Thans sabotage op vliegdekschip Eagle Sensationele duik van Frans diepteschip Radio in dienst van wanhopige Parijzenaar Nederlandse concurrentie in Antwerpse haven Eerste Duitse schip na vijftien jaar in New York Wordt Spaans gezantschap verheven tot ambassade? Buitenlandse notities N. X och hebben de gesprekken tussen de ministers van de Grote Vier op tal van punten soherper tot uiting gebracht, hoe nu eigen lijk de stukken op het politieke schaakbord staan. Veel wat tot nog toe werd verondersteld is door deze conferentie als waar gebleken. Meer in het bijzonder nzake de houding van de Sovjet- Unie. De strategie van Molotof, om een wig te drijven tussen de Westerse geallieerden en vöör alles de verdere uitbouw van de N.A.V.O. en de E.D.G. te verhin deren, bewijst de doelstelling van Moskoü geen moment de greep >p de door het Rode Leger be zette gebieden los te laten. Het .stranden van een oplossing van de Duitse-kwestie op de onwil van Molotof zegt boekdelen. De Russen durven een vrije uitspraak van het Duitse volk niet aan, bang als ze zijn ook elders hun invloed te zullen verliezen. De Russische minister heeft zowel in de openbare als in de geheime conferentie voldoende laten door- -chemeren, dat de Sovjet-politiek berust op de militaire macht van het Kremlin. Maar ook is geble ken de Russische vrees voor het Atlantische Pact en het geheel van de Westerse defensie. Berlijn heeft geleerd, dat de N.A.V.O. ef fect heeft gesorteerd. Een bemoe digende reactie voor het Westen om op de ingeslagen weg voort ie gaan. De Russische plannen ten opzichte van West-Europa in ontmaskerd. Dulles keert met de wetenschap terug naar Was hington, dat de Amerikanen een grote fout zouden begaan, in dit tadium hun troepen uit West- Europa terug te trekken. Er is bitter weinig kennis van de feiten voor nodig, om in te zien, dat een weerloos West-Europa een prooi zou worden van de Russische agressie. De weigering van Molo tof om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te erkennen heeft de zelfde achtergrond. Voor de ver dere bepaling van de Westerse politiek tegenover de Sovjet-Unie beschikt men thans in Washing ton. Londen en Parijs over con crete gegevens, met als voordeel, dat ook de wereldopinie is wak ker geschud. In zoverre heeft het Westen diplomatieke winst ge boekt. Molotof is op de proef ge- s'eld en de Westerse staatslieden weten nu precies wat ze weten wilden. 4400 meter onder de zeespiegel WAAR IS LEILIE? Koningin Elizabeth opent parlement Mr Burger stelt enkele vragen Golf van schenderij op Britse schepen Scheepsbevoorraders klagen: W.-Duitslaiid zoekt naar moordenaar Vijf bejaarde mensen verbrand Korreltjes Dinsdag 16 Februari 1954 Diplomatieke winst voor het Westen I u het einde van de conferen tie van Berlijn in het zicht is, is het ogenblik aangebroken, waar op de balans kan worden opge maakt. Alles bij elkaar genomen is het een mager resultaat ge worden. Van de vele goede ver wachtingen op een vermindering van de spanning in de interna tionale politiek is niets terecht gekomen. Waarom, hebben wij in de laatste dagen enkele malen uiteengezet. De politieke doelein den van Oost en West zijn vol komen tegenovergesteld, terwijl de denkbeelden, waaruit deze strevingen voortspruiten elkander nos minder dekken. Het een en ander was te voorzien en noch aan deze, noch aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn heeft men ook maar de minste illusies gekoesterd tot een verge lijk te geraken. De teleurstellin gen zullen het sterkst gevoeld worden in de harten van de Duit sers. Er is in Duitsland over de positie van Duitsland gesproken, zonder de aanwezigheid van ver tegenwoordigers van Duitsland. Overigens een bekend verschijnsel in de geschiedenis 1 m (3 ver de verstandhouding tus sen Moskou en Peking is het Westen minder wijs geworden. Molotof heeft alles in het werk gesteld, om Rood-China als een wereldmacht te doen erkennen. •Snruit dit voort uit kwakte? Het kan zijn, omdat Moskou in veler lei opzichten