Prof. Diepenhorst door partijgenoot berispt Dakloos gezin aangeboden Overweldigende meerderheid voor het Politiek Advies Diefstal en moord zijn zeldzaam in Arabië Egypte draagt schuld van Khartoem-relletjes B loembollenveïling West-F riesland De eaiididatenlijst in de Kring Den Helder Doodgewaande chauffeur zit in een kamp te Moskou Sociaal-democraten winnen verkiezing in Denemarken Marken wenst dijkverbinding met de vaste wal De Friese kwestie Geen tekort van sinaasappelen In Diepenveen Demonstratie voor woning burgemeester DE A.S. STATENVERKIEZING Aardbeving nabij Nieuw Guinea? Een nieuwe zware shag Kolfgebeuren in Barsingerhorn Minister Eden: Toestand nu rustig Markt en Beurs Donderdag 4 Maart 1954 Pagina 5 (Van onze parlementaire redactie) Op het critisch geluid, dat prof. Diepenhorst (A.R.) Dinsdagavond in de Eerste Kamer over de Frie. se kwestie heeft laten horen, is Woensdag reeds in de Senaat een reactie gekomen. Het pikante van deze reactie was. dat zij kwam van een partij genoot van de jonge hoogleraar, de Fries Algra, en verder dat zij een verschil van inzicht open baarde in de A.R.-fractie. De heer Algra stelde namelijk nadrukke lijk. dat prof. Diepenhorst niet namens de A.R.-fractie had ge sproken. Het betoog van de heer Algra was gematigd van toon maar het geschut dat hij tegen zijn partij genoot in stelling 'bracht was zo danig, dat zijn commentaar op diens beschouwing het karakter kreeg van een philippics. De re denering van de heer Algra kwam namelijk ongeveer hier op neer, dat prof. Diepenhorst door z'jn rede de Vrije Universiteit en dr. Abraham Kuyper, de grote voorman der anti-revolutionnaire partij had aangetast, omdat uit de vrije universiteit met de zegen van Abraham Kuyper de „sterk religieus georiënteerde" Friese beweging zou zijn voortgekomen. Deze beschuldiging werd wel niet met zoveel woorden geuit, doch zij lag opgesloten in het betoog van de heer Algra. Dat de Friese beweging door de V.U. is gevoed, is zeker, maar of de invloed zo groot is geweest als de heer Algra deed voorkomen? Hij her innerde er aan, dat dominee Sip- ke Huisman, de voorvechter van WETSONTWERP VERHOGING PENSIOENEN De regeringheeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat zij een wetsontwerp voorbereidt, waarbij zal worden voorgesteld, de pen sioenen der z.g. oud-gepension- neerden in verband met de ont stane achterstand te verhogen. Verder heeft de regering een wijziging in de voorstellen tot verhoging van pensioenen met 'n toeslag in verband met de huur verhoging en de opheffing van de consumptiebeperking per 1 Ja nuari aangebracht. Volgens deze wijziging zal de aanspraak op toeslag worden beperkt naarma te de huuraanpassing reeds ge deeltelijk via de pensioengrond slag in de pensioenberekening is gekomen. De regering is van me ning, dat zodra de huuraanpas sing volledig in de pensioenen heeft doorgewerkt, voor huurtoe- slag op het pensioen geen grond meer bestaat. Naar wij van Citrus fruitimpor- teurs als toelichting op het re cente bericht omtrent het door tie Spaanse regering uitgevaar digde verbod op de uitvoer van de Friese taal. een discipel van Kuyper is geweest aan de Vrije Universiteit en dat hij aan beiden zijn verzet tegen centralisatie dankte en het inzioht, dat de evangelieverkondiging in eigen taal sterker aangrijpt. Deze stu wende gedachte zou volgens de heer Algra ook nog in onze dagen op de Friese beweging inwerken. De heer Algra verwierp de stel ling van prof. Diepenhorst, dat de