I I I I I I I I I I I I I I I I 1 I I I I I I I I I I I I II Nehroe veroordeelt hulp van Amerika aan Pakistan Kerk treedt lankmoedig op tegen priesterarbeiders Dr A. A. Olierook nam afscheid van de K. A.B. IJ nu nog sneller J Buitenlandse Perslaan in het Rampgebied Oud-R.A.F.-vlieger Pape in ons land gearriveerd s Amerikaanse waarnemers in Kashmir niet meer neutraal Voorlopig nog geen sprake van ernstige maatregelen „U had bij ons een zware taak" Drie moorden in New York I WOENSDAG I koopjesdag I f |;Nu4cassa'si| j t s J spek I I Spanning in het Oosten neemt toe Communisten lieten 19 burgers vrij De aarde beefde in Australië Termijn in Frankrijk verstreek... K.A.B.-voorzitter Middelhuis: Haagse Raad benoemt commissie Uit erkentelijkheid Dochter van Beria in Italië Russen - in nood weigeren hulp Rode tevredenheid over Geneve Dinsdag 2 Maart 1954 lANGESIRAAr V I I J zelfbedienen j I ex±ra pront Sü J nu nog sneller i J zelfbedienen Stereo ontbijtkoek I extra groot 3» Abrik. en Framb.- bessenjam 12 potten 89 Hagelslag 1 250 gram 37 Haring in tomaten- I saus I ovaal blik 47 Eieren no. 2 110 voor 1.39 Droogkokende rijst, grof middel 500 gram 39 Spliterwten 500 gram 36 fumuumunv. j Blanke zuurkool J S 1 kg 39 ;g S Mager zuurkool- jj s 250 gram 79 j H knmwnnmuJ I Reclame ham 200 gram 57 Schotel populair (3 srt.) 150 gr. 39 Sachs, smeerworst 150 gram 45 Edamm. kaas 4o pi. I 400 gram 83 I Kruidkaas 40pl. 400 gram Comm. kaas m pikant 500 gr. 1.29 I Korstloze kaas 40 pl. 20o gr. 47 'n Auto-ongeval!! SI Verzekering dekt J deels de schade! j Daar kunt U van J profiteren. 2 pak Kraft kaas j I van 90 voor 49 J 0 M Eng. huish.zeep overvet 10 stukken Shampoo 3 pakjes Closetpapier 5 rollen Oadels zonder pit 500 gram loning zoete ■ozijnen 500 gram 65 25 39 29 59 [)Iba soepgroenten 2 blikken iccalilly 2 potten ruimen op sap 2 blikken ruine bonen import 500 gram 1 kg. voor riesmeel 50o gram addingsaus 2 flessen 39 49 75 39 75 25 45 rucliten gnesmeel et suiker 250 gram 37 3ij aankoop van J en W. koffie j n bus joden- J koeken voor één kwartje isse zuurtjes 200 gram 29 hakte zoute drop 100 gram 35 ugatbiokken voor 25 oe. Oblies 150 gram 59 Frou gram 47 terkoekjes gram 45 i. kermis gram 35 mek (blank) gram 39 I Woensdag en Donderdag demonstratie CINIMEX" rijsttafel producten Sl NEW DELHI, 1 Maart Premier Nehroe heeft vandaag in het Indische parlement verklaard, dat de Amerikaanse waarnemers, die deel uitmaken van de wapenstilstands missie der Ver. Naties in Kashmir, uit deze missie dienen te treden, aangezien zij, tengevolge van de Amerikaanse hulpverlening aan Pakistan, niet langer beschouwd kun nen tcorden als neutrale figuren. „De militaire hulp, die aan Pakistan wordt verstrekt, is een vorm van interventie in 't geschil tussen India en Pakistan", aldus de premier. Kind 1953 telde de uit 48 leden bestaande militaire missie van de Ver. Naties 14 Amerikaanse waar nemers en officieren. Daarenbo ven stond er een transportvlieg tuig van het type C47 ter beschik king van de missie der Ver. Na ties. Zij kon hiervan gebruik ma ken bij de bevoorrading en het onderhouden van de verbindingen Over Eisenhower's aanbod om India hulp te verlenen, verklaar de Nehroe: „Met dit voorstel doet de president nooh zichzelf noch ons eer aan. Als wij er bezwaar tegen maken wanneer er militaire hulp aan Pakistan wordt ver leend, zouden wij schijnheiligen en beginselloze opportunisten zijn wanneer wij die zelf zouden aan vaarden." De afgevaardigden, die de pre mier toejuichten toen hij ver klaarde, 'dat de Amerikaanse le den zich uit de militaire missie in Pakistan dienden terug te trek ken, lachten luid bij Nehroe's op merking: „President Eisenhower is zo goed geweest, ons mee te delen, dat hij aan elk verzoek om