Minister v. d. Kieft wenst voortbestaan van Polynorm Britten in contact met de Man-Man Opnieuw artsencomplot in de Sovjet-Unie? Behandeling conventie rechten van de mens LOSSE PRAATJES en LOSSE 4 4 EERSTE KAMER j Zelfbedienen dubbel geld J verdienen! I I I Koffie en Thee I 49 Mr Poïlema: Belastingcontrole is ambtelijke pottenkijkerij Accij ns wetgeving in Beneluxverband HOOP IN KENYA Leiders zouden onderwerpen willen Saarkwestie komt Dinsdag aan bod Daders van overval Maastricht gepakt Engelse Comet TWEEDE KAMER Klachtenrecht omstreden punt Overheidspersoneel en onderwijzers Donderdag 4 Maart 1954 LANGESTRAAT 57 Iis IiU m I Oude prijzen Alle merke' j Bij aankoop van: li 2 pakken j I i Niemeyer koffie j een m IJ koektrommeltje j Jvoor 70 <t J I Juist nu Olba's houdbare vleeswaren" I keuze uit 35 soorten! o.a. Fijne Plockworst 150 gram 691 Mals rookvlees |(dun gesneden) 150 gram 67! Boterhamworst |(uit blik) 200 gram 491 Rookworst Iper stuk 69-57 ;«nnn»n«n»| Ii Afslag J verse roomboter J I i per pak1.09 g Edam, kaas 40+ 500 gram 99" I Belegen Ed. kaas 500 gram 1.89 I Volvette kaas 500 gram 1.19 Extra zwaar belegen! volvet 500 gram 1.49 S Zure bommen J 1 6 grote 25 11 I Witte peper I 2 zakjes 391 IB. en W. beschuit a 2 rollen 39! Havermout 1 500 gram 22 m Maizena 2 pakken 39 ICustardvla 2 pakken 49 g I Zoete stroop H per beker 49 Huishoudzeep I „Adelaar" 2 1 grote dubbele I stukken 39 Immmnnnn») gj 1 pak Radion 42 IS 1 situk Lux 5 j toiletzeep 32 1 Samen voor 65 J Boterhamvlokken 250 gram 37 I Brabantse ontbijt- koeken 2 voor 45 (Pindakaas Jampot 691 Portugese sardines groot blik 57 Vermicelli of maca-1 Ironi 250 gram 18! Zoete krenten 1 500 gram 59 5 1 pak bakmeel J i 250 gr. blanke J J rozijnen j samen 69 j Allerhande |„de fijnste" 250 gram 591 Amandino's Iiets aparts 250 gram 491 Cocossterren 1 250 gram 59 Biscuits 250 gram 29 I^wmmnwmuV 1 Bij aankoop van i Ii 75 ct versnape- j j ringen een j Bamsi clown IS GRATIS i Echte I Amandelbonen 200 gram 491 2 HClrfcö I Chocolade caramels 200 gram 49 ISinasstaafjes (choc.) 200 gram o91 Figuurschuim 1 1 200 gram 37 ALLEEN VRIJDAG| Groot blik Sper- j i ciebonen van 79 J Ii voor 69 j S 200 gram B. en j i W. cacao van /5 Ij voor 65 1 Pot Pruni To- maten jam van S IS 49 voor 44 j 250 gr. Choc, wa- 2 Ij fels van 59 voor J (Van onze parlementaire redactie) De kans is niet uitgesloten, dat Polynorm zal blijven voortbestaan. Deze conclusie is te trekken uit de verklaring, die de minister van Financiën, de heer van de Kieft, Woensdagmiddag in de Eerste Kamer heeft afgelegd. De minister zei namelijk: „Bij dit bedrijf wer ken nog 375 mensen en daarom mogen we het niet de nek omdraaien, voordat het zeker is dat het bedrijf niet meer levensvatbaar is". Dit ministeriële standpunt ging lijnrecht in tegen de opvatting van de heer Teulings (K.V.P.), die „desnoods een geforceerde liquidatie" had bepleit. De heer Teulings had scherpe critiek geuit op de credietverle- ning door „Financiën" aan de bouwmaatschappij Polynorm. Hoe wel het van het begin af duidelijk was, dat deze onderneming be- drijfs-economisch onjuist werd geleid, bleef „Financiën" door gaan met het geven van credieten om verliezen te stoppen. Dat was goed geld naar kwaad geld gooien, mopperde de heer Teu lings. Waarom heeft men dat ge daan? Minister van de Kieft bleef het antwoord op de vraag volle dig schuldig. Hij verschool zich achter het argument, dat hij niet verantwoordelijk was voor het beleid van zijn voorganger in deze credietverlening en bekende ver der, dat hij eigenlijk niet wist of Polynorm op vroegere orders wel eens winst had gemaakt. Dat was zo moeilijk na te gaan, zei hij. Overigens was hij van oor deel, dat het gemakkelijker was achteraf