Friese beweging slechts door een kleine groep gedragen zou worden. In Friesland bestaat op dit punt grote eenstemmigheid, verzekerde hij. De goede zijden van eentaligheid in een land ont kende hij niet maar hij wilde deze eentaligheid niet onder staatsdwang bevorderd zien. De heer Algra verklaarde voorts, dat de Friezen geen isolement be ogen. „Wij zijn goede Nederlan ders omdat wij goede Friezen zijn". Portoricanen in staat van beschuldiging gesteld WASHINGTON, 3 'Maart Vier Portoricanen zijn vandaag te Washington op tien punten in staat van beschuldiging gesteld als gevolg «van de schietpartij, die Maandag in de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardig den heeft plaats gehad. Na een verhoor van zes ga- tuigen zijn de volgende Porto ricanen door een federale grand jury in staat van beschuldiging gesteld: Lolita Lebron, 34 jaar, Se leidster van de groep, Rafael Cancel Miranda, Andres Figueroa Cordero, Irving Flores Rodriguez, allen uit New York. Zweedse treiler in nood 'S-GRAVENHAGE, 4 Maart (A.N.P.) De Zweedse vissers-, boot „Miriam GG 139" heeft om streeks middernacht gemeld, dat zij bij Oksov ter hoogte van Kris- tiansand (Zuid-Noorwegen) aan de grond was gelopen en water maakte. Hieraan werd toegevoegd dat de bemanning spoedig het vaartuig met een reddingboot zou verlaten. Aan de schepen in de omgeving werd verzocht scherp uit te zien. DEVENTER, 3 Maart Zoals i ren. De burgemeester conclu- bekend, is in Januari j.l. in Die- deE.rde' dat B- en w- al het m°' gelijke hebben gedaan het gezin HET BESTUUR van de Kring Den Helder heeft gisteren, met medewerking van vertegenwoordigers van de drie Slatenkring- organisaties, de officiële uitslag van de groslijststemming voor de a.s. verkiezingen vastgesteld. Er hebben ruim 12.500 leden aan deze vrij willige stemming deelgenomen, hetgeen als een bewijs van politieke belangstelling mag gelden. Voor de eerste maal werd deze partij stemming over de groslijst van candidaten voor de officiële lijst gemeenschappelijk in de gehele Kring Den Helder gehouden en niet meer per Statenkring, omdat er nu in de Kring Den Helder één gezamenlijke lijst is. Er waren 19 candidaten op de groslijst en er stonden 14 namen op het Politiek Advies. Er werden 12.304 geldige stem- het Politiek Advies, afwijkend men uitgebracht, waarvan niet minder dan 11.671 op het Politiek Advies, dat derhalve met bijna algemene stemmen is goedge keurd. Van de 79 afdelingen hebben er 71 aan de groslijststemming deelgenomen. In de Statenkring Hoorn namen er 40 van de 41 deel! Per Statenkring was de uitslag generaal als volgt: Hoorn: 40 afdelingen, 6870 op penveen bij Deventer het gezin W., bestaande uit man, vrouw en vier jonge kinderen door de deurwaarder uit zijn woning ge zet en daarop is het in een tent op het erf der woning gaan „hui- Dit kon door de burgemeester dier gemeente niet worden toe gelaten. Nadien bood Diepenveen het gezin een tijdelijke woning aan, doch het wilde die woning niet betrekken. woonruimte te verschaffen en dat zij er naar blijven strevep het gezin onderdak te brengen. De raad keurde tenslotte una niem goed, wat het dagelijks be stuur der gemeente in deze aan gelegenheid heeft gedaan. DE HELDERSE „KOLENZAAK" 250.