esteyn [schat NOORDHOLLANDSj Aanslag in Amerikaanse Kfc, fff S Huis van Afgevaardigden Tientallen slachtoffers bij gevechten in Khartoem Dagblad voor Alkmaar n omgeving Vijf volksvertegenwoordigers door Portoricaanse nationalisten geivond ZWARE ONTPLOFFING EN VUURZEE BIJ B.P.M. De toestand van Z.H. de Paus Engeland bouwt eerste atoom-centrale Soedanezen bestormden woning van gouverneur-generaal een veldaad voor fw kleding! aat 64 HAGEL EN PISTOOLKOGELS j Atoomontploffing op Marshall eilanden Bergbeklimmer na 57 uur gered stevens toch voor McCarthy's commissie Tijdens bezoek van president Naguib Laaiende vuurzee in benzinetanks Toestand is nog onoverzichtelijk Nieuwe president in Damascus In uiterste Noorden van Schotland Koopt NU Uw ONDERGOED: Inderdaad er is niet beter!! HERENBROEKJES Edeldons 2.90 Singlet 2.95 BOTANY herensportbroek, prima interlock 2.20 Bijpass, singlet 2.20 JONGENS ondergoederen ADONA, ribinterlock Sportbroekje 1.35 Singlet 1.25 In herenmaten: Broek 2.55 Singlet 2.55 HEREN- SPORTBROEKEN EN HEMDEN prima interlock vanaf 1.60 Lange Heren pantalons 2.98 m r tveer terug fris m gewend was goed kreukt t een verschil! i er zitten schadelijke e keuringsdienst van ndaal, dat er winkels t is ronduit gezegd, :noof Asmar smalend, streek van deze eeuw „Zwijg, waardeloos je dan niet, dat wij ie ons probeert bang is Smidje Verholen, gaan kijken of onze lewerfct". Even later ige handlanger al in rker van de slapende 'ezien, dat de hertog gestoken. Abonnementsprijs f #.6# per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, M Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum JHU f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel/ 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Kelzerstr. 89. teL 2800 K 2230; Sehagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240 Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dingdag 2 Maart 1954 - 49e Jaargang Nummer 13023 WASHINGTON, 1 Maart Drie mannen en een vrouw hebben vandaag, terwijl zij „Bevrijd Portorico" riepen, tientallen schoten af- gevuurd vanaf de publieke tribune in de vergaderzaal van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en daarbij vijf Congresleden ge wond. In de grote verwarring welke ontstond, zochten de andere leden eerst dekking of liepen weg, maar daarna keerden zij naar hun gewonde collega's terug. Bezoekers van de publieke tribune worstelden met de daders tot de politie kwam en hen greep. De gewonde Congresleden zijn: de Republikeinen Alvin Bentley en Ben F Jensen en de Democraten Clifford Davis, Kenneth A. Roberts en George H. Fallon. De daders zaten in een hoek bij de perstribune. Men zag hen opstaan, roepende „Ons land is niet vrij, bevrijd Porto Rico" en tegelijk schieten. Toen de politie zich van hen meester maakte, probeerden zij hun vuurwapens te ontladen. Het Huis had juist besloten om een wet te behandelen waarbij wordt toegestaan Mexicaanse boe ren in de Ver. Staten voor land- bouwwerkzaamheden te gebrui ken. Bentley* lag op de grond bij het podium van de voorzitter, door kogels in de borst getroffen. Twee afgevaardigden, die artsen zijn, probeerden hem zo goed mogelijk te helpen. Jenner lag eveneens op de grond, badend in zijn bloed. Roberts werd op een bran card weggedragen. De afgevaardigde James E. van Zandt, die de vergaderzaal uit rende, vertelde, dat de kogels hem langs de oren vlogen. De kogelregen ging door de verga derzaal aan de linkerkant van Speaker Joseph Martin. Hij schat te het aantal schoten op 20 a 25. Van Zandt rende de publieke tri bune op en greep een van de mannen, die geschoten had met een Duits automatisch Luger- pistool van kaliber 45. Hij zag tijdens de worsteling die hij met de man had, dat twee andere mannen en een vrouw door de bewakers van het Kapi- WASHINGTON De Ameri kaanse Commissie voor Atoom energie heeft Maandag bekend