Een grandioze mislukking EB 't Sterftecijfer in Minati bedraagt 54 procent e Ril EU MIN RADIO UW PUZZLE Financiën en Economie Het geheim van Dungrave Castle B een Svmpa Vijfendertig jaar Sovjet-heleid stortten voor Malenkov's ogen ineen.... I programma Scheepsberichten van vandaag Op verkenning in Nieuw Guinea (X) Naar wij vernemen Van jongsaf moeten de kinderen voor zichzelf zorgen. Ge kunt ze soms met drieën tegenkomen in 9t 60s, ivaar ze helemaal zelfstandig leven en 9n paar hagedisjes roosteren op 9n vuurtje. 55 cent Nieuw si voor Jan Garel f Pagina 2 Maandag 15 Februari 1954 (Speciale correspondentie) Wie een geschiedenis zou schrijven over de politiek in een commu nistisch land, komt tot een lange opsomming van plannen en tegen- plannen, programma's en gewijzigde programma's, beslissingen en ingetrokken beslissingen. Achter de fraaie naam van „historische verklaringen" verbergen de communistische leiders hun onvermogen om land en volk volgens een bepaald plan te besturen. Nauwelijks hebben ze verklaard, dat er mijlpaal in de ontwikkeling van hun land achter de rug is, of ze gaan hun onderdanen al voorbereiden op de volgende. Soms gebeurt het zelfs dat met een beslissing alles wat in een be paalde sector sedert dertig jaar geprobeerd werd, als blunder van eerste grootte naar het rijk der mislukte ondernemingen verwe zen wordt. Een zeer sterk voor beeld hiervan is wat Malenkov op 13 September in de agrarische sector zijn schildknaap Khruschev heeft laten doen. Bijna een kwart eeuw lang heeft de landbouw in de Sovjet Unie in het teken van het socia liseren gestaan, alleen collectieve bedrijven konden in de ogen van Josef Stalin en diens medewer kers genade vinden. Anno 1953 heeft het Kremlin echter openlijk moeten bekennen dat deze hele onderneming een grandioze mis lukking geworden was. Khruschev heeft een bijna dramatische po ging moeten doen om de boeren en ook de arbeiders die niet meer te eten kregen te sussen in bun ontevredenheid. Alleen op die manier schijnen Stalins opvol gers erin geslaagd te zijn het uit breken van sociale onlusten in hun land te voorkomen. Maar wat Khruschev onthulde over de wanhopige positie van landbouw en veeteelt in de Sovjet Unie gaat in nog veel sterker mate op voor de satellietstaten. Vele factoren droegen ertoe bij om de ellende daar nog groter te doen zijn dan in de bakermat van de Sovjet-heerschappij. Anders dan de meeste Russen herinneren de boeren in Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Hongarije en Roemenië zich nog levendig de tijd dat ze de gelukkige bezitters waren van een eigen bodem. Verder trof men in de satellietstaten vrijwel ner gens meer op grote schaal onbe bouwd land aan, waar men met collectieve bedrijven en mechani satie op grote schaal in het begin stadium van Stalins agrarische slag in de Sovjet Unie zelf nog wel enkele opmerkelijke successen had weten te boeken. De weg terug. Het kon dan ook niet anders of het toepassen van de Russische methodes werd in de satellietsta ten een hopeloze mislukking. Ter stond nadat Khruschev op het Kremlin het stormsein gehesen had, moesten de communistische leiders in Praag, Boedapest enzo voorts bekend maken dat het tijd was om „de weg terug" in te slaan. Sommigen hebben gepoogd door semi-geleerde verklaringen hun feiten te verbloemen. Zoals bij voorbeeld de Roemeense premier Gheorghiu-Dej, die betoogde: „Om verbetering te brengen in de voedselpositie en te zorgen dat de lichte industrie in voldoende mate kan blijven produceren, moeten we meer aandacht gaan besteden DINSDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I 402 M. AVRO: 7.00 Nws: 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding: 9.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.: Prof Dr. D. H. Wester: „Plastics"; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Harn- mondork.; 12.30 Meded. of gram; 13.20 Promenade ork.; 14.00 „Wij ontdekken Amerika," caus; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte rouz.; 17.45 Gram; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws; 18.15 Piano spel; 18.25 „Paris vous parle"; 18.30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Perei- ra-d'Oliveira: „Astbma"; 19.00 V. d. kinderen; 19.05 Mil. ork.; 19.25 Strijkkwartet; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 21.35 Lichte muz; 21.55 Meded.; 22.00 Gevar. muz; 22.05 Tiroler muziek; 22.45 „De woelige wereld," caus; 23.00 Nws; 23.15 New York Calling; 23.20— 24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 M. K.R.O.: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d huisvrouw; 9.40 „Lichbaken," caus. 