Beurs B. enW.van Alkmaar moeten voor de raad zwichten Baansingel en Oudegraclit ligplaats voor woonschepen is cultureel belang Schoonheid van de stad Postkantoor ondergaat algehele vernieuwing Was overleg vóór besluit noodzakelijk geweest? De Beurs Een haven is „weggegooid geld" AGENDA Beroep op burgerij van Alkmaar MORGEN EERSTE ZATERDAG Ruim IföG eiienlen I Mil DE LAATSTE DAG le paar 2e paar 2.95 1.45 2 paar voor 4.40 En les le keus!! 5 Ontheffing van winkelsluiting lang onvermoeid als een ffelijk leider is opgetre- ommelige markt ERDAM, 4 Maart. „Rom- zo bestempelde men vanmid- situatie ter beurze. In de eer- ts geldt dit natuurlijk voor de ïarkt. Besloten was de tabaks- gesloten te houden, werd er echter in beide n wel een en ander omgezet, d 98 tot 101 en Amsterdam werd verhandeld van 114 tot kostte zeer veel moeite om e een officiële notering vast n. Als adviesprijs werd opge- •0 voor Deli en 116 voor Am- Rubber. Dit is resp. 9 en 10 lager dan gisteren In H.V.A. 1 regelmatig officieel gehan- iarbij de prijs varieerde van 107 Slotnotering 107, dus lager dan gisteren. Ook de Indonesische fondsen boekten aanzienlijke verliezen. Dit k voor de scheepvaartmaat- n met grote belangen in het C.P.M. b.v. zag zich 7 punten Scheepvaartunie en Java- circa 4 punten. Naar het de beurs is, nu het mes er en gisteren zo scherp is in- de nervositeit een einde Morgen verwacht men een iger koersverloop, belangstelling in eerste in richt was op cultures had het oop op de industriemarkt een belangwekkend verloop. In was de stemming hier goed end tot iets beter. Vooral voor Philips, die circa 3 verbeterde wegens hardnek- achten over een bijstempeling aandelen. Guldensbeleggingen nveranderd. >rekingen over de oeda in gevaar? ARTA, 4 Maart (A.P.) uidige Nederlands-Indone- esprekingen over de na tie van de in gezamen- zit zijnde Indonesische rtmaatschappij Garoeda, met mislukking bedreigd, bben ingelichte Indone- woordvoerders vandaag eld. het begin van de be en op 10 Februari wer en bijeenkomsten gehou- zijn echter een aantal leden gerezen tengevolge falen van de Nederland- atle een duidelijke hou- te nemen, aldus een In- ïe woordvoerder. voordvoerder zei verder, ndonesisehe regering elk unilateraal de huidige omst met de K.L.M. kan daar deze valt onder orie van een normaal mtract met een buiten- aderneming. Rubber ij' "!.Vi'co"* Rubber Cult Lyn Paket tvaart rd. Lloyd pvaart Unie Phs. van Nederland Suiker Unie Cult. My. a My Co 7"liss. Katoen A Verkspoor A A Veyers' I&H A 'wan. Organ A ^.niem NBvA )v. Gas NBvA Sorsumy. cvA H. My. A Schum. A A Pont A A inde Teves A HV A els Co. A lg. Explor. A eng. Expl.M A A Eigend A A C. My A rendsb. Tab. A esoeki Tab. A edep A elaga Pat. A andar Oliep A gombezi C. A Ibert Heyn A falvischv. A chev. Expl. A homsen H. A olen Sab cvA ze mij van die ontvoe- toen ik haar en Lionel fde beschuldigde, zweeg niets uit haar te krij- r geval, Frans", zei de et je vanavond maar dat je overmorgen _,aat de rekening maar turen. Ik kan de onkos- nger meer betalen", t gebeurt er dan met :g Frans achterdochtig, waarvan moet ik dan baalde de schouders op. me, Frans, ik weet het ieer. Mijn laatste reser- pgebruikt. Als je wilt, :rmorgen met ons naar md vertrekken. Dan s afwisselend bij enige families logeren. In die moeten we iets heden eerder aan de kost te tte. „Het was allemaal voorbereid. Wij het nden en die ouwe gek nd pond aan ons be- voor de duivel is ons en twintig uren voor ind op. m maar weer terug en uners opzeggen. Over- m we dus naar Frank- knikte verstrooid, rankrijk of Duitsland, we nog wel zien. ins vertrokken was, Ikander aan. Fransje nu werkelijk lig als hij er uitziet?" eek haar verbaasd aan. 397, 351 125 1 32 1 47 417» 50 48 1 45 401 1427, 144 1207, 116% 125 128 125 118 130% 126 132% 