De Vastenbrief van het Episcopaat Prachtige prestatie van Wim de Vreng in Brussel Broekman verraste in Hamar op del500 meter Hoofdprijs van f1000.- in Alkmaar gevallen B. en W. antwoorden de Lindenlaanbewoners MASSA-DEMONSTRATIE IN DJAKARTA De groslijst stemming Toestand van Kardinaal verontrustend Maandag 1 Maart 1954 Pagina 5 Ned. Zwemploeg weert zich Andersen eerste in eindklassering De heer Cor Brouwer winnaar van Rijnbende-wedstrijd Amerikaanse divisie verlaat Korea Zwemboiid wordt gereorganiseerd Verkeer eist weer drie doden Maatregelen tegen Nederlanders? Ongeregeldheden in Damascus J. Th. Vas Diaz overleden Bromfiets-cursus Dansclub werd bestormd De internationale zwemwedstrij den in het nieuwe overdekte zwembad te Brussel hebben over het algemeen goede prestaties van de Nederlandse deelnemers ge bracht. Al op de eerste avond was ge bleken, dat het nieuwe bassin dank zij zijn diepte weliswaar niet zwaar zwom, doch evenmin een snelwedstrijdbad kon zijn door de onvergeeflijke construc tiefout om aan de korte zijden geen overloopgoten aan te bren gen. De nadelen hiervan bleken tij dens deze wedstrijden maar al te duidelijk. Bij het naderen van de keerpunten kregen de deelnemers last van de terugkaatsende gol ven, hetgeen de tijden natuurlijk aanzienlijk drukte. Dat Wim de Vreng en nog en kele anderen er desondanks in zijn geslaagd het tot voortreffe lijke prestaties te brengen, stemt tot vreugde. Vooral de 23-jarige Amsterdammer heeft dit week einde getoond tot de beste zwem mers van Europa te behoren. En dat niet alleen door zijn tech nisch kunnen, doch ook en vooral door zijn constante goede vorm, waaruit een geestelijke instelling spreekt. Weer heeft Wiim de Vreng het Nederlandse kamp, en zijn cöadh Frits Happel in het bijzonder, verbaasd doen staan door in de estafette, die enige tijd na de 100 meter persoonlijk werd ge zwommen, een beduidend betere tijd te noteren. 59 sec. wezen de horloges, toen hij als eerste aan tikte op de 100 M. vrije slag, 53 4 sec. dus onder het Neder landse record was de offi- c -use tijd in de wisselslag esta fette. Het is nu de taak van de Vreng en zijn trainer, om de voorbereidingen zodanig voort te zetten, dat de Vreng. wanneer hij fris is, de beste prestatie levert. Als hij zover komt, zal het Ne derlands record spoedig sneuve len en wordt het uitzenden van een Nederlandse vrije slagzwem mer naar de Europese kampioen schappen te Turijn voor de KNZB een aantrekkelijke zaak. Tussen Padou en de Engelsman Roberts vertrok de Vreng met een goede start. De 50 meter be reikte hij als eerste in 27.6 sec. en de mogelijkheid, dat 't record van Tjebbes naar beneden zou worden gehaald, was op dat mo ment groot. Maar voor een re cordverbetering moet elk onder deel van de race gelukken. En dat was in deze 100 meter niet helemaal het geval. Het keerpunt na 75 meter werd niet zuiver genomen en toen de Vreng de laatste slag wilde doen om met Inmiddels steeds groter geworden voorsprong aan te tik ken, kwam hij niet precies uit, waarmee enkele tienden verloren gingen. 59 sec. precies, luidde de uitslag. Een halve seconde vóór num mer twee, de Engelsman Roberts. De overigen bleven boven de mi nuut. Met deze tijd verbeterde de Vreng zijn beste persoonlijke prestatie met 0.2 sec. Gezien de resultaten van de series ap de wisselslag estafette, had Nederland een goede kans op de tweede plaats, maar het Duitse viertal bleek meer in zijn mars te hebben, dan Zaterdag was gebleken en zo werd Neder land derde op dit nummer, waar in Frankrijk met Bozon (1.04.2 op de 100 M. rugslag), Distinguin, Lusien en Padou zegevierde en Duitsland met o.a. de steun van het vlinderslag-fenomeen Klein de tweede plaats bezette. De to taaltij d van Jitse van der Veen (1.09.5), Peter Bekkering (1.16.8), Geert Jan van Rooy (1.13.4) en Wim de Vreng (58.4) was 4.38.1. Hetgeen toch 0.7 sec. beter was dan de serietij d. Jitse van der Veen en