Afschaffing van processie beperking maakt goede kans Op lot nummer 21349 viel de honderdduizend Waarom geen antwoord op vragen over arrestaties? De telex automatisch Nederlandse coaster Josienvérgaan In zeven minuten zonk een goed schip... „Enige en eerste installatie van deze soort ter wereld" ig levensvreugde iit artikel gelezen Dinsdag 16 Februari 1954 Pagina Keus uit vele voorstellen Nieuiv voorstel tot Kameruitbreiding lijkt waarschijnlijk Vijf jaar bouwen aan „Hunters" Om de sociale grondrechten Politie leidde laatste dans Gepoogd zijn vrouw te wurgen WAALWIJK HEEFT 15.000 INWONERS Twee series in Harderivijk een in Goes9 een in Rotterdam Het regent onderscheidingen Bemanning „Douro" thuis MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN NEDERLANDS PROTEST IN DJAKARTA Consulaire bijstand mocht - niet worden verleend Gr HOORBAAR IN JSNDE moeten deze eindeloze af- rftochten door het krotten- van elke schoonheid, elke een zware beproeving zijn. ets aan hem, deze held en ran père Antoine laat ons sinds wij hem op een onbe- lik aantroffen omzwermd 5 vragende kinderen: „Père eer gaan we weer naar bui- kleine peuter had hij op jes streelde hij het krul- p zjjn scherp gezicht was Hoe men zich toch kan e père Antoine dachten wij nd te zijn, een prieser, voor dit werk teveel was. Voor teer tijdens ons verblijf in idhaftige kloosterwereldje s geschaamd. Père Antoine nens. tierige hal van het station père Luc o de klok: „Uw dadelijkHij stak zijn rielden deze lang vast. Pa- aken wij „wij zijn bang de goede woorden kun- n de mensen daar in het nd het grote leed hier en uw te kunnen vertellen. U i bewondering, u moet niets ■ijzende woorden. U wilt al- voor anderen. Voor uzelf s, alleen alles voor uw pa ir uw mensen levend onder O. L. Vrouw van Cypres- hoop dat de mensen in Ne- t lezen van onze zo gebrek- ing van deze hel aan de rand voor uw zo materieel maar eestelijk behoeftigen zullen óók voor u opdat gij de logen behouden uw zo on- re arbeid vol te houden. En ons woord ertoe zal mo lt men uw werk door een ;le steun wat zal willen ver- ijder maken omdat gij aan weinig levensvreugde kunt hopen dat men dat in deze il willen doen in naam van ïdje, dat toch ook voor deze ende mensen, onze evennaas- n en gestorven", e Vogel" voerde ons snel weg. De Gironde lag in een in de milde stralen van een Wij zagen over de Avenue tenstad. overal modder en veel erger en pijnlijker. 'enue Jean Jaurès de jach- e. In een flits gleden wij eue. „Een mooie stad" merk- 'enover ons op. i; in onze gedachten zagen lat jubelende kindje terug, en naar ons uitstak in dat ke hol aan de Rue de Périer istad. En bij elke regel van it wij schrijven in een warme et rustige gevoel van thuis i eigen zo mooi en voor zijn irgd Nederland (en dat is wij hebben meegemaakt!!, die blijde lach van dat kind- 'an de grootste armoede, die ken kan, ons in de oren. Als echo kt een verse sigaar op en iv avondblad dicht. Uw slapen veilig in hun war- is, door geen ratten be- lals de kinderen van Bor- stide die kennen. De ge- ;er van Uw huiskamer en ilijke stilte omgeven U. ditzelfde ogenblik rolt 'n t een hart zoals U en ik, ;en dier ineen onder een de brug om wat beschut- i de nachtelijke kou; Iaat zich door Serge meetro- een duister hotelletje toch nog altijd beter Is krot van haar „thuis"; annot en Pierrot en Joset- in één bed met grootopen n te luisteren naar wat i gebeurt. daar één minuut over wilt i, dan valt ge op Uw m God te danken voor hebt en Hem te smeken tan anderen ontbreekt, og dan Uw geld hebben iefde nodig en Uw gebed! gene U en moge Hij ons wezen. Pater Luc. de Bruin. (Van onze parlementaire redacteur) DE COMMISSIE VAN SCHAIK, die begin '50 de opdracht kreeg na te gaan in hoever de grondwet gewijzigd moet worden, legde ruim een jaar daarna de eerste vrucht van haar werk op tafel. In dit interim-rapport ging het om zeven voorstellen. De regering had hierom verzocht. Zij wilde deze voorstellen eventueel zo tijdig indienen, dat de behandeling door de Kamer in eerste lezing nog voor de