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw; 11.30 11.50 „Als de ziele luistert," caus; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest: 12.30 Land- en tuinb. me ded.; 12.33 Gram; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws: 13.20 Amus. muz.; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Kamerork.; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Schoolradio; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: „Nederland en de wereld: De voedselproductie en -consumptie in de wereld," door Mr. F. J. van den Dussen; 18.00 Gram; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws; 19.10 Gram 19.15 „Uit het Boek der Boe ken"; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 Omr. orkest (in de pauze: 21.00-21.15): „Ken een haan een ei liggen?" 21.45 Paeda- gogische caus.; 22.00 Pianovoordr.; 22.20 Pianovoordr!uo-P3 en enen 22.25 Gram; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15— 24.00 Strijkorkest en soliste. DINSDAG 16 FEBRUARI K.R.O.: 20.15—21.45 Philharmo- nisch orkest en solist. aan het produceren van voedsel en verbruiksgoederen. Meer dan in de afgelopen jaren zullen we zelfstandige boeren en landbou wers de helpende hand bieden, minder dan de laatste tijd het ge val was, zal de aandacht moeten uitgaan naar de zware industrie, daar anders de agrarische sector en de lichte industrie niet vol doende aan hun trek zullen kun nen komen". De camouflage van Gheorghiu- Dej en de zijnen is echter te door zichtig. Iedereen ziet hoe hun ver klaringen niets anders betekenen dan dat na acht jaar communisme er in de satellietstaten minder voedsel geproduceerd wordt dan vroeger, toen de „bourgeois" er nog heersten. Gebrek aan voedsel en eenvoudige verbruiksgoederen hebben tot gevolg, dat de werk lust van de arbeiders snel af neemt. De industriële productie daalt tamelijk snel en dit baart de kleine communistische zetba zen zowel als hun lastgevers op het Kremlin veel zorgen. Daar heeft men begrepen dat de oor sprong van de kwaal in de land bouw schuilt. Er moet meer eten komen en daarvoor zijn twee maatregelen noodzakelijk: meer geld investeren in landbouw en veeteelt en ten tweede de boeren desgewenst in staat stellen hun eigen baas weer te zijn. Dit laatste is van zeer groot belang. Statistieken immers heb ben uitgewezen dat de werklust van de meeste boeren gedaald is, toen hun bedrijven door de Staat genaast werden. Ze deden, daar de opbrengst van het land toch niet meer hen zelf ten goede kwam, vrijwel geen moeite meer om te zorgen voor een goede oogst, al enkele jaren achtereen was het dan ook overal misère. Een compromis. Hoe men het ook keert of wendt de concessies welke de commu nisten de agrariërs moesten doen, Passagiersschepen Aldabi 12 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. verm. 22/2 v. Buenos Aires n. Rotterdam; Alhena verm. 12/2 v. Rotterdam n. Buenos Aires 1/3 te Rio de Janeiro verw.; Alnati Buenos Aires/Rotterdam 26/2 te Ant werpen 1/3 te Rotterdam verw.; Bloemfontein Durban/Amster- dam 15/2 te Southampton verw.; Bonaire 13/2 v. Georgetown te Amsterdam verw.; Bosohfontein verm. 17/2 v. Mombasa n. Suez; Boskoop Puer Tolimon/Amster dam 13/2 Port of Spain verw.; Cottica 14/2 v. Amsterdam te Georgetown verw.; Groote Beer Rotterdam/New York 13/2 Hali fax 15/2 New York verw.; In- drapoera Rotterdam/Priok 13/2 Port Said 2t7/2 Belawan verw.; Jagersfontein verm. 12/2 v. Am sterdam n. Durban 13/2 te Southampton 17/2 Teneriffe ver wacht; Johan v. Oldenbarnevelt Sydney/Amsterdam 1/3 Aden verw.; Maasdam (cruise) 13/2 St. Thomas 15/2 La Guaira verw.; Nieuw Amsterdam (crui se) 14/2 v. New 'York te Port au Prince verw.; Noordam vertr. 