- boete voor D.B. Gisteren meldden wij dat de Alkmaarse .rechtbank D. B. uit Den Helder tot 8 maanden ge- Ook andere woongelegenheden, t f heeft veroordeeld die met naar zijn zin waren sens heli van gestolen goed. te betrekken. Het ,s weigerde W gezin raakte aan het zwerven en verbleef bij familie en kennissen, totdat het enige dagen geleden langs de woningen van de bur gemeester en enkele raadsleden van Diepenveen trok. Het gevolg hiervan was, dat de burgemeester, de heer Ph. van der Most, Dinsdagmiddag een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad belegde. In deze bi/eenkomst heeft hij de toe dracht van de zaak uitvoerig be licht. Hij deelde onder meer mede, dat de heer W. een huur schuld heeft van ongeveer f294,— terwijl hij bovendien gerechts kosten zal moeten betalen. Daar bij komt, dat huiseigenaren nu weigeren, hem een eventueel vrij komende woning te verhu- Internationale sportwagen race te Zandvoort? Ter vervanging van de Grote sinaasappelen naar Nederland j Prijs van Nederland voor het we- nog vernemen, heeft Spanje in derdaad vorige maand een em bargo gelegd op de uitvoer van sinaasappelen naar een aantal kleinere landen inclusief Neder land. Hiertegen zijn van Neder landse zijde protesten ingediend en stappen ondernomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Spaanse autoriteiten heb ben toegestaan, dat schepen in lading er nog uit mochten. Ver volgens werd het uitvoerverbod, dat op 20 Februari zou ingaan, één week opgeschort om uit eindelijk te worden vervangen door een definitief stelsel van contingentering, waarin ook de kleinere landen werden opgeno men. reldkampioenschap, welke op 7 Juni zou worden gehouden en waarvan wij reeds meldden, dat deze niet zal doorgaan, zal men trachten een Grand Prixwedstrijd te organiseren, welke dan niet voor het wereldkampioenschap zal meetellen. Indien men niet slaagt, zal men zich moeten beperken tot een internationale sportwagenrace, eveneens te houden in de loop van Augustus. Zoals bekend kan de Grote Prijs op 7 Juni geen doorgang vinden, aangezien vaststaat dat zo vroeg in het seizoen enkele grote merken als Mercedes en Lancia nog niet gereed zijn om met hun nieuwe formule 1-wagens te starten. Dit is evenwel niet juist. De eis tegen B. luidde 8 maanden. Hij werd veroordeeld tot f 250 boete of 60 dagen. NEW YORK. 4 Maart De seismograaf van de Fordham universiteit te New York heeft Woensdag twee krachtige aard schokken geregistreerd, waarvan het epicentrum waarschijnlijk in de omgeving van Nieuw-Guinea lag. Stille Omgang WIERINGERMEER In de nacht van 13 op 14 Maart a.s. gaat de Wieringermeer deelnemen aan de Stille Omgang te Amster dam. Als punt van samenkomst is dit ia ar Middenmeer gekozen Na een kort'Lof om 22.15 uur in de Parochiekerk aldaar, zal om 23 uur worden vertrokken. Voor deelname kan men zich t/m 7 Maart a.s. opgeven bij de volgen de personen: A. J. de Bont, Wa genpad 20, Wieringerwerf; H. van Heerwaarden, Wierweg 16, Sloot- dorp; P. Hoffer, Westerterpweg 24, Slootdorp; G. J. Scholten, Praam- weg 3, Middenmeer; F. J. Stam, Oosterkwelweg 1, Wieringerwerf; J. H. Veraart, Meeuwstraat 33, Wieringerwerf. Voor vervoer van de deelne mers op Zaterdagavond naar Mid denmeer zullen bussen de vol gende routes rijden: Bus I: Vertrek 21.15 uur vanaf R.K. Kerk Middenmeer - Hoorn- se brug - Wagenpad - Ooster Middenmeerweg - Westermidden- meerweg - Middenmeer. Bus II. Vertrek 21.15 uur vanaf Hotel Lely te Slootdorp over Den Oeverseweg- (hoek Wierweg) Schelpenbolweg - Frieseweg - Wieringerwerf (Maaier) - Scha- gerweg - Middenmeer. Bus III: Vertrek 21.15 uur vanaf Hotel Lely te Slootdorp - Wester terpweg - Oosterterpweg - Noor- derkwelweg - Zeugweg - Rob- benoordweg - Verbindingsweg - via Medernblikkerweg - (hoek Schervenweg) - Flevoweg <- Mid denmeer. DJEDDA Een moordenaar moet worden gedood en een dief moet de rechterhand wor den afgehouwen. Dat is de fundamentele wet in Saoedie Arabië, gebaseerd op de Mohammedaanse „Sje- rieh". Deze wet wordt zó streng toegepast, dat het proces tegen een moordenaar of dief nooit langer dan enkele minuten duurt. De beklaagde wordt voor de „Sjerieh Kadi" (Mohamme daanse rechter) gebracht en zodra hij schuldig is bevonden, wordt het vonnis uitgespro ken. Ter dood veroordeelde moor denaars worden in het open baar onthoofd en het hoofd, dat met een zwaard wordt af geslagen, wordt verscheidene dagen tentoongesteld om een voorbeeld te stellen. Hetzelfde zwaard wordt gebruikt om een dief van zijn reohterhand te ontdoen. De drastische straf schrikt uit de aard der zaak de meeste mensen, die neiging zouden hebben hun buurman om te brengen of zich van zijn eigen dom meester te maken, af. Daarom ziet men ook geen ijzeren luiken voor deuren en ramen van Arabische winkels en worden deze niet gesloten. Als een winkelier gaat eten, laat hij zijn zaak eenvoudig open en niemand steelt iets. Er zijn maar weinig dieven in Arabië want men ziet niet veel lieden minus hun rech terhand rondlopen. Burgerlijke rechtbanken be staan in dit land niet. Alle geschillen worden beslecht door de kadi, die te vergelij ken is met een Westerse rech ter voor civielë zaken. Par tijen, die voor hem verschij nen, weten dat zij de waar heid moeten spreken, omdat leugens streng worden ge straft. Van de uitspraak van de kadi, die gebaseerd is op de. Koran, staat geen beroep open. Een van de rechters, die het meeste te doen hebben, is de koning zelf. Eens per week op Don derdag houdt koning Saoed, die in November zijn vader is opgevolgd, zitting in het paleis van justitie te Riyadh, de hoofdstad, om te luisteren naar alle klachten, die voor zijn rechterstoel worden ge bracht. Partijen, die vrije toe gang hebben tot het paleis, verschijnen persoonlijk of zenden hun klachten schrifte lijk in. Alle twee of drie dagen zijn de kadi's en stamhoofden de gasten van de koning aan het diner. Zij bespreken dan hun zaken met de souverein, die hen helpt de moeilijkste op te lossen. GRONINGEN. Zoals we reeds gisteren in het kort meld den, heeft de familie Ten Hoff te Musselkanaal bericht ontvangen, dat de heer H. ten Hoff, die in 1942 verplicht te werk gesteld werd in Duitsland, nog leeft en in een kamp te Moskou verblijft. De heer Ten Hoff was in Gronin gen woonachtig, zijn familie woonde evenwel in Musselkanaal. Evenals zovelen werd ook hij als chauffeur opgepikt en naar Duits land gezonden. Zijn vrouw en kinderen ontvingen een paar maanden later bericht dat hij was ingezet voor transporten naar het Oostfront. Zijn mededelingen over het groot aantal bombarde menten deden vermoeden, dat hij bij deze bombardementen was gedood, temeer omdat men tot de bevrijding toe geen enkel be richt meer van hem ontving. Na de oorlog werd hij door het Rode Kruis als vermist opgege ven, doch de familie heeft niet stilgezeten en overal getracht bij zonderheden over hem te krijgen. Overal verzocht men medewer king om nadere bijzonderheden te geven, doch alle pogingen faalden. Inmiddels is mevr. Ten Hoff weer gehuwd en men verzocht het Rode Kruis om, nu men reeds sinds 11 jaar niets meer gehoord had van de heer Ten Hoff, ter- wille van de formaliteit een do cument af te geven dat de heer Ten Hoff was overleden. Ter wijl men deze vraag in onder zoek