Zesde Tulpenrallye wordt weer spannender dan ooit Opnieuw vier Nederlanders in Indonesië ontvoerd Medeplichtigen in gevangenis vergiftigd Conventie Re van de mensaanvaard Hongaarse kinderen weer naar de barakk terug Export van onze eieren naar Duitsland bedreigd Buitenlandse notities Landenkamp en winstseconden zullen Rallye beheersen Franse Alpen ook ingelast Vendetta op Sicilië Uitvinders vertonen hun producten95 in Brussel Ned. Bondsploeg voor Wenen TWEEDE KAMER Na enkele dagen weer behouden teruggekeerd Na verblijf in ons land Oude pensioenen worden verhoogd Protest bij E.B.U. Geen vrije visinvoer naar België? Reglement van orde gewijzigd IN TWEEDE KAMER Vrijdag 5 Maart 1954 Pagina 5 Strijd om A frika en Midden-Oosten Afrika geniet sedert geruime tijd de bijzondere belangstelling van het internationale communis me. De bedoeling van de Russi sche heersers is, om het Zwarte Werelddeel rijp te maken voor een revolutie, zodra de Britten de Suezkanaal-zöne mochten ver laten. De Westerse regeringen zijn van deze plannen langzamer hand op de hoogte geraakt door middel van rapporten der inlich tingendiensten. Een zaak die ove rigens allerminst meer geheim is, omdat de Russen van hun acti viteiten openlijk blijk geven. De opzet van het Kremlin gaat schuil achter de Mau-Mau opstand in Kenya en openbaart zich niet minder in de Belgische Congo, terwijl de handelingen van de communisten in Egypte door de zelfde tactiek van bovenaf wor den ingegeven. Afrika is alleen reeds op grond van de geografische ligging een strategische twistappel tus sen Oost en West. De waarde van dit gebied in een oorlog werd het allerbeste bewezen tijdens We reldoorlog II. De geallieerde lan dingen in Noord-Afrika waren beslissend voor de bevrijding van Europa en de vernietiging van het wapenpotentieel der As-mo- gendheden. In een nieuwe oorlog zouden de stukken niet anders liggen. Daarom hebben de Ame-> rikanen opnieuw luchtmachtbases in Noord-Afrika aangelegd. Zou het Westen niet de beschikking hebben over Afrika dan was het lot van Europa op dit ogenblik reeds beslist. Vandaar de stille strijd achter de schermen. De Rus sen trachten de Westerse invloed uit te hollen. Zij zetten de Afri kaanse volkeren en stammen te gen het Westen op en speculeren op de nationalistische gevoelens en op de fouten, die in de periode van het koloniale bewind van Fransen en Britten werden ge maakt. In dit licht gezien wordt het ook duidelijk, waarom een bepaalde Amerikaanse stroming morele steun verleende aan de nationalistische stromingen in Tunis en Marokko bij de debat ten in de V.N. Of men de zaak van het Westen daarmede een dienst heeft bewezen, staat nog te bezien. De acties tegen het Wes ten van communistische zijde zijn in wezen te laat ontdekt. Mis schien is er nog hoop, wat moge blijken uit het verloop van de strijd der Britten tegen de Mau- Mau-opstandelingen. Er staan in Afrika grote belangen op 't spel, al was het alleen maar, omdat Afrika het merendeel van het uraniumerts levert (Belgisch Con go), het belangrijke bestanddeel in de moderne atoombewapening. Een niet minder heftige strijd speelt zich af tussen Oost en West in het Midden-Oosten. Ook in deze gebieden gaat het er om, wie de strategische voordelen kan uitbuiten. Er bestaat echter een zekere controverse tussen Wa shington en Londen. De V.S. stre ven naar een militaire inschake ling van het Midden-Oosten in het kader van de Westerse ver dediging. Dit is tot nog toe afge stuit