militaire hulp, dat wij hem zul len doen, de meest welwillende aandacht zal schenken". „Ik twijfel er niet aan of, de president is gekant tegen agres sie", aldus Nehroe in een bitter commentaar op Eisenhower's ver zekering, dat de hulp aan Paki stan niet voor verkeerde doel einden zal worden gebruikt. „Wij weten echter uit onze er varing, dat wanneer er agressie plaatsvindt, daar niets tegen wordt gedaan, zes en een half jaar geleden werd er agressie ge pleegd in Kasjmir en tot dusver hebben de Ver. Staten deze nooit veroordeeld. Zij hebben ons wel gevraagd in het belang van de vrede geen spoed achter de zaak te zetten. In weerwil van de beste bedoe lingen van de president is het heel goed mogelijk, 'dat er agres sie plaatsvindt en dan zal er een lange gedachtenwisseling volgen -over wat agressie nu eigenlijk is" Hij haalde persberichten aan over de getuigenis, die de Ame rikaanse plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Walter Robertson aan ret congres heeft afgelegd. Deze zou op 26 Februari hebben gezegd, dat „de Ver. Staten Azië voor onbepaal de tijd dienen te overheersen, en een militaire bedreiging voor communistisch China vormen tot dat het inwendig ten gronde Met bijtend sarcasme vedvolg- de Nehroe: „Men zegt dat deze hulp ten doel heeft. Pakistan te beschermen tegen agressie Ik vermag niet voor Pakistan van waar ook enig gevaar voor agres sie te zien. De Pakistaanse gede legeerde bij de UNO, Bokhardi, is echter wel zo goed 'geweest dit duidelijk te maken. Twee dagen geleden heeft hij in een rede ge zegd, dat Pakistan izijn grens wenst te beveiligen tegen de heide grootste mogendheden in Azië. Hij had China en India op het oog." „Het is mij niet duidelijk, hoe China over de Kara'korumpas Pakistan binnen zou kunnen val- De weg terug in Korea PANMOENJON, 1 Maart De communisten hebben vandaag aan de geallieerden 19 burgers, die geïnterneerd zijn geweest, overgedragen. Bij hen bevonden zich zes vrouwen en een 72-jarige man. Bij de 19 verdreven personen zijn er 11 van Turkse afkomst. Allen, ook de overigen zijn Euro peanen. Een van de Turkse vrouwen, Naisara Durafecha, 35, droeg een baby gehuld in dekens tegen de koude. Vele van de verdreven perso nen zijn drie en een half jaar in communistische handen geweest. De kinderen droegen bruine ge voerde winterkleren en de oude ren zwarte pakken en overjassen. De Tudkse legeraalmoezenier Osman Dolassan uit Ankara zei, dat de Turken tartaren waren, voordat zij naar Seoel kwamen, uit Rusland naar Oharbin waren gevlucht en in Mandsjoerije on der de Japanners hadden geleefd. Vliegtuigwrak gevonden WRIGHT (Wyoming) 1 Maart. Bij Wright is gisteren het wrak waargenomen van de Con- vair van de Western Airlines, welke Vrijdag met negen per sonen aan bqprd is neergestort. Er was geen enkel teken van leven. Het Vliegtuig, dat het wrak ontdekte, was eveneens een Con- vair van de Western Airlines. Het had sinds Vrijdag naar het verongelukte toestel gezocht. Er is een reddingsbrigade naar het wrak gezonden. Het veronge lukte vliegtuig was onderweg van Los Angeles naar Mineapolis. len en wat India betreft: wij heb ben herhaaldelijk blijk gegeven van onze vreedzame .bedoelingen". Nehroe verklaarde, dat India gedurende de laatste drie jaren aan Pakistan „herhaaldelijk" een non-agressiepact had aangeboden. „Pakistan heeft ons aanbod af gewezen", voegde hij hieraan toe. „De hulp van de V.S. moeten wij zien in verband met deze af wijzing." De demilitarisatie van Kasünir ter voorbereiding van een volks stemming moet thans worden beschouwd uit een andere ge zichtshoek, moet worden afgewo gen tegen het feit, dat achter de wapenstilstandslijn belangrijke versterkingen uit het buitenland ter beschikking van Pakistan zul len worden