NOORDHOLLANDS conferentie heeft Berlij klaarheid gebracht Franse actie tegen Duitse bewapening naar de straat Molotof verwacht veel van Geneve Aanvaring in haven van Den Helder Dagblad voor Alkmaar omgeving Waarschuwing aan buurlanden van West-Duitsland Frankrijk geeft aan Tunis groter mate van zelfbestuur Nogmaals: 5 divisies H. Vader herstelt langzaam Douaupout sterk favoriet Naguib's maclit sterk beknot Fregat Hr Ms „Marnix" ramt veerboot „Dr Wagenmaker" 14 Maart dag der demonstraties Nieuwe Britse duikboot Overstromingen Britse straaljager sprong uit elkaar Brits Lagerhuis extra beveiligd Abonnementsprijs 16.60 per kwartaal, ft.20 per maand, f 0.51 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; ln alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Kelzerstr. 89. teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240 Vrijdag 5 Maart 1954 - 49e Jaargang Nummer 13026 VORIGE WEEK schreven wij hier ter plaatse over het z.g. „vijf-divisies-plan" van onze re gering, waarmee minister Staf heeft getracht „furore" te maken in Amerika, waarheen hij een stel lig op zichzelf nuttige reis ge maakt heeft. Wij schreven toen, dat er wel wat al te gemakkelijk over die vijf divisies gesproken wordt, terwijl de Tweede Kamer aan dit plan haar goedkeuring nog niet heeft gehecht. Het zou dan ook wel bevreem ding kunnen wekken, dat deze week een bericht verscheen, dat de commandant voor de vijfde divisie al benoemd is, terwijl de Volksvertegenwoordiging nog wachtend is op de inhoud van de Defensie-nota, welke aan de goed keuring van dit vijf-divisies-plan zou voorafgaan. Wij zouden kunnen zeggen: eventuële goedkeuring, of defini tieve goedkeuring, maar het zal wel zo zijn, dat het tenslotte met die goedkeuring wel in orde komt; maar niettemin, zij is er nog niet, en het maakt dan ook in tal van kringen een bevreemdende indruk, dat minister Staf nu al maar net doet, alsof die zaak al in kannen en kruiken is. Goed, het zal dan wel in orde komen, maar het is nog niet zover en tenslotte gaat het hier ook niet om een formaliteit. Want de minister heeft op zich genomen, het bewijs te leveren, dat die vijf divisies nodig en vooral ook mógelijk zijn Men kent de condities, welke vanuit de Kamer werden gesteld en die de minister dan ook heeft toegezegd te zullen vervullen Waar halen wij het beroepsper- soneel vandaan, waar het mate rieel en waar het geld.... Dat zou minister Staf ons in zijn nota vertellen, maar de nota is er nog niet en we praten al over die divisies, alsof er geen vuiltje aan de lucht is en of niets ze meer in de weg kan staan. Nu lijkt het, alsof de minister in Amerika de gronden voor de bewijsvoering, welke hij in zijn nota aan de Staten—Generaal moet leveren, wel gevonden heeft. „Wij kregen alles, waarom wij gevraagd hebben', aldus de mi nister, maar wat is dat nu eigen lijk? Hoe zit het bijv. met de wapen-hulp? Is dat in orde. Ja, zegt de minister, Amerika heeft voor minder dan vijf divi sies geen belangstelling, maar is het nu Amerika met alle respect natuurlijk of de NAVO, welke moet uitmaken, welk aan deel een land voor zijn rekening heeft te nemen in 'de gemeen schappelijke defensie? En wat de wapenhulp betreft, bet zal interessant zijn, straks uit de nota of uit het parlementair debat te mogen vernemen, wat voor hulp dit zal ziin. in het bij zonder wat de kwaliteit betreft. Het schijnt immers zo te ziin wij willen overigens geen oude koeien uit de sloot halen, maar wij hebben enige ervaringen uit de oorlogsjaren! dat sommige landen, die ook hulp van Amerika kregen op dit gebied, daarmee niet de beste ervaringen hebben opgedaan België bijv. moet als tegen prestatie voor het afstaan van een militaire basis (die wij ook zullen geven) als wapenhulp gekregen hebben geweren van het klassieke ITSA-type. lichte