te oordelen dan op het ogenblik toen de „Polynorm-veld- slag" nog volop woedde, een on miskenbaar juiste uitspraak, die eohter toch niet het onbevredi gend gevoel over het antwoord van de bewindsman kon wegne men. Ook de vragen van ir. Roe broek (K.V.P.) over de beheers vorm van het staatslandbouwbe- drijf in de Wieringermeer en de geringe vertegenwoordiging van katholieken drie op vier en der tig commissieleden in de di verse domeinencommissies bleven onbeantwoord. Ir. Roebroek had verzuimd deze onderwerpen in het voorlopig verslag van de Ka mer aan de orde te stellen. Accijnswetgeving Een belangrijk punt in de rede van staatssecretaris van den Ber ge, die hierna aan het woord kwam, was de door verscheidene senatoren „onbevredigend en er gerlijk" genoemde accijnswetge ving in Benelux-verband. Deze VERMAKELIJKHEIDS BELASTING BIOSCOPEN (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse Bioscoopbond heeft zich tegenover het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereid verklaard om gedurende tien jaar de even tuele tekorten op Nederlandse speelfilms voor zijn rekening te nemen. Dit verklaarde Woensdag, middag mr. Witteman (K.V.P.) bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer. Mr. Witteman sprak de hoop uit, dat de ge meentebesturen in deze bereid verklaring aanleiding zouden zien de publieke vermakelijkheidsbe lasting op bioscopen te verminde ren. Subsidiëring van kerkgenootschappen (Van onze parlementaire redactie) Mag de overheid kerkgenoot schappen subsidiëren? Deze vraag, actueel geworden door de subsidie-toekenning van het Nij meegse gemeentebestuur bij de bouw van een R.K. Kerk, is Woensdag bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer aan de orde gesteld door prof. Diepen horst (A.R.) en mr. van Walsum (P.y.d.A.). Beide sprekers kwa men niet tot een afgebakend oor deel maar zij waren eensgezind in hun venmaan aan minister Beel om in deze aangelegenheid de „grootst mogelijke voorzichtig heid" te betrachten. De heer van Walsum. voorman van de prot. christelijke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid, zei en dat klonk bijna als een waarschuwing „als de overheid de kerkgenootschappen steunt, kan zij degenen die ver gelijkbaar werk doen (bedoeld wordt natuurlijk de humanisten) haar financiële steun niet onthou den. Bewegingsvrijheid voor militairen weer onbeperkt 's GRAVENHAGE, 3 Maart De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat op last van de chef van de .generale staf alle tot dusver in verband met de witte pokken epidemie geldende beperkende bepalingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid der militairen, zijn opgeheven. Aardbeving geregistreerd in centrum Indonesië NEW YORK, 3 Maart De seismograaf van de Fordham Uni versiteit heeft vandaag een aard beving van ongewone hevigheid geregistreerd, die zich waar schijnlijk in de buurt van Indo nesië heeft voorgedaan. Er waren twee korte schokken om 7.22 en 7.25 v.m. Ned. tijd. senatoren hadden de Belgen ver antwoordelijk gesteld voor het feit, dat het accijns op bier in ons land nog niet verlaagd is. Maar dit verwijt achtte de staats secretaris ongegrond. Het ver drag tot unificatie der accijnzen is nog niet van kracht en 'daar om staat het de Nederlandse re gering vrij de accijns op bier te verlagen. Zij maakt van deze be voegdheid echter geen gebruik, omdat een verlaging onder de huidige omstandigheden niet noodzakelijk was. Staatssecretaris van den Berge bestreed de op vatting als zou de huidige hoogte van het bieraccijns geleid hebben tot de verdwijning van acht bier brouwerijen sinds de oorlog. De klacht van mr. Polelma (C.H.U.) dat de controle der be lastingen een „ambtelijke potten kijkerij" zou zijn, noemde