128% 165 163 139 140 113'/» 107% 53 1 75% 73 21 18% 109% 101 88% 80 182 1797, 181 178 144% 143% 167% 168 189 188 73 701 99 86 107 96% 200 200% 132 124 118% 138 135 160 148% 168 1517, 72 671 125 1137« 107 101 44 417, 547, 531 161% 162 131% 14% 76 701 1451 78 701 40'/* 321 117 1101 167% 165 77% 77% 130 128% 58 561 Vrijdag 5 Maart 1954 Pagina 3 .ALKMAAR. Laten we het onmiddellijk zeggen: hel college van B. en W. heeft moeten zwichten voor een onverzoenlijke raad. Een raad, die in principe niet afkerig was van een haven voor woonschepen, maar wel tegen een bedrag van hijna 300.000 gulden, voor een haven, die ergens in de „rimboe" bij Koedijk zou moeten worden aangelegd, en waarvan de meeste woonschipbewoners misschien liever niet eens gebruik willen maken. „Leg de schepen, die moeten verhuizen in verhand met de demping van de Sehelphoek en Zandersbuurt en het afgesneden kanaalvlak, in de Baansingel en Oude gracht". Dit was de uitspraak van een hijna voltallige raad. en aldus is besloten. De vraag of de schoonheid van de stad, althans van deze gedeelten van de stad, hieronder niet te zeer lijdt, is eigenlijk overbodig, wijl men nu eenmaal voor een alternatief gesteld was en niet anders kon dan het andere aanvaarden, wanneer men het ene verwierp. En de pogingen van de voorzitter, Mr. Wytema, zowel als die van wethouder Hoytink, om de raad over te halen, tóch te besluiten tot de aanleg van een haven, leden schipbreuk op de f 267.600. die al die tijd de raadsleden voor de ogen bleef zweven als een onverantwoorde uitgave. Vooreerst verrees de heer Berkhouwer (VVD), die eindelijk een prettig slotaccoord meende te horen in het drama van een langdurige affaire. Hij geloofde, dat nu er plannen waren om de woonschepen die tot nu toe het grootste staketsel vormden voor de demping van het afge sneden kanaalvlak, de Schelip- hoek en Zanderstouurt een andere ligplaats te geven, de demping eindelijk eens een feit zou worden. En hij prees het college, dat het niet met één vast voorstel was gekomen, maar met twee voorstellen en de keuze daarvan aan de raad overliet. Onmiddellijk vuurde hij zijn pij len van afkeuring af op het plan een haven te laten aanleggen in „Huiswaard" bij Koedijk. Dit plan was niet reëel en schoof hij dus naar de achtergrond. Boven dien geloofde hij, dat de meeste woonsohipbewoners van deze ha ven liever geen gebruik zouden maken, omdat die te ver van Alkmaar af ligt. Hij meende overigens, dat er onder deze mensen ook wel zullen zijn, die liever een woning hebben en als men dan toch geld wil weggeven, bouw daarvoor dan woningen, aldus de heer Berkhouwer. En hij besloot zijn betoog, door er op te wijizen, dat zijn fractie zal stemmen voor de Baansingel- gracht en Oudegracht als lig plaats. De heer Coerts (PvdA) echter, bleek minder tevreden over de tweeslachtigheid van het college. Hij had liever één concreet voor stel gezien, omdat bovendien uit het voorgestelde niet op te ma ken was, welk standpunt B. en W, eigenlijk innamen. En ook hij gaf de mening van zijn fractie, door de beide grachten als lig plaats aan te wijzen. Besliste eenstemmigheid Datzelfde was het, wat ook de KVP-fractie bij monde van de heer Vleugel naar voren bracht. Ook hij achtte een woon schepenhaven op deze wijze on verantwoord. Bovendien bracht de heer Vleugel nog een bijzon der aspect van deze zaak naar voren, door te wijzen op de mo gelijkheid voor de bewoners van deze schepen, door middel van de nieuwe regeling voor krotop ruiming, een nieuw huis te ver krijgen. Misschien is dit een taak voor de pasbenoemde commissie VRIJDAG 5 MAART 'T GULDEN VLIES: Neder- landse Comedié met „De Grote Stilte", 3e Abonn. Voorst.. Serie C, 3 uur. CAFé TOM: Spelregeltest- avond Voetbalverenigingen 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Everything