Koninklijke onderscheiding voor secretaris J, de Boer Resultaten van Coöperatie zijn uitermate bevredigend Zuid Schurivoude krijgt een trekker Veertig jaar te Zijpe in functie Vrijw. Brandweer Langedijk KJ. organisatie Hollands Koorden Begroting goedgekeurd Dinsdag 16 Februari 1954 Pagina 5 ZIJPE Maandagmiddag, tijdens de officiële viering van 't 40-jarig De heer Stolp voerde het woord namens het gemeentepersoneel. Hij noemde de jubilaris een dagelijks voorbeeld van nauwgezetheid en plichtsbetrachting, en bood een zilveren sigarettendoos aan, plus bloemen voor mevr. de Boer. W. J. Correljé, burgemeester- ambtsjubileum van secretaris J. A. de Boer in een buitengewone ver- secretaris van Callantsoog, herin- gadering van gemeentebestuur, raad, ambtenaren en gemeentefunc tionarissen, artsen e.d. ten raadhuize, heeft burgemeester Mr. D. Breebaart de verrassende mededeling gedaan dat 't H.M. de Koningin behaagd heeft om de jubilaris wegens zijn grote verdiensten voor de gemeenschap, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. En aangezien de raadsleden de bjj deze onderscheiding behorende versierselen als cadeau aanboden, kon spr. hem deze onmiddellijk op de borst spelden. Bijgaande foto geeft dit heuglijke feit weer. Dat de bevolking van Zijpe in al zijn geledingen seoretaris de Boer op de handen draagt is nog eens overduidelijk gebleken uit de vele toespraken die bij deze gelegen heid zijn gehouden. Ongetwijfeld zou de burgerij van dit jubileum feest iets groots hebben gemaakt, ware het niet, dat de jubilaris zelf wegens familieomstandighe den dringend had verzocht om hiervan ontheven te worden. Mr. D. Breebaart bracht de woorden van secretaris de Boer in herinnering die hij onlangs tegen onze verslaggever had ge bezigd: „40 jaren is een lange tijd. Het is onbegrijpelijk dat die al voorbij zijn". Inderdaad, onbe grijpelijk, want de heer de Boer vervult dagelijks zijn taak nog met hetzelfde élan als toen hij hier pas was. Nimmer werd het sleur. Sterker, ook nu werkt hij nog even accuraat, even vlug en vooral netjes. Een dag zou tekort zijn om alles te vertellen wat hier in die 40 jaren op deze secretarie zoal is geschied. Toch herinnerde spr. er aan hoe in de eerste tijden de heer de Boer in het toenmaals bestaande college van B. en W. stond als een rots temidden van de woeste baren. Ook in de eerste jaren na de komst van spr. als burgemeester, nu 18 jaren geleden, kende de raad nog heftige debat ten, terwijl die ook in B. en W. neg wel eens in iets rustiger ba nen moest worden geleid. En daar was de heer de Boer de aange wezen man voor. Iedereen werkte echter hard om Zijpe vooruit te krijgen. Met bijzondere erkente lijkheid gewaagde spr. van het hoogst belangrijke werk voor de inwoners dat de heer de Boer te zamen met de heer Correlje e.a. in bezettingstijd heeft verricht, en Mr. Breebaart zelf in „balling schap" vertoefde. Ieder inwoner i9 secretaris de Boer veel dank ver schuldigd. Niet in het minst we gens het vele goede dat hij ook voor hen deed in woningbouw vereniging, Weeshuis, Witte Kruis en andere verenigingen. Mevr. de Boer had, nadat haar echtgenoot geridderd was, een bloemenhulde in ontvangst te ne men, als vergoeding voor de tal loze malen dat zij op „hoger be vel" haar zeer huiselijke echtge noot voor avondfclusjes moest af staan. De secretaris. De jubilaris betoogde dat de zo even ontvangen koninklijke on derscheiding voor hem een grote verrassing was. Hij was Hare Ma jesteit, maar ook promotor Mr. Breebaart, daarvoor zéér dank baar. Nog levendig herinnerde spr. zich hoe hij hier Zondag 15 Febr. na een zeer gedenkwaardige reis aankwam met het trammetje uit Schagen, dat toen juist 1 jaar reed en 19 jaren later alweer werd opgedoekt. Veel Is er in deze 40 jaar veranderd en opge bouwd: denken we aan de sa menvoeging van Zijpe met Pet ten, het verdwijnen en de totale nieuwbouw van dat dorp. Al het werk dat spr. hier ten dienste van de gemeenschap