MARIJKE NIEUWTJES van de Dank zij de vrouw is de auto gemoderniseerd ALOË wordt 7 jaar n onderdag 18 Februari viert de Combinatie-meubelen De „echte" ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 Nu wij de lipbloem-en de hoornbloemaloë de revue hebben laten passeren, blijft er nog één ge slacht over, dat thans het onderwerp wordt van een korte beschouwing. Het betreft hier de echte aloë, d.w.z. het plantengeslacht, dat ook weten schappelijk als zodanig te boek staat. De beide eerstgenoemde aloë's heten officieel Haworthia en Gasteria. Tot de echte aloë behoren ook de bomen van Zuid-Afrika, maar voor de kamer zijn er ook minder forse soorten, die nu eens de rozetvorm hebben, dan weer als een miniatuurboompje of struikje door het leven gaan. In alle gevallen zijn het decoratieve planten, welke grote trossen oran je of rode bloemen ontwikkelen. Het is steeds weer een prettige sensatie, wanneer de bloem stengel zichtbaar wordt. Deze groeit doorgaans zeer snel, zodat het kan gebeuren, dat men na en kele dagen niet te hebben opgelet, plotseling de bloemtros in volle glorie boven de bladeren heen en weer ziet Miegelen. Het aantal soorten is bij de aloë ook weer zeer uitgebreid. De mooiste vormen treffen wij aan bij de veelbladige rozetten. Een fraai voorbeeld is de veelvoorkomende Aloë aristata, welke tien tallen bladen ontwikkelt, die in 'n doornige punt uitlopen en met witte spikkels zijn overdekt. De aloë concinata groeit hoger op en heeft een dui delijk stammetje, waar de sierlijk gebogen bladen etalagegewijs omheen staan. Van de hierbij afgebeelde aloë variëgata gaat het stammetje schuil onder de forse, met brede geelachtige bandep versierde bladen. Het is een van de meest gezochte soorten- Om de aloë's zo mooi mogelijk te houden, dient u ze op een plekje te zetten, waar zij van het volle licht kunnen profiteren. De meeste soorten hou den wel van zonneschijn, maar het is toch ver standiger de dunbladige soorten niet in de volle zon te zetten. Er wordt wel eens beweerd, dat de aloë's het met heel weinig water kunnen stellen, maar in de groeitijd moogt u ze gerust elke dag flink begieten, als u er maar voor waakt, dat er geen water in het hart van de planten blijft staan, 's Winters bent u natuurlijk heel zuinig met wa ter.' Htn. - -L-' jongste telg van ons Konings huis haar zevende verjaardag. Mis schien nog wel meer dan de prin sessen Beatrix, Irene en Margriet is de jarige de lieveling van het gehele Nederlandse volk. Is haar lichame- lijke indispositie hiervan de oorzaak of haar aangeboren levensblijheid? Het is moeilijk te zeggen, maar een feit is, dat zij een ieder voor zich heeft weten te winnen. Met grote liefde en zorg wordt prinses Marijke door de koninklijke familie omringd. Ondanks hun drukke werkzaamheden weten Koningin en Prins toch altijd wel tijd vrij te maken om zich met de Benjamin bezig te houden. Marijke bezit de kunst om hen, door haar vrolijkheid en opgeruimdheid, de zorgen en beslommeringen even te doen vergeten. Zij is het zonnetje der bewoners van het paleis Soestdijk. Toen prinses Marijke nog een kleuter was mocht zij al zo nu en dan tegelijk met vader en moeder en zusjes aan tafel eten. Dit bezorgde de lakei menig moeilijk ogenblik, want Marijke was altijd vol bewon dering voor de prachtige glimmende knopen van zijn livrei. Zo gebeurde het eens, dat het prinsesje juist aan zijn knopen begon te trekken toen de lakei de Koningin bediende. Tevoren had zij al de glinsterende knopen aan de slippen van zijn jas ontdekt en prompt had zij zich heerlijk laten meeslepen over de gladde vloer. De ontdekking echter, dat hij ze ook aan zijn mouwen had, was wel een flinke ruk waard. De kleine handjes waren zó sterk, dat het maar weinig scheelde of de serveerschaal was op de grond gevallen. Prinses Beatrix kon nog juist de situatie redden. Nog geen twee jaar na de