I have is yours", 14 j., 8 uur. VICTORIA: „De Rode Baret", 14 j„ 8 uur. CINEMA: „Razzia in Triest 18 j., 8 uur. REX: „Het dubbel leven van Dr. Gerbrandt", 14 j., 2.30 en 8 uur. ZATERDAG 6 MAART 'T GULDEN VLIES: Jazz- Society Alkmaar, 8 uur. WAPEN' VAN HEEMSKERK 3 uur schaakwedstrijden V.V.V.; 8 uur bijeenkomst Vervoerdersorganisatie A. L.B.O.; 8 uur Feestavond Bouwbedrijfsbond. IUSTENDE JAGER HEI- LOO: Foresters-revue 8 u. )UDE HERBERG HEILOO: Tot 2 uur muziek. Bioscopen: Als Vrijdag. Voorstellin gen 7 en 9.30 uur. Rex ook om 2.30 uur. Waterstanden: Zaterdag hoog water 7.40 uur en 19.35 uur; laag water 1.50 uur en 13.45 u. voor krotopruiming, zo zei de heer Vleugel. Is het nodig te ver melden, dat ook de heer v. d. Borden (Prot. Chr.) zich hierbij aansloot, maar verder verzocht om bij het aanleggen van de woonschepen in de grachten, rekening te willen houden met de bedrijven, waarvoor regelma tig transportschepen aanleggen. En om de zaak te voltooien ver klaarden ook de heer Knuisting Neven (CPN), de heer de Jong (PvdA) en mevr. Koster-Schouw (PvdA) zich vóór de grachten en tegen de haven. Toen pas bleek, welk standpunt eigenlijk in de boezem van het college al die tijd stilzwijgend had geleefd. Een standpunt, dat weliswaar niet het gehele col lege bezielde, maar dat toch door de meerderheid werd uitgedra gen, bij monde van wethouder Hoytink. Want deze wees op de moeilijkheid van dit probleem en die moeilijkheid school dan in het schoonheidskarakter van onze stad. En hij vroeg zich af of het aesthetisch verantwoord was, woonschepen in grachten te leg gen. Eenvoudig was het, een derge lijk besluit te nemen, maar de gevolgen daarvan van tevoren volkomen te overzien zou onmo' gelijk zijn. En hoe lang zou een toestand als deze dan nog blijven duren? Ziedaar de vragen, waar voor B. en W. dusdanig huiverig waren, dat zij in meerderheid voelde voor de zo door de raad gewraakte haven. Van de in totaal 33 in Alkmaar gelegen Burgemeester Wytema bezorgd voor schoonheid verder nog, dat de gemeente Alkmaar niet verplicht was elk woonschip zo maar te aanvaar den. Dat het niet prettig is een woonschip voor de deur te heb ben, wilde de heer Berkhouwer niet ontkennen, maar hier was het een kwestie van burgerzin, zijn evenaaste een woning te gunnen.... De heer Coerts vond dat het college wel een beetje te pessimistisch was, de heer Vleu gel was er van overtuigd, dat het niet bij deze f 267.600.— zou blij ven, de heer v. d. Borden noem de het „weggegooid geld", de heer Knuistingh Neven vond dat men reëel moest zijn. En ten slotte zei de raad, dat het altijd nog anders kon, indien mocht blijken, dat de ligging van de schepen in de grachten onuit voerbaar was. Is het nodig nog uitvoerig op al wat hierna volgde in te gaan? Wethouder Hoytink verrees als een verloren man en hij besefte dit. Hij bepaalde zich er toe, zijn blijdschap uit te drukken over hei feit, dat de raad in ieder Vleugel (KVP) taak voor nieuwe commissie? woonschepen, zullen er 19 in verband met de demping moeten worden verplaatst en ligging in de grachten zal dan gaan ten koste van het plantsoen op de Baansingel. Welnu, wethouder Hoytink wachtte in gedachten reeds de reactie van het publiek af en vreesde verder voor de schoonheid van de stad. Ook hij zag een gedeeltelijke op lossing in het ter beschikking stellen van woningen binnen het schema van de krotopruiming. Maar genoeg woonschipbewoners zullen er zijn. die de vrijheid van het schip verkiezen boven het „twee-ramen-een-deur twee-ra- men-een-deur"-systeem van de woningbouw. En dat het college geen andere plaats voor de ha ven wist, daaraan kon het zelf niets doen. Alle mogelijkheden waren onderzocht. Ook de voorzitter, mr Wytema, wees op de ernst van de zaak, waarvan hij meende, dat