op de Britse bezetting van het Suezkanaal, waar Egypte geen vrede mee neemt. Het stemt wel licht Washington tot vreugde, dat de omwenteling in Syrië de stem ming heeft doen veranderen. De nieuwe machthebbers in dit ge bied staan minder afwijzend te genover de Amerikaanse plan nen dan Egypte. Waar dit alles in de toekomst nog op uitdraait is moeilijk te voorspellen. Het is een schaakspel waarbij de stra tegische en economische voorde len van deze delen in de Ooster se en Afrikaanse wereld de in zet vormen. A BELANGSTELLING VOOR CINEMASCOPE STIJGT NEW YORK, 4 Maart. Spy- ros Skouras, president van de Twentieth Century Fox, heeft verklaard, dat het enthousiasme voor de cinemascope in Groot- Rrittannië en Europa toeneemt. Bij zijn terugkeer van een be zoek van vijf weken aan Europa zei hij, dat de aflevering van de installaties in alle landen „ver bij de vraag ten achter blijft". Hij voegde hieraan echter toe, te ho pen, dat tegen het einde des jaars 2.500 Europese bioscopen o.m. 500 in Groot-Brittannië - met cinemascope-installaties uit gerust zouden zijn. (Van onze Sportredacteur) Hij staat op de R.A.I. enigszins op het tweede plan. Ach ter het paradepaardje van de Fiat fabrieken, dat fonkelt en schittert en de kenners haast laat bezwijmen van enthousiasme over de gratie van zijn sportwagenlijnen. Alleen op bestelling, staat er bij vermeld en in nog klei nere letters: veertigduizend gulden Maar de tvagen, die dank zij het nieuwe FIA-reglement een grote kans heeft om de zesde internationale Tulpenrallye te win nen, de Fiat T.V. 1100. valt niet zo op. Deze Fiat T.V. 1100 plus de ultra snelle Panhard, waarin vo rig jaar Grosgogeat o.a. uitkwam, zijn bevoordeeld door dat nieu we reglement. Piet Nortier. de woordvoerder van de Race-West zou echter zijn naam bepaald on eer aandoen, als hij daar niet wat op had gevonden. Een paar luizige klassements proefjes, die alleen op de kunde van de rijder aankomen. Ziedaar de oplossing van het probleem, waarmee tientallen bezitters van de „gewone" iets minder snelle Fiats mee rondlopen. Zij kunnen gerust zijn. Ook hun kans op het winnen van de Tulpenrallye is niet bij voorbaat verkeken. Deze zesde rallye belooft alles te worden, wat een auto-enthou siast wenst op toeristisch gebied. Een aanlooproute van onge veer 500 kilometer, naar de Nürnbergring. Daar een pare fer me, waarin de wagens naar soort en klasse worden gerangschikt en in deze volgorde mogen star ten voor de eigenlijke tocht. Zuidwaarts via Saarbrücken de Oostelijke Vogezen in. Een voor de Tulpenrallyehabitué nog on betreden terrein. Dan de nacht in de Jura, waarna in de vroege morgen van Dinsdag Chambery wordt bereikt. Het Alpengebied krijgt dus ditmaal ook een beurt. Dit was mogelijk door de eigen lijke start al vroeg in de Maan dagmorgen op de Nürnbergring te doen plaatsvinden. Na een paar zeer interessante ochtend uren in de prachtige Franse Al- Een gaat de karavaan een bezoek rengen aan Auvergne, dat in de loop van de rallyehistorie al een soort beroemdheid heeft verwor ven. Daarna weer Noordwaarts, naar Luxemburg, dat Woensdag morgen wordt bereikt. De Ar dennen worden dus ditmaal bij daglicht genomen als slot van Prins niet in Nederlands schaakkampioenschap De Amsterdammer L. Prins, die oorspronkelijk was gemeld als deelnemer voor het tournooi om het Nederlands kampioen schap schaken, dat van 5 tot en met 9 en van 12 tot en met 17 April a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, is wegens