EISENHOWER CONTRA SENATOR MC CARTHY Djakarta verwerpt Nederlands protest West-Duitse regering maant tot spoed inzake E.D.G. Beschuldiging van leger een grove methode Sabotage op schepen van Kon. Marine? Explosie sloeg dak en muren uit centrale Laffe moord in Jutfaas na 15 jaar opgelost Dagblad voor Alkmaar en omgeving Brand bij B.P.M. is geblust 25 man staken op Nederlands schip Aansporing tot verzet in Wenen Lawines eisen doden in Alpen Glassplinters in lager? Den Haag zonder stroom POLITIE GROEF "ÏÏLïÏÏd8"""'1*" GERAAMTE OP Besprekingen over Triest N.A.V.O. bijeen H. Vader neemt vast voedsel tot zich De conferentie van Geneve Over arrestaties Adenauer voor pari. commissie verongelukt I NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs 16.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5i per week, M inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 4 Maart 1954 - 49e Jaargang Nummer 13025 WASHINGTON, 3 Mei (Reuter) - President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie be schuldigingen van Senator McCarthy, dat het leger „com munisten in bescherming neemt", van de hand gewezen en verzekerd, dat de „uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de uitvoerende taak van de Amerikaanse regering bij de president berust". (AFP) Zonder Senator Mc Carthy bij naam te noemen ver klaarde de President, dat hij iedere ambtenaar van de uitvoe rende macht, die niet op een be hoorlijke wijze door de commis sies van onderzoek van het Con gres worden ondervraagd, volle dig zal steunen. Hij zeide, dat de V.S. bij het front maken tegen het commu nisme hun ondergang tegemoet gaan, indien zij methoden ge bruiken, die niet in overeen stemming zijn met de Ameri kaanse traditie van recht en bil lijkheid. Hij prees generaal Zwicker, die door Senator Mc Carthy onheus zou zijn bejegend. Vervolgens maakte Eisenho wer enkele opmerkingen in het algemeen: le Wij moeten voortdurend waakzaam zijn in iedere phase van regeringsactiviteit om zeker te zijn, dat er geen ondermijnen de penetratie plaats vindt; 2e Bij de bestrijding van het communisme lijden wij schip breuk wanneer wij opzettelijk of door onverschilligheid methoden bezigen, die niet stroken met het Amerikaanse rechtvaardigheids gevoel; 3e Het geweten van Amerika zal scherp weten te onderschei den of wij waakzaam zijn zon der onbillijk te zijn. Dat geweten 's-GRAVENHAGE, 3 Maart De grote brand op de terreinen van de B.P.M. te Pernis, die Maandagavond is begonnen, is vanmiddag om 17.55 uur geëin digd. Op dat tijdstip was het vuur in de tweede tank gedoofd. Slechts een zeer klein gedeelte van de inhoud van deze tank is verbrand, aangezien het mogelijk is geble ken, de zware benzine te doen afvloeien. Direct na de brand is begon nen met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak. VRAGEN KAMERLID VAN VLIET Over kostivinners- vergoedingsregeling Het Tweede-Kamerlid de heer van Vliet heeft aan de minister van Oorlog en Marine, de vol gende schriftelijke vragen ge steld: 1. Kan de minister mededelen waarom de al herhaaldelijk door hem, op korte termijn, in uit zicht gestelde algemene maatre gel van bestuur betreffende de kostwinnersvergoedingsregeling nog altijd niet is verschenen? 2. Kan de minister thans een positieve mededeling doen om trent het tijdstip, waarop de ver schijning van de bedoelde alge mene maatregel van bestuur kan worden tegemoetgezien? 3. Ligt het in het voornemen om aan de nieuwe regeling, te rugwerkende kracht te verlenen; zo ja, tot welke datum? IN JAPAN TOKIO, 3 Maart Aan boord van het 7.178 b.r.t. metende Ne derlandse vrachtschip „Amstel- stad" van de rederij „Amsterdam" dat in de haven van Otaru op het Japanse eiland Hokkaido ligt, zijn moeilijkheden ontstaan met 25 leden van de bemanning. Zaterdagavond j.l. zijn 26 leden van de 39 koppen tellende be manning allen Nederlanders na een ruzie tussen een stoker en de eerste machinist van boord gelopen. Eén van hen is op het schip teruggekeerd. De rederij van de „Amstelstad" heeft vanmiddag bericht ontvan gen, dat het schip met achterla ting van een vrij groot aantal bemanningsleden, Otaru heeft verlaten en zijn reis voortgezet. is weerspiegeld in het Ameri kaanse Congres. Wij kunnen er