langzamerhand meer van China afhankelijk wordt in Azië. Het prestige van de huidige heersers in het Kremlin is kleiner dan dat van Stalin. Sedert de dood van de Russische dictator hebben de Chinese communisti sche leiders dit tussen de regels door enkele keren laten blijken. Met name de V.S. zullen de si tuatie in het Verre Oosten nauw keurig dienen te volgen. Een breuk tussen Moskou en Peking zou een gebeurtenis van wereld historisch formaat kunnen zijn. He mogelijkheid daarvoor is nog steeds niet uitgesloten. Op dit punt heeft het Westen in Berlijn geen blik achter de schermen kunnen werpen. PARIJS, 15 Febr. Een Frans diepteschip (Bathyscafe) heeft vandaag voor de westkust van Afrika een record diepte bereikt met 13.288 voet (4429,33 meter). De sensationele duik werd ge maakt door twee officieren van de Franse marine, kapitein ter zee Georges Houot en de maca- nicien Pierre Henri Willy op ruim 250 kilometer voor de kust bij Dakar, in de Zuid Atlantische Oceaan. Hiermee is 't record van 10339 voet (3346 meter) gevestigd door professor Picard, tijdens een duik die verleden jaar October plaats vond voor de kust bij Napels, gebroken. Het Franse dieptesehip is ge bouwd om een oud diepteschip van professor Piccard heen, dat de Franse marine van de Belgi sche vloot had gekregen. Het dieptesehip opereert van af een moederschip maar is hier aan niet verbonden. Het handelt als een ballon in de vrije lucht wanneer het onder water navi geert en werkt op ballast prin cipe. Maar in plaats van zakken zand en gas, heeft het schip me talen gewichten die aan de huid vastgehouden worden door mag neten en met tonnen samenge perste benzine in drijvers. Benzine is lichter dan water en als het diepte-schip de metalen gewich ten laat vallen zorgen de drijvers met benzine er voor dat het weer aan de oppervlakte komt. De beide inzittenden zetten het duiktoestel op de bodem van de Atlantische Oceaan. Zij vertelden dat al naar gelang zij dieper afdaalden, het zeewater eerst groen, toen donkerblauw en ten slotte zwart was. Door middel van twee schijnwerpers konden zij op grote diepte vreemde le vende wezens waarnemen. Zij vertelden oranje garnalen te heb ben gezien, die er uitzaigen alsof ze al gekookt waren. Op nog grotere diepte hadden beide offi cieren griezelige poliepen met doorzichtige tentakels waargeno men. Het schip was ongeveer 6 uur onder water. Verleden jaar zomer hadden de twee Fransen een diepte be reikt van 6890 voet (2296 meter) voor de zuidkust van Frankrijk. Eveiiliuis wordt naar Djakarta overgebracht DJAKARTA, 15 Febr. De hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer Evenhuis, die op 21 Januari in Surabaja werd ge arresteerd en de laatste weken verblijf hield in het kantoor van de immigratiedienst te Surabaja, zal morgen per vliegtuig naar Djakarta worden overgebracht. Ook de echtgenote en de dochter van de heer Evenhuis zullen met hetzelfde vliegtuig naar Djakarta reizen. Intussen is na de verklaring van de minister van Voorlichting, dr. Tobing, dat Evenhuis „in het algemeen als een ongewenst per soon" wordt beschouwd, geen nadere verklaring over diens aanhouding gedaan. WORST EN APPELEN VOOR DULLES BERLIJN, 15 Febr. De West-Duitsers willen blijk baar dat minister Dulles goed eet op de conferentie. Van hun kant proberen zij hier toe bij te dragen. Zo heeft een café-houder te Muenchen hem een kist met 50 weiss- wuersten gestuurd met de volgende brief: „Met bezorgd heid hebben we vernomen, dat de conferentie reeds moe van de caviaar is. We hebben daarom besloten om iets sub stantieels tegenover de eeu wige caviaar-routine te plaat sen en zenden u deze echte Muepchener worsten als een bijdrage tot het succes van de conferentie". Fruitkwekers bij Hamburg hebben Dulles een doos appe len gestuurd. Het waren de in Duitsland beroemde „cox- oranje" -appelen maar omdat Hitier. de vegetariër, er zo bijzonder belust op was, kre gen zij in het derde rijk de naam van „fuehrer-appelen". De schenkers hebben echter van dit historische