I i i i I l I i I I I I I II I i 1 I I 1 i I i g I I I I I I I I I I I I Gesprek met Dr Olierook op de valreep Met een motorsleper dwars door het oerwond De N.R.K.M. en de Middenstandsnota Kleuter reed met wagen van papa te De doodslag te Franeker y rij gezellen willen in gemeenteraad Onze kaas moet te herkennen zijn in liet buitenland i i Priester met grote sociale belangstelling voor evenmens Betere oude dag voor schilders Slechts 'n voorlopig oordeel is mogelijk noodzakelijk Op verkenning in Nieuw Guinea Volksverhuizing temidden van pisangs, groenten en kippentwee vissen voor een pluk tabak; inlandse hapjes boven rokend vuurtje Prijsvraag: f 10.000! Hachelijk avontuur Jaar en zes maanden geëist tegen man, die vrouw vermoordde Amsterdamse plannen: Donderdag 25 Februari 1954 LANGE5TRAA.T *7 Bedien U zelf Bespaar 't zelf en W beschuit J voor zieken J en gezonden J B rol voor 20 ct. J de rol voor de J alve prijs (lOct.) jl 49 BOERENMETWORST le srt, 150 gr. 69 JNTBIJTWORST 200 gram >MULSCHOTEL 4 soorten 200 gram 69, j Jellied Veal J gelei i 67 <1 Alleen voor de Kalfsvlees 50 gram fijnproever jude edamm. kaas 500 gram /OLVETTE OUDSE KAAS 400 gram DAMM. KAAS, 400 gram ERASPTE )UDE KAAS 200 gram 139 97 jong 85 59 jet roccebrood gesneden, 2 pakjes 45 doos WRIJFWAS t 1 gr. wrijfdoek jI samen voor 99 jl ULTANA ROZIjNEN 65 honingzoet 500 gram EDR. APPELTJES 200 gram rUTTY-FRUTTl 250 gram AKEMEEL 2 pakken 69 49 andy ontbijtkoek 49 87 85 49 i 2 voor hoc. pasta 2 potten ilscuits, 250 gram 35, 29 ierschelpjes zeer licht, 200 gram HOC. SPRITSJES 250 garm ANCE VINGERS 200 gram 49 59 59 nnwmwtHswj I V» pot 49 11 pindakaas grote pot 73 ELFW. WASMIDDEL V.V.V. 2 pakken 55 ANNESPONZEN 4 voor OMATENPUREE „Olba", 2 blikken LAOLIE of OTEROLIE grote flessen 26 69 139 oerenjongens uddinc per pak 30 I 2 pakken 49 t I De echte zachte 200 gram CARAMELS j I 49 OUTE JUJUBUS I 50 gram 39 I WARTE BALLETJES 200 gram 29 HOCOLAADJES 150 gram 67 HOC. ROTSJES 150 gram 59 Alleen Vrijdag g 250 gr. Javawafels I pot kersenjam van 53 voor 45 49 500 gr. groene erwten van 37 voor 33 J Hele Siamrijst droogkokend 1 kg voor 99 j (Van onze redacteur-verslaggever Als voor iemand de benoeming van dr A. A. Olierook tot pastoor te Bloemendaal onverwacht is gekomen, dan is het wel voor deze priester zelf, die tot ,op de dag, dat hem de benoemingsbrief bereikte, nog diepgaand bezig was met zijn werk als directeur van de Ontwikkelingscentrale van de K.A.B. in het algemeen en als rector van het A. C. de Bruijn-instituut te Doorn in het bijzonder. Toen wij zijn studeerkamer op de bovenverdieping van het oude herenhuis aan de Stichtse Lust warande binnentraden troffen we de nieuw-benoemde pastoor ach ter zijn werktafel met daarop één of ander rapport, dat noodzakelijk moest worden bestudeerd. En de tjjd drong, want binnen enkele uren wachtte men hem weer in Den Haag voor een bespreking. „Werker op de valreep", want over enkele dagen zal pastoor dr. A. A. Olierook in de pastorie van de Prima Primariakerk te Bloemendaal trekken en in Doorn zal de zetel achter het bureau leeg komen. Het is dr. Olierook zelf, die als wij tegenover hem zitten vertellen gaat over het werk, dat hem van 1946 af heeft vastgegre pen en niet meer heeft losgelaten. Over zyn persoon mogen wij niet schrijven, zo zegt hij ons met nadruk. Maar beter dan door welke persoonlijke schets ook wordt deze figuur met zijn grote sociale belangstelling voor de evenmens getekend in het stuk levensarbeid, dat hij nu aan an deren moet overlaten en dat het stempel draagt van zijn nooit rustende geest. „Toen ik in 1946 deze functie kreeg, ontving ik alleen de taak hetgeen pater Beaufort en pater Stokman voor mij hadden opge bouwd en