13/2 14.00 v. Rotterdam n. New York; Oranje verm. 13/2 v. Priok n. Amsterdam 14/2 Singapore verw.; Oranjefontein verm. 21/2 v. Durban n. Amsterdam; Oran jestad verm. 18/2 v. Amsterdam n. Cristobal; Rijndam New York /Rotterdam 13/2 Cobh 14/2 Southampton/Le Havre; 15/2 Rotterdam verw.; Sibajak Rot terdam/Sydney 16/2 Aden 22/2 Colombo verw.; Waterman Kaap stad/Rotterdam 19/2 Las Palmas 24/2 Rotterdam verw.; Westerdam vertr. 13/2 12.00 v. New York n. Rotterdam; Willem Ruys Rot terdam/Priok 17/2 Port Said 25/2 Colombo verw.; Willemstad verm. 12/2 v. Puertolimon n. Amsterdam 14/2 Cristobal verw.; Zuiderkruis 12/2 v. New York n. Rotterdam via Southampton. Tankvaart. Alinda, 13 van Bangkok; Cal tex Delft, p. 12 nm. Algiers n. Sidon: Caltex Den Haag pass. 12 nm. Gibraltar n. Rotterdam; Cal tex Leiden pass. 12 Bizerta n. Sidon: Caltex Utrecht, pass. 13 vm. Finisterre n. Sidon; Ceronia pass. 12 Straat Banka n. Ade laide; Ena 12 v. Balikpapan n. Tarakan; Liseta 12 v. Telokan- son n. Pladju; Macoma, 12 v. Avonmouth n. Swansea: Marisa 12 kaap Guardafui gepass. n. Singapore: Ondina 12 Belawan n. Singapore. Vrachtvaart. Aagtekerk 13 te Manilla; Ab- bedijk 12 te Boston verw.; Age- memnon 12 vm. v. New York n. Curasao; Alamak 11 nm. Citta- gong; Alwaki, 12 te Buenosai- res; Appingedijk v. Boston n. Philadelphia; Arnedijk 122 Scil- lys 13 le Havre; Borneo 12 te Charlestone; Friesland pass. 12 Str. Banka n. Adelaide; Gouwe 12 Finisterre 'n. Hamburg; Hec tor 12 kaap Vincent n. Rotter dam; Helena pass. 12 Landsend n. Gent; Hilversum pass. 12 Al giers n. Duinkerken; Polydorus 12 nm. te Aden; Polyphemus 14 te Genua verw.; Stad Amster dam 12 Shetlands eilanden n. Narvik; Stad Alkmaar 13 v. Nar vik n. Glasgow; Stad Maassluis 13 v. Schiedam n. Kirkeneas; Tamo 13 v. Rotterdam ir. Ham burg. betekenen een verloochenen van eigen theorie, dat het bezit van eigen grond onherroepelijk leidt tot kapitalisme. In Moskou werd echter begrepen dat, zij het waar schijnlijk voor tijdelijk, aan een compromis op dit punt niet te ontkomen viel. De vraag blijft echter, of er nu plotseling zoveel geproduceerd zal kunnen worden, als een Khruschev en zijn volge lingen de ontevreden arbeiders hebben laten doorschemeren. Om te beginnen zou men de landbouwers en boeren van beter materieel moeten voorzien; er is een schreeuwend gebrek aan be hoorlijke landbouwmachines. Maar tekort aan staal is een van de zwakke plekken in de Oost- Europese economie. Ruslands zwa re oorlogsindustrie is de grote slok-op; die eiste tot nog toe vrij wel de gehele productie van de hoogovens achter het IJzeren Gor dijn voor zich op, zodat de indus trie niet meer werken kon voor de landbouw. Import van land bouwmachines was niet mogelijk, omdat de Sovjet-Unie nu eenmaal ook de gehele buitenlandse han del der satellietstaten onder straf fe controle houdt. Slechts zeer belangrijke veranderingen in de opzet van de Sovjet-economie zou den uitkomst kunnen bieden. Een hachelijke vraag is daarbij of werklijk erop gerekend kan worden dat teruggekeerd wordt van de collectieve bedrijven naar een vrijer systeem van landbouw en veeteelt. De communisten heb ben de agrariërs beloofd, dat er voorlopig minder nadruk op het collectiviseren van landbouw en veeteelt zal worden gelegd. Maar tegelijkertijd bleek duidelijk, dat de Sovjets geenszins van plan zijn om bestaande collectieve be drijven weer te ontbinden, inte gendeel, aan de staatsbedrijven zal het eerst de helpende hand geboden worden als ze, om hun productie te kunnen verhogen, om bepaalde faciliteiten en- hulp vragen. Een gewaarschuwd man Daarom is de agrariër in Oost- Europa een gewaarschuwd man. Hij begrijpt dat ook in de toe komst de communistische regerin gen zullen doorgaan met het be voordelen van de collectieve be drijven ten koste van de particu liere ondernemer. Voor hem is het duidelijk, dat volledig staatseigen dom van grond en veestapel het doel van de politiek der rode he ren blijft en dat het slechts voor eigen welzijn is, dat tijdelijk het proces van de collectivisering wat afgeremd is. Het Kremlin en zijn zetbaasjes denken er niet aan werklijk over te schakelen Op een ander systeem, ze kunnen dat niet en ze willen het niet, daar