tintje bij hun aanbieding geen melding gemaakt. Malan nog niet toe aan aftreden KAAPSTAD, 15 Febr. Dr. D. F. Malan, de premier van Zuid- Afrika, heeft vandaag de geruch ten tegengesproken als zou hij na zijn 80ste verjaardag op 22 Mei a.s. aftreden, aldus meldt de na tionalistische krant „Die Burger". Volgens deze krant zeide Malan, dat hij noch in Mei noch „in de nabije toekomst" zou aftreden. Hij had belangrijk werk te doen, dat veel tijd zou vergen. HILVERSUM, 15 Febr. De romantische geschiedenis van de Parijse kleermaker Julien Ge rard en een Nederlands meisje, Leilie Eriksen, heeft thans ook in Nederland veler belangstelling gekregen. Nadat verschillende dagbladen aan deze zaak aandacht hadden besteed, besprak Jan Brusse Dinsdag j.l. voor radio Hilversum microfoon de gehele affaire nog eens, waarbij hij ieders medewer king inriep. Brusse vertelde over de jonge Parijzenaar, die de wan hoop nabij is, omdat zijn verloof de, de Nederlandse Leilie, hem plotseling verlaten heeft zonder haar adres achter te laten. Sinds dien is zij spoorloos, maar nu heeft Julien hulp gekregen van een vriend die een liedje heeft geschreven, dat inmiddels over vrijwel alle Europese radiozen ders is uitgezonden. Het liedje „Reviens", dat een smeekbede bevat aan Leilie om zich met Julien in verbinding te stellen, heeft zich in een korte spanne tijds een grote populariteit ver worven, ook al door de roman tische achtergrond. Dinsdag liet Brusse het liedje vanuit Parijs horen en hij voeg de er aan toe, dat zij die wat In Australië CANBERRA, 15 Febr. Ko ningin Elizabeth heeft vandaag met veel pracht en praal de der de zitting van het twintigste Australische parlement geopend. De plechtigheid duurde vijftien minuten. Het is voor de eerste maal dat een Brits staatshoofd het Austra- lisohe parlement geopend heeft. De plechtigheid werd via de radio uitgezonden en de Konin gin stond voortdurend in het felle licht van de schijnwerpers van televisie en filmoperateurs. In haar toespraak zei de Ko ningin onder meer: „Ik zal niet alleen regeren, maar ook dienen". Terwijl zij de openingstoespraak voorlas, zat ze in dezelfde stoel, waarin in 1927 haar vader, de toen malige Hertog van York, gezeten heeft, toen hij eenzelfde plechtigheid leidde. 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. Het Tweede Kamerlid, de heer Burger, heelt aan de minister van Binnenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. is het waar, dat het in het voornemen ligt, in het kader van een meer algemene verheffing van gezantschappen tot ambassa des, het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade te ver heffen, zulks met wederkerig heid voor het Spaanse gezant schap te 's-Gravenhage „ter verinniging der wederzijdse be trekkingen": 2. moet uit dit voornemen, en op grond van bovenvermeld oog trekkingen, worden afgeleid, dat de regering de weerzin, (zo de hr. Burger het uitdrukt Red.) welke in het Nederlandse volk leeft en welke in het parlement herhaaldelijk tot uitdrukking is gebracht, tegen het totalitaire ka rakter van het Franco-regime en de terreur, die daaruit voort vloeit. als verdwenen beschouwd en zo ja, valt er dan enige nieu we ontwikkeling in dit regime aan te wijzen, waarop die opvat ting kan steunen? 3. is de regering ten slotte niet van mening, dat alleen reeds door de vijandige politieke activi teit, welke het Franco-regime de laatste tijd tegenover onze bond genoten Groot Brittannië en Frankrijk ontwikkelt, dit vrien delijke gebaar achterwege dient te blijven, immers noch de betwistbare zakelijke gronden, noch de meer algemene dran-< tot verheffing van gezantschap pen tot ambassades hiervoor een merk van „verinniging" der be- voldoende motief vormen? naders' over Leilie konden vertel len zich ook met Hilversum in verbinding konden stellen. Hilver sum kreeg hierop verschillende reacties, meest raadgevingen van vriendelijke luisteraars bevat tend langs welke weg men het spoor zou moeten zoeken. Een an dere reactie was er, en daaraan