de staatssecretaris ongefundeerd. De belastingambtenaren doen niets anders dan hun plicht, con trole kan blijkens de ervaring niet worden gemist. Het verwijt, dat de belastingvoorschriften na de vereenvoudiging van de sociale wetgeving nog onbegrijpelijk zijn voor een normaal mens, achtte hij slechts ten dele juist. „De voorschriften zijn moeilijk te le zen maar zij zijn dan ook niet bedoeld als een roman. Tenslot te verzekerde destaatssecretaris nog, dat de belastingdiensten soe pel zullen zijn bij „notoir onbil lijke gevallen", maar wat hij daaronder verstond en dat had de Kamer juist graag willen we ten vertelde hij niet. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag a.s. Dan zal er gelegenheid zijn tot repliek. NAIROBI, Kenya, 3 Maart De leiders van de Mau Mau heb ben „hoopgevende antwoorden" gestuurd op brieven, waarin hun gevraagd werd, of zij in overwe ging willen nemen zich aan het Britse gezag te onderwerpen. In een regeringsverklaring werd gezegd, dat „generaal China" de gevangen genomen leider van de terroristen, contact had gehad met de hoofdmannen van de Mau Mau, om te proberen een „vre desconferentie" met de autoritei ten van Kenya voor te bereiden. Gouverneur Sir Evelyn Baring heeft gelijktijdig medegedeeld, dat de doodstraf voor gen. China die het bevel gevoerd heeft over 4000 leden van de Mau Mau in het Zuidwesten van Kenya, ver anderd is in levenslange gevan genisstraf. Sir Evelyn vertelde op een pers conferentie, dat de generaal, wiens werkelijke naam Warahioe Itote is, persoonlijk aangeboden had in afwachting van zijn pro ces te proberen een einde aan de strijd te maken. Bij het verhoor is gebleken, dat er onder de terroristen vrij algemeen de mening heerst, dat verdere gewelddadigheden slechts kommer voor de Kikoejoes zou den brengen en dat weinig te winnen is door voortzetting van de worsteling, zo vertelde de gou verneur. Gen. China werd op 16 Jan. door de veiligheidstroepen ge wond gevangen genomen. Terwijl hij wachtte op zijn proces, dat zou eindigen met zijn doodvonnis, be gon hij besprekingen met de autoriteiten. Hij vertelde hun, dat hij een eind wilde zien aan de strijd en bood aan alles te doen, wat in ziin voornemen lag om dit te bewerkstelligen. Na lange besprekingen kwamen de autoriteiten tot de overtuiging, dat zijn aanbod eerlijk bedoeld was. Erskine en Baring bespra ken het samen en besloten hem contact op te laten nemen met an dere leiders van de Mau Mau. China bleef ter dood veroor deeld en hij vroeg ook niet om wijziging van zijn straf. Op een rustige Zondagmiddag werd hij uit de dodencel in de gevangenis van Nairobi wegge haald en verborgen onder de ba gage in eeij vrachtauto naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Zijn handboeien werden afgenomen en hij werd gestoken in het uniform van een Afrikaans politieagent. Spoedig daarna kwam hij in gezelschap van ver scheidene Europese politie-inspec- teurs te voorschijn. In een vliegtuig van de politie werd hij overgebracht naar Nyeri, waar hij ondergebracht werd in een zwaar bewaakt gebouw. Brit se militairen uit een naburig strijdgebied omringden het.. Het gerucht verspreidde zich, dat het geheimzinnige gebouw 'waardevolle veiligheidsdocumen ten bevatte. Maar er in was gen. China bezig zijn brieven te schrij ven aan de leiders van de terro risten. De generaal verliet in het ge- Tijdens bespreking AdenauerBidault PARIJS,-3 Maart De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, zal in Parijs a.s. Dinsdag met bondskanselier Adenauer praten over de Saar- kwestie. Volgens de Franse bladen zul len de kanselier en Bidault het Saarprobleem bestuderen op grond van het advies tot „Euro- peanisatie", dat is opgesteld „door jhr. M. van