Beurs Stedelijke cultuur heeft 's Raads belangstelling Betaalt liet publiek de bioscoopbelasting;? Bij TSutsspaarbank nam inleggerskapitaal toe Financiële verhouding met K.N.V.B.steeds beter Het kweken van kleurkaharies luistert naar vaste wetten Rijwielclub „Maria Kevelaer" naar Stille Omgang te Bergen 1 Het college van B. en W. antwoordt Cinema Americain LOUISE LOTTE AGENUA Zosiio speelde „Dr Knock" Beslissing over ligplaats der Sclielphoek' woonschepen •uw vloot f 16,9 min., euiwbouw etablissementen en voor het pensioen- 0.5 min. Uit de netto m f 5.515.765 min. wordt, kend, een dividend van in contanten op de oude t. op de nieuwe aandelen eld. In het verslag wordt s uiteengezet, waarom in J millioen aandelen a pari ïtteerd. Het nieuwbouw, ma werd reeds gedeelte- evoerd. Voorts wordt on- °ver ^et 'bestellen van ids een vrachtschip van 00 ton. De directie blijft ung, dat de ontwikkeling passagetoedrijf haar po- om te geraken tot een ibare financiering van de m een nieuw groot mail. >lkomen wettigt, icurrentie op de verschil, raohtdiensten handhaafde verminderd. De vooruit- voor het_ nieuwe boekjaar ah gunstig aanzien voor ■agiersbedrijf. De directie zich van een voorspel- r de resultaten van het drijf. Nog steeds kampt ■t stijgende kosten. Ook •reken van de nodige ar- t in verschillende landen unstige factor. rd aandelenomzet in Februari e handel ter beurze in zeer aanzienlijk is ge dijkt wel uit hét omzet- '°or de aandelen van J45. Npg nimmer sinds de s in eén maand voor een bedrag verhandeld. Al- Februari 1948 toen er lidelijke devaluatievrees werd voor ruim f 63 omgezet. In obligaties Febr. jl. voor f 60.485.694 ;!d (vor. mnd. 62.487.736) erwisselden 17.029 certifi. in Amerikaanse aandelen naar_ (16.859). ïzet in de eerste twee van het nieuwe jaar be. oor obligaties f 122.973.430 123.044.891). voor aande- 1.070.994 (f 71.719.600) en tificaten 23.891 (27.772) N.P.-C.B.S. algemeen gej steeg in de eerste helft -ïaand v. 173.24 tot 179.12, p daarna weer achteruit 3 op de laatste beursdag ruari. tikt in doperwt middag is in een per- het Zaanhof te Amster- 44-jarige mevr. J. M. W. zij zich. verslikte in een e, gestikt. Zij kreeg het e in de luchtpijp, waar- kramptoestand in de i; ontstond. Ondanks po- lie haar huisgenoten de- r te helpen, overleed ze i later. Rubber 36% 39 136 137'/i ij. „Vico 32 33 48 51 i. Rubber 53 541 jer Cult45>/t 47 nerika Lijn 149 -China Paket 12014 121 13044 129% itvaart 131% 131% ird. Lloyd 134'/» 134% ipvaart Unie 137% 137% Phs. van 167V! 168 Nederland 144 144 128 12514 Ituur-Mij62% 60 Suiker Unie 80 80% Cult. Mö. 22 21V. a Mij 119% 118% lOO'/f 97% Co183% 18374 i/liss. Katoen A 175 177% Werkspoor A. A 144'/i 145 Weyers' I&H A 165% 165% !wan. Organ A 189 190 \niem NBvA 76 75'/» 3v. Gas NBvA 104 103 3orsumij. cvA 118% 117 ?ur. H. Mij. A 202% 204 jüntz Schum. A 140% 143 Houth.Alberts A 117 117% South. Pont A 131% 13311 'nternatio A 167% 167% „inde Teves A 177 177 Molukse HV. A 75% 75'/. Tels Co. A 132 130% Mg. Explor. A 10914 3eng. Expl.M A 43% 45 lost-Borneo A 53Vt ïem. Eigend. A 163 161% ïoutvaart A 130 130% rjepp. C. Mfl. A 15% 15'/i Vrendsb. Tab. A 83 82% 3esoeki Tab. A 162 160 Sedep A 80'/, 80% relaga Pat. A 45% 45% Jandar Oliep. A 118 117 •Igombezi C. A 165 167'/, Moert Heyn A 192 193b Valvischv. A 78% 78% ichev. Expi. A 84 'homsen H. A 128 Colen Sab. cvA 60 60 t. nderzoek waarnaar?" kind van de graaf daar lachte medelijdend. nd van de graaf is im- ontvoerd, heeft de graaf kerd. Ik durf het niet erantwoording te nemen van een kind in brengen. Het is echter -V het weet. Het kan pas komen." dacht even na en op: „Ik voel me toch om de graaf ervan in stellen, dat de gevluchte d Hawkins zich op die bevindt en dat er alle --- zijn zoontje daar ook toch logisch, dunkt me. hij persoonlijk ingrijpen erzoeken. om een inval hier ook a* aan ge was tot de conclusie het beter was, om deze feiten onkun- moeilijkheid," begon hierin, dat de graaf handen gebonden heeft. dat ik hem vertel, Hawkins en zijn kind Wat zal er dan ge- hij trekt er zelf op ons een inval doen Hawkins is ook niet >en er zelfs van over- zij en het kind al lang trokken zijn naar een huilï>laats. Welnu, wij een inval. De vogejs (Wordt vervolgd) Dinsdag 2 Maart 1954 Pagina 3 ALKMAAR Of en in hoe-1 tatiekosten eenzelfde lijn voligen. verre een verlaging van de be- Wanneer het College van B. en lasting op bioscoopvoorstellingen W. dan meent dat het bestaan mogelijk is, heeft in het College van deze drukkende