is in een radiojournaal van Zon dagavond aandacht besteed. De ze reactie kwam van een Amster dams telepaath, die uit het por tret van het meisje naar hij zei- de een aantal gegevens omtrent haar 'had „doorgekregen". De te lepaath vertelde voor de micro foon, dat het bewuste meisje 23 jaar moet zijn en op 3 Februari jarig, is. Zij is geboren in Rot terdam en later naar Scandinavië vertrokken. Haar vader zou staalfabrikant in Stockholm zijn. Het meisje zou verleden jaar op eigen gelegenheid naar Parijs zijn geweest, maar nu zij papie ren moest hebben voor haar hu welijk met Julien had zij daar voor de medewerking van haar ouders nodig, die haar inmiddels niet meer in de gelegenheid stel len opnieuw met haar verloofde in Parijs in contact te treden. De telepaath zag het meisje in een groot hoekhuis pp een plein in Stockholm, tegenover een grote kerk, en zeide voorts dat „Lei lie" een roepnaam was, maar dat het meisje in werkelijkheid „In- ger" heet. De reporter zeide, dat zijn om roepvereniging haar contacten met het buitenland zou benutten om een en ander omtrent het door de telepaath meegedeelde te verifiëren. De hele wereld maakt zich immers om deze vooralsnog trieste romance druk, alsof er geen conferentie in Berlijn of koude oorlog 'bestaat, aldus be sloot de reporter. LONDEN, 15 Febr. Sabotage aan het luchtafweergeschut van het Britse vliegdekschip Eagle (8.000 ton) werd vandaag door de admiraliteit bevestigd. Een woordvoerder voor de ad miraliteit heeft verklaard, dat het incident vermoedelijk deel uitmaakt van 'n golf van „schen derij" die in het afgelopen jaar resulteerde in meer dan 14 geval len van beschadiging van Britse oorlogsschepen. Hij zei, dat 'het mogelijk is dat leden van de be manning „er genoeg van hebben" dat de moderne schepen steeds meer met electrische apparaten worden uitgerust, waardoor de hutten van de bemanning steeds kleiner worden. „Een gebrek aan stilte kan een andere oorzaak zijn van d« onte vredenheid" voegde hij er aan toe. „Men denkt niet dat hier sprake is van georganiseerde sa botage door communisten of an deren". Volgens persberichten, die gis teren uit Gibraltar kwamen, waar de Eagle voor manoeuvres aankwam, werden electronische controle-onderdelen van het af- Amerikaans oorlogs materiaal voor Spanje CARTAGENA, 15 Febr. Van daag is aan boord van het vracht schip „Northwestern Victory" de eerste scheepslading Amerikaans oorlogsmateriaal voor het Spaanse leger onder het militaire pact tus sen de beide landen aangekomen. Het materiaal werd met de no dige plechtigheid door hoge auto riteiten in ontvangst genomen. De Amerikaanse ambassadeur James Dunn deelde mee, dat het schip slechts de „voorloper" was van vele andere schepen die eco nomische en militaire goederen in de komende maanden naar Spaan se havens zullen brengen. Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China TOKIO, 15 Febr. Generaal Weyland, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft Maandag in Tokio meegedeeld, dat een eer ste zending van 12 Amerikaanse B-26 bommenwerpers naar In do-China onderweg is en dat meer van dergelijke toestellen zullen volgen. De generaal, die verleden week een kort bezoek bracht aan Indo- China, voegde hieraan toe, dat 250 technici van de Amerikaan se luchtmacht, die naar Indo- China zijn gezonden, reeds aan het werk zijn. weergeschut overboord geworpen, terwijl telefoons beschadigd wer den. De woordvoerder zei, dat de beschadiging tien dagen geleden had plaats gevonden, kort voor dat de Eagle van Portland (En geland) vertrok. Hij ontkende de berichten, dat twee andere incir denten te wijten zouden zijn aan sabotage. Deze vonden eveneens kort geleden plaats aan boord van de Eagle: het verlies van een straaljager van een dek bij ruwe zee en het onderwater zetten van een sproeiapparaat. Twee kanonnen van de Eagle voor het lossen van saluutscho ten waren met een spaak vastge zet en een stoker werd tot 15 maanden veroordeeld wegens het vernielen van manometers in de machinekamer. Met een toestel van de KLM arriveerde vandaag op Schiphol de gehavende bemanning van het K.N.S.M.