kon doen, was mede de vrucht van de prachtige samenwerking tussen de burge meester en alle ambtenaren ter secretarie van hoog tot laag. Met de burgemeesters de Moor (22 jr.), en Breebaart (18 jr.) had hij het van de eerste dag af aan prima kunnen vinden. En dat is het waar alles om draait. Want een goede verstandhouding in de top leiding van de gemeente is voor de vooruitgang en het welzijn van de burgers van 't hoogste belang. Wethouder P. J. Ott wist te vertellen welk een belangrijke plaats de gemeente-secretaris in zijn leven had ingenomen. Deze imponerende figuur schreef de acte van zijn geboorte op zijn verjaardag in en had de grootste interesse voor hem toen hij op een fiets zonder banden het dorp Uitvoering „Ons Genoegen" WAARLAND Zondag 14 Febr. j.l. kwam het Waarlander Toneel gezelschap „Ons Genoegen" voor de tweede maal met het boeiende toneelspel „Van Ander Ras" voor het voetlicht. Ook deze uitvoering werd wederom zeer succesvol. De grote zaal van het Parochiehuis was geheel tot de laatste plaats bezet. Er werd door de tonelisten van „Ons Genoegen" magnifiek gespeeld en het was ook niet te verwonderen dat het talrijke pu- gliek na ieder bedrijf zeer gul was met hun spontaan applaus. Na afloop heeft de heer W. Dek ker Hz. de speelsters en spelers en regisseur en verdere medewer kenden namens allen hartelijk dank gebracht voor het mooie spel dat zij hebben gegeven, dat eu'tureel op hoog peil stond. Sor. zei dat een goede vertolking „Van Ander Ras" geen gemakkelijke opgave was, doch na wekenlange voorbereiding onder de bekwame leiding van Ben Busker is „Ons Genoegen" tot dit succesvol resul taat kunnen komen. Or» 't -linnert je gered OUDKARSPEL Gewaar schuwd door het hulpgeroep van een meisje smaakte de heer Schil derman het genoegen het zoontje van de heer B. D. uit de brand- hi.it achter ziin huis van een wisse verdrinkingsdood te redden. onveilig maakte. Later gaf die zelfde deftige main hem als vo lontair les in de secretarie. Al was de heer de Boer als princi paal streng en precies, alle her inneringen aan de secretarie en later dïstributietijd zijn héél prettig. Overigens moest het spr. mede namens wethouder de Wit van het hart, dat de B. en W.- vergaderingen voor hen, ongerid- derden, voortaan tegenover twee ridders wel wat benauwend drei gen te worden. De nestor van de gemeenteraad, de heer P. Doorn, feliciteerde de jubilaris omdat die er „bij de be volking zo goed opstaat." De in gezetenen hebben honderden ja duizenden malen geprofiteerd van de schijnbaar onuitputtelijke ken nis en bereidwilligheid om die kennis beschikbaar te stellen, van de secretaris. „Ga maar naar de Boer", zei iedereen, daar wordt je hoffelijk ontvangen en prettig te woord gestaan. Dat is de grootste lof die wij de jubilaris kunnen geven. nerde er aan, 16 jaar met de heer de Boer op Zijpe's secretarie sa mengewerkt te hebben. Zijn ken merkendste eigenschap was stellig de tegenzin om werk uit handen te geven. Het eerste jaar vroeg hij om de begroting te mogen sa menstellen. Jawel, het duurde precies 15 jaren voordat hij het mocht. Inmiddels had hij echter van de heer de Boer een volle dige opleiding tot gemeente-se cretaris ontvangen. Een opleiding die het hem mogelijk maakte zijn tegenwoordige functie te aanvaar den. Namens alle collega's ge meente-secretarissen uit het dis trict schonk hij de jubilaris een enorm bloemstuk. De heer Groot, chef van de ge meentelijke technische dienst, was dankbaar voor de van de jubi laris ontvangen hulp bij het door worstelen van zijn „aanloopperio de" en het juiste begrip om de technische en administratieve diensten als zelfstandige groot heden te beschouwen. Maar we gens de droge Groninger humor van de jubilaris, was spr. tot de huidige dag het bespreken van problemen met de heer de Boer prettig blijven vinden. „Alles is betrekkelijk", zo leert de heer de Boer, en het gevolg van die over weging was dan steevast, dat het probleem