Het bewogen levens verb aal van abbé Pierre B reezander bloembollen vinden vooral in Amerika aftrek Purmerend op 6e plaats f1000.- subsidie voor de graslandproefboerderij De geschiedenis van Amerika 1k Bij een nota Paclitbesluit en Vervreemding van Landbouwgronden Jubileum-tentoonstelling belooft groot succes te worden Expositie-ruimte volgeboekt I i t De totale aanvoer op veemarkten ÉÜml Grote vraag naar land maakte regeling noodzakelijk Vergadering Bond K.I.-verenigingen Tweede ronde van de operatie Bevrijding 100 millioen francs voor de bouw van noodsteden Zaterdag 13 Februari 1954 Pagina 5 sven van 'n missic- ans andere affaire in het vaderland te stellen, en op naar Wanggin lemans M.S.C., de aris van Merauke, omstam terug, die dienst deed. asde hij ons niet lakten 'eerst ont- i voor deze voet- e dubbele sokken ohoven en daar- e spijkersehoen en )ot een paar sok als men er de ïchts de substantie •ertegeniwoordigde zijn lange linnen igleschoenen over- jjn blote knieën tegen de bloed- verklaarde: „Het in de sokken. Als i tenen doorheen ze van boven e omgekeerd aan. ivéér kapot, dan i de hak af en ee sokken een. iek staaltje van leid en heilige ïn moeilijk een Haar dit zou wel wer zijn dan dat ris in zün smet- gébruiken en ieuw, maar nu in koutten worden re overwegingen onze geloofsver- onder bewogen- >rden besproken, orzaak hebben in het Christelijke pontaan en op- iig wordt aan- niet zo intens zreken dan men De een ziet geen dan in een vol- m de oude geest >pt dat dit lang- p zeker moment en omgezet in 'n de naeht hoor- jizen het eento- rmee het dansen at het a.s. feest i vroege ochtend allen samenge- rakke kerk van *t open hal, over- wijd dak van zijdelings afge- htwerk. binnen en speel- e varkens kwa- ;n, maar wie al- iten, altijd var- ;en heeft stoort oude gezichten de sfeer van het de oude levens- weet welke? gen, werden op- priester en de Dlgens zat men p de grond en e bisschop, die Sacrament, dat i zijn geloof en jeloften, gedaan ■1, na te komen, snarij -practij ken i, niet meer de noöht overheer- ks toch viel zou hulp vinden in honderden Vormsel. Des le verre huizen ichorre melodie middernacht af ïestralen mono- rend herhaalde Vervolg van pag. 1 termen voor de spreker opneemt: „vele duizenden kleine nering doenden zijn door de fiscale poli tiek der laatste jaren en wat daarmede gepaard ging, tot de bedelstaf gebracht; zij gaan niet naar de bureaux van de midden standsorganisaties, waarin zij (vaak ten onrechte, meent de „Tijd") „de exponenten zien der machten, die de middengroepen naar het leven staan" Dit kan de heer Koops, met Mr Bachg, en Mr v.d. Heuvel en Hooij en al die anderen dan toch maar in zijn zak steken, en intus sen noemt de „Tijd" de „naas tenliefde de kern der christelijke moraliteit" Het treft inderdaad alleronge lukkigst, dat, na een lange perio de reeds van kenterend beleid, waarin op verschillend gebied het mógelijke ook voor de kleine neringdoenden werd gedaan de befaamde Nota over de Midden stand, waarop velen voor het richten van een positief en fors nieuw beleid op dit terrein hun hoop hadden gesteld, onverdiend, dunkt orfs, thans is gedoemd te verschiinen in deze destructieve sfeer. Het heeft ons leed gedaan, dat die sfeer is verwekt van de zijde, als waarvan het nu geschiedde. Er zijn éndere plaatsen, andere gelegenheden en andere mensen toe bestemd, critiek te leveren op daden van nractische politiek. Critiek mag en moet er zijn, maar dan gefundeerd en verant