RADIO Europese Betalings-Unie is in gevaar Lente, uw woning óók iets nieuws Amerikaanse vliegers in September op Soesterberg UW PUZZLE van Het Dungrave Castle Grieks vrachtschip gezonken, bemanning gered van vandaag Pagina 2 Maandag 1 Maart 1954 ENGELS TEKORT VAN 552 MILLIOEN DOLLAR West-Duitsland financiert via E.B.U. de helft van de Europese handel LEVENSONDERIÏOUD f 66.— PER WEEK In gezin van 4 personen 1programma PREDIKANT WEIGERDE HUWELIJK IN TE ZEGENEN genéést Scheepsberichten BI! de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. Naar ivij vernemen De reis van Prins Bernhard naar de Ver. Staten De wervingsactie der Record aantal bezoekers op de 33ste R.A.I. WEER SCHEPEN DOOR ORANJESLUIZEN Priesters in Slowakije van ontbering gestorven ZESDE LUSTRUM R.K, UNIVERSITEIT Chemische fabriek Gembo verhoogt dividend Herkapitalisatie N.V. „Unitas" PARIJS. Uit een rapport van het bestuur der Europese Beta lingsunie blijkt, dat er grote meningsverschillen bestaan over de verlenging van de bestaans- duur dezer instelling. Ondanks langdurige besprekingen is men niet tot een oplossing kunnen ko men in het conflict tussen de extreme crediteuren en de ex treme debiteuren in het algemeen en tussen West-Duitsland en Engeland in het bijzonder over de wijze, waarop in de toekomst be talingsoverschotten en -tekorten moeten worden verrekend. Het probleem is voorgelegd aan de regeringen der aangesloten landen en de ministers dezer lan den zullen thans moeten trachten een vergelijk te bereiken, wil men voorkomen, dat de Unie niet in stand kan worden gehouden. Zoals bekend, wordt de be- staansduur van de E.B.U. van jaar tot jaar verlengd. In October 1953 heeft de ministerraad der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking het be stuur der E.B.U. opgedragen voor stellen uit te werken voor de verleniging van de bestaans-duur der E.B.U. na 30 Juni 1954. Het rapport, dat thans is uitgebracht, bevat geen gevolgtrekkingen, daar de bevoegdheden van het bestuur beperkt zijn tot aange legenheden van technische aard. Een beslissing kan alleen door de ministerraad van de O.E.E.S. ge nomen worden. Een van de oorzaken der hui dige moeilijkheden is de enorme economische vooruitgang van West-Duitsland. Dit land is thans de grootste crediteur van Europa en via de E.B.U. financiert het in feite de helft van de Europese handel. In Februari 1951 had West-Duitsland nog een betalings tekort van 457 millioen dollar in de E.B.U. doch thans heeft het een betalingsoverschot van 482 millioen dollar dat maandelijks met gemiddeld 40 millioen dollar stijgt. Zowel Duitsland als de andere grote crediteuren Zwitserland, België en Nederland beginnen ongedurig te worden over de be taling van hun vorderingen. Bij de oprichting van de E.B.U. zijn geen compensatieregelingen ge troffen voor zeer grote betalings- oversohotten en de crediteuren wensen hierin thans verbetering te brengen. Zij hebben voorge steld, dat de vorderingen, die meer dan achttien maanden uit staan, thans binnen- drie jaar in goud of dollars moeten worden betaald, en dat voortaan 70 pro cent van de betalingsoversehot- ten in goud of dollars moet wor- Einde Januari heeft het Ned. Instituut tot onderzoek van de publieke opinie weer de vraag over het minimum-inkomen ge steld n.l. „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week, heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig om precies rond te komen?" Het gemiddelde ant woord van alle bedragen door mensen uit alle rangen en stan den opgegeven bedraagt thans f 66,— per week- Vorig jaar schommelde dit bedrag steeds tussen de f 63 en t 64 per week. Volgens het publiek zelf zijn de kosten van het minimaal no dige nu dus met twee a drie gulden per week toegenomen, n stijging van ongeveer 4 pet. DINSDAG 2 MAART HILVERSUM I - 402 pa. 746 ke/s- 7 AVRO 7.50 VFRÓ 8-24 AVRO. AVRO- 7 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 Nws. 8.15 Gram. 8-45 Idem 9 Morgenwijding 9-15 Gram. 9 25 V d. vrouw 9.30 Waterst. 