mitrailleurs, veldartillerie e.d. uit oude voor raden, van 1945: dus gaat het hier, menen militaire deskundigen, om materieel, dat slechts voor oefening bruikbaar is, maar niet voor effectief gebruik zou kunnen dienen. Wij hopen voor ons land, en voor minister Staf. en voor de regering en voor de NAVO. dat het allemaal mee zal vallen. Mi nister Staf schijnt ons niet de man, om een kat in de zak te ko pen. Maar al met al is het toch een zaak, die de belangstelling van heel het volk waard is, een be langstelling, welke wij bij voor baat vragen, als straks die nota komt en het debat, dat daarop volgen zal LONDEN 5 Maart De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft in een Donderdagavond jl. afgelegde verklaring gezegd dat de komende Geneefse conferentie er toe kan bijdragen een oplossing te vinden voor de Indo-Chinese en Koreaanse vraagstukken. Molotof's verklaring werd omgeroepen door Radio-Moskou. „Het is thans nog niet mogelijk de te Berlijn gehouden viermo- gendhedenbesprekingen op hun juiste waarde te schatten, doch de bereikte overeenstemming, welke heeft geleid tot het uitschrijven van de komende conferentie te Geneve, kan er toe bijdragen de oplossing van twee belangrijke Aziatische vraagstukken te be vorderen, hetgeen zal bijdragen tot een verdere vermindering der internationale spanning," aldus Molotof. Volgens Molotof waren de Ver enigde Naties, tengevolge van de Amerikaanse druk, er niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor het Koreaanse vraagstuk. „Doch de Berlijnse besprekingen hebben er toe bijgedragen de tot nu toe onontwarbare knoop los te maken en vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, China, de Ver. Staten, Gr.-Brittannië en Frank rijk en van Noord- en Zuid-Korea kunnen thans gezamenlijk spre ken over het bereiken van een definitieve oplossing van het Ko reaanse vraagstuk," aldus Molotof. „Men moet de resultaten der Berlijnse besprekingen niet over schatten, vooral niet, nu te Ge- DIEF KREEG BEROUW AMSTERDAM, 4 Maart Enige dagen geleden kreeg een 33-jarige monteur uit de hoofdstad 'n anoniem briefje, waarin hem aangeraden werd in het koelwaterkanaal van de nieuwe electrische cen trale aan de Nieuwe Hem- weg te Amsterdam te gaan dreggen naar zijn motor. De ze motor was een maand ge leden gestolen in de v. Osta- destraat. De monteur dacht eerst aan een flauwe grap van vrienden maar besloot toch zijn geluk eens gaan te beproeven. Tot zijn verba zing heeft hij zijn vehikel in derdaad uit het kanaal gevist neve zal moeten blijken hoe de te Berlijn bereikte overeenstem ming over bespreking van Azia tische vraagstukken in de practijk zal uitwerken. Doch het is een feit, dat een einde is gekomen aan de vijfjarige periode, waarin geen besprekingen tussen de grote mogendheden zijn gevoerd. De Berlijnse conferentie heeft er toe bijgedragen klaarheid te brengen' in 'n aantal internationale vraag stukken. Zij heeft voorts de weg gebaand voor besprekingen van vertegenwoordigers der Ver. Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek met afgevaardig den van andere landen." West-Duitsland. Tevoren had Molotof verklaard dat West-Duitsland, zodra het de beschikking heeft over 'n nieuw leger, „de te Bonn gesloten over eenkomst betreffende een Euro pees leger niet langer zal nako- VATICAANSTAD, 4 Maart Z.H. Paus Pius XII heeft opnieuw „een vrij goede nacht" gehad en blijft vooruitgaan, aldus hebben woordvoerders van het Vaticaan vandaag meegedeeld. Het was de achtste achtereenvolgende nacht dat de H. Vader goed geslapen heeft. Tevens wordt meegedeeld, dat de hoeveelheid vast voedsel lang zaam en zeer voorzichtig opge voerd wordt. Het bestaat uit klei ne hoeveelheden rijst en fruit. Het grootste deel van het dieet van de Paus is echter half vloei baar. Er zijn nu 39 dagen verstreken sedert voor het eerst bekend ge maakt werd dat de Paus ziek was. TUNIS, 4 Maart (Reuter) Frankrijk heeft Donderdag de Tunesiërs gemachtigd, een raad gevende vergadering in economi sche en sociale zaken te kiezen als eerste stap naar meer zelfbe stuur. De Bey van Tunis, Sidi Lamine, heeft officieel zijn goed keuring gehecht aan het Franse hervormingsplan, dat de Tune- Honderdduizendste bezoeker in de R.A.I. Gisteravond omstreeks acht uur meldde zich tussen een grote stroom van liefhebbers de hon derdduizendste bezoeker aan de 33e R.A.I.