Peter Bekkering zorgden in bun per soonlijke nummers ieder voor een tweede plaats. De Leeuwardense rugslagzwem- mer wist dat hij tegen Bozon geen kans had, zodat hij de Fransman zonder vrees als gang maker kon gebruiken. Helaas had van der Veen in deze finale niet het zelfvertrouwen, dat hem tot een betere tijd bad kunnen bren gen. Op de eerste 50 meter durf de hij zich, zoals hij later zelf verklaarde, niet genoeg te geven. Hij bleef te lang bij de Zweed Anderson en de Zwitserse kam pioen Gericke hangen, met het gevolg dat hij op de laatste banen van het snellere zwemmen van Bozon geen nut meer had. In een verbazingwekkende stijl, hoog over het water glijdend, trok de soepele Fransman zich naar de finishwand, die hij in 1 min. 4.9 sec. bereikte. Jitse van der Veen werd in de matige tijd van 1.09.3 tweede vóór Anders- son. Terwijl zwem- en andere offi cials zenuwachtig en bezweet in hun smokings over de perrons liepen, alles in gereedheid bren gend voor de komst van Koning Boudeiwiin. voor wie een groot Baldakijn in de zwemzaal was opgesteld, zwom Peter Bekkering zijn schoolslag finale tegen de Duitser KmisChinsky, de Belg Schoenmakers en de Zweed Brock. Met laatstgenoemde be hoefde Bekkering al na 50 meter geen rekening meer te houden, maar Schoenmakers gaf zich niet zo gauw gewonnen voor de 2de plaats. Krusohinsky was met zijn typische, „springerige" slag wel dra onbereikbaar, Schoenmakers, die na 100 meter als tweede keer de, werd op de vijfde baan echter gepasseerd. Zowaar kon de Lei- denaar er toen nog een fikse eindsprint uitpersen, waarbij hij op de laatste 20 meter zelfs de Duitser nog even ging bedreigen. Geert Jan van Rooy bracht het op de 100 meter vlinderslag niet verder dan tot de 5e plaats. Her bert Klein eiste met veel machts vertoon de eerste plaats voor zich op met een tijd van 1.08.7, Het damesnummer 100 meter vrije slag was reeds bij voorbaat een overwinning voor Ria Vonk. Deze wetenschap gevoegd bij de vermoeienis van twee avonden doorbrengen in de benauwde atmosfeer van het zwembad, mis te zijn invloed op het zwemmen van de Amsterdamse niet. Haar start was niet snel, een der keer punten gelukte niet helemaal en tenslotte gingen nog enkele tien den van een seconde verloren, toen Ria een slag te vroeg begon uit te drijven bij de finish. Zij moest met de voor haar matige itijd van 1.08.2 genoegen nemen. Nettie Leene, die Geertje Wielema op dit nummer verving, viel ©veneens iets tegen. Zij werd geklopt door de Belgische kam pioene Huguette Peeters (1.09.8) en werd derde jn 1.10.4. Te Hamar werden schaatswed strijden gehouden over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, waaraan ook Kees Broekman deelnam. Kees Broekman, hersteld van zijn aandoeningen, verraste iedereen door de 1500 meter te winnen vóór Andersen en Haugli, doch zijn tijd op de 10.000 van 17 min. 30,9 sec. viel tegen. Na afloop gaf hij ook toe, dat de 10.000 meter na zijn prestatie op de 1500 meter een zware op gave voor hem was geweest. In het algemeen klassement be zette Andersen de eerste plaats met 194.813 punten. De sterkste tegenstander van Hjalmar was Sverre Haugli, die de 5000 meter won met 0.6 sec. verschil op ment tweede werd geklasseerd met 195.543 punten. Hoewel de weersomstandig heden vooral op de eerste dag van de wedstrijden niet bepaald gunstig waren (het sneeuwde en er was een sterke wind), werden er toch vrij goede tijden gemaakt. Zo slaagden de rijders Gunnar Konsmo en Armand Carstensen (beiden Noren) er in hun beste prestatie op de 5000 meter te evenaren (Konsmo noteerde 44.9 hetgeen ook zijn persoonlijk record is) of met 0.1 sec. te ver beteren (Carstensen maakte een tijd van 45.1 sec., zijn beste tijd was 45.2). Aan Hjalmar Andersen en aan Kees Broekman werd de nieuwe „Hamar-medaille" uitgereikt, als waardering voor de prestaties, welke door beide toprijders op de baan van het stadje geleverd zijn. De uitslagen