NOORDHOLLANDSj Onderdelen Amerikaanse luchtmacht naar ons land "4fTl*£ga8iwwr fife Sfeer van vertrek beheerst gesprek der vier ministers Ter aanvulling „gaten" in onze luchtverdediging Minister Staf houdt vast aan vijf-divisie"- Postboot van Vlieland naar Harlingen voer iveer Franse tegenaanvallen in strijd in Indo-China Dagblad voor Alkmaar en omgeving 7€dk- ij- rf De conferentie van Berlijn Enige vooruitgang over overleg inzake Verre Oosten? Vluchtelingenprobleem baart grote zorgen voor V.N. Humanisten actief Overstromi ngeii in Australië Wellicht op Venray De heer Bertels uit Nieuw Guinea terug SSÈÊÈÈÈ Naar Amerika concrete gegevens Ameland nog geïsoleerd Juwelendiefstal in Brabant Ongerustheid van Hoge Commissaris Abonnementsprijs f6.69 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, fl Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f2.50; ln alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 16 Februari 1954 49e Jaargang - Nummer 13011 Niet op alle vergaderingen vanwege het Humanistisch Ver bond sdhijnt het zo militant toe gegaan te zijn, als op de bijeen komsten in Den Haag en Hengelo Men weet, dat de humanisten een drietal demonstratieve ver gaderingen hebben gehouden, behalve in de daar juist genoem de steden, ook in Groningen. Wat wij nu weten van deze laat ste bijeenkomst, zegt ons, dat het daar over het algemeen rustig en vreedzaam is toegegaan. Maar in Den Haag werd andere taal gesproken, nog wel door de grote baas van de beweging, dr van Praag, die duidelijk beweer de, dat door de houding van de katholieken en protestanten op politiek terrein, de geestelijke vrijheid in gevaar werd en wordt gebracht. Zo men weet, houdt een en an der verband met de door de chr. meerderheid in de Tweede Ka mer aangenomen motie inzake de geestelijke verzorging in de arbeiderskampen. Pater Stokman wilde een alge meen onderzoek instellen naar die verzorging en het van het resultaat laten afhangen, of en in hoeverre, voor de verschillen de soorten van verzorging rijks subsidies zouden worden be schikbaar gesteld Sprak de christelijk-protestant- se heer Stufkens van de P.v.d.A., volgens de krantenverslagen, van „een intense en koppige guerilla van de katholieken tegen het hu manisme",^ de WD-er Wendelaar was van oordeel, dat het huma nisme „de buitenkerkelijken be hulpzaam moet zijn, zelf een eigen geloofsovertuiging te vin den...." Wat dit laatste betreft, moet dit blijkbaar beschouwd worden als een argument in de strijd, waar nrecies de plaats zal zijn van het humanisme ten opzichte van de kerken. Reeds meende prof. Gielen on langs in een persbeschouwing, dat die vraag al was beslist: men gaat ook van humanistische zijde accoord met de stelling, dat de k=rken nooit kunnen aanvaarden dat het humanisme gelijk gesteld behoort te worden met de kerken. Niet alleen de uitlating van de heer Wendelaar doet ten aanzien van dit punt twijfel opkomen, maar nog sterker sprak hier de bewering van een gereformeerde dominee op een vergadering in Den Haag, waarin gesteld werd, dat het humanisme met de ker ken gelijk gesteld behoorde te worden Overigens wees pater Stokman bereids in een artikel in de „Volkskrant" dr van Praag te recht wegens zijn betoog, dat (van christelijke zijde) „vrijheid en godsdienst tot tegenstanders van elkaar worden gemaakt". De Pater zette n.l. uiteen, dat „tot nog toe niet één katholiek en niet één protestant bezwaar heeft gemaakt tegen het bestaan, de activiteit en de propaganda van het humanistisch verbond in de vrije maatschapp ij." Evenmin is er bezwaar gemaakt tegen toelating van humanisti sche raadslieden in de kampen, ten behoeve van de arbeiders, die om deze hulp ver zoeken. Zelfs heeft, aldus pater Stok man, „niemand beweerd, dat de Overheid daarvoor geen subsidie zou mogen geven". De volledige juistheid van deze verklaring, ter nadere toetsing thans in het midden latend, gaan wij accoord met de verklaring van de pater, dat er de Christen juist alles aan gelegén is. de „gewetensvrij heid te behouden en te waarbor gen voor iedere Nederlandse staatsburger zonder onderscheid De strijd om en tegen het hu- munisme blijve derhalve op het niveau, waarop hij in een demo cratisch land staan moet: met geestelijke wapenen, en op prin cipiële gronden. BRISBANE, 15 Febr. (Reuter). Te Rockhampton in Nrd.