lasten eerst van B. en W. nog geen punt van bewezen zal moeten worden, door overweging uitgemaakt. Dit is i middel van een in te stellen ac- o.m. het antwoord, dat B. en W. countants-onderzoek, dan kan men -hierop antwoorden, dat ddt onder zoek al is ingesteld door de Rijfcs- Accountantedienist en dat daaruit voldoende deze „over"-belasting is gebleken. Een gemeentelijk on derzoek is daardoor overbodig ge worden. Tenslotte blijkt uit een statistisch overzicht, dat het aan tal bezoeken in de bioscopen niet is teruggelopen. Maar uit ditzelf de overzicht blijkt, dat in 1946 in de Allkmaarse bioscopen een recette is bereikt van f 553.004, Naar aanleiding van dit topjaar is de belastingverhoging inge voerd. Een jaar als dit, is er hier na echter nooit meer geweest. Het zij opgemerkt; tot beter begrip. En de noodzaak van de belasting- geven op de vragen, die door de heer Berkhouwer (V.V.D.) zijn gesteld en waarover wij al eerder uitvoerig schreven. Het college zegt bij dit ant woord verder nog, dat dit vraag stuk een. nadere bestudering ver eist in verband met de weerslag op de gemeentelijke financiën, welke weerslag zou ontstaan wanneer deze verlaging zou wor den ingevoerd. Bovendien meent het College, dat men dan zal moeten omzien naar eventuele vervangende inkomsten en dat er verder rékening zal moeten worden gehouden met die tarie ven, die voor andere vermake lijkheden gelden. Bovendien, dat er een studie zal moeten worden gemaakt van de invloed van de belastingtarieven op de toe gangsprijzen. Het College blijkt echter be reidwillig, deze aangelegenheid nader te bezien, wanneer de be langhebbende ondernemers een verzoek daartoe indienen. Al eerder hebben wij gemeend een pleidooi te moeten houden voor deze belastingverlaging, in het bijzonder waar het betreft de culturele films. Uit het antwoord van B. en W. blijkt echter, dat zij weinig genegen zijn hiertoe onmiddellijk over te gaan. Men kan zich echter afvragen in hoe verre dit beroep op de terugslag op de gemeentelijke financiën ge rechtvaardigd is. Voordat deze extra belastingverhoging in 1947 werd ingevoerd bestonden deze inkomsten evenmin zodat een be roep op de vermindering van de gemeentelijke inkomsten weinig steekhoudend schijnt. Men zal deze periode, dat de bioscoopbelasting op ministerieel advies is verhoogd, moeten be schouwen als een tijdperk van extra winst, want het was te voor zien, dat hier slechts sprake was vaneen tijdelijke maatregel, die t.z.t. weer zou worden opgeheven. Nu het tijd wordt dat de oude toestand weer wordt hersteld blijkt, dat de gemeente inmiddels zo aan dit extra-inkomen is ge wend, dat men er klaarblijkelijk nog slechts moeilijk afstand van kan doen. Een beroe-p hierop zal echter niemand kunnen overtuigen van de noodizaaik, deze belasting op het huidige peil te handhaven. Het publiek betaalt...? Het College zegt, dat deze be lasting allerminst een onverant woordelijke op de onderneming drukkende gemeentelijke belas ting is. Men kan ook dit oetwij- felen. Zodra ruim één derde van een inkomen in de gemeentelijke schatkist verdwijnt, dan komt men in gedachten tooh al zeer dicht bij toet woord „onver antwoordelijk'' en dat to«t pu bliek dezse belasting betaalt, is al evenmin juist. Zeker niet, wan neer men bedenlkt, dat de. toe gangsprijzen weinig hoger liggen dan voor de oorlog. Men kan zich daarnaast ook afvragen, waarom het slechts de bioscopen zijn, die zo hoog worden belast. En wan neer men. daarnaast weet, dat een kewnis-exploiitant belasting be taalt naar de oppervlakte van het gehuurde terrein, waarop hij dan desnoods tien voorstellingen per dag kan geven, dan krijgt deze regeling de schijn van een diseri- matie. Bovendien is het zo, dat de filmhuurprijzen met ruim 300 pro cent zijn gestegen en de exploi- (Advertentie) TELEF. 2609 DONDERDAG a.s. 8 uur op veelv. verzoek, de boeiende film met de tweelingzusjes Jutta en Isa Gunther: Naar het beroemde boek van Erich Kastner. - 14 jr. Bespreek tijdig uw plaatsen DINSDAG 2 MAART WAPEN VAN HEEMSKERK: 10 u: Jaarvergadering LTB. 8 u: Propaganda- en film avond van de Ned. Mijnen. RUSTENDE JAGER. HEILOO „Sans atout", 8 uur. OUDE HERBERG HEILOO: Biljartclub, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Gaslicht" 18 j. 8 uur. VICTORIA: „De Gekooide Furie," 14 j. 8 uur. CINEMA: „Nachteskader" 14 j. 8 uur. REX: „Staatsvijand No. 1". a.l. 