verkiezingen van '52 haai- beslag zou kunnen krijgen. Twee ervan nam de regering niet over. De vijf anderen werden inderdaad aan de Staten Generaal i oorgelegd, maar daar te licht bevonden met uitzondering van het voorstel dat betrekking had op de aanpassing van de inter nationale rechtsorde. Tegen deze achtergrond bezien is het volledige resultaat van het werk van de commissie-van Schaik, zoals dat dezer dagen werd gepubliceerd, een moedige daad! De commissie heeft zich niet laten beïnvloeden door te leurstellingen of kansberekenin gen. Voor de regering zou het gebeurde in '52 echter wel een reden kunnen zijn om nog be hoedzamer te overwegen welk deel van de oude gehandhaafde en nieuwe voorstellen zij aan de Staten-Generaal zal voorleggen. Zal de regering met een voor stel komen, in de grondwet een inleidend artikel op te nemen waarin gezegd wordt dat „het staatsbestel van het koninkrijk wordt gedragen door de erken ning van God als schepper en bron van het recht"? Het gaat hier om de wens van een min derheid, die duidelijk maakt, dat een dergelijk voorstel sleohts ver zekerd zou zijn van de steun van 'e confessionele fracties. Ook in andere fracties hebben echter nensen zitting, die aan God ge- oven en hiermede zou de rege ring rekening kunnen houden. Men zal het wellicht gaarne af wijzen „met een beroep op de verdraagzaamheid" maar an derzijds appelleert het aan de be- icefte tot getuigen bij het God- belijdende deel van ons volk. Het wil ons in elk geval juist voor- omen, dat een deel van de Grondwetscommissie aan die be hoefte uiting heeft gegeven. Om het gezin Uit andere punten met een principieel karakter blijkt, dat het christelijk deel van de Grond wetscommissie zeker niet steeds tot eenstemmige conclusies is ge nomen. Slechts de katholieke le en hebben zich sterk willen ma ken voor een aanduiding van de taak van de overheid ten aanzien van het gezin. Voor een actieve gezinspolitiek behoeft dit geen belemmering te zijn, omdat de tegenstand van anderen zich niet baseert op de op de ontkenning tan de wenselijkheid hiervan. Toch hebben de katholieken in het jongste verleden ook in de practijk meermalen alleen gestaan en vooral deze omstandigheid roept de vraag op of er toch nog iltijd bij anderen niet iets aan de juiste instelling ontbreekt. Mag men niet de illusie koeste ren, dat de regering zich achter de voorgestelde gezinsparagraaf t an de katholieke minderheid Zal plaatsen, met betrekking tot het voorstel inzake de processie-vrij heid zal zij dit zeker, met een redelijke kans op succes, kunnen overwegen. Er zijn twee leden, die de hui dige bepaling daaromtrent zonder meer willen schrappen. Een prot. christelijke minderheid wil deze handhaven, hoewel twee leden van deze minderheid toch ook van mening zijn, dat er wel enige verruiming kan bomen en zij denken dan aan gemeenten, die voor twee derde katholiek zij-n. Voor de regering is echter be langrijk, dat een beduidend deel van de grondwetscommissie ach ter het voorstel staat om de hui dige beperking in de grondwet op te heffen, maar met dien ver stande dat in een speciale wet waarborgen zullen worden ge schapen voor rust en orde. Compromis Het laat zich verstaan, dat de katholieke leden zich bij dit com promis hebben aangesloten. De burgemeester heeft al de taak DORDRECHT, 15 Febr. De van regeringswege verstrekte op dracht tot de bouw van een aan tal straaljagers van het type Hawker „Hunter" zal aan ver scheidene vliegtuigfabrieken in ons land werk geven. Een van die fabrieken is „Aviolanda", maatschappij voor vliegtuigbouw "•V. te Papendrecht. deze zal dit jaar, in samenwerking met de Fokkerfabriek en de afdeling Dordrecht van de N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" dit jaar een begin maken met de productie van „Hunter"-straalja- gers voor de Koninklijke Lucht macht. Verwacht wordt dat „Avio landa" ongeveer vijf jaar met het uitvoeren van deze order bezig aal zijn. In het reeds lang bestaande gebrek aan ruimte is „nog niet voorzien". De plannen tot uit breiding die de directie