9.5a Gram. 10.50 V. d. kleuters 11 V. d. zieken 11.30 Sopraan en piano 12 Ljcla- te muz. 12.30 Land- en tumb.meded. 12.38 V. h. platteland 12.40 Orgelspel 13 Nws. 13.15 Meded. o£ gram. 13.20 Metropole ork. 14 „Wij °"td®^®n Amerika", caus. met muz. 14 30 Gram. 14.40 Schoolradio 15 Gram. 15.15 V. d. vrouw 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.50 Mil. caus. 18 Nws. 18-15 Lichte muz. 18.25 Paris vous par- le 18.30 R.V.U.: Froi. R. W. Broekman. De moderne mens onder hoogspan ning" 19 V. d. kinderen 19.05 Koorconc. 19.30- Strijkkwartet 20 Nws. 20-P5 Gev. pro»r 21.35 Lichte muz. 21.5a Meded. 22 Gram- 22.05 Lichte nuu- 22.4a „De woelige wereld", caus. 23 Nws. 23.15 New York Calling 23.20-24 Carnaval in West-Europa. HILVERSUM II r 298 m- 1007kc/s. 7-24 KRO. KRO- 7 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgeng-ehed en lit. kal. 8 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9 V. d. huisvrouw 9.40 „Lichtbaken caus. 10 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11 V. d- vrouw 11.30 Schoolradio 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Pianoduo 13.50 Gevar. progr. 14.40 Radio Philh. ork. 16 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17 V. d. jeugd 17.15 Felicitaties v. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.„E. Schul: „Ne derland en de -wereld: Nederlandse immigranten in Australië". 18 Ham mondorgel 18.20 Sportpraatje 18.30 V. d. jeugd 18.52 Act. 19 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken" 19.30 Amus. muz. i. d. pauze: Rep., „Vader doet de vaat" er.' „De gewone man" 22 „De man die zichzelf opbelde", hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23 Nws. 23.15-24 Gram. den betaald, wanneer deze over schotten stijgen tot 150 procent van de creditquota. Voor de rest zou dan door het betrokken land crediet moeten worden verleend aan de E.B.U. Op het ogenblik worden de overschotten voor de helft door betaling in goud en voor -de helft door creddetver- lening vereffend. Tegen deze voorstellen wordt vooral geprotesteerd door Enge land, dat een cumulatief beta lingstekort van 552 millioen dol lar heeft en de grootste debiteur is. Engeland wordt gesteund door de Scandinavische landen, maar Frankrijk heeft voor geen van beide partijen stelling genomen. Het probleem wordt als zeer ernstig beschouwd, doch men ge looft niet, dat het onoplosbaar is, of dat het voortbestaan van de E.B.U. onmogelijk zal zijn. Dr. C. Steenblok, predikant van de Geref. Gemeente te Gou da heeft te Rijssen geweigerd 't huwelijk van een bruidspaar in te zegenen, omdat het bruids toilet van de bruid naar zijn oordeel niet in overeenstemming was met de geldende opvattin gen van zijm gemeente. De bruid werd geadviseerd in plaats van de crème bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken of haar crèmekleurig toilet met 'n zwarte mantel van een van de aanwezige dames ie omhullen. Zij wenste hieraan niet te vol doen, waarna dr. Steenblok wei gerde het huwelijk in te zegenen. Het bruidspaar en de meer dan vijftig familieleden verlieten daarop het kerkgebouw. Men be treurde het, dat het bruidspaar tevoren niet was verwittigd van de voorschriften en dat de hu- welijlksinzegening afhankelijk ge steld werd van het bruidstoilet. (Advertentie) ruwe, gesprongen huid, schrale tippen AMSTERDAM In de periode van 4 tot 13 Maart zal de tweede Tiendaagse voor de Woningin richting worden gehouden. Het is de bedoeling van de Stichting Propaganda Woninginrichting om juist in