ze dan immers hun eigen idealen zouden laten varen. Slechts één ding erkennen de communisten, zij het dan nog alleen in eigen kring, ze hebben een kapitale blunder begaan door bij het uitbreiden van hun mach tig industrieel apparaat niet eraan te denken dat de maatschappij uit haar evenwicht getrokken wordt, zo dan ook niet de produc tie van de landbouw drastisch toeneemt. Die blunder heeft hen practisch voor een dilemma ge plaatst: „moeten we doorgaan zo als we bezig waren en dan het risico trotseren van een revolte der arbeiders in de nabije toe komst? Of moeten we terugkeren naar een vrijere economie en dan de consequentie erbij nemen dat vroeg of laat ook politieke con cessies noodzakelijk kunnen wor den?" Het Kremlin heeft noch het een noch het ander gedurfd. Het zocht een tussenoplossing. Dat betekent dat binnen afzienbare tijd de toe stand voor de landbouwers en boeren achter het IJzeren Gordijn weer even slecht zal zijn als ze was, vóór Khruschev op bevel van de Hoge Raad van het Kremlin zogenaamd een nieuwe tijd aan kondigde. Prof. mr. J. Bellefroid 85 jaar De oud-hogleraar in de Rechts wetenschappen, prof. mr. J. Bel lefroid, viert vandaag te Nijme gen zijn 85e verjaardag. 314. Horizontaal; 1. leugenaar (eng.) 4. gast 7. deur 10. nabootsing 12. nobele 14. vragend vnw. 15. Europeaan 17. Europeaan 18. groente 20. nauw 21. opstandeling 22. takje 24. zijrivier van de Donau 26. tijdrekening 27. berg 29. pl. op de Veluwe 31. russisch heerser 33. meisjesnaam 35. vorm van slenteren 36. steenmassa 37. losse naad Verticaal: 1. uiting van blijdschap 2. vrucht 3. koning (fr) 4. gelofte 5. vervoermiddel 6. deel van een schip 8. herkauwer 9. bijwoord 11. uit het oosten 13. volksoverlevering 16. wapen 19. deel der wet 20. bijb. naam 23. voorzetsel 25. kleurling (eng) 26. gast 27. vlaktemaat 28. kern 30. Ierland 32. indien 34. keurig OPLOSSING PUZZLE No. <13 Horizontaal: 1. koren; 5. spons; 9. om; 10. Vaals; 12. nt; 13. Ada; 14. es; 16. llano; 18 ko; 19. altijd; 21. knoop; 23. oom; 24 del; 25. hotel; 27. Peron; 29. am; 30. neger, 32. ma; 33. nek; 34. sr; 36. adres; 38. oi; 39. trede; 40. lente. Verticaal: 1. Korea; 2. om,; 3. ev; 4. naald; 5. slank; 6. ps; 7. nn; 8. strop; 11. Ada; 15. sloom; 16. lijmen; 17. onder, 18. kolom; 20. tot; 22. oer; 25. haast; 26. len de; 27. pekel; 28. natie; 31. ger; 35. rr; 36. ad; 37. se; 38. ot. Onderhandelingen aver Fuèh? en Fej?= Naar' aanleiding van de publi caties betreffende overneming van alle aandelen in de N.V. Fuchs en Rens deelt het bestuur van deze vennootschap mede dat in derdaad onderhandelingen gaanr de zijn met een groep in Indone sië, hetgeen «r toe kan leiden dat een aanbod tot overneming van de koers van 300 pet zal worden gedaan. Wegens het element van onzekerheid, dat nog steeds voor deze transactie aanwezig is, heeft het best-uur gemeend zich over bedoelde onderhandelingen niet eerder met een beridht tot de aandeelhouders te kunnen wen den. Nu het vertrouwelijke ka rakter o-p voor het bestuur nog onbekende wijze is vervallen, acht het bestuur het tot zijn taak te behoren thans van deze onder handelingen melding te maken en te bevestigen, dat daarbij inder daad sprake is van een koers van 300 pet voor de gewone aande len. Het uiteindelijke resultaat zal zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Het bestuur be treurt het ontijdig uitlekken van deze aangelegenheid. Politieke gevangenen in Tunesië ontsnapt TUNIS (Reuter/AFP) Zeven tien politieke gevangenen, die te Porto Farina, ongeveer 30 km ten Noorden van Tunis gevangen za ten, zijn uitgebroken en voort vluchtig. (Van onze speciale verslaggever). MINDIPTANA. „En hoe oud denkt u nu dat deze jongeman is?" vraagt dr. Goorhuis mij. Ik schat zoiets van vier jaar, maar het parmantige kereltje in de kleursoort van een Braziliaanse sigaar blijkt de twaalf te zijn gepasseerd. Zijn vader is waarschijnlijk niet groter dan anderhalve meter en zijn moeder blijft daar nog 10 cm onder. „Het eerste dat van medische zijde moet gebeuren als een dorp of streek onder Nederlands bestuur komt, is een onderzoek naar de gezondheidstoestand van de bevolking. De bevolking snapt er het nut