woord, anders speelt men in de kaart van nog erger vijanden van een gezonde middenstand. geschonken: een voor de drie scholen in de Anna Paulowna, en één voor de drie van Breezand. Zulks animeert vanzelf de ijver van de scholen in Anna Paulow na. De jury voor de huisbroei wordt gevormd door de heren: D. v. Egmond, Hillegom; P. N. Jonkheer, Hillegom; Jac. Uitten- boogaard, Oegstgeest. De opening Zoals bekend geschiedt de of ficiële opening op Donderdag middag 18 Februari, om half 3 in de gymnastiekzaal te Bree zand. Deze is alleen toegankelijk voor genodigden, voor schenkers van bollen en prijzen, verder me dewerkers, inzenders en allen die op enigerlei wijze part hebben in de organisatie van deze ten toonstelling. Om 4 uur heeft het publiek toegang tot de tentoonstellings ruimte. Geopend is de expositie; Donderdag 18 Febr.: van 16 uur tot 21 uur. Vrijdag 19, Zaterdag 20, Maandag 22 en Dinsdag 23 Febr. van 9 uur 's morgens tot 9 BREEZAND Tijdens een persconferentie heeft de Tentoonstellings commissie van de grote Jubileum-tentoonstelling van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur afd. Anna Paulowna de krantenmensen völ- ledig op de hoogte gesteld van de vele voorbereidende werkzaam heden, die nodig waren om de komende bolbloemenexpositie bij voorbaat van succes te verzekeren. Uit deze informaties bleek ook duidelijk, dat de bollen van de gronden hier van Anna Paulowna en Breezand in het buitenland, en met name in Amerika, een goede naam hebben en grif aftrek vinden. Dat is op zich al een gewel dige reclame. Maar buiten deze reclame-in-zich heeft de commis sie niet stil gezeten en vooral de streekbladen ingeschakeld met grote advertenties e.d.; zijn er huis aan huis een 15.000 folders verspreid; hangen er her en der een 150 affiches; draait er 4 we ken lang in 4 bioscopen voor elke filmvoorstelling een reclame filmpje. En deze reclame is ge rechtvaardigd gezien de prachti ge exposities van voorgaande jaren. Expositiehal! Ja, als die er nog eens kwam in Breezand, dan zou een vurige hartewens van de commissie ver vuld zijn. Maar zolang deze wens nog geen realiteit is, moet men roeien met de voorhanden zijnde riemen. De tentoonstelling is onderge bracht in een drietal grote zalen: a. de huisbroei in de zaal van café Blokdijk; b. de vakbroei in het gratis ter beschikking gestel de H.B.G.-veilinggebouw en een extra, daarachter geplaatste grote tent van 23 x 11 m van het ten- tènverhuurbedrijf S. de Boer uit Spanbroek. Totaal beslaat de ex positie een 1000 vierk. meter. Vakbroei Het aantal inzenders bedraagt 18, hetgeen een record betekent, daar vorige jaren dit aantal zo rond de 11 12 was. Bij deze 18 zijn er drie van buiten, d.w.z. niet tot de afd. Anna-Paulowna be horend. De inzendingen beslaan prac- tisch het hele bloembollenvak, waarmee we bedoelen, dat er tul pen, hyacinten, narcissen, crocus- sen en alle mogelijke andere bol gewassen geëxposeerd zullen worden. Alleen van de tulpen zijn er al een 100 soorten te zien. 