bevrijding aanschouwde prinses Marijke het levenslicht. In de vroege ochtend van de 18e Februari 1947 klonken de 51 saluutschoten om mededeling te doen van dit vreugdevolle ge beuren. Enkele uren later was het prins Bernhard, die officieel de geboorte van prinses Maria Christina van Oranje-Nassau bekend maakte. Hij voegde er aan toe: „Wij noemen haar Marijke." Enige maan den later is zij in de Utrechtse Domkerk gedoopt. Prinses Marijke is de enige van de vier prinsessen, die op vaderlandse bodem is opgegroeid. Veel geluk en voorspoed is prinses Marijke van harte gegund. Meubelbeurs k 9. Andere naam voor politie-agent 10. Een hemelse geest 11. Schrijfgereedschap 12. Een neusmedeklinkei' 1 O 2 o 3 O 4 j O a a 5 6 7 8 aaaaOaaaa 9 a a a O a a a 10 a a 0 1 1 a 0 a 12 0 Een mes ver« oordeeld Bij de Grieken werd er een groot feest gevierd ter ere van god Jupiter. Daarbij werd een os ge offerd. Zulke offers kwa men herhaaldelijk voor, maar het bijzondere van dit feest was, dat allen, die aan het offer hadden deelgenomen, voor de rechtbank moesten ver schijnen. Allen wierpen de verantwoordelijkheid van het doden van cle os op degene, die na hen ge komen was. Eerst kwa men de meisjes die de steen hadden besproeid, die diende om het mes scherp te maken. Zij be schuldigden de slijper, die op zijn beurt de man aanbracht, die de os de doodsteek had toege bracht. En deze laatste eindelijk verzekerde, dat hij de os zelfs niet had aangeraakt, maar dat het mes de enige schuldige was. De rechtbank sprak onmiddellijk het vonnis uit, erkennend, dat het Sfeer door kleur in het interieur." Dat was het motto van de beurs voor meubelen en woningtextiel, welke deze week in de Utrechtse Jaarbeurs werd gehouden. Bij het zien van de talrijke stands kon men inderdaad constateren dat de kleuren de voornaamste rol gaan spelen bij de moderne woninginrichting. Sinds enkele jaren is er een streven om meer en meer tot een harmonie van tinten te komen. Geen crême^geschilderde deuren en muren meer en meubels, bekleed met een terra stof, maar frisse heldere tinten, welke enigszins zijn „afgegrijsd" en die tezamen een smaakvol geheel vormen. Scandinavië is de overige Europese landen ver vooruit op het gebied van de „interieur=mode". De nieuwe modellen en motieven, welke deze Noordelijke landen brengen, werden dan ook door onze meubelindustrie op de voet gevolgd. Een grote verdienste van de Deense en Zweedse ontwerpers is echter dat ze bij het creëren van meubels en toepassen van kleuren het hoofd koel houden en dat zij niet vervallen in excessen, zoals bij d§ Nederlandse ontwerpers nog maar al te vaak het geval is. In Roosendaal woont een man van 100 jaai'. Deze week is hij voor het eerst van zijn leven ziek geworden. De Lasgoman ziet veel! Pas geleden weer een hondje gezien, dat kon jodelen! Ook een .aardig knorhaantje. Dat haantje kon 'blaffen. Laatst trok een man in de trein aan de noodrem, Wat zag hij? Hij zag in een sloot met ijs een ventje van 3 jaar. Dat ventje was door het ijs gezakt. De man sprong uit de trein, haalde het ventje uit het ijskoude water, nam het kereltje mee in de warme trein, gaf hem aan het volgen de station aan de sta tionschef enreisde weer gewoon verder! Dat is een man, waar de Lassoman zijn petje voor af zet! Postduiven Postduiven zijn aardige dieren. Een heleboel mensen houden er van die snelvliegers op na! AI Zijn er nu modernere middelen orn in de oor log boodschappen over te brengen, de postduif be wijst ook nog uitsteken de diensten. Kennen jul lie de beroemdste post duif uit het Amerikaanse leger van de laatste oor- igg? Zijn naam was G. 1 Joe. Eens heeft hij Engelse soldaten veil gered, De Duitsers hadden een stadje Colvi Vecchia bezet. Toen vroe gen de Engelsen aan hun luchtmacht om dat stadje met bommen te bestoken. Maar onverwacht en plotseling slaagden zij er jn dat stadje te bestor