Meedogenloze kuikendoders GESLEPEN EIERENROVERS ZIEKTEVERWEKKERS Wist V dat Gemeentelijke rattenspecia listen noodzakelijk Ook kinderen slachtoffer Geduldproef Organisatie en bestrijdingsmiddelen in handen van een deskundige Zaterdag 13 Februari 1954Pagina 1 Pr cal wel geen mens zijn, die niet ontroerd wordt bij het zien Tan de donzig gesle kuikentjes, die zich verdringen onder de koesterend warme stralen van de kunstmoeder. De sentimentskwestie is voor de boer echter onbelangrijk, de rat komt hem direct aan de portemonnaie, wanneer zij een hok vol kiekens als haar jachtgebied uitzoekt. Bij dezelfde boer waar wij de geslepen eierenrovers bezig gezien hebben, werd in een nacht een ware slachting onder de kuikens aangericht. De volgende morgen had de boer 140, zegge honderdveertig kiekens, minder! Oude rat als verkenner Voor ons staat de 'kunstmoe der. het is er niet een van het modernste slag, en eronder zitten de kuikens, dicht opeengedron gen. Af en toe een hoos gepiep, wanneer een kameraad een soort genoot wegduwt uit de koeste rende warmte. Het is doodstil. Het is donker. Dan horen we een driftig gedraaf en gekrabbel. De ratten zijn in aantocht! Het duurt niet lang Of het krioelt er van. grote en kleine, jonge en oude. De kuikenvoerbak is het eerste ölbject. Dan maakt zich een oude rat uit de troep los, sluipt voetje voor voetje in de richting van de kunstmioeder. Zij drukt lichaam, kop en staart zo dicht mogelijk tegen de grond. Gevaar? Ineens trippelt zij iets terug en blijft onbeweeglijk zitten. Weer schudfeit zij naderbij en doet plotseling verschrikt een sprong terug. Orespannen met gekromde rug luistert zij. Toch geen on raad! Weer sluipt zij nader en ruikt aan zo'n heerlijk warm kui- kemboutje. Zij blijft echter niet toe, maar rent snel terug. Een oude rat -grijpt geen kuikens, maar houdt er een andere taktiek op na. De bedoeling van al haar manoeuvres is slechts de aan dacht op de levende delicatesse te vestigen. Zij laat het aan de jonge ratten over de kuikens te doden of mee te sleuren. De oude rat heeft succes. Een halfwas sluipt dichterbij. Het voorzichtige spel van sluipen en terugrennen herhaalt zich. Maar als de jonige rat eenmaal de geur van een kuiken geroken heeft, gaat zij niet terug als de oude rat, maar zet door. Zij trekt een kuiken onder de kunstmoeder weg en laat het op enige afstand los. Dan ineens een flinke beet in de flank van het beestje, dat door de poot jes zakt en fladderend blijft lig gen. Het kan niet meer staan. Meedogenloze kuikendoders Dan pakt de rat het snel beet en sjort het kuiken achterwaarts uit het operatieterrein en ver dwijnt ermee naar een stil hoek je om het rustig op te peuzelen. Daar echter duikt de oude rat weer op. Zij heeft rustig haar tijd afgewacht. Zij pakt eenvoudig de buit van de halfwas af, doch deze laat haar prooi niet zó maar los. Wanneer een derde rat ten tonele verschijnt, is men het spoedig eens en ieder neemt haar portie. Opmerkelijk is, dat we alleen jonge ratten kuikens zagen roven, de oude, die toch minder schuw zijn, leggen een grotere voorzichtigheid aan de dag. Het is ook mogelijk, dat ze zich niet graag onder een groot voorwerp als de kunstmoeder wagen. Iedere Met veel geduld heeft de heer D. W. Langeveld uit Wageningen op een boerderij in de Gelderse Achterhoek de ratten geobserveerd en vele nachtelijke uren waren er voor nodig om de foto's, op deze .pagina afgedrukt, te maken. De rat is_ een sluw dier en zeer voorzichtig. Een mens op haar jachtveld bete kent gevaar. Maar als zij merkt, dat deze mens niets kwaads in de zin heeft, wint de