-motorschip „Douro" 563 ton, dat in de nacht van 10 op 11 Februari ter hoogte van Valencia werd aangevaren door het 5600 ton metende Spaanse schip „Drago" en aan de golven moest worden prijsgegeven. De bemanning na de aankomst. In het midden (met hoed) de directeur van de K.N.S.M., de heer W. H. Kruyff, die ter begroeting op Schiphol aanwezig was. BRUSSEL, 15 Febr. De be roepsvereniging der Antwerpse scheepsbevoorraders heeft on langs de volgende schriftelijke vraag voorgelegd aan de ministers van Financiën en Justitie: In de haven van Antwerpen worden sedert enige tijd de re ders en scheepskapiteins van alle nationaliteiten aangesproken door Nederlandse vertegenwoordigers van handelshuizen, die hen ter plaatse komen uitnodigen de sdheepsvoorraden in Nederland te bestellen met levering Antwer pen. Deze ongewenste practijken zijn van een aard dat ze de goede betrekkingen met onze Noorder buren benadelen. Heeft de rege ring de nodige maatregelen ge troffen om te onderzoeken of deze vreemdelingen, die hun Mevr. Joliot-Curie geweigerd als lid van Am. Chem. Genootschap NEW YORK,' 15 Febr. Me vrouw Irene Joliot-Curie, de be roemde Franse natuurkundige, is geweigerd als lid van het Ameri kaans Chemisch Genootschap, daar de commissie van toelating meent dat zij communiste is. Dit werd meegedeeld in het maandelijkse „bulletin der atoom geleerden". RENDIEREN MAKEN VERRE REIZEN OSLO, 15 Febr. Duizend rendieren zijn Zondag j.l. in twaalf open wagons, waar van de vloeren met een laag sneeuw waren bedekt, uit Zweden naar het Noorse berggebied nabij Hardanger vertrokken. Men had de dieren aan vankelijk als kudden over het land willen overbrengen, doch dit mislukte, daar zij steeds weer naar hun wei den in Zweden terugkeerden. Daarop werd besloten de verhuizing per trein te doen geschieden. De rendieren krijgen onderweg hun gelief de mos. De sneeuwlaag zal gedurende de lange reis van tijd tot tijd vernieuwd wor den. Tenslotte rij at de locomo tief bij dit merkwaardige transport niet voor-, doch achteraan, duwend in plaats van trekkend, om te voorko men dat de rendieren in tunnels door de rookontwik keling zouden stikken. NEW YORK, 15 Febr. Onder snapt en tot Maart 1945 intact de vlag van de Westduitse fede rale republiek, zwart, rood en goud, is vandaag de Iijnboot „Gripsholm" de haven van New York binnengevaren het eerste als Duits geregistreerde passa giersschip, dat sinds het uitbre ken van de tweede wereldoorlog in New York is aangekomen. Het schip is voor onbepaalde tijd door de Noordduitse Lloyd gecharterd van de Zweedse Ame- rika-lijn. Het heet nog „Grips holm" doch zal herdoopt worden in „Berlin". De bemanning en de keuken is Duits. De „Gripsholm", die 19.000 ton meet en geheel wit is geverfd, was van de boeg tot de achter steven met veelkleurige signaal vlaggen en wimpels versierd. Er boven cirkelden enige helicop- tères en hing er een „blimp" een kleine bestuurbare luchtbal lon. Het schip had 577 passa giers uit Bremerhaven en Go thenburg aan boord en kwam uit Halifax, Nieuw Schotland. De laatste Duitse Iijnboot, die men in New York zag, was de „Bremen", die op 1 Augustus 1939, een dag voor het uitbreken van de oorlog in Europa, de ha ven verliet. De kapitein van de „Gripsholm", Heinrich Lorenz, was toen eerste officier aan boord van de „Europa". Hij vertelde vandaag, hoe de „Bremen" aan Britse oorlogsschepen was ont was gebleven, toen had volgens hem een scheepsjongen het schip in brand gestoken uit wrok te gen een van zijn collega's. Lorenz, die thans 56 jaar oud is en al kaal wordt, verklaarde er trots op te zjjn, dat men hem had uitgekozen als kapitein van het eerste Duitse schip, dat sinds 15 jaren naar de Y.S. voer. Zijn echtgenote is een Amerikaanse; zijn kinderen zijn in Washing ton D.C. op school. In 1939 werd hij bij de Duitse vloot ingelijfd en belast met het commando van een trawler, die als weerschip tussen IJsland