deze niet voldoende tot de leden was doorgedrongen. En ook hij hield een vurig pleidooi voor de schoonheid van de stad, waarvoor hij zeer bezorgd was. Hij noemde de oplossing van de grachten een negatieve oplossing en geloofde verder, dat de waarde van be paalde huizen zou dalen, wan neer daarvoor jaar in jaar uit een woonschip gelegen zou zijn. Spreker geloofde zelfs, dat men een gelijk bedrag aan schade aan deze panden zou aanbrengen, als dat, wat men nu trachtte uit te sparen. Onwrikbare raad Laten we volstaan met te ver meiden, dat de raad onwrikbaar bleef in zijn besluit. In tweede instantie bleek dit overduidelijk. En er bleek eveneens dat ook de raadsleden bezorgd waren voor de schoonheid van Alkmaar en ook de ernst van de zaak wel degelijk inzagen. De heer Berk houwer zei overigens nog, dat men mensen met woonschepen, die hier niet werken, dan maar een andere ligplaats, buiten Alk maar, moet aanwijzen. En met de wet in de hand, betoogde hij C. Berkhouwer (VVD) prettig slotaccoord geval bereid was, alsnog over te gaan tot de aanleg van een ha ven, wanneer de onhoudbaarheid in de grachten mocht blijken. En hierna kwam een voorstel van de heer Berkhouwer in stem ming. Dit voorstel wilde de 19 schepen, die terwille van de dem ping zoyien moeten vertrekken, in de Oudegracht en Baansingel- graeht gelegen zien. Het werd aanvaard met 21 stemmen voor en 3 tegen. En daarmee werd be slist over het uiterlijk van deze beide grachten in de nabije toe komst. Wat zal nu het resultaat daarvan zijn. Kleingoedin de rcuid Wat was er vóór dit vrij lang durig intermezzo geschied? De heer A.'Vellinga (PvdA) was be ëdigd als lid van de raad en be noemd als lid in de 3e afdeling van de raad. In de vacature van de heer Coerts, die blijkens een ingekomen schrijven zijn ontslag nam als lid van de commissie van bijstand voor personeelszaken en als iid van de commissie van overleg voor de ambtenaren en werklieden, werd eveneens de heer Vellinga gekozen. En in de vacature van de heer Koot (Pv dA), die bedankt had als lid van de commissie van bijstand van sociale zaken, werd eveneens de zetel aan de heer Vellinga toe gewezen De vacatures, die ont staan waren door het overlijden van de heer Sietsma (PvdA), brachten de heer Coerts in de commissies voor financiën en üchtbedriiven en de heer Koot in de commissie van het sport park. Mej. R. M. E. Berkhout werd benoemd tot onderwijzeres aan de van der Leeuwschool, terwijl hierna een groot aantal agenda punten practisch zonder interrup tie werden aanvaard. Noemen wij deze in volgorde van behande ling: Een strookje grond gelegen aan de Mauritskade wer^ verkocht aan de heer S. Marwitz, Maurits kade 12. voor de prijs van f318.50 de grote van dit perceel grond is ongeveer 26 m2. Drie percelen bouwterrein nabij de Westerweg, werden verkocht aan de N V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten. Aan P„ C. Klaver aan de Helderseweg werd een ge deelte van het fabrieksterrein van de Gemeente Lichtbedrijven gelegen aan de Helderseweg ver kocht. groot 218 m2, voor de totaalpr;= van f 1.635.Verder werden nog verkocht, een per ceeltje grond aan het Raaksje en 2 percelen bouwterrein aan de Cort van der Lindenkade. De raad besloot eveneens tot aan koop van het perceel Noorder kade 54 voor de prijs van f 3.750.verkocht door D. Hu- mer te Oudorp; tot aankoop van de woning Baanpad 34 van de N.V. Woningmaatschappij, voor ae prijs van f 2.750.welke wo ning zal worden afgebroken om een betere verbinding te krijgen Twee commissies zijn tij dens de gisteren gehouden raadsvergadering op voor stel van wethouder Hoy tink ingesteld. De commis sie voor krotopruiming en een commissie voor de restauratie van de monu menten. We hebben de doelstellingen van beide commissies al eerder uit voeriger beschreven. Wes halve kunnen we volstaan de woorden aan te halen van de heer Spiekerman (KVP), die de instelling van een commissie als die voor de krotopruiming toejuichte; en ook met de woorden van wethouder Hoytink, die hooptedat men nu niet al te hoge verwachtingen van deze commissie zal hebben, maar daarnaast een drin gend beroep deed op de burgerbevolking van Alk maar, dit plan zoveel mo gelijk te. steunen. In deze commissie wer den tenslotte gekozen de heren Woldendorp (KVP), v. d. Borden (Prot.