had, kwam er een brief van de doodgewaande uit Moskou. Volgens de brief zou Ten Hoff ziek liggen in het kamp en niet in de gelegenheid zijn geweest om eerder te schrijven. Hij ver zocht spoedig bericht van zijn Oprichtingsvergadering K.A.V. WIERINGERMEER Door de K.A.B. afd. Wieringermeer is op Donderdag 11 Maart een speciale bijeenkomst georganiseerd voor de dames der leden en de vrouwe lijke huisgenoten van 18 jaar en ouder. Op deze bijeenkomst zal worden getracht om te komen tot de oprichting van een afdeling van de K.A.V. Men hoopt hier mede o.a. éen geschikte oplossing te kunnen vinden voor de vele problemen en moeilijkheden die zich voordoen bij ziekte in de ge zinnen. Door de Diocesane voor zitster van de K.A.V., Mej. C. Stringa zal doel en taak van de K.A.V. nader worden uiteengezet. Deze avond zal worden gehouden in Hotel Lely te Slootdorp. Aan vang half acht. Om een ieder in de gelegenheid te stellen deze bij eenkomst bij te wonen, zullen vanaf Middenmeer (7 uur) en Wieringerwerf (7.15 u.) gratis bus sen naar Slootdorp rijden. familie te ontvangen. Inmiddels heeft men thans het Rode Kruis verzocht alles in het werk te stellen de heer Ten Hoff vrij te krijgen. Voorts zullen voedsel pakketten naar Moskou worden gezonden. INTOCHT PASTOOR J. J. TESSELAAR SLOOTDORP Vrijdagavond 5 Maart a.s. zal te Slootdorp de in tocht van de Zeereerw. heer pas toor J. J. Tesselaar plaats vinden. Na aankomst te Middenmeer zul len de parochianen bij de grens van de Parochie aan de Praam- weg hun nieuwe herder hartelijk welkom heten in hun midden. Hier ook zal de officiële begroe ting door het Kerkbestuur ge schieden. De Hoogeerw. heer de ken A. H. Harst zal mede aan wezig zijn. Naar wij vernemen is aan de heren autobezitters ver zocht met hun wagens aan de Praamweg aanwezig te zijn. On geveer kwart voor zeven hoopt men bij de kerk te zijn aangeko men, alwaar de installatie door deken A. H. Harts zal plaats vin den. Hierna zal door pastoor J. J. Tesselaar een kart Lof worden gehouden. Nadere bijzonderheden zullen aan de parochianen nog. per circulaire worden bekendgemaakt. 419. Den Helder: 15 afdelingen, 2411 op het Politiek Advies, afwijkend 82. Alkmaar-Zaandam: 16 afdelin gen, 2390 op het Politiek Advies, afwijkend 132. Totaal aantal afdelingen: 71 (van de 79), op het Politiek Ad vies 11.671. afwijkend 633, totaal geldig 12.304, ongeldig niet offi cieel bekend, daar niet alle afde lingen dit opgaven; naar schat ting bedraagt dit aantal ongeveer 250, hetgeen weinig genoemd mag worden. De voornaamste plaatselijke uitslagen zijn als volgt: Statenkring Hoorn: Boven - karspel 232 Politiek Advies, af wijkend 24; Spierdijk 302 P.A., afw. 6; Ursem 220 P.A., afw. 4; Zwaagdijk-Oost 238 P.A., afw. 6; Lutjebroek 211 P.A., afw. 3; Hoogwoud-Opmeer 262 P.A., afw. 2; Wognum 271 P.A., afw. 20; Volendam 641 P.A., afw. 6; Ob- dam 328 P.A.. afw. 14; Spanbroek 315 P.Aafw. 6; Venhuizen 208 P.A., afw. 81; Goorne 481 P.A., afw. 6. Statenkring Alkmaar-Zaandam: Alkmaar 234 P.A., afw. 21; Aker sloot 231 P.A., afw. 4; Bergen 285 P.A., afw. 10; Egmond-Bin- nen 221 P.A., afw. 9. Statenkring Den Helder: Heer- hugowaard-Zd 247 P.A., afw. 3; Heerhugowaard-Nrd 306 P.A., afw. 2; Oude Niedorp 373 P.A.. afw. 5; Waarland 302 P.A., afw. 6; Wieringermeer 281 P.A., afw. 9 De afwijkingen betroffen o.a. 189 met de Lange als nummer 1, terwijl Clijnk er 65 als nummer 1 had. Laan 62, Jong 31, Groen 42, de rest was, w_at nr 1 betreft, over diverse candidaten verdeeld. De officiële candidatenlijst in de Statenkringen van de Kring Den Helder, welke a.s. Dinsdag wordt ingediend, ziet er derhalve, overeenkomstig het Politiek Ad vies, als volgt uit: 1. Jac. Groen Azn, Alkmaar. 