Australië geteisterd door overstromingsramp Twee doden bij scheepsramp Naast de Duitsers ook Britse troepen in de E.D.G. Al 16 mensen verdronken Herstel van de Paus zal nog geruime tijd duren Jeltj e kan weer lachen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Duizenden families vluchten uit bedreigde gebied stadseditie Maandag 22 Februari 1954 49e Jaargang - Nummer 13016 Moeten leken de taak overnemen: Doöi krijgt de overhand WADDEN TOEGEVROREN RUS VRAAGT ASYL IN WEST-BERLIJN DE AANSPRAKEN OP NIEUW-GUINEA ATOOMBOMMEN VOOR CHINA? Apostolische Zegen voor Kardinaal Mansoer Adabi toch getrouwd LENING AAN K.S.G. MOORD OP NEDERL. IMMIGRANTE Coaster Leuvenhaven in Nieuwe Waterweg overvaren Weg naar Parijs weer vrij 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. De K.N.A.C. deelt mede dat de wegen in FranikrijiK voor wat het verkeer van België naar Parijs betreft, te weten de route natio nale no. 2 over Maubeuge, Ver- vins, Laon. Soissons en die oveT Rijssel, Arras en Amiens, welke tengevolge van vorst en sneeuw waren afgesloten, thans weer zijn geopend. Concessie aan Frankrijk Churchill had gewaarschuwd Grieks schip liep op een mijn BIJ TERSCHELLING Grote R.T.C. wellicht overbodig Dr Olierook pastoor in Bloemendaal Granaat ontploft in danszaal DRIE DODEN Initiatief van India in Indo-China? LOCOMOTIEF: 243 KM PER UUR NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum JÊÊÊÊLtA f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) SYDNEY, 21 Febr. -Zaterdag en Zondag is het gebied van Noord Nieuw-Zuid-Wales door orkanen en zware over stromingen geteisterd als nooit te voren. Doordat de verbindin gen verbroken zijn, heeft men nog geen overzicht van de ramp, doch volgens de Sydney Morning Herald zijn minstens 16 personen verdronken en worden meer dan 12 vermist. Het getroffen gebied strekt zich uit van de grens tussen Nieuw Zuid-Wales en Queensland zuidwaarts tot het zuivelcentrum Lismore en Westelijk tot Kyogle. Honderden stuks vee zijn ver dronken. Vele gezinnen bevinden zich op het dak van hun huis midden in een oceaan van mod- derwater. Talrijke spoorlijnen, wegen en bruggen zijn vernield. Verscheidene steden zijn geïso leerd, verstoken van gas en elee- triciteit, terwijl ontelbare wonin gen zijn weggespoeld. In Kyogle verdronken tien men sen, waaronder vijf kinderen, toen hun huis door die Richmond- rivier werd weggespoeld. In Ar- midale verdronken vier mensen, onder wie een baby van 21 maan den, toen de auto, waarin zij zich bevonden, door een stortvloed van water in een buiten zijn oevers getreden beek werd gesleurd. De spoorlijn BrisbaneSydney is tussen Kyogle en de grens van Queensland door overstromingen en aardverschuivingen vrijwel vernield. In Casino, de voornaam ste stad aan de Richmond-rivier, is d'e grote brug vernield. Duizen den mensen vluchten in auto's uit de laag gelegen districten,- de we gen zijn overvol. De Australische luchtmacht is met reddingswerk bezig, terwijl „ducks" uit Bris bane onderweg zijn. Mijlen buiten de kust ligt volgens piloten de Oceaan langs de Noordelijke kust lijn vol weggespoeld huisraad en dergelijke. Noodweer In Italië. Nadat het korte tijd droog was geweest, is het in Zuid-Italië weer gaan regenen. De toestand in de bedreigde dorpen van Calabrië en op Sicilië is daardoor weer verergerd. In Calabrië zijn drie mensen door instorting van hun huizen om het leven gekomen. Het Siciliaanse dorp Montemag- gior Belsito, dat 8000 inwoners De priester-arbeiders LYON, 21 Febr. Reuter). Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon en primaat van Frank rijk, heeft Zaterdag te Lyon ver klaard, dat de missie van de ..priester-arbeiders" moet worden overgenomen door militante leken. Hij zei dit in een boodschap tot de jaarlijkse algemene vergade ring van de Katholieke Actie, een lekenorganisatie. De kardinaal zei mee te voelen met de „priester-arbeiders" die een offer moeten brengen door gehoor te geven aan het gebod, maar, zo zeide hij, door dit te doen, zullen zij op geen enkele wijze hun trouw aan de arbei dersklasse verraden. DE BILT, 22 Febr. Het K.N.M.I. deelt mede: De dagen lange strijd tussen dooi en vorst in ons land is op een overwinning van de dooi uitgedopen. Wel blijft het in grote delen van het Euro pese vasteland nog matig tot streng vriezen, maar in ons land is de vorst verdreven. Tengevol ge van drulkstijigingen in Frank rijk en dalingen van de barome ters in Scandinavië is de wind iets naar zuid tot zuidwest ee- ruioid. Daardoor slaagde de zach te Oceaanlucht er tenslotte in verder op te dringen. .Vanmorgen dooide het in Zeeland al vier graden. In Groningen, waar de temperatuur gisteravond aanvan kelijk nog tot 6 graden onder het vriespunt was gedaald, begon de temperatuur in de tweede helft van de nacht weer op te lopen. In de thans aangevoerde lucht kan de temperatuur in het zui den van het land tot bijna 10 graden boven het vriespunt stij gen, wanneer het zonnetje enige medewerking verleent. Maar in het Noorden ligt nog een 3 tot 6 cm dikke laag sneeuw op de velden, die de tempera- tuur-stijging tegenwerkt en ge makkelijk tot vorming van mist en laaghangende bewolking aan leiding kan geven. Ook de grote ijsmassa's in het IJsehneer zullen de komende dagen een ongun stige factor blijken voor het weer in de noordelijke provincies. telt, is door aardverschuivingen practiseh geheel geïsoleerd. Felle koude in Scandinavië De meteorologen in Scandina vië geven geen hoop op een vroeg voorjaar. De temperaturen zijn sterk gedaald en de verwachting is dat het nog kouder zal worden. Bij Stockholm werd Zaterdag een temperatuur van 30 graden Cel sius onder nul gemeten, in Lap land was het kwik tot 40 graden onder nul gedaald. In de Deense wateren en in de Oslo-fjord wordt het ijs dikker, waardoor de havens voor de scheepvaart geblokkeerd zijn. De veerdiensten tussen de ongeveer 400 Deense eilanden moest wor den gestaakt. HOLLUM De Wadden zijn weer geheel toegevroren. maar volkomen onbegaanbaar. Veer tien kleine vliegtuigen hebben gisteren, nadat het vliegveld Bal- lum op Ameland sneeuwvrij ge maakt was, post en vracht ge bracht. BERLIJN, 20 Febr. Vandaag is een Russische luitenant van Oost- naar West-Berlijn gevlucht. Hij heeft zich gemeld bij de Duitse autoriteiten en om poli tiek asyl gevraagd. De Duitse autoriteiten gaven hem aan de Britse over. De luitenant ver klaarde zijn vlucht zorgvuldig te hebben voorbereid. Toen hij van daag in Oost-Berlijn een officië le opdracht kreeg, klom hij in 'n wagon van de „Hochbahn" en reed rustig door het „kleine ijze ren gordijn", dat Berlijn in tweeën deelt. De minister vanbuitenlandse zaken van Indonesië Sunarjo heeft vandaag in het parlement verklaard, dat de regering van Indonesië nog steeds vastbeslo ten is, Nederlands Nieuw Guinea tot een deel van Indonesië te maken. Hij zei, dat het onlangs opgerichte bureau voor West- Irian onder direct toezicht van premier Sastroamidjojo alle maatregelen zal coördineren om de aanspraken van Indonesië in de korst mogelijke tijd te verwe zenlijken. LONDEN. 