gegrondvest veTder uit te werken en daar was ik nu aan bezig". Dr. Olierook verschikt een ogenblik de vellen papier voor hem en vertelt dan over het ont staan van de K.A.B. Ontwikke lingscentrale in 1930, toen men al begreep dat de toekomstige arbeidersleiders in vele opzichten geschoold zouden moeten zijn om met succes hun verantwoordelijke taak op zich te nemen en uit te oefenen. En men kwam in die dagen tot de oprichting vam gewestelijke sociale avonden in diverse centra in den lande, waarin men naast de godsdienst, Nederlands en con temporaine geschiedenis ook eco nomie, sociologie en sociale wet geving ging- doceren. Reeds voor de oorlog maakten deze scholen een gunstige ont wikkeling door, maar na de oor log was het succes zo mogelijk nog groter. Thans zijn er 56 van deze gewestelijke sociale avond scholen met plus minus een 1250 leerlingen. Meer vorming der scholen Maar na de oorlog was er in de arbeiderswereld nog meer nodig dan dat. Dr. Olierook legt nadruk op elk zijner woorden en hij buigt iets voorover als hij spreekt over het belang van een meer gefundeerde en meer syste matisch gerichte vorming van de arbeidersleiders van de komende jaren. Geen louter wetenschap pelijke scholing, die naar een vorming die hen tegelijk maakt tot strijdbare lekenapostelen. Uit die gevoelde behoefte is in 1946 het „Instituut voor so- ciale-eoonomische vorming" ont staan, dat bedoeld was als dag school, waar deze op hoger ni veau liggende kadervorming werd gegeven. En het is in dit instituut, dat dr. Olierook, die als katholiek sociaal adviseur voor Amsterdam reeds nauwe contacten met het' arbeidersleven onderhield, zijn sociale roeping directer kon vol gen in de vorming van hen, die eens in organisatie zowel als volksvertegenwoordigingen ver antwoordelijk werk te verrichten zouden krijgen. In de bijna acht jaar, dat dr Olierook aan de later tot A. C. de Bruijn-instituut omgedoopte vormingsschool mede leiding heeft mogen geven, heeft het met veel succes gewerkt. En niet zonder trots vertelt de grijzende priester van de 74 afgestudeerden, die hun weg vonden in de bij de K.A.B, aan gesloten bonden en de 14 ande ren, die in andere sociale func ties hun arbeidsveld vonden. En het werk van het instituut gaat voort en ieder jaar trekken vijf tien nieuwe candidaten het insti tuut binnen. Dit zijn voornamelijk gediplo meerden van de gewestelijke so ciale scholen, maar ook recru- teert het instituut zijn leerlingen uit candidaten, die door de K.A.B.-bonden in overleg met de rector worden voorgesteld. Maar niet alleen over het Doornse instituut heeft dr. Olie rook zijn zorgen moeten laten gaan, maar evenzeer over de eenvoudige sociaal-economische cursussen, die de K.A.B. ontwik kelingscentrale, onder krachtige stuwing van het verbondsfoestuur in 80 Nederlandse plaatsen orga niseert. Speciaal voor hen zijn deze cursussen gesticht, die hetzij door het te ver afgelegen zijn van hun plaatsen, of om andere redenen de gewestelijke sociale avondscholen niet kunnen bezoe ken. En het succes daarvan is al even frappant, want, zo zegt dr Olierook, met de 80 cursussen zijn reeds 2235 leerlingen inge schreven. Harmonie Drie pijlers dus, waarop het werk van de K.A.B.