en Groenland fun geerde. Later kreeg hij het bevel over een bevoorradingsschip van de Duitse vloot, dat in de Oost zee werd getorpedeerd „toen het de laatste brandstofreserve van de Duitse vloot aan boord had". Verplichte aangifte van goud en zilver in Oost-Duitsland BERLIJN, 15 Febr. Alle goud- en zilvervoorraden en alle gouden en zilveren voorwerpen van de industrie en van de han del in sieraden in de Sowjet- Russische zone van Duitsland zul len uiterlijk heden bij de be- stuursautoriteiten moeten worden aangegeven. Het ministerie van financiën van de volksdemocra- tische republiek, dat deze aan gifte heeft voorgeschreven .noem de daarvoor geen redenen. werkzaamheden naar Belgisch ge bied hebben verplaatst, in over eenstemming zijn met onze wet geving op het vreemdelingenver keer, op de arbeid van vreemde lingen op Belgisch grondgebied en met de voorschriften van het mi nisterie van Economische Zaken en van Financiën?" De minister van Financiën heeft hierop thans het volgende geantwoord: „De leveringen aan zeeschepen van vreemde (Neder landse of andere) goederen is niet in strijd met de douanevoorschrif ten. Zulke leveringen kunnen door onverschillig wie geschie den onder doorvoerregime indien de voorgeschreven formaliteiten worden vervuld. Ik heb een on derzoek ingesteld naar de kwestie der inkomstenbelastingen, zowel van de bedoelde vertegenwoordi gers als van de handelshuizen voor welke zij optreden." De minister van Justitie heeft van zijn kant geantwoord: „Krachtens tussen België en Nederland gesloten overeenkom sten, hebben de Nederlanders op vertoon van hun identiteitskaart vrije toegang tot België. Wat hun verblijf op Belgisch grondgebied betreft moeten de personen waar van sprake is dus geacht worden in overeenstemming te handelen ten aanzien van de wetgeving op de vreemdelingen. Dit neemt ech ter niet weg dat een vreemdeling, ook al is zijn verblijf in het land niet in strijd met de voorschrif ten, door een bepaalde bedrijvig heid wettelijke of reglementaire bepalingen kan overtreden indien hij die activiteit zonder vergun ning uitoefent. Dit laatste aspect van de vraag valt echter onder de bevoegdheid van mijn collega van Economische Zaken aan wie de vraag is voorgelegd." Twee Britse vrouwen vermoord BONN, 15 Febr. Een grote man, met een zwarte baard en een gouden oorring, die gezocht wordt voor ondervraging inzake de moord op twee Britse vrou wen, zou zich volgens berichten van vandaag in West-Duitsland bevinden. Van betrouwbare zijde wordt hier meegedeeld, dat de Britse autoriteiten een bericht nagaan dat de man, van wie men gelooft dat hij betrokken is bij de han del in surplusmateriaal, gezien is in het Rijnland en vaak in een bar komt in Godesberg. De slachtoffers waren mevr. Isobel Cihesney, 42 en haar moe der mevr. Marv Menzies 68. Bei den werden verleden week Don derdag vermoord gevonden in een tehuis voor ouden van dagen in Londen. Georg Hess, de barman in het Koningshof in Bad Koningsberg zei, dat de man met de baard en de oorring in zijn bar kwam toen deze gebruikt werd door de Franse bezettingsautoriteiten. Hess zei, dat de man zich .ge woonlijk onderhield met Ameri kaanse officieren en Franse auto riteiten die in het hotel woonden totdat dit enige maanden geleden niet meer als Franse club werd gebruikt. Oudeliedentehuis in Ziveden in lichte laaie EKSJOE, Zweden, 15 Gebr. Vandaag zijn tijdens een brand in een tehuis voor ouden van da gen in Eksjoe in het Zuiden van Zweden, vijf personen om het leven gekomen. Volgens mededelingen van de politie hebben vele andere oud jes ernstige brandwonden op gelopen. Door de brandweer werden de verkoolde lijken van vijf slacht offers naar buiten gebracht en in de sneeuw neergelegd. De red dingspogingen werden ernstig be lemmerd door de panische schrik, die de oude lieden bevangen had. Velen van hen sloten zich op in kasten en w.c.'s uit angst voor de vlammen. De brandweer moest de deuren openbreken en hen met geweld langs de ladders naar beneden voeren. De