vraatzucht het van haar aangeboren voorzichtigheid. Met de fotograaf werden de ratten zo vertrouwd, dat ze zelfs zijn schoenen aan een nader onderzoek onderwier pen en er hun knaaglust op botvierden. Toen de slimme rikken eenmaal aan zijn aanwezigheid waren gewend, kon de heer Langeveld on gestoord zijn gang gaan en de ratten rustig bestuderen. Het blitzlicht deed hen zelfs niets meer. Het resultaat van deze geduldproef laten de foto's duidelijk zien. rat handelt oo.k niet hetzelfde. Er zijn er b.v., die een kuiken rechtstreeks meenemen naar haar „eetkamer". Alle slachtoffers f 140 in één nacht!) vertoonden of een beet in de flank of in een poot. De kuikens wordt dus de maöht over de pootjes ontnomen. Daarna worden ze gedood of ge hamsterd in één van de bewaar plaatsen, die de ratten daarvoor uitkiezen. Het voordeel van het toedienen van alleen maar een beet is, dat de kuikens nog een poosje blijven leven en dus vers blijven. Het is een bewijs, hoe slim de ratten te werk gaan. in Juni 1953 bij een landbou wer in Gelderland 10 kippen door bruine ratten werden dood gebeten? het meermalen is voorgekomen, dat ratten jonge kinderen aanvallen en zuigelin gen in de wieg verwonden? ratten en muizen vele parasieten kunnen herbergen, dat deze als regel niet bij de mens „inwonen", doch hem wel degelijk kunnen besmetten? ook onder het vee vele .besmettelijke ziekten door ratten kunnen worden verspreid, zoals mond- en klauwzeer, run- der-tib.c., varkenspest en pseudo- vogelpest? He de grote kracht van ratten en muizen schuilt in hun verbazingwekkende snelle voort planting? een rattengezin tus sen de 5 en 9 jongen telt en de drachttijd slechts 2.1 tot 26 dagen bedraagt en reeds enkele uren na het werpen nieuwe bevruch ting kan plaats vinden? onder gunstige omstandigheden een rat- tenpaar in een jaar ongeveer 300 nakomelingen kan heibben De ratten betekenen een wer kelijk gevaar voor de gezond heid van de mens en dier. De verspreiding van besmettelijke ziekten als paratyphus en de ziekte van Weil moet zeer dik wijls toegeschreven worden aan de rat. Voor de veestapel bete kenen ze ook een werkelijk ge vaar. Pseudo-vogelpest, varkens pest, rundertuberculose en mond en klauwzeer, de rat is er in vele gevallen de oorzaak van. Hoe pseudo-vogelpest onder het pluimvee kan huishouden, ligt ons nog vers in het geheugen, wij bezitten nu vele tJb.c.wrije mark. ten in ons land, .doch de runder stapel is nog lang niet bevrijd van dit kwaad. Belangrijke afnemers van melk, als de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, willen geen melk uit gebieden, waar tJb.c. onder het vee voor komt. Mond- en klauwzeer is een regelmatig terugkerend kwaad. Iedereen kent wel de waarschu wingen, die dan op en rond 'het besmette bedrijf worden aange bracht. Paratyphus begint geluk kig hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden te behoren. De elf millioen en misschien meer rat ten in ons land blijven echter een gevaar en de voorzichtigheid mag geen ogenblik verslappen. Een van de meestlbekende ziekten die door de rat, en wel speciaal de bruine rat, wordt overgebracht, is de ziekte van Weil, .genoemd naar Dr. Weil, die het ziekte beeld van deze 'kwaal in 1866 het eerst 'beschreef. De veroorzaker van deze ziekte werd echter pas in 1915 ontdekt. Het is een soort slangvormige bacterie, die men in wetenschapskringen leptospire noemt. In 1916 kon men aanto nen, .dat ogenschijnlijk: geheel ge zonde ratten in de nieren deze leptospiren konden herbergen en dat 'deze in grote getale met de urine worden afgescheiden. Zijn de dieren eenmaal