2. E. P. Clijnk, Zaandam. 3. J. Braakman, Bovenkarspel. 4. J. de Lange, Alkmaar. 5. W. Runderkamp, Volendam. 6. Th. Laan, Hem. 7. C. F. Smeets, Castricum. 8. N. J. Hooischuur, Koog a. d. Zaan. 9. Mevr. B. Kortekaas-de Haan, Velsen. 10. C. P. Jong, Schagen. 11. G. Th. Roeieveld, Ilpendam. 12. B. J. Kalb, Oude Niedorp. 13. J. B. v. Bockxmeer, Hoorn. 14. Mr H. J. Knüwer, Den Helder m KOPENHAGEN, 3 Maart (A.P.)- De sociaal-democratische partij heeft hij de verkiezingen in 61 stedelijke gemeenteraden de meerderheid behaald, d.w.z. in 25 meer dan bij de verkiezing van 1940. Dit bleek vandaag uit de offi ciële uitslagen. In totaal hebben zij over het gehele land 'n winst van 57 zetels geboekt. De ver kiezingen vormden een zware nederlaag voor de Georgistische Partij, die het e e n-belasting- stelsel voorstaat. De communisten hebben in vier stedelijke gemeenteraden al hun zetels verloren, in een van de wijken van Kopenhagen raakten zij verder hun enige burgemees ter kwijt. De komende vier jaar zullen de communisten slechts in 16 van de 104 stedelijke gemeen teraden vertegenwoordigd zijn. In twee steden wonnen de com munisten een zetel. De Een-belasting-partij ver wierf in het gehele land slechts vijf zetels tegen 45 bij de ver kiezingen in 1950. De Nationale Jeugdpartij, die voor de eerste maal aan de ge meenteraadsverkiezingen deel nam, heeft niet veel steun ge kregen voor haar programma, waarin o.m. geëist wordt, dat PURMEREND. De contact commissie van het eiland Marken heeft in een persconferentie in 't Buurthuis wederom de noodklok geluid voor een spoedige aanleg van een dijk naar de vaste wal. De waarnemend voorzitter, dr. R. Pasdeloup, wees er op, dat tijdens de afgelopen winterperiode weer was gebleken, hoe noodzakelijk deze dijk was, aangezien vele in woners van het eiland talrijke malen alleen met doodsgevaar de verbinding met het vasteland konden onderhouden. Spreker wees er op, dat minis ter Algera zieh sympathiek had uitgesproken ten opzichte van de De Kolfsociët-eit te Barsinger horn bestaat 100 jaar. Ter gele genheid daarvan organiseert zji op 5. 6, 7 en 8 Maart a.s. in „De Fortuin" grote nationale kolfwed- strijden. Èr wordt gespeeld in vijf klassen, le, 2e, 3e kl., gummi en le en 2e kl. sajet (15 slagen). Er worden ook corpswedstrij den gehouden. In alle klassen worden behalve corpsprijzen, personele prijzen en serieprijzen beschikbaar gesteld. Vele prijzen zijn reeds aangebo den. O.a. is reeds de J. A. Schenk-'beker toegezegd. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Hendrikus Cornells, zoon van Gerardus Petrus Kramer en Mar tha Volkers. LONDEN, 3 Maart De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Egypte, zon der dit land met name te noemen, de schuld gegeven voor de onge regeldheden die Maandag j.l. in Khartoem hebben plaats gevon den. Hij verklaarde in het Lagerhuis: „In grote mate verantwoorde lijk zijn zij die in het jongste ver leden gestreefd hebben naar op voering van de emotionele tem peratuur in de Soedan. Herhaal delijk hebben wij verzekerd, dat de Soedanese bevolking in de ge legenheid moet worden gesteld om vrijelijk aan haar politieke ontwikkeling te werken zonder interventie van buitenaf, en we hebben ons nauwgezet aan dit beginsel gehouden". Eden verklaarde verder te heb