-Queens- land (Australië) zijn tengevolge van overstromingen tot dusverre zeven personen om het leven ge komen. 500 mensen moesten voor het stijgende water de wijk ne men. De omgeving van Rockhampton en Mitchell, een andere plaats in Noord-Queensland, staat blank. In Z.W.-districten zijn geïso leerde gezinnen per vliegtuig be voorraad. Verder Zuidelijk daalt het water in de overstroomde ge bieden. (Van onze parlementaire redactie) Er zijn plannen in voorbereiding om tegen het najaar eni«e onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland te stationneren ter aanvulling van de „gaten" in onze luchtverdediging. Dit heeft de minister van Oor log en Marine, Ir C. Staf, Maandagavond in Den Haag medegedeeld. Deze onderdelen, die bescheiden van om vang zullen zijn, komen op nader te bepalen vliegvelden, wellicht op Yenray, maar zeker niet op Ypenburg. Mi nister Staf zei te verwachten dat het parlement de komst van de Amerikanen zal goedkeuren. j tische zijde zijn aangevoerd, ver- wachtte de minister niet in het Nederlandse parlement. Het ka merlid E. Vermeer heeft immers bij het debat over de oorlogs begroting in de Tweede Kamer verklaard, dat de Partij van de Arbeid niet afwijzend staat te genover de legering van Ameri kaanse onderdelen in ons land. De minister liet uitkomen, dat hij ook van de steun van andere partijen in deze verzekerd was. Over de plaats waar de Ame rikanen gelegerd zullen worden en de verdere uitwerking van deze plannen zal minister Staf met de Amerikaanse legerleiding in Washington nog verder spre ken. Wel liet hij uitkomen, dat er De grootste „gaten" in onze luchtverdediging worden op het ogenblik veroorzaakt door de te korten aan luohtdoelartillerie. ra ketten als afweermiddelen tegen snelle, hoogvliegende bommen werpers, jagers, die onder alle weersomstandigheden kunnen opereren en de zgn. intercenters ter vervanging van de verouder de Gloster Meteor-straaljagers. De minister kon nog niet me dedelen in hoeverre en in welke van deze tekorten door de komst van de Amerikanen zal worden voorzien. Zij zuilen zeer waar schijnlijk niet met raketten wor den uitgerust. Minister Staf was echter van oordeel, dat niet de grootte van de Amerikaanse hulp verlening het belangrijkste punt in deze aangelegenheid is, maar het feit, dat de Amerikanen door het uitzenden van nieuwe onder delen naar Nederland bewijzen de betekenis te beseffen van de strategische positie van ons land. Dit bewijs zouden wij niet gekre gen hebben, meende ir. Staf, als ons volk niet bereid geweest zou zijn om ook zelf offers te brengen voor de defensie. „Hieruit blijkt weer eens, hoe belangrijk het is om niet voor weinig geld op de eerste rang te willen zitten". Minister Staf was voorts van oordeel, dat de volksvertegen woordiging haar goedkeuring zal hechten aan het stationneren van Amerikanen in Nederland. De bezwaren, die tegen een dergelijke legering in Denemar ken en Noorwegen van socialis- PROF. DR W. SCHMIDT S.V.D. OVERLEDEN Wereldberoemd ethnoloog en anthropoloog FREIBURG, 15 Febr. (K.N.P.). Te Freiburg in Zwitserland is overleden de bekende ethnoloog prof. dr. Wilhelm Schmidt S.V.D. Koning Leopold naar Midden- en Zuid-Amerika BRUSSEL, 15 Febr. (A.N.P.). Einde van deze maand zullen Koning Leopold en de Prinses van Retie een reis ondernemen naar Midden- en Zuid-Amerika. Deze reis zal verscheidene maan den duren en beantwoordt, aldus „Le Soir", aan het verlangen van de vorst gedurende de ver kiezingsperiode niet in België aanwezig te zijn. op het in uitbreiding zijnde vliegveld Ypenburg geen Ameri kanen zullen komen. „Laten wij dat maar als een zuiver Holland se zaak houden", antwoordde hij ons op een desbetreffende vraag, „we hebben er zo al zorgen ge noeg over". Bruingebrand, maar vermoeid en vermagerd, stapte de heer G. J. Bertels, van wiens hand in ons blad ook artikelen over N.