dragers van deze ziektekiemen, dan blij ven zij dat meestal tot hun dood toe. De ziekte van Weil veroor zaakt een ontsteking aan de lever, waarbij geelzucht optreedt, en van de nieren, maar tengevolge van het, door de ziektekiemen uitgescheiden .gif, kunnen ook de overige organen en de hersenen worden aangetast. Bovendien ont staat er dikwijls een ernstige oog ontsteking, die zelfs blindheid kan veroorzaken. Het sterftecij fer onder de patiënten die aan deze ziekte lijden, is zeer hoog. De dood loert De wetenschap heeft duidelijk aangetoond, dat de volwassen bruine ratten meestal ware rein- cultures van de Weilse ziekte kiemen zijn. Het aantal besmette ratten varieert van 5 tot 50 pro eent. Niet alleen de mens, maar ook koeien, paarden, varkens, honden en katten kunnen worden besmet. Daar de ziektekiemen worden uitgescheiden met de uri ne van de rat. is het duidelijk, dat niet alleen voorwerpen, maar ook levensmiddelen en water be smet kunnen worden. Waar rat ten aanwezig zijn, dreigt het ge vaar, dat de ziekte van Weil er zal optreden. Dit houdt in, dat in zwembaden, vooral natuurbaden zijn zeer kwetsbaar, maatregelen genomen moeten worden, die het binnendringen van ratten verhin deren. Gp de eerste plaats moet men de ratten de gelegenheid tot nestelen en voedsel ontnemen. De bezoekers moet er op gewezen worden, dat zij geen voedselres- ten achterlaten. Eetwaren e.d. moeten goed afgesloten opgebor gen worden. Ook plassen op een erf kunnen zeer gevaarlijk zijn. Kinderen spelen er zo graag in. Het water in regentonnen kan Ook gemakkelijk besmet worden. Eendenvijvers hebben ook een sterke aantrekkingskracht op de ratten. Arbeiders, die werken aan de aanleg van kanalen of sloten uitbaggeren lopen ook veel kans besmet te worden. Viswinkels, slagerijen en andere plaatsen, waar voedsel verpakt wordt of opgeslagen liggen, moeten vrij zijn van ratten. Dit vraagt de ver. antwoordelijkheid ten opzichte van de klanten. Wees vooral voorzichtig met dode ratten na een verdelgingsactie. Gebruik bij voorkeur rubberhandschoenen en was deze geregeld af met een bacteriedodende vloeistof. De schaaltjes en schoteltjes die uitgezet worden met lokaas om Steeds meer raakt men er in ons land van overtuigd, dat het noodzakelijk is de ratten op intensieve wijze te bestrijden. Landelijke streekacties zijn een goede hulp geweest en de affiches, die alom verspreid werden, brachten dat eenieder onder de aandacht. Wanneer we bedenken dat iedere Nederlander, groot en klein, een rat als gezel heeft en een rattenechtpaar een driehonderd nakomelingen per jaar kan kweken, is de noodzaak van bestrijding zonder meer duidelijk. Voor millioenen wordt ieder jaar schade aangericht. Ratten zijn boven dien gevaarlijke ziekteverspreiders. Kuikens, jonge dieren, babies, kinderen en zelfs volwassen mensen zijn niet veilig voor de agressieve rat. Op deze pagina treft u een belangwekkend verhaal aan over de sluwheid van deze dieren. Het zijn geslepen eierenrovers, vraatzuch tige afschuwwekkende dieren, die meedogenloos een slachting aanrichten onder de kuikens en ook voor grotere dieren en zelfs de mens niet terugdeinzen. Er is slechts één conclusie mogelijk: Roei de ratten uit! de ratten te verdelgen vragen ook de nodige voorzichtigheid. De aanwezigheid van slechte 'n paar kan heel goed een ernstige be dreiging van de volksgezondheid 'betekenen. Geen ogenblik moet men dus met maatregelen wach ten, wanneer men geconstateerd heeft, dat er in of om een pand ratten aanwezig zijn. Ratten brengen de volksge zondheid in gevaar en dodelijke afloop na besmetting is geen