werkzaamheden verhinderd in dit tournooi mee te spelen. Hij zal worden vervangen door W. J. Muhring uit Den Haag. Circuit van Zandvoort voor Pasen klaar Tijdens de persconferen tie van de Tulpenrallye deelde de heer Hugen- holtz, directeur van het Zandvoortse circuit ons nog mededat het nieuwe wegdek nog voor Pasen gereed zal zijn gekomen. De Tulpenrallye karavaan kan dit nieuwe circuit dus op Koninginnedag met de snelheidsproeven inwij den. de 3300 km lange tocht, die via zeer waarschijnlijk Eindhoven (de Ronde van Nederland komt daar diezelfde dag aan) naar Noordwijk leidt. Speciale etappe Daar worden de eerste rijders des middags om twee uur ver wacht. Onderweg krijgen de deel nemers een 10 tot 12 zorgvuldig uitgekiende speciale etappes met een verhoogd gemiddelde te ver werken, die korter zijn dan vorig jaar en daarbij 'n zestal klasse mentsproeven, waarin extra winstpunten kunnen worden ver gaard. Zodat dan reeds een schif ting is verkregen onder de deel nemers. Winstpunten-? Winstseconden dit jaar! Kregen nl. de vijf best Ne»l. reserves tegen Engeland Als reserves voor het Neder lands elftal, dat Zondag 7 Maart a.s. in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen Engeland (ama teurs) uitkomt, zijn De Rijk (M.O.C.). Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feijejioord), Michels (Ajax) en Van Melis (Eind hoven) aangewezen. Extra treinen naar NederlandEngeland Voor de bezoekers van de voetbalwedstrijd NederlandEn geland, die Zondag 7 Maart in 't Feyenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, zullen de Neder landse Spoorwegen een aantal extra treinen uit de richtingen Roosendaal, Eindhoven, Utrecht, Twente en uit het Noorden naar en van de halte Rotterdam-sta dion laten rijden. geplaatsten vorig jaar in iedere klassementsproef winstpunten, thans zijn dat winstseconden ge worden. nl. 100, 80, 60, 40 en 20. Bovendien telt de tijdvoorsprong mee, die de rijder op zijn vol ger heeft bevochten tot een ma ximum van twintig seconden. PALERMO, 4 Maart Acht mannen die gevangen gehouden worden als medeplichtigen van de voormalige Sieiliaanse bandiet Salvatore Giuliano zijn op ge heimzinnige wijze vergiftigd in de plaatselijke gevangenis, aldus hebben vandaag gevangenisauto riteiten bekend gemaakt. Een van hen Angelo Russo, die een straf van 50 jaar kitzit voor banditisme en moord, is onmid dellijk gestorven. De anderen verkeren in ernstige toestand. Drie weken geleden is de ban diet Gaspare Pisciotta, neef en voormalig luitenant van Giullia- no plotseling gestorven in dezelf de gevangenis na zijn ochtend koffie gedronken te hebben. BRUSSEL, 4 Maart Meer dan 500 uitvindingen uit 15 verschillende landen worden tentoongesteld op de derde inter nationale tentoonstelling van uitvinders die hier morgen geopend wordt en die tot 14 Maart zal duren. Frankrijk heeft de leiding met 125 uitvindingen, gevolgd door België en Duitsland beiden met 100, Italië met 2-5, Engeland, Nederland, Zwitserland, Fin land, Algiers, Marokko, Tanger, Luxemburg, Argentinië, Spanje en het Saargebied. Naast de gewone uitvindingen op huishoudelijk gebied zijn er verschillende voorbeelden van menselijke ingeniositeit. Auguste Durand, uit Saint Etienne, heeft een electrisch zuig- apparaat uitgevonden dat de bewegingen maakt van een zuige ling. Verder is er een uitvinding van een Italiaan met een roterende garage waarvan de vloer rolt, zodat de vo-rtuigen automatisch naar buiten gebracht kunnen worden. Marcel