niet van en is niet van zins daar vrijwillig voor uit haar boshuizen te komen. Het is me in het Muju-gebied tot dusver enkel gelukt in Minati, een thans' opgeheven bestuurspost en een kampong van 279 inwoners. De meeste kampongs zijn niet groter. Op 1 October 1953 berekende ik daar een geboortecijfer van 33 procent en een sterftecijfer van 54 procent verdeeld over alle leeftijdsklassen. De zuigelingensterfte bedroeg 38 procent (tien maal die van Nederland) en ik becijfer dat van alle geborenen slechts 23 procent de 20-jarige leeftijd bereikt". De Muju is een arm land. De sagopalm is een majestueus ge was, maar de bevolking is al te sterk aangewezen op het meel dat uit de sagopalm wordt geklopt en gespoeld. Daarnaast zijn er wat knollen en bladeren uit het bos, sommige vruchten en paddestoe len. De wetenschap- noemt zo'n menu eenzijdige koolhydraatvoe ding en wijst op het tekort aan dierlijke eiwitten en vetten. Niets wat poten heeft wordt echter on gemoeid gelaten. Aan mijn raam staan een paar papoea's belang stellend toe te zien hoe die blan ke mijnheer die schrijfstift han teert. Een vrouwtje lacht hoop vol boven haar aftakeling uit. Dat zij een kootje van haar rech terwijsvinger heeft afgekapt, be wijst haar weduwschap. Ik kijk in haar schoudernet en zij vist er een paar brokken modderkleurig vlees uit op. Aan de kleuren van de achterpoten zie ik, dat het een stinkend stuk Koes - Koes moet zijn, een soort buideldier, dat met zwarte spleetogen des nachts over de takken klautert. Ratten, muizen, slangen en hage dissen zijn eveneens gulzig geno ten vleesgerechten en als buik- om de bevolking te leren be paalde voedzame gewassen te te len, maar ook omwille v. d. kin deren. Daar kunnen ze tenminste iets vinden om hun honger tegen te gaan", zegt pastoor Lommers en zuster Francien voegt er aan toe: „Men ziet het de kinderen al gauw aan als ze een tijdje in ons internaat zijn. Ze beginnen er al gauw beter en sterker uit te zien. En toch is het bij ons geen vetpot. We moeten ook scharrelen om al die mondjes open te houden. En de aanvoer van levensmiddelen laat al te dikwijls te wensen over". Ja die aanvoer, dat is een pi kant punt apart. De scherpe ogen van dr Goor huis kijken me een tijdlang aan, voordat hij er uit vuurt. „U ziet hoe ik er hier als gouvernements arts op een vooruitgeschoven post voorsta. Hoe stelt U zich voor dat ik werken moet zonder een betrouwbare geregelde aan voer van medicamenten en zon der dat ik er van verzekerd ben, dat mijn vrouw ei) kinderen hier is te Haarlem op 86-jarige leeftijd Jean Henri Sauveur, algemeen voorzitter van de Alliance Fran- gaise in Nederland, overleden. De heer Sauveur was oud-leraar in de Franse taal aan de H.B.S. te Haar lem en oud-ereconsul van Frankrijk. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau en met tal van Franse onderscheidingen begiftigd. De H. Mis van Requiem wordt morgen opgedragen in de kapel van de Mariastichting te Haarlem. zal de heer Th. F. M. Schaepman te Wassenaar, oud-onderdirecteur en oud-oarlementair verslaggever tan de Maasbode, oud-lid van de Tweede Kamer der Sl'aten-Gene- raal, op Zondag 20 Februari a.s. zijn 75ste verjaardag vieren heeft de burgemeester van Rot terdam, mr. van Walsum, tijdens zijn bezoek aan Keulen, ander maal de sterke nadruk gelegd op de betekenis, welke het streven naar Europese integratie voor de verhouding tussen West-Duitsland en Nederland heeft. Op die wijze zouden de verhoudingen tussen de landen op een geheel ander plan komen. Mr. van Walsum sprak daarbij de wens uit, dat beide ste den in de toekomst ook aan dit' ideaal mochten medewerken heeft het stichtingsbestuur van 't vogelpark „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn het voornemen, nog voor het aanbreken van het zomersei zoen, het vogelpark uit te breiden met een speeltuin met speelwck- tuigen. Tevens ligt het in de be doeling een kanovijver aan te leg gen. Het tninarchitectenbureau BuijsMeijers te 's Hertogenbosch heeft reeds daartoe een plan ont worpen... is op het vliegveld Zuid-Limburg Zaterdagmiddag één van de grote nieuwe K.L.M. superconstellations geland. Aan boord bevonden zich verschillende