-ontwikke- lingscentrale onder dr. Olierooks leiding, rustte, n.l. deze eenvou dige cursussen, de gewestelijke Dr. A. Olierook pr., die één dezer dagen benoemd werd tot pastoor in Bloemendaal. sociale avondscholen en het A. C. de Bruijn-instituut, drie tak ken van een boom, die door deze priester zorgvuldig is opgekweekt met als doel daarbij de arbei dende mens op een hoger plan te stellen en hen directer te doen deelnemen aan een harmonisch leven, even harmonisch als de mens en priester in de figuur Olierook verenigd zijn. Een geheel ander werk wacht daar in de pastorie van Bloe mendaal, waarin evenwel dezelf de rijen van boeken zullen wor den opgesteld als nu de werk kamer in Doorn vullen. Boeken, die spreken van hevige en in tense belangstelling van de „priester-arbeider" voor alles wat de evenmens raakt. Even ziet hij ons nog aan met de glimlachende ogen als hij ons vraagt toch vooral niet te ver geten te schrijven, „van hoeveel belang wel het werk van de ontwikkelingscentrale van de K.A.B. is, welke steeds tot groter bloei moge komen. En het zou dan ook alleszins gewenst zijn, dat de rijksoverheid door sub sidiëring en erkenning dat werk zou steunen". 's-GRAVENHAGE. 24 Febr. - Met terugwerkende kracht tot 4 Januari 1954 zal door het be drijfspensioenfonds voor het schildersbedrijf naar men ons van die zijde mededeelt, een be langrijke uitbreiding en verho ging van de uit te keren ouder domspensioenen kunnen worden ingevoerd. In de eerste plaats heeft de daartoe bevoegde autoriteit goed keuring gehecht aan een regle mentswijziging, welke tot doel heeft, ook ouderdomspensioenen toe te kennen aar.bedrijfsgeno- ten. die na het bereiken van de 65-jarigë leeftijd de arbeid in het schildersbedrijf voortzetten. In de tweede plaats zullen de „back-service"-rechten (rechten te ontlenen aan de diensttijd, liggende tussen de 25-ste ver- jaardig en de invoeringsdatum van het fonds), welke tot dusver slechts voor 45 procent konden worden gehonoreerd, met ingang van genoemde datum voor 75 procent tot uitkering mogen ko men. Het gaat hier om c.a. 1500 werknemers, werkgevers en zelf standigen in het schildersbedrijf, die in het genot van pensioen zullen worden gesteld, resp. wier lopende pensioenen een verho ging zullen ondergaan. Vastgevroren vogels doodschieten STOCKHOLM, 24 Febr. De politie heeft bevel gekregen de vogels, die vastgevroren zijp in het ijs langs de Zweedse Oost zeekust, dood te schieten: DEN HAAG, 24 Febr. Naar de mening van de Ned. Kath. Middenstandsbond heeft pater Loop zijn Lichtbaken, gewijd aan het middenstandsprobleem, uitgesproken op een minder juist mo ment. De N.R.K.M. waardeert ten zeerste dat pater Loop het heeft opgenomen voor dat gedeelte van de middenstand, dat zijn zelf standigheid bedreigd ziet, doch enige maanden geleden heeft zich op fiscaal gebied een belangrijke wending ten goede voltrokken. Juist nu openen zich gunstiger perspectieven voor een gunstiger beleid ten aanzien van de middenstand. Regering en parlement zijn thans een meer daadwerkelijke belangstelling voor de middenstand gaan tonen. TJ/ir-hfrt rt-ftrrtTtisniio b35*5 beeft om tot conclusies te neCflto (U gr# ftISfllit' kunnen komen over „de midden stand". De conclusie van de nota, dat er veel cijfermateriaal moet komen, wordt dan ook gaarne on derschreven, zij het dan met de toevoeging: „voor men een ver antwoord oordeel kan vormen, over de positie, waarin het be drijfsleven verkeert". In een verklaring van de N.R. K.M., die de voorzitter de heer Koops vanmorgen in Den Haag heeft afgelegd, zegt hij, dat de N.R.K.M. er niet aan twijfelt, of pater Loop wil evenals de Kath. Middenstandsbond de belangen van de middenstand dienen. Juist daarom zal pater Loop het met de N.R.K.M. eens zijn, dat met het ontwikkelen van onderlinge discussies de belangen van deze mensen niet gediend zijn. Pater Loop zal het, naar onze. mening, ook met ons eens zijn,"1 dat de middenstand slechts dan met de meeste kans op succes de verbe tering van ongezonde toestanden kan nastreven, indien alle mid denstanders zich hecht georgani seerd hebben; dit te bevorderen is een positieve bijdrage aan de oplossing van het probleem, aldus de heer Koops. De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft sterk de in druk, dat het beleid voor de toe komst, hetwelk in de midden standsnota wordt uitgestippeld, niet gebaseerd is op de analyse, die in dezelfde nota voor het te voeren beleid wordt aangegeven. Een woordvoerder van de N.R. K.M. meende zelfs te kunnen stel len, dat de beleidspunten reeds (ten dele) gereed waren voordat de analyse tot stand kwam. An dere cijfers zouden dan ook tot dezelfde conclusie hebben geleid. Tegen deze analyse zijn wel be zwaren aan''te voeren en dit zal stellig ook gebeuren door weten schappelijke kringen. Dit moet door de N.R.K.M. betreurd wor den, omdat de critiek op een on derdeel van de nsta een stempel zal gaan drukken op het geheel, terwijl de analyse geen betekenis heeft voor het ontworpen beleid. De N.R.K.M. is op dit moment nog niet in staat een naar alle zijden verantwoord oordeel over de middenstandsnota te geven; daarvoor zal een diepgaande stu die nodig zijn. De eerste, thans weergegeven reactie, kan dan ook slechts een summiere beschou wing zijn naar aanleiding van een eerste bestudering. Het feit, dat er een nota is ver schenen, wordt uitzonderlijk be langrijk genoemd; de regering toont de belangrijkheid van de middenstand in het totale econo mische proces ermee aan; conclu deert zelf dat een volwaardig middenstandsbeleid noodzakelijk is en heeft in de nota een uit gangspunt voor dat beleid. Bezwaren heeft men tegen de analyse, omdat deze een te smalle Zware sneeuwstorm in Turkije ISTANBOEL. 24 Febr. De zwaarste sneeuwstorm van deze winter dreigde vandaag het ge hele verkeer hier stil te leggen. Het gehele luchtvaartverkeer en de veerdiensten liggen stil. Grote ijsschotspn die de rivier de Donau komen afdrijven, drei gen de toegang tot de Bosporus te blokkeren. Volgens persberichten worden drie Turkse boten met in totaal 10 opvarenden in de Zwarte Zee Vermist. Ter hoogte van de westelijke oever van de Zwarte Zee is een andere groep vissersboten inge sloten door kruiend ijs. Een heftige sneeuwstorm ver hindert de schepen door de lucht te bevoorraden OVER EEN ONGEWENSTE PUBLICATIE Een tegenspraak In ons nummer van jl. Dins dag hebben wij een bericht op genomen, afkomstig van onze Haagse correspondent, waarin werd medegedeeld, dat moeilijk heden waren ontstaan over een artikel in een bouwtechnisch tijd schrift, waarin, te goeder trouw, militaire geheimen zouden zijn betrokken. In dit verband werd als schrijver genoemd de heer ir. A. B„ directeur-hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in de pro vincies Groningen en Friesland. Hoewel dit bericht ons gewerd van bevoegde zijde, is ons thans gebleken, dat de heer B. niet de schrijver van 't gewraakte arti kel is. Wü maken daarvan mel ding onder aanbieding van onze verontschuldiging aan de betrok kene. Op slag dood VROUW VIEL ONDER TRUCK AMSTERDAM, 24 Febr. Op de kruising Rozengracht-Marnix- straat te Amsterdam is vanmor gen een 40-jarige wielrijdster door een truck met oplegger aangereden. De auto draaide met een grote bocht naar rechts van de Marnixstraat de De Clercq- straat in. De dame, die in de Marnixstraat in de richting van het Leidseplein reed. botste te gen de rechterzijkant van de cabine, viel en kwam onder de rechterachterwielen van de truck terecht. Zij was nagenoeg op slag dood. Dodelijke aanrijding te Haarlem HAARLEM, 24 Febr. Van morgen is de 47-jarige landbou wer J. Kloek te Haarlem, toen hij met zijn handkar de Dreef bij de Paviljoenslaan wilde over steken, door een autobus van de N. Z. H. Vervoer Mij. aange reden. In ernstige toestand is hij naar het Diaconessenhuis over gebracht. waar hij kort na aan komst is overleden. TANAH MERAH. Alles is onzeker in Nieuw Guinea. De boot van