ben vernomen, dat verscheidene duizenden van de demonstranten Khartoem nu verlaten hebben en dat'de toestand rustig is. Jn antwoord op een vraag zei hij, dat het absurd is om te ver onderstellen, dat öf de Britse re gering óf enige Britse autoriteit in de Soedan enige verantwoor delijkheid draagt voor hetgeen er gebeurd is. De verklaring van Eden was door het Britse kabinet goedge keurd. Kort voor de kabinetszit ting had de Amerikaanse gezant, Walton W. Butterworth, een be zoek gebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken. Geslaagd BERGEN. Aan de Rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ned. Recht mevr. M. A. Shenin-Hoeneveld te Bergen. plannen voor de aanleg van een dijk, maar dat de werkzaamhe den hieraan vorig jaar waren op geschort door de Feibruari-ramp. Nu de dijken in Zeeland en Zuid- Holland waren gedicht, meende spreker geen baletsel meer te zien. Zou men nu dadelijk aan dit werk beginnen, dan kan met Kerstmis, dus vóór de volgende ijsperiode, de verbinding tot stand zijn gebracht. Uit de ver klaringen van de heer Pasdeloup bleek tevens, dat vele werkzaam heden op het eiland, zoals wo ningbouw, aanleg van een jacht haven en industrievestiging, thans onmogelijk zijn. omdat het zon der dijk onverantwoord is tot grote investeringen over te gaan. Gp Marken woont nl. een groot aantal forensen en de moeilijke omstandigheden, waarin zij ver keren, gepaard gaande met de tijdrovende overvaart, is oorzaak, dat vele Markers zich thans reeds op het vasteland vestigen. „er onderzoekingen zullen wor den ingesteld zoals die welke door de heer McCarthy in de Ver. Staten worden verricht". De partij heeft in totaal 115 stemmen behaald. WIERINGERMEER. Beurs notering 3 Maart. Tarwe f 24.25 —27,25; gerst 2223.40; 2e srt. 21—22.35; haver 20—23.70; rogge 2021.50; duivebonen 3542; groene erwten 4552.50; karwij- zaad 80121; blaauwmaanzaad 120142.50; wit hooi (geperst) 90105; rode klaverhooi (geperst) 80100; Lucerne hooi (geperst) 105120; Havenstro (geperst) 4850; Gerstestro (geperst) 55 60; Tarwestro (geperst) 60-65; groene erwtenstro (gep.) 55—65; voederbieten met hoog geh. 21-23; ingekuild bietehblad 1619; voer- aardappelen 3—4.50. NRD.-SCHARWOUDE, 4 Maart. 15.000 kg uien 8.209.60, grote 7.40—8.20, driel. 14—15, nep 20; 3500 kg peen: B 56; C 5; 88.000 kg rode kool 713.40; 38.000 kg gele kool 8.40—17.30; 700 kg groene kool 18; 10.000 kg Deense witte kool 69. Doorgedraaid: 20.000 kg rode kool. ALKMAAR, 3 Maart. Coöp. Veiling. Witlof 5778; stek 37; rode kool 713; Savoye kool 917.50; groene kool 1635; spruitkool 2156; boerekool 21-51 rode bieten 48; winterpeen 5-9; waspeen 2835; uien 3—9; prei 16—29; selderie 3138; knoïsel- derie A 8.50—14.50; C 2.50; Goud- reinette K 3137; St. Rémy 31-37 Winterjan 34. GROOTEBROEK, 3 Maart. 20.000 kg uien: grof 7.90—8.10; middel 9.10—9.50; driel. 14.70. OBDAM, 3 Maart. 29.000 kg peen: B 7—8.30; C 5.20—5.50; D 5.4000 kg bieten: A 5.70—5.90; B 4—4.10; Motjo's 4—4.50; 10.000 kg uien: 8.909.30; grove 8—8.50; 3000 kg rode kool 8.10. SCHAGEN 4 Maart. Nuchtere kalveren 3565, duur; half-vette kalveren tot f 90.vett.e schapen 90140; overhouders 7090, handel stug; vette koeien 2,602,85 per kg; verse koeien 700950; slacht- paarden f 1,551.70 per kg; rij en tuigpaarden 8501100; biggen 45—65: schrammen 80; konijnen 27. Weinig bezoek, geringe aan voer. WARMENHUIZEN 4 Maart Geel 13—14.90; Rood 7—12; Wit 6—9.40. BOVENKARSPEL. De aan voer voor de veiling van 3 Maart 1954 was zeer