gemaakt, dat op de Marshall eilanden een „atoomapparaat" tot ontploffing is gebracht. Volgens de voorzitter der com missie, Lewis Strauss, is de ont ploffing de eerste in een reeks proefnemingen. Verwacht wordt, dat bij de proefnemingen ook een waterstof bom tot ontploffing zal worden gebracht. tooi gegrepen en weggevoerd werden. Nader wordt gemeld dat de plegers van de aanslag met beide handen vuurden, terwijl zij op hun stoelen hurkten. Toen ze ge grepen werden, wierpen ze een Portoricaanse vlag in de lucht. Een hoge politie-functionaris zeide dat wordt aangenomen dat de aanvallers tot dezelfde groep behoorden die in November 1950 een aanslag op president Truman pleegde. Zij waren naar Washing ton gekomen om op bloedige wijze aandacht te vestigen op Porto-Rico's eis om onafhanke lijkheid. Kogels rukten ook een stuk weg van de lessenaar van Char les Haeleck, de leider van de meerderheidsfractie in het Huis. De aanslag eiste nog een zesde slachtoffer. Een van de zaal wachters kreeg zulk een schok, dat hij met een hartaanval weg gebracht moest worden. De vrou welijke aanvaller noemde zich Lolita Lebron. Zij zou in de lucht geschoten hebben. De parlements leden Davis en Fallon werden in het been getroffen. De vergadering werd verdaagd, nadat voorzitter Martin de orde had hersteld en de publieke tri bunes waren ontruimd. Later werd gemeld, dat de toe stand van Alvin zorgwekkend is. De kogel was het lichaam aan de linkerzijde onder het hart binnen gedrongen en "had het aan de rechterzijde weer verlaten. In verband met deze aanslag zijn zeven personen, allen uit New York, aangehouden. Zij zijn: Lo lita Lebron, 34 jaar, Rafael Ma- randa, 25 jaar, Andres Cordero, 29 jaar, Irving Flores, 27 jaar, Montes Rivera, 20 jaar, Pablo Ma teo, 18 jaar en Israel Rivera, 23 jaar; de laatste drie zijn afkom stig uit Florida. Volgens de poli tie hebben de arrestanten mede gedeeld, dat de schietpartij samen viel met de opening van de inter- Amerikaanse conferentie te Ca racas. Het nieuws van de aanslag is te Caracas met algemene ont steltenis ontvangen. Porto Rico behoort tot de eilan dengroep der Grote Antillen. Het telt ongeveer anderhalf millioen inwoners, meest blanken. Nederlandse steden voor de televisie De KRO-televisie is voorne mens in een aantal komende pro gramma's aandacht te besteden aan Nederlandse steden. In korte documentaire programma's zal aan de hand van filmmateriaal en een enkel interview een Ne derlandse stad worden belicht. Thans maakt men filmopnamen in Rotterdam. Deze stad komt als eerste op 16 Maart aan de beurt. Den Haag en Amsterdam zullen in latere uitzendingen volgen. Brutale diefstal in Londen LONDEN, 1 Maart Van middag belde een man aan bij de Finse gezant in Londen. Hij vertelde dat hij electriciën was en een reparatie kwam verrich ten. De man werd binnengelaten. Vijf minuten later vertrok hij En weer twee minuten later was het hele Finse gezantschap in rep en roer, want uit de slaap kamer van de gezant bleek een aantal juwelen ontvreemd te zijn ter waarde van ruim 20.000 gul den. Maandagavond heeft zich op de terreinen van de B.P.M. te Pernis een tweede ontploffing voorgedaan', korte tijd later stond een grote benzinetank in lichterlaaie en verlichtte een enorme vlammenzee de gehele omgeving. Links een bran dende benzinetank, rechts een tank Dieselolie, die ook in brand geraakte. Metgezel stortte in 60 meter diep ravijn WENEN, 1 Maart Na een gevaarlijke tocht over de kam van de 3200 meter hoge Dach- stein, is de bergpolitie er van daag in geslaagd een bergbeklim mer, die 57 uur op een ijsrichel heeft doorgebracht, te redden. Een tweede Oostenrijkse berg beklimmer was enkele uren voor de politie de richel bereikte neer gestort in een zestig meter diep ravijn. De twee bergbeklimmers, die de sport volledig beheersten, werden Vrijdag tijdens de be stijging van de