der Goes van Naters. Het plan van van der Goes zou de huidige Economische Unie tussen Frankrijk en het Saarge- bied laten bestaan in afwachting van de vorming van een gemeen schappelijke Europese markt, douane- en monetaire unie. Het voorziet evenwel in een groter handelsverkeer tussen Duitsland en het Saargebied. Weer Canadese ambassadeur in Moskou MOSKOU, 3 Maart John Watkins is 'hier vandaag aangeko men als de eerste Canadese am bassadeur in Moskou sinds 1946. Watkins is vroeger gezant in Noorweigen en IJsland geweest Hij spreekt vloeiend Russisch. MAASTRICHT, 3 Maart De Maastrichtse politie heeft naar aanleiding van de overval op de 50-jarige kleermaker J. C. te Maastricht twee arrestaties ver richt. Het betreft de 22-jarige H. W. uit Maastricht, een goede bekende van de politie en de 28-jarige H. V. eveneens uit Maastricht, een gewezen S.S.er en een oude be kende van de politie te 's-Herto- genbosch. V. is medeplichtig aan de over val en heeft H. W. tot de bero ving aangezet. NEW YORK, 3 Maart Op het Kremlin gebeuren enkele vreem de dingen. Het lijkt er op alsof de schaduwen van het sensatio nele, maar later in discrediet ge brachte „artsencomplot" opnieuw over het Russische toneel rond waren. Vandaag een jaar geleden kreeg Joseph Stalin de beroerte, waar door hij drie dagen later de laat ste adem uitblies. Dinsdag heeft de Russische pers bekend ge maakt, dat de man, die Stalin in zijn laatste uren medische bij stand verleende en die als eerste de akte van overlijden onderte kend had als minister van Volks gezondheid ontslagen was. Die man was A. F. Tretjakof. De voormalige minister van gezondheid Tretjakof had zijn be noeming te danken aan de „ont dekking" van het zogenaamde artsencomplot. Is hij reeds ge arresteerd of staat hij op het punt gearresteerd te worden en zal hij gedwongen worden medeplichtig heid te bekennen aan een nog sensationeler complot? Of zal het oorspronkelijke „artsencomplot" nieuw leven ingeblazen worden? Het ontslag van Tretjakof kan de normale vervanging van een onbekwaam bestuurder beteke nen, maar de onthullingen, die de laatste anderhalf jaar over de heim het gebouw, nadat hij de brieven geschreyefi had. In een pantserwagen werd hij door het gebied gereden, waar hij zijn op roepen postte in kunstig verbor gen brievenbussen, welke door de Mau Mau gebruikt worden. Dikwijls waren dit gewoon holten in bomen. Andere brieven werden door middel van koeriers naar Mau Mau-leiders gezonden. Eén koe rier, die drie brieven moest be zorgen, slikte deze in tijdens zijn achtervolging door de veiligheids troepen. In 1952 werd in Kenya de staat van beleg afgekondigd door gou verneur Baring, nadat de Mau Mau. waarvan de meeste leden tot de Kikoejoe-stam behoren, 'n aantal aanvallen gedaan had op Europeanen en de voor hen wer kende Afrikanen. werkwijze van de kliek op het Kremlin gedaan zijn, doen twij fel rijzen. Dingen als het artsencomplot, dé zaak-Beria en zelfs de wijze, waarop de naam van Stalin weer op de voorgrond gebracht wordt, zijn allemaal wapens soms in de handen van de ene partij op het Kremlin tegen de andere, soms van de Verenigde Rusissche regering in het geven van leiding aan de volkspsychologie. BOEING IN AANBOUW Concurrentie voor SEATTLE, 3 Maart De Boeing vliegtuigfabrieken hebben gisteren aan de pers de Boeing 707 getoond, een passagiersvlieg tuig met straalaandrijving, dat 'n kruissnelheid van 880 km. per uur heeft. Met dit toestel streven de Boeingfabrieken Engeland naar de kroon, waar het betreft de supre matie op het gebied van com merciële straalvliegtuigen. Boeing verstrekte de volgende minima: kruissnelheid 830 km. per uur, 4 straalmotoren. Het toestel zou 80 tot 150 pas sagiers kunnen vervoeren