die tien dagen nog eens extra de aandacht te vestigen op het belang van het interieur, on der het motto: „Lente, Uw wo ning vraagt óók iets nieuws". Van de gevels der meubelza ken zullen, evenals -vorig jaar, weer de bekende gele vlaggen wapperen met de rode vogel, -die zijn nestje bouwt. In diverse ste den worden lezingen en tentoon stellingen georganiseerd, om de juiste voorlichting te geven over de kleur en de sfeer in het in terieur. De S.P.W. stelt tevens een ieder in de gelegenheid, deel te nemen aan een grote prijs vraag. De voornaamste opgaaf is: het inrichten van een bepaald buis. In verband met deze tweede Tiendaagse hebben tijdens een pensconferentie prof. mr. PJ Oud, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam, en mr. dr. J. in t Veld, ex-minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, hun mening gezegd over het streven van de S.P.W. Prof. Oud 'gms Yan de ge dachte uit. dat, indien -het be- driifsleiven zijn taak goed be grijpt, (het een gids is op de weg Passagiersschepen Aldabi 4 verw. Paranagua; AL hena 27 te Rio de Janeiro; Alnati 1 verw, te R'dam v. Buenos Aires; Bloemfontein verrn. 11 v. Adam n Durban; Bonaire 26 v. Punchal n. Barbados, a-lwaar 8 verw,; Bosch-fontein 27 te Pt. Sudan; Bosko-on 2-6 v. Madeira, 2 verw. Southampton; Cottjca 13 _ve:rw- A'dam: Gro-ote Beer 5 v. Rdam via Ne-w York n. Halifax; Indra- poera 1 verw. Belawan; Jagers fontein 1 verw. Kaapstad; Joh. v- OMenbarnevelt 1 verw. Aden; Maasdam 26 v. New. York n. Pt au Prince; Nieuw Amsterdam 27 te Havapna, 1 n. New York; Noordam 27 v. New York n, R'dam; Oranje 5 verw. A'da-m; Oranjefontein 27 v. Kaapstad n. A'da-m; Oranjestad 5 verw, La- guaira; Rijnda-m 27 te Halifax, 1 verw. Ne-w York; Sibajak 3 ver-w. Fre-mantle; Waterman 2 v. R'dam n. Halifax; Westerdam 27 v. R'dam n. New York; Willem Ruys 3 verw. Tj. Priok; Willem stad 7 verw. Landen v. Crjstobal; Zuiderkruis 1 v. Aden n. Kaap stad. Tankvaart Apundo 26 te Sue?; Caltex Delft 28 te R'dam; Caltex Neder land p. 26 Oostpunt Kreta; Cal tex Leiden 26 te R'dam; Cistula 27 te Geraldton; Elmina 27 te A'dam; Essa Den Haag p. 26 Fi- nisterre; Malea 26 te Lissabon; Marisa 26 te Pulu Sambu; Mar- pessa 2-S v. Pulu Sg-mbu n. Ade laide. Vrachtvaart Aagtekerk 27 te Nagoya; Abbe- kerk 26 v. Melbourne n. Sydney; Alkaid 27 te Las Paimas; Alphac- ca 26 te Ne-w York; Alpherat 26 te Bahia; Arendsdijk 26 te San tos; Ariadne 27 te R'dam; Bali 26 R'dam; Axeldijk 26 te Baltimor; Benneko-m 27 v. Trinidad n. Lon- den;Boissevain 27 te Rio de Ja neiro; Castor 27 te R'dam; Eng- gano 26 te Karachi; Dalerdijk 26 te New Orleans; Farmsum 26 v. Las Angelus n. Liverpool; Helder 26 v. Kingston n. Cartegena; Heemskerk 26 v. Barcelona n. Anfcw.; Hersilia 27 te Pt au Prin ce; Java 26 te Halifax; Karimun 27 te Makassar; Lekhaven 27 te Rio de Janeiro; Lekkerkerk 26 te Le Havre; Lutterkerk p. 26 Pt Sudan; Madoera 26 v. Beira n Dar es Salaam: Mataram 27 te Pt Said; Modjokerto 27 te Tj. Priok; Molenkerk 27 te Pt Eli sabeth; Roebiah 27 te Genua; Rijnkerk 26 te Hongkong; Sing- kep 26 v. Colombo n. Pt Sudan; Soegtdijk 26 v. Djakarta n. New York via Singapore; Stad Alk maar 27 te Narvik; Tarakan 26 te Bombay; Tegelberg 27 te Sin gapore; Wonogiri 26 te Penang; Zeeland SSM 26 te Kiel. naar hogere stoffelijke en geeste lijke welvaart. Zo is het o.a. ook gesteld met de Stichting Propa ganda Woninginrichting. „Voor -de bouw van de huidige woningen geeft de overheid ons voorschriften, maar de inrichting laat zij over aa-n de bewoners". Spr. noemde dit gezinsautonomie. „Vrijheid legt ons echter ook ver plichtingen op. want er moet een zo -goed mogelijk gebruik van worden gemaakt. Hij die zijn plicht goed weet te vervullen, schept in zijn huis een sfeer, waarvan