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 3 MAART 'T GULDEN VLIES: Ver gadering Ned. Reisvereni- ging, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Bijeenkomst vereniging van rijwielhandelaren, 8 u. Lezing - en filmavond van de Kon. Ver. „Oost en West", 8 uur. RUSTENDE JAGER, HEILOO Schaakclub, 8 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Voorstellin gen: 2.30 en 8 uur. Waterstanden: Woensdag: Hoog water 6.30 uur en 18.35 uur; laag wa ter 0.15 uur en 12.15 uur. Gemoderniseerde zaak ALKMAAR Gisteren werd j de zaak in religieuse artikelen en souvenirs van de dames Hal ma, meer bekend als „De Paus van Rome", met een nieuw inte- rieur het zakenleven ingestuurd. De zaak is een algehele verhel dering ondergaan. Er zijn enkele doelmatige kasten aangebracht en in tegenstelling tot voorheen baadt de zaak in een zee van licht. Het uitstekende schilderwerk is van de Fa. Breed, terwijl de Fa. Hoogvorst voor de verlichting en de Fa. Dolle voor het timmer werk zorgde. Het zal de dames Halma onge twijfeld goed gaan in deze nieu we omgeving. Gezellig vastenavoudbal ALKMAAR - Het Dansinstituut Arendsen kan met voldoening terugzien op een zeer geanimeerd Vastenavondbal, dat gisteravond gehouden werd in het Wapen van Heemskerk. De speciale at tractie in de vorm van de „Tail Sisters" bleek een groot succes, terwijl ook de muziek van de Rhythm Stars onder leiding van A. Dekker, een gelukkige keuze was. De zaal, bezaaid met ser pentines en vertrapte feestneuzen en zotshoedjes, getuigde van de verlaging is daardoor niet minder j uitbundige stemming, die de ge- geworden. I hele avond kenmerkte. Jaarvergadering Alkmaarse Bedrijfsvoetbal ALKMAAR De verkiezing van de nieuwe elftallencommissie tijdens de gisteravond in cafe Tom gehouden jaarvergadering van de Alkmaarse Bedrijfsvoet- balbonidverenigingen leverde eni ge moeilijkheden op, doordat er voor deze functie niet al te veel boys. Afdeling B bestaat uit: 't Hoge Huis; P O. A.; Melkboe ren; Telefonia; Stoel; Lastina- boys; Krom; Kofaiboys; Ringers II; Noteükralkes Alkm. Courant; Po- vay n; A.P.S.V. II. De oorzaak 'hiervan was, dat men op deze wij'ze wilde traöh- enthousiaisme bleek te bestaan, ten, de competitie zo vlot mogelijk Niettemin werd dit probleem ten- te laten verlopen, slotte voorlopig tot aller tevreden heid opgelost, zodat de gedeel telijk nieuwe commissie met jong bloed nieuw leven aan de bedrijfsvoetbal kan geven. In zijn openingswoord betreur de de voorzitter, de heer G. P. Hartland, de afwezigheid van de heer Nijihois, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn en om de zelfde reden ook zijn zetel in het bestuur ter beschikking stelde. Het boek, dat als cadeau, uit dankbaarheid voor de bewezen diensten, voor de heer Nijhuis was gekocht, zal hem evenwel todh noig bereiken, voorzien van de handtekeningen van al de gis teravond aanwezige leden. In de nieuwe elftallencommis sie zullen de heren P. Hoekstra en J. Blok, die ook al in de oude commissie ziltting hadden, op- oipnieuw plaatsnemen. Verder staan op de lijst de heren de Bi'uln (Bakkers) en Haasbroek, wanneer dez.e althans met hun verkiezing accoord gaan. Ook de voorzitter, de heer G. P. Hartland, zal dan aan deze commissie wor den toegevoegd. Voor de rest verliep deze ver gadering in een vlot teimpo. De bestuursverkiezing leverde tot re sultaat op, dat de voorzitter de haimer blijft hanteren; dat de heer Jamibroes, die oorspronkelijk te kennen had gegeven om stadie- redenen uit het bestuur te willen treden, toch aanbleef en dat. in de plaats van de heer Nijhuis, de heer Hoekstra werd gekozen, die onmiddellijk achter de bestuurs tafel kon plaatsnemen. De financiële verhouding met de K.N.VB. waarover de heer C. Neef, secretaris, enkele bijzon derheden vertelde, bleek steeds beter te worden. Het bestuur van de afdeling Noordholland van de K.N.V.B. heeft verder tot de ver schillende voetbalverenigingen het verzoek gericht om de terrein- huur, terwille van een goed flo rerende faedrijfs- en zomeravond- voetbal, zo laag mogelijk te hou den. Hopen we nu, dat dit ver zoek zoveel mogelijk zal worden ingewilligd. Verder werd de jaarlijkse hul digingsavond vastgesteld op begin Februari 1955, in verband met de eeuwfeestviering Indeling elftallen gewijzigd De indeling van de elftallen, zo als door het bestuur voorgesteld, 'kon niet de goedkeuring van de vergadering wegdragen, zodat hierin een wijziging werd aange bracht. Dit had tot gevolg, dat er inplaats van drie, nu twee afde lingen zijn. Afdeling A wordt dan gevormd door: S.O.V.A.; B.B.C.; Ringers I; Lictotbedrijven; Black- boys; Postiljon; Povay