op de eerste dag luiden: 500 meter: 1. Elvenes (Noor- Andersen en in het eindklasse- wegen) 43.7; 2. Hval (Noor wegen) 44.2; 3. Arne Johansen (Noorwegen) 44.6; 4. en 5. An dersen (Noorwegen) en Gunnar Konsmo (Noorwegen) 44,9; 6., 7. en 8. Hickey (Australië), Nilsen (Noorwegen) en Roald Konsmo (Noorwegen) allen 45.0; 9. en 10. Hauer (Noorwegen) en Carsten sen (Noorwegen) 45.1. De tijd van Kees Broekman op de 500 meter bedroeg 46.5 sec. 5000 meter: 1. Haugli 8.24.8; 2. Andersen 8,25.4; 3. Kees Broek man 3.28.8; 4. Jan Kristiansen 8.47.0; 5. Oedegaaxd 8.47.7; 6. Nil sen 8.49.2: 7. Hiokey 8.51.5; 8; Carstensen 8.53.4; 9. Sormbroen (Noorwegen) 8.54.5; 10. Elvenes 8.56.6. Tweede dag: 1500 meter: 1. Kees Broekman 2.20.7; 2. Haugli 2.21.7; 3. Jan ALKMAAR. De naam van Simon Rijnbende behoeft geen ver klaring. De likkebroer kent zijn producten uit eigen ervaring en de geheel-onthouder kent ze zonder ervaring. Maar die naam is meer dan 160 jaar oud. De 160ste verjaardag van de firma Rijn bende is gevierd met een jubileumwedstrijd onder de afnemers van de firma en in die wedstrijd heeft de Alkmaarse caféhouder Cor Brouwer uit Het Wapen van Haarlem op de Nieuwesloot de hoofd prijs van duizend gulden gewonnen. De heer Brouwer heeft dan ook bende-sfeer, een feest van de m deze wedstrijd zijn beste been tje voor gezet. Van 18 tot en met 21 November j.l. organiseerde hij een Rijnbende-biljarttournood, waarbij de heer Wessels de eer ste prijs won. Tijdens dit tour- nooi was het café-restaurant van de heer Brouwer herschapen in een waar Rijnbende-paleis. De directeur van de Rijnbende- fabriek, die persoonlijk aanwezig was bij de sluiting van het bib jartfestijn, kon dat maar al te wel waarderen. De heer Brouwer deed nog meer. Hij organiseerde een ori gineel Sinterklaasfeest in Rijn- societeit „Volharding", en ook dit festijn slaagde voortreffelijk. De enorme Rijnbende-flessen waar uit een dame en een heer te voorschijn kwamen, vormden een buitengewoon originele attractie. De poëzie en tal van slagzinnen wedij verden met de schilderkunst in reclame-virtuositeit. De heer Brouwer ziet morgen zijn moeite beloond. Een kleine Rijnbende-show zal in de namid dag door de stad trekken, al vorens de mannen van Schiedam de winnaar gaan huldigen en hem zijn hoofdprijs van duizend gul den gaan uitbetalen. Kristiansen 2.21.8; 4. Nilsen 2.22.5; 5. Hickey 2.22.6; 6. Elvenes 2.23.1; 7. Andersen 2.24.1; 8. Konsmo 2.25.4; 9. Carstensen 2.25.5; 10. Sormbroen 2.25.8. 10.000 meter: 1. Andersen 17.09.2; 2. Haugli 17.14.6; 3. Broek man 17.30.9; 4. Carstensen 18.07.3; 5. Nilsen 18.12.6; 6. Oedegaard 18.14.7; 7 Sormbroen 18.20.2; 8. Elvenes 18.29.8. Totaalklassement: 1. Andersen 194.813; 2. Haugli 195.543; 3. Broekman 198.785; 4. Nilsen 200.050; 5. Elvenes 200.550. Voor zover thans aan de hand van de binnengekomen berichten te beoordelen valt, is de groslijst stemming van de K.V.P. in de drie Statenkringen van de kring Den Helder voor de komende Statenverkiezingen rustig verlo pen en kan verwacht worden, dat de grote meerderheid voor het Politiek Advies is uitgebracht. Met voorbehoud van intussen nog mogelijke ondergeschikte wijzi gingen in de volgorde zou de officiële lijst die Dinsdag 9 Maart a.s. moet worden ingediend, er als volgt uit komen te zien: Jac. Groen, Alkmaar; E. P. Clijnk, Zaandam; J. Braakman, Boven karspel; J. de Lange, Alkmaar; W. Runderkamp, Volendam; Th. Laan, Hem; C. F. Smeets, Cas- tricum; N. J. Hooyschuur, Koog aan de Zaan; B Kortekaas-de Haan, Driehuis-Velzen; C. P. Jong Schagen: G. Th. Roeleveld, II- pendam; B. J. Kalb. Oude Nie- dorp; J. B. v. Bockxmeer, Hoorn; mr H. J Knüwer, Den Helder. SEOEL, 1 Maart 1954 Het Achtste leger heeft Zon dag bekend gemaakt, dat een Amerikaanse divisie op 14 Maart uit Korea naar de V'.S. zal ver trekken. De Koninklijke Nederlandse Zwembond zal worden gereorga niseerd. Dit is het belangrijkste besluit, dat de