Dachstein over vallen door een sneeuwstorm, die hun voortzetting van de tocht on mogelijk maakte. Op een ijsrichel boven een gapende afgrond ble ven zij steken. Hun geschreeuw om hulp werd door de bewoners van een berghut vernomen, die onmiddellijk de bergpolitie waar schuwden. WASHINGTON. Senator Mc Carthy heeft Maandag medege deeld, dat de minister voor het Leger, Robert Stevens, a.s. Don derdag of Maandag voor zijn sub commissie van onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit zal verschijnen. De zitting zal achter gesloten deuren wcrdei. gehouden. Behalve de kwestie der „on heuse behandeling" van legeroffi cieren door de subcommissie zal vooral ter sprake komen hoe het leger verscheidene gevallen heeft behandeld, waarbij personen van communistische connecties be schuldigd waren. Na de sensationele schietpartij door Por toricaanse nationalis ten in het Capitool te Washington, waarbij vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wer den gewond. Drie der gekwetste afgevaar digden werden over gebracht naar een hos pitaal voor noodgeval len bij het Capitool, twee minder ernstig gewonden werden ver voerd naar een ver- bandpost van de Ma rine, enkele mijlen verder. ROTTERDAM, 2 Maart Gis teravond heeft zich op de ter reinen van de B.P.M. bij Rotter dam een ernstige ontploffing voorgedaan in een grote benzine tank, die in een ogenblik in lich ter laaie stond. Ook Zondag had zich bij de B.P.M. al een ontploffing in een tank voorgedaan. Gisteravond be sloeg de vlammenzee echter di rect een zo grote oppervlakte, dat in allerijl werd overgegaan tot het wegslepen van een aantal tankers die in de eerste petro leumhaven bij de steiger van de B.P.M. voor anker lagen. Aoht sleepboten, waaronder de „Amerika",- de „Engeland", de „Brazilië", de „Siberië" en de „Chili" van de Ned. Stoomsleep- dienst, voorbeen Piet Smit jr. en de „Kinderdijk" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst werden voor dit doel ingescha keld. Tot de grootste tankers die bij de steiger van de B.P.M. la gen behoorden de 8527 ton me tende „Caltec Delhi" uit Enge land, de 9990 brt. ton metende „Giert Torgersen" uit Noorwe gen, de 10.928 brt ton metende „Atlantic Prince" uit Liberia en de 5675 brt. ton metende Noorse tanker „Buccaneer". De „Caltex Delhi" werd het eerst door vier sleepboten op de Nieuwe Maas gebracht, de „Giert Torgersen" en de „Buccaneer" volgden. De ontploffing was zo hevig, dat bij het B.P.M.-Iaboratorium dat op drie kwartier afstand ligt, tal van ruiten sprongen. Het vuur sloeg over op een tweede tank die eveneens in brand ge raakte. De gehele omgeving werd in een vuurgloed gezet door de vlammen, die door in totaal 20.000 kubieke meter benzine werd gevoed. Er werd groot alarm gegeven en zowel de B.P.M.-bedrijfsbrand- weer als de brandweer van de omliggende gemeenten en de Rotterdamse havenbrandweer rukten met zwaar materiaal uit. Ongeveer tien minuten na de ontploffing begon het te sneeu wen en de wegen waren spoedig spiegelglad. Twee auto's kwamen met elkaar in botsing doch per soonlijke ongevallen deden zich noch hier, noch bij de brand zelf, die een enorme hitte verspreidde, voor. Over de oorzaak tast men bij de B.P.M. volkomen in het duister. De brand van Zondag morgen kon met het inspuiten van schuim worden bedwongen. De toestand op de terreinen van de B.P.M. was vanmorgen nog steeds onoverzichtelijk. De brand weer neemt aan, dat er vier tanks in brand staan, doch dat er twee zouden zijn uitgebrand. De politie echter vertelde, dat er drie tanks in lichtelaaie staan. De kans zou niet uitgesloten worden geacht, dat er zich in de derde tank een ontploffing zou voordoen. Van de twee gister avond reeds brandende tanks kan gezegd worden, dat verwacht wordt, dat de ene tank vanavond uitgebrand is. Dan hoopt men de strijd tegen de tweede brandende tank beter te kunnen