-Guinea zijn gepubliceerd, een dezer da gen op Schiphol uit. De heer Bertels was te ver moeid om een lang interview te ondergaan. „Zeg maar, dat het een zwaar karwei was," zei hij. „Nu weet ik, hoe onze missiona rissen leven. Het scheelde een haar, of jullie hadden me nooit teruggezien. Toen ik een Papoea- stam diep in het oerwoud be zocht, en ik daar mijn camera en statief demonstreerde, waren de mensen zo onder de indruk, dat ze me direct als stamhoofd in hun dorp wilden opnemen. Niet alleen leek ik sprekend op een dorpe ling, die een maand tevoren ge sneld was, zodat ze in mij een reïncarnatie zagen, maar boven dien maakte mijn blanke huid diepe indruk. Zij verwachten na melijk. dat eens een blanke als een soort godheid hen zal komen verlossen en dan vele schatten zal meenemen. Ik voldeed ten volle aan die verwachtingen." ÉiPilg Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" heeft op zijn eerste grote reis, de havenstad Norfolk in Virginia, 328 mijl ten zuiden van New York aangedaan. Onze foto toont het Nederlandse oorlogsschip en rechts irnaast de zware Amerikaanse kruiser, de „Macon". (Van onze parlementaire redactie) Hoewel de Tweede Kamer het vijf divisieplan van minister Staf bij gebrek aan concrete gegevens over de Amerikaanse wapenleve ranties nog niet heeft goedge keurd, zal dit vijf divisieplan de basis vormen van de besprekin gen, welke de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, deze week in Washington gaat voeren. Het niet door de Kamer ge deelde optimisme, dat minister Staf aan de dag legde, heeft hem niet verlaten, want hij is nog steeds van oordeel, dat er over die wapenleveranties op het ogenblik voldoende bekend is om met het vijf divisieplan door te gaan. „Ik ga alleen om wat meer gegevens te krijgen, zodat ik bij het debat in de Eerste Kamer meer concrete mededelingen kan doen." De gegevens, waar de minister in dit verband op doelde, betref fen de uitrusting van de „7-De- cemiber"-divisie. De vier andere geplande divisies zullen volgens zijn zeggen zodanig worden uit gerust, dat zij overal ingezet kunnen worden maar aan de uit rusting van de „7-December"-di- visie ontbreekt nog wel het een en ander, al zal zij, ook zonder verdere aanvulling, een „nuttige De postboot van Vlieland is gistermorgen via Terschelling naar Harlingen vertrokken en daar om twee uur aangekomen. In de omgeving van de Pollen- dam werd nogal veel ijs ontmoet maar men slaagde er in daar doorheen te komen. Vandaag ver trok de boot reeds vroeg uit Har lingen naar Vlieland, waarbij Terschelling ook weer wordt aan gedaan. Mogelijk zal de dienst morgen weer normaal worden uitgevoerd. De postboot „Waddenzee" is gistermorgen door het personeel uit de greep van het ijs losge werkt en naar de steiger te Nes op Ameland gebracht. Daarna is de boot afgevaren naar Holwerd zonder post en passagiers. Doch nog in het zicht van de steiger is de boot vastgelopen in een ijs vlakte van 15 cm dikte. Door het vallende water op de Wadden zee was de kans, dat de boot nog los kan komen eerst uitgesloten. Later op de dag raakte de boot weer vlot en keerde naar Nes te rug. Aangezien er waarschijnlijk ook geen vliegtuigen konden lan den wegens het slechte zicht, was Ameland voor de derde dag ge- isoleerd. Egyptische oud-premier uit gevangenschap ontslagen CAIRO, 15 Febr. (Reuter). De gewezen Egyptische eerste minister, Brahim Abdoel, is vol gens een woordvoerder van de Egyptische revolutionnaire raad uit gevangenschap ontslagen in verband met zijn slechte gezond heidstoestand. taak" kunnen verrichten. De minister toonde zich een voorstander van het onderbren gen van vijf divisies in een leger korps. Een verdeling van de di visies over twee legerkorpsen achtte hij bij het huidige tekort aan kader ongewenst. „Over het tweede legerkorps kunnen wij misschien in 1956 gaan praten. Ir. Staf wordt op zijn reis ver gezeld door drs. E. H. van der Beugel, directeur-generaal van het bureau voor economische en militaire hulpverlening van het ministerie van Buitenlandse Za ken en door generaal-majoor No ble. hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Nederland. BERLIJN, 15 Febr. (A.P.-Reuter-D.P.A.) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft Rusland hier vandaag doen weten, dat alle Russische voorstellen voor Europese veiligheid, willen zij dienstig zijn, „verenigbaar moeten zijn met het voortdurend bestaan" van het Noord- Atlantisch Verdrag. Kan dit zo? vroeg Eden. Molotof ontweek een duidelijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn westelijke tegenstanders tot een antwoord „ja of neen" werd gedwongen zei hij lakoniek: „Ik stel voor, dat wij de zitting opheffen". De ministers zijn daarop uiteen gegaan met het doel Dinsdag ver der te spreken over Oostenrijk. Naar D.P.A. meldt bespraken de ministers nogmaals de moge lijkheid tot het houden van een conferentie over Oost-Azië. Op de besloten vergadering van Woens dag zal besloten worden of een dergelijke conferentie gehouden zal worden en zo ja in welke vorm. Van Amerikaanse zijde is een Vier - mogendihedenconferentie voorgesteld ter opstelling van de agenda en ter bepaling van het aantal deelnemers. Continentaal SAIGON, 15 Febr. (Reuter) Franse mobiele colonnes zijn Maandag aan beide oevers van de Mekong tegenaanvallen begonnen tegen de communistische eenhe den die proefaanvallen op voor posten nabij Loeang Prabang on dernamen. Het Franse opperbevel maakte melding van „hevige ge vechten". Volgens de laatste berichten bevindt de hoofdmacht van de „ijzeren divisie" van de Vietminh zich op vijftig kilometer ten noorden van Loeang Prabang in het oerwoud. Aan de Westelijke oever van de Mekong leden beide partijen zware verliezen, toen Franse troe pen in actie gingen tegen naar schatting duizend man geregelde Vietminh-troepen. Aan de ooste lijke oever dreven Franse strijd krachten communistische gueril- lastrijders na een fel gevecht op de vlucht. In Midden-Laos zetten de Fran sen, na de verovering van Ma- GELIJKSTELLING DIPLOMA'S ZEEVAART Tussen Nederland en Indonesië beëindigd (Van onze parlementaire redactie) De gelijkstelling van de Indo nesische zeevaartdiploma's met de Nederlandse zal worden be ëindigd op een nader te bepalen datum. Een wetsvoorstel daartoe is thans bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. De grondslag voor deze gelijkstelling van de in Nederlands-Indië en in Neder land afgegeven diploma's is prin cipieel door de souvereiniteits- overdracht weggevallen, aldus de toelichting van de minister van Verkeer en Waterstaat op het desbetreffende voorstel. haxay, hun opmars in oostelijke richting voort. In Midden-Vietnam heroverden Franse troepen de stelling Plei- bon, ongeveer 25 kilometer ten oosten van Pleikoe. Te Pleikoe vindt een hergroepering plaats van naar schatting 10.000 man geregelde Vietmirih-troepen. De radiozender van Vietminh meldde, dat drie aanvallen van Franse uniestrijdkrachten uit het bolwerk Dien Bien Phoe zijn af geslagen. Ten Oosten van deze sterkte maakten, aldus deze zen der, drie Franse bataljons, onder steund door vliegtuigen en artil lerie, terreinwinst ten koste van ruim honderd doden en gewon den. JOODSE LEIDERS IN HONGARIJE VRIJGELATEN LONDEN, 15 Febr. (A.P.). Communistisch Hongarije heeft drie leiders van de voormalige Joodse gemeente van Boedapest, die in 1949 gearresteerd werden, vrijgelaten, aldus deelt het Jood se wereldcongres vanavond mee. WEDEROM TRAM IN AMSTERDAM IN BESLAG De vijfde keer binnen vier weken Voor de vijfde keer is in nog geen vier weken tijds een tram door de Amsterdamse politie in beslag genomen voor onderzoek. Gistermiddag is op de vlucht heuvel KoninginnewegEmma- straat een 86-jarige vrouw onder het voorbalcon van een motor wagen van lijn 2 gekomen. De dame stond op de punt van de vluchtheuvel en wilde voor de uit de stad komende tram over steken. De bestuurder belde en remde, doch de wagen gleed tot voorbij de kop van de vlucht heuvel door. China zou dan tot de deelnemers behoren. In de eerste plaats zou de Koreaanse kwestie ter sprake komen. Frankrijk stelde voor dat Ko rea en Indo-China behandeld zou den worden. China zou onmid dellijk uitgenodigd worden als het de hulp aan de opstandelin gen der Vietminh zou staken. De Sowjet-Unie zou bespreking van alle vraagstukken van het Verre Oosten wensen en een on middellijke uitnodiging van Con tinentaal China. Aan de