande ling van de Nota van de Rege ring wel een en ander ter sprake komen over de situatie van deze kleine zelfstandigen, die het wel zonder socialisatie, maar niet zonder -gezonde sanering zullen kunnen stellen. Het middenstan-dsprobleem is bovendien een ernstig probleem, dat men niet kan oplossen door het spuien van „Burger-recht" lyriek en het is dan ook onjuist, en het geeft blijk van een tekort aan kennis van de feiten, als zo maar gezegd wordt, -dat „verbor gen" bijbedoelingen van sommige elementen in de regering geble ken zijn bij de „tegenwoordige" fiscale maatregelen. Die bijbedoelingen zijn inder daad wel aanwezig, maar allan<* niet meer verborgen. Dit blijkt o.a. uit het niet-onbekende rap port van de Middenstandscom missie van de K.V.P. en -de Ned. R.K. Middenstandsbond, dat is aangeboden aan het Congres van deze R.K. Bond, op 7 en 8 October 1953, en waarover de -gehele pers uitvoerige publicaties heeft gege ven. In dlit rapport is o.a. ook aan dacht geschonken aan de staats socialistische bedreigingen bij de maatschappij in het algemeen en ten aan-zien van de Midden stand in het bijzonder. Wij lezen in de gauwigheid op pagina 36 van dat rapport „realisering van bewuste socialistische struc tuurpolitiek is tot dusver in Ne derland kunnen worden voorko men". Ook blijkt uit dit rapport, ge lijk het al sinds enige jaren langs andere wegen gebleken was, dat de socialistische gevaren on het fiscale gebied bijv. al lang onder kend waren en sindsdien met kracht bestreden zijn door dege nen, die in de Regering, zoals pa ter Loop het zo elegant uitdrukt, „het christelijk gezicht" vertegen woordigen. Wij begrijpen dan ook, dat een Wad als het „Binnenhof" de rede van de B.Z.N. spreker vindt ge tuigen van een „vaag licht", waarmede hij noch de midden stand, noch het algemeen belang noch zichzelf een dienst bewezen heeft. Wij zien natuurlijk niet voorbij, dat een blad als de „Tijd" daarentegen het nogal in krasse (Zie vervolg op pag. 5) BERLIJN, 12 Febr. Oostenrijk heeft vandaag een beroep op de Grote Vier ge daan om het zonder verwijl zijn onafhan kelijkheid terug te geven. Het verzocht, bij monde van zijn minister van Buiten landse Zaken, Figl, tegelijkertijd om ver zachting van de „harde en onrechtvaardi ge" economische concessies aan Rusland. Het ziet er echter naar uit, dat ook het laatste agendapunt van de conferentie der Zolang geen vredesverdrag voor Duitsland was opgesteld konden volgens Molotov de bezettingstroepen niet worden teruggetrokken. Alleen de hoofdstad van het land zou reeds terstond kunnen worden ontruimd, tegelijk met de opheffing van de geallieerde bestuursraad. De onderhandelingen over het staatsverdrag moeten volgens Molotov door de plaatsvervangers der Ministers worden hervat, die het binnen drie maanden zouden moeten voltooien. Grote Vier weinig resultaten zal opleve ren, want Molotov stelde bij de bespre king van het probleem Oostenrijk onmid dellijk de eis, dat de troepen der vier be zettende mogendheden ook na het afslui ten van het staatsverdrag het recht zullen houden in Oostenrijk te blijven. Dat was volgens hem nodig om nieuwe pogingen tot een „Anschlusz" te voorkomen. Daarbij heeft Molotov de eis gesteld, dat het in 1949 opgestelde verdrag zal worden aangevuld met een artikel, dat de militaire neutralisatie van Oostenrijk zou moeten verzekeren, Tenslotte heeft hij ook een neutralisatie van het gebied van Triëst ver langd-, mogeljjk m-et de bedoe ling zijn verdere medewerking aan een oplossing van Oostenrijk met dit vraagstuk te ver-binden. De nieuw-e Russische houding heeft bij de Oostenrijkse delegatie diepe teleurstelling gewekt. Een der leden der delegatie verklaar de: „Dit brengt ons terug tot onze status van 1945, en niet slechts tot die van 1947". De Westelijke delegaties, die weliswaar niet veel hoop op een spoedige regeling hadden gekoes terd, waren eveneens diep teleur gesteld. Dulles verklaarde na het aanhoren van Molotov's rede: „Het loopt mij koud langs de rug". Voornamelijk de verbinding van het Oostenrijkse probleem