men en te bezetten. Da delijk stuurden ze de postduif Joe er op uit met een brief-je, waarin verzocht werd aan de Air Farce niet te komen. Joe legde in 20 minuten 20 mijlen af. En de or der van het bombarde ment werd dus niet uit gevoerd, Had Joe zijn boodschap niet zo snel overgebracht, dan waren de Engelsen met hun eigen bommen bestookt. Het hoofd van het postduivencentrum van het Amerikaanse leger, Otto Meyer, zorgt uitste kend voor Joe en andere kostbare postduiven. Eén deel had zijn bijzon dere aandacht. Dat was nog wel een vijandige, een Duitse duif die Kai ser heette en in 1918 op de Duitsers veroverd werd. Kaiser is voor een postduif heel oud gewor den, zij bereikte de leef tijd van 32 jaar Oplossing De cijfers, die je aan de hoeken van de acht hoek moest plaatsen, wa ren achtereenvolgens: 3- 6-4-1-5-8-2-7 en 3, Woordpuzzle Op de 12 kringetjes moet van boven naar be neden de naam komen te staan van een vissers plaats aan de Noordzee. Van links naar rechts moet je woorden opzoe ken, waarvan de beteke nis is aangegeven. 1. Een sisklank 2. Eerj ujtroep 3. Bewoner van een land in Europa 4. Een paar 5. Iets, dat elke maand in „De Wekelijkse Beurt" voorkomt 6. Een toneelspel uit de Middeleeuwen 7. Een soort spijkers 8. Een provincie in Ne derland Langspeelplaten Daar heb je allicht al heel dikwijls over horen spreken. Wij zullen je daar eens iets over ver tellen. Als je een langspeel plaat zo oppervlakkig be kijkt, zie je geen ver schil met de welbekende gramofoonplaat. Maar neem je haar in je hand, dan voel je, dat zij vee) lichter is. Als je er nu eens met je neus bovenop zit, dan zie je al gauw, dat de groeven in de langspeelplaat veel fijner zijn en veel dich ter bij elkaar liggen dan bij de gewone gramo- foonplaten. Als je haar nu op de draaischijf legt en je laat haar rond draaien, ontdek je een derde eigenaardigheid: je moet de plaat veel minder vlug laten draaien. De langspeel plaat met haar fijne, dicht tegen elkaar aan liggende groeven heeft haar snelheid van 78 toe ren per minuut terugge bracht op 33 toeren. Dat alles is het resul taat van een ontdekking, die vijf jaar geleden door een Amerikaanse inge nieur is gedaan. Als je van een gramofoon- piaatje jhoudt, hoor je door de langspeelplaten de fijnste weergave en je kunt er lang naar luis teren, want elke kant van de plaat dpurt een klein half uur. Je hoeft nu niet meer om de ze ven minuten van plaat te wisselen. Je gaat in de luie-stoel zitten en lagt de langspeelplaat maai' draaien. Die laat .ie dan achter elkaar en zo prachtig mogelijk een concert horen of een to neelstuk. Met de langspeelplaten zijn weer muziekstukken en toneelstukken voor de dag gekomen, die lange tijd opgeborgen waren; omdat zij niet op de vroegere gramofoonpia- ten vam 78 toeren „pas ten". Toen drie jaar geleden in Frankrijk de eerste langspeelplaat in een kleine zaak voor liefheb bers verscheen, had dat winkeltje in enkele we ken tijds de grotg firma „Decca" de loef al afge stoken. Ze zjjn natuurlijk wel duur. maar je meet niet vergeten, dat een lang speelplaat gelijk staat met vier of vijf gewone graniofoonplaten met 78 toeren. Probeer eens te sparen om een paar mooie lang speelplaten In je bezit te krijgen. Daar heb je je hele leven wat aan. remmen, temperatuurregeling en vlotte lijnen, zijn grotendeels het resultaat van wenken en klachten van de vrouw. Toen vrouwen schreven, dat zij bij het in- en uitstappen haar nylons beschadigden en haar Jpn direct nieuwe voor zitplaatsen ontworpen. Uit foto's, gemaakt van dames, die auto's in en uit-stapten, bleek, dat de zitplaatsen zo hoog en de treeplanken zo breed waren, dat de dames steeds met de benen tegen de randen schuurden. Een en ander werd ver holpen door de zitplaatsen ruim zes centimeter te laten zakken en de kussens dichter bij de deur te brengen. Ook de mat werd groter ge maakt. Voorts is