weldra geen probleem meer was. Burgemeester Breebaart sloot met enkele kernachtige woorden de officiële feestviering. Burgemeester Breebaart speldt de jubilaris de koninklijke onderscheiding op de borst. Loop der bevolking ZIJPE Het aantal inwoners dezer gemeente, dat op 1 Jan. 1953 6119 bedroeg, is in het af gelopen jaar toegenomen. Het aantal zielen op l Januari 1954 bedroeg 6167. De gemeente tel de oip 1 Jan. 1953 3149 mannen en 2970 vrouwen. Door vestiging van 134 mannen en 160 vrouwen en door geboorte van 76 jongens en 90 meisjes, stegen de cijfers met 210 mannen en 150 vrou wen. Door vertrek van 169 mannen en 177 vrouwen en door overlij den van 28 mannen en 38 vrou wen verminderde de bevolking met 197 mannen en 215 vrou wen, waardoor het aantal inwo ners op 31 December 1953 be droeg 3162 mannen en 3005 vrou wen, totaal alzo 6167. K.A.B.-kring NIEUWE NIEDORP Voorde bijeenkomst in Tuitjenlhorn op 17 Februari van de K.A.B. kring Langendijk is een bus ingelegd j voor de leden van de afdelingen j Nieuwe Niedorp, 't Veld en Waar land. Diegenen, die hiervan ge bruik wensen te maken, dienen tijdig klaar te staan. De bus stopt alleen op verzoek De route is als volgt: Zijdewind, 't Veld, Wes- terweg, Nw. Niedorp, Klooster, Langereis, Oude Niedorp, Verlaat en Waarland. De bus vertrekt vanaf Zijdewind om 6.45 uur. Klaver jaswedstrijd Dr Callier komt spreken te Warmenhuizen WARMENHUIZEN Door het N.K.J.B.-bestuur is het goed ge zien om bovengenoemde spreker in ons sportlievend dorp een spreekbeurt te laten houden. El ke sportliefhebber moet hier te genwoordig zijn. Spreker behan delt hoofdzakelijk sport en het nut van trainen. Deze zo zeer bekende trainer vooral van de schaatssport, zal het patronaatsgebouw in de uiter ste hoeken a.s. Vrijdagavond te 7.30 uur doen vullen. NOORDSCHARWOUDE Maan- dadht worden besteed. Spr. sprak dagavond kwamen de leden van de wens uit dat de saamhorig- de Vrijwillige Brandweer aan de heid ook in de toekomst zou blij- Langedijk naar de Burg, waar de ven bestaan. Voor het besluit om tL1 jaarvergadering werd gehouden, het gereserveerde geld te beste hïi1hr bT Reus Commandant J. M. de Jong heet- den voor de vervolmaking van fondeSr Hiervoor zal' eer. br?ndimateri?a:- h-ad- h-et ge" Geitenfokkers bijeen ST. MAARTENSVLOTBRUG. In zaal Homan vergaderde Zon dagmorgen de Geitenfokvereni- ging Zijpe onder leiding van voor zitter Jac. Brouwer. Na de opening en notulen werd overgegaan tot benoeming van twee afgevaardigden naar de Provinciale vergadering te Am sterdam. De heren Brouwer en Folmer waren bereid deze ver gadering te bezoeken. De aftredende bestuursleden L. van Buren en L. Rens, werden Hiervoor zal kleine vergoeding worden gege ven, zowel voor het voer, als voor het vele werk wat hieraan ver bonden is. Uit het verslag van de controle commissie bleek een achteruit gang van de vereniging. De inkomsten waren over 1953 f 242.75. Daar stond tegenover een uitgavenpost van f 290.75. Aldus een nadelig saldo van f 47.80. Het bestuur zit niet bij de pakken neer en is er reeds tot aanschaffing van een Stamboek- fokgeit overgegaan. Dit in ver band om in de vereniging beter materiaal te verkrijgen. De voorzitter, de heer Brouwer, bracht nog dank aan penning meester Boontjes voor 't accurate beheer. Hierna werden de keuringen en de tentoonstelling besproken. Alle leden krijgen hierover nog be richt waar en wanneer die plaats zullen hebben. Jaarvergadering Rundveefokvereniging „Lutjewinkel" LUTJEWINKEL. De Rund veefokvereniging „Lutjewinkel" kon op de door haar gehouden jaarlijkse ledenvergadering met een gunstig resultaat voor de dag kamen. De vergadering werd onder meer nog bijgewoond door de heer P. Koster, secretaris vén de Bond vpn Rundveefokverenigin- gen in Noord-Holland. Zeer gunstig is er 'het afgelopen jaar gewerkt, zoals uit de uitge brachte exploitatierekening kon worden opgemaakt. Hiermede in verband zal de contributie per lid voor het volgende