Rond de in Noord- cultuur Holland Mgr Hennemangrave gedragen in Haarlem Belgische gast Crockaert toonde zich de sterkste IJsbreker Nebrak bevroren wateren open 'I Zit vast vaster met VELPAFIN Het „zwakke" geslacht De bomen en het bos T af eltennistoiirnooi Mark! eti IVurs Staking in Amsterdam Minister Staf naar V.S. vertrokken Pagina 2 Dinsdag 16 Februari 1954 (Van onze verslaggever.) Er is gisteren in Bergen, voor het grootste deel in „De Rustende Jager" een „Culturele dag Noord- Holland 1954" gehouden. Het pro gramma omvatte perfecte zang van Wognum's Zangkoor o.I.v. de heer D. Saai, 'n joyeus optreden van „De Schermer Dansers" onder aanvoering van burgemeester J. Posch en 'n uitvoering van „Le Tartuffe" van Molière in de ver taling van Bertus Aafjes, door het Gooise Amateurtoneelgezelschap „De Plankeniers" onder regie van mr. W. H. Planten. Dat waren drie plezierige din gen bij elkaar, maar er was niet bepaald 'n „culturele dag" nodig om van deze Noordhollandse voortreffelijkheden te kunnen ge nieten. Zij vormden dan pok voor al de omlijsting van wat gisteren is gezegd door prof dr. H. D. de Vries Reilingh over „De beteke nis van het gewestelijke culturele leven", alsmede van een korte toespraak .van de heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedepu teerde Staten en een inleiding en slotbeschouwing door mr. A. F Kamp, voorzitter van het Kunste naars Centrum Bergen, die de bij eenkomst leidde en er -een van de initiatiefnemers toe was. Tot die omlijsting behoorde ook 'n boeien de tentoonstelling van oude wa- terschapskaarten van Noord-Hol land, verzorgd door de heer Ernst Crone en een kleine expositie van schilderijen van Bergense kun stenaars. De andere initiatiefnemers wa ren de heren J. H. Broekman, secretaris van het Kon. Aardrijks kundig Genootschap, J. W. Groes- beek, Rijksarchivaris te Haarlem, O. V. L. Guermonprez, leider van de Volkshogeschool te Bergen en de voorzitter daarvan, A. Visser D. Vis, directeur van het Insti-> tuut voor Kunstnijverheid te Am sterdam en Th. P. Wortel, ge meentearchivaris van Alkmaar. Tot de aanwezigen behoorden behalve 'n vertegenwoordiger van de afd. Vorming Buiten School verband van het Ministerie van O.K. en W. en de heer Bouwman de Gedeputeerde mej. mr. A. E Ribbius Peletier, zes leden van Provinciale Staten, de chef van dê (nieuwe) afdeling Culturele Zaken ter Prov. Griffie, mr. J. J van Doorninck, vertegenwoordi gers van de Prov. Planologische Dienst, het Drents Genootschap, dê Fryske Cultuerried e.a. en 'n groot aantal Noordhollandse ge meentebesturen: burgemeesters en wethouders bij de vleet. De mede betrokken partij, die van dê „vrije maatschappelijke orga nisaties" op cultureel gebied, was vertegenwoordigd door de „Ge meenschappen" van de Beemster. Den Helder, Zaandam, Jisp, Vel- sen en Beverwijk, de toneelver enigingen „De Flierefluiters" uit Landsmeer en St. Bavo uit Ursem, de V.V.V. in Bergen en het Bloe- mendaalse Openluchttheater, het Westfries Museum en de Kunst kring Elcerlyc uit Castricum, het Historisch Genootschap Oud- West-Friesland en het Cultuur centrum te Hilversum. Vertegen woordigd waren dan voorts het Prins Bêrnhardfonds, de Maat schappij Tot Nut van het Alge meen. het Instituut voor Arbeids- ontwikkeling, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de vereni ging „De Hollandse Molen." Wij geven deze vrijwel volledige opsomming, omdat wij bet van groot belang achten dat men in brede kring kennis gaat dragen van wat er op cultureel gebied in onze provincie aan pannetjes op het vuur staat, en weet die daarbij betrokken zijn. De zaak is er n.l. belangrijk genoeg voor en In menig opzicht ook alarme rend genoeg. De initiatiefnemers wilden