-tentoonstelling te Am sterdam. De gelukkige was mevr. 4. F. Slendebroek uit Haarlem. siërs voor het eerst ook een meer derheid geeft in het kabinet. (Functionarissen van het Fran se ministerie van buitenlandse za ken hebben de hoop uitgesproken, dat de Franse concessies een be slissende stap zullen betekenen naar verbeterde Frans-Tunesische betrekkingen, volgens deze func tionarissen komen de hervormin gen een heel eind tegemoet aan de rechtmatige Tunesische aspira ties). Het belangrijkste punt van het hervormingsplan is, dat voor het eerst alle Tunesische mannen bo ven de 25 jaar aan nationale ver kiezingen kunnen deelnemen. De nieuwe Tunesische nationale vergadering van 45 leden, die via een kiescollege gekozen wordt, vervangt de grote raad van Fran sen en Tunesiërs. Tunesiërs wer den in deze raad benoemd. Ook bij St. Mary's in Kansas (V.S.) heeft de mens weer de strijd om het hier door droog te verdorde land gewonnen. Een tractor, een pomp en een achtduimspijp waren nodig, toen stroomde het water overvloedig over de velden van de uitgemergelde Kaw- vallei. Met deze nieuwe irriga tiemethode kan bijna 5.000 liter water per minuut wor den verkregen. Deskundigen schatten, dat één dergelijke pomp meer dan genoeg water geeft voor een veld van bijna honderd hectare. De aan te leggen buizenleiding zal van een sproeier-installatie worden voorzien. Vijf Portoricanen in Chicago gearresteerd CHICAGO, 4 Maart (Reuter). Te Chicago zijn Donderdag vijf Portoricanen gearresteerd. Zij zullen worden ondervraagd, maar er is nog geen formele be schuldiging tegen hen ingebracht. men." „Dan zullen de werkelijke doeleinden der West-Duitse poli tiek en de agressieve, op weer wraak berustende berekeningen van West-Duitsland, worden ont huld. En de buurlanden der West- Duitse Federale Republiek zullen dit het eerst ondervinden," aldus Molotof. Van het pontveer nabij de Hembrug wordt - sinds de Do- naupont ter plaatse is ingelegd - meer gebruik gemaakt dan ooit. Werden tot dusver in Velsen de meeste automobielen per pont over het Noordzeekanaal overge zet, thans is de Hembrug ver favoriet. De capaciteit van de Donaupont is ook zodanig, dat er bijna 60 wagens tegelijk het Ka naal kunnen worden overgezet. De afgelopen maand werden vol gens nauwkeurige telling 109.110 wagens overgezet tegen 87.673 in Februari '53. Voor Velsen zijn deze cijfers: 94.390 (88.432), Bui tenhuizen: 24.519 (25.228). ORDEVERSTORINGEN OP JAVA VERIJDELD DJAKARTA 5 Maart Kapi tein Aief, voorlichtingso'fficier van het leger te Bandung, deelde aan de pers mede, dat een plan van benden in Wesit-Java om op grote schaal ordeverstoringen te ontke-, tenen, door geïntensiveerde zui veringsacties van het leger kon worden verijdeld. Bij een gevecht in Sukahurip sneuvelden veertien militairen. Met geschonden neus is Hr Ms fregat „Marnix" afgemeerd, na de aanvaring met de passagiersboot „Dr Wagenmaker" van de T.E.S.O. De ,,Dr Wagenmaker" werd midscheeps ge troffen. Enkele flinke deuken aan bakboord en een totaal vernielde overkapping van het bovendek waren de gevolgen. De foto toont beide schepen direct na de aanvaring. CAIRO, 5 Maart „Generaal Naguib vertegenwoordigt de re volutie niet meer. Zijn bevoegd heden zijn beperkt. Hij is alleen nog president van de republiek. Als zodanig