allen, gezinshoofden en gezinsleden de zegenrijke gevol gen gelijkelijk ervaren". „Maar wie -die vrijheid op de juiste wijze wil benutten, zo ging prof. Oud voort, „zal behoefte gevoelen aan voorlichting. In dit opzicht hebben de fabrikanten en handelaren, georganiseerd in ge noemde stichting een grote die nende taak". Het is welhaast vanzelfspre kend, dat mr. -dr In 't Veld in zijn toespraak -grote aandacht schonk aan het huidige woning probleem. „Als consequentie van het -grote woningtekort hebben wij de bouw in grote complexen te aanvaarden. Daarteg-en rijst een verzet, omdat men daarvan een dodende uniformiteit vreest". „Wij mogen, aldus spr., „dit probleem niet uit de weg gaan". Persoonlijk gaf hij de voorkeur aan de bouw van aparte huizen. De oud-minister wees er echter op, dat wij in de huidige omstan digheden niet ontkomen aan massaproductie. Met nadruk -betoogde hij voorts dat -het accent zich moet gaan verschuiven van architectuur naar stediebou-w, om de massifi catie niet te doen opvallen. Voorts sprak hij zijn waarde ring -uit over het streven van de stichting omdat deze meewerkt om het peil van de woninginrich ting omhoog te voeren. (Adverten'ipi De zes minerale zouten die Kru schen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden 'afgevoerd en zo worden rheuma tische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hard nekkige gevallen bracht Rrq, schen haat.. Waarom zoudt gij dan Uzelf -te kort doen? is Prins Bernhard door de Senatus Veteranorum van het Utrechts studentencorps geïnstal leerd tot „membrum magnifi- cum"; is dr. R. B. Spanjaard, longarts te Amsterdam, benoemd tot direc teur van de Kon. Ned. Ver. tot bestrijding der t.b.c.; is tot hoofd van de programma- dienst der Nederlandse Televisie Stichting benoemd de heer A. v. d. Dool, hoofd van de afd. Radio en Televisie van de Rijksvoorlich tingsdienst; zal Wim Bary de regie voeren van het dansspel „Tuinfeest in Schönbrunn" op tekst van Tom Bouws, dat op 12 Mei te Nijme gen door het studentencorps zal worden opgevoerd ter gelegen heid van het zesde lustrum van de Nijmeegse universiteit; zijn Kees Brusse, Mieke Ver- straete en Richard Flink geënga geerd ais leden van de toneel groep „Theater" te Arnhem. Kees Brusse heeft ontslag genomen als directeur van de Rotterdamse Comedie; is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling door minister Suur- hoff het Nederlands Sanatorium voor Ooglijders „Beerschoten" te De Bilt ggopend; wordt van 20 Mei tot 13 Juni as. in het kasteel van Hoens- broek een nationale fototentoon stelling gehouden; is de wilde staking bij de pak king- en rubberfabriek Hertel en Co. In Amsterdam-Noord geëin digd. De 145 bij de staking be trokken arbeiders hervatten van daag het werk op de eerder gel dende lonen; is te Boxtel een zestien-jarige jongen op een onbewaakte over weg door de exprestrein Amster damMaastricht gegrepen en op slag gedood. B-REMERHAVEN, 28 Febr. Het Griekse vrachtschip „An drios" (2083 ton), seinde Vrijdag avond, zoals gemeld, dat 't zich ten Zuid-Westen van 't lichtschip „Terschellinger Bank" in moei lijkheden bevond. De „kapitein verzocht de schepen in qe nabij heid paraat te zijn, om eventuele hulp te bieden. Het schip maak te water in de boeg en ruim 1. Zaterdagochtend vroeg zond het vaartuig S.O.S.