zeldzaamheid. De sluwe oude rat gaat op verkenning uit. JJoor tiaar ma noeuvres weet zij de aandacht van de jongere soortgenoten te wekken. Zij laat 't gevaarlijke werk aan de \halfwas over. Zeer veel wordt er in ons land al aan rattenbestrijding gedaan en toch is dit nog niet voldoende. In verschillende gemeenten Is men ertoe over gegaan een des kundige op het gebied van de rattenverdelging in vaste dienst te nemen. Eigenlijk moest dit in alle gemeenten over het gehele land zo zijn. Deze vakmensen kunnen naast de rattenbestrijding ook die der muizen, mollenbestrijding e.a. ter hand nemen. Zij kunnen gratis een opleiding volgen aan de Plan- tenziektekundige Dienst te Wage ningen. De reiskosten zijn dan slechte voor de betreffende ge meente. Het zal wel spoedig blij ken, dat deskundigen geen luxe zijn en over gebrek aan werk niet te klagen hebben. Het schept ver trouwen bij de mensen, wanneer zij weten bij wie zij kunnen aan kloppen om hulp. Rattenvergif De rat bijt het kuiken in de poot of in de flank. Het arge loze diertje verliest hierdoor de macht over de pootjes en is een willige prooi. schrikt de mensen af. daar ver schillende soorten voor kinderen en zelfs voor grote mensen ook niet ongevaarlijk zijn. Ook het pluimvee, varkens, konijnen enz. kunnen er schadelijke en dode lijke gevolgen van ondervinden Het is dus geruststellend, wan neer een deskundige de zaak in handen neemt. Onder de bestrijdingsmiddelen nemen de cumarine-derivaten een voorname plaats in. Voor een algemene landelijke streekactie tegen de bruine rat zijn deze echter minder geschikt, daar deze producten absoluut dodélijk zijn voor mens en dier wanneer ze meermalen opgenomen worden. Voor moeilijke objecten zijn zij echter afdoende. Naast de cuma rine-derivaten zijn er de lokaas porties bereid op 'basis van Scilla- extract. Deze middelen zijn prac- tisch ongevaarlijk, behalve voor knaagdieren, d.w.z. bij normaal gebruik. Wanneer een varken biiv. een doos met vijfhonderd porties leeg eet, kan natuurlijk niets worden gegarandeerd. Wan neer ongelukkigerwijze een kind een van de bestrijdingsmiddelen mocht ingenomen hebben, waar schuw dan direct een dokter en deel mee of het vergiftigde be standdeel een scilla-extract is of tot de cumarinegroep behoort. Het scilla-extract is alleen ge schikt 'bij de bestrijding van de 'bruine rat. De zwarte rat weigert dit vergif. Het is algemeen bekend, dat een rat, die zich in de hoek ge dreven voelt, zich niet geneert volwassen personen aan te val len. Het is daarom zonder meer duidelijk, dat zij zeker kinderen niet zal ontzien, wanneer zij denkt, dat' zij belaagd wordt. Of schoon de rat van zuigelingen geen kwaad te duchten heeft, zijn deze in bepaalde omstandigheden voor haar niet veilig. Achtervol- Het was een soort legende, dat ratten zich als een kruiwagen door hun rasge noten lieten voortslepen, wanneer zij op eierenroof uit waren. De rat die dan voor vervoermiddel speelt houdt het ei tussen de poten geklemd en haar vrien den sleuren haar bij de staart over de grond naar de bergplaats of het nest. In de zomer van 1947 werd de waarheid van dit verhaal echter bevestigd door de vrouw van een kippenhouder te Arn hem. Ooggetuigeverslag Dat de rat zich bij het roven van eieren als kruiwagen laat gebruiken is dus geen verzonnen verhaal gebleken. Over het algemeen houden de dieren er echter een andere methode op na. Het resultaat is echter hetzelfde. Het hier volgende ooggetuigeverslag is gemaakt op een boerderij ergens-in de Achterhoek van de provincie Gelderland. Op deze boerderij verdwenen op ge heimzinnige wijze