gesteld „Kort geleden was een vrien delijker verstandhouding tussen India en Pakistan bezig zich te ontwikkelen, maar dat alles is nu veranderd. De problemen van onze beide landen kunnen alleen tussen onszelf zonder tussenkomst van anderen worden opgelost". Nehroe bestreed de verklaring van, de Pakistaanse premier, Mo hammed Ali, dat de Amerikaanse hulp aan Pakistan de Mohamme daanse wereld zou versterken. „Ik vermag niet te begrijpen, hoe dit de Mohammedaanse we reld zal versterken en hoe enig land een 'belangrijke rol in inter nationale aangelegenheden kan spelen door te steunen op mili taire bijstand van een ander land", zeide hij. „Deze verdragen", sprak hij waarschuwend, „hebben het handvest van de UNO ondermijnd zowel naar de letter als naar de geest." „Zij zijn er de oorzaak van, dat in de UNO de bespre kingen van zeer belangrijke aan gelegenheden wordt vermeden of dat deze worden besproken ter wijl reeds van tevoren beslissin gen aan de UNO zijn opgedron gen. Dit is niet de wijze, waarop de UNO verwacht werd te zullen werken." Hij voegde hieraan toe: Of schoon de Amerikaanse hulp aan Pakistan wordt beschreven als een versterking van de veilig heid, valt niet te ontkennen, dat sinds het pact is bekend gemaakt de onveiligheid en de spanning groter zijn geworden en een ge voel is ontstaan, dat de toestand verward is geworden. Het ver groot het wantrouwen en de vrees inplaats van veiligheid te bren gen." Amerikaanese persoonlijkheden iher verklaarden, dat de terug trekking van Amerikaans perso neel uit de wapenstilstandsmissie een aangelegenheid is, waarover de secretaris-generaal van de UNO te beslissen heeft, maar zij spraken de verwachting uit, dat het onwaarschijnlijk is dat Was hington het, gegeven de houding van Nehroe, zal toestaan in India te blijven. PAARDEN TER RECEPTIE AMSTEDRAM, 1 Maart. Op een receptie, die vanmid dag in Bel'levue te Amster dam werd gehouden (ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van ruiterhuis Rolff) was een aantal ongewone gasten aanwezig. Aan de linkerzijde van de zaal waren elf boxen inge richt, waarin elf „bekende hoofdstedelijke paard®" aan de receptie luister bijzetten. Behalve voor de gasten die o.m. elk een vijg kregen was ook voor de paarden goed gezorgd en de rijkelijk gevulde ruiven werden dan ook duchtig aangesproken. Af en toe klonk van de zijde der „stallen" een luid ge hinnik, maar het is niet be kend of dit veroorzaakt werd door het vertellen van paar- denmoppen. De ponny, die op het toneel een plaatsje had gekregen, voelde zich daarbij maar eenzaam. Ernstigste schok sinds vijftig jaar ADELAIDE, 1 Maart. In Adelaide werd vandaag een hevige aardschok gevoeld. De schok, de ernstigste^ die in Zuid-Australië gedurende vijftig jaar is geregistreerd, is in een groot gedeelte van de staat Zuid- Australië gevoeld. Vele men&en, die voor het eerst een aardbeving meemaakten, raakten geschrokken. Er zijn geen slachtoffers gemeld. In Ade laide renden duizenden mensen in hun nachtkleren de straat op. Aan de huizen werd schade aangericht. Schoorstenen en an der metselwerk kwamen omlaag, ruiten werdén verbrijzeld, glas werk en serviesgoed ging aan scherven en in de muren ver schenen scheuren. PARIJS, 1 Mrt. 1954 (K.N.P.) Hoewel op 1 Maart de termijn ver streken is, waarop de priesterarbeiders hun arbeidscontracten moeten hebben verbroken, hun lidmaatschappen van vakorganisaties moeten hebben opgezegd en zich ingeschakeld moeten hebben in parochiële of kloosterlijke gemeenschappen, hebben gezaghebbende kerkelijke kringen te kennen gegeven, dat er zeker geen sancties zullen worden toegepast op de vastgestelde dag, zoals sommige dagbladen hebben willen doen geloven, of zelfs doen hopen. De Kerk is te bezorgd om het heil