-Chr.) en Kirpenstein (P.v.d.A.). In de commissie voor de restauratie monumenten werden gekozen de heren Couwenhoven (P.v.d.A.), Vleugel (K.V.P.) en Huis man (A.R.). tussen de Baansingel en de Uiten- boschstraal. Aan de Zandersweg werden van E. Mak drie percelen tuingrond aangekocht voor de totaalprijs van f 17.860.en van de Kaashandel Mij „Gouda" werd een duobei pakhuis aan de Dub bele Buurt 1 en 3 aangekocht voor de prijs van f 10.500.—. Ook besloot de raad tot aankoop van het perceel grond aan de Wog- numsebuurt, welk voorstel wij al eerder uitvoeriger beschreven. Knuistingh Neven: Schandelijk „Schandelijk", was het woord, dat de heer Knuistingh Neven (CPN) gebruikte en hetwelk hij op verzoek van de 'voorzitter terugnam. Het betrof een voor stel tot huurverhoging van een aantal woningen aan de le Ka belstraat. de Molenbuurt, het Raaksje, het Ropjeskuil en de Zandersb,uurt. De heer Knuis tingh Neven was van mening dat deze woningen eigenlijk al lang afgebroken hadden moeten zijn en hij zou zeker onderzoeken of er een ministeriële beschikking was. die huurverhoging' voor der gelijke woningen onmogelijk maakte. Niettemin werd dit voor stel aanvaard, met de aanteke ning, dat de heer Knuistingh Ne ven geacht wordt te hebben tegengestemd. De heer Zandbergen (KVP) kon maar slecht begrijpen, welk nut het snoeien van de bomen op de Lindenlaan eigenlijk heeft. En zeker de wijze waarop dit was gescliied; een wijze, die de anders zo lommerrijke laan had herschapen tot een cactus-laantje. Hij meende, dat het jaren zou duren, voordat dit weer enigs zins goed kwam. Wethouder Hoytink poogde hem gerust te stellen, door te zeggen, dat dit zeer deskundig was gebeurd en wees bovendien op een brief van verschillende Lindenlaanbewoners, die bedank ten voor het snoeien van deze (klaarblijkelijk o zo lastige) bo men. Dat er ook andere reacties zijn geweest, kwam niet ter spr ake Het voorstel tot het verlenen van f300.subsidie aan de speeltuinvereniging „Ons Kinder- belang" te Oudorp werd conform aanvaard, al had mevr. Koster- Schouw (PvdA) graag dit bedrag wat hoger gesteld gezien. Voor de aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de Beatrixschool stelde de raad een bedrag ter beschikking, terwijl ook de volgende, reeds eerder uitvoerig in ons blad behandelde voorstellen werden aanvaard: het voorstel tot oprichting van cur sussen voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting aan &e Alk maarse Huishoud- en Industrie school: het voorstel tot verlenen van crediet voor het geven van culturele uitvoeringen voor de schooljeugd; de subsidieregeling ten aanzien van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd gewijzigd, terwijl aan de curato ren 'van het Murmellius-gymna- sium een crediet werd verleend voor de uitgave van een gedenk boek. Eveneens werd aanvaard het voorstel tot aanschaffing van wandversieringen of andei'e kunstwerken voor openbare ge meentegebouwen en bijzondere scholen. Al deze voorstellen vie len onder de hamer, zonder dat er noemenswaardige interrupties voorvielen. Op dezelfde vrii snelle wijze werd ook het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de bouwvereniging „Rochdale" voor de bouw van de nieuwe woningen en winkels afgehan deld. De lieer de Zeeuw (KVP) wilde ecliter