van dit bedrijf al geruime tijd heeft zijn nog in studie en de definitieve besluiten zijn nog niet genomen. om rust en orde te handhaven en het kan in principe dus geen be zwaar ontmoeten, dat een aparte wet die taak nog wat nader om schrijft als het om godsdienst oefeningen op de openbare weg gaat. Wij nemen hierbij aan, dat het niet de bedoeling is om langs een achterdeur toch weer beper kingen op te leggen. Uit het rap port wordt duidelijk, dat dit com promis in het parlement zou krui nen rekenen op de instemming van katholieken en de P.v.d.A. Omdat in tweede lezing een twee derde meerderheid nodig is zou dit niet voldoende zijn, maar voor de V.V.D. behoeft nog slechts een hindernis overwonnen te worden. Aan die kant wil men een ver ruimd Grondwetsartikel ook on derschrijven, maar met dien ver stande, dat het niet eerder in werking treedt voor ook de nieu we wet, die orde en rust moet waarborgen, tot uitvoering is ge komen. Al met al ziet het er dus wel naar uit, dat er iets zal verande ren met betrekking tot deze be paling, die de katholieken vooral steekt als een laatste overblijfsel van de tweede-rangspositie, die zij eenmaal in dit land innamen. Sociale grondrechten Iets geheel nieuws zijn de so ciale grondrechten, die volgens de commissie-van Schaik in de grondwet zouden moeten worden opgenomen. Voor een aansluiting lenen zich nog het best de voor gestelde „vrijheid van arbeid en verbruik". In landen achter het IJzeren Gordijn bestaan derge lijke vrijheden niet. Daar is het de overheid, die bepaalt welk werk men moet doen en hoe lang, daar wordt ook de consump tie van bovenaf gericht. Door het opnemen van de voorgestelde be palingen in de grondwet zou men dus duidelijk tot uitdrukking brengen, dat onze maatschappij een wezenlijk andere is. De andere voorgestelde sociale grondrechten beklemtonen geen vrijheden, maar verplichtingen van de overheid bij het bepalen van haar beleid. Hier gaat het er om vast te leggen, dat zij de zorg heeft voor de werkgelegenheid, een gepaste medezeggenschap van de arbeiders moet bevorderen en dat zij niet voorbij mag gaan aan de sociale noden en waarbij weer belangrijk is, dat de omschrijving geen ruimte Iaat voor de opvat ting, dat de overheid die nood zonder meer zelf zou moeten leni gen. Ook met het stimuleren en steunen van particuliere activi teiten kan zij die taak vervullen. Het congres van de Ned. Juris tenvereniging heeft vorig jaar als zijn mening gegeven, dat derge lijke sociale grondrechten niet in de grondwet thuis horen. Men ging er daar vanuit, dat zaken als deze reeds lang de aandacht van de overheid hebben. In de practijk zou er dus niets door veranderen. Dat is ongetwijfeld juist en ook is juist, dat derge lijke grondrechten zodanig gefor muleerd kunnen worden, dat zij de hieruit af te leiden practijk onnodig bemoeilijken. Bij de voor stellen van de commissie-van Schaik zal dat echter niet het ge val zijn („gepaste medezeggen schap" b.v. al heel ruim), maar ook op die manier hechten wij aan opneming in de grondwet toch wel waarde. Moeizaam, maar ook met een steeds breder wor dend begrip zijn zaken als deze gemeengoed geworden. Doet het niet goed deze ontwikkeling nu ook in de grondwet verankerd te zien? Koningshuis Achter -het voorstel van de grondwetscommissie om het be grip „stamhuis" te schrappen, zo dat zonder meer bij opvolging in vrouwelijke linie op naam „Oranje Nassau" bewaard blijft, kan de regering een zeer brede meerder heid zien staan. Anders is het gesteld met het voorstel om de leeftijd waarop „de koning" de troon kan bestij gen te verhogen van 18 tot 21 jaar. Uit het feit, dat een minder heid van katholieken, anti-revolu- tionnairen en liberalen daartegen AMSTERDAM, 15 Febr. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, mr dr D. G. W. Spitzen, heeft vanochtend in het PTT-ge- bouw voormalig geldkantoor te Amsterdam, de nieuwe te- legraafcentrale officieel geopend. „Dit is de eerste en enige in stallatie van deze aard ter we reld, zij is een enorme stap voor uit in de ontwikkeling van het automatische telegraafverkeer; het is een schepping van een grote staf uiterst bekwame Nederland se experts, tezamen met de Bell Telegraph Company te Antwer pen en zo een stuk concretise ring van de Benelux-gedadhte; het is een wereldprimeur waar mee wij heel erg blij en waatop wij heel erg trots zijn" zo luidden enkele zinnen in de rede die de directeur-generaal van PTT, L. Neher vóór de Inge bruikneming uitsprak. In deze rede heeft de heer Neher een terugblik geworpen op de ontwikkelingsgang der communicatiemiddelen voor het geschreven woord. In het bijzon der van het telexverkeer, dat thans voor Amsterdam volauto matisch is geworden en dat bin nenkort evenzo zal zijn voor de overige grote steden, niet veel later nationaal en eens internatio naal. Het tot nu toe bestaande sys teem voor de afwikkeling van het telexverkeer is ingrijpend gewijzigd. Het verband telefoon telex is verbroken en het telex verkeer is met een afzonderlijk automatisch werkend systeem mogelijk. De tot dusverre bij -de telextoestellen geplaatste z.g. „toonfrequentie-apparaten" en te lefoontoestellen zijn vervangen door nieuwe schakelkasten, voor het tot stand brengen van verbin dingen wordt het te kiezen num mer aangeslagen op het klavier van het telextoestel. Bij verbindingen uit het bui tenland zal men van de interna tionale telexcentrale aldaar uit rechtstreeks een aangeslotene op de Amsterdamse centrale kunnen kiezen. Het ligt in de bedoeling mogelijk te maken, dat abonné's hier te lande geheel zelfstandig verbinding met abonné's ;n het buitenland tot stand brenger. „Een van de grote steunpilaren die deze zo verheugende ontwik keling hebben mogeliik gemaakt is", aldus de heer Neher, „het Altremeen Nederlands Persbureau A.N.P." Aan de hand van grafieken toonde hij deze ontwikkeling, die vooral na de laatste wereldoorlog een grote vaart heeft gekregen, aan. Voorts maakte de heer Neher gewag van de voortreffelijke sa menwerking en wederzijdse waardering in het internationale snelste op dit gebied der tele communicatie. „Eens zal men mogelijk elders ons voorbij stre ven, doc'h dit zou sleohts mogelijk zijin met hulp van wat hier is gepresteerd", aldus de directeur- generaal. Intussen had de heer Neher zijn rede even onderbroken om voor het forum van de autori teiten en welhaast alle technische en andere bij deze tak van dienst werkzame ambtenaren, de heer A. Roos te bevorderen van tech nisch ambtenaar 1ste klasse tot technisch hoofdambtenaar „als een bewijs van waardering voor wat allen van hoog tot laag in het nu bereikte succes hebben bijgedragen". bezwaar maakt, kan de conclusie worden getrokken, dat een derge lijk voorstel geen kans zou ma ken. Voor een verhoging van de leeftijd is in deze tijd ongetwijfeld veel te zeggen, maar de bezwa ren, die aan een regentschap ver bonden zijn, kunnen evenmin worden onderschat. Als plaats van inhuldiging wordt thans zonder meer van Am sterdam gesproken. Te elfder ure kreeg de commissie de vraag voorgelegd of hier niet van de hoofdstad Amsterdam zou moeten worden gesproken. De commissie heeft deze vraag bevestigend be- antwoord, maar slechts met een stem meerderheid. De regering verkeert hier in een moeilijk par ket. Een dergelijk voorstel aan de Kamer yoorleggen zou Amster dam ongetwijfeld veel voldoening geven, maar als de Kamer het zou afwijzen ware het tweede kwaad erger dan het eerst kwaad van de ongeschreven „kroon".... Parlement Met 'betrekking tot het parle ment wil een minderheid de kies gerechtigde leeftijd verlagen tot 21 jaar. Een minderheid, die ook al weer niet animerend werkt. De bezwaren tegen ons Tweede Kamer-stelsel zijn verstomd. Wel wil een meerderheid, dat de Eer ste Kamer zich bij de begrotings behandeling beperkt tot één alge meen politiek debat. Een gezond voorstel, maar dat men ook nog niet in veilige haven kan zien. In de Tweede Kamer steun van K.V.P., P.v.d.A. en misschien van de V.V.D. en dan de Eerste Ka mer zelf nog. Verschilende oude voorstellen van 1951 heeft de commissie ge handhaafd. Daaronder