'Het algehele arrangement be rust bij de heer D. Kruit uit Schagen, terwijl diverse inzen ders nog een eigen arrangeur hebben. Decoratief zal deze expositie zeer smaakvol worden-, zoals we trouwens gewend zijn. We schreven het reeds, er zijn bui tengewoon veel en fraaie prijzen geschonken en ook het geldbe drag vormt een record op zich. De jury, die geen gemakkelijke taak zal hebben, bestaat uit de heren: Chr. Eggink, Voorschoten; J. T. Ch. Dix, Heemstede; N. Roozen, Heemstede. Huisbroei De grote roem van Breezand, die een naam verworven heeft in het hele land, en dat durft de commissie gerust beweren ver uitgaat boven Lisse, Bovenkars- pel en andere exposities. Elk jaar opnieuw twijfelt de toch deskun dige jury, of het in de afd. huis broei geëxposeerde wél huis broei is! Dat zegt genoeg. Deze huisbroei is opgesteld in de zaal Blokdijk! Naast de gewone huis broei is er dit keer een veel gro tere inzending dan anders van hyacinten op glas, en zal ook de „bindcursus" weer een plaatsje voor zich krijgen. De schoolbroei, resorterend on der de huisbroei, is nu in tweeën gesplitst. Het gaat hier altijd om de best gebroeide hyacint. Aan gezien tot op heden de prijzen steeds in Breezand vielen, heeft het gemeentebestuur twee wis selbekers voor de schoolbroei uur 's avonds. Op Zondag 21 Fe bruari van 11.30 uur tot 's avonds 9 uur. De prijsuitreiking vindt plaats Dinsdagavond na de sluiting. Allerlei In de Naco-bussen vanaf Den Helder met speciaal ingelegde diensten zijn reeds entree- kaarten verkrijgbaar, om de drukte bij de loketten te vermin deren, zodat men practisch niet behoeft te wachten, 's Zondags zijn ook op de Wieringse bus diensten kaarten verkrijgbaar. Het bezoek in schoolverband zal nog nader door de bevoegde instanties geregeld worden en alleen in de morgenuren plaats vinden. Uit de gemeente Anna Paulowna alleen al een 400 schoolkinderen. Vermeldenswaard is o.m. dat er 267 kinderen uit de polder aan de schoolbroei meedoen. De geluidsinstallatie is van de firma N. Snaas uit Schagen. Op het toneel zal in zaal Blok dijk een theetuin ingericht wor den met een grandioos overzicht over de huisbroei. Vol vertrouwen Het werk in grote lijnen is ge daan, de commissie ziet nu vol vertrouwen de dagen van de ten toonstelling tegemoet. Als het weer meewerkt en de stren ge vorst en stormvlagen achter wege blijven, is dat punt wel in orde. „Breezand 1954" nodigt U allen uit tot een bezoek, een bezoek aan een sprookjestuin van godin „Flora". Komt zien, wat nijver vakmanschap en toegewijd huis- broeien hebben bereikt, en U zult er geen spijt van hebben. „Breezand 1954" wacht U. De aanvoeren van de verschillende diersoorten op de markt te Purmerend in het jaar 1953 en 1952, zijn als volgt: Diersoorten 1953 1952 meer minder Runderen 38513 3098 Nuchtere-, Vette- en Graskalveren 30276 31581 1305 Varkens 7741 3663 Biggen en lopers 40262 28056 12206 Schapen en Lammeren 58955 48374 10581 Paarden en Veulens 1905 1878 27 Bokken en Geiten 2621 2333 288 Totaal 187034 158476 29863 1305 Wanneer wij nu de aanvoeren van de onderstaande 14 markten in 1953 bekijken, komt Purmerend op de zesde plaats. tot. aanv. 1. Rotterdam 298113 2. 's-Hertogembosch 296929 3. Leeuwarden 235659 4. Utrecht 210648 5. Zwolle194534 6. Purmerend 187034 7. Groningen 177220 8. Leiden171556 9. Doetinchein 114496 10. Meppel103897 11. Sneek 101510 12. Wolvega 63259 13. Hoogeveen 42842 14. Amsterdam 34283 Bekijken wij de markten afzon derlijk, dan blijkt dat Purmerend op de eerste plaats komt. De ove rige plaatsen van Purmerend zijn: runderen (7), nuchtere kalveren en vette graskalveren (9), varkens (2), biggen en lopers (4), schapen en lammeren (2), paarden en veu lens (6). Proefvaart onderzeeboot jager „Holland" 's GRAVENHAGE, 12 Febr. De onderzeebootjager „Holland", de eerste van de serie van twaali die in Nederland wordt gebouwd, zal op 16 Februari, des morgens te 10 uur, zijn proefvaart aanvan gen. Deze zal