veel eieren en gedu rende vele nachten heeft toen de heer D. Langeveld kunnen waarnemen en, op de gevoelige plaat vastleggen, hoe sluw de ratten te werk gaan. Het was een mooie Juni-avond. De zon was als een vuurrode 'bal ondergegaan en de kippen hadden hun plaatsjes opgezocht op de stoklfen iboven de mestplank. Lang hoef de de waarnemer niet te wachten, want een gekrabbel aan de achterzijde van het kippenhok kondigde de komst van de rattenfamilie aan. Even later ver scheen de kop van een oude rat boven het achterschot en het duurde niet lang of een legertje onsympathieke soortge noten, groot en klein, liet zich langs de stijlen op de mestplank zakken. Het feit, dat de boer enige dagen tevoren met zijn buren een zestigtal van deze brutale indringers doodgeknuppeld had, deed de dieren blijkbaar niets. De rattenkolonie verdeelde zich al spoedig in drie groe pen. Een groep begon de voerbak te plunderen en twee andere commissies begonnen hun inspectietocht langs de leghokjes. Wij zullen één rat speciaal in het oog houden. Met een vaartje rent zij over de mestplank en laat zich zak ken tot op de laatste rij leghokjes, doch voordat zij haar inspectietocht begint, rekt zij zich naar alle kanten om te zien of alles veilig is. Nee, er is geen onraad. Een .voor een onderzoekt z\j de hokjes, snuffelt er even rond en gaat de tweede rij bekijken. Hè, is dat schrikken, in één van de hokjes zit een kip. Zou de kip wakker zijn? Even ruiken aan haar kop, ze slaapt. Dan naast het witte ge vaarte kijken; nee, er ligt niets. In het volgende hokje alweer een kip. Even ruikenpiep, een fl'inke pik op haar neus en onze rover rent terug naar de mestplank. Maar u moet niet denken, dat zij het opgeeft. Even later is zij er al weer, maar is toch extra voorzichtig bij het hokje van de aggressieve kip. Gelukkig, zij slaapt. In het leghokje er naast liggen eieren, heerlijke grote eieren. Dat betekent een rijk diner. De rat draait enige malen om de buit heen, komt een paar maal naar buiten om te zien of er onraad is en rolt daarna een bijzonder groot ei in een van de hoeken achterin het leghokje. Zij drukt het ei met de pootjes vast tegen de wand en begint vol ijver te knagen. Dat knagen is het sein voor enkele kameraden om ook op de heerlijkheden af te komen. Ook deze ratten controleren eerst of de kippen in de eerste twee hokjes vast slapen. Veiligheid voor alles! Het hokje is nu gevuld met vier, vijf grauwe licha men. Een paar vieze staarten zien we soms even over de rand hangen. Het geknaag is nu duidelijk te horen. Krak! Daar breekt een ei in tweeën. Dat was de bedoeling niet. Dan maar eerst dit ei leeg gedronken. Sleepdienst Regelmatig komt een der ratten even kijken of alles veilig is, dan slobberen ze weer rustig het ei verder leeg. Om te zien hoe deze sluwe die ren de eieren transporteren na men we een aan tal eieren uit een leghokje en maak ten een nest op de grond. Natuur lijk waren de rat ten bij deze on gewone gebeurte nis plots verdwe nen. Het duurde echter niet lang, of ze waren te rug. Eerst waren ze uiterst voor zichtig!, maar al spoedig 'bemerk ten ze, dat we niets kwaads in de zin hadden, t Fototoestel was ingesteld en de blitzlamp aangesloten. Erg voorzichtig naderden de ratten het nest op de grond, want zeg nu zelf, dit is toch een ongewone plaats om een heel nest eieren aan te treffen. Ze snuffelden aan de lekkernij. Het eerste ei viel niet in de smaak. Een flinke zijwaardse tik met een van de voorpoten doet het ei over hooi en turfmolm een 45 cm. voort rollen. Het ei, dat precies in het midden ligt, heeft de voorkeur. De