en in de benedenverdieping grote baga geruimte hebben. De actieradius is 6400 tot 8000 km. Verwacht wordt, dat het 'toestel eind 1957 in commerciële produc tie zal komen. Interpellatie over de koop- en pachtprijzen Bij de aanvang van de Tweede Kameryergadering van gisteren heeft de heer Engelbertink (K.V.P.) verlof gevraagd om de minister van Landbouw en Voed selvoorziening vragen te mogen stellen over de koop- en pacht prijzen van boerderijen, cultuur- en woeste gronden. Voor deze prijzen is onlangs een uitvoe ringsbeschikking bekend ge maakt ingevolge de wet „rechts handelingen met betrekking tot landbouwgronden". Vandaag zal over dit verzoek worden beslist. (Van onze parlementaire redacteur) In November 1950 werd in Ro me door vijftien landen, waar onder Nederland, de Europese conventie voor de rechten van de mens ondertekend. Onder rechten als deze wordt o.m. verstaan: ge wetens- en godsdienstvrijheid, vrijheid van drukpers, van vereni ging en vergadering, het recht op vrije en geheime verkiezingen, het recht der ouders om hun kin deren volgens eigen levensbe schouwing onderwijs te doen ge nieten. Dr. Bruins Slot (A.R.) merkte gisteren bij de behandeling van deze conventie in de Tweede Ka mer op, dat Nederland reeds lang met dergelijke rechten vertrouwd is en zo beschouwd luidt deze overeenkomst dus allerminst schokkende veranderingen in. Het bijzondere blijft eohter, dat dit de eerste overeenkomst ter we reld is, welke een gemeenschap pelijk toezicht op de rechten van de mens verzekert. Alle woordvoerders wijdden aandacht aan deze omstandigheid, zonder nochtans de leemten te vergeten. Voor 'de christen is ze ker een pijnlijke leemte, dat God in deze conventie geen plaats heeft. „Aan God, de Schepper van alles, ontleent de mens toch al zijn rechten en plichten", zei mej. dr. de Vink (K.V.P.), die met een voortreffelijke rede haar „Oranje" 5 Maart weer in Amsterdam AMSTERDAM, 3 Maart Het m.s. „Oranje' wordt 5 Maart a.s. uit Indonesië te Amsterdam Sumatrakade verwacht. De ontscheping van de passa giers zal 's ochtends half acht be. ginnen. Engeland en Iran gaan praten over de olie TEHERAN, 3 Maart Sir Ro ger Stevens, de Britse ambassa deur in Teheran, heeft vandaag gezegd, dat Engeland de olie- onderhandelingen met Iran voor het Perzische nieuwjaar, dat op 21 Maart begint, wenst te openen. Hij deelde op een persconferen. tie mee, dat de Britse en Ameri kaanse regeringen beiden verlan gend waren om de Brits-Perzi sche olieonderhandelingen zonder uitstel weer op gang te krijgen. Opnieuw eist lawine slachtoffer in Oostenrijk BREGENZ, 3 Maart Bij Fraxern, in de Alpen van Vorarl- berg, zijn gisteren zes Oostenrijk se jongens bij het skieën door een lawine 'bedolven. Vijf slaagden erin zich uit te graven, doch de 16 jarige Markus Watzenegger uit Viktorsberg, werd dood onder de sneeuwmassa aangetroffen. In Oostenrijk zijn tengevolge van lawines dit jaar. met inbegrip van de jongen, 138 personen om het leven gekomen. STROP Wij vinden de aan slag van de Portori- caanse schutters in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden maar een strop voor het werk van de communisten jager MacCarthy. Hij speurt overal naar rood onraad, doch ondertus sen maken enige heet hoofden van het Porto- ricaanse nationalisme zich meester van de tribune in het Huis en knallen enige afgevaar digden neer, list het slachtoffer ge worden van humoristisch wanbegrip tussen Duits land en Frankrijk. De precaire verhouding tus sen die twee kan blijk baar niet veel hebben. Een Amerikaans journa list bevond, dat er in volgens Duitsland allerlei heer- Zuid-Amerikaans re- lij'klheden waren te krij- cept. De communisten e?n' dje i? an'de£e landen V. niet .te begaan zim en