jaar wor den gesteld op f25.en de om slag op f 6.50 per koe. Wederom kon een ledenwinst worden geboekt, zodat men nu een ledental heeft van ruim 140. waarvan circa 50 in de 14-daagse controle. Op 19 Februari a.s. zal er een excursie worden gehouden. Ook werd er besloten orri deel te ne men aan de a.s. Districtsfo'kvee- daa te Schagen. Mededelingen aangaande de werkzaamheden der vereniging werden gedaan door de hoofd controleur. O.a. werd aan de le den een uitgewerkte lijst met berekende meikstaten van vaar zen. tevens met productie-verge lijking van moeder en dochter, ter hand gesteld. Dit als oriëntering ten opzichte van de productie van afstamme lingen K.I.-stieren. Voor de N.R.S. waren 419 die ren gekeurd, waarvan 52 inge schreven met meer dan 80 pun ten. Naar de N.R.S. waren 644 kalversc'hetsen opgezonden. Verkiezing van 2 leden voor het bestuur stond op de agenda. Aftredend waren voorzitter J. Fijn'heer, herkiesbaar en de heer Je Pijper, niet herkiesbaar. De heer J. Fijnheer werd met meer derheid van stemmen herkozen, terwijl voor de heer Jc Pijper de heer P. Schager in de plaats kwam. Emigratie WARMENHUIZEN Onze dorpsgenoten Thijs Bakker en E. heer burgemeester meentebestuur alle lof. De brand- Schelhaas, wethouder Jac. Weel melding, zoals dit bij de jongste en enkele leden van het politie- branden was gebleken, liep on- corps. daniks hef gemis van een alarm toestel, heel goed. Spr. eindigde Secretaris S. Tromp memoreer- met de wens dat de goede ver- de in zijn jaarverslag de waters- standhouding tussen gameentebe- noodramp op 1 Februari 1953 en stuur en brandweer zou worden de hulp die hier, ook door de 1 bestendigd. brandweer werd geboden. In de Commandant Stet dankte het vier afdelingen kwamen gelukkig gemeentebestuur namens de afde- weinig brandmeldingen voor. De linig Zu'idscharwoude voor het in meldingen, welke nog binnenkwa- i orde brengen van de brandweer- men, bleken alle betrekking te hebben op kleine brandjes, die direct konden worden bedwongen. Uitvoerig memoreerde het verslag de aanwezige materialen in de af delingen, terwijl ook aan de per soneelswisseling aandacht werd geschonken. Tenslotte werd gewezen op de deelname aan wedstrijden en oefeningen in groter verband Het korps uit Noordscharwoude werd gefeliciteerd met de behaal de eerste prijs op deze wedstrij den. Penningmeester D. Dirkmaat deelde mede dat de ontvangsten f 2806.28 hadden bedragen; de uitgaven bedroegen echter f 3762.55, zodat er een nadelig saldo was van f 956.27. Het bezit van de vereniging was op 1 Jan kazerne en de andere afdelingen voor het genomen besluit om de gereserveerde gelden beschikbaar te stellen voor een tractor. Zonder toestemming van de Prov. Waterleiding mag bij oefe ningen geen gebruik worden ge maakt van de waterleiding. Ook werd erop gewezen, dat bij sneeuwval de brandkranen sneeuwvrij en schoon moesten worden gehouden, niet alleen langs de Dorpsstraat maar ook op de eilanden. Door de commandant de Jong en burgemeester Schelhaas wer den woorden van danik gericht aan commandant Kostelijk van Broek op Langedijk, die door emi gratie naar Canada de dienst gaat verlaten en aan de brandweer man W. Luijting uit Zuidschar- snel groeide" dat er wel 30 jaar zullen verlopen voor men hier aan toekwam. De afdeling Zu'id scharwoude was thans de enige die nog niet in het bezit was van een tractor. Besloten werd om het geld van de alarminstallatie be schikbaar te stellen voor een tractor voor deze afdeling. Daar de tractor meer zou kotsten dan beschikbaar was werd be sloten om het ontbrekende geld te lenen. Aan de afdelingen zal de eerste jaren inplaats van f 100.f 50.per jaar worden uitgekeerd. Bij de rondvraag deelde de heer D'irkmaat mede, dat de plaatjes: „Bij brand no. 700" gereed wa ren. Zij zullen aan de 4 com mandanten ter hand worden ge steld. Spr. wees erop dat de leden deze plaatjes zelf moesten aan brengen. Gesproken werd over he' aan brengen van brandbijten