voor Noord-Holland voortbouwen op de in September 1953 in Arnhem gehouden intergewestelijke cultu rele manifestatie, uitgaande van het Nederlands Cultureel Contact, dê Kring 1950 en het Comité Ge westelijke Culturele Manifesta ties met medewerking van het Prins Bêrnhardfonds. Het is de lezer waarschijnlijk langzamerhand al compleet gaan duizelen bij zoveel namen van autoriteiten, instanties, verenigin gen, contacten, stichtingen en wat dies meer zij. Het klinkt allemaal zeer indrukwekkend en ingewik keld: het is moeilijk bij al die bomen nog een bos te zien. Maar als zovele lieden bezig zijn, zich in te laten met de cul tuur, wordt het tijd eens scherp te gaan opletten. Want cultuur is voor ons, Katholieken geen on verschillige zaak. Wij zijn er ten nauwste bij betrokken, en heb ben er wel degelijk onze menin gen over. Die oplettendheid is des te meer geboden, nu er in de kringen van hen die gisteren te Bergen bijeen waren ernstig wordt gedacht over bundeling, doorbraak en overkoe peling (in naoorlogs Nederland nu niet bepaald nieuwe geluiden) en over een vorm van provinciale or ganisatie waaraan men in de verre? - toekomst zelfs zekere publiekrechtelijke bevoegdheden op het terrein van cultuur en vrijetijdsbesteding toegekend zou willen zien. Alarmerend is nu niet dat men een gesprek urgent acht over de vraag op welke wijze in ons gewest een verdere ontwikkel ling van het eigen culturele leven bevorderd zou kunnen worden. Dat gesprek is zeker nuttig en nodig. Onze beschouwingen zijn dan ook bedoeld als een bijdrage tot de meningsvorming hierom trent. Alarmerend achten wij ech ter wèl, bepaalde tendenzen bij de richting waarin men de oplos sing schijnt te zoeken, zoals die gisteren in de inleiding van prof. de Vries Reilingh te horen waren. Over die inleiding in een volgen de beschouwing méér. Eervol ontslag burgemeester van Bloemendaal Bij K.B. is aan jhr. mr. C. J. A. den Tex, op zijn verzoek met in gang van 1 Juli 1954 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Bloemendaal, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. J.O. in de K.V.P. behandelt „emigratie" WIERINGERMEER. Vrijdag avond 19 Februari a.s. houdt de J.O. in de K.V.P. afd. Wiermger- meer een bijeenkomst in hotel Lely te Slootdorp. Deze avond zal staan in het teken van „emigra tie". Als spreker van deze avond zal rector v. d. Hoogte van de Kath. Centr. Emigratiestichting ons van zijn ervaringen omtrent emigratie uitvoerig inlichten. Ieder die omtrent dit onder werp iets meer wil weten, raden we aan deze avond niet te ver zuimen. Gezien de kwaliteit van de spreker kunnen we van een goede voorlichting verzekerd zijn. Zorg daarom allen om half acht die avond present te zijn. Benoemd SLOOTDORP. Onze plaats genoot de heer Jb. de Jong werd een dezer dagen benoemd tot schrijver A op de secretarie van het Heemraadschap Wieringer- meer te Wieringerwerf. Jaarvergadering L.T.B. WIERINGERMEER. Na dê gezongen H. Mis in de parochie kerk te Slootdorp en het geza menlijk ontbijt in hotel Lely, zaJ aldaar op Donderdag 18 Februari a.s. de jaarvergadering van de L.T.B. worden gehouden. Mogen we alle LTB-ers opwekken tot deelname, zowel aan het H. Mis offer als aan de jaarvergadering. DEN HELDER De Antwer- Door een betere techniek won de penaar L. Crockaert, die Zondag Disnie-speler, al moet hierbij di- voor de laatste dag in Nederland reet er aan worden toegevoegd, was na gedurende'enige maanden dat hij verschillende malen Vrou- i Bommer (I.V.A.)mej. Hollander po), Degeling (Tempo) beiden malen 16—21. Heren enkel derde klas: Visser (D.I.T.O.)Klaassen (Treffers) 16—21, 21—*12 en 17—21; Visser- Schaap (Treffers) 1421 en 19 21; KlaassenSchaap 2113, 14 21 en 