met dat van Triëst heeft zeer ontmoe digend gewerkt. De woordvoerder van de Russische delegatie noem de deze verbinding echter alles zins redelijk. Sedert de Westelijke land-en naar Russische opvatting Triëst in een militaire basis heb- NIEUW GUINEA ONS RESTEREND over zees gebiedsdeel Nieuw-Gui- nea komt in het centrum van de belangstelling te staan, in verband waarmede wij de aandacht extra vestigen op een aantal beschouwingen van onze speciale verslagge ver, die dit gebied voor ons heeft bezocht. Bovendien verdient dit gebiedsdeel ook in ander opzicht de interesse van de politiek: de tegenstel lingen in het rapport van de Parlementaire Missie begin nen meer en meer de aan dacht te trekken: het is in enige belangrijke opzichten weer links tegen rechts. In de Kroniek van Zaterdag in dit nummer vindt men er een beschouwing over. SAIGON, 12 Febr. Het Franse opperbevel in Laos heeft medegedeeld, dat in het gebied van Loeang Prabang regionale eenheden van de Vietminh, die sedert verscheidene dagen in de onmiddellijke omgeving van de stad zijn, zich op een afstand schijnen te willen houden van de Franse Laotiaanse versterkingen. De sterke geregelde eenheden van de Vietminh, die deelnemen aan de aanval op Loeang Pra bang, zetten hun hergroepering voort, aldus het opperbevel van de Fransen in Laos. In militaire kringen werd ver moed, dat de vertraging in de op mars van de Vietminh te wijten is aan moeilijkheden bij de be voorrading van de 308e Viet- mimh-divisie. Men merkte hierbij op, dat rijstvoorraden, die de rebellen hadden opgeslagen, door Franse luchtacties zijn vernield. ben herschapen moest de Sowjet- Unie er volgens h-em nauwlettend Hoofdlijnen. De hoofdlijnen v-an het Russi sche plan voor Oostenrijk zijn de volg en-de: 1. Voltooiing van het staats verdrag binnen drie maanden. 2. Opheffing van de geallieer de controleraad. 3. Ver.bod van militaire bond genootschappen voor Oostenrijk. 4. De Sowjet-Unie verklaart zich bereid de betaling voor de door Oostenrijk over te nemen Duitse bezittingen in goederen inplaats van in dollars te ontvan gen. 5. Voortduren van bezetting zo lang geen vredesverdrag met Duitsland is afgesloten, waar bij de status der troepen in bijzon dere verdragen z-al worden vast gelegd. 6. De 52 artikelen van het in 1949 opgestel-de staatsverdrag om vatten geen bepalingen voor een op toezien-, dat hetzelfde niet m-et Oostenrijk zou gebeuren. WASHINGTON, 12 Februari Igor Gouzenko, de vroegere Rus sische code-klerk, die communis tische spionnagegaheimen aan het Westen heeft meegedeeld, heeft verklaard, dat de U.S.S.R. „als het aan het Russische Hoge Com mando wordt overgelaten" binnen tien jaar met de vrije wereld in oo-rlog zou zijn. Hij verklaarde dit in een inter view met de bekende journalist Drew Pearsen. „Wanneer men echter de wil van het Russische volk neemt, onafhankelijk van hetgeen de leiders denken - het hoopt dat de vrede eeuwig zal duren." Het interview is van avond in de Canadese T.V.-pro- gramma's vertoond. De tekst wer-d in Washington vrijgegeven. neutralisatie van Oostenrijk en deze Russische eis vormt dus een wezenlijke verandering. De Westelijke ministers, die evenals de Oostenrijkse vertegen woordiger dr. Figl allen pleiten voor een voltooiing van het in 1949 opgestelde staatsverdrag nog tijdens deze conferentie en die voor een onmiddellijke ontrui ming van het land in het veld traden, zijn vandaag niet op Mo lotov's nieuwe eisen ingegaan. Zij zullen morgenmiddag van ant woord dienen. BERLIJN. De kansen der Grote Vier om overeenstemming te bereiken over het bijeenroepen van een conferentie met rood- China over het Koreaanse pro bleem, worden weer iets gestegen geacht, nadat de vier ministers gisteren hebben besloten hun ge heime besprekingen over dit on derwerp ook tijdens het weekein de voort te zetten. De zitting van twee uren, die Vrij-d-agmi-ddag aan het Verre Oosten werd gewijd, heeft nog geen beslissing gebracht. Molotov gaf nog geen direct antwoord op d-e hem gestelde vraag of hij be reid is zulk een conferentie door de