-seinen uit. Even later meldde het, dat de ruimen vol water stonden en dat de bemanning in de boten was gegaan. Enkele schepen veran derden hun koers om hulp te bieden. De reddingboot van List (op het Duitse Waddeneiland Sylt), „Hermann Freese", voer uit, evenals de Deense sleepboot „Tu nis". Vrijdagavond was de „Bran- daris" reeds uitgevaren. Denemarken zond Zaterdag ochtend, voorts een vliegtuig van 't type „Cataiina" uit om bij het zoeken naar de schipbreukelin gen te helpen. Nadat Zaterdagochtend om half aoht de „Brandaris" was terug- kunnen verlenen, seinde de Duit se trailer „Bernhard Grundmann" gekeerd, zonder hulp te hebben dat twee reddingsboten met alle opvarenden van de „Andrios" ge vonden waren. De treiler nam de bemanning aan boord en seinde voorts dat de „Andrios" was ge kapseisd en gezonken. „Bernhard Grundmann" kwam Zaterdagavond in Bremerhaven aan. Dertien van de negentien bemanningsleden van de „An drios" bleken gewond, de meeste licht. Zij liepen verwondingen op, Prins Bernhard die, zoals be kend. is, 4 Maart naar de Ver enigde Staten vertrekt, zal 29 Ma-art terug keren. De heenreis zal hij mkken per Amerikaans militair vliegtuig, de terugreis met de KLM. De heren dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van de Prins en ma-j. vlieger G. Son-derman zu-llen hem vergezel len. „Het Amerikaanse „Squadron", dat dit jaar naar Nederland komt, zal waarschijnlijk omstreeks Sep tember op Soesterberg, de kern der Nederlandse luchtverdediging worden gestationneerd. Hét komt met Amerikaans personeel, zal volkomen paraat georganiseerd zijn en geregeld met het maxi mum aantal vliegtuigen in de lucht verschijnen. Het halve jaar, dat ons van zijn komst nog scheidt, is nodig voor voorberei dingen van verbindingsappara- tuur, grondapproach enz." Dit heeft de minister van Oor log, ir. C. Staf gisteren medege deeld, nadat hij per K.L.M. op Schiphol was teruggekeerd van zijn besprekingen in -de Verenig de Staten. De minister toonde zich niet ontevreden over zijn reis. Dank -zij de afspraken, die hij met zijn Amerikaanse collega schriftelijk heeft vastgelegd, weet Nederland tot aan het nieuwe N.A.TO.-pro gram in 1956 precies waar het aan toe is. „Wij kunnen als eer sten gedurende twee jaar reke nen op een opleiding van Neder landse vliegers in de V.S. De ge vechtsopleiding krijgen deze vlie gers in Nederland. Er is geen sprake van," aldus de minister, „dat de „New Look", die een naam is voor een evolutie in de organisatie der Amerikaanse strijdkrachten, een verandering zou inhouden van het Ameri kaanse standpunt ten opzichte van de verdediging van Europa. De leveringen zullen volgens pro gram voortgang vinden. Wij krij gen zo spoedig mogelijk een. radara-pparatuur voor de lucht- delen van ons land. waarschuwingsdienst bij wijze van voorschot op de Philips-ap- paratuur. Een wijziging in de om vang van on-ze luchtmacht is niet te verwachten. Wat de uitrusting van onze ter ritoriale troepen betreft; Amerika is bereid die te helpen ophouwen in proportie met de behoeften door de N.A.T.O. bepaald. Dat de formele aanvaarding van het vijf divisies-plan, een Nederlands N.A.T.O.-plan, mij met stellig heid is bevestigd, is mij welkom met het oog op de behandeling in de Kamer, maar daarvoor ben ik beslist niet naar Amerika ge reisd. Met de uitvoering van dat plan zijn wij niets ten achter. Eind 1954 mogen wij verwachten over drie van de vijf divisies te zul len beschikken. De -besprekingen over de .Marine hebben zich tot algemene contouren beperkt en zijn in volledige overeenstem ming beëindigd. Een der belang rijkste resultaten za-1 zijn een verbetering in de voorziening -met mijnenvegers. Ik heb geen tweede carrier gevraagd," aldus de minister. Staatsmijnen Sinds begin December j.l. heeft de Staatsmijn Emma te Trgebeek wekelijks ge-middeid 35 nieuwe arbeiders (e werik kun nen stellen in haar ondergronds bedrijf. Dit is vooral te danken aan een landelijke wervingsactie welke eind 1953 door 4e Staats mijnen werd jpigezet. De nieuwe arbeiders zijn afkomstig uit alle toen zij in de reddingsboten sprongen op het ogenblik -dat de .Andrios", na een lek te hebben opgelopen, begon te zinken. De „Andri-os" die