17—21. Heren vierde klas enkel: Noor deloos (D.I.T.O.)J. Bomimer (I.V.A.) 15—21 en 18—21. Dames algemeen enkel: mevr. Sinjewel-mevr. Valkenier (beiden I.V.A. beide malen 2114. Dames vierde klas enkel: mej in Den Helder bij de Belgische we Fortuna beslist niet tegen Zich bezeftingsiroepen in Nieuwen- had. diep te zijn geweest, heeft op Laan wist als enige Geel-Witter waarlijk eminente wijze zich de tot in de finale door te dringen, sterkste getoond van de over- daarom is het diuibbèl jammer dat gangsklassen waar hij na eersthij hier in de Tempo-speler De- Lamers zijn kans te hebben ont- geling zijn meerdere moest er- nomen, daarna M. Oosterbeek ver- kennen. «loeg. Jammer was het dat de Bij de doubles viel het goede I.V.A.-speler gedurende de laat- spel op van mej. Wormsbecker ste game niet veel enthousiasme i die met haar clubgenote mej. Off- te zien gaf, hetgeen niet te ver-I man de dames Smjewe] en Vai- wonderen is daar hij zich in liefst kenier versloeg. Het gebeurde dat In de dekenale kerk in de Jans- straa.t te Haarlem is de plechtige Uitvaart gezongen van mgr. J. J. Henneman, in leven archivaris Van het bisdom Haarlem. Na de Lauden werd de Requiemmis op gedragen door deken J. J. A. Kuilman van Haarlem, die geassi steerd werd door de kapelaans W. J Dekleermaker en L A. Braban der. Ceremoniarus was kapelaan A. H. M. Ruhe. Als cantores fun geerden secretaris B. G Stam- meijer en kapelaan J. L. W. Wit- teman. In het priesterkoor had den plaats genomen Haarlems bis schop mgr. J. P. Huibers, de Abt van de St, Adelbertus-Abdij te Egmond, Dom P. Andriessen O.S. B.. de vicaris-generaal mgr. J. M. Groot, de praeses van het Theo- logicum te Warmond mgr. H. J. van Deursen, de regent van het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede, mgr. C. J Henning, de officiaal van het bisdom Haar lem mgr. C. van Trigt en verschil lende andere kanunniken. Vele vrienden, priesters en leken, woonden de plechtigheid bij. Rector L. J. van der Knaap, se cretaris van de vicaris-generaal, hield de lijkrede, waarin hij mgr. Henneman een priester noemde, die deze naam eer aan deed: hii was een „man Gods", géén man van de wereld. Reeds in zijn semi narie-jaren heeft de liturgie hem sterk gegrepen en hij is under haar bekoring niet meer uitge komen Er was, nu veertig jaar gele den zo zeide spreker nog maar een beginnende liturgische herleving in ons bisdom, maar praeses Taskin was, hoe onge lofelijk het sommigen mag klin ken, een warme voorstander er van en probeerde Ook anderen daarvoor warm te maken. De idee-en konden niet terstond vol ledig in praktijk worden gebracht, maar daar was de abdij van Oos terhout, waar de liturgie in haar latljns-strenge schoonheid volle dig werd ontplooid. Daarom wao mgr. Henneman er dikwijls te gast. hii vond daar datgene waar zijn hart naar uitging, hij was daar thuis. Zijn latere benoemingen hebben hem spoedig los gemaakt van de eigenlijke zielzorg en waar het prediken van het woord en de bediening van de Sacramenten niet meer de eerste taak zijn, daar is de gelegenheid, dat het heilige op de achtergrond raakt. Mgr. Henneman is echter niet geheel, opgegaan in de wetenschap en de kunst, en hij heeft zich niet ge nesteld in de interessante wereld van kunstenaars en geleerden. Hr was te veel priester om dat te doen: hij bleef een man Gods. Mgr Henneman had de weten schap lief en de historie had zijn voorliefde. Niet dat hij gerekend mag worden tot die grote begaaf den .die Warmond gemaakt heb ben tot een klank in den lande. Geen boek is van zijn hand ver in het Frans Halsmuseum te Haarlem vervaardigt Polygoon een filmstrip in kleuren over de schuttersstukken van Frans Halsdie met name voor de schooljeugd een bijdrage