vermoedelijk sléchts enkele dagen duren. De „Holland" behoort tot de provincieserie van de A-klasse, wat de bokken en geiten betreft, die vier sdhepen omvat. illivyi Dodelijke val op stalen platen 's-GRAVENHAGE, 12 Febr. De 29-jarige lasser A. J. A. is gis teren op het terrein van de nieu we gasfabriek te 's-Gravenhage van een hoogte van 5V2 meter neergestort op een stapel stalen platen. Hij werd naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. De man verrichte werkzaamheden aan een gashouder. Door een mis greep kwam hij te vallen met het noodlottig gevolg dat hij ernstig aan het hoofd werd gewond. In Maart van dit jaar zal het vermaarde Parijse jongens koor, dat reeds eerder een bezoek aan ons land heeft gebracht, „Les petits chan teurs a la croix de bois", in verschillende steden van Ne derland optreden. Behalve Amsterdam, zullen Rotterdam en Den Haag en diverse grote provincieplaatsen worden be zocht. Onze foto toont het beroemde koor tijdens een uit voering in de St. Pieterskerk te Rome. ALKMAAR De Bond van K.I. verenigingen in Noord-Hol land hield gisteren zijn algemene vergadering in het Wapen van Heemskerk. Het belangrijkste punt van de agenda, was het voorstel van het bestuur 'n jaar lijkse subsidie te verlenen van f 1.000,gedurende de tijd van vijftien jaar, voor de Stichting Graslandproefboerderij in de Wogmeer. Het bestuur achtte een derge lijke boerderij in de provincie van groot belang. Het telt, dat de overheid bereid is deze boer derij financieel te steunen op voorwaarde, dat de boeren zelf blijik geven van hun belangstel ling, was voor het bestuur van de K.I. verenigingen in Noord- Holland, in samenwerking met de Bond van Zuivelfabrieken en de Bond van Rundveefokvereni- ginigep, aanleiding de stichting van deze boerderij zoveel moge lijk te stimuleren: Uiteraard ont stond hieromtrent enige discus sie, welke uiteindelijk leidde tot een aanvaarden van het genoem de voorstel. Ir. L. R. Dijkema, landibouwconsulent te Schagen, gaf hierna nog een uiteenzetting over deze boerderij, die de derde in ons land zal worden. F 5.000 zal door het bedrijfsleven moe ten worden opgebracht, waarbij het Rijk dan f 15.000 zal voteren. Wegens het periodieke aftre den van de heer C. Roeper te Texel als bestuurslid, werd de PARIJS, 12 Febr. Sinds abbé Pierre de openbare mening ten behoeve van de daklozen in Parijs lieeft wakker geschud, is een vloedgolf van solidariteit over Frankrijk losgebroken. Uit geheel Frankrijk komen zen dingen kleding binnen, theaters schenken de opbreng sten van hun middagvoorstellingen, de overheid stelt opslagruimte beschikbaar, de politie onderdak, de hote liers kamers. En van heinde en verre stroomt geld toe. In Nederland is een geldinza meling begonnen onder auspi ciën van de „Amitiés Catholiques Frangaices", de Frans-Neder landse Katholieke vereniging (gi ro 80290 van de Ned. Credietbank te Den Haag ten name van de Amitiés Cath. Frang.). Zij heeft tot nog toe f 1000 per dag op gebracht. Maar wie is abbé Pierre eigen lijk? Zijn juiste naam in Henri Crouèt en hij werd op 5 Augs. 1912 geboren als het vjjfde kind van een zijdehandelaar. („Ik ben een rijkelui's ventje" zo pleegt hij vaak te zeggen). Na het Je zuïetencollege in zijn geboorte stad te hebben doorlopen, schonk hij op 18-jarige leeftijd zijn erf deel aan liefdadige instellingen en trad in bij de paters Capucij- nen. Acht jaar later noodzaakte zijn zwakke gezondheid hem af te zien van het strenge klooster leven