I; Centra; A.P.S.V. II; Reiniging; Hulskamp- j Tenslotte is de contributie voor de verenigingen met één elftal verlaagd tot f 20,per jaar en voor de verenigingen met twee elftallen tot f 30,per jaar. Ver melden we dan nog, dat het be stuur zijn best zal doen ie tradi tionele sportavonden ook dit jaar weer te organiseren en dat de scheidsrechtersvereniging op 24 Maart en 8 April testavonden zal houden in café Tom. ALKMAAR. Aan 'het zo juist verschenen uitvoerig verslag over 1953 van de Alkmaarse Nuts- spaarbank ontlenen wij' de na volgende cijfers en beschouwin gen. In een algemeen overzicht wordt allereerst melding gemaakt van een belangrijke toename van het inleggerskapitaal. Dooi- een overschot aan inleg in 1953 van f 1.200.000.zomede door bij schrijving op de inleggersrekenin gen van de verschenen rente ad f 276.000,bereikte het inleg gerskapitaal een voor de Spaar bank tot op heden ongekende hoogte van ruim 13 millioen gul den. Ook het aantal inleggersreke ningen vertoont nog steeds een stijgende lijn. Dit aantal vermeer derde in 1953 met 1102 tot 29.641, waarvan 7373 buiten Alkmaar ge vestigd zijn en wel voornamelijk in de dorpen in de omgeving. Als eerste factor voor deze toe name van het bedrag aan spaar gelden wordt in dit verslag her innerd aan de versterkte aan koop van meer duurzame con sumptiegoederen ten tijde van het Koreaconflict en de tenge volge hiervan in de daarop vol gende jaren minder noodzakelijke vernieuwing van deze goederen. Hierdoor kwam meer geld dan voorheen ter beschikking, waar van een deel zijn weg naar de spaarbanken za-1 hebben gevon den. Verder wordt het onmis kenbaar gestegen vertrouwen in de waardevastheid van de gulden genoemd als een factor die de spaarzin vanzelfsprekend bevor dert. De samenstelling van het be stuur werd gewijzigd door het periodiek aftreden van de heer Dr. D. Mol. Ingevolge de statu taire bepalingen is een aftredend bestuurslid niet terstond herkies baar. In zijn plaats werd benoemd de heer J. P. Meurs, die reeds eerder gedurende ruim 14 jaren in het bestuur zitting had. Aan de heer Mol werd ter gelegen heid van de beëindiging van zijn derde bestuursperiode de Ere penning van de Nederlandse Spaarbankbond uitgereikt als blij vend blijk van grote waardering voor de uitnemende wijze waar op hij van 1929. tot en met 1953 als bestuurder en wel als voor- ALKMAAR Voor de Alk maarse vereniging „De Kanarie" hield de kleur-keurineester Chr. Dörsch uit A'dam gisteravond in café Haring 'n hoogst wetenswaar dige, maar uiterst technische cau serie over het kweken van kleur- kanaries. Dat de kanarieteelt in Neder land met liefde en kundigheid wordt beoefend, blijkt wel uit 't feit, dat het Nederlanders waren, die op de onlangs te Antwerpen gehouden internationale tentoon stelling internationaal kampioen geworden zijn, zowel op het ge bied van de kleur als van de zang. De heer Dörsch ging in zijn causerie allereerst de verschillen de soorten postuurkanaries na. Van de frisé-kanaries vertelde hij dat hun soort oorspronkelijk uit Nederland stamt. Later werden de vogels vooral in Frankrijk ge kweekt, maar thans vindt men ze ook weer in ons land. Van de zilver- en de goud-lizard (met of zonder kap) hoorden wij dat deze vogels slechts in hun eerste le vensjaar als tentoonstellingska naries geschikt zijn, daarna alleen nog maar als fokvogels. De oranje-rode kanarie mag, wil hij voortreffelijk zijn, geen uitgebleekte vleugelpartijen heb ben. De Kaputzensijs bracht het oraje-rood in de kanariewereld. De heer Dörsch ging uitvoerig in op de juiste samenstellingen voor de kweek. Hij sprak over chromosomenleer en erffactoren, hij ging de wetten van Mendel na, bezag de gepigmenteerde en de ongepigmenteerde kanaries, vertelde een en ander over inten sief-, wit- ën rood-factoren en besprak uitvoerig de problemen der kleurvererving, aan de hand van verschillende schema's. Na zijn causerie beantwoordde hij de vragen van de belangstellen den; die op deze avond vee} heb ben kunnen leren op het gebied van de kleurkanarieteelt. Katholieke Jeugdbeweging ALKMAAR Dezer dagen is het jaarverslag van de Ka tholieke Jeugdbeweging afdeling St. Dominicus gereed gekomen. Er werd een overzicht gegeven van de „ups en downs". Het gehele jaar heeft men te kanapen gehad met mutaties in de lei ding, daarentegen werden de kampen en andere bijeenkomsten geslaagd genoemd. In het bijzon der was men goed te spreken over de landelijke en plaatselijke acties, waaraan de jeugd