zal betekenen tot een grotere kennis van de 17de eeuwse Neder landse schilderkunst. Tijdens de opnamen in het museum, zittend op de voorgrond de heer H. P. Baard, directeur van het museum, die scenario en tekst voor de filmstrip schreef. schenen, geen brillant artikel draagt zijn naam of onderteke ning, geen geschiedeniskwestie is door zijn publicatie definitief op gelost. Daarvoor was hii te be scheiden, want geschiedenisstu dies publiceren brengt met zich mede een oordeel uitspreken over daden en karakters, en daar schrok hij voor terug. Maar Mgr. Henneman was als geen ander thuis in de moeilijke tijd van de Hollandse Missie rond het jaar 1700, toen de kwestie Jansenius de gemoederen in beweging bracht. Hij was goed op de hoog te van de onafzienbare reeks pu blicaties uit die tijd, toen ieder een scheen te moeten schrijven en het pamflet („Vóór en tegen") 'n hoge bloei kende. Hij had een grote liefde voor Kennemer-land, waar hij jarenlang rond 25 Juni een bedevaart naai de Adelbertusakker te Rinnegom heeft geleid. Mgr. Henneman was een man van opvallende beschaving, een fijnzinnig mens Daardoor vooral heeft hij bij de niet-katholieken, die voor zaken van archief, mu seum of kerkgeschiedenis met hem in aanraking kwamen, de eer van de Kerk hoog gehuuden en vriendschap gekweekt. Daardoor ook bewoog hij zich onder hen met een gemak en blijmoedigheid welke hem soms in eigen kring ontbraken. Het vorsen naar gebeurtenissen op de achtergrond en naar motie ven. waaruit daden voorkwamen, dat aan de historicus eigen is, maakte hem in zekere mate tot 'n nieuwsgierig mens in het gewone leven. Ziin beschaving deed hem lijden onder gebrek aan bescha ving en verleende hem een zekere terughoudendheid: zijn nauwge zetheid van geweten maakte het hem soms onmogeluk om tot een besluit te komen of een zaak af té maken. Maar wij kunnen 'een mens toch niet kwalijk nemen, dat hii een mens is en dus niet volmaakt is. Het waren zeker geen gebreken die bewust waren ontstaan of wier bestrijding ver waarloosd wérd, maar het waren de keerzijden van zijn eaven. „U zult het met mij eens zijn,' Zo besloot rector van der Knaap zijn lijkrede, „dat God deze scha duwzijden niet zwaar zal teilen en daarom moeten zij onze herinne ring niet vertroebelen. Ik moge eindigen met u te vragen, dat uw herinnering er een zal zijn in de trans van het Memento der Kerk, een gelovig herdenken en een biddend herinneren." Na de plechtigheid in de kerk werd het stoffelijk overschot bij gezet in het priestergraf qp het St. Barbarakerkhof te Haarlem. Geslaagd Voor het op 21, '22 en 23 Dec. j.l. gehouden examen van de Ver eniging van Leraren in Handels correspondentie, Boekhouden en Stenografie te Amsterdam slaag den de volgende candidaten voor: Boekhouden: Mej. C. E. A. van Nimwegen, de heren J. N. Blom, Fr. Hoekstra, W. H. Hofstee, J. Swaerts. allen te Alkmaar. De heren N. P. Dekker te Warmen- huizen en A. de Groot te Horst. Nederlandse Handelscorrespon dentie: Mej. M. Bosch; de heren G J. Geerlings, H. C. M. Kuhne, A. v. d. Vaart, allen te Alkmaar; mej. J. L. Tiesinga te SlooMorp; de heren C Kok te Burgerbrug en J- E. M. Vabstal te-Den Helder Duitse Handelscorrespondentie: de heer J. Kamphuis te Genaeren Diamanten huwelijksfeest ZAANDAM. Het echtpaar J. Bart—N. Vethaak te Zaandam hoopt 27 Februari a.s. het diaman ten huwelijksfeest te vieren. De echtelieden, die beiden 81 jaar oud zijn, hebben gedurende 57 jaar op hetzelfde adres ge woond. Afgesloten rijwegen in Waterland MONNIKENDAM. In ver band met opdooi zijn alle wegen, die in onderhoud zijn bij het Hoogheemraadschap Waterland te Monnikendam, afgesloten voor alle voertuigen met een wielbe- lasting van groter dan 600 kg. vier finales had weten te plaatsen en daardoor reeds verschillende zware wedstrijden achter de rug had. Bij de dames in de overgangs klasse werd het ook nu weder een I.V.A.