zeker van zijn dat zijn leden be antwoorden aan Amerika's over tuiging en geloof in dit opzicht. Eisenhower legde er de nadruk op, dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor het beleid van alle delen van de uitvoeren de taak der regering bij de Presi dent der Verenigde Staten be rust. De Amerikaanse President ver klaarde, dat in een regering als van de Verenigde Staten een werkelijke geest van samenwer king onder de verschillende re geringsafdelingen vereist was, in het bijzonder tussen de uitvoe rende en de wetgevende taken. Werkelijke samenwerking, aldus Eisenhower, is slechts mogelijk in een sfeer van wederzijdse achting. Reactie van McCarthy. Tegenover de pers verklaarde McCarthy, dat de president en hij het thans klaarblijkelijk eens waren over de noodzaak om van de communisten af te komen. „Wij zijn het blijkbaar alleen nog niet eens over de wijze waarop wij degenen moeten aanpakken, die communisten beschermen". McCarthy zeide verder: „Als een domme, verwaande of onno zele main, die een machtspositie bekleed, voor onze commissie ver schijnt en hij blijkt de communis tische partij gesteund te hebben, dan zal hij ontmaskerd worden. Het feit, dat hij misschien gene raal is, doet er niets toe wat mij betreft" aldus McCarthy. (De ondervraging van generaal In Russisch geschreven vlugschriften WENEN, 3 Maart (Reuter) In het Russisch gestelde vlug schriften, waarin de Russische militairen in Oostenrijk wordt verzocht zich aan te sluiten bij „de revolutionnaire cel 68 van het gepantserde garderegiment" zijn in geheel Neder-Oostenrijk verspreid, aldus deelde de Oosten- Zwicker door McCarthy is de aan leiding van zijn conflict met de minister voor het leger, Robert Stevens). De Senator voorspelde, dat wanneer de opwinding geluwd zou zijn, het Amerikaanse volk en de President zouden inzien, dat „het besmeuren" van zijn en quêtecommissie door uiterst linkse elementen van de pers en de radio geschiedde. GENEVE, 3 Maart (Reuter) Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijk se en Beierse Alpen tot dusverre acht doden geëist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse1 lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven de 1.850 meter een groot lawinegevaar be staat, zelfs op gewoonlijk veilige plaateen, en dat het passeren van een skiër voldoende kan zijn om de sneeuwmassa's in beweging te brengen. Met de koekepan in de hand stuiven de vrouwen de weg op na de start van de pannekoekenloop, die elk jaar op Vasten avond in het Engelse dorpje Olney Bucks wordt gehouden. Deze traditie stamt reeds van meer dan 500 jaar geleden, de wedstrijd valt samen met eenzelfde gebeurtenis in het plaatsje Liberal in Kansas (V.S.) 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Naar wij vernemen zijn de laatste tijd verschillende gevallen van sabotage ontdekt op schepen van de Koninklijke Nederlandse Marine. Het betreft hier de nieuwe onder zeebootjager „Holland", het fregat „van Amstel" en het fregat „Johan Maurits van Nassau", hoewel bevoegde kringen de geruchten rond dit laatste schip niet wilden bevestigen. digde onderdeel kan n.l. gemak kelijk vervangen worden. DEN HAAG, 4 Maart. Er heeft zich Donderdagochtend omstreeks kwart over zeven een ontploffing voorgedaan in de Electrische Cen trale aan de Schenkkade te 's-Gravenhage. Na de ontploffing is brand uitgebroken. Er werd niemand gewond. Een transformator huisje is uit elkaar gesprongen. De muren werden meters ver weg geslingerd. Het gebouwtje staat in Voor burg diqht bij de grens met Den Haag. De brandweer heeft de brand onder de knie. In Den Haag viel overal de electrische stroom uit. De treinen tussen Schiedam en Leiden kwamen stil te liggen.. De ontploffing deed zich voor in een transformator van het schakelstation. Het dak vloog de lucht in, de dubbele zeer dikke muur van het transfor matorhuis werd voor een zeer groot deel weggeslagen. De brandweer van Den Haag en Voorburg, die snel ter plaatse waren, bestreden de brand met schuimblusmiddelen, voor wat 't vuur aan de transformator be treft en met een straal water het vuur, dat zich zou kunnen uit breiden in de omgeving van de transformator. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het bieek dat men, toen de ontploffing zich had voorgedaan, telefonisch slechts met moeite de brandweer kon waarschuwen. De trams in Den Haag, electrische In December j.l. werd reeds ontdekt, dat de waterkranen in het munitiemagazijn van het fre gat „van Amstel" opengedraaid waren. Thans blijken er tijdens het verblijf van de nieuwe onder- zeebootjager „Holland" op de rede van Den Helder glassplinters te zijn ontdekt in het lager van een hulpvoedingspomp. De ontdekking is min of meer toevallig gedaan tijdens een technisch onderzoek. Men is geneigd aan te nemen, dat het hier een persoonlijke wraakneming betreft en geen po- rijkse politie Woensdag te Wenen litieke sabotage. Bovendien is de mede. De Russische stadscommandant te Amstetten had er bij de Oos tenrijkse autoriteiten op aan ge drongen strenge maatregelen te nemen om de vlugschriften te verzamelen en hem ter hand te stellen, aldus de politie. Holland" nog niet overgedragen aan de Koninklijke Marine; het schip is eerst enkele weken gele den te Rotterdam gereed geko men en moet nog een aantal proefvaarten maken. Een daar van, een vaart langs de Noorse en Engelse kusten, behoeft niet te worden uitgesteld. Het bescha- (Eigen bericht) UTRECHT, 3 Maart 1954 Enkele weken geleden heeft men achter het zwembad „De Lies bosch", gelegen op een terrein, dat voor de grenswijziging be hoorde aan de gemeentJutphaas, thans echter onder de gemeente Utrecht valt, een lugubere vondst gedaan. Men trof daar een aan, dat bij nader geraamte onderzoek bleek te behoren tot het stoffelijk overschot van een ongeveer twin tigjarig meisje. Daar de Utrechtse politie een misdrijf vermoedde, werd onmiddellijk een speurtocht ondernomen, waardoor men trachtte te achterhalen op welke wijze en door wie het meisje zou zijn vermoord. Dat er van moord sprake was, kon reeds vrij spoe dig met zekerheid worden ver ondersteld. De Utrechtse gemeen tepolitie heeft kort nadat het ge- Tevens kwam vast te staan dat het misdrijf omstreeks 2 Febr. van het jaar 1939 moet zijn ge pleegd. De man die zich thans in arrest bevindt, was destijds met het meisje verloofd. Men is er blijkbaar vijftien jaar geleden niet met zekerheid van op de hoogte kunnen komen of het meisje wel vermoord was. Zij werd enkel vermist. Toch beston den er toen reeds tegen de thans gearresteerde, die inmiddels een volledige bekentenis heeft afge legd, bepaalde verdenkingen. Bij gebrek aan bewijs heeft men de affaire indertijd laten rusten. Omdat het onderzoek in deze zaak nog aan de gang is kon de politie ons geen mededelingen verstrekken. In de loop van deze week zullen die gedetailleerde gegevens echter worden vrijgege ven. Speelgoedbeurs NEURENBERG, 3 Maart (A.P.) De vjjfde Duitse speelgoedj aar- beurs is vandaag te Neurenberg door de West-Duitse minister van Economische Zaken, Ludwig Er- hard, geopend. Of moeilijkheden, die optraden bij de thuisvaart van de „Johan Maurits van Nassau" betrekking hadden op sabotage of hiaten in de discipline, is nimmer duidelijk geworden. Officiële mededelingen hieromtrent zijn uitgebleven. LONDEN, 3 Maart (Reuter) Af en toe houden de belangheb bende regeringen nog besprekin gen over de kwestie Triëst, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken Woensdag medegedeeld. Besprekingen over Triëst duren voort in de hoofdsteden van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, Italië en Zuid-Slavië. OP 23 APRIL: Ministerraad PARIJS, 4 Maart De mi nisterraad van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie zal op 23 April in plenaire zitting in Parijs bijeenkomen. Er zal gesproken worden over de politieke situatie in het alge meen. Tevens heeft de bijeen komst ten doel het feit te her denken, dat vijf jaar geleden het Noord-Atlantisch Pact werd ge tekend Drie dagen na de bijeenkomst van de ministers van de veertien Navo-landen zullen in Genève de ministers van buitenlandse zaken van Oost en West bijeenkomen om te spreken over Korea en Indochina. apparatuur, verkeerslichten, klok ken, telexen konden niet worden gebruikt. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie. De N.S. konden eéhter spoedig het verkeer gaan de houden door over te schake len op een ander net. Ook in Delft viel de stroomvoorziening uit, evenals in Rijswijk en Voor burg. Omstreeks kwart voor 9 was de stroomvoorziening weer gedeeltelijk normaal, doch slechte voor enkele minuten. Deze nieu we stroomloze periode duurde circa twintig minuten. Om circa tien over negen kon de binnen stad van Den Haag weer van stroom worden voorzien. In en kele buitenwijken reden wel trams, doch in verscheidene wo ningen was nog geen stroom. De Heilige Vader heeft Woens dag vast voedsel tot zich genomen, in de vorm van een kleine hoe veelheid gekookte rijst. Dit is het eerste vaste voedsel sinds 25 Ja nuari. De medici achten het een bemoedigend teken. LONDEN, 3 Maart (Reuter) Reuter meldt uit Londen, dat de Westelijke mogendheden thans besprekingen voeren over de or ganisatie van de komende con ferentie te Genève. Zij zijn thans zo ver gevorderd, dat zij de Sow- jet-Unie voorstellen kunnen doen over het administratieve gedeelte van de conferentie. Mogelijk zullen gedelegeerden uit 20 landen de opening van de conferentie bijwonen. DJAKARTA, 3 Maart (Pi Aneta) De Indonesische regering heeft in haar Woensdagmiddag aan het hoge commissariaat te Djakarta verzonden antwoord, het Neder landse protest inzake de recente arrestaties van een aantal Neder landers in Indonesië afgewezen. De Indonesische regering zegt in haar antwoord o.m„ dat sinds de souvereiniteitsoverdrachi de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd ge bracht door elementen, die de val van de republiek Indonesia wens ten of de binnenlandse veiligheid poogden te verstoren. Onder hen is een aantal Nederlanders, die naar de ondervraging uitwees direct of indirect aan deze ordeverstoringen hebben deelge nomen. De Indonesische regering kan niet dulden, dat de ordever storingen voortduren. In het antwoord wordt voorts bevestigd, dat het gerechtshof te Djakarta enige brieven van het hoge commissariaat heeft ontvan gen, die waren bestemd voor de gearresteerde Nederlanders en waarin werd gevraagd of zij er mede konden instemmen, indien hun zaak werd verdedigd door een door het hoge commissariaat benoemde verdediger. Ten aanzien hiervan meent de Indonesische regering, dat zij niet in staat is deze kwestie thans in overweging BONN, 3 Maart (A.P.) De Westduitse regering zal. naar van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, voortgaan met de revisie van de grondwet, waardoor her bewapening mogelijk gemaakt wordt. Kanselier Konrad Adenauer zal Vrijdag zelf spreken voor de be langrijke Commissie van Buiten landse Zaken van de Bundesrat (Eerste Kamer) om aan te drin gen op een zo spoedig mogelijke goedkeuring van de grondwets wijzigingen, waarschijnlijk op 19 Maart. De wijzigingen, welke de fede rale regering de bevoegdheid geeft om tot recrutering voor de defensieve strijdkrachten over te gaan, zijn de vorige week door de Bundestag (Tweede Kamer) goedgekeurd. Bovendien zijn er voorzieningen getroffen, die het West-Duitsland wettelijk moge lijk maken, om zich bij de Euro pese defensiegemeenschap aan te sluiten en de souvereimteit te aanvaarden, zoals die in de Con ventie van Bonn is vastgelegd. Er is echter weinig kans dat de Bundesrat Adenauer niet zal steunen, daar zijn coalitierege ring in beide huizen over 'een tweederde meerderheid beschikt. De Duitse regering is van me ning dat de grondwet op de voor gestelde wijze geamendeerd moet worden, teneinde President Theo- dor Heuss de bevoegdheid te ver lenen de verdragen te onderte kenen. Een geallieerd zegsman heeft intussen bekend gemaakt dat de Hoge Commissie de amendemen ten nog niet heeft bestudeerd. Dit zal pas gebeuren wanneer de kwestie ook in de Bundesrat be handeld is. Amerikaanse en Britse zegs lieden zijn van mening dat de vrees van Frankrijk dat Duits land zich op deze wijze het recht probeert toe te eigenen, om on gelimiteerd te bewapenen, onge grond is. TOESTAND BENTLEY NIET LANGER CRITIEK WASHINGTON, 3 Maart (A.S.). De naam van afgevaardigde Al- vin Bentley, die tijdens de schiet partij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ernstig werd gewond, is thans afgevoerd van de lijst van patiënten, wier toe stand critiek is. Vluchtelingenprobleem GENEVE, 3 Maart (A.P.) Dr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingenzorg, heeft