mede werking verleende. Over de huis vesting van enkele afdelingen is men nog niet tevreden, maar met vertrouwen en moed ziet men het nieuwe werkjaar tegemoet. zitter in de jaren 1935 en 1939 tot en met 1953 de belangen der Spaarbank heeft behartigd. Het Bestuur der Spaarbank is thans als volgt samengesteld: P. - W. Groot, voorzitter; J. P. Meurs, wnd. voorzitter; D. de Wolff Pee reboom, secretaris; Jac. Met, C. C. Rolff, Mr. A. W. Holsteijn, W. Voorthuysen, J. Schoorl, di- recteur-plv. secretaris. Het sparen op school, waaraan in 1953 voor 144 klassen in 23 scholen in Alkmaar en omgeving werd deelgenomen, leverde een bedrag van f 32.904,27 aan kleine besparingen op. Het sparen van voornamelijk kleingeld door middel van spaar- busjes neemt nog steeds in be tekenis toe. Het aantal ledigingen bedroeg 8542, het gespaarde be drag f 136.995,58. Het saldo van de winst- en ver liesrekening bedroeg f 72.683,58, hiervan werd aangewend voor af schrijvingen f2.965,81, voor bij zondere reserveringen f 30.808,05 en voor overboeking naar de Ge wone Reserve f 38.909,72. Deze reserve bedroeg aan het eind van het jaar f 1.154.858,58. De balans geeft in actief en passief een to taal van f 14.396.357,07 Twee belangrijke voorstellen in het Gulden Vlies ALKMAAR De lang verbei de opvoering van „De Grote Stil te" van de bekende Engelse to neelschrijver Terence Rattigan komt op Vrijdag 5 Maart in het Gulden Vlies voor de abonn. se rie C. In dit werk excelleren Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Joan Remmelts en Ge rard Bekers, de eerste artisten van de Nederlandse Comedie. Het tweede grote toneelevene ment vindt plaats op Maandag 8 Maart. Dan geeft de Ned. Come die een opvoering van „De Vuur proef" van Arthur Miller (dezelf de schrijver van „De dood van een Handelsreiziger"). Dit obse derend en aangrijpend stuk wordt gebracht als tweede voor stelling in de serie B in een weergaloze bezetting (22 perso nen). Ank v. d. Moer, Han Bentz v. d. Berg, Lous Hensen, Mimi Boesnach, Jacqueline Rooyaards- Sandberg, John Gobau. Louis v. Gasteren. Paul Huf e.a. In verband met de lange duur begint deze voorstelling om half acht. Niet stoppen kost 50.- ALKMAAR M. A. N uit Mijnsherenland, die een stopteken van de politie had genegeerd, werd gisteren door de Politierech ter te Alkmaar veroordeeld tot f 50.boete of 25 dagen hechte nis. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, la ter weer toenemende bewol king met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen middag ongeveer dezelfde temperatuur ais vanmiddag. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtin gen. ALKMAAR Dezer dagen hield de R.K. Rijwielclub „Maria Kevelaer" alhier, haar algemene- tevens jaarvergadering in de gro te benedenzaal van haar home, café Haring aan de Oudegracht. De voorzitter, die om dringen de redenen verhinderd was, werd vervangen door de heer J. Ver- berne Sr., die de voorzittershamer op perfecte wijze wist te hante ren. De voorzitter vond het een verheugend feit, dat de vergade ring ook dit jaar weer zo goed werd bezocht. Stille Omgang Amsterdam De Rijwielclub ontplooide acti viteit en boekte mooie resultaten in het afgelopen jaar. Nadat de gebruikelijke dankwoorden wa ren gewisseld kwam de a.s. grote Stille Omgang te Amsterdam ter sprake. A.s. Zaterdagavond om lialf 9 vertrekken de pelgrims vanaf café Haring aan de Oudegracht. Om half elf Lof te Wormerveer, waarna doorgereisd wordt naar Zaandam om aldaar de inwen dige mens nog wat te versterken. A.s. Zondagochtend wordt eerst de Stille Omgang gehouden, en wel om kwart voor twee. Hierna om kwart over drie de H. Mis in de Posthoorn. Dit geldt alleen dus voor de afdeling Alkmaar! De algemene intentie luidt: „Dat de Pauselijke intenties voor het Maria-jaar in vervulling mogen gaan", terwijl de Bondsintentie is: „Dat de H. Geest de leiders der volkeren moge verlichten tot behoud van de algemene vrede" Na de H. Mis met algemene H. Communie, zullen de mannen ontbijten, om dan om half zes uit Amsterdam weer huiswaarts te keren. Bestuursverkiezing Hierna volgde de bestuursver kiezing, in verband met het af treden van de penningmeester en het periodiek aftreden van het bestuurslid, de heer W. P. de Boer, Tot penningmeester werd gekozen de heer C. Kuiper Jr (slechts één stem gold een andere candidaat), terwijl de heer W. P- de Boer met algemene stemmen werd herkozen! Aan de orde kwamen achter eenvolgens het Burgemeester Nie- le fonds voor de Priesterstudent Francis