in het ij's, hetgeen toch een gevaar op leverde voor de jeugd. Deze brandbijten zijn echter noodza kelijk. Burgemeester Schelhaas was verheugd dat de korpsgeest zo goed was en dat de afdelingen bij brand steeds paraat waren Het afgelopen jaar waren er geen branden van 'betekenis geweest maar warme hulde bracht spr. aan de manschappen voor de wij ze waarop ze de brand bij de Coöperatie hadden ge'blust. On danks de koude bleef ieder op zijp post totdat het gevaar was geweken. Spr. wees op de grote betekenis van een goede brand weer. een goede E H.B.O. en een goedé transportcolonne. Duidelijk was d'it gebleken in het getroffen gebied bij de watersnoodramp. Ook weer spr. op de grote bete kenis van de brandweer bij de B.B. (Bescherming Burgerbevol king). Wat betrof de brandbijten deei- Bakker-Tesselaar zijn vertrokken de spr. mede dat deze noodzake- als emigranten met de Parelfon- j lijk waren. Aan de afdekking zal tein naar Zuid-Afrika, Worcheter.echter in de toekomst meer aan- 1954 nog f 2028.75. Hieronder was wou'de. die dezer dagen de dienst een bedrag groot f 1306.36 be- j verlaat wegens het bereiken van stemd voor een alarminstallatie i de 55-jarige leeftijd. Beiden heb- De voorzitter deelde mede, dat ben jarenlang hun beste krachten de kas voor alarminstallatie „zo gegeven aan het werk van de NIEUWE NIEDORP In een het vijfde boekjaar nog zeer be klaverjaswedslrijd tussen de clubs uit Nieuwe Niedorp en Wieringen wist de laatste een opmerkeiij ke zege te behalen. Zij boekte met 25 spelers een gemiddelde van 5868 pt. tegen de thuisclub met 31 spelers 5585 pt. De persoonlij ke prijzen werden behaald door: 1. W. Liebe Wieringen 7124 pt.; 2. H. Helsloot Wieringen 7094 p*.; 3. Mevr. Versluis Nw. Niedorp 6837 pt.; 4. K. Boo.nsma Nw. Nie dorp 6779 pt.; 5. J. Hoving, Wie ringen 6630 pt.; 6. Mej. G. Kroon Wieringen 6517 pt.: 7. G. Kuit, Nw. Niedorp 6434 pt.; 8. P Heije Jr., N. Niedorp 6345 pt.; 9. P. Broekhuizen, N. Niedorp 6330 pt.; 10. J. Overberg, Wieringen 6299 pt. De twee marsprijzen waren voor mevr. Versluis en K. Boomsma met 6 marsen. Zeer binnenkort zal er een revancnewedstrijd te Wieringen word'en gehouden. R.K. Gymnastiek vereniging „Olympia" TUITJENHORN Zondag 14 Februari gaf bovengenoemde nog jonge vereniging haar jaarlijkse uitvoering. Na een openingswoord van ka pelaan Suiker werd deze avond geopend met het clublied. De nummers werden behoorlijk uit gevoerd. De zingende zusjes (Bu- ter) oogstten veel succes, alsme de de drie harmonicaspelers. Het patronaatsgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld. Een woord van hulde aan de leider, de heer C. Smit en het bestuur, die alles in de puntjes verzorgd hadden. Olympia kan op een goed geslaagde avond terugzien. vredigend bevonden. De organi satie groeit nog steeds en dat heeft een steeds voordeliger werkwijze tengevolge. Bedroegen de kosten vorig jaar b.v. f 11,32 per koe. In 1953 was dat ge daald tot f 10.80. De talrijke le den van de Coöperatie die Maan dagmorgen de zaal van Igesz be volkten, verenigden zich derhal ve spoorslags met de overgelegde rekeningen en plannen. Voorzitter H. Grin gewaagde er in zijn openingswoord van, dat de vereniging met het stierenma teriaal nogal gelukkig is. Maar dat is grotendeels ook te danken aan het beleid van de aankoop commissie, welke dientengevolge een uiterst verantwoordelijke en moeilijke taak heeft. Daar komt nog bij. dat het bestuur ook Friese stieren in de dienst wilde opnemen. Maar de Friese boeren houden die dieren liever in hun Heitelan. Nu is.de hoop meer ge vestigd op de eigen fokstieren maar erg vlug gaat dat nog niet. Want de exposities in Schager brug zijn een hoogst waardevolle hulp geweest om vast te kunnen leggen dat het peil van de af stammelingen tot dusverre door- eengenomen niet mee viel. Het is niet te zeggen waar dat in zit. Misschien hebben wij onzet ver wachtingen wel te hoog gespan nen. Maar desondanks hebben we ook in dit opzicht