kan hij vergaderingen van de raad van de revolutie bij wonen, maar geen permanent lid zijnde, heeft hij geen stemrecht. Dit heeft de Egyptische premier, kolonel Nasser, verklaard. De be voegdheden van Naguib komen overeen met die van een president in 'n parlementair geregeerd land, zoals b.v. Frankrijk. DEN HELDER Bij het bin nenvaren van de haven van Den Helder heeft Hr. Ms. fregat Marnix, dat onder commando stond van Kapt. t. vee E. J. Gal las de passagiersboot „Dr Wa genmaker" van de Texelse Eigen PARIJS, 4 Maart (Reuter) Een 22-tal vooraanstaande Fran sen heeft zich tegen de herbewa pening van West-Duitsland uit gesproken, zoals voorzien in de conventies van Bonn en het E.D.G.-verdrag. Het stuk is o.m. ondertekend door de radicale ere-voorzitter van de Nationale Vergadering, Herriot, de radicale oud-premier Daladier, Georges Coguiot, lid van het Centrale Comité van de communistische partij en René Capitant, vooraan- staan Gaullist. Zij roepen „de Fransen, die hun bezorgdheid delen" op om op 13 Maart op de Champs Ely- sées te Parijs bijeen te komen bij het Graf van de Onbekende De Zuidkoreaanse luchtmacht SEOEL, 4 Maart (Reuter). Zeventig Zuid-Koreaanse piloten vertrekken spoedig naar Amerika cm daar te leren omgaan met straalvliegtuigen. De luchtmacht van Zuid-Korea zal binnenkort met straaljagers worden uitgerust. Wordt voortgedreven op xvaterstof-peroxyde BARROW-IN-FURNESS, Lan cashire, 4 Maart (Reuter). Vrijdag zal voor het eerst sinds 1948 een nieuwe Britse duikboot te water worden gelaten. Deze duikboot, de „Explorer", die vol gens een nieuwe methode met waterstofperoxide wordt voortge dreven, kan, naar men gelooft, zonder aan de opervlakte te ko men de Atlantische Oceaan met een snelheid van 20 tot 30 knopen oversteken. De nieuwe voortdrij- vingsmethode maakt een snuiver- installatie overbodig. Het vaar tuig is uitgerust met de nieuwste en beste ontsnappings- en red dingsmiddelen, waaronder een boei die radio-noodseinen uit zendt. Soldaat en daarna in stilte over de Champs Elysées te marcheren, „ten teken van afkeuring van de herbewapening van Duitsland". Op 14 Maart zouden elders in 't land soortgelijke manifestaties moeten worden gehouden. Reuter tekent hierbij aan, dat met deze demonstratie voor de eerste maal de Franse verdeeld- neid over Duitslands herbewape ning uit de vergaderzalen op de straat zou worden gebracht. Da ladier heeft medegedeeld, dat men voor de demonstratie de toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken zal vra gen. Duits standpunt Volgens officieel Westduits ge zichtspunt is de Franse vrees dat de wijziging van de Westduitse grondwet de vorming van een Duits nationaal leger mogelijk zou maken, volkomen ongerecht vaardigd. Het amendement op zichzelf geeft de regering geen bevoegdheid iets te doen, maar schept alleen de wettelijke mo gelijkheid later een ontwerp voor het instellen van dienstplicht in te dienen. Onder het bezettingsstatuut is het Duitsland verboden troepen op de been te brengen. Duits land zou dit recht pas krijgen als zowel de E.D.G. als de con venties van Bonn bekraohtigd worden. Volgens Duitse woord voerders, heeft de Westduitse re gering het amendement in' de eerste plaats ingediend om de Westduitse opneming in de EDG te bespoedigen. TRAGIEK IN BRIANCON Kinderen bedolven door lawine BRIANCON (Frankr.) 