toebehoorde aan Job-n N. Goulandris, van het eiland Andrios, Griekenland, was op weg met een lading schroot van Hamburg naar Schotland, toen het lek sloeg, misschien door botsing tegen een mijn. De 33e automobieltentoonstel- linig in het RAI-gebouw te 'Am sterdam heeft Zondag een re cord aantal bezoekers getrokken. Vooral in de ochtenduren stroom den de kijklustigen naar binnen en tegen twee uur in de middag, konden degenen, die het gebouw door de normale uitgang wilden verlaten-, niet meer naar buit-en. Door suppoosten- is toen in aller ijl een- nooduitgang aan dg zij kant van het gebouw gemaakt. In totaal kwamen- Zondag 23.518 bezoekers langs de loketten, ruim 3000 meer dan de drukste dag voorheen, in 1953 bij de ten toonstelling van motoren en rij wielen. Sinds de opening hebben nu al ruim 42.000 personen deze tentoonstelling bezocht. Zaterdag-middag om half twee is het eerste schip de Oranjeslui zen gepasseerd sinds het begin van de vorstperiode op 27 Jan. Het was -het tankschip „Delfzijl" komende van de Eem. Met een ijsbreker moest het ijs op het Buiten-IJ worden opengebroken o-m de „Delfzijl", die niet verder dan de vuurtoren kon komen, ge legenheid te geven het laatste gedeelte van de tocht af te leg gen. Volgens Radio Vaticana zijn in de afgelopen koudeperiode 39 priesters en verscheidene kloos terzusters in ka-mpen in Slowa kije gestorven tengevolge van gebrek aan voedsel en kleding. Bovendien waren zeven priesters in het Slowaakse hooggebergte doodgevroren. Zij werkten daar als slavenarbeiders en houthak kers, aldus de radio. Mgr B. J. Alfrink draagt Pontificale H. Mis op NIJM'EGEN (KNP) Op Za terdag 15 Mei begint de Katho lieke Universiteit te Nijtmegen de viering van haar 30--jarig be staan met een pontificale H. Mis om 10 uur in -de kerik van de H, Jozef aan het Keizer Karelplein, De pontificale Hoogmis wordt op gedragen door de voorzitter van de St. Radlboudstiéhting, Aarts- bissoho-p-Coadjutor Mgr. Dr. B. J. Alfrink. Om 12 uur is er een receptie in de aula van de Uni versiteit. Een gemeenschappelijke luneh in het gebouw „De Ver eniging" brengt daarna bestuurs leden, curatoren, docenten, het bestuur van de leden van de we tenschappelijke staf, de Reünis ten-raad, de senaat van het Nij meegs 'Student-en-corps en leden van de Universiteitscomité's te zamen. In -de plechtige acade mische zitting te 3.30 uur in de grote zaai van het gebouw „de Vereniging" zullen met Z.H. Exc, Mgr. P. Giobbe de Nuntius-In ternuntius te Dén Haa-g verschil lende leden van het Hoogwaar dig Episcopaat tegenwoordig zijn mét vele andere figuren uit het Katholieke en Universitaire le ven. Na de gebruikelijke diesrede van de Rector Magnificus, prof. dr. J. H. Robbers S.J, zullen ver schillende autoriteiten 't woord voeren. Na afloop van de academische zitting slaat de gelegenheid open voor al degenen die bij de ju bilerende Universiteit betrokken zijn o-m in de foyer en de hall van het gebouw „de Vereniging" (het souper te gebruiken. Het 5s op-zet en wens, dat de bestuur ders, -docenten, reünist-en en stu denten dje avond ongedwongen samenzijn.' PUZZLE 323 HORIZONTAAL: 1. plaats in Limburg 5. vogel 9. oppervlaktemaat 10. familielid 12. plaats in Gelderland 13. zangnoot 14. godsdienst 16. en dergelijke 17. schulden voldoen 19. plaats in Drente 21. gelooide huid 23. meisjesnaam 24. twist 25. deel van Noord-Brabant 27. verstand 29. langzaam doorlekken 32. Gode zij Lof (lat.) 34. gewas 35. maanstand 36 voormalig eiland 38. ontkenning 39. Eng. drank 40. herbergier 41. hulpmiddel op vliegvelden VERTICAAL: 1. plant 2. roem 3. windrichting (Eng.) 4. windrichting 5. haarloos 6. als eerder 7. groet 8. elk 11.ontwerp 14. onbep. voornaamwoord 15. mengen 17. windje 18. luizeneieren 20. lyrisch gedicht 22. gelofte 25. soort kussen 26. ijle 28, keukengerei 30. gewicht 31. gelooide huid 33. spoedig 35. op de wijze van 37, vogel 39. de somma van Oplossing kruiswoordpuzale 322 Horizontaal; 1, pk; 3. maria; 8. ta; ló.ol; 11. arend; 12. el; 13. si; 14. eg; IS. beslaan; 22. credo; 23. laars; 24. dessert; 28. 