regeringen van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en d-e Sow jet-Unie -bijeen te laten roepen. Hij nam het standpunt in, dat ook rood-China tot -de inviterende lan den zou moeten behoren, maar daartegen verzette Dulles zich om principiële redenen. In elk g-eval wordt uit de aankondiging, dat de geheime besprekingen zullen wor-den voortgezet, de conclusie getrokken, d-at de kans op een overeenstemming blijft bestaan. (Advertentie) Nog ruim 730 missionarissen in China VATICAANSTAD, 12 Febr. (K.V.P.De Os-servatore Ro mano publiceert een uitvoerige beschouwing over de kerkvervol ging in China en zegt, dat van de 5496 buitenlandse missionaris sen, die voor de vervolgingen in China ar-beidden, thans nog slechts 733 overgebleven zijn. Onder hen zijn minder dan 50.0 priesters. De tij-d is niet ver meer af, zegt het blad, dat geen enkele buitenlandse missionaris meer in China zal vertoeven, ofschoon de Kerk hun hulp zo dringend nodig heeft. In het afgelopen jaar zijn 400 missionarissen uitgewezen. SEOUL, 12 Febr. Zuid-Korea heeft bekend gemaakt, dat het e hnden he„ft een volledige divisie naar Indo-China te zenden ter bestrijding van het com munisme aldaar. Bovendien heeft Zuid-Korea de hulp ingeroepen van de Amerikaanse generaal B. D. James van Fleet. De regeringspersdienst van Zuid-Korea heeft in een verkla ring, waarin indirect critiek op de Ver. Staten werd geoefend, bekend gemaakt, dat de Kore aanse regering tot tweemaal toe „het dringend verzoek" heeft ontvangen hulp te verlenen in de strijd tegen het communisme in Indo-China. Vol-gens de be kendmaking werden de verzoe ken ondertekend door een mi nister van Laos, een va-n de drie indo-Chinese staten. De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Yoen-g Tai, heeft in een inter view meegedeeld, dat zijn land aangeboden heeft een volledig uitgeruste divisie naar Indo-China te zenden ter versterking van de Franse Uniestrijdkrachten. Kort na de verklaring van Pyoen werd door de Zuid-Kore aanse regering van Syngman Rhee een scherp gestelde verkla ring gepubliceerd. H. VADER GEBRUIKT MEER VOEDSEL VATICAANSTAD (K.N.P.). In het Vatieaan is bekend ge maakt: Van dag tot dag verbe tert de toestand van de K. Vader. Pius XII heeft de afgelopen nacht een goede rust genoten. Dagelijks kan hij m-eer voedsel gebruiken en de tijd dat Hij Zijn bed mag ve-rlaten wordt geleidelijk groter. Vanmorgen ontving de H. Vader Mgr. Montini, pro-secretaris van gewone kerkelijke aangelegen heden voor de normale inlich tingen. £)e enorme ravage die ont- n j stond na het vreselijke trein- leven kostte. LEEUWARDEN. Het vliegend personeel van de vlieg basis Leeuwarden, dat met een aantal propeller-toestel len de luchtbrug op de Waddeneilanden onderhoudt, zit reeds enkele dagen te popelen om deze vliegdienst, welke als gevolg van de mist moest worden gestaakt, te her vatten. Aan de andere kant van de luchtbrug zitten enige duizenden te wachten op post en in sommige gevallen op levensmiddelen e.d. De luchtstrijdkrachten op de vliegbasis Leeuwarden hebben gisteren een kans waargenomen, toen omstreeks elf uur 's morgens de weersomstandigheden iets ver beterden en het vliegen mogelijk maakten. Men is toen direct met vijf toestellen naar Ameland ge vlogen. om 2000 kg post naar dit eiland over te brengen. Op de terugreis heeft men enige passa giers naar de vaste wal gebracht. Na deze geslaagde vliegtochten moest men de luchtbrug echter weer staken, daar het vliegen vanwege de mist opnieuw onmo gelijk was geworden. Ook de lu-cbtverbinding met HARDERWIJK, 12 Febr. Tegen half een vanmiddag is tussen Harderwijk en Hulsthorst de sneltrein van twaalf uur uit Zwolle op een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een autobus, van de stadsdienst van Harderwijk. Er zijn drie doden te betreuren, waarvan twee militairen en een dame. Er werden vijf personen ernstig gewond. De treinverbinding tussen Nunspeet en Ermelo is gestaakt. De stoptreinen uit Amersfoort en Zwolle rijden resp. tot Nunspeet en Ermelo. De doorgaande sneltreinen op dit