vallen de mogelijkheid om revolutionnaire volksvertegenwoordigers het Ka merlidmaatschap te ontnemen en de beperking van de drukpersvrij heid; voorstellen, die de regering in 1951 al direct terzijde, heeft gelegd. Of zij er nu alsnog mee zal komen? Discussies over dit punt in de Kamer gaven haar weinig houvast, doch de verschij ning van het neo-nat. socialisme zou een nieuw element kunnen zijn, vooral als de huidige rechts middelen straks definitief ontoe reikend zouden blijken. Dat de regering opnieuw met voorstellen zal komen om de Ka mers uit te breiden lijkt wel waarschijnlijk. Een vorige maal is de stemming in de Senaat over dit voorstel vertroebeld doordat hierin door de Tweede Kamer ook de mógelijkheid van stemover- dracht was opgenomen, een wen selijkheid waaraan een katholieke minderheid in de grondwetscom missie ook nu nog wil vasthou den. Zonder een dergelijke ver menging was de uitbreiding waar schijnlijk al een feit geweest. In tussen kan wel duidelijk gewor den zijn, dat de regering terecht behoefte zal voelen om haar kan sen vooraf zorgvuldig te wegen. AMSTERDAM, 15 Febr. De dansavond van een amusements vereniging in „Felix Meritis" aan de Keizersgracht te Amsterdam, heeft een onverwacht voortijdig einde gekregen. Twee danslusti- gem kregen onenigheid, die met een bierglas werd beslecht. Enke len van de overige bezoekers be moeiden zich er mee. De ballei der riep daarom de hulp van de politie in, die degenen, die uit maat waren, verwijderde. De juiste stemming bleek echter niet terug te keren. Men bleef zo bal dadig, dat de balleider niets an ders overbleef, dan de avond te sluiten. De politie leidde de laatste dans, door de 225 aanwe zigen te verwijderen. ROTTERDAM, 15 Februari De rederij J. Vermaas' scheep vaartbedrijf te Rotterdam is op het ogenblik de gedachte toege daan, dat er geen hoop meer is voor het kustvaartuig „Josien waarvan men voor het laatst ge hoord heeft op 3 Februari j.l., toen het schip zich in de nabij heid van Ouessant bevond. Zoals wij Woensdag j.l. reeds beschreven was de „Josien" - 'n kustvaartuig van 499 brt. met 'n laadvermogen van 860 ton - op 31 Januari vertrokken uit Bayon- ne met een lading hout. De di rectie van de rederij achtte het toen niet onwaarschijnlijk, dat de „Josien" tengevolge van het slechte weer in het Engelse ka naal een schuilplaats had gezocht. Ook meldden wij toen, dat het de rederij niet mogelijk was contact met het kustvaartuig op te ne men, doch dit schreef men toe aan een mogelijk defect van de telefonie-installatie van de „Jo sien". Daar het schip zich in een druk bevaren route bevond werd in de buurt varende schepen verzocht uit te zien naar het vermiste schip, doch ondanks alle moeite ROTTERDAM 15 Febr. De 53-jarige fabrieksarbeider A. B. uit Rotterdam heeft Zaterdag middag geprobeerd zijn 47-jarige vrouw te wurgen. Hij kwam hier toe tijdens een echtelijke twist. De man is gearresteerd en streven naar het beste en het door de politie opgesloten. bleven alle pogingen om iets van het schip gewaar te worden tot dusverre vruchteloos. De rederij vertelde ons van ochtend, dat de „Josien" een be manning heeft van elf koppen; tien Nederlanders uit Rotterdam, Den Haag, Vlaardingen, Maas sluis en Enkhuizen en een Duit ser uit Hamburg. De „Josien", die gebouwd werd bij de N.V. Scheepswerf voorheer) De Groot en Van Vliet te Slik kerveer, werd in November 1951 te water gelaten. De proeftocht werd op medio Januari 1952 op de Nieuwe Wa terweg gehouden. De „Josien" was een kustvaar tuig van het gladdektype en werd voortbewogen door een 500 pk motor. Door gasverstikkiug overleden 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. In zijn woning aan de Prinse gracht is de 57-jarige trambe stuurder G. M. door gasverstik- king om het leven gekomen. Bij onderzoek is gebleken dat een gasslang was losgeschoten. WAALWIJK, 15 Febr. In een proclamatie heeft het dage lijks bestuur van Waalwijk de bevolking meegedeeld, dat de 15.000ste inwoner der gemeente is geboren. Het is Jacqueline Ja- coba Joanna, dochter van de heer en mevrouw Valentijn-Meken- kamp in de Paul Krugerstraat. 