weten, wie er alzo aanspraak op een winkel kan maken en waar hij zich dan dient te vervoegen. Om de een of andere reden, was dit voor de heer Couwenhpven (PvdA) aan leiding om een (onnette) opmer king te maken over de angst, die- GEKLEED ZWEMMEN ALKMAAR De wedstrijden gekleed zwemmen, georganiseerd door het District Noord Holland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen, zullen ook dit jaar we derom in de Alkmaarse „Over dekte" op Zaterdag 6 Maart a.s. worden gehouden, aanvang 19.30 uur. Het wordt geen wedstrijd waar bij records zullen sneuvelen, dat niet, maar de wedstrijd, welke eigenlijk op een geheel ander ni veau ligt, zal toch spannend zijn. Onze stadgenoten - de Alkmaarse Reddings Brigade - schreven in met een grote ploeg en het is te hopen dat zij hun inschrijving ge stand kunnen doen, daar ver schillende leden, die eveneens D. A.W.-leden zijn, de kleuren van D.A.W. moeten helpen verdedi gen in de J. P. Hauser-beker- wedstrijden in Amsterdam. Ook de brigades uit Haarlem, IJmuiden en Amsterdam schre ven in, zodat de meest vooraan staande zwemmend-redders aan de start verschijnen; vorig jaar was het Alkmaar, dat de beste resultaten bereikte. Hopelijk zul len de resultaten ook dit keer zo zijn dat de Alkmaarders trots kunnen zijn op de prestaties van de Alkmaarse Reddings Brigade. Wanneer U deze avond vrij kunt houden kunnen wij U ze ker aanbevelen deze avond te bezoeken teneinde uw stadgeno ten aan te moedigen. Wiener Blut ALKMAAR. Gisteravond gaf de Hoofdstadoperette voor de derde maal een uitvoering van ..Wiener Blut". De zaal van het Gulden Vlies was weer geheel uitverkocht. Weersvj-rwarlitins! medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. TIJDELIJK OPKLARINGEN DE BILT, 5 Maart. Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Krachtige tot ma tige wind tussen Noordwest en Zuidwest. "Solex-clul» „Alkmaar en Omstreken" ALKMAAR Met ingang van 1 Maart j.l„ is door het bedanken van de heer P. Langenberg als secretaris van de Solexclub, in diens plaats gekozen mej. P. H. S. Teerink, Heilooërdijk 11, Alk maar. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de spëlregeltestavond, welke door de scheidsrechtersvereniging Alk maar en Omstreken hedenavond in café Tom, Waagplein wordt georganiseerd, aanvang' 8 uur. Ook A.F.C. komt met een team uit. Wij verwachten echter tevens vele senioren, junioren en sup porters op deze interessante avond. SUPPORTER. De Zeeuw (KVP) bang? de heer de Zeeuw kennelijk be zielde, omtrent de vraag, of er ook nog katholieken in aanmer king kwamen voor deze winkels. Overigens zei hij, dat het college van B. en W. hierin medezeggen schap heeft en dat een ieder die wil om een dergelijke winkel kan verzoeken. Besloten werd verder nog tot aankoop van het terrein aan het Kerkplein, waarover wij al eer der schreven. ALKMAAR Het Postkantoor zal een grootscheepse en lang durige verbouwing ondergaan. Sinds enige tijd is men al bezig met een grondige modernisering van het gehele gebouw. Het nieuwe tourniquet is zo goed als gereed. Over enkele da gen dus kan men beginnen aan de inwendige verbouwing, die waar schijnlijk de tijd tot eind Novem ber in beslag zal nemen. Het ver bouwingsplan is gereed en er wordt nu gewacht op de aanbe steding. De verlichting, die reeds jaren verouderd is, wordt als nieuw aangebracht in de vorm van t-1 buizen. Ook de centrale verwarming moet worden uitge breid. De ommuurde binnenplaats bij de voormalige ingang krijgt een plat dak en zal dienst doen als administratiekantoor. In de Noord-Oosthoek van het gebouw, waar het genie-bureel gevestigd is, komen vier lokalen weer ter beschikking van de posterijen. Het genie-bureel heeft niet veel ruim te meer nodig'. Het lokettenfront in het kantoor zal eveneens een algehele moder