en werd hi.i kapelaan van de basiliek St. Joseph te Gre noble en later van de kathedraal aldaar. Van 1942 af bewees hij ontel bare diensten aan hen, die door de Duitsers werden gezocht. Door verschillende keren met groot gevaar voor eigen leven de Al- pengrens te overschrijden, redde hij het leven van talrijke vreem delingen en Joden. Zijn grote „specialiteit" was het vervalsen van legitimatiepapieren; zijn eigen persoonsbewijs stond in die tijd op naam van abbé Pierre. Achtervolgd door de Duitsers werd hij gevangen genomen doch wist te ontsnappen. Geholpen door de maquis in de streek van de Grand Chartreuse en in de Vercors verspreidde hij een ille gaal blad. In deze tijd was het ook, dat hij er in slaagde, Jacques de Gaulle, een broer van de ge neraal, weg te halen onder de handen van de Gestapo en hem naar Génève te brengen. Deze man. die geheel verlamd was en on 20 Februari 1946 is overleden moest de gehele route worden gedragen. Opnieuw achtervolgd door de Gestapo was abbé Pierre later ge noodzaakt uit Grenoble te vluch ten en asyl te zoeken in Lyon. Ook hier nam hij een vooraan staande plaats bij de verzetsbe weging in. Na enige ti.id nam hij onder de naam „abbé Houdin" dé wiik naar Parijs. Op de terugreis van een tocht naar Spanje arresteerde de Gesta po hem opnieuw, doch ten tweede male wist hij te ontkomen. Deze escapade noopte hem echter de terugtocht naar Spanje te aan vaarden Hier nam hij contact op met de Franse missie in Gi braltar en stak over naar Marok ko. In de jaren, die hierop volg den, bekleedde hij aalmoezeniers functies bij de Franse marine. Met toestemming van zijn ker kelijke overheden stelde hij zich vervolgens in 1945 candidaat voor de Franse Kamer van Af gevaardigden. Hij werd gekozen en in 1946 herkozen. Zijn salaris verdween gedurende deze jaren bijna geheel naar „les hommes, frappé par le malheur", de men sen, die door het ongeluk zijn ge- noodsteden. troffen, aan wie hij nu al zijn werkzaamheden wijdt. Hij heeft deze week zijn nieu we hulpprogramma ontvouwd, dat hij de tweede ronde noemde tegen de ellende der duizenden zwervers in Parijs. Abbé Pierre werkt helemaal buiten de be staande organisaties om. „Ieder heeft zijn eigen verantwoordelijk heid voor het algemeen welzijn", heeft hij verklaard. „En ieder moet op zijn terrein de wil der natie laten doorklinken. Welnu: ik doe het voor de zwervers, „les clochards".'" Abbé Pierre omschreef zijn taak voor de tweede ronde aldus: 1. Onmiddellijk doorgaan met het voltooien van de „broederlij ke trefpunten", waarmede reeds een begin gemaakt is om de zwervers onderdak te brengen. 2. Definitieve oplossingen ter hand nemen. Nog vóór men begint met het bouwen van nood-steden, moeten de be trokken zwervers aan een on derdak en aan werk geholpen worden. De operatie „Bevrij ding" bestaat in de het onver wijld opzoeken van ruimten, zolders, kamertjes enz., voorts in het vrijmaken van lokali teiten, de verkoop van inge zonden goederen en het bijeen brengen van gelden. Voorts zullen ploegen de vuile krot ten opknappen en voorlopige onderkomens in elkaar zetten. 