een groot vertrouwen in de nabije toe komst. De fabrieksresultaten van de eerste generaties K.I. runde ren in dit gewest waren zeer be vredigend te noemen. In de meeste gevallen toonden de doch ters een veel grotere vetproductie SCHAGEN De resultaten, waarbij echter nogal schommêlin- van de Coöp. Organisatie Hol-' gen in het aantal melkdagên per lands Noorden in verband met de lactatieperiode optraden. Soms K.I., zijn bij het afsluiten van ook waren de moederdieren jpro- ductiever, doch die verschillen waren kleiner. Aangezien de op de vergadering bekendgemaakte cijfers niet direct met elkaar ver gelijkbaar waren, kweekte dit uiteraard ook geen laaiend en thousiasme. Jaarstukken Uit de jaarstukken bleek dat op de gebouwen, die voor 100.000 waren ingeboekt liefst 25 procent was afgeschreven, op de inventa ris f 12575,en op de stieren f 34900,7 van de 13 stieren zijn nu voor de slachtwaarde d.i. pirn, f 1000,in de balans opge nomen. Het totaal der bedrijfs onkosten was f 57561,35. Totale baten f 314794,97, en van schulden f 287564,36. Fonds eigen risico's Het fonds eigen risico, gevormd uit bedragen ad 5 procent pei stier, bedraagt nu f 23500,Na vaststelling van de rekening, con form het advies van de heor G. Steel (Wieringermeer), werd ook de begroting goedgekeurd. Dit be tekent dat de omslag onveran derd gehandhaafd blijft. Men re kent op een sluitende begroting met f 5500,voor onvoorziene uitgaven; afschrijvingen od ge bouwen f 20.000,op inventaris f 10.000,-. op stieren f 25.000. Loonbedrag f 40.000,en onkos ten f 70.000. Totaal te verwachten omslag f 185 000, Later besloot de vergadering nog om in het huishoudelijk re glement de bepaling op te ne men dat inleggelden (f 5,per koe) bij beëindiging van het lid' maatschap wegens opheffing van bedrijf, vertrek of overlijden vol ledig wordt terugbetaald Daar tegenover zullen de inleggelden van vrijwillige bedankers aan de organisatie vervallen. Op zichzelf een besluit dat de leden heet noch koud liet. Maar toch was het zéér verstrekkend, omdat het in één slag een dreigende aanslag van de Belastingdienst voor kwam. De vergadering verdiende aldus in vijf minuten f 7350, belasting welke anders zéker betaald had moeten worden. De bestuursleden C. Kay, Wieringer waard en C. Veerdig Hippolytus- hoel' werden bij de dan volgende bestuursverkiezing vervangen door de heren P. C. Rezelman, Wieringerwaard en Jac. Mulder Dzn., Wieringen. Ook besloot men nog om in de reglementen een bepaling op te r.emen dat vaste ambtenaren in dienst van de coö peratie ingeval van geschillen met directie of bestuur het recht van beroep hebben op de Centra le Commissie te Utrecht. Directeur Hakkesteeght gaf in de I een korte inleiding de verzamel de leden zeer behartenswaardige adviezen ter bevordering van het drachtig worden van hun dieren. Hoofdpunten daarbij zijn: een uiterste waakzaamheid om precies vast te stellen wat er met hun beesten aan de hand is, het on middellijk doorgeven aan het K.I.-bureau (en dus niet maar 'n dagje wachten omdat dat bij K.I. wel lijen kan); er voor zorg dra gen dat de dieren minstens een half etmaal volkomen rust krij gen (vasten is minder erg dan la- waaimaken) en zorgen voor een goede stal teneinde een vlotte behandeling mogelijk te maken. De beambte géén boodschappen meegeven en zorgen dat de koeien vast staan voor hij komt. Een tijdverlies van 5 minuten per koe, betekent 2% uur per dag. De organisatie van haar kant heeft besloten om gedurende de zomermaanden twee diensten per dag uit te voeren, teneinde de kansen zo groot mogelijk te ma ken. Vrijwillige Brandweer. Katli. Gezinszorg CASTRICUM - De stichting gezinszorg herdacht 1.1. Zondag 't feit dat zij voor vijf jaar geleden werd opgericht, 's morgens werd een H. Mis ter intentie opgedra gen waarpa een bijeenkomst die een feestelijk karakter droeg in het hotel Meyer werd gehouden Diploma-uitreiking EHBO CASTRICUM -Bij het gehou- dij eind-examen kon burgemees ter C. F. Smeets aan een 16 tal dames en heren het E.H.B.O.