nisering ondergaan. De vloer zal vervangen worden door 'n nieuwe. De moeilijkheid bij dit veel tijd eisende werk is, dat gewone dienst normaal moet blijven doordraaien. Doordat het enkele jaren geleden niet mogelijk was te besluiten tot de bouw van een volkomen nieuw postkantoor, hoopt men toch op deze manier met de tijd mee te gaan. Bij de komende viering van „Alkmaar 700 Jaar Stad" zal men evenwel niet te veel eisen mogen stellen voor zover het be treft de service in het postkan toor. De P.T.T. vindt dit zelf ook jammer, maar er is nu eenmaal geen andere uitweg. Na de ver bouwing kan het kantoor wed ijveren met een geheel nieuw. Advertentie) profiteerden reeds van onze SPECIALE AANBIEDING Behoorde U daar nog r.iet bij? Denkt U er dan aan. dat het morgen a Voor f 2.20 per paar koopt U NERGENS een betere kous! '//////Wf/W///////////'/////////////////////. ALKMAAR. In hoeverre heeft de raad morele verant woording tegenover de werknemers, wanneer het gaat om een besluit, ontheffing te verlenen van de Winkelsluitingswet ge durende de feestweken? Men kan over dit punt lang en kort discussiëren. In de gemeenteraad van gisteren is hieromtrent het een en ander gaande geweest, waarbij bovenstaande vraag wel niet zo scherp naar voren kwam, maar toch duidelijk de achtergrond vormde van een vrij langdurig gebat. De oorzaak hiervan moet mis schien gezien worden in het ver zoek van de bedrijfsunie van han dels. en kantoorbedienden (H.K.W.) om het besluit, deze ontheffing te verlenen, aan te houden, totdat de vakorganisa ties der winkelbedienden waren gehoord. De heer Coerts (P.v.d.A.) was vóór dit uitstel, omdat deze ont heffing vooi 'het personeel de nodige moeilijkheden kan bren gen en hij (terecht) op het stand punt stond, dat deze groep daar om eveneens moest worden ge hoord. En hetzelfde standpunt be zat ook de heer Vleugel (K.V.P.), die het open zijn van de winkels wel prettig vond. maar meende, dat hieromtrent eerst overeen stemming moet zijn bereikt tus sen de werknemers en werk gevers. Een ander geluid bracht de heer Berkhouwer (VVD) voort. Hii zei, dat een dergelijk besluit van de raad, de winkeliers het recht gal' open te zijn, maar niet de plicht. Overigens meende de heer Berkhouwer dat een perso neelslid niet gedwongen kan wor den tegen ziin zin over te wer ken.... Bovendien zou een vergunning van de Arbeidsinspec. tie nodig zijn, om het personeel langer dan de wettelijk toegestane ti.id te laten werken. En zo nodig achtte hij een wisselsysteem een oplossino om te voorkomen, dat het personeel te lang achtereen werkte. Overigens geloofde de heer Berkhouwer niet, dat de groot-winkelbedrijven van deze ontheffing gebruik zouden ma ken. De heer Knuistingh Neven (C.P.N.) sloot zioh aan bij de heren Vleugel en Coerts. terwijl de heer Huisman (A.R.) de Zon dagsrust ter sprake bracht en het betreurde, dat hieraan tijdens de voorbesprekingen niet was ge dacht. Meeste winkels gesloten? De heer de Zeeuw (KVP) ge loofde, dat de meeste winkels ge sloten zouden blijven en zeker de groot-winkelbedrijven, die dit al zouden hebben gezegd. En vol gens hem was de Zondagsrust zeker ter sprake geweest tijdens de voorbesprekingen. De voorzitter, mr. Wytema, vreesde voor de consequenties van een aanhouden en overleg met de vakorganisaties, omdat hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat deze organisaties voortaan altijd ge hoord moeten worden, wanneer het de winkelsluiting betreft. Overigens meende hij evenals de heer Berkhouwer dat de werknemers al in de Kamer van Koophandel gelegenheid hadden gehad hun mening kenbaar te maken. Niettemin bleef de heer Coerts op zijn standpunt staan, terwijl de 'heer Vleugel het zijne in zoverre herzag, dat hij geen definitief standpunt meer wilde innemen. Overigens zag hij geen