Ma, die met Gods Zegen in 1956 de H. Priesterwijding hoopt te ontvangen, de bedevaar ten naai' Kevelaer, Dokkum, O.L Vrouw ter Nood, Stille Omgang te Alkmaar en de Stille Omgang te Bergen. Reeds in 1953 bestond het plan ALKMAAR De toneelgroep van de R.K. Lyceistenvereniging ZOSNO bracht gisteravond in de aula van het Lyceum de comedie in drie bedrijven „Dr Knock" van Jules Romains in een Nederland se bewerking van J. C. van der Horst. Het stuk is vrij statisch en biedt, vooral aan een gezelschap, waaraan door de amateuristische staat geen hoge eisen gesteld kunnen worden, veel moeilijkhe den. Beweging kan de spelers vrijwel niet verleend worden en mede daardoor is een rotsvaste rolkennis een der allereerste eisen. De tonelisten, gemiddeld zeventien jaar, maakten ervan wat er van te maken was en kunnen, alhoewel de vertolking niet bepaald volmaakt was, terug zien op een bevredigende uitvoe ring. De uitbeeldingen vooral van de hoofdrol en van mevr. Pons bleken gerijpt en met de nogal talrijke kleine rollen werd het predicaat ruim voldoende zeer zeker behaald. De regie was bij mej. M. S. Portegies in goede handen. De bescheiden bloemen hulde, haar gebracht door voor zitter Theo van Hees, onder streepte het warme applaus van de, helaas kleine, schare aanwe zigen. ALKMAAR. Dat het gemeen tebestuur de culturele aangele genheden van onze stad en de Alkmaarse bevolking ter harte gaan, blijkt weer eens uit het aantal voorstellen, die in de raads vergadering van a.s. Donderdag zullen worden behandeld. Bij het inrichten van gemeente- gebouwen en bij de verbouwing daarvan, blijkt dikwijls de be hoefte aan passende wandversie ringen. In verband daarmee is de vraag gerezen of het goed is op de begroting van de kosten van deze kapitaalswerken voortaan een post op te nemen waaruit deze versieringen kunnen worden aangeschaft of waaruit het verle nen van opdrachten aan veelal noodlijdende kunstenaars uit Alkmaar en omgeving kan wor den bekostigd. Zo zal in de be hoefte aan versiering kunnen worden voorzien en bovendien zullen de kunstenaars materieel en vooral moreel kunnen worden gesteund. Het bedrijfsleven zal voorts hopelijk worden gestimu leerd om het voorbeeld van de gemeente te volgen. Een fonds voor kunstwerken De Commissie van Bijstand voor de kunstzakèn heeft B. en W. ge adviseerd de raad voor te stellen op de begrotingen van de kosten van nieuwbouw of verbouw van openbare gemeentégebouwen voortaan een post op te nemen van 2%n van de totale bouwkos ten, ter storting in een fonds waaruit de aanschaffing van wandversieringen of andere kunstwerken kan worden bekos tigd Het voorstel behelsd ook de storting van 2 van de bouwkos ten van sedert 1 Jan. 1951 tot stand gekomen of gerestaureerde gemeentegebouwen in dat fonds, zulks ten laste van het fonds waaruit kapitaalsuitgaven van culturele strekking kunnen wor den gedelgd. Deze storting zal naar raming f 2900 bedragen. Bo vendien houdt het voorstel in, de aanschaffingen en het verlenen van opdrachten te doen geschie den na het advies van een van het gemeentebestuur onafhankelijke commissie, waarvan de leden door B. en W. zullen worden aangewezen, op advies van de Commissie voor de Kunstzaken. Indien gebouwen voor een ge deelte voor openbare doeleinden zijn bestemd, zal daarmee wor den rekening gehouden bij het bepalen van het bedrag van de storting in het fonds. Ook de bij zondere soholen, waarvan de stichtingskosten ten laste van de gemeentekas komen, willen B. en W. in de regeling betrekken, als de schoolbesturen zulks wensen. De wandversieringen en andere kunstwerken zullen dan aan de Schoolbesturen in bruikleen wor den gegeven. Er komt in deze raadsverga dering eveneens een voorstel van B. en W. in behandeling dat een herziening behelst van het raads besluit van 13 Maart van het vo rige jaar, betreffende de subsi- dieëring van het Noordhollands Philharmoniseh Orkest, een her ziening in die zin, dat de stich ting N.Ph.O. wordt gesubsidieerd met f 400.per gegeven concert, waarbij jeugdconcerten als gewo ne concerten worden aangemerkt, alsmede met een bedrag, gelijk aan het jaarlijks aandeel van de gemeente in het tekort van de exploitatierekening van de stich ting. B. en W. stellen ook voor een crediet van f 1500.beschikbaar te stellen voor het verlenen van subsidies aan verenigingen en diergelijke, die culturele mani festaties organiseren voor de leerlingen van openbare en bij zondere soholen en voor door het gemeentebestuur georganiseerde soortgelijke