weten er meer van, Sp,rak er eens over wordt in bepaalde met enige Franse koks, Amerikaanse kringen gedachtigde waarheid, beweerd en oï) dip wiize $1^ flikte» hoven de oeweera en op aie wijze Franse keuken gaat 0p 1Vr„r.lt.txlv (tt^ wordt de eer van de veel-gewraa,kte opper- iHCGartny (ii; Mc.Carthy daar weer vlabkige manier der Ame. gered. Maar intussen rikaanse sensatie-journa- kon zijn communisten- 0 at wa"scherts! jacht niet verhinderen, gewag van, „dat de dat het bolwerk van de Fransen het bijzonder Amerikaanse ciemocra- tSM tie ten overstaan van zjok aan cuiinaire misda- de gehele wereld ge- den schuldig maakte" ducht in opspraak (Die, misdaad was dan: kwam. Indien de ach- sebakkep een 'bepaalde zaak bleek, dieren, die bestemd zijn gewenst, dat nu de nauti- voor verschillende dieren, sche afdeling op vissers- tuinen en circussen, heb- schepen zozeer is uitge- ben hun reis per trein In de stijl Mevrouw Goekey „Voor onderweg breid met nieuwe instru- voortgezet, menten, ook de stuurman meer deelneemt aan de navigatie; voor de schip- Der alleen wordt deze taak te zwaar. Nu wordt W'gagde liet gokje het dus voortaan: ik, schipper naast de stuur- Een bandiet, gewapend man, en er is meer ver- met een ploertendoder, trouwen op de nautische bedreigde te Miami éen op de zekere mevrouw Myrtle Gokey. Gewillig stelde de dame hem haar twaalf uurtje ter hand en de man, menende, dat er bankbiljetten In het pak je zaten, maakte er zich opgetogen mee uit de voe. ten. Tandarts: Welke kies doet er pijn. Toneelspeler: Eerste rij, rechts, balcon.. elementen dan voorzienigheid Wat doe je. om lastige visite kwijt te raken, die maar niet wil denken aan vertrekken? Die vraa.s wérd eens gesteld in een gezelschap (of was het De twee lege stoeler voor een aetherforum door liever een vroeg uur) nam men afscheid van elkaar. „Good bye", zei de Ame rikaan. De vastenavond- veldwachter krabde eens achter zijn oor en zei toen: Nou, dat gaat wel. maar niet altij d En dat zo maar tegen 'n Korporaal „Ik kan maar niet be grijpen, waaraan jij die strepen te danken hebt", zei de soldaat tegen een pas gepromoveerde korpo raal. „In ieder geval niet aan luiheid", was het snibbige antwoord. „Dat begrijp ik wel", suste de soldaat, „anders zou je er uitzien als een zebra". I tergrond meer commu nistisch dan politiek- nationalistisch zou zijn, zal onze vriend de hek- sen-jager er wel wat op oesters met zuurkool, biefstuk met kaviaar en kaviaar met zuurkool!!) De Duitsers nemen het nu de Ameri kaanse pers kwalijk, dat zij zo te keer gaat enOlifanten „afbreuk doet aan de goe- Dr. Peress. de tandarts, wiens eervol ontslag uit het leger aanleiding gaf tot het conflict tussen McCarthy en het leger, is thans op eigen verzoek c „nl:tiPk door de politie m be- el1 1 "UeK scherming genomen, na dat onbekenden ziin huis met stenen hadden beko geld. zodat zijn twee jonge kinderen in gevaar kwamen te verkeren. Dat noemt dr. Peress ..de ter reur, veroorzaakt door het MacCarthysme". de radio; dat is overigens ook een gezelschap). Nou, de een voor de ander gaf een goede raad. maar het was toch het ware niet. Toen zei een van de he ren: Oh, ik zeg altijd op het gewenste moment: Nou, hier heb je nog een Wat zoudt U als het geen vasten was den ken van het volgende maal: kippensoep, ham. aaperges, patatten („sweel potatoes"), sla. ananas en cake? Dit is een typisch Amerikaans maal en ei waren tijdens de voedsel sigaar voor onderweg.... schaarste na 1918 een-en dertig families in Neder Hij wist het loeten te vinden, gelijk de verstandhouding tussen de nazi's dat de- tyee E-F^' i 7 7j Als u6 Duitsers nu ook si den, ais ze de schuld 2jn voor humor verlie- van zwarigheden kon- zen den geven aan politiek onwelgevallige