traject zijn uitgevallen. weg aan de achterzijde door de sneltrein uit Zwolle gegrepen en slechts over een geringe afstand meegesleurd. De waarschuwings borden voor d-e electrische dra den bij de overweg en enige be- tonpalen van d-e bovenleiding werden ontwricht. Ook de rijdra- den werden kapot gerukt. De ra vage is zeer groot. De wagenvoerder van de trein, de h-eer J. Enkelaar uit Zwolle, rende onmiddellijk na het nood lottige ongeval de spoorbaan in de richting Amersfoort af om de wagenvoerder van de trein AmersfoortZwolle te waar schuwen. Deze rein passeert om streeks die tijd de onbewaakte overweg aan de Kampweg Boerhavelaan. Het gelukte hem de aandacht van de wagenvoerder van deze trein te trekken, waar door deze zijn trein bijtijds tot stilstand kon bren-gen. Indien zulks niet was geschied, zou deze trein de voorkant van de bus, die de lijn versperde, hebben ver pletterd. Drie kinderen uit één gezin, dat woont in het woonwagenkamp nabij de Kampweg, behoren tot de De autobus van J. W. Smit's garagebedrijf te Harderwijk had kort voor het ongeluk gebeurde, ongeveer 40 kinderen, die van school naar huis terugkeerden, op de Parallelweg afgeleverd. De bus werd op de onbewaakte over- Vlieland werd gisteren hersteld. Er arriveerden drie vliegtuigen op het eiland. Sinds Dinsdag is er geen post aangekomen. Post en kranten worden doorgezonden naar IJmuiden, vanwaar de post boot vanmorgen naar Vlieland zal vertrekken. Nadat Terschelling geen enkele verbinding met de vaste wal heeft gehad, vloog gisteren tweemaal een vliegtuig uit Leeuwarden van en naar het eiland voor het ver voeren van twee patiënten, die reeds enige dagen op vervoers- gelegenheid hadden moeten wach ten. Een van hen moest naar het ziekenhuis in Groningen worden vervoerd, de ander naar het zie kenhuis in Leeuwarden. Een mili taire arts maakte de vlucht mee. Met dit vliegtuig ging tevens de post mee. Ters-dhelling had sinds vier dagen geen post ontvangen. Gistermorgen vertrok het be- tonningsvaartuig „Delfzijl" van Harlingen, waar het na een vrij vlotte reis aankwam. Het sohip had weinig ijs ontmoet. Uraiiiumertslaag ontdekt in Frankrijk PARIJS, 12 Fe-br. H-et Fran se Commissariaat voor atoom energie deelt mee, dat in Le Fo- rez de rijkste uraniumertslaag is ontdekt, welke tot dusverre in Frankrijk werd aangetroffen. In het betreffende gebied in het departement Puy de Dome zijn reeds enige mijnen in exploitatie. gewonden. De chauffeur van de bus en een andere inzittende werden slechts licht gewond. De gewonden zijn vervoerd naar het ziekenhuis Sale-m te Ermelo en het Piusgesticht te Harderwijk. De drie personen, die bij het ongeval om het leven zijn geko men, zijn mevrouw J. Karssen, die 56 jaar oud en moeder van een groot gezin was, de militair A. J. Vucht uit Geleen, 25 jaar, gehuwd en vader van een kind en de militair J. B. Zeevalkin-k uit Hen-gelo (Geld.), 21 jaar en on gehuwd. Het treinverkeer tussen Har derwijk en Nunspeet in de lijn Zwolle-Amersfoort is hedenavond 22.15 over beide sporen/hervat. CAIRO, 12 Febr. In de met tapijten behangen zalen van het Koubbeh paleis van ex-koning Faroek klonk vandaag in drie ta len de stem van een veilingmees ter. Een korte tik m-et een marme ren hamer gaf het sein tot de verkoop van de fabelachtige en fantastische collecties door het Egypte van gen. Naguib. Het eerst kwam de postzegel verzameling van Faroek onder de hamer. De grote Londense post zegelfirma, H. R. Harmer Ltd., welke de collectie gecatalogiseerd heeft, verwacht, dat de postzegel- veiling gedurende zes dagen al leen reeds 100.000 pond zal op leveren. Maar bij het zoeken naar „vondsten" in de collectie van Fa roek schudden verzamelaars en handelaars mismoedig het hoofd. „Het begin van de collectie door de vader van Faroek geeft blijk van de zorg en gevoel van liefde, dat de verzamelaar ken-merkt", meende Jacques Minkus, die koop orders heeft van het New Yorkse warenhuis Gimbel. „Maar de bij drage van Faroek is slechts een verwarde o-peenhoping.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1