verkeersvliegers van de K.L.M., die een oefenvlucht' maakten. Er was Zaterdagmiddag bijzonder slecht zicht op Schiphol, zodat de landing boven Zuid-Lim burg werd gemaakt mijn verzoek om moderne medi camenten voor zeer bijzondere gevallen en dat men al een jaar wacht op planken voor het zie kenhuis in Tanah-Merah? Weet U dat als Hollandia mij een tele gram stuurt, ik het een maand later in mijn bezit heb?" De Nederlandse Spaarkas in 1953 Het aantal afgesloten spaar'in- söhrijvimgen van f 504.nomi naal der N.V. De Nederlandse Spaarkas heeft in 1953, volgens de voorlopige cijfers, bedragen 23.400 (1952: 21.600), hetgeen een nieuw ingeschreven bedrag bete kent van rond f *11.700.000, (1952: f 10.800.000,—). De pro ductie is dus met ongeveer 8 pet vuuil,1B ten opzichte van het voorgaand Hun hele jonge leventje ként Jaar gestegen. Het gemiddelde in- geen ander doel en tijdpassering beschreven bedraff ner snaarmolis dan de buik te vullen". „Wij hebben op onze jongens- en meisjesinternaten de kinderen wat leren spelen", vertelt zuster- overste M. Francien. „Zij wisten niet wat spelen Was. We zouden ze trouwens niet gemakkelijk hier houden wanneer ze niet ge regeld het bos in mochten om van allerlei eetbaar spul mee te brengen, dat zij op hun vuurtjes mogen roosteren". „Dat wij zo'n zorg hebben voor de schooltuin, is lang niet enkel de voor hun zo noodzakelijke le vensmiddelen krijgen. Weet U dat ik geen antwoord kreeg op vulling kan daarbij nog altijd een soort zachte gele steen of rode klei dienen. Wanneer men nu maar methodisch varkens fokte, maar men spaart soms een paar jaar de varkens op en verslindt dan tijdens een varkensfeest de hele portie in een paar dagen. „Ge zoudt versteld staan als ge wistt waarmee hier de kinde ren zich voeden", zegt pastoor Lommers (uit Voorburg). „Van jongs af moeten de kinderen voor zich zelf zorgen. Als zij hoogstens zes jaar zijn staan zij al zelfstandig op hun rappe en magere beentjes. Ge kunt ze soms met drieën tegenkomen in het bos, waar ze helemaal zelf standig leven. Van een band met de ouders is maar weinig te be speuren. Men laat het zelfs na voor een doodziek kind dokters hulp te vragen, maar is het ge storven dan weergalmt het dorp van het geweeklaag. Die kinde ren scharrelen hier of daar een paar hagedisjes of torretjes op, snappen een paar pisangs weg en roosteren die op een vuurtje, Zuid-Korea en Indo-China TOKIO 14 Febr. (Reuter) De Zuid-Koreaanse minister van de fensie, vice-admiraal Sohn Won II heeft vandaag verklaard, dat Zuid-Korea bereid is niet alleen landstrijdkrachten, maar ook een heden vai^ de vloot en de lucht macht naar Indo-China te zenden. geschreven bedrag per spaarpoUs was iets hoger dan in 1952 name lijk f 920.— (1952: f 900.—). De portefeuille nam, na reke ning gehouden te hebben met het natuurlijk en niet-natuhrlijk ver val, toe van f 58.500.000/:ot f 66.800.000,Aan spaarkasstor tingen werd ontvangen f 4,200.000,- (1952: f 3.600.000,De te ver delen jaarkas vergde f 1.416.000,- (in 1952; f 1.274.000,—). Aan at- koopwaarde werd uitbetaald f 226.000,— (in 1952: f 233.000,—;. Per saldo steeg het spaartegoed van f 18.500.000,. tot f 21.000.000,-. De Zuidhollandse Bank N.V. meldt de uitgifte van f 150.000. 15-jarige 4y2 obligaties ten laste van de N.V. Manufacturen.- (handel en Handelmaatschappij „De Kroon" te Rotterdam tot de koers van 100 De aflossing der obligaties zal plaats hebben in 15 gelijke jaarlijkse bedragen van f 10.000,De nieuwe middelen zijn benodigd tot versterking van de liquiditeit in verband met de uitbreidingen in de jaren 1953 en 1954, (Advertentie) v; -vv.; 20 tabletten Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 36. Altijd correct en nooit overbe leefd Stil en in zichzelf gekeerd, een denker. Tom ontdooide. „Mijn grootvader kwam uit Milaan. Mijn vader heeft mij Thomas Mare laten dopen naai de twee grootste filosofen, die hij kende en bewonderde." Phil dacht even verwonderd na en merkte op: „1 nomas kan ik thuisbrengen; de grote denker van Aquino. Maar Mare? Bij mijn weten heeft hij het nooit verder gebracht dan tot Evangelist." Tom lachte. „Vader bedoelde daarmede Marx. de denker van het