de verstelbaarheid van hoogte en helling van de zitplaatsen door een druk up een knop een verbetering, die het rechtstreeks gevolg is van de invloed der vrouwen, Herin nert u zich nog de tijd, toen moe op een kussen moest gaan zitten om de familie-auto te kunnen besturen? Dat is nu allemaal voorbij. In som mige van de nieuwe wagens kan zij zelf door op een knop te drukken de hoogte van haar zit plaat" veranderen. „Ook de nieuwe panorama-voorruiten zijn eigenlijk door dames ontworpen", vertelde Earl en ter toelichting voegde hij hieraan toe: „Vrou wen kijken niet zo krampachtig naar de weg als pi" ion da w hebben wij de ruiten zo geconstrueerd, dat zij zowel terzijde als vooruit „en „uahefu mtzieiu bieden", Dit kan echter in de hand werken, dat de dames toegeven aan haar neiging om onder het "s (p kijken Om er zeker van te zijn gelijke tred te houden met de smaak van de dames, heeft General Motors zell's een commissie van vijf vrouwen aangesteld, die de ontwerpen voor nieuwe wa gens beoordeelt. VAN WOL TOT EINDPRODUCT Op een van de pleinen in Pretoria .werd een schaap geschoren. Op Vrijdag daaropvolgend ver scheen een mannequin in een rok en stola, ge maakt van de wol van het publiekelijk geschoren schaap. Dit heeft zich afgespeeld als onderdeel van de manifestaties van de Zuid-Afrikaanse Wol Raad en de Vereniging van Pretoriaanse Wevers. De blankhouten meubelen nemen thans onge twijfeld de grootste plaats in. De moderne vorm geving gaat hier een steeds grotere populariteit genieten. Stuk voor stuk zijn deze meubels aan gepast aan kleine woningen. De stoelen zijn schriel en teer van vorm, waarbij nuchtere za kelijkheid niet uit het oog verloren is. Elk spoor van tierelantijntjes ontbreekt om de toch al kleine kamers in de huidige nieuwbouw niet nog enger te doen lijken. Er is een grote ver scheidenheid van vormen, welke helaas niet alle kunnen roemen op het predicaat „gezellig en gemakkelijk". Dit is vooral het geval met de stoelen met dunne stalen poten. De bekleding speelt een voorname rol. Effen stoffen ziet men practisch niet meer. De kleur rijke linnenkwaliteiten genieten nu sterk de voorkeur. Op de beurs was o.a. een eetkamer- ameublement te zien waarvan de bekleding in de kleur rookblauw was uitgevoerd met inge weven zachtrode en groene vlammen. De tinten waren zó goed gekozen en verwerkt, dat het geheel een lust voor het oog was. Bizar en nogal in strijd met de goede smaak was daarentegen een zwart-wit gevlekte stof, welke sterk deed enken aan een koeienhuid. Wa§ het tot nu toe zo, dat cje bankstellen in één tint werden uitgevoerd of in een gebloemde épinglé, nu zijn ze eveneens zeer kleurrijk. Zo zagen we bij voorbeeld een bank met zes kus sens en wel in de kleuren grijs, geel en zwart. De combinatiemogelijkheden zijn hierdoor le gio. Ook blauw en grijs zijn gewilde combina ties. Werd blauw enkele jaren geleden nog beti teld als een „kille" kleur voor de woninginrich ting, nu zijn de mensen, die iets te zeggen heb ben in deze branche, blijkbaar geheel overstag gegaan, want thans wordt deze kleur soms zelfs in een vrij harde nuance druk verwerkt, Dat blauw in harmonie met andere tinten, bijzonder smaakvol kan zijn, demonstreerde een slaapkamerameublement. Het bed, de nachtkast jes, de linnenkast en de stoelen waren geschil derd in een grijze tint, met randen van geel. De bekleding van de stoelen was hardblauw, evenals de sprei. In dezelfde kamer stond een ladenkastje, dat geverfd was in grijs, groen, geel en rose. Als we deze kleuren zo neerschrij ven lijkt het een bonte mengeling, maar hier zegevierde juist de tintenharmonie. Minder mooi was weer een berken kastje, door een der meest bekende fabrieken op het gebied van de mo derne meubelen gebracht. Deze opbergkast, waarvan de wanden en de bovenzijde geheel tank war ei», bad twee deurtjes, één in blauw PU frtn In bruin