11; 28. ge; 31. nm; 32. alope; 35. la; 37. op; 38, lotus; 39. dd. Verticaal: 1. po; 2. klei; 3. mat; 4. ar; 5. reëel; 6. in; 7. ada; 8. tere; 9 ,al; 13. sehol; 15, geste; 16. bed; 17. ede; 18. sos: 19. ale; 20. aar; 21. nat: 25. sloot; 27. lamp; 28. geld; 29. aal; 30. les; 31. no; 33. lo; 34. nu; 36, ad. De Raad van Commissarissen der chemische fabriek Winscho ten/Amsterdam heeft besloten de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1953 12 p-ct. dividend uit te ke ren (v.j. 9 pet.). AMSTERDAM Naar het ad ministratiekantoor „Unitas" N.V. mededeelt, hebben commissaris sen en directie besloten in de buitengewone algemene vergade ring van Donderdag 11 Maart a.s. een- herfcapitalisatievoorstel te doen, zulks onder voorbehoud van goedkeuring door de belas tingautoriteiten. Het 1'igt ir de bedoeling het gestorte kapitaal door bonuis-uitkering te verho gen van 30 millioen tot 36 mil lioen. Aan aandeelhouders zal alsdan 1 nieuw aandeel van f 100 resp. f 1000 worden aangeboden op 5 oude. Tevens zal hun de daarop te betalen inkomstenbe lasting worden uitgekeerd, over eenkomstig -de wet op de Her- kapitalisatie 1951. detective-verhaal uit het Engels vertaald Else liet haar heldere lach ho ren en bemoeide zich er nu mee. „We zochten naar een huisbel, om heel beleefd onze komst te melden, maar het blijkt, dat u hier zo gastvrij bent, dat ieder een zonder bellen bij u kan bin nenstappen." Een moederlijke glimlach kwam nu op het gestrenge gelaat van de boerin. „Welzeker .liefje, iedereen die met goede bedoelingen hier bin nenkomt, is welkom. Kom maar mee." Zij ging door een zijdeur voor ngar de huiskamer, waar de boer nog aan de tafel zat. „Wij hebben hier vlakbij een noodlanding moeten maken met ons vliegtuig en nu zou ik graag even van uw telefoon gebruik willen maken -om de vlieghaven op te bellen." Tot zijn verwondering bemerkte Phil, dat het echtpaar ineens heel anders keek, opgelucht en veel vriendelijker. „O," zei de boer. „ik heb een kwartier geleden nog tegen mijn vrouw gezegd: Die vliegt blik sems laag! Ongelukken gehad?" „Neen, het is allemaal heel goed afgelopen. Een klein defect denk Ik. Ik wilde nu even de vlieghaven opbellen. Dan komt er een vliegtuig met een mecanicien en alles is binnen een half uur wëer in orde." „Het toestel hangt in de gang," zei de boer. Wacht, ik zal het u even wijzen." De boer bleef er bij staan, toen Phil door de telefoon sprak. Phil vond het irriterend en zelfs onbe schoft. Of vertrouwde die boer de zaak niet? Samen gingen zij de huiskamer weer binnen, wa-ar Else reeds aan een grote kom dampende koffie zat met een vervaarlijk stuk boe- renmik. „Heerlijk Phil!" riep zij uit. „Z-oiets is in de stad onbekend." Phil moest toegeven, -dat ze ge lijk had. De vliegtocht en de wan deling hadden hem hongerig ge maakt en de koffie en boerenmik smaakten uitstekend. „Bent u maar alleen op de boerderij?" vroeg Else. „Alle kinderen zijn gelukkig goed getrouwd," zei de boerin vol trots. „We werken nu met meiden en knechten." „Ik dacjjt eigejilijk," zei Phil, „dat de oudste zoon op de boer derij bleet om het bedrijf voort te zetten?" „Ja, als het een éigen boerderij is, maar -dit is een pachthoeve van het kasteel." De feoer wierp haar een waar schuwende blik toe, die Phil wel zag maar op dat moment niet be greep. Later zou het hem weer te binnen schieten. „Van Dungrave Cas-tle?'' riep Else enthousiast ,maar dan moet u de gravin