voorstellingen en uitvoeringen Woonschepenha v en? Schelplioek en Sandersbuurt waeliten op demping en ook een gedeelte van het Afgesneden Ka naalvak moet worden gedempt. Daardoor zal er moeten worden voorzien in een ligplaats voor achttien woonschepen. Die ligplaats zou kunnen wor den gevonden in de Baansingel en in de Oudegracht. Tenminste aan de Baansingel zullen dan aanlegsteigers moeten worden ge bouwd, hetgeen ongeveer f 15.000 zal kosten. Ook kan men een woonschepenhaven gaan graven, waar dan alle Alkmaarse woon schepen ligplaats kunnen krijgen. Zo'n haven kost ong. f 267.6Ó0. B. en W. vragen de raad in be ginsel een beslissing te nemen of tot aanleg van een haven zal worden overgegaan ofwel dat de 18 woonschepen naar Baansingel en Oudegraoht zullen verhuizen. aan de Stille Omgang te Bergen deel te nemen, doch daar de Rij wielclub naar Utrecht was gere den ter viering van 100 jaar Kromstaf, kon deelname hieraan geen doorgang vinden. De secre taris deelde mede, dat zo spoe dig mogelijk na de Stille Om gang te Amsterdam de nodige stappen zullen worden onderno men. Van te voren hoopt de se cretaris de leden van de R.K. Rij wielclub „Maria Kevelaer" uit voeriger in te lichten over de gebeurtenissen te Bergen. Tijdens de rondvraag werd naar voren gebracht dat men weer gaarne naar de St. Adelbertus'akker zou willen pelgrimeren. Medegedeeld werd, dat dit jaar eerst Bergen aan de beurt was, en het vol gende jaar de St. Adelbertusakker er nog aan toegevoegd zou wor den. Aan het einde van de vergade ring werden woorden van dank gesproken, o.a. aan het adres van dr Arnold, aan wie de club veel te danken heeft, en tot secretaris G. F. Houtenbos, die zeer veel werk heeft verzet. Hij zal het volgend jaar als afgevaardigde worden gezonden naar 't Bonds- bestuur. Zo zal Alkmaar na vele jaren weer zitting hebben in de Bond, hetgeen - naar wij van harte hopen - in het bijzonder ten goede zal komen aan de Stille Omgang te Alkmaar. GEMEENTE KOOPT EN VERKOOPT ALKMAAR. B. en W. stel len de raad voor van de N.V. Woningmaatscihappij „Alkmaar" de woning Baanpad 34 te kopen voor f 2750.De huur van de woning is f 7.30, de lasten bedra gen f 43.51 per jaar. De woningen tussen Eerste en Tweede Kaïbelstraat moeten zo spoedig mogelijk worden opge ruimd. om een betere verbinding te krijgen tussen Baansingel en Uitenbosöhstraat. Ook deze wo ning moet dan verdwijnen. In verband met de te maken Bergerwagtannel stellen B. en W. de raad voor van de heer H. Jager een perceeltje grond te kopen voor f 900.en hem een vergoeding te geven van f 1900.- voor het slopen van twee schu ren op dat stuk grond ën voor de bouw van een nieuwe schuur achter zijn woning aan de Wog- numsefeourt. De raad zal hebben te beslissen, over een voorstel tot verkoop van drie percelen 'bouwterrein nabij de Westerweg aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten. De verkoopprijs be draagt resp. f 52.004.40. f 68.363,75 en f 14.163.80. Ook is er een voorstel tot ver koop van bouwterrein aan de Cort van der Lindenkade en de De Visserstraat aan het Bouwbedrijf De Haan en Reek, voor resp. f 19.117.20 en f 33.241.50. Op deze terreinen zullen 22 woningen worden gebouwd. Het bouwbe drijf is bereid vijf van deze 22 woningen in de vrije sector te bouwen. Die komen dus niet ten laste van 't gemeentelijke bouw volume. Huishoudelijke voorlichtingsavond ALKMAAR Op Donderdag 4 Maart zal in café Centraal op het Hofplein onder auspiciën van de Commissie voor Huishoudelijke- en gezinsvoorlichting een demon stratie-avond gegeven worden.. Het onderwerp is „vlekken uitha len en het opknappen van kle ding". Vooral de leden van het R.K. Vrouwengilde willen we wijzen op deze interessante avond. De toegangsprijs bedraagt 25 ct. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen terwijl er in de pauze te genieten valt van enkele at tracties. Aanvang 8 uur. Benoeming ALKMAAR In de plaats van de heer J. Bruin Pzn., die we gens het bereiken van de leef tijdsgrens ontslag heeft moeten nemen als voorzitter van de Monniken-, Raven- en Robons- bospolder, is benoemd diens zoon, de heer P. J. Bruin. Randensnij machines ALKMAAR Meldden wij Za terdag, dat „De Verfpot" op de Laat een moderne en practische randensnijmachine aangeschaft heeft, bij deze vervolmaken we de berichtgeving over randensnij- machines in Alkmaar. De fa. Groothuizen op het Verdronken- oord bezit ook een dergelijke ma chine. De Alkmaarders kunnen wat het snijden van behangsel- napier betreft in hun eigen stad I dus uitstekend terecht Hel was mej. Bakker niet ALKMAAR Wij behoeven u niet meer te vertellen, lezer, hoe een grillig wezen dat dat fouten- du'iveltje van ons is Gisteren ver telden wij u. dat de Alkmaarse K.L.M.