3. Noodsteden bouwen (volgens de opgaven der deskundigen zijn 300.000 kamers nodig). Dat houdt in, dat men door gaat met het verzamelen van fondsen en het zoeken naar terreinen (in de omgeving van Parijs zijn er 40 nodig, va riërend van 1 tot 5 ha). Ten slotte zijn er nog vele handen nodig, die constructie-werk- plaatsen voor vaklieden op bouwen. Dit sluit in de op richting van vrijwilligers- ploegen. Abbé Pierre heeft aangekon digd, dat de 100.000.000 francs, die hij dank zij de milddadigheid van velen ontvangen had, be steed zullen worden voor de heer N. J. Kikker in diens plaats benoemd. De verkiezing van een lid voor de financiert commissie in de plaats van de heer A. Eriiks had tot gevolg, dat de hr Th. J. Dijikzeul in diens plaats werd benoemd. De begroting van 1954 sluit m ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 11.540,de reke ning 1953 sluit op f 11.851,22. Uit de balans van 31 December 1953 blijkt, dat de schuldenlast van de vereniging in totaal f 9.098,85 bedraagt; de bezittingen in de biteuren en de Coöp. Zuivelbank beloopt hetzelfde bedrag. Na afloop van de vergadering hield de heer Dr. Th. Stegenga een lezing over de K.I. in de Ver. Staten. HOORN „Denk er altijd om, dat overeenkomsten inzake pacht altjjd schriftelijk moeten worden aangegaan, anders heeft men geen recht van spreken, en o.a. ook niet van voorkeur bij eventuele verkoop", aldus zei de heer C. A. J. van Baar, secretaris van de Grondkamer te Haarlem, in de middagvergadering van de jaar lijkse bijeenkomst van de Katho lieke Boeren van de Kring Hoorn der L.T.B.-vakgroep. Bovendien moet die overeenkomst worden goedgekeurd door de Pachtkamer. Dergelijke overeenkomsten gelden voor 6 of 12 jaar, tenzij in bij zondere gevallen van die termijn wordt afgeweken. De heer Van Baar achtte het nuttig verschillende punten die deels wel algemeen bekend mogen verondersteld worden, nog eens even aan te stippen. Zo wat betreft het onderhoud: het grote onderhoud is voor rekening van de verpachter, het kleine voor de pachter. Dit is z.g. re gelend recht, niet dwingend dus. Het kan dus bij onderling goed vinden anders bepaald worden. Het goed uitvoeren van dit onder houd is plicht. Hierbij moet in aanmerking worden 'genomen dat de oude pachtbeheersing niet meer bestaat. Het peil van 1940 is losgelaten. Zo gelden voor be drijfsgebouwen normen, die thans hoger zijn gesteld. Een ander punt is, dat men de gedaante, de aard en de bestemming van het gepachte niet mag veranderen zonder schriftelijke toestemming van de verpachter of de Grond kamer. Voor aangebrachte verbeterin gen aan het bedrijf is schade loosstelling mogelijk, als er niet tien jaar van geprofiteerd is. Als een overeenkomst komt te eindi gen, kan men, mits een jaar te voren, verlenging vragen bij de pachtkamer. De pachtprijs kan om de 3 jaar worden herzien. Landbouwgronden De wet op de verkoop van landbouwgronden is van toepas sing op volle landbouwgronden en opstallen voor de uitoefening van dat bedrijf. Niet op grónden beneden de 25 ha, die geen een heid vormen als bedrijf, tenzij het landgoederen betreft; bezit, dat een historische eenheid vormt. Geen goedkeuring is verder ver eist voor verkoop in het open baar, als er zakelijk recht op is, korter dan 25 jaar, als het een overeenkomst betreft tussen me degerechtigden in 'n boedelschei ding en bij een overeenkomst tussen echtgenoten en familie leden in de rechte lijn. De inleider sprak verder over de bevoegdheid van de Grond kamer om de prijs vast te stellen overeenkomstig de hoogst-tóélaat- bare pachtprijs. Hierbij kunnen verschillende factoren gelden. Het is weer anders voor grond, voor gebouwen, voor gronden die in een uitbreidingsplan liggen e.d. In dit laatste geval moet het prijzenbureau worden ingescha keld. Er zijn ook gevallen, dat verkoop mag plaats hebben zon der goedkeuring, maar