Zaterdagmiddag in het jaarbeursrestaurant te te Utrecht gehouden algemene vergadering van de KNZB heeft opgeleverd. De kringen zullen worden sa mengevoegd tot districten, er zul len districtsadviesraden en een adviserende bondsraad worden ingesteld, de sportcommissie zal in de toekomst door bet bonds- bestuur worden benoemd en hier aan ondergeschikt zijn en de rechtspraak zal zoveel mogelijk aan de uitvoerende macht wor den onttrokken. Een commissie van vijf leden zal de reorgani satie-voorstellen uitwerken en deze aan een in het najaar te houden buitengewone algemene vergadering voorleggen. Een voorstel tot wijziging van het sportreglement werd er ten slotte de aanleiding toe, dat voor zitter Jan de Vries, toen er aan de discussies geen einde scheen te komen, geen andere mogelijk heid meer zag dan de bijeen komst na vijf uur vergaderen te schorsen. De behandeling van de voor stellen tot reorganisatie van de K.N.Z.B. had in tegenstelling tot de verwachting -een bui tengewoon vlot verloop. Naar men weet had een commissie, bestaande uit mr. Ulricih J. de Jong, mr. J. W. van der Krol en drs, F. Lagerwey in opdracht van het bondsbestuur een onderzoek ingesteld naar de wenselijkheid van reorganisatie van de K.N.Z.B. Daverend was het applaus toen de heer De Vries bij de uitreiking van de verschillende onderscheidingen meedeelde, dat de „Moeder Triebels"-beker, be stemd voor de meest verdienste lijke K.N.Z.B.-er, dit jaar aan A. W. Sabel Tzn. was ten deel gevallen voor het vele en uit nemende werk, dat hij als pen ningmeester had verzet. De Rob ben (voor de 7e achtereenvol gende maal dames waterpolo- kampioen van Nederland) kwa men in het bezit van de H.D.Z.- plaquette, terwijl het Van der Mast-schild door de schenker zelf, de heer Van der Mast, aan Piet ten Thye werd uitgereikt. De H.D.Z.ritrans viel ten deel aan Ria Vonk. Zaterdagavond is nabij de in gang van het vliegveld Ypenburg op de grote weg Den Haag Delft een personenauto in volle vaart ingereden op een stilstaan de vrachtauto en onder de aan hangwagen geschoven. Twee van de inzittenden, de heer G. J. Leijgraaff, directeur van de te Rotterdam gevestigde dagnijver heidsschool van het Kon. Onder wijsfonds voor de Scheepvaart en zijn echtgenote zijn Zondag in 'n ziekenhuis te Delft overleden. De bestuurder, de heer A. Spruyt uit Vlaardingen, lid van de examen commissie voor machinisten bij de Rijn- en binnenvaart werd zeer ernstig gewond, een 7-jarig dochtertje van de fam. Leygraaff kreeg een hersenschudding en brak een arm. Volgens de politie was de verlichting van de vracht auto in orde en moet de perso nenauto, met gedimde lichten hebben gereden. In Rotterdam werd gisteren 'n 64-jarige wielrijder door een autobus aangereden en zo ernstig gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn over leden. ALKMAAR. Wjj hebben reeds uitvoerig gemeld dat een aantal bewoners van de Linden- laan zich tot het gemeentebe stuur heeft gewend met een adres over het snoeien van de bomen in deze laan en een verzoek tot nieuwe aanplant over te gaan. Dit adres is in Januari in han den gesteld van B. en W. om advies. B. en W. delen thans naar aanleiding van dit adres de raad mede, dat de adressanten blijkbaar de toegepaste snoei- methode niet begrijpen. Het snoeien der bomen is geschied omdat de kruinen des zomers zeer weinig zonlicht doorlieten, omdat vele bomen over de daken heen groeien en daardoor bij stormweer schade zouden hebben kunnen aanrichten aan de hui zen en omdat de kronen van de bomen d oor bet herhaaldelijk snoeien in de zomermaanden steeds op verzoek van de bewo ners totaal misvormd waren. DJAKARTA Het Indonesische dagblad „Merdeka" verneemt uit officiële bronnen, dat de Indo nesische regering overweegt de verblijfsvergunningen van Neder landers in Indonesië te verkorten naar aanleiding van maatregelen van de Nederlandse regering ten aanzien van de verblijfsvergun ningen van Indonesiërs in Neder land, zulks overeenkomstig sug gesties van vooraanstaande poli tici in Djakarta. De regering zou tevens de me ning gevraagd hebben van som mige pariementaire kringen, die volgens „Merdeka" sterke steun aan het voornemen te kennen gaven. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische wnd. Hoge Commissaris in Den Haag, Susanto Tirtoprodjo (die thans in Indonesië vertoeft) overleg ge pleegd heeft omtrent de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van de Indonesische stu denten en de „pesterij" die In donesische studenten zouden heb ben te verduren. DAMASCUS, 28 Febr. Na een weekend vol verwarring heb ben Syrische militaireh Zondag avond het vuur geopend op een grote menigte die in het cen trum van de stad probeerde het gebouw van de radio-omroep binnen te dringen. Volgens de eerste berichten zijn er vele slachtoffers gevallen. Tanks pa trouilleren door de straten en de avondklok is ingesteld. Ook Za terdagavond kwam het tot bot singen waarbij tenminste 16 ge wonden vielen. De ongeregeldheden zouden door communisten worden ver oorzaakt. In de nacht van Zater dag op Zondag is de eenheid in het land hersteld na een confe- ferentie van de chef van de ge nerale staf, generaal Sjoekair met de opstandelingen uit het garnizoen van Aleppo die vorige week president Sjiskakli verdre ven. Oud-president Hachem Atas- si zal volgens de wens van de revolutionnairen nu opnieuw als president optreden. Zowel de voorzitter van het parlement, Mahmoun Koerzari als de leden van de regering van Sjisjekly zijn afgetreden. Binnen enkele jaren, zo zeg gen B. en W.. zullen de ge snoeide bomen weer een behoor lijke kroon gevormd hebben, die de vorm van een pyramide zal aannemen, betgeen de toetreding vap 'het zonlicht in de woningen ten goede zal komen. B. en W. wijzen er op dat verschillende bomen in de stad, die op de zelfde manier behandeld zijn, in middels weer een goed ontwik kelde kruin bezitten. De bomen aan bet Varnebroek, door adres santen .genoemd, tonen, na vorig jaar te zijn gesnoeid, reeds nu tekenen van herstel. Over onge veer drie jaren zullen dezè bo men weer in .hun oude luister prijken. Dit geldt ook voor de bomen aan de Lindenlaan. De bomen aan het Westelijk deel van de Lindenlaan staan verder van de huizen en hebben geen misvormde kroon, zodat ze op de normale wijze zijn .gesnoeid. Als tot rooiing van de bomen zou zijn overgegaan, wat geenszins noodzakelijk was, zou men min stens zes jaar hebben moeten wachten eer de nieuwe bomen tot hun recht zouden zijn geko men. Nieuwe beplanting brengt trouwens zeer hoge kosten mee, door plaatsing van nieuwe bo men, door rooiing van de oude en door herstel van het straat werk. De huizen in de Linden laan ziin allerminst in handels waarde gedaald, hun waarde is integendeel door de snoeiing ge stegen. omdat nu weer zonlicht in de woningen valt. B. en W. delen dan nog mede, dat van enige bewoners van de Noordzijde van de Lindenlaan een dankbetuiging is binnenge komen, bet grondig snoeien van de bomen betreffende. B. en W. stellen de raad voor de adres santen van de Lindenlaan over eenkomstig het bovenstaande te antwoorden. UTRECHT, 1 Maart Het Aartsbisdom deelt mee, dat de toestand van Z. Em. Kardinaal de Jong verontrustend is. Stoornis sen van de zijde der ademhaling doen zich voor die er op wijzen, dat het centrale zenuwstelsel in de ziekte is betrokken. Oud'Voorsitter van de Raad van Arbeid ALKMAAR Op 27 Februari is de o" 1-voorzjtter van de Alk- maars- i ad van Arbeid, de heer M. J. 