groe- Schipper naast God? Pen „Ik. naast God. schip per op mijn schip." Dat Moeilijke zaak ,oude woord zal er uit ra- J ken. Tenminste op vis- Dat het met de humor' sersschepen, en tenminste soms een moeilijke zaak als de Raad voor de is. ondervindt iedereen op Scheepvaart gelijk krijgt, zijn tijd. Thans is weer Deze acht het, gelijk deze Een groep jonge olifan ten, die met het s.s. Lek- kerkerk werden vervoerd, kregen zo'n last van zee ziekte, dat zij in Genua van boord moesten wor den gehaald. De kapitein van het schip vreesde n.l. Een Russische voetbal club zou in Griekenland komen spelen, een hele reeks wedstrijden in Athene en andere Griekse plaatsen. Maar de Griekse regering, die blijkbaar niet weet, dat de moderne tijd de oude Griekse spe len, als olympiades en zo. tracht aan te wenden voor de eclhte sport, en de ver broedering der volken, heeft daar een stokje voor Good bye gestoken. Het mag met. Het zal niet gebeuren. De Griekse minister van Bin nenlandse Zaken heeft ook gezegd waarom: het De secretaresse was drie weken ziek geweest. Ten minste. ze was drie we ken weg gebleven, omdat ze ziek heette. Maar de baas vertrouwde het niet erg. Toen ze terug kwam, vroeg hij zo langs zijn neus weg: En, juffrouw hebt u een prettige ver koudheid gehad dat zij het zouden bester- beeoek zou de communis- ven. Hoezeer de olifanten deze vrees deelden, bleek, toen zij de vaste wal on der de voeten hadden, want zij begonnen van bliidsohap te dansen en te tisohe leiders de gelegen heid geven, pro-Russische demonstraties te organise ren. Of.zien de Grie ken geen kans, tegenover de bolsjewieken een goed trompetteren als uitgela- figüur te slaan op het een Amerikaans journa- week uit een uitspraak in. ten carnavalvierders. De sportveld? Volgens de Brabantse pers, die no,g al druk in het teken van de zotternij van het Carnaval stond, was er in Bergen op Zoom ook een Amerikaan onder de gasten. De veldwachter van de Carnavalstroep traahtte duidelijk te ma ken. dat hij ook Ameri kaans kon praten. Nou, dat lukte nog zo half en half, en op een laat (of te bestaan! land, die dit maal toege stuurd kregen van een fa milie uit Amerika. Ter erf van dit feit hebben Alber: en Jan Nusink veertir iaar lang bij elk familie feestje twee stoelen aar de tafel geschoven, die on bezet bleven! Op 21 A,pri zullen die lege stoelen ir dit huis te Arnhem beze' worden, ter gelegenheid van een bruiloft. Meneei Nusink, die directeur is van het provinciaal zie kenhuis in Provo in de Amerikaanse staat Utah, komt met zijn vrouw naar Nederland. De veertig jaar gereserveerde stoelen zul len bezet worden en de Nusinks in Nederland zijn altijd nog dankbaar voor wat hun toen geschonken is. Nu zullen zij revanche nemen. Wij vinden het maar prachtig, dat er nog zoveel dankbaarheid blijkt rentree in de Kamer maakte. De heer Welter (K.N.P.) realiseerde zich, dat de regering bij een an dere gelegenheid bij het pleiten van de Godserkenning alleen heeft gestaan. Toch had hij graag gezien, dat nogmaals een poging was gewaagd. De heer Schmai (C.H.) noemde de conventie nu „muziek zonder sleutel". Het recht van de ouders om hun kinderen naar eigen richting op te voeden, is wel in de con ventie opgenomen, zoals uit bo venstaande opsomming blijkt. Doch ook al met veel moeite en in een aanvullend protocol. De C.H.