-di ploma uitreiken. Dr Wieringa deed een beroep op de geslaag den toe te treden tot het Rode Kruis. Dr v. d. Werf die de cur sus doceerde werd door een der cursisten onder hartelijke be woordingen een fraai boekwerk aangeboden. Vergadering L.T.B. CASTRICUM Niettegen staande de slechte weersgesteld heid was de opkomst goed. De voorzitter de heer Dijkman be handelde wederom vragen t.a.v. de onteigening van gronden be treffende het. uitbreidingsplan. De bestuursverkiezing liep wel zeer vlot. De actieve voorzitter de heer Dijkman en de secretaris P. Velde werden met algemene sitemmen herkozen. De heer Tel, de spreker van deze avond gaf een lezing over Vervreemding Landbouwgronden, welke aller aandacht verwierf. Vilesse-gymnastieg CASTRICUM - De gymnastiek vereniging Vitesse gaf de jaar lijkse uitvoering in zaal Roozen- daal. Burgemeester Smeets en de wethouder de heer N. Veldt ga ven blijk van hun belangstelling. Vele oefeningen, zowel die voor dames als heren, werden o.l.v. de heer Hopman correct uitge voerd. De heer Hopman aan wie Vi tesse zoveel verschuldigd is voor zijn prachtig leidinggevend werk, werd bij zijn afscheid op deze avond toegesproken door de voorzitter de heer Middelhof en namens de dames door mej. Twisk. Zowel de heer als mevr. Hopman konden aardige geschen ken in ontvangst nemen. De heer Hopman dankte mede namens zijn vrouw het bestuur en alle leden van Vitesse en sprak daarbij de wens uit dat zijn opvolger de heer Bos uit Vo- iendam nog tal van lauweren met Vitesse zal oogsten. Jaarverslag K.C.B, BERGEN Dezer dagen is het zevende jaarverslag van het Kun stenaars Centrum Bergen gereed gekomen. Hieruit blijkt, dat het aantal contribuanten 351 bedraagt Er waren het afgelopen iaar 3315 betalende en 3709 gewone leden ™dat een totaal aantal bezoekers 7024 bedroeg. Van de gemeente Bergen werd wederom een subsidie ontvangen f 150.— en de minister va- O.. K. en W. kende voor de eerste maal een subsidie van f 1000.— toe. 1953 Leverde een nadelig saldo van f317,20 op, naar aanleiding waarvan het bestuur aandringt op uitbreiding van het aantal con tribuanten. Molière's „Tartuffe" BERGEN Het in 1664 door de grote Franse dramatur Molière geschreven karakterblijspel „Tar tuffewaarin ,de schijnvrolijk- heid op meesterlijke wijze aan de kaak wordt gesteld, werd, in de lichtvoetige Nederlandse verta ling van Bertus Aafjes met veel vaart en verve ten tonele ge bracht door het befaamde ama teur-toneelgezelschap „De Plan- keniers" uit Naarden ten besluite van de „Culturele dag 1954": Dit was amateur-toneel op hoog niveau Vooral de rollen van Orgon, Marianne, Dorin een Tar tuffe kregen een bewonderen- waardige vertolking, tegen een voortreffelijk, met een minimum aan middeien gestyleerd, décor. Wij willen niet nalaten melding te maken van het uitzonderlijk fraaie costuum van Elmire. Spel, regie, décor en costume- ring van dit gezelschap en dit alles uitsluitend het werk van amateurs kunnen de vele ama teurgezelschappen in onze pro vincie ten voorbeeld strekken. Nieuws uit de Beemster BEEMSTER In de afgelopen week kwamen de jongeren van de N.K.J.B. in café van Etten bij een voor een culturele avond. Ditmaal werden de verkeersre gels onder de loupe genomen. Er werd een uiteenzetting gegeven van de regels en de betekenis van de verschillende verkeers borden. De R.K. Vrouwenbeweging in West-Beemster kwam voor de jaarvergadering bijeen. De hoofd schotel van de avond werd ge vormd door de viering van hel eerste lustrum. De penningmees- teresse kon helaas geen batig •aldo boeken voor het afgelopen aar. Mevrouw Smit werd herko- en als presidente, terwijl in de acature van mevr. Stroet-van ielderen werd voorzien door de erkiezing van mevr. de Lange. De bestuursleden kregen een geschenk aangeboden en de GA. pastoor van Leipzig kreeg een as bakje. De dames bleven na de pauze in feestelijke stemming bij een. N.K.J.B.