der zielen te zeer overtuigd van de grootheid en het offer, dat zij van de priesterarbeiders vraagt, te zeer deelgenoot van hun innerlijke verscheurdheid en hun leed als mens en priester, om op hen meedogenloos het wapen der disciplinaire straffen toe te passen. Voor men de mogelijke straffen in werking stelt, zal alsnog een termijn van beraad in overweging worden genomen, waarin eventueel de daden van ongehoorzaamheid met vaderlijk vermaan en talrijke aansporingen zullen worden tegemoet getreden. Nog altijid beijveren de bis schoppen, die priester-arbeiders onder hun jurisdictie hebben, zich op verschillende manieren, de houding van de Kenk te verkla ren en de angst te bedaren van de arbeiders-wereld, die vreest na het vertrek van de priester- arbeiders aan haar droevig lot té worden overgelaten. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, die gezag uitoefent over ongeveer vijftig priester- arbeiders rond Parijs en die bo vendien de directe opvolger is van kardinaal Sulhard, stichter van de „Mission de Paris" en die tenslotte tezamen met de kardi naal Liénart en Gerlier uit naam van het Franse episcopaat in No vember 1953 stappen heeft ge daan bij de H. Vader, heeft in zijn vastenbrief van dit jaar het probleem van de priester-arbei ders grondig toezien. Wie zou be ter dan hij kunnen oordelen over de huidige stand van zaken? Met kracht herhaalt de kardi naal in zijn herderlijk schrijven op de eerste plaats de verklaring, dat de beslissingen, genomen ten aanzien van de priester-arbeiders niet door politieke overwegingen zijn gemotiveerd. „Tot staving van deze uitspraak zo schrijft hij dienen de ontelbare docu menten, waarin de Kerk de mis bruiken van 'het kapitalisme ver oordeelt en tegen het onrecht vaardige lijden van het proleta riaat protesteert. De kerk weet dat de arbeidersklasse, voor wel ke zij meeT en meer interesse toont, streeft naar een ingrijpen de hervorming van de sociale orde. Zij erkent de rechtmatig heid van dit verlangen, maar vraagt de menselijke waardigheid te respecteren, alsmede de begin selen van vrijheid, rechtvaardig heid en liefde, zonder welke nooit een waarachtige bevrijding moge lijk is." De vurige verdedigers van de priester-arbeiders, die zelf niet wars zijn van politieke gedachten, hébben er niet voor terugge deinsd te beweren, dat kardinaal Suhard „verraden" zou zijn. In zijn herderlijk schrijven heeft kardinaal Feltin de feiten als volgt rechtgezet: „Een nadere omschrijving dringt zich op. Sommigen durven met een beroep op al hun tijde lijke verbintenissen, gezien uit hun persoonlijke politieke visies, de „bescherming van kardinaal Suhard eisen, die zij willen be trekken in hun tegenwoordige houding. Ik ben aan de histori sche werkelijkheid en tegelijker tijd aan de nagedachtenis van mijn voorganger verplicht, de feiten recht te zetten. Met de oprichting van het in stituut der priester-arbeiders, be oogde de kardinaal slechts één doel: n.l. het Evangelie aan de arbeidersklasse te verkondigen en de Kerk van Christus onder hen tegenwoordig te stellen door priesters, die bij de gratie van de geestelijke uitstraling van hun priesterschap de actie van de le ken zouden moeten aanvullen. „De bekoring kan voor de pries ter groot zijn zo zeide hij taken voor zijn rekening te ne men, die niet de zijne zijn en waarvoor slechts de leken, krach tens hun genade van staat, ge roepen zijn. Hiertegen moet men zich weten te verzetten, zelfs als het onmiddellijk resultaat erdoor wordt verminderd, want de speci fieke taak van de priester is nooit ofte nimmer het tijdelijke te be heren. Daar houdt zijn bevoegd heid op„Geen enkel ogen blik zo vervolgt kardinaal Fel tin heeft Mgr. Suhard zich er bij neergelegd, dat men van hem een verandering