socia lisme." „Was je vader zelf dan een wijsgeer?" „Nog veel erger; hij was ook nog een idealist. Hij geloofde ip de goedheid en eerlijkheid van zijn medemensen. Hij zou hun zijn laatste cent toevertrouwen en hij deed het ook. Hij stierf arm maar met een glimlach op zijn lippen, omdat hij dankbaar was, dat hij had mogen leven." „En jij?" Phil vroeg het met een trilling van sympathie in zijn stem. ,,Ik? Ik heb de boeken van mijn vader meegenomen en pro beer daarin te ontdekken, wat hem zo dankbaar tegenover het leven stemde, maar ik kan het niet vinden. Voor mij is het le ven een harde strijd om het be staan. De een tracht de ander uit te buiten." Phil bekeek hem eens goed. Een niet onsympathiek gezicht met een paar grijze ogen. Zwart haar en grijze ogen! Een onge wone combinatie. Het hoge voorhoofd getuigde van intelli gentie en de dunne saamgekne- pen lippen spraken van een sterke wil Die jongeman vóór hem zou zijn weg vinden door het leven. „En welke plaats denk jij dan in het leven in te nemen?" vroeg hii. „Die van toeschouwer!" klonk het prompt terug. „Door mijn baantje ben ik in staat alle lagen van de maatschappij te bestude ren en ik heb er mijn vreugde aan. Ze noemen me een socialist, ik weet het en in zekere zin ben ik het ook misschien. Maar ik noem me zelf niets ander dan: een mens!" Vriendschappen worden plot seling geboren. Tom was iets jonger dan Phil. Maar in die paar minuten, dat zij tegenover elkaar zaten en even met elkaar spraken, ontstond een vriend schap tussen hen, die heel hun leven zou duren „lom," zei Phil opeens, „we moeten samen nog dikwijls pra ten." De ander keek een ogenblik in het prettig open gezicht tegen over hem en stak zqn hand uit. „Ik geef me niet gauw, maar ik weet. dat wij elkaar zullen be grijpen. En nu zal ik eerst eens vertellen, waarom ik eigenlijk hier kwam." Phil nam zijn blocnote voor zich en om begon. „Ik heb de heer Newton ge zien.'' Geïnteresseerd keek Phil op. „Wacht nog eens even, Tom. Waarom denk je. dat' jouw zien van de heer Newton zó belang rijk is, dat je het mij persoonlijk komt vertellen? Wat is eigenlijk jouw kijk op die hele geschiede nis en hoeveel weet je eigenlijk?" Tom kleurde. „Ik praat nog al eens met Anna Hood en dan hoef ik U dus niets meer te vertellen. Ik kan heel de geschiedenis van die valse brieven gn ook het treurige slot van die romance: de ontdek king van hun laatste samenkomst door de graaf. Ik ben in dienst van de graaf, maar mijn sympa thie heeft hij niet Zijn leven is nutteloos geweest voor de ge meenschap, dus verdient niet 't minste respect. Ook de gravin in teresseert mij niet. Hoe men het ook tracht goed te praten; een arm jong meisje, dat met een ;rijsaard trouwt, die schatrijk is, eeft het doel van het leven miskent.^ Maar wat mij wel interesseert is het kind. het kostbare jonge leven. Niet kostbaar omdat het een gravenkind is, want dan zou ik haast zeggen, dat het leven van een arbeiderskind mij nog veel en veel kostbaarder is dan van een gravenkind omdat het eerste in zijn later leven nog nut voor de maatschappij afwerpt en het tweede hoogstwaarschijnlijk weer een waardeloze losbol wordt. Voor mij is een jong kind op zichzelf iets kostbaars, omdat er van alles uit kan groeien. En daarom is schennis aan een kind een van de afschuwelijkste mis daden. die ik ken. Er is een kind, een weerloos kind ontvoerd en dat interesseert mij. Kun je mij volgen?" Phil knikte. Hii kreeg een prachtige kijk op het rijke ziele- leven van ziin nieuwe vriend. „Welnu, ging Tom verder, ik doe dus mijn uiterste best, om het kind terug te vinden. New ton is in mijn ogen verdacht, omdat hij een motief had voor die ontvoering. Let nu eens op: als hij vrijuit gaat in deze af faire, waarom komt hij dan niet openlijk te voorschijn in plaats van, zoals gisteravond, heimelijk rondom het kasteel te sluipen? „Dat kan zijn", wierp Phil te gen, „om een onderhoud met de gravin te hebben. Misschien heeft hij gisteren pas gehoord van die ontvoering en wil hij nu de gra vin troosten of zijn hulp aanbie den." Tom dacht een ogenblik na. „Inderdaad, dat kan zijn." „Toch ben ik blij, dat je geko men bent, Tom. Ik heb iemand