-toneeluitvoering WARMENHUIZEN A.s. Zon dagavond 21 Februari zal boven genoemde vereniging in het pa tronaatsgebouw, het spannende toneelstuk opvoeren „De geheim zinnige meneer Falkema", spel in 5 bedrijven door C. J. Staets. Regie en décor zijn in bekwame handen van Jac. van Baar. Zal de voetbal weer gaan rollen? SCHOORL Door de weers omstandigheden is de voetbal wel wat in het vergeetboek geraakt. Om nu de leden weer eens met elkaar in contact te brengen, heeft het bestuur van Duinranders besloten om allereerst eens een clubavond te houden Dit zal nu gebeuren 'op Woensdagavond 17 Februari a.s. Morgen dus. Er zal een praatje worden gehouden over het nog resterende program ma, de te volgen taktiek enz. Het is van het grootste belang dat hierbij alle leden tegenwoor dig ziin. Er zal vanzelfsprekend ook een aangename kant aan deze avond zijn. De leden kunnen b.v. geheel vrij van het biljart ge bruik maken. Consumptie mag worden gebruikt, doch is geens zins verplichtend. Alle hens dus Woensdagavond aan dek Lourdesfilm LANGEDIJK. Voor de wer kende jeugd van Langedijk (K. A.J.) wordt Donderdagavond een Lo'urdes-avond gehouden in de Burg. Vertoond zal worden de Lourdes-filim, gemaakt van de bedetocht van 20.000 Belgische arbeidersjongens en -meisjes naar Maria's heiligdom. Belangstelling voor verkeerscursus DE RIJP Naar wij vernemen bestaat er een flinke belangstel ling voor de te houden cursus in verkeersregels. De lessen zullen Woensdag 24 Febr. a.s.. des avonds acht uur beginnen in het handen- arbeidlokaal van de o.l. school al hier. Aangifte tot deelname 6taat alsnog tot genoemde datum open bij de heren postcommandanten van de rijkspolitie te De Rijp en West-Graf tdijk AVONDMISSEN IN V.S. EEN SUCCES CINCINNATI (Ohio) 15 Febr. (K.N.P.). In ruim twintig parochiekerken van het aarts bisdom Cincinnati in de Ver enigde Staten is bij wijze van proef op de eerste Vrijdag van Februari een avondmis opgedra gen. In hun rapporten aan hun bisschop berichten de pastoors unaniem dat de avondmis een groot succes is gebleken. De ker ken waren voller dan ooit des morgens het geval is. De pastoors voegen eraan toe, dat het kerk bezoek op de morgen van eerste Vrijdag niet merkbaar is ver minderd. Ned. B-elftal tegen Preussen Mnenster Voor de oefenwedstrijd tegen Preussen Münster, Woensdag middag 17 Febr. a.s. op Hout- rust in Den Haag, is het Neder landse B-elftal als volgt samen gesteld: Doel: Mouw (Rapiditas); achter: Wiersma (Donar) en XXX; mid den: K. Smit (Volendam), van der Hoek (Feyenoord) en van Schijndel (S.V.V.) aanvoerder; voor: van Ede (Sparta), Michels (Ajax), C. van der Gijp (Emma), Brooymans (R.A.C.) en Jack Heysters (Hermes D.V.S.). Reserves: S. de Rijk (M.O.C.), Cools (R.B.C.), van Rooy (Eind hoven) en Louer (Noadj. De linksachter van de ploeg zal later worden aangewezen. Lenteboden in het land BERGEN. Zondag j.l. zijn aan de Groeneweg in Bergen de eerste kieviten van dit jaar reeds waargenomen. En nu maar eierenrapen, straks, als de kalen der Maart wijst! Niet bang meer BERGEN AAN ZEE De fa milie Schotten, Verspeyckweg 11, te Bergen aan Zee die ter be scherming van de vogels tijdens de sneeuwperiode, stukjes brood voor de ramen strooide, zag tot hun grote verbazing dat er zich tussen de vogels ook een goud- fazant bevond die rustig uit het bos aan de overkant van de weg was gekomen. Niettegenstaande de sneeuw ge heel verdwenen i$ komt bij even goed nog steeds ziin stukles brood ophalen, zonder de minste angst te koesteren. Auto geslipt BERGEN Door opvriezen van de asphaltwee in de Hoflaan, ver toonden zich Maandagmorgen gladde plekken, vanuit de auto niet direct zichtbaar. Deze obsta kels werden een volkswagen nood lottig die daardoor slipte en met het achterste gedeelte tegen een boom botste Er werd ernstige schade veroorzaakt aan as en kop peling en slechts lichte schade aan het uiterlijke van de wagen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5