's GRAVENHAGE, 15 Februari. In de 522e Staatsloterij, eerste lijst, vierde klasse, is de prijs van ƒ100.000.- gevallen op lot 21349. Het lot is verkocht wat betreft serie A en B te Harderwijk, wat betreft serie C te Goes en wat betreft serie D. te Rotterdam. Serie C van lot 21349 is ver kocht door de heer H. Bakker te Goes, doch niet in zijn geheel, zodat velen zich met een be scheiden aandeel tevreden moe ten stellen. De heer Bakker heeft drie kwart gedeete van hetlot in twintigjes en tientjes in Goes verkocht, terwijl het resterende kwart door hem is doorverkocht aan een agent in Yerseke. Deze heeft dit kwart gedeelte op zijn beurt weer in twintigjes en tien tjes verkocht aan personen uit Yerseke en omgeving. Het blijkt dat twee series, namelijk A en B van lot 21349 in Harderwijk zijn terecht geko men. Was serie B rechtstreeks Liefst elf voor Soestdijkse politiecommissarissen 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. Bij K.B. is bijzonder verlof ver leend aan: 1. A. A. van Amerongen, rijks rechercheur A te Soestdijk, wo nende te Baarn, tot het aannemen van de gouden medaillle van de Orde van Verdienste van Adolf van Nassau van Luxemburg: 2. C. van der Heiden, rijksre chercheur A te Soestdijk, wonen de te Baarn, tot het aannemen van de benoeming tot officier in de Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk; 3. K. Brouwer, rijksrechercheur A te Soestdijk, wonende te Baam, tot 'het aannemen van de gouden medaille van de Orde van Ver dienste van Adolf van Nassau van Luxemburg; 4 Th. Matflheiissen, rijksrecher cheur A te Soestdijk. wonende te Soest, tot het aannemen van de benoeming tot officier in de Or de van de Zwarte Ster van Frankrijk: 5. W. Fien, rijksrechercheur A te Soestdijk, wonende te Soest, tot het aannemen van de Royal Victorian medal (silver) van Eu geland; 6 W. Gramstad, rijksrecher cheur A te Soestdijk, wonende te Soest, tot het aannemen van het Wasa teken niet groen lint van Zweden; 7. E. M. Knauer, rijksrecher cheur A te Soestdijk, wonende te Soest, tot het aannemen van het Wasateken met groen lint van Zweden en de benoeming tot of ficier in 'de Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk; 8. C. Sesink, hoofdcommissaris van Rijkspolitie te Soestdijk tot het aannemen van de benoeming tot: I. Officier in de Orde van de Bevriider van Venezuela;. 2 Officier in de Orde van het Zuiderkruis van Brazilië; 3. Ridder iu h°t Legioen van Eer van Frankrijk; 4. Ridder 5e klasse der Orde van Victoria van Engeland; 5. Officier in de Nationale Orde van Verdiende (Bernardo O'Higgins! van Chili; 6 Officier met kroon in de Orde der Burgerlijke en Militaire Verdiensten van Adolf van Nas sau van Luxemburg; 7. Officier in de Orde van de Azteekse Adelaar van Mexico; 8. Ridder in de Orde van Ver dienste van Argentinië; 9. Officier in de Orde van Ver dienste van Ecuador; 10. Officier in de Orde van Boyaca van Columbia; II. Commandeur in de Orde van de Zon van Peru. door de collecteur van de Staats loterij aldaar aan de man ge bracht, ook serie A is in Harder wijk verkocht. De Amersfoortse collecteur, de heer W. Scheick, heeft deze serie namelijk door verkocht aan zijn Harderwijker agente, mevr. de wed. Schmidt. Serie A van lot 21349 is door de Harderwijker agente, de weduwe Schmidt, van de collecteur der Staatsloterij uit Amersfoort in zijn geheel verkocht. Een mid denstander uit Harderwijk is de gelukkige koper geweest. „Toen hij het hoorde, was hij er stil van," zo vertelde mevr. Schmidt, die zelf de blijde tijding was gaan mededelen, doch de naam van de winnaar niet wilde noe men. Serie B van het lot, dat door de collecteur van de Staatsloterij te Harderwijk is verkocht, heeft in gedeelten zijn weg naar het publiek gevonden. Het grootste deel is, aldus de collecteur, te recht gekomen bij mensen, die het geld goed kunnen gebrui ken." Serie D van lot 21349 is ver kocht door de heer C. Goetzee te Rotterdam. Hoewel hij op verzoek van de gelukkigen hun