groot. Niet minder dan 2600 manden en zakken met plantgoed en kralen van gladiolen waren aangezet. De talrijke be langstellenden toonden een goede kooplust. De notering was als volgt: Abu Hassan 4-6 1.20; Acca Lau- rentia 6-8 0.75—0.80, 4-6 0.26— 0.50, 2-4 0.14—0.18; Adinda 4-6 0,36; Akrendam kr. 0.50; Allard Pierson 6-8 0.65, 4-6 0.400.50; Agnita 6-8 0.60—0.85, 4-6 0.85, 2-4 0.60, kr. 0.70; Aranquez 6-8 1.10, 2-4 0.16; Alfred Nobel 6-8 0.400.65, 4-6 0.28; Americ. Ex press kr. 0.50; Acr de Triumph 6-8 0.76; J. S. Bach 6-8 0.85; Bloemfontein 6-8 0.750.85, 4-6 0.65, 2-4 0.34—0.42, kr. 0.50—1.10; Boulogne 6-8 0.65, 4-6 0.500.55, 2-4 0.220.28; Benjamin Britten 6-8 0.70, 4-6 0.55—0.65, 2-4 0.20; Bouton d'Or 6-8 0.65, 4-6 0.60, 2-4 0.10; Capt. Boyton 6-8 0.35; Cher bourg 6-8 0.90, 4-6 0.460.60; Clingendaal 6-8 0.65, 2-4 0.20; Crimson Glow 6-8 0.45, 2-4 0.12; Early Sunrise kr. 0.50; Dr. Fle ming 6-8 0.55; Firebrand 6-8 0.65, 4-6 0.55, kr. 0.50; Firmament kr. 3.Gen. Eisenhxower 4-6 0.30, 2-4 0.12, kr. 0.70; Gold Dust 6-8 0.45, 4-6 0.26; Gold Lac 6-8 0.60; Han van Meegeren 6-8 0.450.75, 4-6 0.35; Harry Hopkins 2-4 0.42, kr. 0.90; Hawaii 6-8 0.65, 4-6 0.50 —0.55, 2-4 0.28—0.36, kr. 0.50— 1.20; Hopmans Glory 6-8 0.35 0.70, 4-6 0.25—0.36, 2-4 0.10—0.20, kr. 0.50; 111 de France 6-8 0.50— 0.75, kr. 0.90; Java 6-8 0.55—0.60, kr. 0.50; Joh. Strauss 6-8 0.55 0.95, 4-6 0.60—0.85, 2-4 0.30—0.40, kr. 0.50—1.30; Joh. van Konijnen burg 6-8 1.70, 4-6 1.10, kr. 3.25; Juniklo-kken kr. 1.001.30; J. Wa- genaar 2-4 0.40, kr. 1.902.75; Juniwonder 4-6 0.50; Kardinal Spellman 6-8 1.501.60, 4-6 0.10 0.75, kr. 0.501.40; Kokarde 3075 per kg. kr. 0.50; Lavendel Dream 6-8 0.75, 4-6 0.60—0.75, 2-4 0.14—0.26, kr. 0.60; Leeuwenhorst 6-8 0.75, 4-6 0.35—0.55, kr. 0.80—2.00; Lilac Wonder 6-8 0.70—0.85, 4-6 0.70, 2-4 0.40—0.55, kr. 0.90—1.60; Lim- burgia 6-8 0.85, 4-6 0.85; Lilac Times 4-6 0.85, 2-4 0.38; Majuba 6-8 1.20, 4-6 0.35—1.00; Mansoer 6-8 0.60—0.90, 4-6 0.60, 2-4 0.28— 0.45, kr. 0.60—0.90; Marks Memory 4-6 0.45—0.75, kr. 0.50—0.60; Ma ria Goretti kr. 7.00; Memorial Day 6-8 0.70—1.00, 4-6 0.85—0.90, 2-4 0.34, kr. 1.00—1.90; Modern Ti mes 6-8 0.65, 4-6 0.26—0.70, 2-4 0.100.26, kr. 0.500.70; Morning kiss 6-8 1.80, 4-6 0.55, 2-4 0.32; Maureen Gardner 4-6 0.50; Mabel Violet kr. 16.00—18.00; Nieuw Europa 6-8 1.200.80, 4-6 0.30 0.55, 2-4 0.10—0.28, kr. 0.50—0.70; New York 6-8 0.50—0.70, 4-6 0.50; Pactolus kr. 1.00-1.30; Paul Ru bens 6-8 0.55—0.80, 2-4 0.26—0.28, kr. 0.801.00; Picardy 6-8 0.40— 0.65, 4-6 0.26—0.38, 2-4 0.10, kr. 0.50; Pinky 2-4 0.180.20; Puccini 4-6 0.50, 2-4 0.10; Palet 6-8 0.60— 0.75, 4-6 0.30, 2-4 0.16; Polygoon kr. 5.50; Ravel 2-4 0.20—0.44; Red Fox kr. 0.50; Regenboog 6-8 0.65; Roma 6-8 0.65—0.75, 4-6 0.40, 2-4 0.100.16; Rosa van lima 6-8 0.60 —0.70, 4-6 0.30—0.55, 2-4 0.18; Rijzende Zon 6-8 0.60; Red Charm 6-8 0.600.80, 4-6 0.45; Salmans Glory kr. 2.25; Salmon Joy 6-8 0.80, 4-6 0.50; Silentium 4-6 0.26, 2-4 0.10; Silhouet 6-8 0.90, 4-6 0.500.75, 2-4 0.55; Sneeuwprin- ses 6-8 0.60—0.85, 4-6 0.60—0.70, 2-4 0.18—0.32, kr. 0.50—1.60; Sweet Seventeen 2-4 0.160.18; Spotlight 6-8 0.65, 4-6 0.55, kr. 0.501.30; Salmans Elite 4-6 0.55; van Tienhoven 6-8 0.700.95; Ti- voli 4-6 0.70, 2-4 0.10; Uncle Tom 6-8 0.80, 4-6 0.70, 2-4 0.22, kr. 0.50 0.80; Vanguard 6-8 0.600.65, 4-6 0.48; Vincent van Gogh kr. 1.50; Winst. Churchill kr. 6.00- 6.75; White Abundance 2-4 0.16; Zomervreugde 6-8 0.55. Zaad

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5