verwachtte van de economische en sociale struc turen teneinde het Evangelie te verkondigen." De aartsbisschop van Parijs be vestigt opnieuw, dat de Kerk niet ophoudt zich voor de arbeiders wereld te interesseren. Priesters van de arbeldersmissie en leken van de Katholieke Actie hebben de taak eensgezind een ingrij pende actie tot evangelisatie en tot beter begrip te leiden. Hij verzoekt zijn gelovigen om te bidden en spreekt zijn vertrou wen in de toekomst uit. „Bewaar dus in het uur, waar op zich in de gewetens een dra ma afspeelt, waarvan ik de ver scheurdheid voel en deel, geloof en moed. Vat deze oproep tot kalmte, tot gehoorzaamheid en tot hoop op als een niet begrijpen van wat zich aan het ontwikkelen is. of als een bespotting van een ellende, die niet wacht." In een recent artikel heeft Francois Mauriac gemeend de maatregelen door de Kerk ten aanzien van de priesteranbeiders genomen op rekening van de ziekte van de H. Vader (de hui dige afwezigheid van de H. Vader zo formuleert hij het) te moer ten schuiven. In antwoord op een telegram, waarin kardinaal Ger lier, aartsbisschop van Lyon, zijn beste wensen uitsprak voor de gezondheid van de Paus heeft de H. Vader middels zijn pro-secre taris Mgr. Montini het volgende doen antwoorden: „Heilige Vader is zeer getrof fen door de getuigenis van kin derlijke genegenheid van Uwe Eminentie en spreekt Zijn dank uit voor de vurige gebeden. Ver zekert op Zijn beurt opoffering van de huidige beproeving in Zijn gezondheid voor de intentie van Zijn zeer geliefde kinderen van Frankrijk, die op -bijzondere wijze een plaats hebben in Zijn vader lijk hart. Heeft het volste ver trouwen in hun trouw en ge hechtheid aan de H. Stoel. Hij zendt aan allen onderpand van overvloedige zegeningen in de huidige moeilijkheden, de steun van een zeer 'bijzondere apostoli sche zegen." Zo volgt de H. Vader Zijn ziekte ten spijt met een smar telijke belangstelling de ontwik keling van het drama van de kerk van Frankrijk. aan UTRECHT, 1 Maart In hotel „Noord-Brabant het Vredenburg te Utrecfit heeft gisterenmiddag de di recteur van het A. C. de Bruyn-instituut van de K.A.B., dr A. A. Olierook, die een dezer dagen werd benoemd tot pastoor te Bloemendaal en in verband hiermede boven genoemde functie uiteraard moest neerleggen, afscheid genomen van allen, die hij in K.A.B.-verband heeft leren kennen en dat zijn er niet enkelen. Voorzitters en hoofdbestuurs leden van bijna alle vak- en dio cesane bonden van de KAB en directeuren van practisdh al haar instellingen waren naar Utrecht gekomen om de man, die zij ge durende acht jaar, dat hij direc teur van de ontwilkkelingscentrale van de KAB was, 'hebben leren waarderen, persoonlijk de hand te drukken, nu hij door de Bis schap van Haarlem geroepen werd om de schoonste aller taken, die een priester vervullen kan, de zielzorg, ter hand te nemen. Verschillende van hen, die ge komen waren, wensten de schei dende priester toe te spreken, ve len overhandigden hem namens de bond of instelling, die zij ver tegenwoordigden, een geschenk. Verreweg de meesten deden dit in de vorm van een enveloppe met inhoud, want, om met bonds voorzitter Middelhuis te spreken, „een nieuwbenoemde pastoor heeft niet alleen geestelijke, maar ook financiële problemen". Het was een drukbezochte afscheids receptie. Als eerste spreker trad op de voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis. Hij wees er op dat 'dit afscheid voor de KAB uitermate onverwachts gekomen is en memoreerde in aansluiting hierop de staat van dienst die dr. Olierodk zich in dienst van de KAB (heeft opgebouwd. „De taak die u te vervullen had, is een zeer zware geweest", zo zeide de heer Middelhuis. „Niet alleen heeft u onze Ontwikkelingscen trale kadervorming