21 Febr. Het linkse Zondagsblad „The People" heeft vandaag geschreven, dat Rusland aan China een voorraad atoom bommen heeft gegeven. Minister Molotov zou zulks tüdens een particulier gesprek aan de Ameri kaanse minister Dulles te Berlijn hebben medegedeeld. VATICAANSTAD, 20 Febr. De persdienst van het Vaticaan heeft medegedeeld dat de periode van herstel van Paus Pius Xn waar schijnlijk nog geruime tijd zal duren, daar de Paus een flinke tijd van rust nodig heeft. „Zijn gezondheid gaat langzaam en geleidelijk vooruit. Het verloop is normaal", aldus de mededeling. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de 77-jarige patiënt, die ruim drie weken geleden ook ernstig last van zijn maag heeft gehad, nog steeds niet in staat is vast voedsel tot zich te nemen. De Paus wordt thans hoofdzake lijk gevoed door het toedienen van injecties glucose. Elke injectie verschaft levensmiddelen voor 2 tot 3 dagen. Gezegd wordt dat men er zich in de omgeving van de Paus on gerust over maakt dat, terwijl hij voor zijn herstel meer vast DEN HAAG, 21 Febr. Enige uren na het bekend worden van de ziekte van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, heeft Z.H. de Paus Pius XII via de Apostolische Internuntius in Den Haag, Mgr. Paolo Giobbe, Zijn Apostolische Zegen aan de zieke doen toeko men. Tevens gaf de Paus de wens te kennen volledig op de hoogte gehouden te worden van het ver loop der ziekte. SINGAPORE, 21 Febr. Man soer Adabi, de onderwijzer op Malakka, wiens huwelijk met de dertienjarige Nederlandse Bertha Hertogh in 1950 niet erkend werd, hetgeen ernstige ongeregeldheden in Singapore veroorzaakte is he den in het huwelijk getreden met de vijftienjarige Maleise Binte Jahuri, een van zijn oud-leerlin- g'en. Er was politieversterking, doch er kwamen geen ongeregeldheden voor, men had gevreesd, dat fana tiekelingen, die Mansoer er van beschuldigen, dat hij naliet wette lijke erkenning van het huwelijk met Bertha te krijgen, een aanval op hem zouden doen. LUXEMBURG, 21 Febr. - In een communiqué van de hoge autoriteit van de K.S.G. werd vandaag medegedeeld, dat in de tweede helft van Maart a.s. in Washington onderhandelingen zullen plaats vinden met de Amerikaanse regering over een Amerikaanse lening aan de KSG. voedsel nodig heeft, zijn dokters hem dit nog niet durven te geven, uit vrees dat hij dan weer de hik zou krijgen. Men meent, dat ook gebrek aan slaap een oorzaak is voor de al gemene zwakheid van de Paus. Hem, die lichamelijk immer uit gesproken actief was, vallen de lange uren, die hij in bed moet doorbrengen, bepaald zwaar. SALT LAKE CITY, 20 Febr. De 25-jarige Leon Morrris Living ston is vandaag wegens moord op de Nederlandse immigrante Riek Slierehöragt, een dienstmeisje van 21 jaar, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De Nederlandse kustvaarder „Leuvenhaven", die Zondag ochtend wegens de mist op de Nieuwe Waterweg voor anker gegaan was, werd over varen door het ruim 7200 ion metende Japanse motorschip „Kamogawa" en zonk binnen enkele minuten. Op de plaats van de aanvaring: van de „Leuvenhaven" steken nog slechts de masten boven wa ter uit. Links het Japanse motorschip Kamogawa Muru rechts een bergingsvaartuig dat te hulp was gesneld. Gisterochtend is op de Nieuwe Waterweg nabij Hoek van Holland de coaster Leuvenhaven uit Rotterdam in een zeer dichte mist overvaren door het Japanse Kamogawa Maru (7202 ton). De Leuven haven was voor anker gegaan en zond geregeld signalen uit, die de Japanner blijkbaar niet heeft gehoord. Twee opvarenden van de Leuvenhavcn zijn bij dit ongeval verdronken: de kok A. Smit uit Rotterdam en de matroos A. Niën uit Roermond. De Leuvenhaven zonk onmiddellijk. Alles ging zo snel in zijn werk, dat het Japanse' schip van de drenkelingen het geroep om een touwladder uit te werpen niet boorde en zodoende moesten zij in het met ijsschotsen bedekte water blijven drijven. De eerste stuur man D. Peetoom uit Rotterdam en de eerste machinist J. Kasber- gen uit Kapelle aan de IJssel ge lukte het evenwel een omgekan telde sloep van de „Leuvenhaven" zwemmend te bereiken. Zij klom men er bovenop en kregen de kans hun kapitein op het wankele bootje te sleuren. Lichtmatroos A. Oostenibrugige uit Rotterdam kon, door de kou bevangen, de sloep niet meer bereiken en trachtte zich door aan een balk vast te klemmen zijn leven te red den. Door de al te grote inspan ning dreigde hij het bewustzijn te verliezen. Hij zou dan ook ze ker verdronken zijn als niet een bootje van de loodsdienst: „De Makreel", die op het hulpgeroep naar de plaats, waar de botsing plaats vond, toesnelde, hem had gevonden. De kapitein van de „Makreel" wist ook nog het drie tal van de omgekeerde sloep af te halen en hen, na vruchteloos in de dichte mist, naar de andere drenkelingen te hebben gezocht, veilig aan wal te zetten. Inmiddels was ook een bootje van de Marine uitgevaren. Door de bemanning van dit vaartuig kon de matroos W. Kortland, die zich op een paar planken drij vende had weten te houden, uil het water te halen. Ook de red ding van deze drenkeling was juist op tijd, omdat hij reeds bijna bewusteloos was. De loods Meyer en de tweede machinist H. v. d. Berg uit Schie dam bereikten zwemmende het eiland Roosenburg en waren er vrij goed aan toe, al waren hun ledematen, toen zij aan wal kro pen, verstijfd van de kou. De zeven en zestig-jarige kok, die van de eerste machinist, om dat hij niet zwemmen kon en daardoor de sloepen niet kon be reiken, een houten luik kreeg toegeworpen om zich daarmee te redden, dreef op dit vlot af. Hij moet enige tijd later, door kou bevangen, verdronken zijn. Na twee uur van ingespannen zoeken werd hij door de bemanning van de Hoekse reddingsboot, de presi dent Jan Leis, bij een der dues van het eiland Rooseniburg dood aangetroffen. Even eerder had de Jan Leis reeds het ontzielde lichaam van LONDEN, 21 Febr. De Britse kranten wijden beschouwingen aan de mogelijkheid van een wijziging in de Britse houding t.o.v de E.D.G. met het doel de Franse ratificatie te bespoedigen. Verwacht wordt, dat minister Eden as. Woensdag in het Lagerhuis een hint in die richting zal geven. Reynold News schrijft, dat Engeland naast de herbewapende Duitsers Britse troepen in het Europese leger zal brengen. direct of indirect onder te bren gen in de N.A.V.O. 2. Of de Amerikaanse troepen Europa te zien verlaten. Plechtig voegde de Britse staatsman hieraan toe, dat, zou den de Amerikanen het vasteland verlaten, de Britse troepen zich tegelijk zouden terugtrekken. In dat geval, zo verklaarde Churchill, zouden West- en Zuid- Europa, tot aan het Kanaal en de Middellandse Zee, open komen te liggen voor de rode legers van Rusland en zijn satellieten. Toen Churchill over de moge lijkheid sprak van een nieuwe regeling, waarbij Duitsland in de N.A.V.O. zou worden opgenomen, zou Bïdault met bedekte termen te kennen hebben gegeven, dat Frankrijk het recht van veto heeft op N.A.V.O.