nodig. di« mij geregeld op de hoogte houdt van wat er in het kasteel gebeurt. Er zwerft na melijk iemand rondom het kas teel, die mij verdacht voorkomt. Ik kan er zelf niet op uittrekken, omdat de graaf vreest, dat hij dan niets van zijn kind hoort, maar jü kan er zoveel rondkij ken als je wilt." Tom zei snel: „Bedoelt u de geoloog?" Phil knikte en Tom ging ver der: „Dan wordt het werkelijk in teressant want de gravin heeft gistermiddag ook met hem ge sproken." Phil toonde een levendige be langstelling. „Waar en wanneer gebeurde dat dan?" „Ik ga iedere middag met dit mooie weer een wandeling ma ken na het eten. Gistermiddag kwam ik uit het bos en zag van de verte uit hoe de gravin uit dê oude slotgracht tegen de kant omhoog kroop. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want dat stuk droge gracht aan de zonne- kant is een geliefkoosd plaatsje voor iedereen, die een uur van de zon wil geniet. Maar toen ik naderbij kwam, ongeveer een mi nuut daarna, dook op dezelfde plaats de geoloog op, die scheen te schrikken, toen hij mij zag. Maar ik sloeg geen verdere aan dacht op hem en ging met een korte groet voorbij." Toch vond ik het vreemd en deze ontmoeting was ook een van de dingen die Ük wilde vertellen. „Hoe is de verhouding tussen de graaf en de gravin op het ogenblik?" (Wordt vervolgd) ALKMAAR. Sir aantal Belgische m het slechte weer va oefeningen doorgai danig te vervelen e tige stad overigens: de jongens naar NOORDHOLLAND! aangeboden kregen In dit venband wi bijzonder noemen Zusters van de Oi bestuur van Kathol: de heer de Lange, 'het Hanmonietheate tie van de NACO. Om twee uur kw gens met autobu: NACO op het Stat Zij werden daar w< door de heer L. Mc woorddger van de ons blad, tevens Katholiek Thuisfron nastiekzaal van de op de Laat, in recoi pen in een gezellige jes, sprak de res. Kapelaan N. Trom komstwoord en kre ten koffie met koel Een der redacter blad hield een k< over Alkmaar, waar zeischap, waaronder gisehe aalmoezenier de militaire arts D. tenant P. Holemans stad rondleidde. D werd beklommen,, gebouwen en mom den bekeken en woonden de Belgisc filmvoorstelling bij monie. Dit laatste door de welwillende van de heer de Li gens konden ook gelegenheid een w' de stad maken. 's Avonds kwam weer bijeen in de Mariaschool, waar werd gebruikt. Lu mans sprak enkele dank aan de mense: gen zo'n gastvrije ontvangst bereid Alhletieknieuws ALKMAAR Na lc Nationale Cross h tigde de „Olympus' Borst, wederom de r op zich. Door de K. taven" te Leiden we Ie Bosloop georgan aan zeer vele cracl Toen om plm. 13 i schot voor de A viel, over een afst; meter, zagen wij o.a man v. d. Linden Leiden. De Koning (Schiedam), Verhoek Vergeer en vele and< ten tussen de deelne Direct na de starl athleten het heft in onderling van plaa lend. Bij het ingaa: ronde, lag de „Olym de tiende plaats, v ook bij de 3e ronde, wijzigd. In deze laat: gon het zware parci fers te vragen, die te krachten hadden gev om toonde de „Olyr dat hij ook in tactisc mannetje staat en tijd weet toe te sla. loper moest buigen weid, waarmee Borsl naar de kop begon. 1 van de finish moest Alkmaarder laten ga: Koning van S.V.V., 6 de eindstreep, zich d ge athleet liet overv Achter v. d. Linde dreigd winnaar wen Borst als triomphant over de eindstreep, i tionale Bosloop. Uitslag: 1. J. v. d. land, Leiden, 16.36.2 Borst. Olympus, AU min.; 3. C. de Koi Schiedam, 17.30 min.; Leerdam, 17.50.5 min W eds trij d-programr. Vug'ht, IJzeren Man stand sen. 4 km. Aan Opgave vóór 20 Febr. 7 Maart: Hilversc Maple Leaf. Afstand km. Opgave vóór 25 14 Maart: Heiloo. Veldloop Kampioens( stand jun. A plm. 351 stand sen. plm. 5000 vang 13.30 uur. Op: Maart bij het secr. V 2 Maart a.s. lede i.v.m. zeer belangrij: gén worden alle lec verzocht, deze datum den. Nader bericht v< (Advertent: OP EN TOP HEER! maakte 1 KLEERI MODEL Boomkampstraat Westerweg Te Begin van b ALKMAAR. Zo was er in het pen minalaan 19 een begii De politie, die onmi waarschuwd werd, onderzoek in en ontd houten schoorsteenra de te grote hitte va vlam had gevat. De deze sohoorsteenman sen, zodat de schade hiertoe beperkt bleef

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2