-stewafdess, mej. Kostelijk. Koning Leopold op zijn reis naar Zuid-Am erika heeft vergezeld, maar dat duiveltje maakte een grapje en deelde mee, dat een zekere mej. Bakker weer een koning vloog. U hebt het wel be grepen. denlken wij, die mej Bak ker heeft alleen maar bestaaun in het brein van dat vervelende dui veltje. Vastenavoiulbal van het R.K. Danseomité ALKMAAR Voor het laatst voor de grote Vasten organiseer de het R.K. Danseomité gister avond in 't Gulden Vlies een dansavond voor katholieke jonge lui. Zoals gewoonlijk trok ook deze avond, die onder de voortreffe lijke leiding stond van de heer J. van Berlkuim en waarhij de Do- lonans o.l.v. Wim de Langen het muzikale gedeelte verzorgden, een uiterst grote belangsteliimig. In een even beschaafde als ple zierige sfeer luidde de katholieke Allkmaarse jeugd hier, al dansen de en genietend van de attracties van dit bal, de tijd van feesten uit, nu wij met de Kerk een pe riode van versterving gaan be ginnen. Het was een waar vasten- avondlbal en de stemming was perfect. Voorjaars wandel toehl „De Jeep" ALKMAAR Ondanks de sneeuw en de natte voeten, heb ben toch vele wandelaarsters en wandelaars aan de door de Wan- delsportvereniging „De Jeep" uit geschreven voorjaars-wandeltocht deelgenomen. Het parcours ging over 10 en 20 km. Adressen aan de Raad ALKMAAR. De Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs heeft een adres aan het gemeentebe stuur gericht, met het verzoek tot beschikbaarstelling van f 18.530,50 voor eerste inrichting van de in aanibouw verkerende kleuter school aan de Fred. Henidriklaan. De Bestuurdersbond van het N.V.V. heeft het gemeentebestuur verzocht de sohadewergoedings- en boeteregeling bij het geschon den of verbroken zijn van de ver zegeling van de electriciteitsme- ters te herzien. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars heeft het gemeentebestuur om medewer king gevraagd voor het geven van opdrachten aan beeldende kunstenaars en het doen aanko pen van kunstwerken. Al deze verzoeken zullen in handen worden gesteld van B. en W. om advies. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Shawls, aanste kers, boekje, vulpotlood, padvin- dersriem, ceintuur, houten deksel van kist, sleutelbossen, kinder wantjes, geldsbedragen, wanten, handschoenen, gymschoen, porte- monnaies, rijwieltas (dubbele), stuk zeildoek, Edammer kaas, dekje van kinderwagen, passer, pakje met inhoud, aardappelschil mesje, kolenzakken, riiwielsleutel, zeepkistwagen, pet, ballpoint, mi litaire hansehoenen, leesboek, schoudertas, rozenkrans, putope- ner, vulpen. TEMPO'S VOLLEYNIEUWS ALKMAAR. Vier teams in 't veld. drie nederlagen en één overwinning! Dat was de droeve oogst van de afgelopen week. We melden u reeds de 30 nederlaag van het 2e heren-team. j.l. Maandag tegen Povay II. Dinsdag konden de dames van het le het niet redden tegefl Jong Holland II. dat hierdoor vrijwel zeker is van het kam pioenschap in de 2e klasse. De eerste set was het aanzien zeker waard, maar geleidelijk zakte het peil. zodat de 150 in de 3e set geen verwondering wekte. Daags daarna veroorloofde hel 2e damesteam zich een 31 ne derlaag tegen The Smash II. We weten nog niet wat de naaste concurrenten (S.V.N.) hebben ge daan, maar in elk geval konden onze dames de le plaats wel eens verspeeld heb'ben. Laten we ho pen, dat dit slechts voorlopig is! Het enigie lichtpunt was de 3—1 overwinning van het eerste herenteam. ook al tegen The Smash II. Er moest hard voor ge vochten worden. De le set ging verloren met 1715. maar toen de 2e na een snelle 90 achter stand toch nog met 1513 werd gewonnen, grepen de spelers hun kans en wonnen zij ook de reste rende sets (156 en 1513). Eind Maart en begin April neemt dit team deel aan een door de Sportvereniging „Het Hooge Huys" georganiseerd tournooi. Nadere bijzonderheden boort u t.z.t. Het programma voor de ko mende 14 dagen: Dames I: 2/3 t. Be Fit I. 8 u. Koornl. (M) 8/3 t. Octopus I. 7 u. idem (J) Dames II: 5/3 t. Be Fit II, 9 uur, idem (J) Heren I: 2/3 t. J.Holland II, 8 u„ JuLsch. 11/3 t. Catapult III, 7 u., idem. t. Rijk&pol. II, 9 u. Ridderstraat Heren II: 5/3 t. S.G.A. II. 8 u. Jul.school 9/3 t. Be Fit III, 8 u„ Koornlaan (M).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3