'jlii. Vas Diaz, in de ouder dom van 75 jaar, te Haarlem, waar hij de laatste tijd woonach tig was, overleden. De heer Vas Diaz, die aanvan kelijk werkzaam was bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam en daarna als secretaris van de Huurcommisgjewet werd op 1 Juni 1919 benoemd tot voorzit ter van de Alkmaarse Raad van Arbeid. Op 1 Augustus 1948 ver liet hjj de raad met pensioen, Hij was een man, d'ie weinig naar buiten trad, maar die door zijn voortreffelijk werk de Raad van Arbeid te Alkmaar een uit stekende naam heeft bezorgd. De begrafenis zal a,s, Woensdag te Haarlem plaatvinden SPANBROEK De bromfiets- cursus begint Woensdag 3 Maart om 8.30 uur in het raadhuis te Spanbroek, en dus niet op Vrij dag 5 Maart zoals eerder bekend is gemaakt. (Vervolg van pag. 1) Hierna werd een resolutie aan genomen waarin wordt gezegd dat op een massa-bijeenkomst, bijgewoond door meer dan een half miilioen Islamieten, werd geprotesteerd tegen de beledi gingen jegens de Islam, die de laatste tijd herhaaldelijk zijn ge hoord en die de gevoelens der Islamieten ten zeerste treffen. Dit kan spanningen veroorzaken en de openbare orde verstoren. In dien tegen deze beledigingen niet onmiddellijk vordt opgetre den, zouden de Islamieten dit aanvoelen alsof in Indonesië anti godsdienstige propaganda wordt toegelaten, zoals in een commu nistische staat. Er werd aange drongen op duidelijke maatrege len. De ministers, die in het ka binet de Islamietisohe partijen vertegenwoordigen, wordt in de resolutie verzocht alles in het werk te stellen, jpdat de rege ring op merkbare wijze zal op treden. Indien zij hierin met sla gen. wordt hun aanbevolen uit Het'kabinet te treden. De menigte begat zich vervol gens in optocht naar de woning van vice-.president Moh. Hatta, aan wien een delegatie van viji man de resolutie overhandigde. Moh. Hatta beloofde de resolutie aan de regering te zullen door geven en zeide dat, als hij zich niet vergiste, de regering in de gewenste richting reeds stappen heeft gedaan. Hij wees er op, dat dergelijke kwesties door de rech ter dienen te worden behandeld en dat één zaak reeds voor 't ge recht gebracht is. Vervolgens boden de demon stranten ook bij het gebouw van het parlement aan het „Ban- tenigplein" de resolutie aan. Daarbij deed zich aan de Zuid zijde van het „Bantengglein" ('t voormalige Waterlooplein) een incident voor. De stoet kwam voorbij een huis, waarin leden van een dansclub studenten en middelbare scholieren - dans ten, en lachend naar de demon stranten keken. Dit vatte een aantal demon stranten op als een belediging waarop het huis werd bestormd, een scholier werd aangevallen en gewond, de overige leden van de dansclub sloegen op de vlucht. Nadat een der leiders van de demonstratie door de politie was meegenomen voor het geven van inlichtingen, werd het huis ten tweede male bestormd. Alle huis raad werd naar buiten gesleept en met de aanwezige fietsen in brand gestoken. Toen een groep deraonstrerenden ook het belen dende perceel wilde bestormen, trachtte een kapitein van het le ger dit te voorkomen. Hij werd naar buiten gesleurd en door stokslagen zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Tijdens het gehele verloop van het incident zijn geen waarschu wingsschoten van de gezagsor ganen gehoord. Er zijn in ver band met de gebeurtenissen en kele arrestaties verricht, doch het is nog niet bekend, hoeveel. (Vervolg van pag. 1) Hier, dierbare gelovigen, ligt bij vele christenen de eerste en grote fout. Zij geloven, maar hun geloof is te zwak en misschien wel dood, want „het geloof zon der de werken is een dood ge loof" (Jac. 2:26). Zij nemen Christus aan als hun Verlosser en Leven, maar geven zich niet aan Hem over. Zij noemen fich kind van Zijn Kerk, maar volgen haar lering en leiding niet. Zij zijn „als een lichaam zonder geest", zegt de Apostel Jacobus. Er is maar één weg, dierbare gelovi gen: Christus. Ons geloof wijst ons die weg niet alleen, het dringt ons ook om die weg op te gaan in volle overgave aan die Christus. Doen wij dat, dierbare gelovi gen, dan gaat de tweede godde lijke kracht in ons leven: de deugd van de hoop. Uit de diepte van onze kleinheid en zondigheid durven wij dan opzien naar „Onze Vader, die in de hemel is". In al onze noden en angsten horen wij dan de stem van onze Verlosser: „Wat vreest gij toch, kleingelo- vigen?" (Math. 8:26). Dan begrijpen wij ook, hoe de H. Paulus, die toch waarlijk zijn deel had in de lasten des levens, zo geruststellend en verblijdend kon schrijven: „De Heer is nabij; maakt U over niets bezorgd, doch maakt aan God al uw wensen be kend, door bidden en smeken en danken. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Christus Jesus". (Phil, 4:67). Ook hier, dierbare gelovigen, worden vele fouten gemaakt. De hoop, die diep in onze ziel moet leven, moet vooral tot uiting ko men m het gebéd. Nu zijn er vooreerst gelovigen, die niet, of zo goed als niet bidden. In plaats van „al hun wensen aan God be kend te maken door bidden en smeken", verlaten zij zich op mensen en misschien zelfs op eigen zogenaamde kracht en grootheid. Hoe zou dan het god delijk leven in hun ziel kunnen standhouden? Zij bouwen op zand; zij maken zich putten met bar sten, die geen water houden. An deren zijn er, die wél bidden, maar die dat niet doen met vol doende vertrouwen en volharding. Ook zij zullen zwak blijven en de vrede Gods zal hun harten en zinnen niet voldoende bewaren. Nog anderen bidden misschien heel veel, maar verliezen zich te veel in allerlei, misschien wel onbeduidende intenties. Zeker, Paulus zegt U, dat gij „al uw wensen aan God bekend moogt maken door bidden en smeken" en het is zo schoon hoe de een voudige gelovige met al zijn zor gen naar God gaat, maar wij mo gen daarom de hoofdzaken toch niet vergeten. Wij moeten vooral de fundamentele intenties, die Christus ons geleerd heeft in het „onze Vader" niet vergeten. Wij moeten zo echt bidden, dat Zijn Rijk kome, dat Zijn naam gehei ligd worde, dat Zijn Wil ge schiede, dat Hij onze schulden moge vergeven, maar dat wij dan ook aan anderen hun schuld mo gen vergeven, en dat wij van het kwade mogen verlost worden. Dan verstaat God ook onze bede om ons dagelijks brood; dan wor den onze kleine verlangens in deze grote intenties opgenomen en hoeven wij ons met Paulus „over niets ongerust te maken". Onze tijd, dierbare gelovigen, bidt niet genoeg en bidt niet goed. Daarom leeft de goddelijke deugd van hoop niet voldoende in onze harten en gaat de wereld uit komst zoeken waar deze niet te vinden is. De derde en hoogste kracht, welke in onze ziel moet leven is de goddelijke deugd der liefde. Paulus zegt het zo mooi; „Thans blijven ze alle drie bestgjm: ge loof, hoop en liefde; maar de grootste daarvan is de liefde" (I Cor 13:13). Hier hangt voor het kind Gods tenslotte alles van af. Hierin moet al het andere vruchtbaar worden, „Al heb ik het volle geloof, dat bergen ver zet; zonder de liefde ben ik niets. Al schenk ik weg al wat ik heb, al geef ik mijn lichaam om mij te laten verbranden: zo ik de liefde niet heb, het dient mij tot niets". (I Cor. 13.23). Deze liefde hebben wij niet uit ons zelf. Wij moeten haar krij gen van God; wij moeten haar putten'uit het goddelijk Hart van onze Zaligmaker, bijzonder in de H. Mis en de H. Communie. Zij is de grootste en schoonste gave, „God is liefde; en wie in de liefde blijft, blijft in God en God in hem. (I Joan 4:16). Maar wel moeten wij met die liefde mede werken en uit die liefde willen leven. Kind Gods zijn en niet le ven uit de liefde tot God, is niet mogelijk; integendeel, dan wor den wij als „een rinkelend bek ken of een rammelend cymbaal" (I Cor. 13:1). De overgave aan Christus, welke uit ons geloof moet voortkomen en die reeds op bloeit in de hoop, moet haar vol tooiing en vruchtbaarheid vin den in de liefde. Met heel ons hart en al onze krachten moeten wij God beminnen: Hem zelf, Zijn gezondene, die onze Verlos ser is en Zijn H. Geest. En in deze goddelijke liefde moeten wij dan allen en alles omvatten: Gods Kerk, Gods Moeder, Gods Heili gen, maar ook de mensen en wel alle mensen. In die zin heeft Je sus ons gezegd: „Gij zult de Heer uw God beminen met heel uw hart, met