-aan,gelegenheid, mevr., Sinjewel moest is de finale tegen haar grote rivale mevr. Valke nier opnemen. Zij won beide ke ren met 2114, Mej. Offman speelde deze dag ver beneden haar kunnen, heir geen na haar ongeluk enkele we ken geleden niet valt te verwon deren. Wat ons opviel was de grote vooruitgang van het spél in de dames vverde klas en ook in mindere mate in de algemene klas. Zo was in de vierde klas het spel tussen de beide finalisten mej. Bommer en mej. Hollander van St Victor het aankijken vol komen waard. De Obdamse won deze game met 2523. Ook de tweede game nvoest zij een ach terstand zien in te lopen. Nu werd het echter 21-15 in het voordeel van mej. Hollander. Veel vinniger was de strijd tus sen de beide rivalen de dames Valkenier en Sinjewel. Mevr. Sin jewel versloeg mevr. Valkenier. Mevr. Sinjewel was er trouwens toch uitstekend in, want zij had voordien de toch lang niet zwak ke Disnie-speelster mej. A. Crone uitgeschakeld. Bij de heren viel het uitsteken de spel van Lamers (Disnie) op. Ook Goedebuur van I.V.A. liet zien dat zijn spel in stijgende lijn is. al kon hij in de eerste klas niet tot de demi-finale doordrin gen, hij kan tocih op een goed re sultaat terugzien. De partijen van Lamers tegen G. Oosterbeek (I.V.A.) die La mers zowel in de overgangsklasse als in de eerste klasse won, wa ren beide van zeer goed gehalte. er drie spelers in de eerste klasse t.w. Lanigius (Disnie) M. Ooster beek en de D.S.S.-speler Piede- riet gelijk eindigden, zodat deze poule in zijn geheel moest wor den overgespeeld. M. Oosterbeek en zijn clubgenoot Louis de Dis nie-speelster A. Crone en de ex- Disnie-ispeler van der Eijden mej. Pannefceet en Piederiet bei den van D.S.S.moesten na achten nog meer dan vier wedstrijden spelen, waardoor het verloop enigszins wer.l gestagneerd, zo dat eerst omstreeks het elfde uur wethouder J. Landman kon over gaan tot het uitreiken van de prij zen. De uitslagen van de diverse fi nales was als vólgt: Heren overgangsklasseL. Cro- caerts (België)M. Oosterbeek 25—23 en 21.12. Heren eerste klas enkel: La mers (Disnie)M Oosterbeek (I.V.A.) 21—17, 14—21 en 21—17. Heren tweedè k.ias enkel: J. Laan (W.G.W.) Degeling (Tem- (St Victor) 15—21 en 23—25 Heren overgangsklasse dubbel: M. Oosterbeek-Louis (beiden I.V.A.)Langius.-van der Eijden (Disnie) 21—16, 21—15. Heren tweede en derde klas dubbel: Welkers (Disnie)-Sohaap (Treffers)Visser-Deen (D.I.T.O.) 14—21, 21—3 en 21—8. Heren vierde klas dubbel: Noordeloos (D.I.T.O.)-Klaassen (Treffers)Wagemaker-van dér Meulen (beiden D.S.S.) 21—13 en 21—15. Dames algemeen dubbel: mevr. Sinjewelmevr. Vaikenier (bei den I.V.A.)mej. Offman-mej. Worrasbecket- (beiden D.S.S.) 14 —21 en 20—22. Gemengd dubbel eerste en tweede klas: mevr. Valkenier- Sin jewel (be'iden I.V.A.)mej. Crone-van der Eijden (beiden Disnie) 21—18 en 2U-19 Gemengd dubbel derde en vier de klas: Doordat het paar Visser (D.I.T.O.)—Hollander (St Victor) niet meer langer konden blijven en daar zij zich in de finale had den geplaatst, namen zij met de tweede prijs genoegen, zodat num mer drie in de poule mej. Crone Welker nog een kans kregen. Dit Disnie-koppel moest edhter haar meerdere erkennen in het paar Schaap-De Wit van Treffers. Rest ons nog te vermelden dat de organiserende vereniging de extra-prijis in de wacht sleepte doordat zij de meeste winstpunten op haar naam bracht. ALKMAAR. De mens zal de dooi een helpende hand moeten bieden, wil hij het bedrijfsleven weer spoedig op volle toeren zien draaien na de stille vorstperiode. Het