alleen met beoordeling van de prijs. De uitvoering van de wet geeft veël werk aan de Grondkamer. Vele vragen komen aan de orde bij de beoordeling, of wel of niet goedkeuring is vereist. Uitgangs punt voör de G.K. is het alge meen landbouwbelang. Is goed keuring nodig, maar niet ge vraagd, dan kan nietig verklaring van de koopovereenkomst het ge volg zijn. In een korte gedachtenwisseling had de heer Van Baar nog de gelegenheid op te merken, dat waar mag zijn de Chinese wijs heid, dat het een slecht land is, waar véle wetten zijn, maar in verband met de grote vraag naar grond is de beperking van het beschikkingsrecht, die in de wet ligt, niet overbodig. Er is bij de behandeling in het parlement heel wat aan het oorspronkelijke ontwerp geschaafd! AVIFAUNA KAN WEER DRAAIEN De raadsbesluiten van de ge meenteraad van Alphen a. d. Riin van 30 October en 22 December 1953 betreffende het oprichten van de stichting Vogelpark Avi fauna te Alphen a. d. Rijn, zijn door Ged. Staten van Zuid-Hol land goedgekeurd, zodat de stich ting tot exploitatie van het vogel park „Avifauna", opgericht na de gemeenteraadsvergadering van 30 October 1953. haar werkzaamhe den kan beginnen. Destijds heeft de gemeente, na langdurige vergaderingen, het in staat van faillissement verkerende vogelpark overgenomen van de curatoren voor de somma van 405.000. De raad besloot hier toe op 15 September 1953. Nadien zijn door de gemeente credieten van f 20.000 en 145.000 beschik baar gesteld, maar vermoedelijk zal er nog wel een dergelijk be drag bijkomen voordat Avifauna op Zaterdag 10 April kan worden geopend. Men zal zoveel mogelijk proberen het vogelpark weer in die staat te brengen, die het de eerste jaren na de oprichting door de heer v. d. Brink bezat. O DE OORLOG 1812 1. Gedurende de oorlogen van Napoleon verklaarde de U.S.A. zich neutraal. Toch werden zij in het grote conflict gemengd. De Engelsen enterden namelijk de Ame rikaanse handelsschepen en dwongen het scheepsvolk dienst te doen op de Engelse oorlogschepen. Bovendien geloofden de Amerikanen, dat het voortdurende oproer onder de Indianen aan de Engelsen moest worden toegeschréven. Daarom verklaar de Amerika in Juni 1812 de oorlog aan Engeland. 2. De Engelsen zetten dadelijk troepen aan wal op de Oostkust en trokken naar de hoofdstad Washington, dat in minder dan geen tijd veroverd werd. De meeste openbare gebouwen werden afgebrand, daaronder de woning van de president. Toen deze later weer opgebouwd werd, waren de muren zwart van rook. Zij wer den daarop witgeverfd, en daarvan is de naam „Het Witte Huis" afkomstig. 3. De oorlog werd door geen van beiden energiek gevoerd. De Engelsen hadden de 'handen vol in Europa en de U.S.A. waren volkomen onvoorbereid. Aan land waren de Engelsen het sterkst, maar - op zee dé Amerikaanse vloot. In December 1814 vie len de Engelsen New Orleans aan, dat verdedigd werd door generaal Andrew Jacksoneen zoon van éèn pionier in het Wilde Westen. 4. De strijd duurde slechts 20 minuten. Toen hadden de Engelsen 2000 man ver loren en Jacksort slechts 13, „die zich on nodig aan gevaar hadden blootgesteld". De aanval was trouwens overbodig, want er was 14 dagen eerder te Gent in de Zui delijke Nederlanden (België) vrede geslo ten. Dit bericht bereikte de U.S.A. echter pas in 1815. Het vredesverdrag bevatte uitsluitend de bepaling, dat alles zou blij ven zoals het was bij het begin van de itrijd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5