vandaag gezegd, dat zijn pogin gen om vluchtelingen in kommer volle omstandigheden te helpen, ernstig bemoeilijkt worden, door dat de Amerikaanse regering geen bijdrage heeft geleverd voor het Vluchtelingennoodfonds van de V.N. VERKIEZINGEN IN SYRIË DAMASCUS, 3 Maart (Reuter). Over ten hoogste drie maanden zullen in Syrië verkiezingen wor den gehouden, zo heeft Sabri As- sali, de eerste minister, Woensdag verklaard tegenover talrijke dele gaties, die hem kwamen geluk wensen. NIEUWE REGERING IN TUNESIE TUNIS, 3 Maart (A.P.) De nieuwe Tunesische regering, on der leiding van Mohammed Sa- lah m'Zali en bestaande uit vijf Fransen en acht Tunesiërs, is vandaag geïnstalleerd. De Franse leden van de rege ring worden „departementale di recteuren" genoemd, maar heb ben wel ministeriële bevoegdheid. Albert Kinberg zal niet worden vervolgd STOCKHOLM, 3 Maart (Reu ter) De 37-jarige Albert Kin- berg, de Zweedse zakenman die bij de jongste Vier-mogendheden- conferentie te Berlijn met geweld het gebouw van de Russische am bassade in Oost-Berlijn binnen drong, zal niet worden vervolgd. GROTE BELANGSTELLING VOOR R.A.I. De belangstelling voor de 33e automobieltentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam blijft groot. Van de opening af, Vrij dagmiddag j.l. t.e.m. Woensdag avond hebben ruim 89.000 per sonen de tentoonstelling bezocht. Vandaag wordt de honderd duizendste bezoeker verwacht. E.D.G* in Belgische Senaat BRUSSEL, 3 Maart (A.P.) Senator Fernand Dehousse, lid van de socialistische oppositie, heeft er bij de behandeling van de Europese Defensie-Gemeen schap bij alle senaatsfracties op aangedrongen dit verdrag met grote meerderheid te ratificeren. te nemen, aangezien het in over eenstemming is met het algemeen recht, dat het aan de rechter is om te beslissen of verdediging kan worden toegestaan, te meer omdat het aanbod niet was ge daan via de normale kanalen, n.l. het ministerie van buitenlandse zaken. Onafhankelijkheid van Vietnam PARIJS, 3 Maart (Reuter) Prins Buu Lok, de premier van Vietnam, is Woensdag per vlieg tuig uit Saigon te Parijs aange komen om „volledige onafhanke lijkheid voor Vietnam te verwer ven". Op het vliegveld te Orly ver klaarde hij tegenover verslagge vers, dat zijn regering besloten was in toenemende mate de ver antwoordelijkheden voor militaire zaken op zich te nemen. ZEVEN DODEN Engelse vliegboot PEMBROKE, Wales, 3 Maart - Een Sunderland vliegboot van de R.A.F. is vandaag verongelukt in een eigenaardig ongeluk bij de start, waarbij zeven van de elf inzittenden gedood werden. Alle vier overlevenden zijn ge wond, twee van hen ernstig. Een vijfde man werd uit het wrak bevrijd, maar overleed kort daar na. De overige zes, die zich niet uit het wrak konden vrijmaken, verdronken in het viermotorige vliegtuig. De start van de Sunderland, het oudste type, dat de R.A.F. in dienst heeft, verliep in het begin heel normaal. Plotseling smakte het toestel tegen een golf, liep vol water en zonk. Boten schoten te hulp en wis ten de mannen te redden, die uit het toestel ontsnapt waren. Dui kers van de koninklijke marine daalden af om te proberen de op gesloten inzittenden te bevrijden, maar het getij dwong hen spoe dig hun pogingen voor vandaag op te geven. OOK NOORD-KOREA NAAR GENEVE TOKIO, 3 Maart De Noord- koreaanse regering zal deelnemen aan de conferentie in Geneve over Korea en Indochina op 26 April, zo heeft Radio-Pjongjang vandaag omgeroepen. In de uitzending werd gezegd, dat Noord-Korea Dinsdag zijn be slissing schriftelijk aan Moskou meegedeeld had. Zuid Korea heeft nog niet te kennen gegeven, of het de confe rentie zal bijwonen. Opnieuw Pinkster demonstraties in O.-Berlijn BERLIJN, 3 Maart. De Oost- duitse communistische jeugd zal op 6 Juni een nieuwe Pinkster- demonstratie in Oost-Berlijn hou den. De eerste Pinksterdemon stratie vond 24 Mei 1950 plaats en duurde vijf dagen, gedurende welke ongeveer een half millioen communistische jongelui naar Oost-Berlijn werden gebracht. Sjisjakli in Saoedi-Arabië DAMASCUS, 3 Maart (Reuter). Adib Sjisjakli, de vorige week afgezette president van Syrië, is als politiek vluchteling in Saoedi- Arabië aangekomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1