Tanah Merah naar Mindiptana kwam te laat, omdat de bemanning verkeerde smeerolie had gebruikt en men over land was terug gekeerd om andere olie te halen. Die boot zou daarna eerder uit Mindiptana vertrekken om in Tanah Merah aansluiting te hebben met het vliegtuig naar Merauke. Het vliegtuig kwam om de een of andere reden een week vroeger. Dit bericht kwam ons nog net op tijd achterna hetgeen ons wellicht een maand scheelde op ons tijdschema. Bijgelicht door een electrische lantaarn en een fakkel ging een kleine stoet door het oerwoud onderweg om Mindiptana nog op tijd te bereiken, 's Ochtends half zes klauterden we langs een bamboeladder in de motorboten en zagen we pastoor Sneekes hoog op de primitieve steiger temidden van wenende vrouwen. Er gingen n.l. met dat scheepje vijf Kei-ese dorpsonderwijzers uit het binnenland mee om in Merauke alsnog het hen ontbrekende diploma te halen. Vijf vaders van een talrijke kinderschaar, die eveneens per boot en vliegtuig op overheidskosten naar Merauke zouden worden gebracht. Een was het hoofd van een opvallend hard wer kende volksschool en een vader van acht kinderen, van wie de oudste het vorig jaar een 2-jarige cursus had doorlopen, welke zijn pa nu het vereiste papiertje zou moeten verstrekken. Er steeg een slepend gekerm op vanaf de wal toen de touwen werden losgesmeten enons dichtbevolkte eilandje zich in beweging zette. Het eilandje bestond uit een stevig motorslepertje, dat naast zich een kleine lichter meezeulde. In het ruim van die lichter zaten de kinderen van de Onderwijzer, donkere beweeglijke sluïkharige brakken, de kleinsten op de knie- en van de gedweeë njora's. de WIE DOET OPLOSSING AAN DE HAND? 's-GRAVENHAGE. 24 Febr. - Het feit, dat de Nederlandse kaas in het buitenland niet altijd duidelijk te herkennen is als een Nederlands product is voor het Nederlands zuivelbureau aanlei ding geweest tot het uitschrijven vaii een prijsvraag voor een na- tionaliteitsmerk. Wel wordt in de korst van elke kaas steeds een controle- merk aangebracht met het woord „Holland", rii'aar dit is niet steeds duidelijk leesbaar en bovendien vrij klein, zodat dit merk bij het uitsnijden van de kaas in de meesten gevallen nog slechts op een segment voorkomt. Goudse en Edammer kaas worden boven dien door andere landen ge ïmiteerd en in dezelfde vorm en soms eveneens onder dezelfde benaming aan de markt gebracht. Dit leidt tot een verwarring die de Nederlandse export niet ten goede komt. Het Nederlands Zuivelbureau (Laan van Meer- dervoort 82 te 's-Gravenhage) de stichting die door de geza menlijke organisaties op zuivel gebied is opgericht met het doel de afzet van de Nederlandse zuivelproducten te bevorderen, hoopt door het uitschrijven van deze prijsvraag in het bezit te komen van een procédé, dat het mogelijk maakt verbeteringen aan té brengen in de bestaande toestand. Er zal een oplossing moeten worden gevonden voor het technische probleem van het R.K. Bouwvakarbeiders kozen nieuwe voorzitter In de gisteren- te Utrecht ge houden bondsraadsvergadering van de R.K. Bouwvakarbeiders bond is met nagenoeg algemene stemmen tot voorzitter gekozen de heer H. Werkhoven uit Utrecht. De heer Werkhoven werd in 1935 benoemd tot gesalarieerd bestuurder der afdeling Den Haag. In de zorgvolle crisisjaren heeft de heer Werkhoven niet alleen in Den Haag, maar ook in het gehele district Zuid-Hol land belangrijk werk verricht. In 1950 werd hij benoemd als lid van het dagelijks bestuur. aanbrengen van dit national! teitsmerk. Het merk zal zo vaak op de kaas moeten kunnen wor den aangebracht, dat bij het uitsnijden per kaas in segmenten ieder stuk tenminste eenmaal een duidelijk herkenbaar gedeel te van, het merk draagt. Een