-bijeenkomsten. De uitoefening hiervan zou beteke- Dat de eenheid van het Westen tijdens de conferentie van vier te Berlijn zo hecht is geweest, wordt door Westelijke autoritei ten voor een groot deel toege schreven aan de krachtige woor den, die premier Churchill op de conferentie van Bermuda in De cember j.l. tot Frankrijk heeft gericht. Hij heeft er toen ronduit voor gewaarschuwd, dat het At lantische pact in gevaar verkeer de. Churchill bracht premier La- niel en minister Bidault onder ogen, dat tenzij Frankrijk zou vasthouden aan ratificatie van de Europese Defensie-gemeenschap het Westen geconfronteerd zou worden met de volgende keuze: 1. Of de Duitse hulpbronnen nen, dat Frankrijk rechtstreeks opneming van Duitsland in de N.A.V.O. kon verhinderen. Maar tenslotte werd van Fran se zijde beloofd, dat de Franse regering zou blijven streven naar een zo spoedig mogelijke ratifica tie van de E.D.G. "IJMUIDEN. Zondagochtend vroeg is het Griekse s.s. Dimi- trios A. Kydoniefs (4.862 ton) vijf mijl ten Noorden van Terschel ling op een mijn gelopen. Ver schillende reddingboten, w.o. de Prins Hendrik van Den Helder, zijn uitgevaren, maar de Griek wees iedere hulp af. Het schip kwam gisteravond met een lichte slagzij veilig te IJmuiden binnen. De bakboord reling was over een lengte van vijf meter weggeslagen. Zware schade was aangericht aan het handstuurgerei en in de machine kamer. Het schip maakte water. Het zal bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij gerepa reerd worden. de 25-jarige en nog ongehuwde matroos N. Niën gevonden. Hij moet drijvende in zijn zwemvest door de kou bewusteloos zijn ge raakt en toen verdronken zijn. Redder verdronken? Naar gevreesd wordt heeft de scheepsramp nog een derde slacht offer geëist. Een 16-jarige knaap die toen het ongeluk gebeurde ter hoogte van de strekdam scha pen hoedde, was n.l. 's avonds om acht uur nog niet naar huis te ruggekeerd. Men acht het niet onmogelijk, dat de jongeman het hulpgeroep van de drenkelingen heeft gehoord en ondanks de dichte mist pogingen heeft aan gewend om redding te brengen, waarbij hij zelf dan het slacht offer zou zijn geworden. Minister Kernkamp terug SCHIPHOL, 21 Febr. Na een verblijf van zes weken in de West, waar hij voorzitter is ge weest van de Nederlandse dele gatie in de „Kleine Commissie", is de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, vanochtend per K.L.M.-vIiegtuig op Schiphol teruggekeerd. „Nu we het in de Kleine Com missie eens zijn geworden, zul len wij ons met de voltallige delegaties beraden," zo zeide hii en op een desbetreffende vraag luidde zijn antwoord: „Inderdaad is het theoretisch mogelijk, dat een grote R.T.C. dan niet meer nodig zal zijn. Dat zou kunnen, indien de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en de Antillen alle drie accoord zouden gaan met wat wij thans in de West hebben besproken. In dat geval zouden we dus kunnen zeggen, dat de voltallige R.T.C. het statuut goedkeurt, maar we zullen dit moeten afwachten." Besprekingen met de Ameri kaanse regering heeft hij niet gevoerd. „Ik ben niet naar de Verenigde Staten gegaan om de Amerikanen iets over de confe rentie in de West te vertellen," zeide hij. In Washington heeft hii de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Royen, en de heer Von Balluseck. voorzitter van de Ne derlandse delegatie bij de Ver enigde Naties, ingelicht over de achtergronden der conferentie. Met