conferen tie zouden dan alle betrokken partijen moeten deelnemen. Molotof zeide Maandag dat de Sowjet-Unie misschien bereid is haar vooi'stel voor een viermo- gendhedenpolitietoezicht in Duits land in te trekken en zal instem men met Russisch toezicht in Oost-Duitsland en westelijk toe zicht in Oost-Duitsland. Ook kan er misschien over gesproken wor den, dat er in het geheel geen toezichthoudend orgaan na de te rugtrekking van de troepen zal blijven, aldus Molotof. De Sow jet-Unie wil hierover graag con crete voorstellen horen, zo zeide Molotof. Er is, naar van bevoegde zijde verklaard wordt, geen sprake van een ontmoeting der drie Weste lijke ministers met de Westduitse bondskanselier vlak na de confe rentie. Eden zal van Berlijn rechtstreeks naar Engeland vlie gen. Van Duitse kant houdt men wel rekening met het feit, dat Bidaults extra trein op de terug reis naar Parijs Bonn zal aan doen. Adenauer volgende week naar Berlijn De volgende week zal dr Konrad Adenauer, de West- Duitse Bondskanselier, naar Berlijn vliegen om de Oost- Duitsers via de radio op te wekken, niet wanhopig te zijn over het mislukken van de vienmogendhedenoonfe- rentie, aldus is van Duitse zijde verklaard. Adenauer zou de Oost-Duitsers voor namelijk op het hart willen drukken, de hoop niet op te geven, dat de Russen uit eindelijk gedwongen zullen worden hun posities in Oost- Duitsland prjjs te geven door de groeiende kracht van het Westen. In de nacht van Zondag op Maandag hebben enkele personen kans gezien door het indrukken van een ruit een aantal juwelen weg te halen uit de étalage van de firma Herbers te Oudenbosch De dieven maakten gebruik van een steen, die zij door de ruit drukten. De alarminstallatie was voor enkele dagen uitgeschakeld, om dat de vrouw van de zaakvoerder van de firma H. bedlegerig was en de geluiden, die door de in stallatie worden veroorzaakt, niet kon verdragen. De buit had een waarde van 5000 gulden. Het onderzoek leidde in de loop van de middag tot de arres tatie van enkele woonwagen bewoners. Het is volgens de politie goed mogelijk dat door de oplossing van de diefstal in Oudenboscb ook gelijksoortige diefstallen in de provincie, o.a. in Veghel, wor den opgelost. GENEVE, 15 Febr. (A.P.) „Van de ellende, die ik de afge lopen jaren heb moeten zien" was die onder de ongeveer 2.000 Europese vluchtelingen in het Midden-Oosten het ergst, zo heeft dr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris der V. N. voor vluchtelingen, vandaag ver klaard. Hij vertelde op een persconfe rentie na zijn terugkeer uit het Midden-Oosten, dat sommige van deze vluchtelingen slechts vijf maaltijden per week krijgen. „Er moet iets zeer vlug voor hen gedaan worden", zo verklaar de hij, „of wij zullen de wereld moeten meedelen, dat deze men sen officieel door de V. N. in de steek gelaten zijn." De hoge commissaris is slechts verantwoordelijk voor vluchtelin gen van Europese afkomst en on der zijn zorgen vallen niet de on geveer 850.000 Arabische vluchte lingen uit Palestina, die nu in verschillende landen van het Midden-Oosten leven. In tegen stelling met het hulpprogramma der V. N. voor de Arabische vluchtelingen, is de Hoge Com missaris voor zijn hulp aan Euro pese vluchtelingen vrijwel geheel aangewezen op particuliere bij dragen. Dr. van Heuven Goedhart zei, dat deze bijdragen onvoldoende waren om zelfs de vluchtelingen aan het „uiterste minimum" te helpen. Het zijn bijna allen slachtoffers van het communisme, hoofdzakelijk van Wit-Russische, Bulgaarse en Roemeense afkomst. Het aantal ouden van dagen en zieken onder hen is groot. Als typerend noemde dr. van Heuven Goedhart het geval van een vroegere onderofficier van de communistische Roemeense marine, die de vrijheid koos, maar tijdens zijn vlucht ernstig gewond werd en wiens arm ge amputeerd moest worden. Veiling Faroek's postzegelverzameling CAIRO, 15 Febr. (Reuter). De Egyptische postzegels uit de verzameling van ex-koning Fa- roek hebben op de veiling te Cairo in totaal meer dan 800.000 gulden opgebracht. Woensdag komt de rest van de collectie on der de hamer.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1