prijs van f 10.000 is be schikbaar gesteld voor degene die voor 1 November a.s. een oplossing aan de hand doet die aan de gestelde eisen voldoet. anderen met blinkende lachende tanden over elkaar rollend op de slaapmatjes en tussen de kisten en korven langs de wand. Er be gon zich onder het zeil van de samengehouden huikjes een sdhil- derachtig leven te ontplooien, sterk begrensd evenwel door de bossen groene pisangs, de korven met groenten, de kisten, de vast gebonden kippen en het sjofele meubilair, waarmee deze kleine volksverhuizing geipaard ging. Dat leven concentreerde zich voorna melijk rondom de emmers en teiltjes, waarin de was werd ge daan. Van het eerste tot het laat ste uur van deze bootreis, die ruim twee dagen duurde werd er hartstochtelijk gewassen en ge boend en hingen de sarongs en ketoaja's, de jongensibroekjes en kinderjurkjes te wapperen aan de rotanliinen rondom ons dubbel- bootje. Mislukte boomstammen De zon begon te schitteren op het rustige watervlak van de Kali Kau. Krokodillen lagen als mislukte boomstammen in het öeverslijk, langzaam en zonder ophouden trokken wij voorbij het oerwoud. Een hoogst enkele maal LEEUWARDEN Dinsdag rechtbank. Misschien kan een stond de 51-jarige opperman Sij bren de J. uit Franeker in appèl terecht, omdat hij juist een jaar geleden zijn vrouw van het leven h'ad beroofd. De man klaagde steeds over een kwaal, maar de vrouw was daar tenslotte beu van en verweet haar man, dat hij niet werkte. Hij is toen zo kwaad geworden, dat hij haar om het leven bracht. De Leeuwarder rechtbank ver oordeelde de man tot 6 jaar met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering. Voor 't Hof bracht dr J. Kloek uit Fra neker een rapport uit, waaruit bleek, dat de man zeer sterk ver minderd toerekeningsvatbaar is. De man werd genoemd zeer kin derlijk, op het randje van het primitieve af. De procureur-gene raal mr Besier wilde daarom niet meegaan met het vonnis van de HEITJES-ACTIE IN PAASWEEK Onder het motto: „Door de beweging, voor de beweging" zullen de Nederlandse Pad vinders, de verkenners van de Katholieke jeugdbewe ging, de Nederlandse gidsen- beweging en het Nederlands padvindstersgilde dit jaar 'weer hun heitjes gaan ver dienen. De actie „een heitje voor een karweitje" wordt gehouden van 20 tot en met 24 April. In dezelfde week hebben de Engelse padvin ders hun „bob a job"-week. AMSTERDAM, 24 Febr. Het 3-jaris zoontje van een Amsterdamse arts heeft een ang stig avontuur beleefd, dat hem nog lang zal heugen. Zijn vader, die op bezoek ging bij een pa tiënt, had zijn zoontje op de voorbank van zijn langs de Klo veniersburgwal geparkeerde wa gen achtergelaten. De arts had de handrem aange trokken en de versnelling in achteruit gezet. Wat er precies gebeurd is toen het knaapje al leen in papie's wagen zat, is on bekend, maar op een gegeven ogenblik zagen voorbijgangers de auto het water in rijden en hoorden zij het kereltje om hulp schreeuwen. De wagen dook met de neus naar voren het nog met ijs bedekte grachtwater in. Een wagen van de radio-autodienst was spoedig ter plaatse en vier mannen (een hoofdagent van politie, een glasblazer, een koop man en een directeur) beijverden zich het knaapje, dat op "de ach terbank gekropen was uit zijn hachelijke positie te bevrijden. De kleine achterruit van de Che vrolet werd vernield. Het ventje kon hier precies doorheen. Juist verscheen zijn. papie ten tonele. Hij kon terstond zoonlief, die snijwonden aan rechterknietje en linkerhandje had opgelopen eerste hulp verlenen. Ook de red ders hadden snijwonden opge lopen, die door de G. G. D. ter plaatse werden behandeld. Toen de wagen door de brandweer uit de gracht was getakeld, bleek, dat de