verder uitgebreid en meer solide ge maakt, maar tevens is dank zij uw initiatief in 1946 ons oplei dingsinstituut tot stand gekomen. De vorming van jonge mannen tot volwaardige bestuurders van de KAB-toonidien is door u op een Mevrouw Rata overleden 's GRAVENHAGE, 1 Maart. Op 60-jarige leeftijd is Zaterdag j.l. in het ziekenhuis te New- York overleden mevr. M. Bata, weduwe van Thomas Bata, stich ter van het Bata-wereldbedrijf, die op 12 Juli 1932 het leven ver loor bij een ongeluk met ziin privé-viiegtuig. Mevrouw At- Mensik was een dochter van de oud-directeur van de nationale bibliotheek te Wenen. Het vorige jaar ontving zij van Paus Pius XII de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice voor haar diensten aan de Katholieke Kerk bewezen en vanwege haar ver diensten voor ontheemden. Van alle Bata-fabrieken in West-Europa woei vandaag de vlag halfstok. AMSTERDAM De Buitenlandse Persvereniging in Ne derland hoopt het a.s. najaar uitvoering te geven aan haar initiatief om het rampgebied een laan van populieren te schenken als blijk van bewondering voor het snelle herstel van Nederland na de overstromingsramp. De eerste boom van deze Buitenlandse Pers-laan, die tussen twee van de getroffen dorpen in Zeeland komt, is geschonken door het erelid, Sir Winston Churchill. Bij of aan deze boom wordt een kleine herinneringsplaat aangebracht. Het is de bedoeling in de herfst een boom plantingsdag voor de correspondenten te organiseren. Be halve aan de leden van de vereniging is ook aan een ieder van de 150 buitenlandse correspondenten en radio-repor ters die in 1953 naar Nederland zijn gekomen om verslag uit te brengen van de ramp, gevraagd een boom bij te dragen. De B.P.V. zal aan elke schenker een speciaal certificaat uitreiken. HET HAWOMA-DRAMA 's GRAVENHAGE, 1 Maart. De Haagse gemeenteraad heeft hedenmiddag een commissie be noemd, welke een onderzoek zal instellen naar het bij de N.V. Hawoma (Haagse Woningbouw Maatschappij) gevoerde beleid. Op uitnodiging van de raad hadden B. en W. een voorstel daartoe gedaan. De door hen voorgedragenen werden benoemd met 37 der 40 uitgebrachte stem men; drie stemmen waren blan co. Voorzitter zal zijn prof. mr. P. J. Oud, buitengewoon hoog leraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotter dam; als leden werden benoemd prof. mr. D. Simons, buitenge woon hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool, wonende te 's Gravenhage. en ir. E. H. Kraaijvanger, civiel-inge- nieur en architect, lid der Eerste Kamer, wonende te Rotterdam. Als secretaris van de commissie zal optreden dr. S. O. van Poelje, administrateur bij de Vereniging „Medal of Freedom" voor Gerben Sonderman 's GRAVENHAGE, 1 Maart. In aanwezigheid van Prins Bern- hard heeft de Amerikaanse am bassadeur, de heer H. Freeman Matthews, vandaag aan majoor Gerben Sonderman, adjudant van H.M. de Koningin, de Ameri kaanse „Medal of Freedom" met de zilveren palm uitgereikt voor zijn verdiensten in het verzet tijdens de oorlog. De plechtigheid ten huize van de ambassadeur werd gevolgd door een informele lunch. van Nederlandse Gemeenten te 's Gravenhage. De commissie zal worden uit genodigd een onderzoek in de meest ruime zin in te stallen naar het beleid van de raad van commissarissen, de raad van toe zicht en van de voormalige direc teur van de N.V. Hawoma, ir. P. Stempels, gedurende het tijdvak gelegen tussen de oprichting op 13 December 1948 en 1 Maart 1954, zijnde het tijdstip, waarop de N.V. in liquidatie treedt. Het onderzoek zal zowel het finan ciële als het bouw-technische beleid omvatten, alsmede alle an dere beleidsvraagstukken met be trekking tot de interne gang van zaken bij de N.V. voortreffelijke wijze verzorgd. Te meer was uw taak een