aanbinden. Nog steeds is het grote materieel van de Rotterdamse brandweer ter plaatse. KHARTOEM, 1 Maart Wild schreeuwende Soedanezen, die ge wapend waren met speren met stalen punten, hebben vandaag, toen de Egyptische president Naguib een bezoek bracht aan de Britse gouverneur-generaal Sir Robert Hower, een aanval ondernomen op het gouverneurshuis, dat door de politie werd beschermd. Er ontstond een gevecht tussen de vuurwapens der politie en de speren van de demonstranten, waarbij, voorzover thans bekend, 22 mensen gedood en 117 gewond werden, waarvan 32 ernstig. Onder de doden bevindt zich het hoofd van de politie, de Britse kolonel H. S. McGuigan en hoofdinspecteur Moestafa Majdy. Er werden ook nog andere politie mannen gedood. Er waren -duizenden demon stranten op de been, allen aan hangers van de Umma-Dartij, welke volledige onafhankelijkheid voor de Soedan eist. Met hun speren en met rode en groene vlaggen, waarop de witte halve maan van Umma, zwaaiend, waren de primitieve en bijgelovige stamleden uit het onherbergzame Noorden van het land naar Khartoem gekomen. Anti-Egyptische en Anti-Britse strijdleuzen schreeuwend, mar cheerden zij op naar het huis van de Britse Gouverneur-Generaal die de gastheer is van Naguib ter gelegenheid van de opening van het eerste verkozen parlement van de Soedan, welke vanmiddag zou plaats vinden, maar na de in cidenten werd uitgesteld tot 10 Maart. De Soedanese onder Brits bevel staande politie wierp eerst traan- gasbommen naar de dreigend op rukkende menigte van naar schat ting 30.000 Soedanezen. Maar deze stormden door, met hun speren op de politie gericht. Toen werd be vel gegeven 't geweervuur op hen te openen. In Khartoem is de noodtoestand afgekondigd. Vrachtwagens en ROME, 1 Maart De mene gezondheidstoestand van de H. Vader is bevredigend, aldus hebben Maandagmiddag de Va ticaanse autoriteiten in een offi cieel communiqué gemeld. Op gemerkt werd evenwel, dat de aard van de ziekte slechts een langzame verbetering mogelijk maakt. Algeheel herstel zal dan ook een lange periode van rust vereisen. Ter gelegenheid van 's Pausen 78ste verjaardag pu bliceert de Osservatore Romano een uitvoerig artikel over de H. Vader, waarin de talrijke ver diensten van de Paus als leraar en herder worden beschreven. WINTER ONTWRICHT ENGELSE VERKEER LONDEN, 1 Maart Sneeuw en ijs hebben vandaag in Enge land over een oppervlakte van 125.000 km het verkeer op wegen spoorwegen en in de lucht ont wricht, maar toch was het te Londen na een sneeuwbui in de vroege morgen mooi lenteweer. Honderdduizenden Londense forensen kwamen te laat op hun werk doordat hun treinen ten gevolge van de vorst niet min der dan drie uur vertraging had den. Later op de dag werden de diensten weer normaal. Hoofdprijs er uit bij „Operatie Draadnagel" 's GRAVENHAGE. De win naar van 15.000.-, de hoofdprijs van de „Operatie Draadnagel" van Katholiek Thuisfront, is be kend. Het bleek te zijn de heer P. J. Ramachers, Bosweg la uit Susteren (Limburg). jeeps van het leger patrouilleren door de straten. De Soedanese regering heeft- aan El Mahdi, de leider van de onafhankelijke Ummapartij, op dracht gegeven zijn volgelingen voor zonsondergang de stad uit te zenden, daar hij anders persoon lijk de consequenties zou moeten dragen. Door het kabinet is een ver klaring gepubliceerd waarin wordt gezegd dat het goede grond heeft om aan te nemen, dat de onlusten van vandaag zorgvuldig waren voorbereid en volgens een nauwkeurig -uitgewerkt plan ver lopen zijn. De politie -heeft naar verluidt DAMASCUS De nieuwe Sy rische president, Hassem El Atas- si, heeft Maandag zijn intocht in Damascus gehouden, aan het hoofd van een stoet auto's, waarin leden van de nieuwe regering en tal rijke politici gezeten waren. Een grote menigte juichte hem toe op zijn tocht naar het paleis van de president. Duizenden