handrem los en de ver snelling in de vrijloop stond. Zou het ventje zijn handjes Seooterrijdster dodelijk gewond UTRECHT, 24 Febr. Op de Rijksweg te De Bilt is de 23- jarige mej. G. C. R. uit Zeist met haar scooter op een haar weg kruisende vrachtwagen ge reden. Mej. R. werd zo ernstig gewond, dat zij in het St. An- thoniusziekenhuis te Utrecht is overleden. BEZINNINGSDAGEN VOOK PASEN 's GRAVENHAGE, 24 Febr. Zowel Rooms Katholieken als niet Rooms Katholieken worden, even als vorige jaren op Drakenburgh te Baarn in de gelegenheid ge steld zich gezamenlijk door lezin gen en meditatie te bezinnen op de betekenis van het lijden, de dood en de verrijzenis van Chris tus, als kern van het Christus mysterie en op de verwerkelij king van dit Christus-mysterie in de mens. Inleider op deze the ma's is prof. dr. Math. Arts O. Carm. De studie- en bezinnings dagen voor Pasen beginnen al daar Woensdagavond 14 April en eindigen Zondagmorgen 18 April. In verband met het Maria- jaar bespreekt drs. J. Franken A. A. de Mariologie in het Oos ten. Treinbotsing in Hamburg HAMBURG, 24 Febr. In Hamburg zijn vandaag twee treinen tegen elkaar gebotst. Bij deze ramp werden 30 personen gewond van wie vier ernstig Het, ongeluk gebeurde vlak bij het hoofdstation van. Ha'mburg kort na het spitsuur. De oor zaak is niet bekend. verpleging deze man, die aan de drahk verslaafd is, nog redden. Eis een jaar en 6 maanden met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering. De raadsman, mr J. Smeding, achtte het bewijs van de doodslag niet bewezen, maar ging mee met het requisitoir. Uitspraak over 14 dagen. Hongaarse pleegkinderen g?an terug AMSTERDAM, 24 Febr. Woensdag 3 Maart zullen de 79 Hongaarse kinderen, afkomstig uit de kampen in Duitsland en Oostenrijk, die gedurende drie maanden bij Nederlandse pleeg ouders zijn geweest, naar de kam pen terugkeren. Het vertrek is vastgesteld 's avonds met de trein van 21.21 uur uit Venlo. De stichting Hulpactie voor Honga rije heeft dit transport georgani seerd en gefinancierd, dames van deze stichting zullen de kinderen op hun reis begeleiden. Het is bijna zeker, dat een nieuw transport van 50 kinde ren van alle gezindten op 6 Maart mee terug zal komen. Het ligt voorts in de bedoeling a.s. zomer opnieuw en dan een groter transport kinderen bij pleegouders in Nederland onder te brengen. Vliegtuigen verongelukt LUIK. 24 Febr. Twee Brit se gevechtsvliegtuigen zijn bo ven Henri-Chapelle in, de Belgi sche Ardennen met elkaar in botsing gekomen en neergestort Beide piloten kwamen om het leven. stond een onbeweeglijk brons bruin figuurtje vanuit een nis van groen naar het angstaanja gend geval te staren, dat puffend voorbij kwam. Op de tweede dag maakte zich vanuit een klamboe op het dek een lijdende figuur los. die wij tot dan toe voor een zieke politieagent uit Mindiptana hadden aangezien. Hij had met een aanvankelijk flets oog een prauw ontdekt, van waaruit een zwart gebrande Mandobo met een forse vis zwaaide. Dit was vol doende om het bed te verlaten en de plichten van een kapitein op een gouvernementsvaartuie krachtig onder het oog te zien. De prauw werd gepraaid en voor een pluk tabak zwaaiden twee armlange vissen neer bij de half doorgezaagde oliedrum, waarop een papoeakokkie de ganse dag inlandse hapjes boven een rokend vuurtje roosterde. Het mocht overigens niet de naam van inspanning hebben, dit bevaren van Kali Kau en Digoel. De Kei-ese stuurman liet zich aflossen door de pa- poe-ese dekknecht en door de Kei-ese machinist. Afwisse lend konden zij dus vervallen in een staat van diepe drome rij en de gemengd Keiees-Pa- poese kapitein waakte en sliep over dit alles. We willen niets kwaads over hen zeggen, 's Avonds lag