-woordvoerder bracht dit tot de uitspraak dat het „lang niet allemaal progressieve koks zijn die democratische messen dra gen". De controle Het debat, dat vandaag wordt voortgezet, spitste zich gisteren al toe op de controle. Volgens de conventie is de con trole in handen van twee instan tie: de Europese commissie voor de rechten van de mens en het Europese hof voor de rechten van de mens. De gewone burger, die zijn rechten geschonden meent, kan, na de nationale rechtspraak te zijn gepasseerd, een beroep doen op de commissie, die de zaak dan zo nodig aan het hof voorlegt. Een staat, die wil kla gen, moet zich direct op het hof beroepen. De deelnemende lan den moeten ieder apart verklaren, dat zij zich zelf en hun burgers onder deze rechtsmacht willen brengen. Nederland doet dit wel ten opzichte van het hof, zij het voorlopig slechts voor vijf jaar. Het omstreden punt is echter, dat Nederland die verklaring niet wenst af te leggen ten opzichte van de commissie, hetgeen bete kent, dat de Nederlandse burger dus nog geen gelegenheid krijgt om zich over schending van men senrechten bij de genoemde Euro pese commissie te beklagen. Mr. Oud (V.V.D.) was er niet zo zeker van, dat de Nederlandse burger hieraan geen behoefte zou gevoelen. Tegenover het opgeno men recht van eerbiediging van het privé-leven stelde hij de vor dering van woonruimte, volgens mr. Oud enig in de wereld. De gehuwde ambtenares zou een der gelijk college de vraag kunnen voorleggen of zij inderdaad bij huwelijk mag worden ontslagen. Mr. Oud wees er ook op, dat an deren, via de radio, de zaken door een rode bril mogen bekij ken en hij niet door een heldere... Te overwegen ware voorts of het geen zin kon hebben om een mo tie aan de oommissie voor te leg gen, zoals die onlangs in de Ka mer met betrekking tot het hu manisme werd aangenomen. Amendement Achter deze visie staat een amendement-Oud (V.V.D.dat de regering de mogelijkheid biedt om de ontbrekende verklaring zonder nadere toestemming van het parlement af te leggen. Mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.), de heer Schmal (C.H.) en de heer Weiter (K.N.P.) verklaarden dit amen dement te zullen steunen. Dr. Bruins Slot (A.R.) achtte het juist, dat de regering in dit sta dium nog niet dergelijke ingrij pende bevoegdheden aan boven nationale organen wil geven. Mej. dr. Vink (K.V.P.) deelde mede, dat haar fractie in principe het klachtenrecht onderschrijft. De verklaring zal te juister tijd moe ten worden afgelegd, zij het niet zonder toestemming van de Ka mer. De K.V.P.-fractie wil de ontwikkeling echter eerst even aanzien. Men weet nog te weinig van de commissie. Derksen (K.V.P.) breekt een lans voor: (Van onze parlementaire redacteur) Een spoedige algehele herzie ning van de salariëring van het overheidspersoneel is zeer ge wenst want de huidige salarissen zijn t'e laag. Met deze woorden heeft de heer Derksen (KVP) het Woensdag in de Eerste Kamer bij de begro ting van binnenlandse zaken op genomen voor het gemeente en rijkspersoneel. „Ails de minister meent, dat het overheidspersoneel niet te klagen heeft, dan moet hij dat dan maar eens met cijfers 'bewijzen." Ook de gepensionneerden wer den door de heer Derksen niet vergeten. Hij herinnerde aan de belofte van de minister om haast te maken met de herziening der pensioenen. Hoe staat het daar mee?" Weinig te spreken was hij over de gemeenteclassificatie. Die heeft tot gevolg, dat de onderwij zers uit de kleinere gemeenten naar de grote steden trekken, waar zij een hoger salaris ont vangen. Dat een dergelijke af vloeiing schadelijk is voor het onderwijs ten plattelande behoeft geen betoog. Wil de regering deze schade voorkomen dan staat haar maar één weg open: Af schaffing van de gemeenteclassi ficatie. De katholieke woordvoer, der vroeg vérder volledige ophef fing van de standplaatsenaftrek voor overheids- en onderwijzend personeel. 600.000 rekeninghouders bij de Postcheque en Girodienst 's GRAVENHAGE, 3 Maart De Postcheque- en Girodienst heeft vandaag zijn 600.000ste re keninghouder ingeschreven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7