bijzonder grote waardering sprak de minister over het grote inpolderingsobject op Suriname „Wageningen" (in de nabijheid van Nickerie). „De Surinaamse bevolking, die er eerst niet bij zonder mee was ingenomen, is nu helemaal bijgedraaid. Men is er erg blij mee." In technisch op zicht noemde hij wat hier wordt volbracht perfect. Leden van de commissie voor technische bij stand der Verenigde Naties had den met verbazing en verwonde ring gezegd: „Wij behoeven u hier niets te leren, we kunnen eerder iets van u leren." Benoemingen in ons Bisdom Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Bloemendaal: de Zeereerw. Zeergel. heer Dr A. A. Olierook, die directeur was van de Ontwikkelings Centrale van de K.A.B. te Doorn; tot Pastoor te Amsterdam (H. Catharina bui ten de Veste) H. J. A. Koopman, die bouwpastoor was aldaar; tot Pastoor te Hoogwoud: A. J. Leenders, die Diocesaan Directeur was van het Vrouwelijk Jeugd werk; tot Pastoor te De Zilk: J. A. S. Groen; tot Pastoor te Edam: H. Bakker; tot Pastoor te Houtrak- polder: G. C. M. van Dijk; tot Pastoor te Slootdorp (Wieringer- meer): J. J. Tesselaar, die kape laan was te Haarlem (O.L. Vr. Rozenkrans). NEURENBERG 21 Febr. Gis teravond is alhier op een bal- masqué, gehouden in een amuse mentslokaal, een granaat ontploft, tengevolge waarvan drie perso nen om het leven kwamen, terwijl 15 gewond werden, van wie één ernstig. Het lokaal werd gedeel telijk verwoest. De politie gelooft dat de gra naat door een jongeman, Johann Raab, in een van de vensterban ken van het lokaal is geplaatst. De jongeling stond buiten, doch werd door de explosie gedood. -3 NEW YORK, 21 Febr. Za terdagavond verluidde in New York, dat India voorbereidingen trof onmiddellijk een verzoek tot het staken van het vuren in Indo- China in te dienen. Diplomatieke woordvoerders bij de wereldorganisatie verklaarden, dat V. K. Krishna Menon, gedele geerde van India, een aantal ge delegeerden over deze kwestie gepolst heeft. PARIJS, 21 Fe'br. Een Fran se electrische locomotief van het standaardtype heeft Zaterdag tijdens een speciale proefrit tus sen Dij on en Beaune in Oost- Centraal-Franikriik een wereld- snelheidsrecord gevestigd. Het 104 ton zware monster, dat 4.350 pk kan ontwikkelen, trok drie rijtuigen bij Gevrey-Chambertin met een snelheid van 243 kilo meter per uur over de rails. HOBARTh r HOBART, Tasmanië, 20 Febr. Koningin Elisabeth van Enge land heeft het leven weer mooi gemaakt voor Jeltje Folkerts, een huilend Nederlands meisje hier, door haar koninklijke auto te laten stoppen en naar haar toe te gaan. Het meisje stond voor een groep van 8000 immigranten, van welke het grootste deel eerst kort geleden uit Europa was gekomen, met1 een tuiltje bloemen voor de koningin vast in haar handje geklemd. Zij huilde, omdat zij dacht dat de koningin haar zelfs niet kon zien. Maar toen de koninklijke wagen stopte, vergat zij haar tranen en holde met de bloe- men naar voren. De koningin glimlachte en zeide: „Dank je wel lieveling". De menigte was verrukt over dit voorval en juichte luide, toen de koningin weer in haar wagen stapte. Bij een bezoek aan een zie kenhuis van oudgedienden dat eerder had plaats gevonden, liet een veteraan uit de eerste wereldoorlog de hertog van Edinburg een granaatscherf zien, die men 37 jaar geleden operatief uit zijn lichaam had moeten verwijderen. „Als die van mij was, liet ik haar inlijsten", zei de hertog. 0 V,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1