de tweelingboot voor anker langs de kant, door vijf meter doodstil water ge scheiden van het oerwoud. De zon zakte fel oranje achter een waaier van loodgrijze wolken weg en een groene splinter maan hing aan de hemel vol loomglan- zende sterren. Op dat ogenblik haalden de stuurman en de kapi tein hun ukelele's (primitieve gi taren) te voorschijn en begonnen zij Kei-ese liedjes te neuriën, een voudige gerekte wijsjes met het sentiment van krontjongmuziek. Achter ons hoorden we een Kei- ese vrouw de laatste was spoelen. Het werden vredige uren. Als de snelle schemer valt, worden op heel Nieuw-Guinea de groene dwaal vonkjes van de lichtkevers ontstaken. Het is goed hun kleine signalen met uw Ogen te volgen, zonder uw oordeel te moeten geven over de nieuwste roman van Truman Capote. Het valt een ogenblik van u af, dat er een materiële nöodzaaK is de produc tie te verhogen en een geestelijke noodzaak zich van die productie te onthechten. Ge zwelgt niet zo zeer meer in de problemen der loon- en prijspolitiek en de ge smoorde klachten van de beta lingsbalans bereiken uw oor nau welijks meer. Bovendien maakt de papoea kok een visgerecht klaar, waarin het natuurkind het raffinement van de verfijnde Westerse keu ken spelend verjoeg en dat ons door de gezamenlijke bemanning hoffelijk werd aangeboden, ter wijl we er met een angstig oog op hadden gelet of kokkie de in gewanden uit de vis zou halen. Neen, over de bemanning van dat wisselvallige rivierslepertje niets dan goeds. Proefboring te Zeddam DOETINCHEM, 23 Febr. Binnenkort zal de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Zed dam (gem. Bergh) een proef boring naar aardolie gaan ver richten. De boortoren en appa ratuur worden thans opgesteld. IN JULI VOORLOPIGE AANSLAGEN De regeling van de belasting aanslagen 1952-1953 zal tegen 1 September. 1954 grotendeels ge reed zijn. Aldus heeft minister v. d. Kieft aan de Tweede Ka mer medegedeeld. Er wordt naar gestreefd het tijdstip, waarop met de aanslagregeling over een jaar wordt begonnen, geleidelijk nog iets te vervroegen. Het is evenwel practisch niet mogelijk daarmede vroeger te beginnen dan in de maand Juli. Met het uitreiken van voorlopige aansla gen wordt in de maand Juli een begin gemaakt. Minister v: d. Kieft heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het Voorlo pige Verslag van de Tweede Ka mer inzake wijziging van de wet op de omzetbelasting, op korte termijn gereed zal zijn. Een voortgang van de behandeling van dit voor de detailhandel be langrijke ontwerp is daarmede gegarandeerd, het wetsontwerp werd reeds in 1952 bij de Twee de Kamer ingediend. AMSTERDAM, 24 Febr. „Wij moeten trachten onze Bond zo sterk en groot te maken, dat wij een of meer ver tegenwoordigers in de Amsterdamse gemeenteraad kunnen krijgen, aldus heeft een der leden van de in Amsterdam op gerichte afdeling van de Nederlandse Vrijgezellenbond op de eerste besloten ledenvergadering betoogd. Naar bekend werd deze afdeling op 9 Februari j.l, in Am sterdam opgericht. Alleen zij, die de leeftijd van 30 jaar heb ben bereikt, mogen lid zijn. Namens het bestuur werd mede gedeeld, dat de post dagelijks grote hoeveelheden brieven met vragen en suggesties bij het afdelingsbestuur bezorgt. De vergadering besprak daarna een der belangrijkste doel stellingen van de bond: het woningprobleem en de hoge vrij gezellenbelastingen. Over de suggestie afgevaardigden in, de gemeenteraad te krijgen teneinde de belangen der vrijgezellen te behartigen werd een diepgaande gedachtenwisseling gevoerd, waarbij de leden zich uitspraken voer een positief neutraal standpunt. De bond moet een organisatie zijn voor iedereen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7