heel uw ziel en heel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede daaraan gelijk: Gij zult uw naaste beminnen als uzelf. Aan deze twee geboden hangt heel de Wet en de Profeten". (Math. 22:3740). Hier, dierbare gelovigen, staan wij bij de bron, waaruit alle goeds voortkomt; maar waar deze god delijke liefde ontbreekt en niet beleefd wordt, daar staan wij ook bij de bron van alle kwaad. En hier ligt de verklaring, dat het christendom van onze tijden zo bloedarm is; dat zovelen God vergeten; dat het kwaad zo driest optreedt en aan de duivel zoveel kansen geeft; dat er zoveel vijandschap is tussen de mensen; dat het Mys'tieke Lichaam van Christus zo lijdt en dat zovelen ontrouw worden aan de H. Kerk. De liefde ontbreekt, de zuivere liefde tot God en tot de mensen. Waar die liefde ontbreekt, daar sterft het kind Gods in de mens. Wie dit alles overweegt, dier bare gelovigen, zal gemakkelijk kunnen begrijpen hoe het kind Gods, dat leeft uit geloof, hoop en liefde, vanzelf ook moet ko men tot beleving van de zedelijke deugden, waaraan men de chris telijke persoonlijkheid ook naar buiten moet kunnen kennen. Onze Godsverering, onze recht vaardigheid jegens elkander, onze sociale rechtvaardigheid, onze waarheidsliefde, onze trouw, het zal allemaal moeten leven in onze ziel. Maar we zien overal hoe deze deugden in onze tijd kwijnen. Ziet eens, hoe talloze mensen menen christenen te kunnen -zijn zonder gerechtigheid en zelfbe heersing, zonder christelijke sterkte en voorzichtigheid. Is het niet zó geworden, dat men dik wijls bijna geen onderscheid meer kan zien tussen gelovigen en on gelovigen? Lijdt de' wereld niet aan een verschrikkelijke vergis sing, dat men twee heren zou kunnen dienen? Gij hebt de kla gende stem gehoord vap onze H. Vader in Zijn laatste encycliek, waarmee Hij het Mariajaar heeft ingeluid. En gij begrijpt, dat Hij als grote intentie van dit Maria jaar heeft aangegeven, dat de mensheid zou terugkeren tqt het onderhouden van Christus' gebo den? Wij kunnen in dit Mariajaar zo'n goede kans hebben. De „Moe der van de goddelijke genade", „de onbevlekte Bruid van de H. Geest", die ook de „Hulp der Christenen" is, kan en wil ons helpen Zoals Zij ons eenmaal Jesus gebracht heeft, wil Zij thans ook Middelares zijn om het goddelijk leven in ons te behou den en te voeden. Laat ons tot Haar gaan en ons in volle wer kelijkheid kinderen van Maria tonen. Dan zal Zij ons helpen om kinderen Gods te blijven en als echte kinderen van God te leven. Een tijd van gebed en boete staat voor de deur, de H. Vasten tijd. Wij zullep in die tijd, ook door het trouw beluisteren van de Lijdensmeditaties en het bid den van de Kruisweg, de Ge kruiste weer iets beter leren ken nen. Ziet toch op naar het Kruis, want daaraan hangt de Mensge- worden Zoon van God, uw Voor beeld en Verlosser, die „ook U in Zijn vleselijk Lichaam heeft verzoend door de dood, om U heilig en vlekkeloos en onberis pelijk voor Zijn aanschijn te doen staan. Maar op voorwaarde, dat gij onwankelbaar op het ge loof blijft gegrond, en onwrikbaar vasthoudt aan de hoop yan het Evangelie". (Col. 1:22—23). Laten wij in deze Vastentijd bidden en boeten ^voor de grote noden van de H. Kérk. Bidden we veel voor onze H. Vader de Paus, opdat God Hem in Zijn zware zorg voor heel de Kerk en in. Zjjn lichamelijk lijden .mag ster ken en troosten. En bidt ook voor Hare Majes teit onze geëerbiedigde Koningin en voor Haar Koninklijk Huis. En zal dit Ons gezamenlijk her derlijk schrijven op Zondag Quinquagesima in alle tot Onze Kerkprovincie behorende Kerken en Kapellen, waarover een Rector' is aangesteld, onder alle vastge stelde H.H. Missen op de gebrui kelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op Zondag Septuagesima, de 14e Februari 1954. f Dr. B. J. ALFRINK Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermopd t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5