mi litairen stonden langs de route en alle winkels, kantoren en scho len waren gesloten. Tanks en pantserwagens patrouilleerden in de stad. In de stoet was geen enkele vertegenwoordiger van de offi cieren, die hebben deelgenomen aan de opstandige beweging in het Noorden van het land. 32 leiders van de Ummapartij in hechtenis -genomen in verband met het onderzoek. Generaal Naguib kwam vandaag per vliegtuig te Khartoem aan vergezeld door majoor Salah Sa lem. Zij werden begroet door Sir Robert Howe en eerste-minister Ismail Azjari. Men verliet het vliegveld door een zij-uitgang om de 50.000 personen te ontlopen, die op de president stonden te wachten bij de hoofduitgang. Langs een „stille" weg reed men toen naar het paleis van de Gou verneur-generaal. Het was het eerste bezoek van Naguib, die te Khartoem geboren is, aan de Soedanese hoofdstad sedert vele jaren. Zijn moeder was een Soedanese. De menigte rond het vliegveld schreeuwde echter: „Ga er uit, Britten zowel ais Egyptenaren. Géén Unie en géén federatie". Op 31 Dec. 1955 zal over het politieke lot van de Soedan be slist worden krachtens de Brits- Egyptische overeenkomst van 12 Febr. 1953. RUSSISCHE TREILERS OP DE YIKINGBANK IJMUIDEN. Nadat enige tijd geleden de treiler „IJgrman" op de visgronden van de z.g. Vikingbank in de Noordzee was aangevaren door een Russische treiler, die ook voor andere sche pen vreemde belangstelling aan de dag legde de bemanning heeft volgens verklaringen van de IJmuidense vissers jpet kij kers de Nederlandse treilers ter dege bestudeerd komen thans berichten van de Vikingbank binnen, dat daar een hele vloot Russische treilprs vist. De Nederlandse treilers durven hun netten niet overboord te zetten, daar zij bevreesd zijn dat die in hgt voorbijvaren zouden kunnen worden beschadigd. De IJmuidense treiler „Norma Marie" bijvoorbeeld is reeds naar noordelijker gronden vertrokken om daar zijn geluk te beproe ven. Nog meer atoomkanoiraen naar Europa Het Amerikaanse Ministerie van het Leger heeft Maandag be kend gemaakt, dat een derde batterij atoomkanonnen binnen enkele maanden naar Europa ge zonden zal worden. LONDEN, 1 Maart Enge land zal een nieuw groot station voor de opwekking van atoom energie voor industriegebruik bouwen te Dounreay in Caith ness, in het uiterste Noorden van Schotland, aldus heeft de Minis ter voor Openbare Werken, Sir David Eccles, Maandag 't Lager huis medegedeeld. Het zal een soort „broedreac- tor" hebben, die meer splijtbaar materiaal produceert dan ver bruikt en turbines kan aandrij ven voor de opwekking van een aanzienlijke hoeveelheid electri- citeit. Er zullen ongeveer zes honderd personen werken. Er zal een grote bolronde stalen be schutting rondom het station op gericht worden. Voor zover be kend is nog nergens ter wereld een dergelijke fabriek gebouwd. De Amerikaanse regering heeft echter aangekondigd ook een der gelijk project op het programma te hebben. Binnen vijf jaar tijd zal, volgens de plannen, deze atoomcentrale stroom leveren aan de Noordbritse industrieën. Eccles liet zich niet verder over de kwestie uit, maar het is bekend dat in Dounreay reeds 'n begin is gemaakt met het voor bereidende werk. Dounreay is 'n plaatsje van nu nog veer tig inwoners op 260 km afstand van Aberdeen. Het ligt aan de kust van de Atlantische Oceaan en is daarom gekozen, omdat de overtollige radio-actieve stoffen door de zee geabsorbeerd kunnen worden en omdat de fabriek vol doende water kan putten uit de vele meren in de Schotse Hoog landen. Eccles verklaarde in het La gerhuis dat de reactor van Doun reay, als alle hoop in vervulling gaat, zal aantonen dat uranium op zuinige wijze geconsumeerd kan worden en wereldberoemd zal worden als eerste fabriek die door atoomsplitsing de komende generaties van electriciteit zal voorzien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1