Espi- nasse, Toulouse, heeft een duplicator uitgevonden voor het maken van copieën van braille-schrift. Jules Nahon (België) heeft een kanon uitgevonden waarmee spijkers in hard mate riaal geschoten kunnen worden. Verder komt Johann Fischer uit Keulen met een bed dat veranderd kan worden in 12 meubel stukken. Ten slotte de uitvinding van een notaris uit Brussel die een mechanische precisie billardqueu uitgevonden heeft, waardoor verkeerd stoten of naast de bal stoten uitgesloten is Een autopsie heeft aangetoond dat er arsenicum in zijn maag zat en twee dagen geleden werd een gevangenbewaarder in hech tenis genomen „onder verden king van moord". Pisciotta beweerde, dat hij Giu liano in 1950 doodgeschoten heeft, tijdens een jacht op de bandiet op Sicilië, maar de politie zei dat zij hem neergeschoten heeft na getipt te zijn over de verblijf plaats van Giuliano. Angelo Russo was een van de nauwste medewerkers van Pisci otta. Hij getuigde ten gunste van hem tijdens de processen die Pisciotta levenslang bezorgden. In de korte aankondiging van vanmorgen door de directeur van de gevangenis werd gezegd, dat de acht mannen gisteren op de grond vielen, zich in pijn in bochten wringend, toen zij hun lunch voor de helft opgegeten hadden. Na de dood van Pisciotta heeft de communistische pers de rege ring ervan beschuldigd te trach ten de bende van Giuliano de mond te snoeren, om te voorko men dat zij „sensationele onthul lingen" zou doen. Mario Scelba, die nu premier is, was toentertijd minister van Binnenlandse Zaken, dus hoofd van de politie. Andere dagbladen hebben de vergiftiging toegeschreven aan de traditionele „vendetta" wet, waardoor allen getroffen worden die meegeholpen hadden aan de dood van Giuliano. Haven Delfzijl Binnengekomen: 3 Maart m.s. Regeja, Londen; m.s. Pelikaan, Esbjerg. Vertrokken: 3 Maart m.s. He lios, Odense; m.s. Advent, Goole; m.s. Mercurius, Casablanca; m.s. Regeja, Londen; 4 Maart m.s. Marido (Duits), Kopenhagen; m.s. Lily (Duits), Hamburg; m.s. Liselotte, Rendsburg; m.s. Chris tel (Duits), Hamburg; m.s. Wil- ma (Duits), Hamburg; m.s. Ma tador (Duits), Hamburg. De strijd zal dus nog feller zijn dan vorig jaar. Er zal tijdens de jacht op winstseconden nog har der en scherper worden ge scheurd, om die voorsprong zo groot mogelijk te maken. Landenwedstrijd Naast de strijd om de persoon lijke triomph, is er dit keer voor het eerst een landenkamp inge steld. Ieder land, dat inschrijft met vijf of meer equipes kan daaraan deelnemen en de resultaten van de drie bestgeplaatste equipes tellen mee om een klassering te krijgen. Deze landenwedstrijd wordt bijzonder interessant. Piet Nor- tier bezwoer ons dat met al de superlatieven, die hij rijk is. Zo zal deze Tulpenrallye, de zesde, weer worden, wat de ge middelde autobezitter ervan ver wacht, nl. een sportief toeristisch genoegen over een traject, dat door ieder behoorlijke rijder met een behoorlijke wagen zonder strafpunten kan worden vol bracht. En deze opvatting, die het ka rakter van de Tulpenrallye steeds heeft beheerst, staat er borg voor, dat niet zoals bij an dere rallyes, het deelnemersaan tal zal dalen. Integendeel. De belangstelling voor dit grootse Nederlandse automobielevene ment is vooral in Engeland en Duitsland groter dan ooit te voren. De Nederlandse Bondsploeg, die op Woensdag 10 Maart a.s. te Wenen tegen Rapid zal uitkomen in een wedstrijd ten bate van de slachtoffers van de lawine-ramp in Oostenrijk, is als volgt sa