ijs is namelijk in de meeste vaarten en kanalen nog van een dusdanige dikte, dat de scheep vaart als verlamd blijft. Op talloze plaatsen in Nederland zijn ijsbrekers aan het werk, om tenminste een bescheiden vaar- Voor de tweede achtereenvolgende maal wordt Loeang Pra- bang, de hoofdstad van Laos en residentie van Koning Sisa- vong, door oorlogsgeweld bedreigd. René Pleven, Franse minister van Koloniën, die een bezoek heeft gebracht aan de door de Vietmin-troepen belegerde Stad, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de stad, in geval van oorlogs handelingen, voor de Fransen en de Vietnam-troepen behou den zal kunnen blijven. De stad en ook de omgeving worden in staat van verdediging gebracht. Op volle kracht werkt men aan de versterkingen. Onze foto toont de post Moeong-Sai een van de sterkste punten. geul open te leggen. Een tweede en zeer zeker geen bij komstige betekenis van het ijs- breken ligt in het feit, dat de schotsen eerder door dooi ver dwijnen, dan wanneer de schotsen aaneen gevroren liggen in een harde laag. Een nadeel van het werk van een eenzame ijsbreker is evenwel, dat er geen uitwijk mogelijkheid ontstaat voor tegen liggers. Maar het doel, het be drijfsleven weer gelegenheid te geven zich op te richten uit de verlamming, wordt voor een be langrijk deel bereikt. Gisteren is de ijsbreker „Neel tje" uit Amsterdam bij de Omval nabij Alkmaar 'n moeizame tocht begonnen door het verstarde wa ter van de scheepvaartweg naar Friesland, lopende langs Noord- Scharwoude, Kolhorn, Midden- meer en Medemblik. De breker was van een kleiner formaat dan men gewend is. Het was de Ka mer van Koophandel niet moge lijk een grotere te charteren, in verband met de vele lage brug gen, die in Noord-Holland aan getroffen worden. Doch de „Neel tje" kweet zich uitstekend van haar taak. We zijn een uurtje aan boord geweest en waren getuige van het zwoegen van de machi nist G. van Tuin in de machine kamer en van het berekende han teren van het stuurrad door de kapitein K. Taekema. Langzaam, met een snelheid van hoogstens 3 KM, baande de met een ijs- pjoeg verzwaarde „Neeltje" zich door het ijs. Het scheepje van 15 ton gleed telkens op het ijsdek, om daarna met een licht gerom mel te zakken en de nog 30 cm dikke schotsen aan bakboord en stuurboord in en op elkaar te stuwen. Het woeste zog water zoog de schotsen naar beneden en stuurde ze als één massa brokken weer naar boven. Een machtig schouwspel diende zich telkens weer aan, wanneer de boot bleef steken en na een snelle aanloop de strijd met de welhaast on wrikbare massa opnieuw aanbond. Na een uurtje, er was toen nauwelijks 3 KM afgeiegd, gingen wij van boord. (Advertentie* vlekvrije koudlijm van CETA BEVER ALKMAAR, 15 Febr. Witlof 4464: rode kool 613.50; savoye kool 8.5016; groene kool 2042; spruitkool A 5482, B 2540: boerenkool 15—32.50; rode bieten 4.507.50; winterpeen 711; was-- peen 16—51; uien 310; prei 22 43; selderie 726; peterselie 8; knolselderie 3.5011; appels: bramlev seedling 2329; goud- reinette 29—36; peren: winterjan H I 33. H II 23. TEXEL 3 Koeien 750—850: 10 biggen 4055; 5 schrammen 70 —80;' 28 nuchtere kalveren 40—65. NRD-SCHARWOUDE. 15 Febr. 5000 kg uien 11.2011.40. grote 10.9011.00, drielingen 13. 20000 kg rode A 7—11.40, B 6— 6.20: 15000 kg geel 9.40—16.10; 82000 kg Deense witte kool 5.70 —8.60. MEDEMBLIK. 