moeilijke, omdat u uw leerlingen niet al leen feiten en theorieën leerde, maar ook hun karaktervorming ter hand nam. Zij mochten de arbeidersmentaliteit niet verlie zen. De tadk waarvoor u zich ge steld zag heeft u zeer goed be hartigd. Daarvoor onze zeer gro te dank". Aan het slot van zijn rede overhandigde de heer Mid delhuis dr. Olierook een enve loppe met inhoud. Gesproken werd daarna nog door de heer Joh. Zwanitoken, de voorzitter van de Utrechtse dio cesane bond van de KAB, door de voorzitter van „St. Rafaël", de heer J. A. Blommers na mens de vakbonden en door de voorzitter van de KAJ, de hr G. van Bakel. Namens de KAB- instellingen sprak de heer J. A- Kolkman. Dr. Olierook zelf sprak een be wogen dankwoord, waarin hij o.m. zeide aan de ene kant ver heugd te zijn over het feit dat hij nu de eigenlijke priesterlijke arbeid kon gaan beoefenen, ter wijl hij aan de andere kant met weemoed afscheid nemen ging van het KAB-werk, „dat ik lief gekregen heb". Maar als de bis schop roept komen zijn priesters. Tussen de redevoeringen van de verschillende sprekers door werden de aanwezigen in de ger lgenheid gesteld dr. Olierook persoonlijk de hand te drukken. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. AMSTERDAM, 1 Maart „Dat ik zo veel van Nederland houd komt misschien omdat ik door enkele van mijn voorouders nog een der uwen ben. Maar zeer ze ker komt dat omdat ik zoveel te danken heb aan mannen van het verzet, mannen en vrouwen van uw ondergrondse beweging." Dit vertelde de zojuist in ons land aangekomen 38-jarige En gelse journalist Richard Pape tij dens zijn eerste ontmoeting met Nederlandse collega's vanmiddag in het Vondelparkpaviljoen in tegenwoordigheid van de Britse consul, de heer G. Edgar Vau- ghan. Hij vertelde, dat hij gekomen is als afgevaardigde van de Esca ping Society een club van ge redde (R.A.F.) oorlogsvliegers, die telkens opnieuw metterdaad 'hun erkentelijkheid 'tonen jegens allen ip West Europa, die tot hun redding hebben bijgedragen „dat de Nederlandse ambassade dit bezoek heeft voorbereid; dat dit bezoek samenvalt met het verschijnen in Nederland van zijn boek „met hand en tand" („Bold ness be my friend" met een voorwoord van Lord Tedder, maarschalk van de R.A.F. ver. taald door Ton van Beers, bij H. J. W. Becht). Veertien jaar heeft Richard Pape aan dit boek gewerkt. Hij heeft het bedoeld als een monu ment van dankbaarheid, opge richt mede uit naam van alle R.A.F.-vliegers, die niet meer spreken en van de leden van zijn club, die nimmer schreven. Een monument voor Bernard Ach terkamp en Jan Besselink beiden voor het vuurpeloton ge vallen en hun families, die Pape, en zijn makker William Moihr, hebben gehuisvest en ver pleegd, nadat op 6 September 1941 bun bommenwerper, nabij Hengelo, was neergehaald. Een monument voor allen, eenvoudi- gen en tegelijk helden, die hen via Steenderen, Zutfen en Am sterdam naar Leiden hebben ge bracht. Een monument voor de velen, die Pape hulp verleenden na zijn ontvluchtingen uit Duitse kampen en „een kroniek der on verzettelijkheid" is zijn boek wel genoemd, onverzettelijkheid, die de goede Nederlanders aldus Pape met de edtote Britten ge meen hebben. Richard Pape zal van 12 tot 19 ROME, 1 Maart. Het door gaans betrouwbare Romeinse blad „Giornale d'Italia" heeft vandaag een interview met de dochter van Lavrenti Beria ge publiceerd en meegedeeld dat zij van plan is naar Zuid-Amerika te gaan. De in Rome verschijnende bla den hebben gisteren gemeld dat Lidia Beria Viskin. de dochter van de geëxecuteerde Russische politiechef, gisteren in Milaan is aangekomen en vervolgens is doorgereisd naar Lausanne. Volgens de „Giornale d'Italia" heeft de 27-jarige mevrouw Vis kin bii aankomst in Italië ver klaard: „Het was voor