mengesteld: Doel: Steiger (PSV) Achter: Odenthal (Haarlem), Boskamp' (Ajax) Midden: Klaassens (VVV). Van der Hoek (Feyenoord), v. Schijn- del (SVV) Voor: Van Ede (Sparta), Mi chels (Ajax), Van Melis (Eind hoven), Brooymans (RAC), Jac. Hevster (Hermes DVS). Reserves: Mouw (Rapiditas), Wiersma (Donar), Kuys (Haar lem), Bleyenbere (Rigtersbleek). Van Schijndel is aanvoerder. Het elftal zal worden vergezeld door de bestuursleden van de K.N.V.B J. H. van den Bosch. F. Remmers en O. de Vries, de le den van de Keuze- en de Techni sche Commissie C. van Es en H. P. Hoolboom, de bondscoach J. van der Leek en de secretaris penningmeester van de bond, L. Brunt, die als reisleider zal op treden. Kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart libre Zaterdag 6 en Zondag 7 Maart spelen in Apeldoorn dé kampi oenen van de zes gewesten van de K.N.B.B. om het kampioen schap van Nederland derde klas se klein biljart libre. De deel nemers zijn: A. Balk, Heerier- heide (gewest Limburg), Th. Goossens, Zevenbergsehoek (ge west Brabant-Zeeland), J. P. de Koning, Rotterdam (gewest het Westen). L. G. W. Meijer, Doe- tinchem (gewest het Oosten), R. Pel, Winschoten (gewest het Noorden) en J. Waal, Hoorn (gewest Noord-West). (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. de conventie met be trekking tot de rechten van de mens aanvaard. Communisten en Staatk. Geref. vroegen aantekening, dat zij te gen waren. Voor ds. Zandt (St. Ger.) was een onoverkomelijk bezwaar, dat de conventie geen plaats voor God heeft ingeruimd. En zijn fractie is ook in het al gemeen tegen inperking van na tionale bevoegdheden. Voor mevr. Odinot (com.) was de conventie een slag in de lucht. De discussie ging op de tweede dag bijna uitsluitend over het zg. klachtenrecht. Minister Beyen zei in zijn verdediging dat de rege ring aan dit klachtenrecht geen essentiële betekenis toekent. Wan neer een burger zijn mensenrech ten geschonden acht, heeft hij in eigen land voldoende mogelijkhe den om daartegen in verzet te komen. De mogelijkheid om zich ook bij een boven-nationaal or- Iiiterpellatie over koop- en pachtprijzen De Tweede Kamer heeft de heer Engelbertink (K.V.P.) gis termiddag verlof verleend om de minister van Landbouw en Voed selvoorziening vragen te stellen over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boer derijen en cultuurland en van de koopprijzen voor woeste grond. Deze interpellatie zal .worden toegevoegd aan de agenda van Dinsdag 23 Maart. DJAKARTA4 Maart Dinsdagmorgen zijn tussen tien en elf uur uit de directe omgeving van Makassar vier Nederlandse employe's van de Electro-Gas Mij O.G.E.M. ontvoerd; het zijn de employe's Hanepen, Horninge, Zonneveld en Wedding, die gezamenlijke werkzaamhe den verrichtten aan een transformator in Tello, enkele kilometers ten Noordoosten van Makassar. Zij zijn Vrij dagochtend echter weer behouden teruggekeerd. Bij de viersprong even buiten Makassar werden zij aangehou den door een bewapende bende, waarvan het aantal leden niet bekend is. Zij werden in noorde lijke richting meegevoerd. Twee uur later werd het terrein, waar de ontvoerden met hun ontvoer ders verdwenen, vergeefs door gezocht. Het basiscommando heeft Don derdagmorgen aan de pers mede gedeeld. dat de ontvoerders ver moedelijk met grote haast de Tellorivier overstaken in noorde lijke richting, het terrein, waar ook vroegere ontvoerden waren weggeleid. De stadsrand aan de zijde van Tello was na de zuive ringsacties van