stem van Pius Bijna vijf minuten sprak de Paus Zondagavond voor de radio, op de dag, die de werelddag der zieken heet. Het was bijna een won der, die vetrouwde, even door dringende als sonore en liefde volle stem te horen van iemand, die nauwelijks een week terug als ten dode op geschreven scheen. Zijn stem was niet zo krachtig als anders, maar klonk toch vol ontroe ring en was duidelijk te her kennen. Dat maakte dit korte woord zo indrukwekkend: de Paus leeft nog, leeft wéér, zouden wij zeggen. En dat is een zegen voor de wereld, die nog behoefte heeft aan het vlammend houden van het ideaal, dat de plaatsbekleder van Christus op aarde zich gesteld heeft: De vrede is het werk van de gerechtigheid. De werkelijke vrede laat nog altijd op zich wachten en de reden daarvan is bekend: ook de vervulling van de gerech tigheid blijft achterwege. De oorzaak is op 'n andere plaats in onze krant van gisteren aangegeven: de kinderen van het licht zijn te zeer verdeeld, zij zijn te traag, en hebben een tekort aan offerzin. Daardoor verkeert de samenleving en de katholieken daarin, in groot gevaar. Moge de stem van Pius ons er opnieuw aan her inneren Gehandhaafd In zijn Lichtbaken van j.l. Zaterdag heeft pater Loop gezegd, dat hij zijn mening inzake de houding van de regering t.a.v. de mid denstand in het algemeen en de kleine neringdoenden in het bijzonder, handhaaft. In tussen bevatte „de Opmars" het propagandablad van de K.V.P., een artikeltje, waar van de strekking luidde, dat met deze radioboodschap aan de middenstand geen dienst bewezen is en dat dit Licht baken beter onuitgesproken had kunnen blijven. Zelfs de „Maasbode" keert zich (in een artikel over de Middenstands- nota van dr. Veldkamp) tegen de radiospeech. Het blad schrijft woordelijk:„er is geen reden, de middenstand af te schilderen als een verdrukte klasse, bijna geworgd in de greep van de fiscus en de ongetwijfeld goed bedoelde woorden van-pater Loop, ijve rig dramatiserend beaamd door de Tijd, kunnen de zaak wer kelijk nier erger maken dan hij is". Tot zover letterlijk de „Msbd". Het woordje „nier" zal wel fout zijn en wij ver onderstellen, gelet op het zins verband, dat het „hier" zal moeten zijn. Of zou het „niet?' moeten wezen? Dan wordt de bedoeling er niet duidelijker op, temeer niet, omdat men van een „zaak" niet spreekt van „hij" maar van „zij" Officieel geluid. Niet alleen zegt de „Maasb." verder in zijn artikel, dat, volgens de Nota, „de ernst van de positie van de middenstand vaak overdreven, althans te genera liserend en dus misleidend wordt voorgesteld," maar aan de andere kant betoogt het blad, dat nog te bezien staat, of het optimisme van de Nota betreffende de z.g. volwaar dige middenstandsbedrijven door het aangevoerde materi aal wordt gemotiveerd." In derdaad maakt, zoals men in de uitvoerige mededelingen uit de Nota in ons blad van Vrijdag heeft kunnen lezen, de staatssecretaris nadrukke lijk onderscheid tussen de vol waardige middenstandsbedrij ven en de z.g. randbedrijven, dat zijn de zeer kleine nering doenden, die feitelijk op de rand van het „middenstands niveau" staan. Van deze rand bedrijven, die de radio blijk baar in het bijzonder op het oog had, zegt de Nota, dat het kleine zaakjes zijn, die bene den een inkomen van driedui zend gulden blijven en als re gel geen personeel hebben. Zij hebben dus weinig of geen last van de belasting waar door ze dus ook niet „dood gedrukt" kunnen worden. Voor een billijk oordeel over de, zeker niet malse lasten, in het algeméén worden op gelegd, moet men dit wél in het oog houden. SLOEP GERAMD IN BAAI VAN RIO RIO DE JANEIRO, 15 Febr. Zondag is in de baai van Rio de Janeiro een sloep met veertig mensen omgeslagen. Er zijn vijf tien lijken geborgen en een tien tal personen wordt nog vermist. De meeste slachtoffers zijn Por tugezen. Men was een Portugees passagiersschip tegemoet gevaren. Door de zuiging van de schroeven van dat schip sloeg de sloep om.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9