natuurlijk goed ken nen. Zij is een vriendin van mij.'' Weer die waarschuwende blik, dacht Phil. En ze worden weer onrustig. „Och, kennen, kennen," ant woordde de boerin, ze is wel eens hier geweest met de graaf in het begin van haar huwelijk." „Vreselijk hè," zei Else, „die ontvoering van het kind!" „Er is nog iets ergers dan dat!" klonk het streng van de lippen der boerin. „Vrouw," zei de boer haastig, „moest je niet naar de kippen kijken?" Op dat ogenblik klonk er zwak kindergeschrei van boven. Else keek verrast op. „Hebt u kleine kinderen hier in huis?" „Ja, mijn jongste dochter is een paar dagen op bezoek," zei de beer. „Zij helpt haar kindje op het ogenblik." De boerin ging de kamer uit. Else eri Phil voelden, dat ze te veel werden. Zij stonden op en namen afscheid. Toen zij buiten stonden, keken zij elkaar aan. „Zijn we nu zo wantrouwend van aard geworden, dat we over al iets achter zoeken?" vroeg Phil. Hij ergerde zich, dat zelfs op deze stralende Zondagmiddag zijn beroepsinstinct hem niet met rust liet. „We hebben er niets meer mee te maken," troostte Else hem. „Laat ons maar gauw maken, dat wij bij Sybil komen. Ik geloof, dat ik al een vliegtuig hoor. Zij keerden zich om in de rich ting van het huis om naar boven te kijken. Zij stonden ongeveer twintig passen van het huis af. Toevallig keek Phil eerst naar de vensters van de bovenverdie ping. Hij kreeg een sehok, maar beheerste zich prachtig en volgde met zijn ogen de richting van Else's hand, die naar boven wees. Uet geronk was duidelijk hoor baar. Het vliegtuig begon te da len. Zij keerden zich weer van het huis af. „Else," zei Phil opgewonden, „weet .ie wie ons vanuit het ven ster van de bovenverdieping na keek?" „Wie dan?" „Eleanore Hawkins!" Else bleef staan. „Hawkins en kindergeschrei in één huis samen?" „Kom mee," zei Phil. „Ik ga ogenblikkelijk terug. Ik moet er het mijne van hebben." Maar Else hield hem tegen. „Wil je het leven van het kind in gevaar brengen? We mogen die verantwoording niet op ons ne men. Je kunt hoogstens commis saris Bromfield op de hoogte brengen. En wat weten we eigen- Jiik? Het kindergeschrei kan heel goed van hun kleindochter komen en wat die Hawkins betreft, er is geen enkele besehuldiging tegen haar uitgebracht." Phil, moest haar, hoe ongaarne ook. gelijk geven. Officieel kon hij niets doen. Maar dat zou voor hem geen beletsel geweest zijn. ppi in de jaeerejerij een onderzeek m te stellen. Hij mocht echter het leven van het kind niet. iri gevaar brengen. Zij liepep dus verder in de richting van het vliegtuig. Het an dere was juist gedaald en de me canicien was in druk gesprek ge wikkeld met Sybil. Samen gingen zij toen naar de Dakota en beke ken en beklopten de machine als dokters een patiënt Phil ep Else wandeldep pog wat d. n .,'edvt verdwenep. rond. ma-ar de heerlijke sfeer van ongedwongen gezelligheid was Zij waren beiden te inqpisitief van geest om rustig van de om geving te kunnen genieten. Hun gedachten keerden steeds terug naar de boerderij van Dun grave Castle. „Verdraaid!" riep Phil plotse- lipg uit, „ik hen eigenlijk gek, dat ik me deze middag laat bederven en da-t nog wel in gezelschap van het liefste meisje ter wereld." Vrolijk sloeg hij zijn armen om haar heen en drukte zijn lippen op de hare „Contact!" juichte Sybil. Verschrikt lieten zij eik-ander los en keken om, Sybil had helemaal niet naar hen gekeken. Het con tact in de machine was weer in orde gekomen. Vandaar ha-ar juichkreet. HOOFpSTUK XXIII. De Maandagmorgen brengt altijd iets landerigs met zic-h mee. Het is de nieuwe week die haar kop opsteekt en allen, die haar klein moeten maken staan wantrouwend om haar heen en aarzelen, om toe te slaan. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2