enkele maanden geleden geruime tijd geheel rus tig. De basiscommandant, majoor Mochtar, heeft Woensdagmorgen aan de pers bevestigd dat Zon dagmiddag een militaire eenheid uit Malakadji op de weg naar Djeneponto in een hinderlaag wgs gelopen, waarbij negen mili tairen sneuvelden. Een bewapen de bende legde een hinderlaag enkele kilometers buiten het bergoord Malakadji, ongeveer 145 kilometers ten zuid-oosten van Makassar, waardoor een mili taire eenheid van twee en twin tig man gedwongen werd strijd te leveren tegen een overmacht van een bewapende bende van zestig a zeventig man sterk, die o.a. vijf automatische wapens had. Toen de militaire verster- de met medeneming van doden king aankwam, vluchtte de ben en gewonden. Bij de achtervol ging werd o.a. van mortiervuur gebruik gemaakt. De reis van Koningin Elizabeth MELBOURNE, 4 Maart (Reu ter). Het reisprogramma van Koningin Elizabeth van Enge land is gewijzigd in verband met het optreden van kinderverlam ming in Australië, aldus is Don derdag medegedeeld. MET VIS BELADEN IJsland vaar ders komen terug IJMUIDEN, 4 Maart De beide begin Februari uit IJmuiden ver trokken treilers „Tzonne" en „Abraham", die sindsdien in de verre wateren rond IJsland onder zeer slechte weersomstandigheden hebben gevist, zullen volgende week in IJmuiden met hun vangst aan de markt verschijnen. Men verwacht de „Abraham", die inmiddels de thuisreis is be gonnen, reeds Maandag aan de afslag; de „Tzonne" volgt Woens dag. De „Abraham" zou ongeveer 1600 kisten vis aan boord hebben, de „Tzonne" tussen de 1700 en 1800, waarvan 250 kisten rood- baars, een vissoort die tot nu toe in Nederland nog niet aan de markt is gebracht. VENLO, 4 Maart In de kale vertrekken, waarin de Neder landse douane de internationale reizigers bij het grensstation Ven- lo aan een min of meer uitge breid onderzoek onderwerpt, heb ben gisteravond 79 jonge Hon gaarse burgers tussen de twee en veertien jaar afscheid genomen van Nederland, dat hun drie maanden in een andere wereld had laten leven dan in die van de barakken in Duitsland en in Oostenrijk, waar hun ouders of alleen maar hun vader of hun moeder thans verblijven. Gastvrije pleegouders in Neder land hadden een traditie hoogge houden. Zij hadden smalle, bleke hongerkaken in enkele maanden tijds weten weg te werken en blo zende gevulde wangen tevoor schijn weten te toveren. Terwijl de jeugdige Hongaren in het visitatielokaaï lachten en stoeiden en leidsters een waak zaam oog op hen hielden, werden de douane formaliteiten vervuld. Vele pleegmoeders uit Roermond en Venlo waren voor het afscheid meegekomen; enkele hunner kre gen het te kwaad. Tot op het laat ste moment bleven zij hun pleeg kinderen met zorgen omringen. Zelfs toen de trein zich in bewe ging zette, stond nog eèn pleeg moeder in een coupé met omhel zingen en een niet te stuiten tra nenvloed afscheid te nemen van een ruim tweejarige kleuter, aan wie zij drie maanden haar zor gen had gewijd. Men moest voor haar de coupédeur open houden om haar een onvrijwillige reis naar Duitsland te besparen. Doch ook vele kinderen konden bij dit afscheid hun tranen niet bedwingen. Vele afspraken voor correspondentie werden in die laatste ogenblikken gemaakt. De nieuwe kleren, of het echte hor loge, dat oudere jongens vol trots toonden, zal nog lange tijd als 'n kostbare herinnering in het kamp worden gedragen. De 13-jarige Roland Eberhard had nog wat anders te tonen: 'n uitstekende puntenlijst van zijn leertijd