enkele garantie, dat de grootwin kelbedrijven ook inderdaad ge sloten zouden 'blijven; zeker niet, wanneer naar opening zou wor den gevraagd. Coerts (PvdA) .morele plichten?. Nu kan men het betwijfelen of de heer Berkhouwer gelijk heeft, wanneer hij zegt, dat de raad niet anders te doen staat dan dit besluit te nemen en de rest aan de werkgevers en -nemers over te laten. Maar het nauwelijks, ver. holen standpunt van de heer Coerts, dat hier nog een morele kwestie in het spel is ten aanzien van de vraag, of de werknemer niet bij voorbaat in discrediet wordt gebracht, wanneer de daarna, vanuit het college, een verzoek naar de betreffende par tijen te richten, deze zaak naar behoren gezamenlijk te regelen. Hier echter trok de heer Berk houwer van leer. Hij meende, dat dit verzoek dan zal worden geschreven als zijnde een ver zoek van de raad, en dit was een zaak, die de raad helemaal niet aanging. De raad had enkel het besluit te nemen of niet te nemen. Meer niet. De competentie ging niet verder. Kennelijk had de heer Berkhouwer de zaak ver keerd begrepen, want het was de bedoeling, dat dit schrijven aan beide partijen gericht werd door het college en niet door de raad. P.v.d.A. in overleg. De P.v.d.A. trok zich hierna terug om de zaak te overleggen. Uiteindelijk was de meerderheid van deze fractie 'bereid het voor stel tot ontheffing te aanvaarden, onder voorwaarde, dat het college dit schrijven aan de organisaties zou richten. Hierna kwam het voorstel twee maal in stemming. De eerste maa] het amendement van wethouder Hoytink, die de opening op Zon dag geschrapt wilde zien en welk amendement met 7 voor en 16 tegen werd verworpen. Daarna het volledige voorstel, dat met 20 voor en 3 tegen werd aanvaard. De winkels hebben dus toe stemming langer open te zijn. Het resultaat hiervan moet men af wachten Kerkzangers jubileren ALKMAAR Op Zaterdag 6 Maart a.s. zijn 'de heren Th. Kor- ver en J. de Nijs 12Va jaar lid van het zangkoor der St. Laurentiusparochie. Het feit wordt Zondag na de Hoogmis in intieme kring gevierd. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Antonius P. zv A. Boerhof en H. Eitjes; Af ra M. dv T. Min en A.M. Borst: Lucia M. dv J. de Winter en M Dekker. Overleden. P. E. Cramer 76 j. weduwe van W. H. Stevenhagen: A. J. A IJsseldijk 83 jaar. Werk gegund HEILOO Aan de fa. Gebr. Kaandorp te Heiloo is opgedra gen nog 18 woningen te zetten meente de werkgever toestaat aan de Trompstraat te Alkmaar geopend te blijven, is zeker niet onbelangrijk. In hoeverre zal de werknemer sterk genoeg georganiseerd zijn, om een eventueel afwijzende hou ding te handhaven, zonder min der prettige gevolgen? Kennelijk heeft de heer Berk houwer deze zijde niet (of niet willen) (ge)zien. De" heer Coerts kon met recht beweren, dat het gevaar voor moeilijkheden niet denkbeeldig is, want de vraag rijst tenslotte, hoeveel procent van de werknemers enthousiast zal zijn met drie feestweken, die voor hen zullen bestaan in drie weken van meer en (veel?) lan ger werken dan normaal. De voorzitter kon dit wel enigszins aanvoelen en stelde voor dit besluit te aanvaarden, om Dezelfde aannemer bouwt hier reeds 64 woningen. Groslijststemming HEILOO Ondanks het slech te weer Zondag maakten 147 le den van de K.V.P. van hun rech ten gebruik om te stemmen voor de vaststelling van de candida- tenlijsten voor de verkiezing van Provinciale Staten in Noord holland. 144 stemden overeen komstig het politiek advies, ter wijl 3 stemmen ongeldig werden verklaard. Twee hiervan stem den niet op het politiek advies, doch hadden teveel candidaten gesteld, terwijl 1 blanco stemde. (De plaatsing van dit bericht werd buiten verantwoordelijk heid van de correspondent, tot onze spijt vertraagd).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3