eieren die in de weg liggen worden uit het nest ge tikt of uit het nest gerold, vervolgens onder de buik en dan krachtig met de achterpoten achterwaarts geschopt. Vol leerde acrobaten! Zo gaat het ook met het uitgekozen ei tenslotte. Dit ei wordt daarna weer tussen de voorpoten vast geklemd en dan begint de rat verwoer te knagen. Het duurt niet lang of er zit een gat in. Met behulp van poten en bek zet de rat nu het ei rechtop, zodat het gemakkelijk in de bek genomen kan worden. Op de achterpoten zittend, de voorpoten omhoog, spiedt de rat rond of alles veilig is, pakt dan snel het ei Het is een wonder hoe een rat met het in verhouding grote ei in de bek over het 1 cm. brede plankje van het leghok weet te balanceren. Van de slapende kip trekt zij zich niets aan. in de bek, waarbij de onderkaak in het ei wordt geschoven en loopt er snel mee weg om het elders te verorberen. Zo komen de ratten ook met het buit ge maakte ei uit de leghokjes. Ze lopen niet erg snel in deze situatie, het is echter een wonder hoe zjj met het in verhou ding grote ei in de bek over het 1 cm. brede plankje weten te balanceren. Dit is waarlijk een uitzonderlijke kracht prestatie. DDcwjjls worden er ook gave eieren in een rattennest aangetroffen. Hoe dit vermoedelijk in zijn werk gaat, hebben wij reeds vermeld. Persoonlijk hebben wij dit echter nog niet kunnen constateren. ging en honger kunnen de vraat zuchtige rat tot rare dwarsspron- gen verleiden. Vasthoudend Bekend is het geval, dat enige jaren geleden zeer veel opzien baarde. Dit waarlijk dramatische gebeuren speelde zich af in een vriendelijke boerderij ergens tus sen Deventer en Zutfen. Niets vermoedend begaf de vijftien jarige boerenzoon zich naar de schuur op de deel óm daar wat te knutselen. Hij trok de achter deur van het schuurtje open en op hetzelfde moment vloog een grote rat op hem af, die zich pardoes in het been van de jon gen vastbeet. De knaap stelde alle pogingen in het werk om zich van het ondier te bevrijden, maar de taaie aanvalster Met niet los. Op het gejammer van de jon. gen 'kwamen de huisgenoten toe snellen en deden alle moeite om de jongen van het dier te be vrijden. Niets hielp echter, het dier bleef waar het hing! Ten einde raad heeft men toen de rat aan het been van het slacht offer doodgeknuppeld, wat voor de jongen beslist geen sinicure was. De rat had zich echter dus danig in het been vastgebeten, dat zij ook nu eerst verwijderd kon worden, nadat men haar de bek had losgebroken. De hevig verschrikte knaap moest zich door de dokter laten behandelen, In bed niet veilig. Eind 1952 bezocht een van de ambtenaren van de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wagenin gen een familie in het westen van ons land, die veel last van ratten ondervond. Geen enkel middel had afdoende geholpen. Hier kreeg hij het volgende ware verhaal te horen. Het vijfjarige dochtertje, een lief kind, dat echter doofstom is, wilde 's avonds niet meer naar bed. De ouders moesten er altijd meer dere malen op aandringen voor het er aarzelend toe besloot haar kamertje op te zoeken. Omtrent de redenen van deze angst tastten de ouders volkomen in het duis ter, daar het meisje hen immers niets vertellen kon. Op zekere morgen ontdekten zij dat het kind aan de schouders verschil lende wondjes had. Vader en moeder vroegen zich af, hoe hun meiske deze verwondingen zou hebben opgelopen. Het daarop volgende onderzoek wees uit, dat de daders behoorden tot het gil de der knagers en luisterden naar de naam: ratten! MOEI DE KATTEN UIT!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7