13 Febr. 5500 kg ronde bieten A 66.30, B 4.104.30; 4700 kg breekpeen B 8.30—8.40, C 6.40—7.00, D 5.20; 32300 kg uien middel 11.30-11.80 grof 9.50—10.20, drieling 11.70 12.60. neb 24.60—25.10, stek 3.80 4.30: 6100 kg rode kaol 69.90; spruiten 20. Slaehtveemarkt ALKMAAR. Markt van Maandag 15 Febr. 3 paarden; 94 koeien f 6001050; le kwal. f 2.802.90 per kg; 2e kwal. f 2.60 tot f 2.80; overige soorten f 2.40 tot f 2.60; 224 nuchtere kalveren f 38—75; 2 schapen; 258 varkens: zware en vleesvarkens per k.g. f 1.88—1.94; lichte varkens f 1.74 1.88; zeugen f 1.681.80. Onder het geringe aantal aan gevoerde koeien was het aantal prima kwaliteit dieren maar zeer gering. Ofschoon de vraag nu niet bepaald ruim te noemen was, bleek het aanbod toch niet m de behoefte te kunnen voorzien, met als gevolg, dat de prijzen stegen en een aantal slagers bij hun in kopen niet is geslaagd. De animo voor de kalveren is steeds groot genoeg, zodat de meerdere aanvoer van vandaag vlug verkocht werd en de prijzen zich in verhouding daarbij aan pasten. Levend noteren deze die ren van f 0.951.10, afgeslacht van f 1.201.50 en afgeslacht uit gebeend tot f 2.per k.g. De aanvoer van varkens bieek voldoende te zijn. Er waren ech ter tamelijk veel incourante, dus lichte dieren onder. Bij de aan vang van de markt ging de ver koop vlot, doch toen de meest ge vraagde soorten geruimd waren, liep de animo voor de lichte var kens sterk terug en kon het han delsverloop alleen maar trekkend genoemd worden. BLOKKER, 15 Febr. Groene kool 1435; gare bieten 1214; knolseld. 6>11; boerenkool 18; rode kool 7.207.90; peen 7.60 8.60; witlof 4774; uien 3.90 8.50goudreinet 2351; jonanthan 1969; conférence 2275. ZWAAG. 15 Febr. Gare biet 514; uien 4.609.70; bieten 4 5.70: prei 4142; gele bew kool 10.80; groene kool 6.1031.00; ro de kool 4.80—10.50; boerenkool 12 26; spruitkool 3175; witlof 41 73; breekpeen 5.107.80: andij vie 2764; bramley seedling 25 Een 80-tal arbeiders van het rubber- en isolatiebedrijf Hertel en Co. aan de Grasweg in Amster dam-Noord heeft Maandag om 'n loongeschil het werk neergelegd Doordat niet kan worden ge- isoleerd, ondervinden de repara tiewerkzaamheden aan verschei dene in de Amsterdamse haven liggende schepen, enige stagnatie Keiinemer damkring Op Donderdag 18 Februari de grote strijd om de kampioens titel in de 1ste klas tussen DOS uit St Pancras en SNA uit Heer- hugowaard. DOS heeft de beste papieren en heeft aan een gelijk spel genoeg. Mocht het SNA ge lukken de volle Winst'te boeken, dan zullen beide clubs gelijk ein digen. Met belangstelling zien wij de uitslag tegemoet, maar aan een voorspelling durven wij ons niet te wagen. In de tweede klas ziet het er ook naar uit dat twee clubs gelijk zullen eindigen, nl. DOS II en WDO U uit Alkmaar. Zij moeten elk nog een wedstrijd spelen en hebben thans evenvee] punten. Ook in deze afdeling ont breekt het niet aan spanning. De stand van de bovenste is thans: 1. DOS I 5 gespeeld, 10 punten, 6535 bordpunten; 2. SNA I 5 gespeeld, 8 punten, 65 35 bordpunten. 2de klas: 1. DOS II 5 gespeeld, 8 punten, 6238 bordpunten; 2. WDo II 5 gespeeld, 8 punten, 5050 bordpunten. In de topscore blijft ook de spanning tot het einde. Verschil lenden staan gelijk en de beslis sing zal ook moeten vallen in de laatste ronde. De stand is: lste klas: 1. A. Smit, SNA, 9 punten; 2. Jac. Borst, SNA, 9 punten; 3. L. Konijn, SNA, 8 punten; 4. J. Verkroost, DOS. 8 punten; 5. J. Kooi, DOS, 8 pun ten. 2de klas: 1. S. Kooi, DOS, 10 punten; 2. K. Bakker, DOS. 9 punten; 3. Th. Bankras, SNA, 8 punten. (Ingezonden( London, 9 Febr. '54. Geachte Redacteur, Ondergetekende vraagt be leefd opname in uw krant van het volgende. HET ZWAKKE GESLACHT 29: golden delucious 4562; goud reinet 4162; jonathan 2774; jacaues lebel 1417; laxton' su perbe 3548; present van enge- land 2132; comtesse de paris 22; conférence 2373; gieser wilde man 3234; legipont 1328: sint remy 2831; winterjan 2635; schone van boskoop 3241. WOGNUM, 15 Febr Witlof A 69—75. B 59—70. C 55—63. stek 4054, aanvoer 2500 kg; spruit kool 2572: rode kool 10.40: uien 5.4021.10: prei 44; breekpeen 7.207.70; gare bieten 1013; bramley seedling 1025: goudrei- netten 2643 AMSTERDAM, 15 Febr. - Aan gevoerd 378 runderen, lste soort 2.75—2.85, 2e soort 2.60—2 70. 