aan de voorbereidings school van het Roermondse" Bis schoppelijk College. Roland wist zich niets meer te herinneren van Hongarije, dat hij op 4-jarige leef tijd verliet. Na vele omzwervin gen woont hij thans met zijn moe der in het kamp Dachau en zijn vriendje vertelde niet minder trots dat hij in de kerk van het kleine Limburgse dorpje Azen- ray een collecte voor de stichting „Hulp-actie Hongarije" had mo gen houden. Onder auspiciën van deze stichting is de kindervacantie gehouden. De opbrengst was 177 gulden geweest, de hoogste die sinds lang in het kerkje was ver kregen. Veehandelaren hebben hun vakopleiding UTRECHT, 4 Maart Sedert enkele jaren had de veehandel wel het instituut der erkenningen, doch het had geen eigenlijke vak opleiding Hierin is verandering gekomen, nadat de centrale orga nisatie voor de veehandel aan de vroegere directeur voor het sla gersvakonderwijs, de heer Th. Cuiper, had verzocht zich met de opleiding voor de veehandel te belasten. Over verschillende cate gorieën verdeelt, omvat de vee handel in totaal 10.000 personen. De eerste cursus voor opleiding tot veehandelaar is vandaag met 25 deelnemers in het gebouw van de Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht geopend door de voorzit ter van de centrale organisatie voor de veehandel, de heer J. van der Stoel. Op 12 Maart wordt een cursus voor varkenshandela ren geopend. gaan te beklagen zou de deur voor misbruik wagenwijd open zetten. Mej. mr. de Vink (KVP) onderstreepte dit bezwaar bij de replieken. Mr. Oud (V.V.D.) bleef zijn amendement verdedigen, dat in feite een uitnodiging aan de regering inhield om dit boven nationale klachtenrecht alsnog mogelijk te maken. Het amende ment werd met 36 tegen 32 stem men verworpen. Voor stemden P.v.d.A., V.V.D. en K.N.P. De C.H.U. sloeg bij deze stemming een wonderlijk figuur. De heer Schmal (C.H.) wekte bij de re plieken nog de indruk, dat hij ook in de tweede instantie voor stander van het amendement Oud was gebleven. Toen het op stem men aan kwam hadden de meeste C.H.-leden echter de zaal verla ten, waaronder ook de heer Schmal. (Van onze parlementaire redacteur) De indiening van een wetsont werp tot verhoging van de z.g. oude overheidspensioenen mag op korte termijn verwacht worden. De commissie van Poelje heeft haar rapport uitgebracht en dit is momenteel bij het kabinet in behandeling. Dit deelde minister Beel gis termiddag in de Tweede Kamer mede, nadat de heren v. d. Zan ten (K.V.P.) en Beernink (C.H.) nogmaals op de noden van deze groep hadden gewezen. In behan deling was een wetsontwerp, waarbij de overheidspensioenen worden ingetrokken in verband met de huurverhoging en de op heffing van de consumptiebeper king. Een amendement-Beerninck (C.H.) had de strekking om ook de z.g. kerkelijke pensioenen on der de werking van deze wet te brengen. Aan de rustende geeste lijken zijn reeds meerdere ver hogingen voorbij gegaan en de voorsteller wilde dit niet langer billijken. Minister Beel ontraad de het amendement, omdat hij ook hier op een rapport van de commissie van Poelje wacht. Zou dit niet binnenkort komen, dan zal een verhoging bevorderd wor den door middel van een K.B. Het amendement werd met 26 tegen 46 stemmen verworpen. Voor C.H., V.V.D., het grootste deel van de A.R., een deel van de P.v.d.A. en twee leden van de K.V.P. het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Middenstandsnota in de afdelingen De Middenstandsnota zal 7 April in de afdelingen worden behandeld. Dit is gistermiddag in de Tweede Kamer medege deeld. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op mondelinge vragen van de heer den Hartog (V.V.D.) heeft minister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Duitse eier- producenten bij de regering van de Bondsrepubliek op verhoging van het Duitse invoerrecht op eieren hebben aangedrongen. Door de maatregelen, die men zich voorstelt, zou onze uitvoer, vooral in tijden van grote pro ductie, ernstig worden getroffen. Hoewel deze suggestie in West- Duitse regeringskringen nog on derwerp van bespreking uitma ken, heeft Nederland toch al stap pen ondernomen. De West-Duit se regering is er op gewezen, dat de eier-uitvoer 20 procent van onze totale uitvoer naar Duits land uitmaakt. Een beperking (Van onze parlementaire redacteur) In het kader van de Benelux- samenwerking is een overeen komst gesloten, waardoor met in gang van 1 Maart a.s. de beper kende maatregelen met betrek king tot de invoer van vis zou den worden opgeheven. België heeft de Nederlandse regering nu echter laten weten, dat een vrije invoer van Neder landse vis op grote moeilijkheden zou stuiten. Vooral de kleine Bel gische bedrijven zouden daardoor met ondergang worden bedreigd. In verband met deze kwestie acht België nieuw overleg gewenst, hetgeen op 13 Maart a.s. zal plaats vinden. Dit deelde minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Ka mer mede in antwoord op monde linge vragen van de heer den Hartog (V.V.D.). De Nederlandse regering betreurt het, dat België niet op een eerder tijdstip met dit verzoek is gekomen. Op de vraag welke maatregelen Neder land van zijn kant denkt te ne men, kon de minister, hangende het vooroverleg, niet ingaan. hiervan zou haar terugslag moe ten hebben op de Duitse uitvoer naar ons land. Ook is geprotes teerd bij de E.B.U. en de O.E.E.S. Minister Mansholt zegde toe, dat de regering dilligent zal blij ven. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gis teren z.h.s. een voorstel-Romme c.s. tot wijziging van het regle ment van orde der Tweede Ka mer goedgekeurd. Deze wijziging houdt verband met de nieuwe bepalingen in de grondwet over de goedkeuring van verdragen. Enkele uren werd, af en toe vrij vinnig, gediscussieerd over een amendement Burger P.v.d.A.) De heer Burger wilde met dit amendement bereiken, dat een verdrag altijd door de Kamer be handeld zal worden indien een vijfde deel van de Kamer dit wenselijk acht. De heer Burger kreeg steun van dr. Bruins Slot (A.R.), de heer Haken (com.) en prof. Lemaire (K.N.P.).Het amen dement werd bestreden door prof Romme, de heer Tilanus (C.H.) en prof. Oud (V.V.D.). Deze wil den geenszins aan de rechten van de minderheden tornen, maar meenden, dat langs andere weg hetzelfde doel kon bereikt wor den, zonder hindernissen op te werpen in gevallen waarin spoed- behandeling geboden kan zijn. Het amendement-Burger werd tenslotte met 42 tegen 19 stem men aangenomen. Tegen K.V.P., C.H. en V.V.D. Het was inmid dels zeven uur geworden en juist bij de tegenstanders waren al veel banken leeg. Prins Bernhard naar Amerika vertrokken SOESTDIJK, 4 Maart Prins Bernhard en majoor-vlieger Son- derman zijn vanmorgen om half 10 per regerings „Dakota" van 't vliegveld Soesterberg naar Parijs vertrokken. Zoals bekend zal de Prins op uitnodiging van de Ame rikaanse militaire autoriteiten enige tijd in de Ver. Staten ver blijven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5