4 Mrt. (A.P.) Naar verluidt zijn van daag bij het dorpje Bez, 16 kilo meter van Briancon, minstens tien kinderen door een lawine bedplven. Zij behoorden tot eén groep kinderen, die een excursie maak ten. De onmiddellijk vertrokken reddingsploegen zijn begonnen de reusachtige massa sneeuw, waar onder de kinderen bedolven zijn, op te ruimen. Een meisje wordt vermist. Een ander is gewond. In Engeland en Joego-Slavië LONDEN, 4 Maart (Reuter) Vijf rivieren in Zuid-Engeland zijn buiten haar oevers getreden als gevolg van een nacht zware regenval. Vele wegen zijn onbe gaanbaar geworden en huizen door water omsloten. In Kent is ontruiming gelast van huizen aan rivieren. Terwijl Engeland last heeft van rivieren die door de ingetreden dooi zijn gezwollen, zijn gebieden in Schotland nog steeds door sneeuw geïsoleerd. Ook Joego-Slavië wordt door overstromingen geteisterd. Piloot iverd gedood GREAT WALTHAM, Engeland, 4 Maart (A.P.). Een fractie van een seconde nadat hij rake lings over de huizen van dit dorp in Essex was geschoten, is een Britse Venom-straaljager vandaag tijdens een proefvlucht uit elkaar gesprongen. De piloot werd ge dood. Een regen van wrakstukken kwam in de buitenwijken terecht, waardoor daken van villa's en telefoonlijnen vernield werden en tal van vensters sneuvelden. Nie mand van de 2.000 inwoners werd gewond. LONDEN, 4 Maart (A.F.P.) Het veiligheidssysteem van het Britse Lagerhuis zal worden ver sterkt naar aanleiding van de schietpartij die in het Huis van Afgevaardigden in Washington heeft plaats gevonden. Scotland Yard bevestigde Don derdag, dat alle leden van „Di visie A", die voor de ordebewa- ring in Whitehall verantwoorde lijk is, een geheime opdracht in deze zin hebben ontvangen. Stoomboot Onderneming, welke de verbinding tussen Den Helder en Texel 'onderhoudt, midscheeps geramd. Beide schepen liepen ernstige averij op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor dank zij het kordate optreden van Kapitein List van tde Dr. Wagenmaker. Hr. Ms. Marnix, die juist een reparatiebeurt had ondergaan op de Rijks Werf te Den Helder, was des morgens om half elf uit gevaren voor een korte oefening buitengaats. Omstreeks vier uur voer het fregat de haven weer binnen en kwam toen in aan varing' met de „Dr .Wagenmaker", die op dat moment aan de eerste steiger gemeerd lag. Op het moment dat de oorlogs bodem zich tussen de pieren be vond, zwenkte 't schip plotseling naar stuurboord. Vermoedelijk was de roerganger door de vloed het schip niet meer meester of luisterde het op onverklaarbare wijze niet meer naar het roer Op beide schepen zag men de aan varing aankomen en terstond wierp de Marnix het anker uit. De aanvaring kon evenwel niet meer voorkomen worden en het fregat ramde de passagiersboot ■ter hoogte van de tweede klasse verblijven. De overkapping van het bovendek werd totaal ver nield. Het mag welhaast een wonder heten dat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, want op het moment van de aanvaring waren reeds verscheidene "passa giers aan boord van de Dr. Wa genmaker, die om half vijf zou uitvaren. Kapitein List van die Dr. Wa genmaker schreeuwde de passa giers toe zich in veiligheid te stellen en op het ogenblik dat de aanvaring plaats vond, be vonden zich daar geen mensen meer. De trossen van de veerboot knap ten terstond af en hst schip maakte een halve slag om de lengte-as. Direct na het ongeval voer de Marine sleepboot Y 8027 ter assistentie uit. Nadat er ver binding was gemaakt met de Marnix kon de sleper de oorlogs bodem naar de afmeersteiger slepen. Ondanks de opgelopen averii kon de Dr. Wagenmaker nog op tijd vertrekken Het vaarprogramma van Hr. Ms. Marnix zal echter wel gewijzigd moeten worden. Vandaag zou het fregat volgens dit vaarprogramma naar Hoek van Holland gaan en vervolgens in het Het Kanaal oefeningen houden met Hr. Ms. Pacts van Troostwijk en Hr Ms. O 27. STAKING REDREIGT ITALIË ROME, 4 Maart (Reuter) De communistische vakbondslei der Giuseppi di Vittorio heeft Donderdag gezegd, dat het 5 mil- lioen leden tellende Italiaanse algemene vakverbond de grootste staking van na de oorlog zal or ganiseren, indien de fabrikanten geen onderhandelingen met, de vakbeweging beginnen over hoge re lonen. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1