namen niet mocht verstrekken, vertelde hü wel, dat het gehele lot door een loterijclub was gekocht. De prijs moet nu door ongeveer twintig personen gedeeld en ongeveer zestien van de gelukkigen zijn in de omstandigheden dat zij het geld goed kunnen gebruiken. De mensen wonen allen in de om geving van het slachthuis. Zii waren natuurlijk erg verrast toen de heer Goetzee hun de blijde boodschap kwam brengen. Reeds vijf en veertig jaar ver koopt de 68-jarige heer Goetzee Staatsloten en in de loop der jaren, zo deelde hij mede, viel bij hem reeds acht maal de hon derdduizend en al zeven keer de vijftigduizend. Enkele jaren ge leden kon hij in dezelfde buurt als thans de zestigduizend uit keren. Zelf speelt hij ook wel mee, doch zoals hij zeide: „Ik heb zelf nooit een klap gehad, wel eens een kleinigheidje." AMSTERDAM, 15 Febr. Vanmiddag zijn met het K.L.M.-toestel „Rembrandt" negen leden van de bemanning van het in de nacht van 10 op 11 Februari jJ. bij Kaap Nao gezonken kustvaartuig „Douro" van de K.N.S.M. op Schiphol aangekomen. De „Douro" is vrijwel onmiddellijk na een aanvaring met het Spaanse schip „Drago" in de diepte verdwenen. Alle leden van de dertien koppen tellende bemanning konden op het Spaanse schip overstappen. De kapitein, de heer G. de Vries, de tweede stuurman, de heer P. Sohuitema, de tweede machinist, de heer H. J. Heere mans, en een matroos, de heer A. Zuiderduin, zijn in Valencia achtergebleven voor het afleg gen van de officiële verklarin gen. Op de Amsterdamse luchthaven wenden de schipbreukelingen, die met geruime vertraging arriveer den, opgewacht door ir. W. H. Kruyff, directeur van de K.N. S.M., de heer L. van Kampen, chef van de nautische dienst, en de heer A. G. Cramer, chef van de afdeling personeelszaken van deze maatschappij. De eerste stuurman, de heer R. Labruyere uit Rotterdam, is van mening, dat de aanvaring is te wijten aan onvoldoende op lettendheid op het Spaanse schip. Hij lag zelf te bed, toen de „Douro" door de „Drago" werd geramd. „Het was alsof ik droom de," zo vertelde de eerste stuur man. „De „Douro" werd geraakt bij het achterschip, juist op de plaats waar het waterdichte schot tussen machinekamer en de ruimen zich bevindt. De neus van de „Drago" drong zo diep naar binnen, dat van redden geen sprake meer was. In alle haast hebben de mannen dan ook het allernoodzakelijkste bijeen gegaard en zijn aan boord van de „Drago" geklommen. De eer ste, die het overstapje waagde, want dit was het, zo dicht bij was de Spanjaard, was de derde machinist A. van Zaanen uit Scheveningen. De laatste die het schip verliet, was de eerste machinist G. P. de Bree uit Am sterdam, die nog de touwladder kon grijpen en zo aan boord van de „Drago" kwam. Toen hij vei lig en wel aan boord van het Spaanse schip was gekomen, ver dween de „Douro" in de golven. Bij elkaar heeft alles nog geen zeven minuten geduurd," aldus het relaas van de eerste stuur man. Tussen het groepje verkleu mende mannen, waarvan machi nist De Bree met zijn twee en dertig jaar veruit de oudste is, was één gewonde, de twintig jarige matroos B. J. Serné uit Haarlem, die tijdens de botsing in de kombuis koffie aan het zetten was voor de opkomende wacht. Hij kreeg een ketel ko kend water over het hoofd en liep daarbij brandwonden op. Zijn hoofd is nog steeds in ver band, maar de genezing vordert, zo vertelde hij. De mannen 'hebben vrijwel niets kunnen redden. Derde machinist Van Zaanen had een opgerolde overall in de handen; de eerste machinist De Bree had wat eigendommen in een oude schoenendoos, waaraan een kle renhanger bungelde, onder de arm. In Valencia hebben de schipbreukelingen kleren gekocht uiteraard afgestemd op het milde Spaanse klimaat, zodat de man nen dol-blij waren, dat zii, na een kort oponthoud, dank zii de medewerking van de douane, spoedig in de familiekring kon den terugkeren. Behalve de reeds eerder ge noemde leden van de bemanning, zijn nu teruggekeerd: de kok J. Schenkenberg uit Amsterdam en de matrozen L. J. Let uit Haarlem, L. J. H. Schendelaar uit Amsterdam, H. F. op 't Einde uit Amsterdam en M. P. Hus uit Katwijk aan Zee. (Adverentie) De zoig voor Uw gezin ol voor Uw toe komst vereisen de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaiies. Wrijf ze weg. Uw rheumatiek. Uw spit, Uw lendenpijn; wrijf ze weg mei Akker's Kloosterbalsem, die door de huid heen diep in de daaronder liggende weefsels doordringt en door de warmte, die ze daar opwekt, Uw pijn verdrijft en U tot een ander mens maakt ln korte tijd zult ook gij zeggen: ..Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo goed" i 1 1 1 de afgelopen maanden ve DJAKARTA. Het Nederlandse Hoge Commissariaat heeft Maan dag bij de Indonesische regering geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de arrestatie van een dertigtal Nederlanders en mgt name tegen het uitblijven van een bevredigend antwoord op ver zoeken om inlichtingen over deze arrestaties, welke het Hoge Com missariaat tot het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gericht. Het protest, dat Maandag door het Nederlandse Hoge Commis sariaat aan de Indonesische rege ring is overhandigd, werd inge diend namens de Nederlandse regering. In de overhandigde nota wijst het -Hoge Commissariaat er op, dat het zich sinds 29 December j.l. zeven maal schriftelijk tot het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gewend met verzoeken om inlichtingen en dat daarop aldus een communiqué van het Nederlandse Hoge Commissariaat als enig antwoord werd ont vangen een verwijzing naar de tevoren uitgegeven bekendma king der regering, waarin over deze aanhoudingen enkele alge mene, summier gestelde, mede delingen werden gedaan. In de nota van het Hoge Com missariaat wordt er voorts tegen geprotesteerd, dat het Hoge Com missariaat tot nu toe niet in staat is gesteld, volgens de algemeen aanvaarde internationale gebrui ken aan deze gearresteerde Nederlanders consulaire bijstand te verlenen en dat de gearres teerden nog niet in de gelegen heid zijn gesteld hun wensen kenbaar te maken inzake te ver strekken rechtskundige bijstand. Op het schriftelijk verzoek van het Hoge Commissariaat, de Ne derlandse arrestanten te mogen bezoeken, werd tot dusver slechts vernomen, dat deze aangelegen heid onder de aandacht der be trokken Indonesische instanties was. Het protest Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag verstrekte in een communiqué de volgende mededeling over de tekst van het protest. Dit luidt: „De Hoge Commissaris der Nederlanden te. Djakarta heeft ■heden bij de Indonesische rege ring namens de Nederlandse regering protest aangetekend te gen de gang van zaken met be trekking tot de aanhouding in de afgelopen maanden van een dertigtal Nederlanders, met name tegen het uitblijven van een be vredigend antwoord op de ver zoeken om inlichtingen over deze arrestaties, welke het Hoge Com missariaat tot het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gericht. In de heden terzake op dat ministerie in Djakarta overhan digde nota wordt er op gewezen, dat het Hoge Commissariaat zich sinds 29 December vorig jaar tot zeven maal toe schriftelijk met een dergelijk verzoek tot het ministerie heeft gewend en dat daarop als enig antwoord werd ontvangen een verwijzing naar de tevoren uitgegeven regerings- bekendimaking, waarin over deze aanhoudingen enkele algemene, summiere mededelingen werden gedaan. In deze nota wordt er voorts tegen geprotesteerd, dat het Hoge Commissariaat tot nu toe niet in staat is gesteld volgens de alge meen aanvaarde internationale gebruiken, aan deze gearresteer de Nederlanders consulaire bij stand te verlenen en dat de arrestanten nog niet in de ge legenheid zijn gesteld hun wen sen kenbaEir te maken inzake te verstrekken rechtskundige bij stand. Op het schriftelijk ver zoek van het Hoge Commissariaat de Nederlandse arrestanten te mogen bezoeken, werd tot dus verre slechts vernomen, dat deze aangelegenheid onder de aan dacht van de betrokken Indo nesische instanties was gebracht."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 13