uitgevoerd... mes de moord op het dier gepleegd had. Het mes werd in zee geworpen. Zo was het zonderlinge vonnis geveld. DpPR""/"! Wat is dat voor een naamf hoor J\i I ivG ik jullie tegelijk vragen. Laat ik het je maar meteen zeggen. Het is geen jongens- en geen meisjesnaam, geen pudding of toiletzeep- merk, geen aanduiding voor een voetbalclub of lo terij; het is de naam van een blindegeleidehond. In een ambachtsschool te Apeldoorn vertelde de di recteur aan zijn leerlingen over de blinden en over honden. Toen zij hoorden, wat zo'n geleide hond voor een blinde betekent, kwam er meteen een prachtig plan bij de schooljeugd op. Zij legden allemaal wat centjes bij elkaar, kochten een gelei dehond, noemden hem Repko en schonken hem aan een blinde marktkoopman, die Kool heette. Wat was hij daar overgelukkig mee en hoe dankbaar 'ras hij voor dit geschenk van de ambachtsschool, ,Want", zo zei baas Kool, vnu kan ik weer mijn eigen boterham verdienen en alle Nederlandse markten gaan bezoeken. Met Repko voel ik me overal veilig". Hoe prachtig hebben die leerlingen van de Apel- doornse ambachtsschool ons motto in practijk ge bracht: LAAT IK OOK EEN HANDJE HELPEN. Wie volgtf Ook de meubelen voor de grotere woningen zijn gestoffeerd in contrasterende tinten. Nieuw op het gebied van overgordijnen zijn de linnen soorten met Picasso-motieven. Nu het gehele interieur frisser van kleur is geworden, trekt de vloerbedekking minder de aandacht. Er waren reeds enkele fabrikanten, die tapij ten brachten met eenvoudige en rustige dessins. Het spreekt echter vanzelf dat ook de gebloem de en Perzische patronen nog zeer talrijk zijn. Jf „Als de vrouwen er niet. waren geweest, zat iedereen nu misschien nog in een doodgewone zwarte auto met hoge zit plaatsen, kleine voorruiten en misschien zelfs nog met versnellingen, die men met de hand zou moeten omschakelen. Het is aan de vrouw te danken, dat er een om wenteling is gekomen in de bouw van de auto's". Deze vleiende woorden sprak de heer Harley J. Earl, vice-president van General Motors dezer dagen en hij voegde er aan toe, dat de dames 75 procent van alle auto-aankopen beïnvloeden. Bij de brieven, die bij de G.M. binnenkomen, is meer dan de helft afkomstig van vrouwen. „In hun op- en aanmerkingen over auto's zijn zij zeer beslist", aldus de heer Earl. De auto-ontwerpers geven dan ook vlot aan raar wensen gehoor. Het voordeel intussen van de mannen, die al tijd terugschrikken voor vormveranderingen, zowel wat hun huizen als wat hun auto's en al le andere dingen betreft. Als men iets veran dert, waaraan zij gewoon zijn, schreeuwen zij moprd en brand, maar tenslotte komen zij meestal tot de conclusie, dat ma het toch hel beste weet De wagens van thaps, in alle kleurschakerin gen van de regenboog en die je kunt sturen met de top van je vinger, die lage, gemakkelijke zitplaatsen hebben, een stoffering van schuim rubber, automatische versnelling, hydraulische Voor de kleine woningen zijn er grappige combinatie-meubelen. Op lage dressoirs zijn kasten geplaatst, die voor alle mogelijke doel einden geschikt zijn. Kleine bijzettafeltjes zijn er te kust en te keur. Het grappige hiervan is dat ze op vernuftige wijze in elkaar geschoven kunnen worden tot lage salontafeltjes. Een bij- zetter was zelfs uitgerust met een uitschuifbare sigarettendoos en luciferhouder. Nylon heeft zijn weg ook al gevonden naar de matrassenindustrie. Een Amsterdamse firma heeft tijken van dit materiaal gemaakt. De productie is achter nog van verschillende factoren afhankelijk. Er is grote kans dat dit artikel, minstens drie maal se sterk als het materiaal dat thans voor tijken gebruikt wordt, binnenkort in de handel zal komen. De prijzen zullen, zo vertelde ons de fabrikant,-zeker niet hoger liggen dan die, welke thans voor matrassen gelden. RIET.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 8