3e soort 2.45—2.55 p. kg gesl. gew.; 224 varkens, lste soort 2.322.35, 2e soort 2.28—2.30 p. kg gesl. gew.; 67 nuchtere kalveren 1.10 1.25 p. kg levend gew.; 1 vet kalf. geen notering. Tegen elf uur gisteravond is Ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Defen sie, Wilson, naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de heer H. Freeman Matthews, ambassadeur van de Ver. Staten, en luit.-generaal B. R. P. F. Has- selman, chef van de generale staf. geslacht, dat we, volgens schrij ver van het artikeltje, in de ge geven omstandigheden „slechts het „zwakke" geslacht" kunnen noemen. Vooropgesteld zij, dat ik er in het geheel niets óp tegen heb, dat ook dames hun krachten me ten in een Elfstedentocht Ook voor hen geldt: Meus sana in corpore sano (een gezonde geest in een gezond lichaam). Wat ik echter betreurenswaar dig vind is dat schrijver zo'n op hef maakt over een dergelijk feit, dat slechts tot het huidige idee van de Vrouwenemancipa tie behoort. Gevoelt de tegen woordige vrouw zich nu werke lijk minderwaardig indien zij niet rookt, geen lange broek draagt let wel: daar waar dit geheel niet nodig is en, in het kort, indien zij niet in alles handelt als de man? „Presteert de man het om een Elfstedentocht uit te rijden, dan zullen wij tonen dat zij het in elk geval niet alleen kunnen; ja, zelfs méér, waar het in „de zwaarste, tochten.... voor hon derden geharde (ik zeg geharde) mannen te zwaar" is, zullen wij volhouden. En behoren wij dan nog tot het „zwakke" geslacht? In geen geval! Zijn zij gehard, wij nog meer. Wij kunnen alles wat de man kan. Binnen korte tijd doen wij mee in de Ronde van Frankrijk, zult u zien!" Me dunkt, schrijver zou de dames zoiets gaarne in de mond leggen. Het viel mij op, dat ik boven genoemde aflevering van uw blad juist ontving op het feest van de H. Agatha, maagd en martela res. Op die dag bad onze Moeder de H. Kerk: „God, die onder de overige wonderen van uw macht ook aan het zwakke geslacht de zegen van het martelaarschap hebt verleend...." Het verschil is: de dames in óe Elfstedentocht tonen een kracht prestatie, maar zuiver uit zelf genoegzaamheid, overwinnings- lust Zij de martelaressen en maagden, zoals de H.H. Agnes, Agatha, Apollonia, Maria, Go- retti, Theresia van Lisiêux enz., presteerden een nog veel en veel grotere prestatie, maar in vol ledige zelfverloochening. Toch blijft de H. Kerk haar noemen: het zwakke geslacht. En gaarne zo; want Zij weet: Gods kracht toont zich daar waar zwakheid is. „Want juist bij zwakheid komt de Kracht tot haar recht! Als ik zwak ben, ben ik sterk" (2 Cor. 12, 9). Wat is dan heerlijker, in Gods kracht te triompheren bij eigen zwakheid, of te triompheren door eigen krachtprestatie voor eer en roem bij de mensen? St. Paulus zegt; „Wie roemt, roeme de Heer, want niet die zichzelf prijst is goed bevonden, maar die gepre zen wordt door den Heer". (2 ICor 10, 17-18), Welnu dan dames, laten* de mensen maar zeggen, wij kun nen slecht van het „zwakke" ge slacht spreken; feit blijft het, dat ge tot het zwakke geslacht be hoort; zó wordt uw geslacht nu eenmaal aangeduid en dat is geen schande! Het zal voor velen uwer een grotere prestatie zijn om ten volle tot het zwakke geslacht te blijven behoren, dan zoiets te presteren, waarvan men blijkt te moeten zeggen; in de gegeven omstandigheden kunnen we niet langer spreken van het „zwakke" geslacht! P. W. K., London r

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2