mij een physieke sensatie eindelijk de vrije lucht weer in te ademen." NEW YORK, 1 Maart Op drie .verschillende plaatsen zijn te New York mannen aangetroffen, die onder gelijksoortige omstan digheden en on dezelfde wijze werden vermoord. In alle drie gevallen bevonden de slachtoffers zich in een auto, voorover gebogen over het stuur, allen waren in het hoofd gescho ten, waarbij een der vermoorden drie schoten in het hoofd en een in de rug gekregen. Een der slachtoffers was aan handen en voeten gebonden. Men vermoedt, dat het hier wraak nemingen betreft van benden, waarmede de vermoorden in ver binding hebben gestaan. Van een of twee hunner is reeds bekend, dat zij oude bekenden van de politie waren. Maart een reeks lezingen houden in een1 zestal plaatsen. Het hoofd doel van zijn bezoek is echter allen te bezoeken met wie hij hier „in de nood zo oprecht be vriend is geworden". Achterkamp en Besselink ont moet hij niet meer. Bij het te hunner ere in Steenderen opge richte eenvoudige monument zal hjj een bloemengroet van de R.A.F. leggen; in het gedenkteken zal hij namens de R.A.F. een bronzen plaquette laten aanbren gen. Enkele onderscheidingstekenen heeft hij meegebracht voor de na. bestaanden der gevallenenZo voor de oude vader van Jan Bes selink. Hij zal ook iets mee terug nemen. De burgemeester van Hengelo heeft in bewaring: een paar zilveren lepeltjes, die Pape destijds, als bewijs van dank en bewondering van een eenvoudige familie zou hebben meegenomen voor Winston Churchill. Van Engelse redders LERWICK (Shetland eilanden), 1 Maart. De Russen hebben vandaag voor de zoveelste maal neen gezegd ditmaal op een aanbod van een aantal vermoeide redders, om de Sovjet-bemanning aan boord te halen van een trei- ler die gisteren bij Burra Firth aan de grond is gelopen. De bemanning van de redding boot is teneinde raad terugge keerd en heeft de koppige Rus sen achtergelaten op het scheep je, dat door de golven wordt overspoeld. De kustwacht meldde, dat het scheepje diep in het zand vast zit en slechts met behulp van sleepboten vlot getrokken zal kunnen worden. De treiler behoort tot een vloot van Russische visserscheepjes, die in de buurt van Shetland-eilan- den op haring vissen. Vijf doden bij ontploffing in Philadelphia PHILADELPHIA, 1 Maart. In Zuid-Philadelphia heeft giste ren een ontploffing plaats ge vonden in twee gebouwen van drie verdiepingen. Vijf personen kwamen hierbij om het leven. Een vrouw werd opgesloten in een telefooncel op de eerste ver dieping van een der gebouwen. De brandweer en leden van de burgerlijke luchtbescherming ziin bezig met puin ruimen om de opgeslotene te bevrijden. Er zijn zeker twintig gewon den. H'O'NG KONG, 1 Maart. Het in Tientsin verschijnende com- rpunistische blad „Ta Koeng Pao" heeft in een recent redactioneel artikel betoogd, dat de overeen stemming inzake de conferentie welke in April in Genève zal worden gehouden „een belang rijke bijdrage aan de verminde ring van de internationale span ning" betekent. Het blad voegde eraan toe. dat minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles op de Berlijnse conferentie voor het eerst had erkend, dat communistisch China een aandeel moet hebiben in Aziatische aangelegenheden. „Het Chinese volk moet kun nen zeggen, wat het op het hart heeft. De Koreaanse kwestie moet vreedzaam worden ge regeld en de vrede in Vietnam moet worden hersteld. De span ningen in Azië en de rest van de wereld moeten worden ver minderd." Het artikel besloot met de be wering, dat de Berlijnse confe rentie gunstige voorwaarden voor de vermindering van de span ning in het leven heeft geroe pen en dat de „machten van de vrede een overwinning hebben geboekt".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7